Verdrag voor Laos nu goedgekeurd VUURGEVECHT OP INDISCHE GRENS na marathongesprek van ministers der Zeven in Brussel Washington kernverbod blijft op hopen KAPPIE EN DE WATERZUIL Nederlanders in Oost-Duitsland vastgehouden VANDAAG VOLGT ONDERTEKENING Circusolifanten namen de benen De P.T.T. be-twist tekort personeel BRAND BLEEK FAMILIEZAAK Maandag 23 juJi 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 VERKEERDE WEG Sjouwerman verdronken Jamboree in Griekenland Overdracht China: gevaarlijk spel van New Delhi NA AANKONDIGING VAN RUSSISCHE PROEVEN PANIEK BIJ PICKNICK Wandeltochten Bergen op rondom Zoom BERLIJN (DPA/AP) De Oost- duitse volkspolitie heeft een Neder lands echtpaar met drie kinderen een paar dagen lang gevangen gehouden in een kamp voor buitenlanders bij Fürstenwalde in de buurt van Berlijn. De Nederlanders waren met hun auto in Oost-Duitsland een verkeerde weg ingeslagen en waren daardoor van de voorgeschreven route afgeraakt. De volkspolitie verhoorde hen grondig en bracht ze vervolgens over naar het kamp. Pas na een paar dagen waren de Oostduitsers ervan overtuigd, dat de Nederlanders zich werkelijk in de weg hadden vergist. Zij lieten ze echter niet doorreizen naar Wismar, waar de Nederlanders hun vakantie zouden doorbrengen. Zij moesten terug naar West-Duitsland. Vrijdagavond zijn ze daar aangekomen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Bij het terrein van de Vuilverbranding aan de Brielselaan heeft de rivierpolitie zondagmiddag uit de Maashaven het lijk opgehaald van de 64-jarige sjouwerman J. W. Beijen van het Rheapad te Rotterdam-Pernis. Hij werd sedert vrijdagnacht vermist uit een ploeg arbeiders van Simons' me- taalhandel die bij de Vuilverbranding op karwei was. AKKOORD OVER LANDBOUW Van onze correspondent BRUSSEL. De onderhandelingen tussen de Europese economische gemeenschap en Engeland hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag geleid tot overeenstemming over de land bouw. Het is na het akkoord over de industriële produkten uit Australië, Nieuw-Zeeland en Canada de tweede grote stap in de richting van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. Bijna dertien uur hebben de ministers van de zeven landen om de conferentietafel gezeten. Toen om half vier in de ochtend de deuren van de grote zaal opengingen verklaarden zij unaniem tevreden te zijn over de bereikte resultaten. De voorzitter van de conferentie, de Luxemburgse minister Eugène Schaus, toonde zich bijzonder optimistisch over de oplossing van de andere vraag stukken. GENÈVE De kwestie-Laos is zaterdag definitief uit de wereld geholpen. De verdragstekst ter regeling van het veertien maanden oude geschil, dat de wereld meer dan eens aan de rand van een nieuwe oorlog leek te brengen, is nu eenstemmig goedgekeurd; van daag zal de ondertekening geschie den. Toen de ministers van buitenlandse zaken zaterdag allen nog even op de veertien-landenconferentie het woord kregen, grepen de Amerikaan Rusk en de Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken de gelegenheid aan om er op te wijzen dat de ondertekening van het verdrag voor de neutralisering van Laos geenszins inhoudt dat mede ondertekenaars worden erkend in elk geval waar dit nog niet eerder was ge daan. Amerika erkent communistisch China niet, en Zuid-Vietnam en Noord- Vietnam erkennen elkaar niet. Rusk bood voorts de regering van prins Soe- vanna Phoema economische en techni sche hulp aan. Verplichtingen De verdragspartners hebben zich ver plicht tot onderling overleg voor het geval de neutraliteit van Laos zou wor den geschonden. Al het