VEERTIG JAAR KAMERLID Wijs politicus en onbetwist leider van de Chr. Hist. Unie L.T.S. KRIJGT EEN NIEUW SCHOOLGEBOUW MR. BEERNINK REKENT OP TWEE MINISTERSZETELS 'nproef- rit IOOO maak met de Verkiezingen van 1963 met vertrouwen tegemoet Mulo-examens Zaterdag 21 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 DEïl HAAG Een in de politiek vergrijsd man. Dat is dr. Meer betekenis De Savornin Lohman Clandestien Bedtijd: twee uur Verlies Part-time onderwijs Goese Ambachtschool Aankoop oud gebouw Chr. Kweekschool Ochtmanprijzen aan Goese Ambachtsschool Rapport en diploma-uitreiking Zomer conferentie Chr. Historische Unie Kernvraagstuk niet alleen actueel voor pacafisten Kernwapenen Primaire taak Actuele veiligheidswet Diploma-uitreiking Goese ambachtsschool Puzzelrit voor Bruinisser jeugd Ned. Landhuishoudkundig Congres in Middelburg Die Fledermaus IJsparade De roemrijke dagen van Danny De kolos van Rhodos Dr. H.W. Tilanus: Van een medewerker H. W. Tilanus, de in brede kring bekende en sympathieke leider van de Christelijk-Historische Unie in de Tweede Kamer. Woensdag aanstaande zal hij zoals gemeld veertig jaar deel uitmaken van de Staten-Generaal. Een uitzonderlijke pres tatie welke slechts is overtroffen door het onlangs overleden oud-Kamerlid voor de A.R.P., de heer L. F. Duijmaer van Twist, die van 1901 tot 1946 liet Kamerlidmaatschap bekleedde. De leider van de CHU is ook in Zeeland in brede kring be kend. Talloze keren heeft hij in de loop der jaren in diverse plaatsen de politiek van de Unie op scherpzinnige wijze uiteen gezet. En wie hem hoorde kreeg al vlot de indruk: hier staat een integer man, wars van politieke intriges; een leider die zijn zaken kent en die zijn gehele doen en laten richt naar Gods wil. Meestal is het optreden van dr. Ti lanus ook in de Tweede Kamer tdterst beminnelijk. Sommigen vielen hem daar wel eens op aan. Zij be gingen dan de fout de leider van de C.H.U. te onderschatten, omdat zij niet beseften dat achter zijn innemen de en vaak welwillende manier van doen een persoon schuilging die pre cies wist wat hij wilde. Dat was ook kort na de oorlog het geval toen er volgens velen geen plaats meer was voor de Christelijk- Historische Unie in het nieuwe Ne derland. Tilanus deelde een andere mening. Hij wees de plannen voor de vorming van één grote doorbraakpar tij af. Avond aan avond trok Tilanus door het land, spreekbeuretn vervul lend, om de kiezers te doordringen van zijn viesie dat er opnieuw een C.H.U. moest komen. „De verkiezingsuitslag na de oorlog heeft mij blij en verwonderd ge maakt", zegy de grijze politicus tegen ons in zijn woning aan de Statenlaan waarin wij een gesprek met hem heb ben. „Toen bleek duidelijk dat men de C.H.U. niet vergeten was en dat de Unie wel degelijk levensvatbaar heid had". Voor de toekomst ziet dr. Tilanus ■een grote stabiliteit voor de C.H.U. en wellicht vooruitgang. De verkie- Kingscijfers van de laatste jaren wij ten op die stabiliteit. In percentages ging de Unie wel wat achteruit, maar in stemmental toch steeds vooruit. De christelijk-historische gedachte van „de nodige vrijheid van hande len, maar uitgaande van de christe lijke beginselen en als het enigszins kan regeringsgezind" spreekt volgens dr. Tilanus ook veel jongeren aan. Zelfs bij lezingen voor studenten in Leiden, Delft en Amsterdam heeft hij dit gemerkt. „Wij zullen niet met grote sprongen vooruitgaan, doch ge leidelijk aan zal de C.H.U. meer bete kenis krijgen", voorspelt hij. Dit brengt ons gesprek op de ver houding A.R.P.