Garnizoen Hollandia in staat van paraatheid DIRECT CONTACT Poliogevallen Drie continenten in vaste greep van Telstar SPOORWAGON STORT IN DIEP RAVIJN Soekarno'seis f0™™1) bekoelt optimisme in Washington Klimaat gaf doorslag Afsluiting begonnen van Lauwerszee m Amsterdam 350 kinderen geïsoleerd Burgemeester Eindhoven toch naar Amerika SCHIP ONDER KOSTPRIJS DUITSE MINISTER VROEG ONTSLAG Schenking kost anderhalve ton Het weer overal 2 Nederlanders overleefden vliegramp 36 doden48 gewonden De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 24 juli 1962 Buit Licht COMITÉ VOOR VERVOER VAN GESNEUVELDEN LAATSTE NIEUWS MINISTER VRAAGT SER-ADVIES OVER VERHOGING VAN WELSTANDSGRENS Directeur J ACQ DF, SMIT; Chefrefl.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24 telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0.62 p. w., 1 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 17e JAARGANG No. 5110 NEDERLAND ONDER ZWARE DRUK "WTASHINGTON Nederland wordt opnieuw zwaar onder druk gezet, deze keer opdat het zal toegeven aan de Indonesische eis: overdracht van westelijk Nieuw-Guinea vóór het einde van het jaar. Tegelijkertijd is in Hollandia bekend gemaakt, dat het opperbevel daar de beschikking heeft gekregen over documen ten, waaruit blijkt dat Hollandia is opgenomen in het Indonesische aanvalsplan. Het garnizoen van Hollandia is in staat van paraatheid gebracht. Dat geweld een van de middelen tot druk op Nederland blijft, bleek uit een opmerking, die Soekarno gisteren op een agrarisch congres maakte: „De uitvoering van mijn bevel voor de bevrijding van West-Irian moet worden voortgezet, onafhankelijk van de mededeling van de Nederlanders, dat zij het plan-Bunker hebben aanvaard". Uit het feit dat men in Hollan dia het Indonesische aanvalsplan bekend heeft gemaakt op een tijdstip waarop in Washington besprekingen worden gevoerd, blijkt dat men daar Soekarno's dreigementen serieus neemt. In Washington heeft de door minister Subandrio overgebrachte Indonesische eis het op timisme over de kans van slagen van het Indonesisch-Nederlandse overleg aanzienlijk be koeld. Men beseft dat de nieuwe Indonesische eis voor Nederland, dat met schroom tot aanvaarding van het plan-Bunker is gekomen, moeilijk verteerbaar is. In het plan-Bunker wordt een overdrachtsperiode van twee jaar genoemd. Niettemin kan worden verwacht dat de Amerikaanse regering er sterk bij Nederland op zal aandringen aan de Indonesische verlangens tegemoet te komen. Voor haar bestaat nog altijd de grote vrees dat het Indonesisch-Nederlandse conflict tot ontbranding zal komen, wan neer er tussen beide landen geen akkoord tot stand komt. De Amerikanen zijn bang dat de communisten daarvan in het hele gebied van Zuidoost-Azië de vruchten zullen plukken. Het schijnt dat Subandrio herstel van de diplomatieke en van de econo mische betrekkingen in het vooruitzicht heeft gesteld, wanneer de Indonesische wensen in vervulling gaan. In Ameri kaanse kringen weet men zich opeens te herinneren dat Nederland in Indo nesië eertijds nuttig economisch werk heeft gedaan. Subandrio, intussen, heeft van president Soekarno opdracht gekregen niet lang in Washington te blijven. Hij is er slechts om een „ja" te halen. Bsfmsn/ Wat hebben we morgen voor het ontbijt, Lies? Het aanvalsplan op Hollandia, zo is gisteravond officieel in Hollandia be kend gemaakt, is gebleken uit docu menten, die zijn buitgemaakt op Indonesische parachutisten in het actiegebied van Merauke Het plan is een onderdeel van het schema, waar van ook Sorong, Fak Fak, Kaimana en Merauke deel uitmaken, aldus de bekendmaking. In het gebied van Hollandia, zo werd voorts meegedeeld, zijn alle mogelijke militaire voorzorgsmaatre gelen getroffen. In Hollandia zelf was daar gisteravond nog niet veel van te merken. Al sedert enige tijd staat op verscheidene plaatsen luchtdoelgeschut, dat dag en nacht bemand is. Er was de laatste weken al meer militaire bedrijvigheid doordat met de verster kingen voor do landmacht ook meer rijdend materieel over zee is gearri veerd. De stads- en andere verlichting brandde gisteravond normaal. