Christelijke school in Ovezande wordt opgeheven Modern kleuterkampement WOLKBREUK BOVEN MIDDELBURG De centrale verwarming TAMSE N.V. Brommers weer gehele dag op Vlissingse boulevard Vrijdag 27 juli 1962 GEEN VERGOEDINGEN MEER F Van een onzer verslaggevers TE WEINIG LEERLINGEN v"" Minderheid Dispensatie Erfgoed Al met al is het een moeilijk probleem. Het is te betreuren, dat er opnieuw een christelijke schooi in Zeeland verdwijnt. De gevolgen van de ontvolking van het platte land worden nu toch wel heel dui delijk in het licht gesteld. Vooral in die gemeenten, waar de protes tantse groepering erg klein is wordt het moeilijk het hoofd bo ven water te houden wat het christelijk onderwijs betreft. En dat is jammer, want het christelijk onderwijs is een kostbaar erfgoed en dient ons aller belangstelling en liefde te hebben. In Ovezande zijn alle pogingen aangewend om de christelijke school te behouden, maar het heeft niet mogen baten. VOORSTAD GOES De LINOLEUM VLOEREN van de Chr. Kleuterschool te Kamperland WERDEN GELEVERD EN GELEGD DOOR Schoenen uit - ROXY aan! Vierdaagse 62 Jacht gestrand en weer vlot gekomen Gevel door bliksem weggeslagen Voorstel B. en W. aan de raad Mits raad akkoord gaat met invoering maximum snelheid van 25 km per uur Twee straten ondergelopen Afscheid van de heer Gaikhorst van P.Z.E.M. Dames kregen shock en scli roei wond Vijfjarig kind aangereden Van hond geschrokken Lagere landbouwschool voor Schoondijke Kampeerders hraken op in Schouwen Fruit voor Thuisfront Nieuw-Guinea ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 OVEZANDE. Op dinsdag 31 juli aanstaande zullen de deuren van de christelijke lagere school in Ovezande voor goed gesloten worden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft besloten, dat de school met ingang van september niet meer in aanmerking komt voor vergoedingen. En dat betekent, dat de school gedoemd is te verdwijnen. Het hoofd der school, de heer A. J. Lavooy, die op wachtgeld wordt gesteld, vertelde ons gisteren, deze beslissing zeer te betreuren. „De school telt te weinig leerlingen (15) en het ziet er niet naar uit, dat het aantal van vijftien kinderen zal toenemen. De bevolking op het platteland loopt achteruit. Ook in Ovezande. Als daar een pro testants gezin weggaat komt er geen protestantse familie voor in de plaats". De opheffing van de school betekent na ook weer niet, dat de protestantse schooljeugd in Ovezande van onderwijs verstoken blijft. Het is de bedoeling, dat met ingang van het nieuwe school jaar in september de kinderen per bus je gebracht en gehaald worden naar en van de school met de Bijbel in Oude- lande, de dichtstbijzijnde onderwijsin stelling. Ook zullen enkele kinderen de christelijke school in Borssele gaan be zoeken. De bevolking van Ovezande is overwe gend rooms-katholiek. De protestantse bevolkingsgroep is ver in de minder heid. Maar toen bijna 50 jaar geleden met het christelijk onderwijs in Ove zande kon worden gestart waren er toch drie leerkrachten. Dit aantal van drie kon in de loop der jaren echter niet ge handhaafd worden. En thans is het al leen de heer Lavooy, die alle zestien leerlingen onder zijn hoede heeft. Een leerling zou volgende week toch de school verlaten, zodat er voor het vol gende schooljaar vijftien kinderen overblijven. Het is voor de heer Lavooy, die inmiddels zijn 40 dienstjaren bij het onderwijs achter de rug heeft, geen prettig slot van zijn onderwijzersloop baan. Ook hij ziet in, dat het niet an ders kan. Het tekort aan leerlingen is niet op te vangen, zo zei hij ons. Het kleiner wordende aantal leer lingen bracht ook met zich mede, dat de financiële moeilijkheden groter worden. De gemeenteraad heeft her haalde malen besloten, het bedrag per leerling te verhogen tot het een hoog te bereikte van 62.50. De gemeente raad (bestaande uit zes katholieke le den en een vertegenwoordiger van de prot. chr. groepering) heeft steeds gunstig beschikt op de verzoeken. Door deze gunstige beslissingen was het mogelijk de school in stand te houden. Tot onlangs de minister van O. K. en W. het besluit meedeelde, dat de school niet meer in aanmer king komt voor vergoedingen. Gedurende enkele jaren genoot de school al dispensatie. Om