buitenlandse militaire en para-militaire personeel zal binnen de kortst mogelijke tijd worden teruggetrokken. Alleen die wapeninvoer is toegestaan die Laos nodig oordeelt voor de eigen defensie. De landen hebben zich voorts ver plicht: 1„ Dat zij zich zullen onthouden van daden die de vrede in Laos in gevaar kunnen brengen, 2. dat zij zich zullen onthouden van directe en indirecte inmenging in de binnenlandse zaken van Laos, 3. dat zij geen politieke voorwaarden zullen verbinden aan economische hulp verlening, 4. dat zij Laos niet in enig bondge nootschap zullen brengen, onverenig baar met de neutraliteit, 5. dat zij de wens van Laos eerbiedi gen om geen bescherming te aanvaar den van enig militair bondgenootschap, zoals de Z.O.A.V.O., 6. dat zij het grondgebied van Laos niet zullen gebruiken voor inmenging in de aangelegenheden van andere landen, 7. dat zij niet het grondgebied van ATHENE. Vijftienduizend padvin ders uit 75 landen waaronder ook een contingent uit Nederland zullen in de zomer van 1963 een massaal bi vak opslaan nabij Schinia, niet ver van Marathon, in Griekenland. De openings plechtigheid voor deze elfde wereljam- boree zal worden verricht door kroon prins Constantijn van Griekenland. enig land, hun eigen inbegrepen, zullen gebruiken om zich in de binnenlandse zaken van Laos te mengen. Laos zelf verklaart neutraal te zul' len blijven. Een internationale commis sie van toezicht (Iredië, Canada en Po len) zal op de naleving van de bepalin gen toezien. Zaterdag en zondag waren hier twee dagen van diplomatiek stuivertje-wis selen op grote schaal. De ministers be nutten het weekeinde intensief om met hun collega's over allerlei internationale kwesties van gedachten te wisselen. Al leen minister Luns die ook in de stad was, zij het voor een privé-bezoek, heeft hieraan in het geheel niet deelgenomen, Gromiko-Rusk De twee ontmoetingen tussen Gromiko de Russische minister van buitenlandse zaken, en Rusk hun eerste contact sedert vier maanden hebben voor zover bekend geen enkel nieuw aspect opgeleverd. Uit Gromiko's opmerking over de mogelijkheid dat een nieuw ge sprek aan de top de basis zou kunnen vormen voor de beslechting van nog andere geschilpunten tussen Oost en West, meende men te kunnen opmaken dat hij hiermee Berlijn bedoelde. Maar overigens heeft hij slechts het Russische standpunt herhaald. Aan al deze gesprekken moet niet al te grote waarde worden gehecht. Ver schillende ministers hebben duidelijk laten merken dat deze ontmoetingen het karakter hebben van een voortzet ting van het contact. Dinsdag begint een ministeriële ma rathon van vier dagen. Dan zullen nog de moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd die bestaan over de afzetmogelijkheden van landbouw- produkten uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, de industrieprodukten uit Ceylon, Indië en Pakistan en de associatie van de Afrikaanse en Ame rikaanse landen van het Gemenebest. Dat men nog deze maand tot een volledig akkoord zal kunnen komen lijkt niét waarschijnlijk. De ministers zijn dan ook bereid in augustus door te gaan met de beraadslagingen. Het bereikte akkoord is een compro mis, waarin de Britten voor het eerst in de praktijk toestemmen in de over dracht van nationale bevoegdheden aan de commissie van de E.E.G. De ge meenschap heeft het Britse jaarlijkse overzicht van de algemene agrarische toestand overgenomen. De commissie zal elk jaar een dergelijk overzicht van de gemeenschap aan de raad van ministers uitbrengen. Wanneer blijkt dat de landbouw in bepaalde streken of in de gemeenschap als geheel ach terblijft zal