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling ver duistering van de stad te gelasten. Voor een actie tegen Hollandia was in de documenten geen datum genoemd. Gisteravond is personeel van de P.T.T. opgeroepen voor extra dienst. In Merauke zijn het afgelopen weekeinde nieuwe maatregelen ge nomen tegen het binnendringen van als burgers vermomde Indonesische parachutisten. De moeilijkheid is dat de infiltranten niet makkelijk uit de grote Indonesische gemeenschap in dit gebied zijn te pikken. Bovendien is het aantal leden uit deze gemeen schap, dat steun aan de infiltranten verleent, de afgelopen dagen toege nomen. Dit weekeinde is een eenheid van het Papoea-vrijwilligerskorps naar Merauke overgevlogen. Deze man schappen weten makkelijker Indone sische infiltranten uit de verschillende bevolkingsgroepen te onderscheiden. Ook zijn de afgelopen dagen de een heden mariniers in Merauke op sterkte gebracht. De onderzeebootjager Rotterdam zal vandaag voor aflossing naar Nieuw- Guinea vertrekken. De reis gaat door het Panamakanaal. Een van de indrukwek kendste beelden die de Telstar gisteravond over de Atlantische Oceaan kaatste was deze markante, haast gebeeldhouwde kop van een Indiaan STOFFELIJKE RESTEN VAN GESNEUVELDEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de beslissing dat de stoffelijke resten van op Nieuw-Guinea omgekomen militairen niet door het rijk naar Nederland zullen worden overgebracht, hebben financiële overwegingen geen invloed gehad. Dat antwoordt minister Visser (defensie) op vragen van het liberale Tweede-Kamerlid J. H. Couzy. De doorslag bij de beslissing heeft het klimaat op Nieuw-Guinea gegeven. Het begraven van overledenen moet in de tropen zeer snel gebeuren. In het alge meen is het niet mogelijk om binnen de daarvoor vastgestelde termijn die voor zieningen te treffen, die het internatio nale vervoer n lijken eist, aldus de bewindsman. De minister vindt begraven op of bij de plaats van overlijden daarom onont koombaar. Verder wijst hij op de ern stige hygiënische bezwaren van het na korte tijd opgraven van de stoffelijke resten. De regeling is al door vorige kabinetten getroffen. Na overleg in de ministerraad is zij opnieuw gevolgd. ROTTERDAM. Nimmer tevoren in de geschiedenis zijn zoveel mensen verenigd geweest in hun aandacht als gisteravond tij dens de boven alle verwachtingen geslaagde uitwisseling van televisie programma's tussen de oude en de nieuwe wereld via de communicatie kunstmaan Telstar. Volgens de mees te schattingen waren dat tweehon derd miljoen mensen honderd miljoen aan weerszijden van de At lantische Oceaan. De enkele keren dat het haarscherpe beeld een fractie van een seconde van de Europese schermen verdween daar gelaten was de uitzending uit Amerika, die de onopgesmukte titel „America July 23, 1962" droeg voortreffelijk. Uit glle hoeken van Europa en uit Algerije, in Noord-Afrika, kwamen na de uitzen ding geestdriftige meldingen over de goede ontvangst van dit experiment, een mijlpaal in de geschiedenis van de omroep. ACHTER GORDIJN Ook achter het IJzeren Gordijn, bij voorbeeld in Oost-Berlijn, drong