voor vergoe ding in aanmerking te komen dient de school wettelijk 20 leerlingen te tellen. Aan de wettelijke verplichtingen kon het schoolbestuur al lang niet voldoen, want het aantal van 20 leerlingen kon niet gehaald worden. De dispensatie bracht uitkomst. Maar ook dat is nu voorbij. Er is geen reddingsmiddel meer aanwezig. De school moet worden opgeheven. De kinderen moeten voortaan in Ou- delande of Borssele naar school, indien hun ouders hen christelijk onderwijs wil len laten geven. De kosten verbonden aan het rijden van een voor rekening van de gemeente. Een vraag, die na de opheffing on middellijk opdoemt is: wat gaat er met het schoolgebouw gebeuren. Het moet gezegd worden, dat er weinig eer te be halen is aan het gebouw, want het is oud en versleten, het is voorzien van verrotte balken en kozijnen, slechte muren en vele tochtgaten. Met een gron dige restauratie is nog wel wat te ma ken van het schoolcomplex, maar dat wordt een kostbare aangelegenheid. Gedacht wordt aan een verbetering op kleine schaal. Drie lokalen kunnen tot twee samengevoegd worden, waardoor er meer ruimte ontstaat voor het gym nastieklokaal, dat reeds in de school was onder gebracht. Met provisorische maatregelen zou deze ruimte ook ge schikt gemaakt kunnen worden voor grotere uitvoeringen. (Ingezonden mededeling) van de NIEUWE CHR. KLEUTER. SCHOOL TE KAMPERLAND werd. verzorgd door BURGHSLUIS. De reddingboot „Maria Carolina Blankenheym" gesta tioneerd te Burgh-Sluis, is donderdag middag vergeefs uitgevaren. Een. Bel gisch jacht, de Zwarte Tulp uit Zee- brugge was vastgelopen ter hoogte van het wrak van de Tholen 4 in het Krab- begat. Bij opkomend water kon het vaartuig op eigen kracht weer vlot ko men en bleek hulp van de reddingboot overbodig. IN WESTHOEK BURGH. Na blikseminslag is gis termiddag omstreeks half drie de gehe le noordgevel weggeslagen van het woonhuis van de havenmeester van Burghsluis, de heer C. A. Overbeeke. Een groot aantal dakpannen werd van het dak gerukt. In de Westhoek wer den verder enige telefoonaansluitingen en radio's nog door het hemelvuur ge troffen. Een kast van het elektrisch net bleek ook stuk te zijn. NOOROSTRAAJ 58-60' feffNEUZÉN. fft 1091 VLISSINGEN. Op de drie Vli-ssingse boulevards de Ever-tsen, de Banckert en de De Ruyter willen B. en W. ge durende de maanden mei tot en met september alleen tussen 13 en 24 uur voor de categorie motorrijtuigen op twee wielen een maximumsnelheid vaststellen van 15 km per uur. Overtreding van deze snelheid kan gestraff worden «iet hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld- VLISSINGEN. Wegens het aanvaar den van een betrekking m Rome heeft de heer G. Gaikhorst te Vlissingen tech nisch hoofdambtenaar bi] de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij afscheid van dit bedrijf geno men. In de conferentiezaal van de Cen trale Zeeland werden donderdagmorgen hartelijke woorden van afscheid gespro ken door de directeur der P.Z.E.M., ïr. T. Michielsen en de technisch adjunct directeur, Ir. H. Broefhoff. Namens de collegae sprak de technisch hoofdamb tenaar, de heer A. PLeenhouts uie enkele blijvende herinneringen aanbood en zijn dank uitsprak voor de zeer pret tige wijze van samenwerking. Namens de Personeelsvereniging voerde de voor zitter, de heer J. Huser, het woord en bood eveneens een afscheidsgeschenk aan. Nadat de opvolger van de heer Gaikhorst, de heer v.d. Putte had ge sproken, dankte de heer Gaikhorst voor de uitstekende samenwerking, voor de hartelijke woorden en aangeboden ge schenken. Namens de afdeling Telecom municatie was reeds eerder een foto boek van Zeeland als aandenken aange boden. maar niettemin heeft men de dag KAMPERLAND. Wie de puntjes j van gisteren willen markeren als het op de i wil plaatsen en heel nauwkew rig de school rondsnuffelt komt op den duur wel tot de conclusie dat hier en daar nog een kwast verf ge geven moet worden. Maar de vele gasten die gisteren de nieuwe Chr. kleuterschool te Kamperland hebben bekeken, zullen dit waarschijnlijk niet eens hebben opgemerkt. Officieel is de school niet geopend, echte startpunt. Het tuieeklassige schooltje is bij de kijkers in de smaak gevallen. Dat kon ook haast niet anders want er is nau