Slecht weer voorkwam chaos bij uittocht Woedende menigte stortte zich op Britse fascisten 'Papoea's met spandoeken ontvangen De Bilt: Zon Eis van overdracht Nieuw-Guinea toegespitst Dr. Van Roijen Den Haag om vraagt advies Nergens teleurgestelde kampeergezichten Twee jongens omgekomen na thuisrit van kermis BETER PARIJS ZIET BENOEMING VAN GENERAAL TAYLOR ALS GEVAAR VOOR NAVO Vreemde uitgaven E.E.G. en Euratom KERKGANGERS IN ARREST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 23 juli 1962 „LANDVERRADERS" DESKUNDIGEN: HET WEER OVERAL Bij Oe Thant Binnen een week Politie veegde Trafalgar Square schoon nieuwe Sigarettenaansteker redde Jongejan TWEEDE TELSTAR IN OKTOBER De grootste attractie VROUW BEROOFD IN KERK Directeur» JACQ. DE SMIT; Cliefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwen dijk 33, Postbus 24, telefoon 01184-3224. Terneuien, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01160—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w, f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een ninimum van 1, 17e JAARGANG No. 5109 HOLLANDIA (A.N.P.) Met spandoeken waarop stond „Land verraders, ga terug naar Indone sië", zijn zaterdagmiddag op het vliegveld van Hollandia de drie Papoea-studenten ontvangen, die hun verblijf in Indonesië hadden onderbroken voor „besprekin gen" in Nieuw-Guinea. Enkele tientallen Papoea's namen aan de demonstratie deel, maar zij hielden zich rustig. Zij staken alleen spandoe ken omhoog. Op één ervan stond nog te lezen: „Nozems moeten niet met poli tiek spelen". De drie studenten Jelman, Somisoe en Indey waren nauwelijks onder in druk. „Dit is democratie", zei één van hen. „Dwang" Indey vertelde op het vliegveld, dat pre sident Soekarno hun had uiteengezet, dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's een „binnenlandse aangelegen heid" is, die kan worden geregeld na dat de kwestie met Nederland is op gelost. Indey zei zelf van mening te zijn, dat de Papoea's „gedwongen zullen worden zich bij Indonesië aan te sluiten". „Op basis van het plan-Bunker komt er een staat van Sabang tot Merauke". Hij zei, dat Soekarno heeft meegedeeld, dat hij de overdracht „indien mogelijk dit jaar" verlangt. Somisoe was het niet eens met Indey. „Ik houd vast aan ons zelfbeschikkings recht Onze reis naar Indonesië is slechts oriëntatie." Djakarta betaalt De drie Papoea's hebben de reis van Dja karta via Manilla naar Hollandia ge maakt op kosten van de Indonesische regering. Men had hun in Djakarta verzekerd dat als Nederland zou weigeren hun verdere studie te bekos tigen omdat zij de reis naar Indonesië maken „de Indonesische regering hun verdere opleiding in Nederland zal betalen". BRUSSEL. De redding van een ambtenaar van de Europese economi sche gemeenschap uit het wrak van een brandende auto heeft de Euro- markt zevenhonderd gulden gekost. Wie het bedrag heeft gekregen is niet bekend. Het is een van de vele opmerkingen die de commissie van zes deskundigen die de inkomsten en uitgaven van de E.E.G. en van Euratom onderzoekt, in haar verslag over 1960 maakt. Het ontslag van de secretaris-gene raal van het Europese parlement, mr. De Neree tot Babberich en zijn assis tent de Duitser Hummelsheim is een kostbare aangelegenheid geworden. De twee ambtenaren ontvangen nog gedu rende drie jaar hun basissalaris. Daar na krijgen zij pensioen op basis van het dubbele van hun dienstjaren zonder rekening te houden met de inkomsten uit hun nieuwe werk. NAAMBORDJES Sommige ambtenaren van de beide gemeenschappen ontvangen behalve hun salaris ook nog vergoedingen