Vlissingse raad akkoord met max. snelheid op boulevard ZIN IN IETS BUZONDERS? 'nproef- 1000 Iedere Zeeuw heeft zijn eigen rat maak met de Burgplan in Souburg geeft richting aan ontwikkeling Kunst-expositie Burgh in KRANTEN VOOR NIEUW-GUINEA Voorstel met vreugde ontvangen College ivees voor auto s suggestie ook van de hand A utomobi listen schuldbewust voor de kantonrechter Zaterdag 28 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Raad Kloetinge Verlangen naar rijks goedkeuring U.I.O.- scholencomplex ZELDZAAM BESLUIT U.L.O.-SCHOLEN RESULTATEN H.B.S. AFSCHEID Bouw van zes woning wetwoningen Wijziging minimum prijs fruit Duitsland Tomaten-export België Zomer concerten in Middelburg Knipperlicht sprong niet vanzelf terug Middenstand achter C.O.M.-rapport Bevorderingen aan de Chr. Techn. School DE RATTENVANGER VAN WAGENINGEN Korfbal op Schouwen Schade en leed In varkensschuur Verwantschap? Hamerstukken in de raad Vlissingen Raad Krabbendijke Kapelle schonk zwanen aan Kloetinge boeiende vakantielectuur! In PA/1 gaat een nieuwe wereld voor u open 1 VLISSINGEN. In verschillende toonaarden heeft de Vlissingse raad gistermiddag het voorstel van B. en W. bezongen om voor rijwielen met hulpmotor brommers dus in het algemeen op de drie boulevards een maximum snelheid van 15 km in te voeren. De raad ging volledig met het voorstel akkoord, waardoor B. en W. zich zoals toegezegd uiteraard onder voorbehoud dat Gedeputeerde Staten zich niet verzetten tegen het voorstel ver plichtten het rijverbod-gedurende-bepaalde-uren in te trekken. De heer E. de Priester (soc.) drong zelfs op -spoeddoorzending van het besluit naar Gedeputeerde Staten aan. Het liefst zou hij zien dat deze zomer nog de maximumsnelheid ingevoerd kon worden. De heer H. B. J. Knoop (WD) opende de rij van sprekers. Hij juich te het voorstel bijzonder toe, 'maar vroeg zich verder al ol de maximum snelheid van 15 km niet uit te breiden was tot ook de automobielen. De heer P. Bikker (CHU) merkte op dat hij verleden jaar reeds de suggestie van de maximum snelheid had ge daan. „Toen werd mij evenwei ge zegd dat dit niet kon", aldus het chr. historisch raadslid. ,.Is er sindsdien soms iets veranderd?" Het k.v.p.-raadslid S. J. Adriaanse drong bij B. en W. aan op verscherp te controle bij bepaalde categoriën die mogelijk toch weer de dans ont springen willen. De heer H. van Rooy- en .CHU) zag in tegenstelling tot de heer Knoop weinig heil in een maxi mum snelheid voor auto's. In deze laatste mening werd hij gesteund door de raadsvoorzitter, mr. B. Kolff, die het niet aanbevelens waardig vond de maximum snelheid uit te breiden tot ook de automobie len. Aanvankelijk heeft het college hierover wel gedacht, maar er kleef den teveel bezwaren met name voor bewoners van de boulevard aan deze oplossing. De burgemeester zegde toe te willen proberen nog dit jaar het raadsbesluit van kracht te doen worden. Hij waarschuwde echter de raad dat hier een besluit genomen wordt dat in den lande weinig voorkomt. Bij Gedeputeerde Staten zal het dan ook stellig een „hamersutk" worden. In antwoord op de opmerking van de heer Bikker zei de heer Kolff dat in middels buiten het wegenverkeersre glement om een bepaling in de wet gevonden is waarmee te werken viel. De raad verleende voorts een kre diet van 6400 'gulden voor het ver nieuwen van de dakgoten van het u.l. o.-schoolcomplex aan de Coosje Buskenstraat. De goten verkeren in een bijzonder slechte staat. Niet al leen het zinkwerk behoeft vernieu wing, ook de gootbodems moeten dringend hersteld worden. De heer Knoop vroeg naar de be stemming van het oude u.I.o.