Verpleeghuis „Vrederust" op Zeeuws grondgebied? De zachtste van alle Dit jaar voor derde keer strandtelling voorbereid Degens en castagnetten op Miniatuur Walcheren Tussenstation naar maatschappij Merkwaardige vondsten in Terneuzen VERGOEDING EN SALARIS Onderzoek op 29 juli nu 5 cent meer Donderdag 26 juli 1962 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 3 Mogelijkheden worden bestudeerd Herdenking Herstelwerkzaamheden aan toren gemeentehuis D.E.L. Brood en muziek wmmmmMmmmirn Jongens stalen geld om buksen te kopen Lezers grijpen naar de pen KANTONRECHTER MIDDELBURG WILDE VERDACHTE PER TAXI UIT MELKEN LATEN GAAN Na in 1960 en 1961 afgelast te zijn Zendingsdag van geref. zendingsbond Middenstandscentrale steekt voelhorens uit bij plaatselijke winkeliers Raad Tholen vergadert V ertrek ds. C. Bezemer Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM. Het bestuur van de Vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland be studeert thans de mogelijkheid om te komen tot de eventuele stichting van een verpleeghuis op Zeeuwse bodem. De geneesheer directeur van V rederust", dr. M. van der Beek, deelde dat gisteren mede, tijdens de 58ste, zeer goed bezochte, jaarvergadering van de vereniging in het kerkgebouw op de inrichting. Dr. v. d. Beek sprak in dit verband van een tussenstation van „Vrederust" en de maatschappij op Zeeuws grondgebied. Er wordt nogal eens de klacht geuit, dat „Vrederust" teveel uit het centrum van Zeeland ligt. Het bestuur onderschrijft weliswaar deze klachten, maar ziet er uiteraard geen kans voor om binnen de kortst mogelijke termijn een verpleeghuis uit de grond te stampen. De mogelijkheden voor d eeventuele stichting van een dergelijk complex worden in ieder geval ernstig bestudeerd, zo zei dr. v. d. Beek. Overigens gaat de uitbreiding en de uitbouw van „Vrederust" op Brabantse bodem gestaag voort. In zijn openings woord vertelde de tweede voorzitter, de heer J. Duvekot uit Goes, dat een nieuw bloemenwarenhuis tot stand is gekomen, hetgeen als een grote aan winst mag worden beschouwd. Het is thans mogelijk om de patiënten regel matig van verse bloemen te voorzien. Op de begroting is voorts een belang rijk bedrag uitgetrokken voor de ver bouwing van paviljoen IV, waarmee weer een hartewens van bestuur en doktoren in vervulling lijkt te gaan. Ook is de bouw opgedragen van een nieuwe aardappelbewaarplaats. Tenslotte is gebleken, dat het zwem bad in een grote behoefte voorziet. Er zijn reeds ruim 12.000 baden genomen. Na het wijdingswoord van ds. M. van der Klis, chr. geref. predikant uit Zie- rikzee, die zijn aandachtig gehoor be paalde bij de woorden uit Mattheus 25 vers 40, stond de heer Duvekot enkele ogenblikken stil bij het plotselinge over lijden van de penningmeester van de vereniging, de heer J. W. van 't Hofi uit St. Laurens. De -heer Van 't Hoff, die eind vorig jaar is overleden, maakte vanaf 1933 deel uit van het dagelijks bestuur en was sinds 1937 penningmeester. „Hij heeft met grote liefde veel gedaan voor „Vrederust". Hij laat een grote, ledige plaats achter" aldus de heer Duvekot die voorts meedeelde, dat 'burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke werd benoemd tot penningmeester en dat oud-burgemeester J. van Halst van Wissenkerke de functie van tweede pen ningmeester zal vervullen. Tevens werd een telegram met de beste wensen en een van harte beter schap gestuurd aan de heer A. H. S. Stemerding te Voorburg. De heer Ste- merding is voorzitter van de vereni ging, maar kon door ziekte de verga dering niet leiden. In zijn openingswoord -stipte de heer Duvekot nog enkele punten aan. Hij