van hun nationale overheden of van de be drijven waar zij vroeger gewerkt heb ben. Het is een toestand waaraan de controlecommissie een eind wil zien gema'akt. De naambordjes in de kantoren van de E.E.G. in Brussel hebben zeven gulden per stuk gekost. Men had ook met plaatjes van veertig cent kunnen volstaan meent de commissie. Het is de controleurs opgevallen dat geassocieerde landen douanerechten heffen op materiaal, dat de gemeen schap stuurt voor de ontwikkelings projecten. Zou hier nu echt geen ont heffing verleend kunnen worden, vra gen de leden van de commissie zich af. Er wordt wel hard gewerkt bij de gemeenschappen. De overuren worden over het algemeen uitbetaald. De con troleurs menen dat de ambtenaren als compensatie beter vrije dagen kunnen nemen. Weersverwachting van het K.N.M.T. in De Bilt, geldig tot vanavond: Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Overwegend mati ge wind uit rich tingen tussen zuid west en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Vandaag met de vakantie-slag! maan op onder 13.37. Helsinki h.bew. ZW 20 3 Stockh. l.bew. Z 23 0' Oslo h.bew. Z 18 2 Kopenh. l.bew. ZW 20 0 Aberdeen zw.bew. NW 15 0 Londen zw bew. WZW 22 0 A'dam zw.bew. WZW 20 0.2 Brussel h.bew. ZW 19 0.2 Luxemb. h.bew. W 19 0 Parijs l.bew. W 21 0 Bordeaux onbew. NW 24 0 Grenoble h.bew. NW 26 0 Nice l.bew. Z 25 Berlijn Frankf. h.bew. NW 25 0 zw.bew. W 24 0 München h.bew. WZW 23 3 Genève zw.bew. NNO 2 5 0 Zürich zw.bew. W 21 0 Locarno l.bew. W 26 0 Wenen onweer W 29 5 Innsbr. zw.bew. OZO 23 1 Belgrado onbew. NW 32 0 Athene onbew. NO 32 0 Rome h.bew. ZZW 31 0 Ajaccio zw.bew. O 32 0 Madrid onbew. W 32 0 Mallorca l.bew. NO 31 0 Lissabon onbew. NNW 28 0 SOEKARNO: DIT JAAR NOG! DJAKARTA. „Subandrio is niet in Washington om met de Nederlanders te onderhandelen, maar om na te gaan of zij bereid zijn toe te geven aan de wens van het Indonesische volk. En die wens is niet terugkeer van West-Irian tot onze republiek in 1965, in 1964 of in 1963. Neen, die wens is terugkeer nog dit jaar". Dat heeft president Soekarno zaterdag gezegd bfj de opening van het nieuwe (door de Russen gebouwde) stadion van Djakarta. Minister Subandrio zou die wens al aan dr. Van Roijen, de Neder landse onderhandelaar, hebben voorgelegd tijdens de ontmoeting, die zij donderdagavond hebben gehad. Dr. Van Roijen, zo weet het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press te melden, heeft de Nederlandse regering telegra fisch advies gevraagd. In Den Haag deelde men ons gister avond mee dat van een dergelijk telegram niets bekend was. Zaterdag heeft Subandrio een onder houd van een. uur gehad met de waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant. Subandrio zei na de bijeenkomst slechte dat hij met Oe Thant „een vruchtbare gedachtenwis- seling over de uitvoering van het plan-Bunker" had gehad. Op de vraag of de Nederlands-Indonesische onder handelingen spoedig naar de Uno zou den worden verlegd, zei hij dat dat voorlopig nog niet het geval zal zijn. „Wij willen eerst zoveel mogelijk punten in Washington uitwerken", aldus Subandrio. Aangenomen wordt dat Subandrio met Oe Thant heeft gesproken over mogelijkheden tot verkorting van de periode van overdracht Ook zou de procedure zijn besproken, die in de Uno zou moeten worden gevolgd, wanneer een Nederlands-Indonesisch akkoord mocht worden bereikt. Subandrio zal vandaag naar Washing ton terugkeren. Intussen zijn de be sprekingen tussen de delegaties van Nederland en Indonesië in Washington dit weekeinde onderbroken geweest. Zij zouden vandaag worden