welijks iets dat te wensen overblijft. Zowel exterieur als interieur is het een aanwinst. Bij de foto: De school gaat uit. Men ziet hier één van de beide klas lokalen en de beide ingangen. Aan da achterkant van de school staat in de tuin een decoratief ontwerp, voorstel lende enkele vogels in de vlucht. Het geheel maakt een zeer verzorgde in druk. De foto werd genomen op één van de weinige zonnige dagen. Dan is de zandbak (waarvan links een deel te zien is) uiteraard druk in ge bruik. De oppervlakte is groot genoeg om een hele klas tegelijk een „zand bad" te geven. boete van ten hoogste 300 gulden. Zoals bekend had het college van B. en W. bepaald dat het verboden was in het zomerseizoen gedurende bepaalde uren met bromfietsen op de boulevards te rijden. Verscheidene keren zijn hier over in de raadsvergadering opmerkin gen gemaakt. De bezwaren die tegen het verbod naar voren gebracht werden richtten zich in hoofdzaak op twee pun ten. De goedwillende bromfietsers zijn de dupe geworden van het misbruik dat snelheidsmaniakken van de boulevards maakten en verder kunnen Duitse rij wielen met hulpmotor in verband met een verschil tussen de Nederlandse en Duitse wetgeving niet in alle gevallen van de boulevards geweerd worden. B. en W. hebben zich beraden over de vraag op welke wijze aan beide be zwaren tegemoet gekomen kon worden. Zij kwamen tot de slotsom dat hiertoe slechts één mogelijkheid bestaat: het instellen van een maximum snelheid. Verschillende raadsleden hebben in het verleden reeds op deze mogelijk heid gedoeld. B. en W. verklaren zich bereid het bromfietsverbod-op-de-bou- levard-gedurende-bepaalde-uren in te trekken indien de raad het voorstel van de maximum snelheid aanvaardt en behoudens goedkeuring door Gede puteerde Staten." Nadrukkelijk wijst het college erop dat voor de toepassing van de wegen verkeerswet waartoe het maxi mum snelheidsartikel behoort, een rij wiel met hulpmotor als een motorrij- tuig beschouwd moet worden. Als motor rijtuig valt het onder de categorie „mo torrijtuigen op twee wielen", onder wel ke categorie tevens de motorfietsen en de scooters ressorteren en voor welke vervoermiddelen dus ook de maximum snelheid zal gelden. Een voor de berij ders van deze transportmiddelen wel licht minder prettige, maar onvermij delijke konsekwentie, aldus B. en W. Hiernaast staat volgens het college evenwel het voordeel dat voor de toe passing van artikel 7 van de Wegen verkeerswet alle Duitse rijwielen met hulpmotor dus zowel die met een cylinderinhoud gelijk aan of kleiner dan 50 cc, als die met een cylinderinhoud groter dan 50 ccals motorrijtuigen op twee wielen beschouwd kunnen wor den. Bij overschrijding van de maximum snelheid kan zonder nader onderzoek tg- gen hun berijders opgetreden worden. Na blikseminslag RENESSE. De bliksem is gistermid dag ingeslagen op het kampeerterrein Julianahoeve te Renesse. Naast de plaats waar de bliksem insloeg stond een tent, waarin zich twee dames be vonden uit Rotterdam. Een van hen kreeg een schroeiwond, terwijl de ande re dame een shock opliep. Zij moest met een taxi naar huis worden ver voerd. Mej. Sara C. v. d. Hulle te Haam stede slaagde te Rotterdam bij het N.T.I. voor het diploma tandartsassis tente. SLUISKIL. Het vijfjarig jongetje T. L. van L. is donderdag op de Wets- kade aangereden en werd licht gewond. Het kind stak plotseling de weg over. Een bestelauto bestuurd door M. v. D. C. te Halsteren kon ondanks krachtig remmen, een aanrijding niet voorko men. ZOUTELANDE Voor de 8-jarige Annie K. is de eerste vakantiedag niet fortuinlijk verlopen. Ze schrok zo van de jonge speelse hond van een badgast dat ze raiet haar arm door de ruit van een deur viel. Hevig bloedend werd An nie naar de huisarts gebracht, die het beter oordeelde haar in „Bethesda" in Vlissingen te laten verbinden. Daal' werden de wonden gehecht. SCHOONDIJKE De Stichting La ger Landbouwonderwijs West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft van het Ministerie van Landbouw en Visserij toestemming gekregen de -bouw van een nieuwe la gere landbouwschool voor te bereiden. De school zal aan de Koningin Juliana- straat verrijzen en door de gemeente Schoondijke worden gebouwd. MIDDELBURG. Boven