de commissie maatregelen treffen. De Engelsen hadden het woord streken nog willen vervangen door landen. De ministers en de commissie van de E.E.G. meenden dat daardoor de gemeenschapsgedachte in gevaar zou komen. Bij toetreding van het Verenigd Ko ninkrijk zullen de inkomens van de boeren dus niet meer vastgekoppeld zijn aan het nationale inkomen. Mocht evenwel blijken dat de boeren geen redelijk bestaan meer hebben dan zal de commissie ingrijpen.. Op verzoek van het betrokken land,' op eigen initiatief maar niet gedwongen. Van Nederlandse zijde namen de mi nisters Marijnen (landbouw) en De Pous (economische zaken) aaft de be sprekingen deel. Dinsdag zal ook mi nister Luns van buitenlandse zaken in Brussel zijn. Van een correspondent NEW DELHI Indische en Chi nese troepen hebben tijdens het weekeinde in het gebied van Ladach weer op elkaar geschoten. De span ning in dat omstreden noordweste lijke grensgebied is ten top geste gen. De Indische regering heeft Peking een scherpe protestnota toe gezonden, waarin zij de Chinese troepen ervan beschuldigt met vuren te zijn begonnen. Bovendien eist Indië dat de Chinezen zich van het Indische grondgebied terug trekken. De Chinezen daarentegen beweren dat de Indiërs het vuur geopend hebben. ,,New Delhi speelt een ge vaarlijk politiek spel", aldus radio- Peking. Volgens Indië zijn er twee Indische militairen gewond geraakt bij de inci denten die zich op zeker twee plaat sen in het grensgebied voordeden. In het dal van de Galwan in Ladach WASHINGTON. In afwachting van het commentaar dat president Kennedy vandaag zal leveren op de aankondiging van nieuwe Rus- sisohe kernproeven en dat zestien Europese landen vermoedelijk via de kunstmaan Telstar zal bereiken heeft men in Amerikaanse rege ringskringen gereserveerd gereageerd op het Russische besluit. Dat was dan ook al enige tijd verwacht, omdat het in Moskou al verscheidene malen be- dektelijk in het vooruitzicht was ge steld. Het is opgevallen dat het besluit zo snel is gevolgd op de grote vredescon ferentie in Moskou, die geheel in het teken stond van algemene ontwapening en dus van uitbanning van kernwapens en alle andere wapens voor massale vernietiging TEGENSPRAAK Enkele uren voordat het besluit be kend werd gemaakt vernam het Rus sische volk dat zijn strijdkrachten nu ook de beschikking zouden hebben over reactor-onderzeeërs die onder water ra ketten konden lanceren. Premier Kroesjtsjef zou zaterdag in de wateren bij Moermansk dergelijke lanceringen hebben gadegeslagen. In Amerikaanse militaire kringen zijn de laatste tijd geruchten als zou de Sowjetunie raketonderzeeërs met kernaandrijving hebben met evenveel beslistheid tegengesproken als de ge ruchten en verzekeringen dat Rusland nu luchtdoelraketten zou hebben voor de verdediging tegen aanvallen met in tercontinentale raketten. BINNENKORT Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken reageerde het afge lopen weekeinde aldus op de aankonui- ging van een serie nieuwe Russische proeven met kernwapens: „Wij hopen dat de Sowjetunie ernstig zal blijven onderhandelen in Genève over een ver bod van proeven met kernwapens, waar naar de Verenigde Staten en vele an dere landen zo oprecht streven." Rusland c -elde niet mee wanneer het de proeven gaat hervatten. Afgaande op de snelheid waarmee het vorige najaar de Russische proeven volgden op de aankondiging ervan binnen een dag lijkt het waarschijnlijk dat zij niet lang op zich zullen laten wachten. Volgens de Russische bekendmaking zal worden gestreefd naar een beper king van de radioacieve neerslag tot het uiterste .minimum. hadden