-C.H.U. „Er is een voortdurende toenadering merkbaar", zegt de heer Tilanus. „Toch blijven er mentaliteitsverschillen. Vroeger stond men scherp tegenover elkaar. Dat komt nu niet meer voor. De vin nige debatten onderling zijn gelukkig verstomd. Maar dat betekent niet dat de eenheid voor de deur sou staan. Eerlijk gezegd zie ik die eenheid niet dagen. Niet alleen doordat de Unie een grotere vrijheid kent waaraan de meeste c.h.-kiezers verknocht zijn maar ook en vooral door de'ker kelijke verschillen in ons land. De Nederlanders zijn kerkelijk gevoelig en dat werkt door in de politiek". Zelf heeft dr. Tilanus ook voor de keuze gestaan welke partij de A.R.P. of de C.H.U. hij zou moe ten kiezen. Dat was in de jaren na 1916 toen hij in Noord-Brabant ver bleef. De grootvader van de heer Ti lanus was indertijd met de Doleantie meegegaan. Zijn grootmoeder was in de hervormde kerk gebleven. Toch heeft die familieband niet de beslis sende doorslag gegeven. De jonge Tilanus, die aan de KMA in Breda als leraar in de artilleriewe tenschappen doceerde, maakte een in tensieve studie van de politieke be ginselen. Hij deed daarna zijn keus. De opvattingen van De Savornin Lohman trokken hem zuiver staats rechtelijk bezien het meest aan. In Brabant ging hij werken voor de C.H.U. en in 1922 (hij was toen reeds tweede secretaris van de Unie) werd hij gekozen als Kamerlid. Hij was al officier af en secretaris geworden van de Onderwijsraad. Ook is hij scriba geweest van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, In de Tweede Kamer kreeg de heer Tilanus weldra te maken met defen sie- en onderwijsaangelegenheden. Al spoedig bleek dat het jonge Kamerlid zijn zaakjes onder de knie had. Gaan deweg steeg de ster van Tilanus bin nen de C.H.U. Van 1936 tot 1939 be kleedde hij het (eerste) secretariaat en in 1939 volgde zijn benoeming tot landelijk voorzitter van de Christe lijk-Historische Unie. In deze functie richtte hij zich di rect na de Duitse overweldiging tot de c.h.-kiezers. Brieven van hem gin gen uit naar alle kiesverenigingen en ook in openbare vergaderingen sprak hij als zijn mening uit dat juist in de bezettingstijd het beginsel meer dan ooit betekenis had. De Nazi's „lustten" hem niet. In ok tober 1940 werd Tilanus reeds geïn terneerd. De oorlogsjaren bracht hij in kampen als Buchenwald, Haaren, St. Michielsgestel en Vught door. Maar ook toen nog gingen er brie ven van zijn hand de deur uit naar de kiesverenigingen. Zij werden ge schreven in het kamp en langs aller lei sluipwegen naar de buitenwereld gebracht. Tilanus heeft door zijn houding in de oorlogsjaren veel goodwill ge kweekt in ons land. Na de bevrijding bleek dat zijn invloed onder de kie zers niet tanende was. Tilanus en de C.H.U. werden één begrip. „Ik heb", vertelt hij ons, „steeds gepoogd in het maatschappelijk en staatkundig leven het Christendom te belijden". Op 5 oktober a.s. wordt Tilanus 78 jaar. Dat is hem niet aan te zien en het is evenmin uit zijn levenswijze op te maken. Dank zij zijn ijzersterk ge stel kan hij iedere dag opnieuw een