KAMPHYGIËNE Glorieuze verkenning van Noorse wateren door Niv. Amsterdam Surinaamse indianen gaan eigen partij vormen AKKERTJES eenvoudig •bvoudig beter! De radio is het enige contact met Merauke Verslaafden narcotica in speciale Rozijnenopstand op Kreta VIERDE KIND OPGENOMEN Surinamer bekent aanslag op Sugar Ray Rapport van ramp Harmeien vandaag naar minister Donderdag 26 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S door Dim Hoffmann Gauw gewend Diep in de jungle zit een troepje Nederlandse soldaten om honderd Papoea's te verlossen van de donkere dreiging der Indonesische Para's. Shag voor haan EREPLAATS IN LAND EN WAPEN Proefalarm AMSTERDAMSE OFFICIER VAN JUSTITIE: „Papoea als adviseur van dr. Van Roijen VAKANTIE neem Spoorbaan verzakt Verolme bouwt schepen voor gekoelde ammonia BIVAK IN DE KAMPONG (onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) JJET IS MAAR een eenvoudige kam pong, midden in de wildernis: een handvol bamboehuisjes met kleine voor galerijen, in het gelid geschaard langs het middenplein van aangestampt leem. Daaromheen liggen de voedseltuinen met bananenbomen, knollen, slanke klapper bomen, door palissaden voor hongerig wild beschut. Dan de jungle, mijlen en mijlen in het rond. Er wonen een honderd Papoea's: simpele bosbewoners, levend van hun tuinen, de visvangst, de jacht. Ze verkopen ook kopra en huiden aan de stad, dagreizen ver. Eén van de vrouwen is opgeleid tot dorpsverpleegster. Ze zijn christenen. Eén van de mannen Is diaken. Hij gaat des zondags Voor in de kleine kerk. Het is maar een eenvoudige kampong, midden in de wildernis, maar die er wonen zijn er aan ge hecht. Toen op een nacht zijn de pajong soldaten, de para's, uit de hemel ge sprongen, Ze zwerven door de bossen. De kampongbewoners begrijpen niet veel van strategie of politiek. Maar ze zagen vreemde mannen in gevlekte pakken, tot de tanden gewapend, rond zwerven door hun bossen. Vol angst en vol haat hebben ze hun kampong verlaten en een toevlucht gezocht diep in het woud. Het kamponghoofd is naar de stad gegaan om de Nederlanders te waar schuwen. Toen zijn de blanke soldaten gekomen en de kampongbewoners zijn in hun huisjes teruggekeerd. Elke dag trekken de Nederlanders er op uit om de vreemde pajongsoldaten te zoeken. De Papoea's gaan mee, als gidsen, als dragers. Maar als het schieten begint, willen ze het liefst wegrennen. Soms doen ze dat ook. Met pijl en boog dur ven ze alles, maar het scherpe geknal van vuurwapens vervult hen met een radeloze angst. De Nederlandse jongens, al gewend zich te behelpen en zich overal op hun gemak te voelen, hebben zich vlot in de kampong geïnstalleerd. In het gas tenhuis en een paar woninkjes die het kamponghoofd heeft laten ontruimen, hebben ze hun bedden gebouwd van wat bamiboestammen, aaneengebonden, en met matten of zeilen overdekt. Sommigen slapen op de voorgalerijen, anderen binnen. Her en der liggen hun spullen: wapens, etensblikjes, pioniers- schoppen, zaklantaarns, draagbare ra dio's. Overal hangen gevechtskleding en de groene rijkshanddoeken te drogen. De dokter heeft een behandelkamer- tje ingericht vol flessen en dozen: tot nogtoe is het alleen nodig geweest voor zere voeten of een tropenzweer. Eén voorgalerijtje, met blikjes shag en dozen vol cola-in-blik, dient als can- tine. Onder een afdak heeft de kok zijn provisiekast en zijn kooktoestellen. Het bivak wordt eens in de twee weken bevoorraad. Soms komt een vliegtuigje post uitwerpen. Verder is het enige contact met Merauke: de radio. Om zes uur. als het licht wordt, gaan de mannen zich wassen en scheren aan de kali. Op een bank voor het huisje