de Chinese troepen veertien dagen geleden een Indisch legergroep omsingeld. Ten westen daarvan werd zaterdag gevochten. Ook bij het Pangjongmeer, ten oosten van de Galwan, braken nu schietpartijen uit. RODE DRUK In New Delhi verluidt dat de Sowjet unie druk uitoefent op communistisch Ohina om zelfbeheersing te betrach ten. De Chinezen schijnen zich van die raad nog niet veel aan te trekken. Men maakt zich in New Delhi ern stige zorgen over de toestand in het grensgebied. De Chinezen hebben zich daar op grote schaal genesteld in de streek die de twee landen elkaar be twisten, maar de Chinezen beschikken er over veel betere verbindingen met hun achterland dan de Indiërs. Het betwiste dal ligt volgens de Chinezen in hun provincie Sinkiang en volgens de Indiërs in het (Indische) Kasjmir. In Genève heeft de Indische minis ter van defensie, Krisjna Menon, gisteren met de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsen-ji, de toe stand in de grensstreek besproken. Van onze correspondent PARIJS Automobilisten die zaterdagavond van Lyon naar Gre noble reden zagen zich tegen tien uur even voor Grenoble de weg versperd door drie volwassen olifanten. Over de hele breedte van de weg, even dreigend als onstuitbaar, wandelden de dieren de stad uit. De automobilisten bleef weinig anders over dan achteruit te rijden of rechtsomkeert te maken. De drie olifanten waren van het nationale Franse circus. Na afloop van de voorstelling hadden zij ge profiteerd van de verwarring die het afbreken van een circus altijd met zich meebrengt om uit te breken. Bij kampvuur Tijdens hun wandeling kwamen zij terecht in een weiland waar vijftig kinderen van een vakantiekolonie zich juist hadden geïnstalleerd rond hun kampvuur. Er brak een geweldige paniek uit. De kinderen vlogen in alle richtingen uiteen, terwijl de olifanten rechtstreeks op de uitgestal de etenswaren voor de avondpicknick afkuierden. Binnen enkele minuten was er niets meer van over. Voldaan over de extra maaltijd wandelden de olifanten daarna de stad uit, ontsteltenis zaaiend onder de automobilisten. De wandeling duurde maar kort. Oppassers van het circus leidden de dieren tenslotte terug naar het circusterrein. AMSTERDAM Een flinter dun grammofoonplaatje met een licht mu ziekje, een gesprekje tussen een jongen en een meisje die pas eindexamen heb ben gedaan, en een „Swinging (of liever een twistende) Papa" moet ver andering gaan brengen in het tekort aan personeel, waarmee de P.T.T. in Amsterdam heeft te kampen. De personeelschefs van de postdienst, de telegraafdienst, het telefoondistrict, de plaatselijke telefoondienst en de Rijkspostspaarbank hebben het bedacht. Zij hebben tienduizend grammofoon plaatjes laten maken. Zij hebben ze laten verspreiden in de eindexamenklassen van de Amster damse middelbare scholen, met een folder erom heen, dat als titel Alles draait om P.T.T, heeft meegekregen. Al twintig jongelui hebben toege zegd, dat zij bij de P.T.T. zouden gaan werken, als zij voor hun examen zou den slagen. Voor de P.T.T. een hoop gevend effect. Het bedrijf heeft in Amsterdam een tekort aan werknemers van zo'n tien tot twaalf procent. Bij de administra tieve afdelingen is de behoefte aan personeel het grootst. (Ingezonden mededeling Blus die laaiende vuurzuil die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keel. Neem Rennies! Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze - prompt baat. En afdoende! Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. 