vertelde, dat de verpleegprijs tot 10.70 per dag was opgetrokken. Voorts heeft de heer M. M. Nieuwdorp uit Sou burg kans gezien om 3000 nieuwe leden voor „Vrederust" te winnen. Ook de heer J. J. Boon uit Bergen op Zoom werd in de dank betrokken voor zijn propaganda-werk. In oktber zal weer een correspondentendag worden gehou den. Verder ligt het in de bedoeling om een proef te nemen met diepvriesmaal tijden. Het blijkt, dat vooral tijdens de weekenden (met de invoering van de vijfdaagse werkweek) de voorziening van de maaltijden aanleiding geeft om tot een beter systeem te komen. Aan het slot van zijn inleidend woord maakte de heer Duvekot met dankbaar heid gewag van het feit, dat weer ze ven patiënten openbare belijdenis des geloofs hebben afgelegd. „Het is het bewijs, dat Gods Geest ook in de- Tijdens de werkzaamheden aan de Westsluis is door arbeiders van de Rijkswaterstaat een merkwaardige vondst gedaan. Bij het graven van de bouwputten voor de nieuwe zeesluis kwamen plotseling totaal in elkaar ge groeide boomstronken te voorschijn, die duidden op een daar vroeger gele gen bos. Men wist van het bestaan daarvan niets af, en men besloot er een archeoloog bij te halen, in de per soon van de heer Minou uit Brussel. Deze kwam tot de conclusie, dat deze bomen 2000 tot 3000 jaar oud zijn. De gevonden bomen, die niet zo diep la gen zijn van jongere datum. Het is wel komen vast te staan, dat het bos door een of andere natuurkracht is neerge veld, waarschijnlijk door een orkaan. Verscheidene stukken hout verdwijn nen naar België, waar Belgische stu denten ze gebruiken als studieobject. Deze oude woudreuzen kosten de Rijks waterstaat veel geld, omdat de boom stronken of uitgegraven of afgezaagd moeten worden, een karweitje waar door men drie maanden op het tijd schema achterraakt. Langs de Kanaalweg ligt het hout nu te drogen om als het droog genoeg is verbrand te worden. Voorstellen Raad Rilland RILLAND. De gemeenteraad komt maandag, aanstaande, des avonds om half acht, in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot het verstrekken van een extra krediet voor herstelwerkzaam heden aan de toren van het gemeente huis. Samen met het schilder- en glas werk. dat in eigen beheer wordt uitge voerd,vergen deze werkzaamheden een uitgaaf van rond 2600 gulden. Tevens stellen B. en W. voor een extra krediet te verlenen voor vervan ging van de centrale verwarmingske tel in het gemeentehuis. Herstel van de defecte ketel biedt geen afdoende oplos sing. B. en W. stellen dan ook voor een krediet voor vervanging te verstrekken van 3600 gulden. Ten slotte wordt voorgesteld de bouw van drie woningwetwoningen, die zul len verrijzen aan de Rietlandstraat, on dershands op te dragen aan de la. W. L. Dronkers voor 39.295. ze mensen werkzaam is" heer Duvekot op. zo merkte de Tijdens de rondvraag kwam het fonds Draagt Elkanders Lasten" ter sprake. Naar de heer Duvekot meedeelde is er tussen het fonds en Vrederust" een be vredigende regeling getroffen. Beide in stellingen blijven op eigen terrein werk zaam en gaan ieder hun eigen weg. „Draagt Elkanders Lasten" is een zelf standige instelling, die een geheel an der doel voor ogen staat. In het komende verenigingsjaar zal het bestuur vijf nieuwe gezichten tellen. In de vacature van wijlen de heer J. W. van 't Hoff werd gekozen de heer P. van der Hof te Vlissingen. Voorts waren de heren A. I. Catsman te Aar denburg, dr J. M. vr,n Daal te Goes, mr A. J. van der Hoeven te Tholen en I. Ph. F. van der Flassche niet meer herkiesbaar; in hun plaatsen werden resp gekozen de heren K. Boor te Axel. J. Germing te Goes, drs. A. Elshout