dit rijkgeschakeerde beeld van de nieuwe wereld door. In de loop van gistermid dag was er sprake van dat de Ameri kaanse uitzending ook zou worden overgenomen door enkele landen achter het IJzeren Gordijn, maar gisteravond laat bleek dat men in die opzet niet was geslaagd. Aan het begin van de uitzending waren de Amerikaanse beelden wat wazig, maar dat technische schoon heidsfoutje was snel verholpen, dank zij het harde werken van de honderden technici die van dit experiment een topprestatie hielpen maken. De meeste mensen die na de uitzen ding snel hun oordeel moesten samen vatten, schoten in hun woordkeus te kort Formidabel, fantastisch, -onge looflijk mooi, indrukwekkend, prachtig, een belevenis dat waren de uitroe pen die men hoorde van de Noorse fjordenkust tot het zuiden van Italië en van Gibraltar tot het noorden van Scandinavië, boven de poolcirkel. SPANNING America, July 23, 1962 hield de mil joenen kijkers in ademloze spanning, van het moment waarop, aan het begin van de uitzending, als proefbeeld naast elkaar de Eiffeltoren en het Vrijheids beeld op het scherm verschenen tot het einde, het beroemde Mormonen- koor dat Julia Ward Howe's beroemde Battle Hymn of the Republic zong. Daartussen lagen flitsen van een ba- seball-wedstrijd in Chicago, de pers conferentie van president Kennedy, de astronauten John Glenn en Walter Schirra, een autosnelweg, de Canadese stad Quebec, een scène uit een opvoe ring van Shakespare's toneelstuk Mac beth in Stratford, Ontario, de wereld tentoonstelling in Seattle, een nationaal park in Zuid-Dakota, het monument Mount Rushmore met de in de rotsen uitgehouwen koppen van de presiden ten George Washington, Thomas Jeffer son, Abraham Lincoln en Theodore Roosevelt, het Mormonenkoor van Salt Lake City, en het hoofdbureau van de Uno in New York. e Enige uren later ging, eveneens via de Telstar die inmiddels weer een om loop om de aarde had volbracht, het Europese programma naar Amerika, Canada en Mexico. De ontvangst was even goed als enige uren eerder in Europa. Een onweersbui veroorzaakte in New York wat storing. Het slot van de uitzending ging verloren. Dat lag niet aan de Telstar maar aan het falen van de Eurovisielanden tussen Brussel en Londen. Voor een uitgebreid overzicht van het werk rondom deze uit zending en een kritische be schouwing zie men pagina 5. MEXICO CITY (UPI) In het Mexicaanse plaatsje EI Higo is een tankauto met 25.000 liter benzine ont ploft en in brand gevlogen. De wegstromende, brandende ben zine zette een groot gedeelte van El Higo in vuur en vlam. Daarbij kwa men 53 mensen om. Dertig huizen, kantoren en winkels in de buurt van de ontplofte tankwagen verbrandden. Van onze correspondent EINDHOVEN Burgemeester ir. H. B. J. Witte gaat toch naar Amerika, „geheel als particulier persoon- en geheel op eigen kosten". Eindhovens burgemeester verklaarde gis termiddag in de raad, dat hij de reünie van de bevrijders van Eindhoven in Philadelphia wil bijwonen om er in het persoonlijke vlak begrip voor te wek ken, dat B. en W. hun aanvankelijke toezegging om de conventie van de 101ste luchtlandingsdivisie bij te wonen, niet gestand konden doen. Gedeputeerde Staten konden zich er niet mee verenigen, dat Eindhoven 78.000 gulden uit de gemeentelijke kas wilde putten om de reis van burgemeester Witte en drie wethouders te financieren. De raad besloot gisteren van het besluit van Gedeputeerden bij de Kroon in be roep te gaan. De raadsleden waren het allesbehalve eens met Gedeputeerde Staten, die volgens de raadsleden uit het oog hebben verloren dat de reis een tweeledig doel had: een studie en het