Hiaat in de ronde? Twee ton" en Verhuist zei: verbaasde daarmee collega's Snepvangers met ruime voorsprong op zijn rivalen over de „meet" GLORIEUZE WINNAAR Boonman uit s-Heerenhoek werd uitstekende derde Wind speelde renners parten CLUBGEBOUW SCHIJNWERPER OP RONDE-FACETTEN Als Lode er was geweest WEER EEN BRABANDER WON RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND Maandag 23 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD SLIJTAGESLAG RAVITAILLERING ONTSNAPPING UITSLAG RONDE MID.-ZEELAND Goede naam Welgeplaatst Twee ton Schooljongen Demise en Cor Tour (Phonneur Uitslag wedstrijden nieuwelingen en adspiranten Pag. 3 QOES. Eindelijk iveer eens een winnaar in de vierde Ronde van Midden-Zeeland die met ruime voorsprong op zijn rivalen over de „meet" gaat. Kees Snepvangers, de 20-jarige landbouwerszoon uit Zundert en deel uitmakend van de Drie Hoefijzersploeg van Toon Simons, die de gehele middag zeer attent in de voorposten had gestreden, ontsnapte ongeveer 20 km voor het einde uit de hoofdmacht van 17 renners en gaf daarna geen krimp meer. Luide toegejuicht door een groot aantal toeschouwers stoof een nog vol komen fris zijnde Snepvangers met de armen in de hoogte over de eindstreep aan de Bergweg in Goes. Deze sterke Brabantse knaap had daarmee een briljante zege aan zijn toch reeds niet geringe erelijst toegevoegd en is vrijwel zeker van een plaats in onze nationale equipe voor de wereldkampioenschappen. De overwin ning van Snepvangers zal misschien aanvechtbaar zijn voor som migen omdat zijn teamgenoten Haest, v. d. Kloot en Van Dongen het peloton zoveel mogelijk hebben „afgestopt", voor ons doet dit niets af aan de triomf van „De Snep". In deze hoofdgroep zaten namelijk genoeg gerenommeerden die wel hebben getracht tot een directe tegenaanval te komen maar door gebrek aan courage hiertoe niet meer in staat waren. wat hij zaterdag presteerde was imposant en stempelt hem tot de coureurs van klasse. Fernand had trouwens gedurende de gehele middag grote activiteit getoond. Hij won niet minder dan zeven premies in de verschillende plaatsen en werd daarmede eerste in het totaal premie klassement. In de laatste kilometers dook hij met Haest in het bekende gaat- Deze Ronde heeft immers de krachten van vele renners der mate gesloopt door de sterke zuid westelijke wind dat alleen de allersterksten nog een gooi konden doen naar de ereplaatsen. Dat onze Zeeuw Ferdinand Boonman daartoe behoorde was een verrassing op zichzelf. Boon man was voorheen in de vader landse klassiekers niet bijzonder op de voorgrond getreden maar Kees Snepvangers' huldiging. Links op de foto dr. P. van Dijk voorzitter van de KNWU, die élk jaar in Goes van de partij is. Dr. van Dijk felici teerde de Zundertenaar hartelijk met zijn overwinning en hoopte dat hij zich een plaatsje in de ploeg voor de wereldkampioenschappen in Italië zou mogen verwerven. je dat het peloton open liet om zich al dus te verzekeren van een fraaie derde plaats. In het algemeen moet deze vierde Ronde van Midden-Zeeland worden be stempeld als een grote slijtage-slag. Van de ca. 120 gestarte renners haalde slechts eenvierde deel de finish in Goes. Bij de eerste ravitaillering in Vlissingen na 95 km was het deelne mersveld al geslonken tot ongeveer 50 renners. De beruchte Zeeuwse wind waarover wij reeds in onze voorbeschouwing schreven had reeds zijn werk gedaan op de dijken en op de slingerende we gen in de zak van Zuid-Beveland. De coureurs hadden