te Koudekerke en R. Boelman te Wilhel- minadorp. Aan hét slot van de jaarvergadering hield de geneesheer-directeur, dr M. van der Beek een interessante causerie over het onderwerp: „Ontwikkeling en veranderingen in de psychiatrische in richtingen". Uit zijn betoog bleek duide lijk, dat er de laatje honderd jaar enorm veel ten goede is veranderd, van de 100 patiënten gaat gemiddeld 70 a- 75 pet terug naar de maatschappij. Van daag kan gezegd worden, dat de psy chiatrische inrichtingen een meer ge lijkwaardige plaats innemen in het ka der van de gezondheidszorg. Na de jaarvergadering werd een ge animeerde koffiemaaltijd gehouden waarbij „Euphonia" van de inrichting voor de muzikale opluistering zorgde, Dit had een speciale reden, want tij dens de maaltijd werd een collecte ge houden, waarvan de opbrengst is be stemd voor nieuwe uniformen. „Eupho nia" heeft het 50-jarig bestaan gevierd en dat is voor bestuur en personeel aanleiding geweest om diep in de beurs te tasten. Ruim 3000 gulden is al bin nen, rest nog een bedrag van 2000 gul den. Ds Van der Klis fungeerde als col lectant en men gaf met gulle hand. 's Middags werd een zwemdemonstra- tie bijgewoond in het nieuwe zwembad en verder was er gelegenheid de boer derij', de moestuin, het fruitteelt bedrijf en uiteraard familie of kennissen te be zoeken. (Ingezonden mededeling) wMÊÊÊi De fijnste tabakken van Amerika, die Golden Fiction maken tot de zachtste van alle, zijn opnieuw belangrijk in prijs gestegen. Wat moest er nu gebeuren? Een Laurens product in kwaliteit verlagen? Uitgesloten! - Wij zijn er van overtuigd, dat u er graag iets meer voor over hebt om deze uitgezochte, zachte tabakken in Uw Golden Fiction te blijven genieten. NIEUWE PRIJS: 20 stuks 1,-, 10 stuks ƒ0.50, 50 Stuks in luxe doos 2.75. BERGEN OP ZOOM. De politie heeft weer een groepje jeugdige perso nen aangehouden in de leeftijd van om streeks 15 jaar uit Bergen op Zoom die zich aan diefstal hadden schuldig ge maakt. Uit de woning van de heer K. de K. te Bergen op Zoom hadden zij' een bedrag van ongeveer 180 gulden gestolen. In onderling overleg hadden de jongelui van dit geld een vijftal windbuksen gekocht en gingen hiermee regelmatig in de bossen schieten. Zij hadden twee buksen aan andere jon gens weer tegen goederen geruild. De vijf buksen werden door de politie in de bossen aangetroffen en inbeslagge- nomen. Na verhoor werden de daders in vrijheid .gesteld. Geachte redactie Het zal je gebeuren dat morgen je werkgever bij je komt en zegt: „Nu mannen, jullie krijgen allemaal zonder uitzondering 50% meer loon uitbetaald' zomaar, zonder vooroverleg. En tot de heren werkgevers' „Die woningwetwoningen zijn toch wel zo laag aan de prijs, de curveprijs wordt met 50% verhoogd". De leden van de Tweede Kamer heb ben dit dan toch maar mee inogen ma ken. Dit voorstel van de regering werd zonder hoofdelijke stemming aangeno menUw vergoeding (m.i. is dat salaris) zal voortaan bedragen 15.000 met een reisvërgoedlng van 2.400. Nu ja, enkele kleine partijtjes waren te gen die verhoging, maar dan moeten zij ook die 50% weigeren aan te nemen, anders is hun bedoeling zo doorzichtig als glas. Diezelfde leden eisen echter (om nu maar eens bij de woningbouw te blij ven): „De bouwkosten moeten nóg naar beneden". (Velen zeggen dit zonder enig begrip van deze materie). En als even tueel de arbeidslonen omhoog moeten, bijv. met 5%, dan moet dat uit de meer dere arbeidsprestatie komen. Ja, ja, alsof dat uit te rekken is als elastiek zonder eind. Al-s velen, volgens de regering, zich matigen moeten in hun looneisen, zo wel in de burgerlijke beroepen als de rijks- en gemeentearbeiders en -ambte naren, zal dat beslist wel nodig zijn, maar waarom dan niet zelf het voor beeld geven? Daar komt nog bij, dat het werkelijk voor velen maar een ver goeding is uit hoofde van hun nevenin komsten, voortvloeiende uit nog andere ambten, bedrijven enz. 15.000,plus gemiddeld 1.000. over van de reisvergoeding, is 16.000.