voortgezet In Djakarta heeft de chefstaf van het Indonesische leger, Jani, gezegd dat Indonesië, na de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea in dat gebied eerst een tijdelijk militair gezag zal instellen en daarna burgerlijk bestuur. Hij zei dat Indonesië zó het bestuur van Nederland zou kunnen overnemen, „al zouden de Nederlanders binnen een week vertrekken". Van onze verslaggevers ROTTERDAM. Wat onder wijs, bedrijfsleven en overheid niet hebben klaargespeeld: va kantiespreiding, is het slechte Van onze correspondenten ALKMAAR. In de Beemster zijn gisteravond bij een verkeers ongeluk twee zestienjarigen P. Kroon en R. Potma om het leven gekomen. De jongens kwamen op de bromfiets terug van de kermis in Midden-Beemster en waren op weg naar De Rijp. Op een kruispunt wer den zij geschept door een van rechts komende bestelauto. In de Maastunnel in Rotterdam wer den zaterdag bij een frontale botsing tussen twee personenauto's drie mensen levensgevaarlijk gewond. De 22-jarige Rotterdammer A. R. reed in de ooste lijke tunnelbuis op de baan die voor verkeer uit de andere richting was ge reserveerd. Hij botste recht op een taxi. Op het ogenblik waarop het ongeluk gebeurde, was alleen de oostelijke tun nelbuis voor het verkeer open, omdat de andere werd schoongemaakt. Fietser onder bus Op de Rondweg naar Roosendaal in Bergen op Zoom werd zaterdagavond de dertigjarige J. Schouw uit St. Wille- brord door een autobus aangereden, toen hij met de fiets wilde oversteken. De nlan was op slag dood. De 23-jarige H. W. G. Clabbers uit Broekhuizen slipte zaterdagochtend vroeg met zijn scooter in een bocht van de Broekhuizerdijk in Horst (bij Venray). Hij stierf een uur later. In een Haags ziekenhuis bezweek zaterdag de 61-jarige mevrouw L. A. A. de Leau uit Voorburg aan de verwon dingen die zij vorige week zondag had opgelopen toen zij op de Bezuiden- houtseweg in Den Haag tegen een auto opliep. Geschept De 84-jarige C. Hoogewerff uit Voorburg stierf vrijdagavond laat in de Ursulakliniek in Wassenaar aan de wonden die hij de avond tevoren op de Laan van Nieuw-Oost-Indië in Den Haag had opgelopen. Hij werd toen bij het oversteken door een auto geschept. De veertienjarige H. Schuermans uit Tilburg die vrijdagochtend m de Lan- cierstraat in zijn woonplaats met zijn fiets geen voorrang gaf aan een auto en werd aangereden, overleed zaterdag ochtend in het Tilburgse Sint-Elisabeth- ziekenhuis. In het Diaconessenhuis in Emmen stierf zaterdagochtend de tachtigjarige mejuffrouw M. Bening uit Noordbarge. Zij werd vrijdag zwaar gewond, toen zij bij het oversteken door een bestel auto werd overreden. De Londense politie had het moeilijk bij het beschermen van de fascisten van Mosley tegen de in gesloten gelederen aanstormende betogers. Van onze correspondent LONDEN Weer is Trafalgar Square zondag het toneel geweest van grote wanordelijkheden door een bijeenkomst van fascisten die daar zou worden gehouden. Dit maal was het sir Oswald Mosley's Union Movement (tegen de toelating van kleurlingen in Engeland), die het plein had gekozen voor een be toging. Na tien minuten maakte de politie er al een einde aan om dat zeker zesduizend mensen het de sprekers van Mosley, die voor de oorlog leider van de Britse fascisten was, volkomen onmoge lijk maakten ook maar één woord te zeggen. Muntstukken, appelen, peren, oude schoenen en stukken hout werden door de woedende menigtè naar de aanhan gers van Mosley gegooid, die door een cordon van zeker driehonderd agenten werden beschermd. Er werden 55 mensen gearresteerd wegens obstructie