toen in hoofdzaak de wind op kop en de buitenlandse deel nemers waren op dat moment reeds in de vernieling gereden. Na het vertrek iin Goes bereikte het compacte gezelschap ondanks de smal le en bochtige wegen in de Poel zon der ongelukken Baarsdorp en 's Heer- Arendskerke, maar in Heinkenszand was er al enige afscheiding. Een hoofd groep van 90 renners had toen een klei ne voorsprong op een groep met o.a. Mi-el Verstraete en Tolhoek. In Nisse noteerden we voor deze Zeeuwen res pectievelijk 20 en 38 sec. achterstand maar nadat men via 's Gravenpolder, Kwadendamme, Hoedekenskerke en Baarland Oudelande had bereikt had Verstraete zich weer in de voorste ge lederen gemeld. Dit was Tolhoek ech ter niet gelukt terwijl Moerdijk reeds een achterstand had van twee minuten. Achter Driewegen op weg naar (Ingezonden mededeling) Welke vereniging heeft interesse in één nieuw solied houten clubgebouw. Zeer voordelig in prijs. Gemakkelijke betaling. Brieven onder no. 7201 Oosterboek handel J. Amesz, Voorschoterlaan 145, Rotterdam. GOES. De gehele entourage rond om de Ronde van Midden-Zeeland is perfect. Daarover wijden we hier niet meer uit. Alle hulde aan de organisa toren die tot zo'n groots wielerevene- ment als dit, Inkomen. Reeds vorig jaar hebben we echter een hiaat in de Ronde aangekondigd en men moet het ons niet euvel duiden dat wij daarop blijven voortborduren. De practijk heeft nu al enkele malen ondubbelzinning be wezen, dat wat de buitenlandse deel name betreft, de Ronde van Midden- Zeeland geen faam verwerft maar ver liest. In de afgelopen maanden is het internationale element in onze Ronde sterk naar voren gebracht, maar ook nu is het optreden van de buitenlanders op een teleurstelling uitgelopen. Wij hebben in deze vierde editie nog minder dan vorig jaar de buitenlandse renners „gezien". Zij waren ditmaal nergens en daar hadden wij trouwens al rekening mee gehouden. Van het z.g. „buitenlandse gevaar" is dan ook niets terecht gekomen en we twijfelen er aan of het in de toekomst zo zal blijven. De organisatie heeft o.i. op dit punt een verkeerde weg ingeslagen. Men wil door buitenlandse deelname iets bijzon ders, iets „groots" maken maar snijdt zichzelf daarmee geregeld in de han den. De echte wielerfans hebben deze indruk ook reeds gekregen. Gerenom meerde renners als Janssen, Nijdam, Hugens, Knops en Van Kreuningen die kortgeleden in de Tour de 1' Avenir vol op in de kijker hebben gereden ontbra ken in de Ronde van Midden-Zeeland op het appèl. Het contracteren van de ze renners had veel en veel meer ef fect opgeleverd dan de grote groep bui tenlanders die nu verloren reed op de Zeeuwse wegen. De weinigen van hen die in Goes ar riveerden met zeer grote achterstand onder wie sommigen met meer dan een uur, fungeren geenzins om het blazoen van de Ronde van Midden-Zeeland wat op te sieren. 's Heerenhoek, toen het tweede koers- uur was ingegaan gingen de favorieten eikaars krachten reeds aftasten wat tot gevolg had dat zich een kopgroep van 18 man formeerde die bij Lewedorp een halve minuut winst had genomen op een peloton van 22 renners en meer dan een minuut op een groep van 14 man, waarin Ko Tolhoek reed. Op weg naar Walcheren verloren we twee sterke kleppers door bandenpech: Gerard Wesseling en André van Aert. Ferdinand Boonman nam als eerste zijn proviandzakje aan bij de eerste ravitaillering in Vlissingen. Hoewel hij 25 sec. voorsprong had genomên ver koos hij toch gelijk met de hoofdgroep te vertrekken