wordt het ontbijt uit het etensblik ge lepeld, meestal rijstepap. Dat gaat gauw vervelen, en de meesten zitten hier min stens veertien dagen. Vandaar dat het ochtendhumeur wel eens wat te wen sen overlaat. Terwijl op het middenplein de troep gericht staat voor appèl, neemt de tele grafist radicontact op met het hoofd kwartier in Merauke. Neast de veld keuken zwiept de antennespriet van de AN-GRC 9. Een Papoea-joch vindt het prachtig om aan de stroomgenera tor te mogen draaien. De seinsleutel zendt zijn nerveuze signalen de ether in. De mannen die in bivak blijven, gaan wassen, wapens poetsen, luieren, lezen. Papoeameisjes doen graag voor een kleinigheid hun was. Voor twee pakjes shag kan men een haan van de kam-' pongbewoners kopen. Sommige jongens doen dat met een paar men samen, en vullen een halve morgen met het bra den van een haan op een vuurtje. De anderen gaan op patrouille in de eindeloze bush. Er zitten para's genoeg, maar het is heksenwerk ze te vinden. „Lokaliseren, dat is de hele Witz", zegt een officier, „pas als je ze goed gelo kaliseerd hebt, kun je ze aanpakken". Ook als er contact gemaakt wordt, valt het nog niet mee: de Indonesiërs zijn aalglad, ontwijken elk vuurgevecht, gaan meestal bij het eerste salvo op de loop in het doolhof van de wildernis. Bij de Papoea's is het opeens gedaan met alle angst voor de pajongsoldaten, als de verslagen gevangenen worden -jf In de bush neemt de kali de plaats in van de mandi-kamer. Als badkamer is het wat te eenvoudig ingericht voor verwende men sen: een traag- stromende rivier met wat stukken hout, maar de jon gens hebben ge leerd zich te be helpen en zelfs het scheermes trekt gladjes over de bebaarde ka ken. binnengebracht. Dan hebben de Indone siërs het aan hun Nederlandse bewa kers te danken dat ze ongedeerd naar Merauke worden afgevoerd. Op het morgenappel zijn de humeuren nog niet zo zonnig. De kampongbewoners staan op eerbiedi ge afstand het gedisciplineerde gedoe gade te slaan. Van een onzer verslaggevers A/B NIEUW AMSTERDAM. Het congres van het genootschap voor reclame heeft het gisteren tij dens de tocht door de Noorse fjor den uitgesproken kalm aan gedaan, 's Morgens in alle vroegte voer de Nieuw Amsterdam de fjorden bin nen. De zon had maar node af scheid kunnen nemen. Na haar on dergang bleef zij even onder de ho rizon schijnen, maar tegen vier uur in de ochtend bescheen zij weer in volle glorie het schip dat toen nog maar net tot rust geko men was. Dat kon, want het programma van gisteren zou pas om half vier begin nen met een rede van prof. dr. A. Beken van de Gevaert en twee uur later eindigen met een toespraak van dr. A. Düren van de centrale Kamer van koophandel in Bonn. De eerste had een handels-technisch onderwerp gekozen: recente ontwikkelingen in de distributiestelsels van verbruiks- goederen. Dr. Düren zou spreken over Een kleine onderneming en de Ge meenschappelijke markt. Voldoening De stemming aan boord is opper best en wordt nog altijd beter. Het gezelschap van 650 passagiers kent vrijwel geen enkelingen meer. De groepen worden steeds meer ge mengd en dat moet de organisato ren, die naar Jhr. Van Andringa de Kempenaer ons verzekerde, zulk een spannende tijd hebben doorgemaakt voordat het aantal deelnemers van Van onze correspondent PARAMARIBO. Wat Suriname met het oog op de naderende ver kiezingen had zien aankomen, is ge beurd: De indianen hebben zich verenigd in een politieke partij, de Verenigde Indiaanse Partij. Zij wordt geleid door enkele van de weinige indiaanse intellectuelen die in Paramaribo wonen. Een van de achtergronden van de oprichting van de V.I.P., zoals de par tij gemakshalve wordt afgekort, is, dat de indianen vaak als pronkstuk ken worden gebruikt bij nationale ma nifestaties voor buitenlandse toeris ten. Dan worden ze in kleurige kle derdracht gestoken en moeten ze op windende dansen uitvoeren. De india nen willen nu weieens op andere wij ze gaan meetellen. Of zij aan de komende verkiezingen zullen deelnemen, is nog niet bekend. Gezien hun kleine aantal (enkele dui zenden op een bevolking van driehon- (Ingezonden mededeling) Rustig oud met OLVEH pensioen. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse officier van justitie mr. W. K. Baron van Dedem, die is belast met de bestrijding van de handel in verdovende middelen, aaht een psycho-therapeutische be handeling van verslaafden aan nar cotica in een speciale inrichting noodzakelijk. Deze behandeling zou volgens hem ook kunnen worden gegeven in een speciale afdeling van een psy chiatrische inrichting. „Het is een belang voor de verslaafden die hun gezondheid verwoesten en óók een maatschappelijk belang, want de verslaafden houden in fei te de handel in stand", zo zei mr. Van Dedem. Hij maakte deze opmerkingen gis terochtend in zijn requisitoor tegen de 23-jarige Amsterdamse componist H. van S., die terecht stond voor het in bezit hebben van 420 milligram has jiesj (hars uit de toppen van hennep) en voor diefstal van twee geluidsban den. De officier eiste een gevangenis straf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest. „GING MIS" De volgens de rapporten „ver dienstelijke componist, die een in februari ontvangen televisiehonora- £ium van 450 gulden uitgaf aan has jiesj (voor 75 gulden gekocht in Rot terdam) en drank, was met het roken van marihuanasigaretten begonnen. Hij was daarna ook morfine, cocaïne en mescaline gaan gebruiken. „Ik wilde een nieuwe ervaring op doen met hasjiesj", zo verklaarde de componist aan de politie, nadat hij zich op 2 februari had aangegeven. „Ik voelde dat het mis ging en ik wilde daarom enige tijd uit de maat schappij worden verwijderd om mij zelf weer onder controle te krijgen", voegde hij er voor de rechtbank aan toe. Hij meende dat deze „retraite" was geslaagd. Mr. Van Dedem voelde veel voor het Amerikaanse systeem van de psy cho-therapeutische behandeling van verslaafden aan narcotica in speciale inrichtingen. „Wij zullen ons daarop ook in Nederland moeten gaan be zinnen, want de ervaring heeft geleerd dat het gebruik van verdovende mid delen van kwaad tot erger leidt. Men heeft steeds behoefte aan sterkere mid delen en dan zijn we er niet met ge vangenisstraffen", meende de officier. Hij noemde gebruikers van verdo vende middelen mensen met een zie kelijke afwijking. Medische en psy chiatrische controle van deze verslaaf den is daarom noodzakelijk. Een verzoek van de raadsman van Van S. om onmiddellijke invrijheid stelling wees de rechtbank na raadka mer af. DOOR EEUWEN TROUW: DEN HAAG. De Stichting Door de Eeuwen Trouw heeft de regering tele grafisch aangeboden de reiskosten te betalen voor „een vooraanstaande Pa poea", die zich bij de Nederlandse on derhandelaars in de kwestie-Nieuw-Gui- nea zou moeten voegen. In februari had de stichting er in een open brief aan prof. De Quay al op aangedrongen een aantal Papoea's aan de onderhandelaars dr. Van Roijen en mr. Schürman toe te voegen. Nu de in en door Nederland opgeleide Papoe- ase student Frits Kirihio (volgens een Indonesisch bericht - red.) adviseur van Subrandrio is geworden, wil de stichting ook de Nederlandse delegatie met een Papoea zien uitgebreid. De re gering zou de verblijfskosten voor haar rekening moeten nemen. MIERLO (ANP) Het vierjarig zoontje Godefridus uit het gezin Van Bladel is gisteren in Mierlohout gestikt. Het kind wilde in een viskist gaan zit ten, die op een tuinbank stond. De kist kantelde en de jongen raakte beklemd tussen de twee Meppen van de kist, die bij de val gelijktijdig moeten zijn dichtgeslagen. 