van de politie. Alle Morgen begint op pagina 2 een nieuw feuilleton, geti teld Operatie Duisternis, een science-fictionverhaal ge schreven door de Amerikaan Edmond Hamilton. De hoofd persoon is Robert Fairliè, een taalgeleerde, die met enkele collega's onverwachts genood zaakt is een reis per ruimte schip naar een vreemde pla neet te maken. Ze vinden daar de overblijfselen van een geheimzinnige basis met enkele inscripties en bollen waarop menselijke stemmen zijn opgenomen. De geleerde Fairlie weet de inscripties te ontcijferen en dan begint een reeks fan tastische avonturen, die teza men het boeiende verhaal vormen, dat morgen begint. borden met slagzinnen van de Mosley- isten werden door de menigte in stuk ken gehakt. Ze werden vervolgens als projectielen gebruikt om de lieden van de Union Movement mee te bekogelen. Zodra de eerste spreker voor de mi crofoon verscheen klonken er spreek koren: „Fascisten ga naar huis" en „Weg met Mosley". In een ommezien van tijd was de chaos compleet. Herhaaldelijk pro beerden Mosley's tegenstanders het deel van het plein waar diens getrou wen stonden, te bestormen. De politie gelastte onmiddellijk staking van de betoging. Elders op het plein werd een stille tegendemonstratie gehouden door anti fascisten die de gele davidsster droe gen. Zij werden geleid door een Angli caanse dominee uit het Londense East End, waar de mannen van Mosley voor de oorlog de daar wonende joden her haaldelijk molesteerden. Weldra werd op vele plaatsen op het grote plein gevochten. Een meisje werd onder de voet gelopen en vele mensen liepen verwondingen op omdat ze met hun hoofd tegen de straatstenen wer den geslagen. Tenslotte moest bereden politie het plein schoonvegen. LANG WERK De politie had nog lang werk voor het weer rustig was, vooral omdat hon derden mensen naar het hoofdkwar tier van Mosley's beweging trokken om ook daar te protesteren tegen diens fascistische denkbeelden. Ook daar vormde de politie een hecht cordon. Mosley zelf kwam er helemaal niet aan te pas. Hij waagde zich niet op Trafalgar Square. Later op de middag hield hij een persconferentie op zijn bureau. Hij beweerde dat de politie de straat had verloren aan „rode anar chisten". Hij zei zich niet bezorgd te maken over zijn tegenstanders die bui ten „Weg met Mosley" bleven roepen. De nationaal socialistische beweging van de geschorste onderwijzer Colin Jordan is een groep die zich heeft af gescheiden van Mosley's partij en nog een derde fascistische groepering die er in Engeland bestaat. De beweging van Jordan hield eerder deze maand op Trafalgar Square een betoging, die zich vooral tegen de joden richtte. Ook die betoging werd door een over. weldigende meerderheid van anti fascisten onderbroken en onmogelijk gemaakt. DEN HULST. De twaalfjarige doch ter van de veehouder G. J. Stegeman uit het Overijsselse Den Hulst is zater dag in de douchecel gestikt. Toen het meisje door haar ouders werd gevonden, stroomde het gas vrijelijk uit de geyser. weer ten dele wel gelukt. Het zorgde althans voor een ruimte lijke spreiding van de honderd duizenden vakantiegangers. Na tuurlijk is een groot deel van de twee miljoen Nederlanders, die dit weekeinde met vakantie zijn gegaan en enkele tiendui zenden Duitse toeristen naar de kust, de Waddeneilanden, Zuid- Limburg, Walcheren en de Velu- we getrokken. Maar in die stre ken zijn toch lang niet alle kam peerterreinen volgelopen. Op Texel is zelfs nog volop plaats, Terschelling is voor driekwart vol. Op Ameland en Vlieland daarentegen is geen plaatsje meer te vinden. Opvallend