waarin alle favorieten zaten. Een tweede groep met o.a. Coen Visser, Hendriks e.a. noteerde een ach terstand van anderhalve minuut ter wijl een derde groep met meer dan drie minuten achterstand en hoofdzakelijk bestaande uit buitenlanders reeds vol komen kansloos was. Via Koudekerke, Zoutelande en West- kapelle trok de kopgroep van circa twintig coureurs naar Domburg waar Verstraete een voelhorentje uitstak en lichtjes voorop ging maar een atten te Snepvangers riep hem spoedig tot de orde. In Middelburg was de situatie vooraan practisch niet gewijzigd en pas nadat men via Veere en Vrouwenpolder over de dam naar Noord-Beveland trok kwam er weer wat leven in de brouwerij. Bij het kampeereentrum „De Banjaard" hadden Boonman, v. d. Kloot en Solaro zich weten los te ma ken uit de groep maar hun voorsprong was toch zeer gering. Bij Kamperland moest De Wit door pech van zijn fiets af en werd daardoor meteen kansloos. Kees Haest bereikte het eerst de vlie gende ravitaillering in Kortgene maar Verstraete, Gijsel en Solaro luidden spoedig het tegenoffensief in. Inmiddels was het laatste koersuur ingegaan en gingen de cracks er nog eens even goed voor zitten. Angstvallig bleef men el kaar bewaken maar reeds toen was dui delijk dat de équipe van Toon Simons een harmonieus geheel vormde. Wel vferd toegestaan dat Verstraete in Wilhelminadorp het eerst doorkwam maar toen men de Wilhelminapolder achter zich had gelaten gaf Simons het .sein tot de beslissende stoot. In één der bochten op de dijk juist 1. C. Snepvangers (Zundert) 213 km in 5 uur 19 <min. 26 sec. 2. op 1 min. 25 sec. C. Haest (Rijsbergen)3. op 1 min. 29 sec. F. Boonman ('s Heeren hoek) 4. G. Karstens (Leiden) 5. W. Heeren (St.-Willebrord) 6. J. Mesters (Den Haag); 7. R. Gijsel (Eekloo); 8. J. v. d. Kloot (Zundert); 9. L. van Don gen (Made); 10. C. van Espen (Arnhem); 11. B. Solaro ('s Her togenbosch); 12. A. van Kenena- de (Eindhoven)13. T. Rutten (Leende); 14. M. van Ginniken (Schijf)16. E. Verstraete (Eede); 17. J. Bog (Laren); 18. R. de Jager (Hoog Blok land) op 2 min. 54 sec.; 19. J. Tolhoek (Yerseke) op 5 min. 40 sec.; 20. F Lachterop (Amster dam). Uitslag ploegenklassement: 1, Drie Hoefijzers (totaaltijd van de drie best geklasseerde renners: Snepvangers, Haest en v. d. Kloot was 16 uur 1 min. 12 sec. Zeelands Roem (totaaltijd van Boonman, Van Espen en Solaro 16 uur 1 min. 45 sec. 3. Kikkerop (totaaltijd van Heeren, Rutte en Van Ginniken) 16 uur 1 min. 45 en 8 seconden. voor Kattendijke schoof Simons zijn sterkste troef Snepvangers naar voren. De Snep wist in no time een flink gat te slaan en was daarbij fortuinlijk dat diverse renners onder wie Verstraete en Boonman op de dijk juist voor Wemel- dinge van de fiets af moesten omdat de wind wat hooi in hun versnellingsappa raten had geblazen. In het centrum van Wemeldinge had Snepvangers bijna 20 sec. voorsprong en hij zou deze nog weten op te voeren dank zij de goede samenwerking tus sen hem en zijn ploeggenoten. Het pe loton scheen uitgeblust te zijn want zo wel Karstens, Solaro, Van Espen, Gij sel en Verstraete om maar enkelen te noemen bleken hun beste kruit reeds te hebben verschoten en kwamen niet meer tot een tegenactie. Haest en Boonman bleken in de slotkilometers nog wel over vol doende reserves te beschikken om zich te verzekeren van een goede plaats. In Kloetinge waagde eerst Haest de sprong in de ruimte en op de Parallelweg naast de Patijn- weg in Goes zag een strijdlustige Boonman