enorme hoeveelheid werk verzetten. „Ik ga niet eerder naar bed voor dat de post is afgewerkt", bekent hij. „Hoe laat gaat u dan slapen?" Na enige aarzeling: „Zelden voor twee uur 's nachts, maar om acht uur 's morgens ben ik weer present". De ochtende zijn meestal bezet met commissievergaderingen, stukken doornemen, kranten lezen en de post behandelen, 's Middags om één uur is hij op de dagen dat er vergaderin gen zijn in de Tweede Kamer en het gebeurt zelden dat hij het Kamer gebouw verlaat voordat de vergade ring is afgelopen, ook al duurt die tot middernacht. „Een fractieleider moet op zijn post zijn", verklaart hij, „op de meest on verwacht ogenblikken kunnen er zich in de Kamer situaties voordoen waar bij de fractieleiders aanwezig moeten zijn." De avonden waarop de Kamer niet vergadert spreekt hij voor kiesvere nigingen (tot in de verste uithoeken van het land) of hij werkt thuis zijn post door. „In de vakantie hoop ik nu een paar boeken te lezen die ik al lang heb liggen". Volgend jaar treedt dr. Tilanus (de Vrije Universiteit verleende hem in 1958 een ere-doctoraat in de rechten) uit het openbare politieke leven terug. Niet alleen de C.H.U., maar het groot ste deel van de Tweede-Kamerleden zal deze beminnelijke politicus die al tijd een vaste koers wist te varen, missen. Zelf zal hij ook met wee moed afscheid nemen van het inspan nende maar toch mooie parlementaire werk dat hem veertig jaar lang in beslag heeft genomen. „Maar de liefhebberijen: mijn tijd, fietsen en lezen, wachten", verklapt dr. Tilanus met een ontwapende glim lach tot besluit. GOES. Ook de leerlingen van het part time-onderwijs van de Goese ambachtschool kregen een diploma of werden bevorderd. Afdeling Timmeren: Bevorderd van klasse B 1 naar B 2: P. H. M. Ars te Ovezande, C. K. Bosman te Nisse, A. D. Bramsen te Ka- pelle-Biezelinge, C. Cornelisse te Kattendij- ke, A. Geus te Kwadendamme, A. C. Geus te Ovezande, A. J. v. Gilst te Colijnsplaat, C. Goedegebure te Nieuwdorp, A. P. Go- vers te Kwadendamme, J. G. Harinck te Hein- kenszand, J. J. Hengsdijk te Kapelle, M. C. Hoogesteger te Kapelle, J. P. Jansens te Oudelande, T. W. Kok te Kapelle, Th. M. Koo- le te Kortgene, C. J. Korstanje te Kapelle, M. J. de Muynck te Borssele, C. G. J. Na- gelkerke te Kwadendamme, J. A. Quinten te Goes, J. J. L. Rentmeester te Ovezande, A. J. Walrave te Goes, J. S. Wiskerke te Ril- land-Bath en W. P. v. Zweeden te Goes. Niet bevorderd: 2. Getuigschrift B-opleiding: J. P. Allewijn te Krabbendijke, J. C. Bosman te Nisse, J. F. Dominicus te 's-H.H. Kinderen, P. W. Ha rinck te 's-H.H. Kinderen, C. J. Hollebrand- se te Yerseke, J. Hoogerland te Wolfaarts- dijk, J. W. Huibregtse te Wissenkerke, S. Huissoon te Colijnsplaat, P. W. M. de Jon ge te 's-Heerenhoek, J. J. Karelse te Kloe- tinge, W. v. d. Klooster te Goes, J. P. de Leeuw te Baarland, M. Melis te Krabbendij ke, L. Molhoek te Krabbendijke, P. D. C. v. Nijnatten te Goes, M. Nijsse te Wol- fa artsdijk, J. Paauwe te Krabbendijke; J. Riemens te Heinkenszand, M. J. v. Riet te Goes, J. W. Slabbekoorn te Kapelle en L. A. Slabbekoorn te Biezelinge. Afdeling Schilderen: Bevorderd van klas- se A 1 naar A 2: W. Ridderhof te Yerseke. Niet bevorderd: 1. Getuigschrift A-opleiding: W. Davidse te Oost-Souburg, P. M. Steketee te Yerseke en