is, dat anderzijds ver scheidene terreinen in de Achterhoek, Noordbrabant, Het Gooi en zelfs Drenthe hebben laten weten, dat ze geen laatkomers meer kunnen her bergen. Niet alleen het slechte weer, dat blijkbaar toch velen van de kust heeft doen wegblijven, maar ook de kam- peerinformatiedienst van de A.N.W.B. en de A.N.V.V. hebben ervoor gezorgd, dat er geen teleurgestelde kampeer gezichten hoefden te zijn. Deze dienst kon als een bepaald terrein vol was, liefhebbers gemakkelijk naar ..een ander terrein in de buurt verwijzen. VREES HIELP OOK Ook vrees voor de chaos, die dooi' het mislukken van de vakantiesprei ding werd voorzien, heeft grote moei lijkheden bij de verwerking van de stroom vakantiegangers voorkomen. Dat blijkt ook wel uit de spreiding in de reistijd. Tegen alle verwachtingen in begon de drukte op de stations al vrijdagmiddag. Zaterdagochtend be reikte zij haar hoogtepunt, maar ook gisteren is het voor de spoorwegen toch vijftien tot 25 procent drukker geweest dan op normale weekeinden. De N.S. hebben naar schatting een kleine twee miljoen reizigers vervoerd, dat is ongeveer het dubbele van andere weekeinden. Opvallend is, zo deelden de spoorwegen mee, dat het aantal reizigers uit het oosten veel groter was dan uit andere delen van het land. In Arnhem moesten zaterdagochtend om ongeveer 9 uur 250 mensen blijven staan. Er was voor hen geen plaatsje in de afgeladen trein meer te vinden. Zij zijn toen meegereisd met een mili taire trein, die even later vertrok. In nog twee andere plaatsen konden vijftien tot 25 mensen niet met een bepaalde trein mee. Alle andere va kantiegangers hebben op het door hen gekozen uur een plaatsje, hoe klein dan ook, kunnen vinden. De versterkingen van het materieel en de extra-treinen, die tevoren waren klaargezet, bleken toch niet voldoende te zijn. Er zijn nog acht extra extra- treinen ingelegd en 23 treinen werden nog langer dan ze al zouden zijn. De „vroege" van half zeven uit Gronin gen en Leeuwarden was zaterdagoch tend afgestampt vol, hoewel ze meer dan twee keer zo lang was als anders. Ondanks een storing zaterdagmor gen bij Blauwkapelle, waardoor enkele uren tussen Hilversum en Utrecht met bussen moest worden gereden, zijn er weinig vertragingen voorgekomen. Een uitzondering hierop maakten enkele internationale treinen, die een tot drie uur te laat waren. Ongeveer driekwart van de Nederlandse diensten heeft pre cies op tijd gereden. Slechts zeven pro cent had een vertraging van vier tot tien minuten. Een groot aantal Nederlanders schijnt de zon in het zuiden te zijn gaan opzoeken. Dit bleek uit de enorme drukte bij de doorlaatpost in Vaals. Zaterdag gingen daar zestigduizend en gisteren vijftigduizend mensen het land in of uit. Rijen wachtende auto's van twee tot drie kilometer waren geen uitzondering. Bij de grensposten Eysden, Wern- hout en Elten was het eveneens erg druk. Bij Elten kwamen in omgekeerde richting zeer veel Duitsers de grens over. Fransen en Scandinaviërs hebben zoals bij Wernhout en bij Dene kamp bleek ook grote belangstel ling voor een Nederlandse vakantie. Bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder naar Schouwen Duiveland moes ten de automobilisten zaterdag, hoewel beide ponten in de vaart waren, om streeks vier uur wachten. Merkwaardig is dat aan de Kenne- merskust de hotels (vorig jaar uitver kocht) slechts voor veertig tot tach tig procent bezet zijn, maar dat alle kampeerterreinen vol staan. ROTTERDAM Soldaat Jongejan, die in de buurt van Teminaboean op Nieuw-Guinea tegen Indonesische parachutisten heeft