bijwonen van een reünie. Er waren zelfs raadsleden die van een nationale zaak spraken. Zij vonden het een bijzonder ondankbaar gebaar, dat het gemeentebestuur werd verboden een bezoek te brgen aan Amerika, dat niet alleen Eindhoven, maar ook heel Nederland heeft helpen bevrijden. Burgemeester Witte deelde mee van ver schillende groeperingen van de Eind- hovense bevolking genereuse aanbie dingen"'te hebben ontvangen om de reis van burgemeester en wethouders toch te kunnen laten doorgaan. B. en W. wil- len van deze aanbiedingen echter geen gebruik maken, „teneinde de normale bestuursrechtelijke procedures niet te vertroebelen". ROTTERDAM (ANP). De Grebbedyk, nieuwste aanwinst van de Holland-Amerika Lijn, werd gis termorgen door de werf Wilton- Fijenoord onder de kostprijs aan de H.A.L. afgeleverd. Dit gebeur de, zo zei ir. A. Meyer in een toe spraak namens de werf, omdat de bouwers begrip hebben voor de moeilijkheden, die de scheepvaart ondervindt. De winst voor de werf zal in het onderhoud e.d. moeten worden gevonden. De Grebbedyk lag gisteren in een illustere rij langs de Wilhelmmakade in Rotterd-am. Voorop lag de Rotter dam, daarachter de Nieuw-Amster- dam en daar weer achter de Grebbe dyk, een 163 meter lang en twintig meter breed vrachtschip. De Grebbedyk begint vrijdag aan haar maidentrip naar Amerika. Het schip is het tweede van de zo genoem de G-klasse. De Gaasterdyk kwam in oktober 1960 in de vaart. De Grote- i dyk en de Gorredyk zijn in aanbouw. Dts. Korthals snel werk Van onze correspondent OOSTMAHORN Dat nog niet alle vis sers zich gelaten bij de afsluiting van de Lauwerszee neerleg gen, bleek gistermid dag in Oostmahorn, waar minister drs. H. A. Korthals de eerste fase van de uitvoe ring van de Lauwers- zeewerken inluidde. Terwijl de minister over de diepere be tekenis van het werk sprak voeren enkele vissers voorbij die teleurgesteld over de inperking van hun visgronden de vlaggen half- stof hadden gehesen. Er werden méér vlaggen gehesen, daar in Oostmahorn. Maar dan van vreugde. Op de smalle werkhaven hees minister Korthals de nationale drie kleur, en de commissaris der Koningin in Friesland alsmede de waarnemend commissarissen van de provincies Gro ningen en Drente hesen de provincie- vlaggen in top. TOT 1967 Het zal nog tot 1967 duren voordat de drooglegging van de negenduizend hectaren metende Lauwerszeepolder zal zijn voltooid. Het vraagstuk heeft overigens al meer dan een eeuw in het centrum van de belangstelling gestaan, zo vermeldde de minister van verkeer en waterstaat in zijn rede. De vraagstukken die daarmee ver band hielden hebben niet altijd dezelf de aandacht gehad. Beurtelings kwa men naar voren de landaanwinning, de waterhuishouding, de werkgelegenheid en de veiligheid. De minister hield het er maar op, dat met de drooglegging „een groot aantal" belangen was ge moeid. Hij noemde o.m. de beveiliging van de omliggende streken tegen storm vloeden. De bestaande dijken hebben een lengte van dertig kiiometei;. De nieuwe waterkering daarentegen is slechts dertien kilometer lang, zodat door de afsluiting een aanzienlijke verkorting van de primaire water kering wordt verkregen. VERSNELD De minister sprak ook nog even over de mogelijkheid van een korte verbin ding met Schiermonnikoog, dat als toeristencentrum nog elk jaar in be tekenis toeneemt. Om technische redenen, aldus minis ter Korthals, zal het 96 miljoen gulden vergende werk in versneld tempo moe ten worden uitgevoerd. In de eerst komende jaren zullen daarom voor de uitvoering van de Lauwerszeewerken hoge bedragen, variërend van zestien tot 24 miljoen gulden, worden