het westelijk deel van Zeeland heeft zich (gisteren omstreeks het middaguur een wolkbreuk ontlast die de ganse mensheid in dit .gebied ijlings naar binnen deed vluchten. In Middelburg w&ar het in de binnenstad weer tjokvol was ontstond een run op de café's en restau rants, terwijl de marktkoop lieden als hazen wat van hun kostbare goederen bedekten, waarna zij met gezwinde spoed letterlijk onder zeil gingen om niet tot op het blote lijf kletsnat te worden. Als vloeibare ijs kegels hingen de regendruppels aan de marktkramen, die ver laten staande in het water geweld een troosteloze indruk maakten. Auto's met volle lichten voor en achter reden door de straten van de Zeeuwsche hoofdstad, daarbij het neerplenzende regenwater hoog op spattend. De riolen in Middelburg kon den de stortvloed niet verwerken. De Lange Geere en dé Zusterstraat kwa men blank te staan en enkele gezin nen kregen zelfs nog het 'kolkende water binnen hun huizen. Mevrouw Dijkgraaf uit de Lange Geere heeft gisteren helemaal op haar eentje een heroïeke strijd tegen het natte element gevoerd. Terwijl het water opdrong in haar gang bezem de mevrouw Dijkgraaf het vieze vocht steeds weer terug, net zo lang tot dat het water dank zij puttensteken- de jongens wat ging zakken. In de Lange Geere was het water dat de straat bedekte volkomen zwart, ge volg van het feit dat zich in de on middellijke nabijheid op de Kalver markt een kolenopslagplaats bevindt die eveneens door het water was aan getast. Daardoor spoelde gruis mee dat het water een modderig aanzien gaf. Mevrouw Dijkgraaf vertelde ons dat dit de derde keer is dat het wa ter in haar woning komt. „De twee vorige keren stroomde het ook in de huiskamer, maar dat heb ik nu „een zieke man, begrijpt u" kost wat het kost willen vermijden." Er hangt een bordje „Onbewoonbaar ver klaarde woning" Op haar huisje. „Dat bordje liegt er niet om", verklaarde de vrouw. „Al was het vandaag, ik zou zo in een andere woning willen stappen. Maar hebt u er een?" Met vereende krachten togen de be woners van de Lange Geere en de Zusterstraat aan het werk om hun straten te reinigen. In Vlissingen liep het water in een kelder van een cafetaria aan het Bet- je Wolffplein en steeg daarin tot een halve meter hoogte. Hier en daar in de stad kwamen nog lekkages voor. In de Westhoek van Schouwen teis terde de wolkbreuk vooral de land bouwgewassen en de campings. Vele kampeerders gaven er gisteren de brui aan en braken op. Onze corres pondent in Haamstede zag een gezin met zeven kinderen de vakantie vroeg tijdig beëindigen. Er was geen droge draad meer aan hun lijf. Door het graven van geultjes poogde men het KAPELLE. De fruitkwekers in Kapelle-Biezölinge en omgeving hebben de laatste dagen op ruime schaal fruit- produkten ter beschikking gesteld van het comité thuisfront Nieuw-Guinea. De ze fruitprodukten zijn. daarna normaal geveild en de opbrengst komt ten goe de van het Zeeuwse comité dat zich ten doel heeft gesteld de Zeeuwse jon gens in Nieuw-Guinea te tonen dat het thuisfront achter hen staat. He.t plaatselijk comité in Kapelle heeft met grote voortvarendheid deze zaak ter hand genomen en het zit er in dat deze actie onder de fruitkwekers een groot succes zal worden. Overigens hoopt men dat ook andere bedrijven het ivoorbeeld in Kapelle zullen volgen en op de een of andere manier een ac tie zullen ondernemen om geld bijeen te brengen voor dit doel. De heer J. Kloosterman te Kruinin- gen vond aan de Zanddijk in de buurt van zijn woning een doodgereden bi- samrat. Het dier is van gemeentewege opgezonden naar de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen. water weg te krijgen, hetgeen moei zaam gelukte. Ook in Haamstede- Burgh reden de auto's met lichten op. De granen op het land kregen er bij zonder flink van langs. Van de zijde van het KNMI in Vlissingen vertelde men ons dat er tijdens het hevige onweer van twee uur ongeveer 14 mm water is geval- waarvan 10 mm in nauweliiks vijf minuten tijd. Dit is een aanzien lijke hoeveelheid, temeer indien men nagaat dat in de gehele maand juni t!?m rle<v? ?!eI- °P Haamstede werd tussen half een en drie uur ou- geveer 55 mm gemeten,,.. (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3