nog een gaatje om te ont snappen. Evenals Snepvangers die hen was voorgegaan kwamen ook zij alleen over de eindstreep. Ger- ben Karstens won fraai de spurt van de groep. GOES. Indien de Vlaamse schrijver Lode Baekelmans nog geleefd zou hebben en hg zou za terdag in Goes zijn geweest, onge twijfeld zou hg aan de meet uitgeroepen hebben: „Zie je wel, ik heb altgd gelijk gehad, Snep vangers is een heer en een heer wint altijd. Met laanlengten." Vermoedelijk zou het overgrote deel van het publiek de heer Bae kelmans niet begrepen hebben. Slechts enkele literair geïnteres seerde personen zouden de fijne humor van de speelse Vlaming vatten. Want het boek „Mijnheer 0 m j 1 r\1 r\ 1 ftWVIVeb U.U.D llbtj Olb Ut5 llbbUAjbUy tbi tS IO uu Snepvangers dat vu 1919 van de cie been had moeten houden. Geen hand van Lode Baekelmans ver scheen, is helaas geen bestseller geworden. Niet in Vlaanderen en niet in Nederland, ofschoon ik er persoonlijk van genoten heb. tor van de Ronde, kon tijdens de offi ciële ontvangst in de raadszaal van het Goese stadhuis de verleiding toch niet weerstaan. Hij noemde een bedrag van twee ton en de organisator van de Ron de van Zuid-Holland viel daar bijna van ondersteboven. „Twee ton?", riep hij uit ten aanho- re van alle genodigden, „wij in de Randstad krijgen nog geen tiende deel bij elkaar. Petje af, hoor." Er gingen zaterdagmorgen talrijke pet jes af voor het organisatie-comité van de Ronde van Midden-Zeeland. Ook dat van dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, die elk jaar met eega naar Zee land komt om te kijken hoe Verhulst en de zijnen het weer voor elkaar ge bokst hebben. En ieder jaar wordt de glimlach van dr. Van Dijk aan de fi nish breder. Ik sta er steeds weer van te kij ken hoe goed alles in die ronde wel geregeld is, al kwam ik dit jaar (maar dat is natuurlijk mijn eigen schuld) alweer te laat voor het lunch pakket dat mij in de middaguren op Nu is een winnaar van de Interna tionale Ronde van Midden-Zeeland voor mij altijd een heer. Niet alleen vanwe ge zijn uiterst fatsoenlijk gedrag bij de finish, maar ook al omdat hij op mees terlijke wijze (lees heerlijke wijze) de anderen te glad af is geweest. Er zijn kringen waarin men in zulke situaties zegt: hij is geen heer, hij had die an der moeten laten voorgaan. Maar in de wielersport gelden andere regels. Hier gaat het erom wie het sterkst is. Kees Snepvangers uit Zundert, de glo rieuze winnaar van zaterdag, zal naar alle waarschijnlijkheid nooit van Bae kelmans gehoord hebben. Hij had an dere zorgen aan zijn hoofd dan zich te verdiepen in de schone Vlaamse litera tuur. Zaterdag nadat hij als eenzaam vorst de eindstreep gepasseerd was, was dat hoofd van Kees zelfs bijna onzichtbaar geworden. Twee char mante nimfen van een sigarettenfa- briek bedolven het door wind, zon en zand getekende gelaat van Kees on der welgeplaatste kussen en naar het scheen vond Kees dit het fraaiste moment van de middag. Er zat zaterdag weer lekker sfeer in de langzamerhand vermaard geworden Zeeuwsche koers. Goes was op en top een wielerstad. Je kon geen straat in lopen in de Ganzestad of je zag een paar fietsen, een volgauto compleet uit gedost met een hele voorraad paperas sen en aanduidingspapieren-dat-men-bij- de-ronde-hoorde, en wagens van de re clame-karavaan zonder welke medewer king een ronde niet kan slagen. Want wielrennen en reclame zijn onverbreke lijk met elkaar verbonden. Doorgaans wordt er niet verteld hoeveel geld