-school- complex zodra het nieuwe gereed zal zijn. De lieer Van Rooyen gooide het accent op het tweede gedeelte in de vraagstelling van de heer Knoop: weet U zo vroeg hij aan het col lege al iets van de rijksgoedkeuring waarop wij nu al zolang wachten? De heren J. J. Kempe (soc.) en Adriaan se (kvp) wilden hetzelfde weten. Wethouder W. Poppe bekende dat hij en de burgemeester enkele maan den geleden in Den Haag zijn geweest „om te horen hoe het er mee stond", maar daarbij is het voorlopig toch gebleven. Binnenkort zal opnieuw de reis naar Den Haag aanvaard wor den. Over de bestemming van het oude complex zei de wethouder dat het in de bedoeling ligt daarin de leerlingen van de Bouwen Ewout- school te zijner tijd onder te brengen. De Bouwen Ewoutsohool is namelijk volkomen verouderd. De heer Poppe hoopte dat de rijksgoedkeuring voor het complex aan de Adriaan Coor- telaan nog dit jaar zou afkomen. In de rondvraag vestigde de heer Knoop de aandacht van het college op de bedroevend slechte resultaten op BURGH. De reeds bekend gewor den totempaal van de nog jonge, inmid dels afgestudeerde leerling van de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Rot terdam, Jan Kloet, doet momenteel dienst als trekpleister-blikvanger voor de expositie, die de heer Kloet in sa menwerking met een studiegenoot de heer Graves Kooiman uit Schoonhoven in één der lokalen van de oude O.L. school in Burgh heeft ingericht. Twee geheel verschillende richtingen hebben gemeend hier gezamenlijk wat werk te moeten tentoonstellen. De heer Kloet, die zijn toekomst als reclametekenaar en schilder zeker vinden zal met mo dern werk. gepaard gaande aan zijn eer ste impulsen in deze richting in de vorm van schilderijen met een Bijbel se ondergrond maken van deze jonge man een all round reclametekenaar die voor elke opdracht een oplossing zal vinden. Het werk van de wat oudere heer Gra' ves Kooiman uit Schoonhoven is zeer variërend. Hij werkt met enorme ka raktercombinaties, die bij wat nadere bestudering van zijn kleurrijk werk toch wel te begrijpen zijn. Aandacht schonk hij reeds aan de nabije toe komst van de mens in verband met fantasievolle wezens van andere he mellichamen. Meesterlijk is een Oos ters tafereel, vol van kleur en voorstel lingsvermogen. De belangstelling is nog niet bijzonder groot, hoewei bei de jongelui tot nu toe tevreden zijn. de Rijks HBS. Hij pleitte voorts voor de instelling van een school voor beroepskeuze. Wethouder Poppe verzekerde de v.v.d.-afgevaardigde beide zaken in het college nader te bespreken. Naar aanleiding van een kranten artikel vroeg de heer De Priester of het waar was dat Italiaanse cineas ten bij het betreden van het museum aan het Bellamypark him schoenen moesten uittrekken. Zij wilden in dit museum het wiel van De Ruyter fil men. Ook voelde de heer De Pries ter voor de suggestie, in dit kranten artikel gedaan, om de schenking van Japanse prenten (uit Terneuzen af komstig) eens te exposeren in het museum. Wat de cineasten aangaat, daar over was burgemeester Kolff niets be kend. Met betrekking tot de prenten merkte hij op dat er weinig of geen plaats in het museum is om tentoon stellingen te houden. Bovendien is een expositie van uitsluitend deze Japan se prenten niet attraktief genoeg. Hij zegde overigens toe deze kwestie nog eens te zullen overdenken. De burgemeester nam ten slotte af scheid van vijf niet in de raad te rugkerende raadsleden, te weten: mevr. Kint-Picavet (K.V.P.) en de heren Wanst (K.V.P.), Jansen (V.V.D.), Romijn (P.v.d.A.) en Van Sabben (C.H.U.). De heren Van Sab- ben en Wanst hebben van dit vijftal het langst zitting in de raad gehad, namelijk sinds september 1949. De heer Van Sabben noemde burgemees ter Kolff een man die zijn taak als raadslid zeer ernstig opnam. „Hij nam