uitge trokken. Het werkeiland zal een eigen haven krijgen, die plaats gaat bieden aan de vissersschepen uit Dokkumer Nieuwe Zijlen/Zoutkamp en Oostmahorn. AMSTERDAM. In Amsterdam is een comité opgericht, dat geld wil in zamelen voor het overbrengen van in Nieuw-Guinea omgekomen militairen. Het comité zegt „bewogen te zijn door de droeve omstandigheden van fami lies en nabestaanden van de in Nieuw- Guinea gestorven militairen". Het comité bestaat uit Mevrouw W. M. S. Pitlo-van Rooyen (voorzitster), mr. J. M. Brölmann (secretaris-pen ningmeester), prof. mr. P. Borst (hoog leraar aan de Vrije Universiteit) en prof. dr. J. P. Kruijt, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na affaire-Frankel BONN, (DPA). De Westduitse minister van justitie, Stammberger, heeft vorige week in verband met de affaire- Frankel zijn ontslag aangebo den. Dit werd pas gisteren door de bondsdagfractie van dc Vrije Demo craten onthuld. Adenauer had echter Stammbergers aanvraag afgewezen. In een ziekenhuis in Den Bosch is de 73-jarige mevrouw J. Gerards uit Cu- lemborg bezweken aan de verwondingen die zij zondag bij een verkeersongeluk op de Boxtelseweg in Vught had opge lopen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. In het r.k. kindertehuis Amstelstad aan de Lauriersgracht in Amsterdam is vorige week kinderverlamming uitgebroken. Twee kinderen zijn door de ziekte getroffen. Een van hen is het afgelopen week einde aan de gevolgen van de polio-infectie overleden. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst heeft onmiddellijk ingegrepen. Drie honderd en vijftig kinderen zijn inmiddels geïsoleerd en hebben een injectie gekregen. Binnen twee weken zullen zij nogmaals een poliovaccin krijgen toegediend. De G.G. en G.D. is bovendien doende met het controleren van alle gezinnen waaruit de kinderen komen. INGEËNT Intern wonen er in Amstelstad 250 kinderen, honderd zijn extern. Zij be zoeken allen de, bij het kindertehuis behorende, lagere school. Vast staat, dat alle kinderen al tegen polio waren ingeënt. Volgens een arts van de G.G. en G.D. is dit de kern van het medische pro bleem, waarmee men heeft te kampen. Vrijwel ieder jaar weer blijkt de polio ergens de kop op te steken en het zijn altijd reeds gevaccineerde kinderen die er door worden getroffen. Een fatale af loop staat dan vaak in verband met de algehele gezondheidstoestand van het kind. Er is intussen een rapport naar de wethouder van openbare gezondheid, mr. Van den Bergh, gezonden. De wet houder zei ons dat er in dit geval, hoe tragisch het ook is, bepaald niet van een epidemie kan worden gesproken. Aanvankelijk dacht men met drie polio- gevallen te doen te hebben. Bij nader onderzoek 'bleek één der patiëntjes aan een veel onschuldiger infectie te lijden. AMSTERDAM (ANP) De Parijse politie heeft via Interpol de hulp van de Nederlandse po litie ingeroepen om een onderzoek in te stellen in een zaak van valse handtekeningen op betalings opdrachten. Deze vervalsingszaak zou zich uitstrekken over geheel Europa. In Nederland met name in Rot terdam zouden verscheidene banken zijn benadeeld tot een be drag van dertigduizend gulden. HONOLOELOE (Reuter). Een Canadees vliegtuig is gistermorgen bij een noodlanding neergestort op het vliegveld van Honoloeloe. Met een daarna sprong het uit elkaar en vloog het voorste stuk in brand. Van de veertig inzittenden van wie 29 passagiers kwamen er 27 om. Twee van de dertien die het er levend afbrachten waren op bezoek ge weest bij familie in Nederland. Een van hen is de tot Nieuw-Zeelandse genaturaliseerde mevrouw De Fouw- Vrijheid. Zij had in Den Haag haar