industrieën en zaken zoal in het wielerevenement gestoken heb ben. Maar de heer Verhulst, organisa- nood: Zeeland telde nog bakkers die ondanks alle vakantiedrukte nog wat broodjes over hadden. En overigens teerde ik op de zoals gewoonlijk weer goed verzorgde maaltijd van Vlissing- se collegae. Tafelpresident was dit keer een man wiens naam onlosma kelijk verbonden is met de keuken. En dan zit de zaak wel snor. Burgemeester mr. F. G. A. Buber van Goes had de vakantie verkozen boven de Ronde van Midden-Zeeland. Het zal voor de eerste burger van het vriende lijke Bevelandse stadje stellig een moei lijke keus zijn geweest. Maar waar de ■burgervader nog rekening te houden heeft met vrouw en ikinderen kan ik mij voorstellen dat de heer Huber de kof fers heeft gepakt. Zijn debuut als offi cieel Ronde-ontvanger bleef daardoor uit. Loco-burgemeester J. S. Visscher die het klappen van de Ronde-zweep al zo'n beetje kent heeft het hoofd der gemeente echter uitstekend vervangen, Behalve een bijzonder interessant ge beuren op wielersportgebied zag de heer Visscher in de Zeeuwse tour ook een behoorlijke brok propaganda voor het Zeeuwse gewest. Geamuseerd hoor de de loco daarna de heer Verhulst aan, die bekende elk jaar het gevoel te heb ben dat een schooljongen moet bezitten wanneer hij zijn rapport laat zien. Elk jaar komen wij om een loftui- ging te ontvangen". Hij was overigens zeer voldaan over de medewerking van de gemeentelijke autoriteiten. Waarna de heer Verhulst meedeelde dat zonder de hulp van de gezamenlijke sponsors een evenement als de Ronde niet op touw is te zetten. „Onze ronde is uitge groeid tot een van de grote (eendaagse) handelszaken van Goes". Mijn collega Veraart uit Breda ver grijsd in de sportjournalistiek richtte een vriendelijk speechje aan het adres van gemeentebestuur en organisatoren en ten slotte waren er nog andere heren die het hunne te zeggen hadden en door het hoofd van de representatie de heer L. Vuyk bedanikt werden voor him sym pathieke woorden. De Eindhovenaar Frits van Griensven sprak nog een op gewekt woordje aan de perslundh, maar het verdroot hem dat zijn vriend de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale VW, niet van de partij was. Wie er zaterdag ook niet was: De nize Maes, omroepster bij de Vlaam se televisie. Naar mij verteld werd had Denise teveel gevraagd als u be grijpt wat ik bedoel. En daarom zei het organisatiecomité maar tot Deni se: ,J?rettig weekend in België!" Cor van der Gijp was er wel. De middenvoor van Feijenoord en oud aanvalsleider van het Nederlands voetbalelftal was de gast van de ka ravaanleider Piet van Hese. „Weer eens iets anders dan voetbal, die koers", zei Oor, die ik in mijn jonge jaren nog in Dordt bij de junioren van Emma heb zien spelen. Er is zaterdag in Goes ook nog ge sproken over de opzet van de ronde. Ad Verhulst verklapte dat er volgend jaar misschien een ploegentijdrit (daags te voren) aan de grote ronde, die dan voor de vijfde keer gehouden zal worden, zal voorafgaan. Er wordt ook gedacht aan een reünie van kampioenen en ploeglei ders en verder hoopt men het buiten landse element nog meer uit te breiden. De heer Verhuist sprak nog even met dr. Van Dijk over de kwestie-Ronde van Luxemburg. De KNWVpresident advi seerde de Jacques Goddet" van Zee land acte de présence te geven op de komende kalendervergadering van de UCI in november in Zurich. Daar zal men zijn belangen kunnen bepleiten. De heer Van Dijk verklaarde zich even