1 De nacht valt snel in de tropen. Om zes uur is het donker. Op de aange stampte lemen grond voor hun huizen zitten de Papoea-families: mannen en vrouwen, zuigelingen en kleuters, ver- rimpelde grijsaards, stokoude vrouwtjes allen roerloos en zwijgzaam rond een klein vuur. De soldaten komen terug van pa trouille. De legerpredikant houdt zijn dagsluiting. Er is geen almoezenier, er komen ook veel katholieken. Men eet op banken voor de huizen, rijst met zoute vis of iets van vlees, en er wordt gemopperd over het eten. Dan rent een gestalte langs de huizen en fluistert overal: „Proefalarm, proef- alarm!" Aan alle kanten vliegen schim men naar de rand van de kampong. In een oogwenk zijn alle geweerschutters, alle mitrailleurs in stelling. De schoots velden zijn vrijgekapt en overlappen slkssf» Drie fludtstoten proefalarm ten einde. De schimmen komen terug, op hun gemak nu, en zoeken hun bed op. Alleen de vaste Wachtposten, daar er gens in het donker, blijven achter hun wapens. De Papoea's zijn gaan slapen. Het is doodstil geworden in de kam pong. Verspreid op het lemen midden plein liggen tientallen honden, slapend. Voor een enkel huis gloeit nog de as van een klein vuur. IRAKLION (AP) Politie en troepen van het leger hebben giste ren op Kreta de strijd aangebonden met twintigduizend boeren, toen een protestvergadering over de prijs van Sultana-rozijnen uitliep op een vechtpartij. Tenminste twintig boe ren en zes politiemannen werden ernstig gewond. De boeren waren van plan in een theater een protestvergadering te houden omdat de Griekse regeriifg slechts 6% drachmen wilde betalen voor een kilo rozijnen. De boeren eisen acht drachmen per kilo (onge veer 96 cent). De menigte werd echter zo groot dat zij niet in het theater kon en op straat bijeenkwam. De boeren hadden zwarte vlaggen bij zich en borden met „Wij hebben honger" en „Kreta is geen kolonie". Zij trokken op naar de ambtswo ning van de gouverneur. Toen zij daar waren aangekomen begonnen zö plotseling het gebouw te be stormen. Zij drukten de deuren in, vernielden de meubels en smeten archiefmappen door de ramen naar buiten. De politie en de soldaten hadden vier uur nodig om de boeren uit het regeringsgebouw te jagen. Overstromingen op het eiland Luzon in de Philippijnen-archipel hebben voor elf miljoen dollar beschadigd aan gewassen en gebouwen. Onder invloed van de tro- )ische wervelstorm Kate heëft het in Luzon al sedert vorige week woensdag gestortregend; 490.000 mensen zijn dak loos geworden of geëvacueerd. TAE TIJD van de grote volksverhuizing is weer aangebroken. De een zal zijn vakantie comfortabel in een hotel willen doorbrengen, een ander zal het meer in de primitieve genoegens zoeken, die het kam peren biedt. Zowel de caravanbewoner als de man met een sheltertje worden geconfronteerd met de problemen van de kamphygiëne. Bij het kamperen is een goede hygiëne van nog groter belang dan thuis. Onvoldoende kamphygiëne brengt onherroepelijk allerlei on aangename ziekteverschijnselen mee, als maag- en darmstoornis sen, voedselvergiftiging enz., aan doeningen die het vakantiegenoegen niet verhogen. De kampeerder, die van een kam peerterrein gebruik maakt, heeft het op vele punten gemakkelijker, dan de collega, die zijn eigen ter- reintjes uitzoekt. Aan de andere kant heeft het officiële kampeerter rein dit