moeder opgezocht en reisde nu via Canada terug naar Nieuw-Zeeland. De ander is de 25-jarige Nederlander Johan Kauffman uit Amsterdam. Hij werkt voor Philips op Nieuw-Zeeland. Hij was op bezoek geweest bij zijn ouders in Amsterdam en bij een broer in Canada. Van onze correspondent PARIJS De sneltrein van Parijs naar Marseille is gistermiddag in de buurt van Dijon op een viaduct ont spoord. Een wagen stortte in het vijftig meter diepe ravijn onder het viaduct. Volgens de laatste berich ten van vannacht zijn 36 passagiers die in die wagen zaten om het leven gekomen. Het reddingswerk was toen echter nog in volle gang. Bo vendien waren er toen 48 gewonden geteld; sommigen waren er zeer ernstig aan toe. Onder de slacht offers waren vele kinderen, deel- nemertjes aan een vakantiekamp in Zuid-Frankrijk. Vele honderden van de treinreizigers waren trouwens op weg naar hun vakantieverblijf aan de Rivièra. Het ongeluk gebeurde op het viaduct van Velars-sur-Ouche. De trein stoof het viaduct op met de gebruikelijke snelheid van 120 kilometer per uur, via een flauwe bocht. In de bocht be gonnen enkele van de zestien wagens te slingeren. Hierdoor braken enige koppelingen en ontspoorde de eerste wagen na de locomotief. De twee vol gende wagens bleven merkwaardig genoeg in de rails. De vierde wagen wrong zich echter los van de trein en ontspoorde met de drie volgende wa gens. Diepe stilte De laatste daarvan begon opeens erg te slingeren en raakte van het viaduct. Met een oorverdovende slag kwam de wagen twintig meter lager op de rotswand terecht om krakend en schurend, nog dertig meter langs de rotsen te glijden. Een ogenblik heerste er daarop een diepe stilte, die onmiddellijk werd verbroken door een hartverscheurend gegil en gehuil van de overlevenden. De rest van de trein reed nog een vijftig meter door. Drie spoorwegbe ambten die in het eerste deel van de trein zaten, renden langs de spoorbaan naar een nabij gelegen post om alarm te slaan. Binnen vijf minuten na de ramp was de alarmtoestand afgekon digd en waren de eerste ambulances en brandwerewagens op weg. Toen zij aankwamen probeerden rei zigers die langs een slingerpad in het ravijn hadden kunnen afdalen, al wat te helpen. Doktoren die zich in de trein bevonden verleenden de eerste hulp aan de enkele gewonden die zich zelf of met hulp van hun mede-reizi gers hadden kunnen bevrijden. Veel waren dat er niet. Vormloos De meeste slachtoffers waren tijdens de val of nadat de wagen op de rotsen terecht was gekomen bewusteloos of bekneld geraakt en konden slechts door de brandweer met snijbranders uit de wagens worden bevrijd. Voor velen van hen was het toen al te laat. Het voorste deel van de wagen, dat het eerst met de rotsen in aanraking was gekomen, was een vormeloze mas sa van verwrongen staal. Er steeg geen enkel teken van leven meer uit op. De rots bij de wagen lag bezaaid met ba gage, platen staal, wielen en buizen. Temidden van dit alles klonk het sis sen van de snijbranders en het ge jammer van de gewonden. Spoedig werd uit Dijon bericht ont vangen dat het ziekenhuis vol iag en dat het bloedplasma op was. De ambu lances brachten de gewonden toen naar andere ziekenhuizen in de buurt. De wagens konden bijna op het terrein van de ramp komen via een smal, maar goed begaanbaar weggetje dat op een grote verkeersweg uitkwam. Een reiziger die zich in de zesde wa gen de wagen vóór die welke om laag stortte bevond, vertelde ons: „Ik zat rustig in mijn coupé te lezen toen ik plotseling de trein voelde zwaai en en slingeren. Tegelijk hoorde ik on der de wagen een geweldig gekraak en geschuur. Ik begreep dat wij ont spoord waren. Op hetzelfde ogenblik, sprongen alle ruiten in scherven. Ik voelde dat de trein langzamer ging rijden en ten slotte stilstond. Wij heb ben vermoedelijk slechts een minuut buiten de rails gereden. Geen ogenblik waren we ons bewust van de ramp die zich achter ons afspeelde". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft aan de Sociaal- Economische Raad een advies gevraagd over een verhoging van de welstands- grens tot 8600 gulden. Deze wijziging zou op 1 januari moeten ingaan. De grens is nu achtduizend gulden. Dat betekent dat degenen, die niet meer dan dit bedrag bruto per jaar verdienen, onder de ziektewet vallen, in het ziekenfonds zijn en uitkeringen bij werkloosheid of invaliditeit kunnen krijgen. De loongrens is gekoppeld aan de hoogte van de lonen op 31 juli en aan die van het levensonderhoud op 15 augustus van elk jaar. De lonen en het levensonderhoud zijn nu zodanig geste gen, dat de grens eigenlijk 8.450 gulden zou moeten worden. De compensatie voor de huurverhoging op 1 september is daarin echter niet begrepen. Gevolg hiervan kan zijn, dat juist deze huurcompensatie iemand net boven de „welstand" brengt, met als gevolg dat hij niet in aanmerking komt voor de belangrijke sociale voor zieningen. In bijzondere gevallen zoals nu hoeft echter niet met de situatie op 31 juli en 15 augustus, maar met die op 31 december rekening te worden gehouden. Als dit wordt ge daan, stijgt de grens dit jaar tot 8600 gulden. Minister Veldkamp heeft de S.E.R. ook advies gevraagd over een verho ging van het maximale dagloon, dat nu 22 gulden is. Dit maximale dagloon is het bedrag, dat ten hoogste aan uit keringen wordt uitbetaald. Ook de premies voor de sociale verzekeringen zijn op dit bedrag afgestemd. DEN HAAG. De gemeente 's-Gra- venhage zal voor de geschonken. „Tuin van Aries" van Van Gogfa honderdvijf tigduizend gulden moeten betalen. Dat is de helft van de successierechten waarvoor het schilderij is belast. Het kunstwerk is aan het Rijk nagela ten door de vroegere gemeente-archiva ris van Den Haag dr. W. Moll met de wens dat het geplaatst zou worden in het Haags Gemeente-museum. De rest van de successierechten, naar schatting ook anderhalve ton, betaalt het Rijk. In de gemeenteraad heeft deze zaak nogal wat opmerkingen veroorzaakt. Ten slotte is het voorstel om het bedrag te betalen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De hittegolf, die zondag Japan over spoelde met temperaturen tussen 34 en 38 graden, heeft aan tenminste 64 men sen het leven gekost. Zij kwamen allen door verdrinking om het leven. lfAU Rfc De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Iff Perioden met zon neschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind. in hoofdzaak tus sen west en noord Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MEISJE: En hoe vond u Amerika') 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42. Maan op 0.23, onder 14.53. Helsinki zw.bew. Z 21 0.1 Stockh. h.bew. ZW 21 0.5 2 Oslo l.bew. NW 19 Kopenh. zw bew. w 19 1 Aberdeen regen z 16 0.1 Londen h.bew. w 23 0 A'dam l.bew. NW 18 0 Brussel h.bew. N 20 0 Luxemb. l.bew. N 19 0 Parijs Bordeaux J.bew. N 22 0 onbew. NO 26 0 Grenoble onbew. NW 28 0 Nice onbew. zw 26 0 Berlijn regen NW 21 1 Frankfort h.bew. N 24 0 München l.bew. O 22 0 Ziirich onbew. WNW 24 0 Genève onbew. NO 27 0 Locarno h.bew. stil 29 1 Wenen h.bew. WNW 26 0 Innsbr, l.bew. ONO 23 0.3 Belgrado l.bew. W 29 0 Athene onbew. ZZO 34 0 Rome onbew. WZW 31 0 Ajaccio onbew. Z 27 0 Madrid onbew. zw 35 0 Mallorca onbew. zzw 31 0 4

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1