42 „Dat niet precies. Maar overweeg dit eens. In het begin ging alles goed. Ze zag een kans om wat ondersteu ning voor haar stiefbroer en zijn vrouw te krijgen en toen zij bemerk te dat de baby geadopteerd kon wor den, dacht zij aan de Armstrongs, maar ik weet zeker dat zij toen nog niet aan moord dacht. Het heeft lang geduurd voor zij zover kwam. Vijf tigduizend, te verdelen tussen haar en de Armstrongs, kwam haar als een fortuin voor. „Toen hoorde ze, waarschijnlijk van Isabella zelf, dat het kapitaal belegd was. Tweemiljoen dollar, die de jongen zou krijgen als ze geen an dere kinderen had, als Isabella zou overlijden, natuurlijk. „Daarom liet ze de Armstrongs hierheen komen. En Isabella zag de jongen en verlangde wanhopig naar hem. Daar had Alma niet op gere kend. „Zij moest nu snel handelen. Ver onderstel dat Isabella het aan haar man vertelde en dat hij het geld wil de betalen. Wat was vijftigduizend vergeleken met de twee miljoen. Ver geet niet dat Alma van geld hield. Zij potte het op. Zij had het hier ja renlang als water zien vloeien. Mis schien had ze een afwijking. „Zij koos de avond van de party ervoor uit, maar het ging bijna mis. Zij moest er voor het huis uit en de deuren werden bewaakt. Op het laat ste moment haalde ze haar stief broer hier als kelner. „Ze vertelde hem wat hij doen moest, doen alsof hij dronken was en Barnes neerslaan. Hij zei dat hij dat niet wilde. Hij werd bang. Maar zelfs toén geloofde hij nog dat zij alleen maar op die vijftigduizend uit was. „Hoe dan ook, met Barnes uitge schakeld was de rest gemakkelijk. Niemand zou kunnen zeggen, dat zij de party had verlaten. Zij nam het kettinkje met het kwastje, dat Isabel la geëist had om haar zóón definitief te kunnen herkennen, mee en haalde je broer-s mes uit de kast. Zij gaf het kettinkje aan Isabella, en toen... de rest weet je. Ik denk dat iemand haar toen gestoord heeft mis schien dat Anna Griffin toen terug kwam want ze vergat het kettink je... Als ze dat niet had gedaan..." Ik voelde me onprettig. Hij scheen het ons kwalijk te nemen alsof wij er haar toegebracht zouden hebben. „Wij waren toch goed voor haar, Tony", protesteerde ik. „Zeker, op jullie manier, zoals je broer, die niet wist of zij er wel of niet was." Ik zat op de sof., en ik herinner me dat ik achteroverleunde en mijn ogen dichtdeed. „Je hebt ons niet zo erg hoog, is het welzei ik. Hij stond op en kwam naast me zitten, maar ik leunde niet met mijn hoofd tegen rijn schouder. Ik wist beter. „Laten we er niet meer over pra ten", -zei hij. „Wilde je geen baan tje gaan zoeken bij het vrouwelijk hulpkorps?" „Dat was zomaai een idee." „Heb je nog betere ideeën?" „Ik zou het niet erg vinden om een goede sterke man te hebben die me zou kunnen ondersteunen. Ik zou de tijd dat hij weg was kun nen werkei, nietwaar?" „Maar wat na de oorlog? Als hij een gewone alledaagse jongen is, misschien kan hij dan we] geen baan krijgen." „Dan zou ik toch voor hem kun nen zorgen, niet?" „Dat zou je zeker", zei hij en nam me in zijn armen. Maar bijna met een liet hij mij w„er los, gromde en wreef over zijn schouder. „Rot oorlog", zei hij, en kuste me. Hij stond erop nog even met moe der te praten voor hij wegging. We gingen naar boven en zagen haar net in haar nachtjapon en op blote voe ten de kamer van Isabella's jongen uitkomen. Ze gaf er niet om hoe ze eruit zag, maar ze nam Tony van het hoofd tot de voeten op. „Grote hemel", zei ze, „ben iii dat?" „Dat is mijn werkpak", legde hij uit. ,.Ik vond het beter het u maar even te vertellen, mevrou., Shepard. Judy hier heeft me juist een huwe lijksaanzoek gedaan. Eerst was ik ge neigd het af te slaan, maar ik heb er nog eens even over nagedacht...." Laat het maar