gevochten, heeft zijn leven te danken aan zijn sigaret tenaansteker. De soldaat trok er enige tijd ge leden met een patrouille op uit om hij de kampong Wara een groep infil tranten te lijf te gaan. De para's zaten op een heuvel even buiten de kampong. Toen de patrouille naderde, begonnen de Indonesiërs te vuren. Pelotonssergeant Hagemeyer die over deze actie vertelt in de Le- gerkoerier werd in een dijbeen ge troffen en vlak daarop floot een kogel op soldaat Jongejan af. De kogel drong zijn linkerborstzak binnen, sloeg door de shagdoos van de soldaat heen en ketste af op de aan steker. De enige schade die de kogel aanrichtte, was een lichte verwonding aan Jongejans kaak. Van onze weerkundige medewerker Minder buien, minder wind en meer opklaringen. Zo zijn de voor uitzichten voor het weer van van daag. Ook voor morgen schijnen er maar nauwelijks vuiltjes aan de lucht te zijn, zodat een algehele verbetering op til is. Dat mag ook wel, want de de pressie die over Schotland naar de Noorse kust is getrokken zij was daar gisteravond te vinden heeft zaterdag en zondag flinke buien gebracht, die tot tien unr zaterdagochtend met onweer ge paard gingen. De temperatuur die zaterdag nog 23 graden kon bereiken, is zondag niet lioger dan twintig graden geweest. Daarbij stond er vooral zondag veel wind, zodat het aan de kust niet erg aange naam was, al zijn daar zeker niet de meeste buien gevallen. Tassen de buien door heeft vooral ook de zon kunnen schijnen, zodat bet buiten tijdelijk zeer redelijk was. Van de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge druk, die het weer de komende paar dagen zai bepalen. Verder weg boven de oceaan bevindt zich een nieuwe depressie, maar het had er gisteravond alle schijn van, dat deze ons weer geen kwaad zal doen. Mogelijk is er zelfs wat goeds van te verwachten, want als zij zich in de richting van Frankrijk zal bewegen waarop zeker kans is zai zjj de warme lucht naar ons land terugbrengen. Lees maar: maart '53: Ik kom binnenkort eens een weekje logeren. NEW YORK (UPI). In oktober wordt een tweede Telstar gelanceerd. Dat heeft dr. Loren Mitchell van de Beli Laboratories gisteren in een tele visie-programma meegedeeld. De Bell Laboratories zijn het onderzoekingscen trum van de American Telephone and Telegraph Company, die de eerste communieatiekunstmaan heeft gebouwd. Dr. Mitchell zei dat een systeem van een keten van Telstars op den duur goedkoper zal zijn dan uitbreiding van het aantal kabels door de Atlantische Oceaan. Niettemin is de bouw en lan cering van de eerste Telstars een zeer kostbare geschiedenis, voegde hij daar aan toe. Na vchtpartij ANTWERPEN (A.P.) De plech tige hoogmis in de kerk van de Heilige Geest in Antwerpen is gisteren ont aard in een handgemeen tussen Waal se en Vlaamse gelovigen. De politie maakte een einde aan de vecht- en scheldpartij en arresteerde zes kerk gangers. De kerk van de Heilige Geest is de enige in Antwerpen waar de mis in het Frans wordt opgedragen. De laat ste zondagen kwam het buiten de kerk steeds tot botsingen tussen Vlamingen die dat niet zinde en Franssprekende kerkgangers. De politie zag steeds kans Om de betogers uit de kerk te halen voor de mis begon. Van onze correspondent PARIJS. De voordracht van generaal Lemnitzer tot opvolger van generaal Norstad als hoofd van de Atlantische strijdkrachten en de be noeming van generaal Maxwel Tay lor als voorzitter van het comité van Amerikaanse chefs van staven is in Parijs met de grootste reserve ont vangen. Men merkt hier op, dat hoewel Lem nitzer een militair is met