in ons midden als oudste raadslid een bijzondere plaats in". KLOETINGE. In de donderdag avond te Kloetinge gehouden raads vergadering werd besloten tot het stich ten van zes woningwetwoningen: twee blokken van twee woningen aan de Prins Bernhardstraat en een blok van twee woningen aan de Prinses Irene- straat. Het Rijksvoorschot zal vermoedelijk ƒ99.333 bedragen; t.w.: 9.234 grond- voorschot en 90.099 Bouwvoorschot Voor dit bouwvoorschot is aan het Rijk een rente van 4 pet. per jaar verschul digd. Het complex van genoemde zes wo ningen werd ondershands aanbesteed en gegund aan de fa. J. de Jonge en Zn. te Biezelinge voor de som van ƒ85.040. In de nieuwe ambtswoning van de burgemeester zal een centrale verwar- mingsinstallatie worden aangebracht welke werd gegund aan de fa. Tamse N.V. te Goes voor de prijs van 6.715. De geloofsbrieven van hen die bij de laatste verkiezing tot lid van de raad zijn benoemd werden in orde bevonden. Het betrof hier de brieven van de he ren B. M. van Nieuwenhuijze, M. J. de Looze, J. Verburg, D. Schipper, J. Schelfhorst, J. Q. C. Lenshoek en H. J. Colijn. Aan mej, J. Za-ndee te Kortgene werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als leidster en waarnemend hoofd leidster van de openbare kleuterschool met ingang van een door b. en w. nader te .bepalen datum. Mej. J. M. Kakebeeke uit Kruiningen werd met ingang van september a.s. benoemd tot leidster in vaste dienst aan genoemde school. Aan de afdeling Kloetinge van de Al gemene Bond van Bejaarden zal een subsidie worden toegekend van 100. De Sociëteit Ouden van Dagen te Kloetinge ontvangt 50 subsidie en de plaatselij ke muziekvereniging „Excelsior" 550. De jaarlijkse subsidie aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de Kankerbe strijding zal met ingang van 1963 wor den verhoogd van een halve cent tot én cent per inwoner. De stichting Gezinszorg voor Goes en omstreken te Goes zal over het jaar 1961, ten behoeve van verstrekte gezins zorg in deze gemeente een subsidiebe drag ontvangen van 255,92. Op verschillende subsidieverzoeken werd voorts afwijzend beschikt zo o.m. het verzoek van de R.K. Stichting voor Geestelijke volksgezondheid van het Zeeuws Wit-Gele Kruis te Terneuzen. (Ingezonden mededeling) De sterke Engelse zwemmer Pil- cher uit Folkestone heeft zojuist aangetikt aan de badrand na een uitstekend gezwommen 400 meter race op de vrije slag. Zijn voor naamste tegenstander Theo Ver voorn uit Middelburg moet op dit moment nog finishen. Hoe hij 'dit zal doen laat de foto zien. Een beeld uit de zwemontmoeting MiddelburgFolkestone. GOES. Het produktschap voor groenten en fruit heeft bekend gemaakt dat met ingang van 1 aug. a.s. de mi nimum aankoopprijs voor appels en pe ren, bestemd voor West-Duitsland, zal worden verlaagd van 22 tot 18 cent per kg. Appels en peren in kwaliteitsklasse extra, 1 en 2 welke beneden deze prijs op de veilingen verkocht worden, mo gen niet naar West-Duitsland worden ge ëxporteerd. Goes. Met ingang van 30 juli a.s. wordt door België de invoer van toma ten uit de E.E.G.-landen stopgezet. Voor Nederland geldt hierbij een uit zonderingsregel want vanuit Nederland mogen ook na die datum nog tomaten naar België worden uitgevoerd, mits de vastgestelde minimumprijs wordt gega randeerd, deze minimumprijs bedraagt voor de maand augustus B. frs. 5 "per kg. Wanneer in ons land de veilingprïjs daalt beneden deze minimumprijs moet bij uitvoer een heffing worden betaald. MIDDELBURG Schema van de concerten door fanfare- en harmonie orkesten gedurende het zomerseizoen 1962: vrijdag 6 juli - O.N.D.A. - Speel tuin 't Zand; zondag 15 juli - M.M.C. - Abdij; zondag 12 augustus - O.N.D.A. - Abdij; vrijdag 17 