I,. A. Tres te Goes. Bevorderd van klasse B 1 naar B 2: P. M. de Baar te 's-Heer Arendskerke, P. M. v. d. Borgt te Goes, M. A. Fokke te Goes, P. A. Goetheer te Wolfaartsdijk, D. H. Lind- hout te Hoedekenskerke, J. F. Nuyten te Goes en F. Wiskerke te Goes. Niet bevorderd: Afdeling Brood-Banketbakken: Bevorderd van klasse A 1 naar A 2: F. M. Fierloos te Goes, A. J. Rotte te Middelburg, W. M, Verbeem te Goes en J. J. de Vos te Rilland- Bath. Niet bevorderd: 1. Bevorderd van Klasse A 2 naar A 3: A. W. Bliek te Veere. Getuigschrift A-opleiding: M. Bauer te Kruiningen en M. Steketee te Arnemuiden. Geen getuigschrift: 2. Bevorderd van klasse B 1 naar B 2: J. A. Eckhardt te Nisse, W. N. v. Liere te Hein kenszand, B. Midavaine te Middelburg, K. N, Smit te Lewedorp, W. J. v. Strien te Mid delburg. J. Strijd te Goes, J. W. de Waard te Wilhelminadorp. H. J. Walraven te Mid delburg en C. P. Wisse te Heinkenszand Voorw. bevorderd: 2. Niet bevorderd: 1. Getuigschrift B-opleidirigJ. Heuseveldt te Wissenkerke, A. Kamerling te Waarde, F. A. Thiery te Goes en L. M. C. Vink te Colijns plaat. MIDDELBURG. Het oude gebouw van de Chr. Kweekschool voor Zeeland aan de Herengracht te Middelburg zal binnenkort worden verlaten in verband met de nieuwbouw. Gezien de ligging van het oude gebouw aoht het college van B. en W. het van groot belang zeg genschap te verkrijgen over de bestem ming van dit pand. Onderhandelingen met het schoolbestuur over een eventu ele aankoop door de gemeente hebben reeds tot overeenstemming geleid. B. en W. stellen nu de raad voor het oude pand over te nemen tegen de som van 45.000 gulden. Tevens stelt men de raad voor een erediet beschikbaar te stellen van 5268 gulden ten 'behoeve van de vereniging voor Gereformeerd onderwijs voor de aanschaf van leermiddelen. Het betreft hier vernieuwingen voor de lagere school aan de Mastgatstraat. 0 Aan de V.U. te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen economie de heer J. Booij te Axel. GOES. De volgende leerlingen van de Ambachtsschool kregen Ochtmanprijzen: Al gemeen leerjaar Ambachtschool J. A. v.d. Vrie, Kapelle; J. C. J. v. Maldegem, Hein kenszand; W. C. Beeke Rilland-Bath; P. J. W. de Vrieze Kloetinge; M. v. Hekken, Goes; C. Hoogerland, Wolfaartsdijk; M. A. Rijnhout, Wolfaartsdijk; J. G. op't Hof, 's-Heer Arends kerke; M. Boonman, Borssele; G. Ph. Philip- se, 's-Heer Arendskerke; H. Braamse, Hein kenszand. Afdeling Timmeren: I. B. Groene- wege, Goes; G. A. Burgel, Kruiningen; W. Veer hoek, Wolfaartsdijk; K. H. Bruël, Goes; J. D. Kramer, Colijnsplaat. Afdeling Elektro techniek: F. Verbrugge, Wemeldinge; N. v. d. Zande, Krabbendijke. Afdeling Metaalbe- werken: A. W. Dekker, P. Koster, A. Kunst, M. W. Kivits allen Goes; J. Geluk, Kapelle; C. Leinse, Wolfaartsdijk; R. Boone, Borssele; L. W. Anthonisse, Geersdijk. Afdeling schil deren: J. Koeman, Krabbendijke; A. W. Jan sen, Kattendijke. Afdeling bakken: J. v. Leu ven, Kloosterzande; C. v. Oosten, 's-Heer Arendskerke. Afd. autoher stellen: G. C. van Garsel, Heinkenszand; K. F. v. d. Velde, Oudelande. Afd. Landbouwwerktuigherstellen: D. J. Boonman, Borssele; J. Jilius, Kats. Af deling metselen: G. A. M. Schrier, Goes. Af deling Gawalo: H. A. Wisse, Kapelle; J. D. Hartoog, Yerseke. MIDDELBURG In de Concert- en te Middelburg heeft