— per jaar. Men moet een zeer goede vak man zijn om dit netto in drie jaar te ver dienen. En als ze een uur verzuimen voor eigen belang, wordt dit niet betaald. Ik vraag me af; Als kamerleden verzui men zonder zeer wettige reden, wordt daar ook voor afgetrokken? Is het nooit voorgekomen dat een wetsvoorstel niet in stemming kon worden gebracht om dat er geen leden voldoende aanwezig waren? (meermalen. Red.). En dan de academische en middelbaar geschoolden als dominé's, hoofdonder wijzers, leraars met akten, verschillen de ambtenaren aan rijk en gemeente in middelgrote gemeenten. Zij werken ook twee jaar voor -dit bedrag. Waarom het woord „salaris" beter past dan wat de minister een „vergoe ding" noemt, mijns inziens om de vol gende reden: „Vergoeding" breng ik in het verband hiermede. Onder alle lagen van het Nederlandse volk zijn er velen, en ik noem met name ouderlingen, diaken en zij, die werken voor geheel onthouding, reclassering, voor verschil lende bonden en verenigingen, kortom al die mensen, die een groot gedeelte van hun vrije tijd beschikbaar stellen, geheel belangeloos, ten dienste van hun medemens, om ze wat kennis bij te bren gen of wat blijdschap en vreugde, om hen bij te staan in hun nood en verdriet of ook wel te redden van algehele on dergang. Die stillen in de lande, die ge heel niet in de openbaarheid komen, om maar te zwijgen van geneesheren en do miné's. Hoogstens kan het voorkomen dat ze een reis of een kop koffie vergoed krijgen. Dat is vergoeding. Ze zouden het zelf niet anders willen. In wezen zijn zij de pijlers waar ons volk op rust. M. K. DAANE HAAMSTEDE MIDDELBURG. De boer gaat doorgaans niet met een taxi uit mel ken, maar kantonrechter mr. J. Moo lenburgh opperde gisteren dit' idee voor mevr. J. R.-op 't H. uit Wol- faartsdijk. Verdachte werd ten laste gelegd dat zij in een auto had gere den, terwijl zij geen rijbewijs bezat. De echtgenoot van verdachte werd omstreeks melktijd weggeroepen van de boerderij en mevr. Op 't ff. nam een kloek besluit: zij laadde de melk emmers en bussen in de auto en stap te in met het plan de auto even vijf tig meter verder te rijden tot aan de wei, waar het melkvee graasde. Welk een schrik echter toen daar net de veldwachter om de hoek ver scheen en haar aanhield. „Hij wist natuurlijk dat ik nog geen rijbewijs heb, want bij ons op 't dorp weet iedereen alles van iedereen". Zodoende werd verdachte reeds na nog geen vijfentwintig meter te heb ben gereden geverbaliseerd. „Maar mevrouw, wanneer die bussen te zwaar zijn om te dragen had U toch een taxi kunnen bellen". Mevr. op 't H. bleek dat wel een bizarre opvatting te vinden: „Voor zo'n kleine afstand neem je geen taxi, vooral niet als er melk emmers en bussen mee moeten". Mr. Moolenburgh zei het idee echter Het Vlissingse Jeugdaccordeon- orkest o.l.v. directeur W. Meulmees- ter geeft op donderdag 26 juli een openlucht-zomeravondconcert op de camping „Oranjezon" bij Vrouwen polder. Hier een opname van het orkest dat op heel Walcheren en ook daarbuiten grote bekendheid heeft. MIDDELBURG. Op het ter rein van het oude, vertrouwde miniatuur Walcheren kletterden gisteravond de castagnetten in de handen van de jonge leden van het ballet van mej. Elisabeth Glas-s uit Folkestone. Zij bewogen