augustus - Excelsior - Molenwater; vrijdag 24 augustus - M.M.C. - Nieuw Middelburg; zaterdag 1 september - Hosanna (in het kader van een uitwisselingsprogramma met Goes) - Nieuw Middelburg; vrijdag 7 september - Excelsior - Stadhuisplein; zaterdag 8 september - Gezamenlijke Middelburgse muziekkorpsen: M.M.C., Excelsior, O.N.D.A. en het Leger des Heils - Openluchttheater „Tooren- vliedt"; zondag 9 september - M.M.C. - Abdij; vrijdag 14 september - M.M.C. - Stadhuisplein; vrijdag 21 september - Leger des Heils - Molenwater. De concerten op het Abdijplein wor den gegeven op zondagmorgen van 8.00- 9.00 uur. De overige concerten worden gegeven van 20.00-21.15 uur. 14 056! b OOSTBURG. De kantonrech ter te Oostburig heeft weer een „menigte" kleine verkeersover tredingen berecht. Veertig gulden boete kreeg de Ter- neuzenaar H.A.F.D. Hij had door Schoondijke met te grote snelheid ge reden. De politie heeft daar trouwens héél goede ogen. Men mag niet de hoop hebben dat hen iets ontgaat. Dat ontdekte tenminste de P.T.T.- ambtenaar J. J. van H. uit Oostburg die met een wagen door Oostburg had gereden waarvan een van de richting aanwijzers uitstond. De man was ge wend te rijden in een wagen waarvan het knipperlicht automatisch terug schoot. De nalatigheid kostte hem vijf tien gulden. De landbouwer I. J. de H. te Oost burg had op het rijwielpad gereden met een zeis waarvan de snedekant niet beschermd was. Hij kreeg tien gulden boete. Tegen een achttienjarig Belgisch meisje dat bij het achteruitrijden een motorrijwiel had beschadigd vorderde de kantonrechter 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis. Hond Vijftien gulden kreeg de heer C. V. de B. die in strijd met de geldende voorschriften 's avonds zijn hond op straat had laten lopen. Als gevolg daar van was een bromfietsberijdster geval len en had ernstige verwondingen op gelopen. Vrijgesproken werd de heer H. C. de P. uit Assenbroek, die te Sluis een afgesloten straat was ingereden. De heer De P„ zei dat het betreffen de bord niet voldoende te zien was. Uit een politierapport bleek inderdaad dat het bord een beetje verscholen stond opgesteld, maar er was een verbodspijl bijgeplaatst die wel te zien was. Verschil van mening ont stond echter over de vraag wanneer die pijl werd geplaatst. Bij gebrek aan bewijs ging de Belg vrijuit. De chauffeur D.S. uit Goes had op de rijksweg onder Schoondijke linksaf willen slaan zonder daarbij voldoende te letten op het achteropkomend ver keer. Een botsing volgde met een snel achteropkomende luxe wagen. Eis en uitspraak 40 gulden of acht dagen. De vishandelaar P. de J. uit Groede was op een kruising een inhaalmanoeu vre begonnen, hetgeen tot een botsing geleid had. Hij kreeg vijftien gulden. De bestuurder van de andere auto stond eveneens terecht omdat hij bij het afslaan niet voldoende had uitgeke ken. Hij werd veroordeeld tot 30 gul den of zes dagen. Buks De loonsproeier W.P.S. te Schoondij ke had met een buks op een bescherm de vogel geschoten. S. vertelde dat het een ziek exemplaar was geweest dat zich voortdurend had opgehouden In de nabijheid van zijn parkieten. De eis was 15 gulden en inbeslagname van de buks. De kantonrechter maakte er vijftig gulden van en teruggave van het inbeslaggenomene. Veertig gulden kreeg de achttienjari ge J. M. C. van der V. uit Sluis, die rijdend tussen Sluis en Retrancbement de macht over zijn stuur had verloren. Hij was tegen bomen tot stilstand ge komen met enige financiële gevol gen uiteraard. „Veel te hard gereden", zo oordeel de het kantongerecht. Eenzelfde boete kreeg de expediteur L. C. de M. uit Sas van Gent die tussen Philippine en IJzendijke als gevolg van een rukwind de macht over het stuur