besloten een stuk gehoorzaal vond gisteren de uitreiking van diploma's en rapporten plaats voor de Lagere Technische school en de school voor scheepswerktuigkundigen, De heer C. Barentsen sprak namens het bestuur van de vereniging Middel burgse Ambachtsschool een openings woord tot directeur, docenten, belang stellenden en alle leerlingen. De heer Barentsen deelde mee dat waarschijnlijk dit jaar nog een kantine bij de school zal worden gebouwd. Het ontwerp hiervoor is reeds goedgekeurd door de Rijksgebouwendienst. Ook de heer J. Huisman,, directeur van de school, had goed nieuws.' De gemeen- Van een medewerker ^EIST De voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijik, heeft op de zomerconferentie van de CHU in Zeist een pluim .gestoken op de hoed van het kabinet- De Quay waar het gaat om de sociaal-economische en de sociale politiek van dit ministerie. Zijn commentaar op de komende kabi netsformatie in 1963 vatte de heer Beernink in één zin samen: verkiezingsuitslag afwachten. Wel zei de Unie-voorzitter nog hier over dat met betrekking tot de houding van de CHU-fractie tegen over de formatie veel zal afhangen van het program van de for mateur en de vraag wie de regeringspartners zullen zijn. Reeds nu rekende mr. Beernink voor de CHU op de verkrijging van twee rrmnisterspo-rtefeuilles. vraagstuk niet slechts actueel is bij de pacifisten. Ook zij die nooit het paci fisme of eenzijdige bewapening hebben aangehangen moeten inzien dat met het atoomtijdperk de oorlog in een fun damenteel nieuwe fase is geraakt en niet meer kan dienen om uit te maken wie de sterkste is. Mr. Beernink drong voorts aan op wijziging van de kieswet in die zin dat twee lijsten in een kring kunnen wor den verbonden, zoals ook vroeger het geval was. Als rechtsgrond voerde hij hiervoor aan de uitdrukkelijke wil van vele zij het niet op alle pun-ten gelijk gerichte kiezers om evenals anderen te kunnen profiteren van het stelsel van verdeling van restzetels volgens het systeem van de juiste gemiddelden. Het optreden tegen de buitenlandse correspondenten in Nieuw-Guinea vond de Unie-voorzitter niet gelukkig. Door het uitsluiten van deze persmensen van persconferenties dreigt het gevaar dat een stuk goodwill dat langzamerhand gekweekt werd weer teniet wordt ge daan, aldus mr. Beernink. Vrijdag heeft de Amsterdamse hoog leraar prof. dr. G. C. van Niftrtk een referaat gehouden over „Het dhemma met betrekking tot de kernwapens". Prof. Van Niftrik stelde dat het kern- De hoogleraar beklemtoonde dat er een keus gemaakt moet vrorden. Deze keuze gaat tussen: eenzijdige afschaf fing van de atoomwapens en dan Rus sische chantage en eventuele bezetting enerzijds en handhaving van de bewa pening anderzijds met daardoor veel te grote vrijheid voor de neutralisten en het gevaar van een oorlog per ver gissing. Op handhaving van het even wicht moet dan alle hoop gevestigd zijn. Wie ontwapening eist, aldus prof. Van Niftrik, staat mede schuldig aan het lot dat de vrije wereld dan ver moedelijk treffen zal. Wie daartegen over bewapening verdedigt staat mede schuldig aan de eventuc'e gevolgen zo als verwoesting en vernietiging. Elke keuze, hoe dan ook, bergt risico's in zich. Ook voor hen. ging de hoogleraar verder, die het westen willen verdedi gen met alle mogelijke