tueel bereid enkele opgekregen data in Zwitserland op tafel te brengen om een voor Zeeland zo gunstig mogelijke dag voor de organisatie van de Ronde te be dingen. Snepvangers heeft dus de interna tionale klassieker (erkend als zoda nig door KNWU en UCI) gewonnen. Honderden belangstellenden waren hier op de Bergweg on Goes weer ge tuige van. Gehuld in zijn door Ver huist overhandigde zebra-trui reed Snepvangers, vergezeld van nummer twee, zijn ploegmaat Kees Haest, ploegleider Toon Simons en twee tourmissen, een tour d'honneur. Voor wat pittige mnziek in deze ereronde zorgde de 17th USA Airforce-band en een enorm groot biervat-op-wielen, een T-fordje en een colonne mecani ciens op motorfietsen maakten van deze tour d'honneur een alleraardig ste optocht. Een aantal renners neemt hier de haakse bocht op weg naar het veer in Hoedekenskerke. De glorieuze winnaar van de vier de Ronde van Midden-Zeeland Kees Snepvangers is een sympathieke rondborstige Brabander. Een oerge zonde kerel, begaafd met grote wie- Iertalenten, een renner, die nog een succesvolle carrière tegemoet kan gaan. Vooral wanneer De Snep zich straks intensief in het wiélermetier kan storten zullen zijn capaciteiten nog meer in het licht treden. Want het mag dan waar zijn dat Kees de laat ste jaren heel wat keren de toeclips heeft dichtgetrokken, tussen de be oefening van de wielersport door vroegen ook de werkzaamheden op het ouderlijk bedrijf voor hem de aan dacht. De Snepvangers' kennen im mers op hun land- en tuinbouwbedrijf aan de Rucphense weg, een eind voor Zundert, maar zelden rust. Kees is de enige zoon op het bedrijf die een flinke steun zou kunnen zijn bij de voorkomende werkzaamheden, maar nu hij in de wielersport terecht is ge komen werd het geven en nemen voor beide partijen. Kees Snepvangers die al direct toonde als wielrenner wat in zijn mars te hebben werd ontdekt door Toon Simons, de bekwame leider van de Drie Hoefijzerploeg. Vorig voorjaar Nieuwelingen: 1. A. v. d. Wal (Zuidland) 45 km In 1 uur 16 mm S7 sec; 2. G. Minne- boo (Heenvliet); 3. G. Stiegeles (Zwijn- drecht): 4. R. Balvert (Amsterdam): S. J. van Vleuten (Mierloo-hout); 6. p. van Don gen (Made); 7. A. Naaktgeboren ('s-Graiven- deel); 8. H. Meijer (Zaandam); 9. Stoots (Amsterdam): 10. A. van Lierop (Hillegom). Adspiranten: 1. W. Du 'bols (Zuidzande) 25 km in 42 min: 2. A. Akkermans (Nieuw- Vosmeer); 3. C. Leunis (Amsterdam): 4. P. de Wit (Zaandam): 5. E Kroon (Den Haag); 6. J. van Meer (Lepelstraat); 7. H. M-l (Le wedorp): 8. J. van Roosendaal (Nootendaal); 9. L. Visser (Zaandam); 10. M. BouWbo» (Zaandam). kwam Snepvangers in deze stal te recht. Hij werd vorig jaar kampioen van Noord-Brabant en zegevierde ook in de Ronde van Friesland. „Ik pre pareerde me bijzonder op de klassie kers", vertelde Kees ons de afgelopen winter toen we hem thuis opzochten, „want de ritten over grote afstand liggen me bijzonder goed." Datzelfde seizoen kwam Snepvan gers nog met een vierde plaats uit de bus in de Ronde van Noord-Holland, een derde in de Ronde van Brabant en een zesde in de Omloop van de Kempen. Verder won hij nog een aan tal kleinere wedstrijden. Dit seizoen kwam de vorm iets la ter hoewel Snepvangers in de klas siekers toch vrij „dichf kon eindi gen. Vorig jaar liep hij in de Zeeuwse Ronde een hersenschudding op maar ditmaal was hij fortuinlijker. „In Zeeland begon voor Kees op nieuw de victorie", vulde Toon Si mons aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3