grote kwali teiten, hij van de andere kant een wei nig opvallende persoonlijkheid is. Hij is slechts één jaar van zijn pensioen verwijderd en behoort tot het Ameri kaanse leger, dat zelden iemand boven zijn pensioengerechtigde leeftijd hand haaft. Lemnitzers benoeming zou kun nen wijzen op een tijdelijke oplossing voor het probleem dat het aftreden van Norstad heeft opgeworpen. Boven- GENERAAL LYMAN LEMNITZER belangrijker rol voor het leger... Van onze correspondent EINDHOVEN De kapelaans van de Sint-Nicolaasparochie in Valkens- waard hebben voor de kerk een bord neergezet waarop met grote letters staat: Théatre de Dieu; Toegang vrij. De kapelaans willen daarmee pro testeren tegen het feit, dat tot vlak voor de kerk kermisattracties zijn geplaatst. dien is Lemnitzer een generaal van de landmacht, in tegenstelling tot de „vlie genier" Norstad, en een zeer trouwe volgeling en uitvoerder van de politiek van Kennedy. BEHELPEN Frappant in dit verband is de gelijk tijdige benoeming van generaal Maxwel Taylor, die enkele jaren geleden ont slag nam als stafchef van het leger uit protest tegen de inkrimping van de klassieke Amerikaanse strijdkrachten door de regering-Eisenhower. Men her innert zich maar al te goed zijn boek The Uncertain Trumper, dat twee jaar geleden gepubliceerd werd. Taylor ont wikkelde daarin de grondgedachte van de „moderne" verdediging van Europa, waarbij de Verenigde Staten de kern wapens voor zichzelf moesten bewaren en de bondgenoten zich maar moesten zien te behelpen met hun conventio nele divisies, na die te hebben versterkt Hieruit zou volgen, dat de Europese landen zich in de verdediging van het Westen een zelfde rol toebedeeld zou den zien als Korea of Iran. Men maakt er hier geen geheim van dat, indien het werkelijk de bedoeling van Amerika is om een dergelijke stra tegie door te drijven, dit het einde van de Navo in zijn huidige vorm zou kun nen betekenen. Bovendien zou deze conceptie volkomen in strijd zijn met het principe van „gelijkwaardige part ners", dat door Washington bij her haling gepredikt wordt ONDERZOEK Het invloedrijke blad „Le Monde" wijst er in dit verband op, dat het drin gend nodig is zo spoedig mogelijk de nieuwe situatie aan een diepgaand en algemeen onderzoek te onderwerpen, wil men een catastrofe voorkomen. Het is evenwel niet nodig te wanhopen aan de mogelijkheid van een oplossing. Generaal Maxwel Taylor, zo herin nert men zich, is na zijn Europese reis in de afgelopen lente ervan overtuigd geraakt, dat men de Franse kernbewa pening diende aan te moedigen. Hij heeft president Kennedy niet van die noodzaak kunnen overtuigen. Daaren tegen bezit hij thans meer dan vol doende gezag om, als hij dit wil, kernie- dy ervan te overtuigen, dat het niet meer mogelijk is méér soldaten aan de bondgenoten te vragen en hen tegelij kertijd te verbieden gebruik te maken van de belangrijkste wapens van deze tijd. DEN HAAG In de 'hal van de rooms-katholieke kerk aan de Stad houderslaan in Den Haag is zaterdag middag omstreeks half twee de zes tig jaar oude mevrouw M.A. E. R.-V. neergeslagen en beroofd. De vrouw wilde de kerk verlaten door de hal. Plotseling kreeg zij een harde klap op haar achterhoofd. Zij zakte op de vloer en bleef hevig ge schrokken liggen zonder dat zij zich durfde verroeren. Een man griste haar handtas weg en rende de k-rk uit. In de tas zaten 25 gulden, wat pa pieren en een sleutel, 's Avonds werd de tas in de Spuistraat teruggevon den. Alleen het geld was verdwenen. De dader is nog et gepakt 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1