kwijt was ge raakt. Hij had met zijn'wagen een af rastering vernield. SOUBURG. Het bestuur van de plaatselijke middenstands vereniging „Nemidso" heeft zich met algemene stemmen ge schaard achter de conclusies van het rapport van het Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van Middenstandsbedrijfs- panden (C.O.M.). Deze instelling heeft een rapport uitgebracht over de problemen, die samen hangen met de verwezenlijking van het Burgplan als winkel centrum. Tijdens een gistermiddag ge houden persconferentie werd voorts nog meegedeeld, dat op AXEL. Aan de Chr. Technische School te Axel werden bevorderd van het algemeen leerjaar naar de 2e klas timmeren: C A Balkenende, Vogelwaarde, D Bareman, Zaamslag J V Brandt, Axel, F Buijze, Zaasnslag. S Buijze, Zaamslag, B P Deij, Axel, J C van Drongelen, Axel, P C Goos- sen, Axel, K D Hamelink, Zaamslag, "W de Jaeger, Zuiddorpe, A L Kotvis, Axel, M I Meesen, Axel, D Oggel, Axel, R Scheele, Axel, F v d Velde, Axel, J C v d Velde, Zaamslag, J v d Vrede Zaamslag, T C de Wit, Axel, P C Witte, Axel, Van het alge meen leerjaar naar de 2e klas metaalbewer- ken: A de Bruijne, Terneuzen, J P van Cad- sand, Axel, P van Cadsand, Axel, J Diele- man, Axel, W C Dubbeldam, Sluiskil, J L Duine, Sluiskil, W de Feijter, Axel, R E van Hoecke, Zuiddorpe, L K de Jonge, Terneu zen, L de Kraker, Axel, CAM Loonen, Axel, J D Oppeneer, Axel, F M Oppeneer, Axel, WEM van Poecke, Axel, A de Pooter, Axel C de Pooter, Zaamslag E de Potter, Overslag, C M Wiemes, Acel. Bevorderd van de 2e klas naar de 3e klas timmeren: P Bakker, Axel, M den Engels man, Axel, J de Feijter, Axel, J de Fouw, Axel, P A Herrebout, Zaamslag, W A Her- wegh, Axel, A J Jansen, Axel, J J E Provo, Axel, D J de Putter, Axel, C P de Regt, Axel. B E J M Rombaut, Axel, J J Simons, Axel, E A B Sorber, Axel, J Vermeulen, Sluiskil, P Witte, Axel, J W Dubbeldam, Sluiskil (toegelaten tot de le klas U.T.S. van de afd. Bouwkunde Terneuzen) Voorwaarde lijk gingen over van de 2e klas naar de 3e klas timmeren: F v d Broeke, Axel, J K Ka lisvaart, Axel. Bevorderd van de 2e klas metaalbewerken naar de 3e klas metaalbew.: J de Blaeij, Zaamslag, J B van Boven, Axel, G F C Brandt, Axel, A J Buijze, Axel, J Buijze, Axel, J P de Caluwé, Overslag, F A v Dixhoorn, Axel, J v Drongelen, Axel, J P de Feijter, Axel, G Fieret, Axel, A den Hamer, Zaamslag, Th. de Jonge. Axel, H A Krijten- burg, Zaamslag, J J Llndhout, Axel, E M Lippens, Axel J de Putter, Axel, P Scheele, Axel, A C J de Waele, Axel, A C Wieland, Axel. Voorwaardelijk gingen over van de 2e klas naar de 3e klas metaalbew.: A de Blok, Axel, Crince M J P., Axel, J Verdouw, Ter neuzen. «SM Aan de lagere technische school te Bergen op Zoom werd voor metaalbe werking, gericht op vliegtuigbouw, het einddiploma behaald door de heren M. van den Boogaard en C. Rijnberg te St. Annaland. Mej. Ria den Haan uit St. Anna land behaalde het diploma etaleren er) etalageschrift N.T.I. (etaleuze) te Rot terdam. ZIERIKZEE In de 1ste en 2e klas sen van de S.D.K.B. worden dit week einde en begin volgende week de laat ste competitierestanten opgeruimd. In de 1ste klasse speelt Brouwershaven I zaterdagavond om 7 uur haar laatste wedstrijd tegen kampioen Burgh I. In de 2e klasse A komt Stormvogels in Dreischor op bezoek bij NOAD. Nu de blauw-witten nog volop in de gevaarlij ke hoek zitten, zal Stormvogels zeker op een warme ontvangst kunnen reke nen. NOAD heeft aan één puntje genoeg om aan het degradatiegevaar te ontko men. Zwaluwen krijgt bezoek van Burgh III en om nog aanspraken op de titel te kunnen maken, zullen de rood witte Scharendijkers deze wedstrijd moeten winnen, waartoe we hen echter ook wel in staat