nadeel, dat er een concen tratie van mensen is, die onder minder hygiënische omstandighe den dan thuis leven. De essentiële punten van een kampeerterrein waarop moet wor den gelet uit hygiënisch oogpunt, zijn de watervoorziening, de toilet ten, de afvoer van afval en de wijze, waarop levensmiddelen worden be waard. VIT BEEKJES De watervoorziening is meestal goed op het kampeerterrein, vooral wanneer het kampeerterrein aange sloten is op de plaatselijke water leiding. De trekker, dié zijn tentje opslaat op een eenzaam plekje heeft het in dit opzicht moeilijker. Het water moet dan vaak van eni ge afstand worden gehaald in een waterzak. Gebruik dit water nooit langer dan een dag. Water dat te lang aan de lucht blootgesteld wordt kan met infectiekiemen be smet raken. Wanneer een boerderij ver weg is, bestaat het gevaar, dat water uit een beekje wordt ge put. Dit water heeft een grote kans, besmet te zijn, want niemand weet, wat een paar honder meter stroom opwaarts in diezelfde beek voor viezigheid verdwijnt. In noodgeval len zou het alleen na intensief ko ken kunnen worden gebruikt, hoe wel dit riskant blijft. De samen stelling van het water kan erg ver schillen. Wanneer u thuis duinwater gewend bent en op het kampeerter rein bevat het water veel ijzer, dan kan het gevolg zijn, dat uw darmen dit niet verdragen, zodat de norma le functies in de war raken. Geluk kig verloopt dit onschuldig en het euvel gaat na een paar dagen van zelf weer over. Het gemeenschappelijk toilet kan een ernstige gevarenhron zijn. Uit de praktijk blijkt wel dat helaas niet iedere kampeerder overtuigd is, dat dit instituut maximaal zin delijk moet worden gehouden, want de insecten, die hier vertoeven zit ten in een volgend ogenblik op uw voedsel. De allee kamperende moet een latrine ontraden worden. Beter is het tij e'ke gelegenheid een kuil tje te graven, waarvan de inhoud zorgvuldig met aarde wordt bedekt, zodat insecten reen kans hebben om contact met de inhoud te krij gen. AFVALKVIL Voor een afvalkuil gelden dezelfde regels. Afval behoort te worden ver brand, waarna de as met aarde be dekt moet worden, zodat vliegen en muggen niet bij afval kunnen ko men. Wees echter heel voorzichtig met vuur, regen of geen regen, en houdt u ten strengste aan de voor schriften, die op de plaats waar u kampeert gelden. De voedselvoorra den dienen zorgvuldig voor insecten te worden afgesloten. De tent is vooral bij zonnig weer te warm, om er voedsel in te bewaren. De beste methode is, om voedsel in een boom op te hangen. Daar hangt het koel, beschermd door de blade-, ren tegen de zonnestralen, terwijl de wind voor luchtkoeling zorgt. Een oude vitrage kan uitstekende diensten bewijzen, om vliegengazen van te maken. Vergeet vooral niet een goed in sectenbestrijdingsmiddel mee te ne men, om de belagers van uw ge zondheid in het zand te laten bij ten. Niet alleen muggen en vliegen, maar ook mieren kunnen u het le ven zuur maken, waarbij een insec ticide van nut kan zijn. Pas zelf met insectenmiddelen op, want ook voor de mens kunnen insecticides in grote hoeveelheden ingeademd niet ongevaarlijk zijn. Ga liever niet twee minuten voor het slapen in Uw tent spuiten. Doe dit liever een uur van te voren. Insectenbeten kunnen soms 'behoorlijke bulten veroorzaken. In het algemeen is daar niet zoveel aan te doen. Voor komen in de vorm van insecbenver- delging is beter dan genezen. Laat ten slotte het kamp geen excuus voor u zijn om de persoon lijke hygiëne te verwaarlozen. Pri mitiever wil r.'et zeggen vuiler. Juist in de kampsituatie is de per soonlijke reinheid van nog groter belang dan thuis. Of u gaat kamperen