aan moeder over. Daar stond ze, helemaal zonder waardigheid. krulspelden in haar haar. En gaf ze er wat om? Niets. Ze keek Tony aan en lachte tegen hem. „Ik hoop dat je haar neemt", zei ze. „Ik heb haar nooit de baas ge kund. Jij ziet eruit alsof je dat wel kunt." „Ik zal haar met de meeste zorg behandelen", zei hij en hij kuste haar. En dat is dan de romantische manier waarop ik ten huwelijk werd gegeven. EINDE BERGUM. Een felle brand, gister middag in de garage van de busonder neming van Gebroeders Paulusma in Suameer, is van begin tot eind een fa milieaangelegenheid geweest. Het vuur ij waarschijnlijk aangestoken door een vierjarig neefje van een van de firman ten van de onderneming; de schade werd beperkt gehouden doordat twee an dere familieleden erin slaagden de auto's, die in de garage stonden, dooi de vlammen naar buiten te rijden. Het neefje heeft waarschijnlijk, sa men met een buurjongetje, achter de garage met lucifers gespeeld. Daardoor hebben vijftien balen stro, die achter het gebouw lagen, vlam gevat met het gevolg dat spoedig de houten garage zelf in lichterlaaie stond. Een mejsje, dat in de buurt als op pas fungeerde, waarschuwde een van de chauffeurs van de onderneming, de 37-jarige Ripke Paulusma. een oomzeg ger van een van de firmanten. Geholpen door zijn 22-jarige r.eef, Pieter Paulus ma, haalde hij twee bussen en drie vrachtwagens door de loeiende vlam men heen naar buiten. 66. Toen de T.V.-ploeg na een ver moeiende tocht de rand van de grote woestijn bereikte, bleek al meteen, dat de moeilijkheden nu pas goed zouden beginnen. Niet alleen lag daar het land schap wit te gloeien in de zon, met hier en daar wat dorre beenderen, maar ook stond er een waarschuwingsbord. „Verboden terrein!" las de maat. Verboden voor onbevoegden dit ge bied te betreden, te fotograferen, te ont ginnen, te onderzoeken...." Zijn stem klonk tijdens het voorlezen steeds onzekerder. „D-daar krijgen we beslist ellende en n-narigheid mee," zuchtte 'hij. „Laten we de steven wenden, Kappie, voor het te laat is!" „Onzien, stuurman!" viel Sprenkel in. „Hier staat duidelijk dat het gebied al leen verboden is voor onbevoegden. Maar wij zijn van de T.V. En heeft ooit iemand gehoord dat een T.V.ploeg er gens niet zijn mocht omdat zij onbe voegd was?" Neen, daar had geen van de zeelie den nog van gehoord. „Nu dan," vervolgde Sprenkel. „Het wetenschappelijk doel dat wij nastre ven maakt ons voldoende bevoegd om hier naar de Verschrikkelijke Zandman te gaan zoeken! Bovendien is dat we zen zéker onbevoegd om hier rond te dwalen..." Hiertegen viel weinig in te brengen. En zo trok de kleine karavaan wat later door het rulle zand. BERGEN OP ZOOM Bijna duizend wandelaars deden zaterdagmiddag mee aan de wandeltochten, georganiseerd door de wandelsportvereniging VLUG van de inrichting Vrederust bij Bergen op Zoom. b Het was mooi weer bij de start durende de gehele tocht hebben de deel' nemers trouwens niet te klagen gehad Er waren wandelaars van de WSV Emma uit Axel; W.S.V. Hontenisse uit Kloosterzande; WSV Kniinuf„«, „Jong Leven" Tholen; W.SV 1: Odiles-Rapi; de B.W.V. en de BT V uit verdtr Vw °udenbosch; veraer ciuds uit Heerle-Wouw; uit Ron- sendaal en dan tal van individuele tiD- pelaars, die hun wandeiwvtio den. hun wandelboekjes inlever- ier JSGeeitl»°nad- 0nrJer ,eidinB van de delsportgebied wefverdie^heeft' ^Het waren mooie routes die waren uitgesftp- J.nJeL°ntlParin^ebolm volgde na de uitreiking van de insignes. Daarnaast werden bekers uitgereikt aan haddenegebofkt di® de beSte resultaten

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2