zich -lenig voort op het ritme van de Spaanse dansmuziek. Deze dansen vormden een onderdeel van het programma dat Elisa beth Glass had opgesteld voor de openluchtvoorstelling op het miniatuur. Een klassiek balletstukje oogstte bij de vele genodigden en belangstellenden veel succes. Premiere danseuse was hier Gilian Wise, iets ouder in leeftijd dan de leden van het corps de ballet, die in leeftijd varieren van elf tot zes tien. De heel jonge Jane Jerrard bracht velen in verrukking met haar originele Schotse zwaarddans. De foto toont haar in actie boven de gekruiste degens. De dansen van Groot-Britannië werden nog aangevuld met een Ierse jig, door twee bevallige meisjes in grappige Ierse cos- tuums met veel overgave gedanst. Bo vendien aanschouwde het publiek nog een echte sailor,s dance en werd een pantomimestukje opgevoerd. Het bal let werd afgewisseld met muziek van een Goesse band, zodat onder leiding van de heer Meeuwsen gezellig kon worden gedanst. Onder de genodigden bevonden zich onder meer burgemees ter J. Drijber en zijn echtgenote met het burgemeestersechtpaar van Folke stone. GOES. De grote landelijke Ze-n- di-ngsdag, uitgaande van de G.Z.B., zal voor de 51e maal worden -gehouden te Driebergen-Rijssenburg op donderdag 2 augustus a.s. Vel-en komen hier elk jaar w-eer op de eerste donderdag van de maand augustus. Duizenden wille-n hiermede het werk der zending steunen. Sprekers zijn: ds. A. M-eijers van Utrecht, ds. L. Kievit van Putten en ds. J. de Lange van Utrecht en ds. C. Vos te Bennekom. Om 2 uur precies zal de N.C.R.V. een gedeelte va-n de middagvergadering uitzenden. Sprekers zijn ds. S. Meijers van Ameide (Radio- uitzending.), ds. G. Biesbroek van IJs- selimuiden en ds. P. Zijlstra van Vlaar- dingen. MIDDELBURG. Voor de -derde keer zal in Zeeland een poging ondernomen worden om de toeristen langs -de kust te tellen. In 1960 en 1961 strandde het recreatieonderzoek door het slechte weer. Dit jaar hoopt men eindelijk de mannen er op uit te kunnen sturen om te zien hoeveel mensen er wel langs de ge hele Noordzeekust van ons vaderland hun vakantie -doorbrengen: -in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Het doel van onderzoek is om een inzicht te verkrijgen in de omvang, de herkomst, de verblijfsduur, de wijze van vervoer naar het strand, het aantal baden in zee, enzovoorts, van de badgasten, waarbij men tevens een overzicht wil krijgen van het dagjesbezoek. Twee jaar achter el kaar was het op de dag dat men de telling wilde houden bijzonder slecht weer en daarom werd besloten er maar van af te zien. Dit jaar heeft reeds een onderzoek plaatsgehad: op 17 juni in Noord-Hc'land en langs een gedeelte van de kust van Zuid-Hol land. Gelet op het verschillend karakter van het strandbezoek in Zuid-Holland en Zeeland moest de datum van 17 juni voor Zeeland ongeschikt geacht worden. In overleg met de burge meesters van de betrokken kustge- meenten is voor Zeeland besloten op alle strandtoegangen een recreatietel ling te doen houden op zondag 29 juli a.s., waarbij als reserve-data funge ren zondag 5 en zondag 12 augustus. Het onderzoek zal bestaan uit een telling welke gehouden wordt van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Er zal in twee richtingen geteld worden: men noteert zowel de toeristen die naa-r het strand toegaan als die daarvandaan komen. Het is duidelijk -dat men met het onderzoek iets bereiken wil. Zowel uit binnen- als buitenland wordt ieder jaar een toenemende druk uitgeoefend op -de recreatiegebieden langs -de Noordzeekust. Een telling van vakantiegangers kan de -gemeentebesturen van de kust- gemeenten