achten. Maandagavond gaan Brouwershaven II en Burgh III de competitie besluiten. Beide twaalf tallen staan gelijk op de ranglijst met 5 punten. Mogelijk kunnen de Brouwe- naren het terreinvoordeel uitbuiten en de winst in de smalstad houden. Don derdagavond 2 augustus speelt NOAD I haar laatste wedstrijd tegen Velocitas, j waarbij de gasten als favoriet starten. IEDERE Zeeuw heeft zijn eigen rat" en „De rat is een democraat", het is slechts een greep uit de vele gevleugelde uitdrukkingen die d eheer D. W. Langeveld uit Wageningen, gistermiddag gebruikte om mij 'het gevaar en het karakter van dit dier duidelijk te maken. De heer Langeveld, hoofd buiten dienst van de afdeling Ratten en muizenbestrijding van het Faunabeheer te Wageningen was gisteren in Zeeland. Maan delijks bezoekt hij de pro vincie om, meestal na ge vraagd advies, raad te geven aan gemeentebesturen en par ticulieren hoe ratten het meest effectief kunnen worden be streden. D. W. LANGEVELD (39) weet heel wat van ratten af, en dat kan bij na niet anders, als u weet dat hij er nachten achtereen op uit is getrokken, om hun gewoonten te bestuderen. En kele wetenswaardigheden: Elke rat- tenfamilie heeft een eigen grondge bied en wee de rat die het territoir overschrijdt; ratten lopen niet „maar raak", nee ze volgen altijd hetzelfde spoor: voedsel-, vlucht- en speelpa- den; ratten zoeken kwaliteit: ze eten in een kaaspakhuis de beste soort en roven van een duivenliefhebber de beste vlieger... De ratten bezorgden Nederland echter ook jaarlijks 40 miljoen gulden schade en wat erger is, veroorzaken de dood van mensen en levenslange verminkingen aan kinderen door be ten in gezicht of ledematen. Indirekt is dit dier mede schuldig aan mond en klauwzeer en paratyphus, door de ziekten te verspreiden. De heer Langeveld is overigens van mening dat de mensen zelf de hoofd schuldigen zijn, doordat ze ratten „fok ken." Nog steeds worden gebouwen zo ingericht en opgetrokken dat rat ten alle kansen krijgen om er hun in trek te nemen: „Een modern zieken huis wordt geopend en nat tien dagen komt u ratten tegen op de gang". Hij is voorstander van een zoge naamde ratvrije bouw. Het is nu een maal zo, dat overal waar de mens is ook de rat verschijnt. Wanneer de mens nu een extra gunstig milieu schept b.v. nestelgelegenheid en een overmaat aan voeding door niet afge dekte vuilnisplaatsen, is er geen re den tot klagen, alleen maar tot zelf verwijt. In dit verhand is het opmer kelijk dat op Schouwen-Duiveland waar vele boerderijen ,,ratvrij" zijn gebouwd, minder van deze dieren voorkomen. Het is erg simpel: gaten moeten worden dichtgestopt en bij pijpleidingen aangesmeerd. „Dacht de bouwwereld hier maar meer aan," is de verzuchting van de heer Lange veld. AL deze wijsheden zijn de heer Langeveld niet komen aanwaaien. In het beginstadium heeft hij de dieren gadegeslagen tot hij karakterfouten had ontdekt, zoals; „De rat is gemak zuchtig, breng gif aan bij het nest." In Zeeland heeft hij eens nachten in een varkensschuur van boer Rum- ste gezeten met als doel de dieren uit te roeien. „En dan heb je wel eens moeite ze inderdaad te doden, het kij ken naar de natuur is veel mooier dan we denken." Wie met de heer Lange veld over de ratten heeft gepraat, krijgt allengs de indruk dat het niet alleen werk is, maar een hobby. Nog sterker: Sla ik de plank ver mis met te zeggen dat hij op een of andere niet te definiëren wij ze verwantschap moet voelen met deze diersoortOf heeft het er iets mee te maken dat hem de nieuws gierigheid naar, en de liefde voor de rat met de paplepel werd inge goten'! Zijn vader was namelijk als technisch ambtenaar bij de Provinciale waterstaat van Zuid- Holland ook een geestdriftig