of niet, we wensen u in ieder geval een „ge zonde" en prettige vakantie. derdduizend zielen) en de structuur van het kiesreglement, moet worden betwijfeld of zij als zelfstandige groep een kans maken, tenzij ze zich bij een andere pölitieke groepering aansluiten. Het grootste deel van Surinames in dianen woont in het binnenland. De indianen vormen een achtergebleven groep, waarin de westerse beschaving maar matig heeft kunnen infiltreren. Zij houden zich voornamelijk bezig met landbouw, vrachtvaart over de Surinaamse rivieren en met het ver vaardigen van indiaanse toeristische artikelen. De indianen zijn weliswaar Surina mes oudste bewoners, maar ze zijn door de nieuwe bevolkingsgroepen dus danig uit de samenleving verdrongen, dat ze nog slechts een bescheiden rol vervullen. Het stadsbeeld van Para maribo wordt beheerst door Creolen, Hindoestanen, Javanen en Chinezen. Veertien Toch hebben de indianen van ouds her een ereplaats in Suriname en wel in het wapen van het land. Twee jaar geleden was er sprake van, dat de regering de indianen uit het wapen wilde halen. Dit plan stuitte op veel protesten en is toen niet uitgevoerd. In de Surinaamse vlag is een bruine ster opgenomen, die de aanwezigheid van de indianen in het land symboli seert. Met de oprichting van de V.I.P. is het aantal politieke partijen in Surina me op veertien gebracht. De lust om zich in dit kleine land politiek te or ganiseren is nog niet uitgeput. Ook de bosnegers hebben laten weten, dat zij een politieke partij willen oprich ten. En wanneer ook de Chinezen, de Libanezen en de Europeanen hun par tijen stichten, zal het georganiseerde politieke gezelschap in Suriname zo goed als compleet zijn. 650 definitief bekend was geworden, wel een grote voldoening zijn. Voor de Nieuw Amsterdam zelf was de dag van vandaag een glorieuze verkenning van de Noorse wateren, die zij te voren nooit bevaren had. Vrijwel alle officieren met kapitein C. M. Snelleman aan het hcofd waren op de brug en de ganse bemanning, voor zover zij niet tot vroeg in de ochtend had gewerkt, stond op het voordek om het wonder te aanschouwen. „Ach, elke week weer New York verveelt ten slotte ook", zo had de roerganger van de vorige avond ons verteld. „En bovendien: een mens weet dat hij heel wat geld in de zak ken had, maar bij de dollar vergele ken zijn wij niets." Geen mensenhand Maar een wonder was het weL Mij len aan een stuk ging de Nieuw Am sterdam tussen de rotsgevaarten door met aan weerszijden slechts enkele tientallen meters, 's Morgens vroeg voer het schip door de nog wel lief lijke Romsdalsfjord met aan het ein de Andelsnes. 's Middags was van deze lieflijkheid niets meer over en terwijl de heren Beken en Düren hun belangwekkende betogen hielden leek de Nieuw Am sterdam zich een weg te banen door een gigantisch rotsmassief van de Geirangerfjord, dat maar nauwelijks was begroeid en dat bekroond was door witte toppen eeuwige sneeuw. Mijlen lang geen enkel spoor van menselijk leven. Slechts hier en daar bewees een bouwvallige hut dat dit deel van Europa toch ook tot de menselijke wereld behoort. Steeds weer trof de volslagen afwezigheid van menselijk bestaan. Dit is natuur in haar zuiver ste uiting. Geen mensenhand die haar hier beroerde. Geen bermrecreatie, -geen bungalows, zelfs geen enkel zeil schip. En als dan tegen de avond de lucht bewolkt, dan is de indruk volledig. Dan daalt er een indrukwekkende stil te, die mensen zachter doet praten en alle haast en alle besognes van een congres als dit, hoe belangwek kend ook, doet verbleken tot mense lijk gedoe. (Ingezonden mededeling) de veilige pijnstiller mee