recente gegevens bieden. De -telling verschaft in zicht in -de o-mivang van he-t -strandbezoek alsook in de ver deling -daarvan langs onze kust (naar tij.d en plaats). De ge meentebesturen in Zeeland wer ken bij dit onderzoek samen met -de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland. niet zo vreemd te vinden. Eis 20! Vonnis 15. Om in het Veerse Meer een hengel tje uit te werpen zijn heel wat vergun ningen, kaarten en acten nodig. Dat er voer op 11 juli de Belgische haven arbeider F. P. van E. uit Antwerpen, die bij controle de Vrouwenpolderse po litiemacht maar één vergunnin-gskaart kon tonen, Verdachte van E: „Awel, zunne ik wist niet dat er zóveel papie ren voor nodig waren". Hij schaft di rect na deze controle de verdere kaar ten aan die hij gisteren de kantonrech ter mr. J. Moolenburgh toonde. De eis luidde twee maal een boete van 5. Vonnis conform. Een groot aantal verkeersovertreders passeerde zoals gewoonlijk weer de re vue. Scholier H. M. uit Vlissingen zag op 1 juli de maximum snelheid in de Paul Krugerstraat over het hoofd en suisde op zijn motor voort met een vaartje van 80 km. per uur. Eis 80, vonnis conform. De Belgische mecanicien F. S. uit Zeebrugge haalde op de rijksweg bij Kapelle de voor hem rijdende auto's in terwijl er voor dat weggedeelte een in- haalverbod van kracht was. Bovendien raakte S. nog op de linkerweghelft, waardoor een tegenligger werd gehin derd en een fikse botsing volgde. Ver dachte S. werd conform de eis veroor deeld tot boeten van 15, 10 en 75. subs, twintig daagen. Mevr. F. A. V.-F. uit Souburg ver oorzaakte op 13 januari een botsing in haar woonplaats, waar zij bij het links afslaan naar het Marnixplein geen doorgang vrijliet voor het haar tege moetkomend verkeer. Haar auto kwam in botsing met een tegenligger. Mevr. V-F. voerde tijdens de zitting aan dat het voor haar onmogelijk was de auto, waartegen zij is gebotst, te zien vanaf het punt waar zij voor de aanrijding reed. De officier eiste 60 boete. De kantonrechter achtte het noodzakelijk enkele getuigen te horen, zodat de zaak werd aangehouden. Over winkelsluiting MIDDELBURG. De Middelburgse Middenstands Centrale belegt op vrij dag 10 augustus 's avonds om acht uur in Wöhler een voorlichtingsvergadering, tijdens welk-e de algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg, de heer A. S. de Jonge, een toelichting zal geven op het aan de plaatselijke winkeliers toe gezonden enquêteformulier betreffende uitvoering van de winkelsluitingswet 1951. Reed-s nu wekt de MMC alle de tailhandelaren op de vergadering bij te wonen. Zij hebben immLrs belang bij een goede en aan de plaatselijke omstandigheden aangepaste winkelslui- tingsverordening. ^samenwerkende afdelingsbesturen te Middelburg van de MMC en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf vinden het nuttig te weten te komen of sinds de laatste wijziging in 1959 van de Winkel sluitingswet 1951 de omstandigheden en de verlangens zodanig veranderd zijn dat wijziging of herziening van de wet noodzakelijk is dan wel of wat de avondsluiting betreft bij de minister economische zaken bepaalde stap pen ondernomen moeten worden. THOLEN. De raad der gemeente ve\°gfderin™tbi^dI,agaTOnd half acht in ren geldlening, onderzoek geloofsbrie ven benoemde raadsleden e uitbreiding va-n het voor de u.l.o.-school. crediet leerplan I^c?Ep'p„fJ~ Naar w'i vernemen zal ds. C. Bezemer op zondag ïfi op.,-, tember a^. afscheid nemen van de Her Gemeente Zierikzee. Reeds de volgende zondag, 23 september zal hit teHÏÏtome(dGldJ.in Zij" nieuwe gemeen- 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3