ratten vanger. Dat de heer Langeveld liefde voor het dier moet koesteren is duidelijk, gezien de ware harts tocht al toaarmee hij ze waarneemt en fotografeert. In de loop der jaren heeft hij door zijn beroep ook een grote mate van mensenkennis verzamelt, dat spreekt vanzelf. Dagelijks moet hij immers mensen benaderen om ze te laten het ogenblik ongeveer tien aan meldingen zijn binnengekomen voor deelname in het plan, dat 35 winkels zal omvatten. Enige tijd geleden heeft het gemeen tebestuur van Souburg het. Burgplan ge lanceerd. In dit plan, dat zal aansluiten op het bestaande winkelcentrum, zal plaats zijn voor winkels, die nu buiten het centrum liggen en. voor vernieuwing of verbouwing in aanmerking komen, voor zogenaamde hoogwaardige winkels, waaronder gespecialiseerd bedrijven als meubel- en confectiewinkels worden verstaan en tenslotte voor utiliteitsge bouwen, die in feite buiten de midden standssector vallen. Het betreft dus over het algemeen winkels, die de be staande neringdoenden weinig concur rentie zullen aandoen. De uitbreiding van de winkelstand met bedrijven voor duurzame artikelen zal de plaatselijke koopkracht zelfs kunnen bevorderen hetgeen niet alleen prettig is voor de consument maar ook grotere kansen biedt voor de reeds gevestigde midden stand. Instemming Begin van dit jaar heeft het C.O.M. een enquete ingesteld onder de Souburg- se middenstanders. Tijdens een deze week gehouden vergadering van B. en xW. met het bestuur van de plaatse lijke middenstandsvereniging en met de rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land de heer A. Korstanje heeft de Sou- burgse middenstand zich geheel ge schaard achter de conclusies van het C.O.M.-rapport. In het rapport wordt ondermeer ge concludeerd, dat de Souburgse winkel stand zal moeten meegaan met de ont wikkeling van de gemeente zelf, mede met het oog op de ontwikkeling van ge specialiseerde koopcentra als Middelburg en VLissingen. Het Burgplan kan uitste kend dienen als richtingaanwijzer voor de ontwikkeling van het centrale winkel apparaat van Oost-Souburg. V ragen Het gemeentebestuur is blij met de conclusies van het rapport en met de instemming van de middenstand, al blijven er natuurlijk nog vragen over. De uitvoering in fasen van het plan en een eventuele deelname van de over heid in de verwezenlijking van de bouw plannen zijn ondermeer enkele vraag punten. De oplossing van deze vragen zal uiteraard sterk afhankelijk zijn van tal van andere factoren, zoals de inte resse in de particuliere sector de groei van de gemeente, de financiële draag kracht van de gemeente en de toewij zing van bouwvolume. Het is de bedoeling, dat in het na jaar alle middenstanders uit Souburg worden uitgenodigd voor een Mjeen- kc._-.st teneinde mogelijkheden voor nieuwbouw te bespreken. De eerste stap van het gemeentebe stuur zal vermoedelijk zijn de door braak vanaf de hoek Burgstraat-Vlis- singsestraat in de richting van het Oranjeplein. Ook zal bekeken worden of het mogelijk is het gehele straten plan in het nieuwe winkeloentrum in één keer uit te voeren. Tenslotte kan mee gedeeld worden, dat in het Burgplan ook de bouw van enkele honderden wonin gen is opgenomen. VLISSINGEN Zonder commentaar gaf de Vlissingse raad gistermiddag zijn goedkeuring aan o.a. de volgende voorstellen: benoeming mej. A. E. de Bel te Dordrecht tot directrice aan de gemeentelijke industrie- en huishoud school te Vlissingen; wijzigen van na men van lanen en wegen in het „Villa park" (met de stem van de heer E. T. Oosterhuis tegen); eenmalige subsidie aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren; verlenen van een krediet van 5000 gulden voor de herziening van plan Paauwenburg: vaststelling van een ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de Zeehondenwerf en de Keibank; verlenen jaarlijkse subsidie aan de Stichting In terlocal Woningruil Centrale; verlenen krediet instellen bejaardenonderzoek; verlenen krediet 2.850 voor aanleg en inrichting speelterrein Havendorp. KRABBENDIJKE. De gemeente raad komt donderdag 2 augustus, des avonds om acht uur in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde raadsleden, vaststelling van een verordening tot wijziging van de rioolbelastingverordening, verlenen van medewerking aan het bestuur van de hervormde school voor de aanschaf van een nieuwe taalmethode voor deze school. De heer Langeveld op het Goese marktplein. zien hoe de ratten te bestrijden. Daardoor heeft hij een eigenaardige feeling gekregen voor mensen die ge knipt zijn voor bestrijding. „Sommi gen kunnen het, anderen niet", zegt hij. „Ik zie dat direct; het is niet dat ik u wil discrimineren, maar u bent er niet geschikt voor." Ik weet nu dus dat ik maar nooit ten strijde Imoet trekken tegen ratten.... j""judb DEN HAAG. Het ministerie van defensie heeft de regeling voor het ver zenden per luchtpost van kranten naar militairen in Nieuw-Guinea herzien. Reden daarvoor zijn de moeilijkheden met het vervoer en de distributie van de kranten. De gewijzigde regeling houdt in dat alleen de militairen zelf zich tegen het bijzondere tarief op een krant kunnen abonneren. Zij betalen het abonnements geld plus een bedrag van elf gulden pet' kwartaal een aandeel in de porto kosten en krijgen hun blad per vlieg tuig toegestuurd. Familieleden enz. kun nen de militairen nu niet langer een abonnement op dezelfde voorwaarden geven. Onvoldoende De elf gulden per kwartaal, zo heeft het ministerie laten weten, waren bij lange na niet genoeg om de portokosten te dekken. Per jaar moest het rijk er 150 gulden per abonnement bijleggen. Ongeveer achthonderd militairen in Nieuw-Guinea krijgen een krant. Door die grote stroom kan men de bladen in Biak niet snel genoeg naar de abonnees door sturen. Onderzocht wordt nu hoe aan deze moeilijkheden een eind kan worden ge maakt. KLOETINGE. De burgemeester van Kapelle-Biezelinge, de 'heer H. G. van Suylekom, heeft aan het gemeente bestuur van Kloetinge twee zwanen ten geschenke gegeven. Deze werden door de schooljeugd in hun element gebracht in de oude dorpsvate in het centrum van het dorp. De dieren zijn in hun nieuwe omgeving reeds volkomen geac climatiseerd en een sieraad voor het dorp, zoals de burgemeester van Kloe tinge, baron mr. H. N. Schimmelpen- ninck-v. d. Oye, het in de donderdag avond gehouden raadsvergadering uit drukte. De muziekvereniging Rillandia bracht met drumband een serenade aan het echtpaar A. van Hoek te Ril- land vanwege het 50-jarige huwelijks feest. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. De Anjercollecte heeft in Kruinin gen een bedrag opgeleverd van 155,10. De collecte van de chr. blindenhulp „De Fakkels bijeen" bracht in Wolf- aartsdljk 82,87 op. (Ingezonden mededeling) Het jnlinnmmer van PM maandblad voor mannen staat boordevol inte ressante en boeiende artikelen, die U ook in Uw vakantie met plezier zult lezen Caravans voor een vast kamp; voor semi-permanente en permanente bewoning De juiste nitrnsting voor een voettocht Vliegen met mankracht Fotonieuws Springende kikvorsmannen Transistorbandrecorders Helicopters de nieuwe passagiersvliegtuigen Bedr\jfsspionage Botennieuws uit de Ver. Staten Tips voor thuis PM is het blad voor moderne mensen met veelzijdige belangstelling. Koop het julinummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tüdschriftenhandel.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3