Polio in Amsterdam Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam is gisteren nog een vierde kind uit het tehuis Amstel- stad opgenomen. Gevreesd wordt dat dit driejarige kind ook door kinderver lamming is getroffen. Het is voorlopig in een observatieafdeling onderge bracht. Inmiddels is komen vast te staan dat het derde kind, een zesjarig meisje van wie men aanvankelijk vermoedde dat het aan een minder ernstige infectie leed, ook door polio is besmet. De G.G. en G.D. is gisteren begonnen met het toedienen van een uit Enge land aangevoerd vaccin. Ruim vierhon derd kinderen zullen dit vaccin, dat door de mond wordt ingenomen, krijgen toe gediend. Ze krijgen het vaccin in de vorm van druppels. Ook de ouders van de ruim vierhonderd kinderen, die in tern en extern met het tehuis en de daarbij behorende school te maken heb ben, kunnen zich een dezer dagen laten vaccineren. AMSTERDAM. George Alfred H„ een dertigjarige Surinamer die op de Zeedijk in Amsterdam bekend staat on der de naam Black Sjorri, heeft bekend, dat hij maandagnacht op de Zeedijk de 26-jarige bokser-barkeeper „Sugar Ray" Virginia met een stüet in de buik heeft gestoken. H. kwEön zich gisternacht zelf aange ven. De politie was toen net een aantal adressen afgegaan, waar de man zich zou kunnen ophouden. De in zijn buik gestoken bokser gaat vooruiR Levensgevaar is niet langer aanwezig. De politie hoopt hem vandaag te kunnen horen. HOOGEZAND. Tussen Hoogezand en Sappemeer is de spoorbaan gister middag omstreeks kwart voor vier bij graafwerk voor de aanleg van een dui ker verzakt. De treinen uit Groningen reden als gevolg daarvan maar tot Hoogezand— Sappemeer, die uit Nieuweschans tot Zuidbroek. Bussen namen de taak van de treinen tijdelijk over. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Minister Korthals zal vandaag op het departement van verkeer en waterstaat het rapport in ontvangst nemen, dat de Spoorwegon- geyallenraad heeft samengesteld over de treinramp bij Harmeien waarbij 93 slachtoffers zijn gevallen. Het zeer uitgebreide rapport bevat het resultaat van het openbaar onder zoek dat de Spoorwegongevallenraad en kele maanden geleden in het Amster damse stadhuis naar de oorzaak van de ramp heeft ingesteld. Tijdens die behandeling bleek uit niets dat de fatale botsing tussen de treinen uit de richtingen Rotterdam en Utrecht een gevolg zou zijn geweest van een falen van het beveiligingssysteem op het kruispunt Harmeien. Mr. H. R. de Zaayer, de voorzitter van de Spoorwegongevallenraad, zal het rap port zelf aan minister Korthals gaan aanbieden. Tenzij het algemeen be lang zich daartegen verzet, kan de mi nister het rapport te zijner tijd open baar maken. ROTTERDAM. De Amerikaanse rederij Oswego Chemical Carriers Co. heeft Verolme de bouw opgedra gen van twee grote schepen, geschikt voor het vervoer van gekoelde am monia. Voor de bouw van dit type schepen moeten afwijkende construc tiemethoden worden goegepast. - r!e„ s?hepen zullen een lading van tachtigduizend barrels gekoelde ammo- andere vloeibare koolwaterstof- produkten kunnen dragen. De vracht wordt vervoerd onder atmosferische PB «en temperatuur van minus vijftig graden Fahrenheit. De hoofdaf metingen van de schepen worden 184 bij 21.35 bij 12.20 meter. Het eerste schip moet over anderhalf, het tweede over twee jaar worden opgeleverd De schepen zullen gaan varen 'voor de firma W. R. Grace in New York, die als dochteronderneming een ammonia- fabriek heeft op Trinidad. De gekoelde ammonia zal van Trinidad naar havens in de Verenigde Staten en Europa wor den gebracht. (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5