middelen laat het huidige moratorium nog voldoende mogelijkheden. Prof. Van Niftrik wees hierbij op de versteviging van de han dels- en culturele betrekkingen met het oosten. Zonder al te romantisch en te idealistisch te worden kan er een be ter begrip voor de Russen aange kweekt worden dan waartoe het westen op dit ogenblik in staat blijkt te zijn. Waar het in het westen vaak aan ontbreekt aldus prof. Van Niftrik is een doelbewuste politiek. Een beleid dat niet alleen voor zichzelf die vrij heid wenst, maar dat ook konsekwent de anderen geeft en gunt wat het zelf begeert. De westerse politiek is thans zo dubbelzinnig dat het oosten eenvou dig in onze belijdenis der vrijheid niet gelooft en kan geloven. Over de hulp aan minder ontwikkel de gebieden sprak dr. I. N. Th. Die penhorst, lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Hij bekende geen voor stander te zijn van een vastleggen van bijvoorbeeld een procent van ons na tionale inkomen. „Dit is te planmatig en hulp bieden is niet alleen een kwes tie van geld. Het is de plicht van de regering ook rekening te houden met veelal onvoorziene factoren in ons na tionale toekomstige inkomsten- en uit gavenpatroon", aldus dr. Diepenhorst. Grote nadruk legde het Tweede-Ka merlid op de hulpverlening op land bouwgebied. „Ik kan het maar niet ver kroppen dat er hij de ontwikkelingslan den een schreeuwend tekort aan voed sel heerst, terwijl wij in het westen te kampen hebben met een steeds groei end overschot aan landhouwprodukten. De strijd tegen de honger behoort tot onze primaire taak als Christ'sn". ,,Wij zullen", aldus dr. Diepenhorst, op dit gebied nog veel moeten over schakelen van ons nationale denken en handelen naar internationale dimensies. Ook van de CHU wordt gevraagd, geen christelijke E'HBO, maar een hulpver lening als een samenwerking van pro fetische allure'V grond aan te kopen, waarop in de loop der tijden een nieuw schoolgebouw zal verrijzen, „want de omstandigheden waarin onze huidige gebouwen verke' ren zijn wel treurig". De school heeft met veel ruimtegebrek te kampen. Tijdens deze bijeenkomst werd af scheid genomen van drie docenten: de heron C. de Kok, N. de Regt en G. J. Holthui j sen. Voor vele leerlingen, die dit jaar in een vak uitblonken waren er een reeks cadeautjes, die hen overhandigd werden door de heer Barentsen. Bevorderd aan de L.T.S.: Timmeren 2 A: W. J. Brasser, W. J. van Goudswaard, H. E. Janse, A. Kesteloo, H. Lammers, A. van Lomwei, J. van Lomwei, W. Maranus, W. Matfchijsse, L. J. H. Meerman, J. P. Mesu, J. P. de Ridder, P. N. J. van Tatenhoven, A. Tholenaar, W. Westerbeke (prijs), H. Wondergem, W. Sturm. Timmeren 2 B: W. Bakker, B. Brasser, J. C, Corré, H. Geldof, M. A. Hofman, A. A. Jobse, S. Koole, D. J. Lukasse, L. Machielse, J. de Meulmeester, J. MinderhoUd, C. Schout, J. Siereveld, J. Vos, S. Joosse (prijs). Timmeren 2 C: E. M. Bliek, R. Boogaard, H. Brand, C. Brasser, J. A. Doorns (prijs), J. Goulooze, J. van Helleman, J. J. Jobse, L. A. de Kam, J. de Kok, I. Lampert, K. de Meulmeester, M. P. Olyslager, A. Peene, A. Poelman, W. P. Sanderse, J. D. Schout, J. H. Verhage, C. A. van Waarde, F. Wal- hout, J. J. Zandee. Metselen 2: J. van Eijkeren, C. Wijkhuis (prijs), C. R. Tordoff. Schilderen 2: B. van Belzen, A. Davidse (prijs), J. A. Duine, A. J. Duinhouwer, P. A. v. d. Hooft, M. Huige, G. de Kok, L. Sig- mond, J. van Sluys, P. A. de Witte. Elektrotechniek 3: A. P. Adriaansen, D. van Belzen, P. N. Davidse, J. Gaforiëlse (prijs), J. Huibrechtse, P. F. Joziasse, J. W. Machielse, J. J. Melis, J. Minderhqud, J. F. Ploegaert, P. M. Verstelle, A. W, Wirtz. Voorw. bevorderd: A. C. Goedegebuure. Metaalbewerken 2 A: A. J. van Baaien, J. C. v. d. Berg, L. van Dalen, F. M. P. Elenbaas, C. Gideonse (prijs), H. D. Hozee, D. Hulshof, C. P. de Jonge, J. Kallemeyn, E. Karei, A. Klein jan, S. F. Koole, W. M. Lcm- werse, I. J. Onderdijk, C. Poppe, P. J. Roth, K. v.d. Werfhorst, J. Wisse, J. P. v.d. Vijver. Metaalbewerken 2B: A. J. Beye, W. C. Biesing, H. M. Drost, J. Jellema, W. F. de Jonge, M. C. de Kam (prijs), H. L. A. Kuys, A. Louws, C. W. Stroo, P. Sturm, P. G. Ver burg, P. J. A. Versluijs, J. J. Willemse. Voorw. bevorderd: R. M. Stadwijk. Metaalbewerken 2 C: K. M. Beghtel, J. F. Burgs, C. Flipse, W. K. de Kam, H. de Ko ning, A. J. Kooman, P. Marinissen, B. Meul meester, J. A. Poortvliet, J. Postma, A. Pro voost, C. de Ridder, A. Reynierse, C. Schroe- vers, A. P. van Sighem (orijs), J. de Waard, R. J. v.d. Ussel, J. Sapia, B. J. van de Ven. Metaalbewerken 2D: A. K. Brouwer, P. J. Ingelse, A. A. J. Kostermans (prijs), J. J. A. Louwerse, C. J. de Meulmeester, R. Pluy- mers, A. C. Stroo, B. G. Talamini, L. L. Vermeulen, K. W. Vreke R. P. v.d. Vijver, J. Geertse, H. de Wijze. Voorw. bevorderd: C. S. Wondergem, Metaalbewerken 2 E: J. J. Bloks, W. Boo gaard, J. Dekker, W. J. Faasse, A. Francke, J. L. Hofman, P. Huibrechtse, A. J. L, Kraak, J. H. Krijger, J. P. H. de Mey, W. J. Pouwelse, J. G. M. Smolders, B. Soplan- tüa, J. A. Timmerman, A. G. Wagenvoorde, L. M. W. Buijs (prijs). Autoherstellen 3: G. C. Boshom, F. P. Dekker, A. Geelhoed, P. F. Huiszoon, M. J. Kaljouw, L. van Keulen (prijs), J. Koster, M. C. Kouwer, A. Louws, L. Louws, J. L. Machielse, J. L. van Sluys, A. J. Sohier, A. M. Verhage, W. S. N. Walraven, H. W. Mas tenbroek. Voorw. bevorderd: H. M. Theune. Brood- en banketbakken 2 A: B. C. Com peer, P. Daane, A. A. Hannewijk, H. J. Hu- vers, J. B. v.d. Kop, M. J. de Meulmeester, J. Meyaard, J. C. Sturm (prijs), F. de Vis ser, P. A. v.d. Vreugde, P. H. M. van Will, A. W. Jacobs. Voorw. bevorderd: W. de Kam, P. C. van Hooydonk, C. G. J. Poppe. Brood- en banketbakken 2 B: H, B. H. van Berkum, A. W. de Groot (prijs), J. Joos se, D. W. van Maaren, C. Moelaart, W. M. van Schaik, C. P. Telle, W. H. Verdam, C. M. van Zalen. (Ingezonden mededeling) EVEN TUD? u CSS2 a Wanneer gij een nieuw huis bouwt, dan zult gij aan uw dak een borstwering maken, opdat gij geen bloedschuld over uw huis brengt, als er iemand af valt. Deuteron. 22:8. TV7E zitten volop in het vakantie seizoen. Wat een drukte op de wegen! In deze tijd van het jaar mogen we elkander er wel eens aan herinneren, dat de Bijbel ons niet alleen aansprakelijk stelt voor ons eigen leven, maar ook voor dat van de ander. Wat blijkt dit duidelijk uit de „veiligheidswet" van Deut. 22! Israël is na de vele omzwervingen in de woestijn, waarbij het in tenten woon de, in het beloofde land aangekomen. Het zal daar vaste woningen gaan bouwen. En nu geeft God zelf de aanwijzing: maak een leuning of een borstwering op het dak van uw huis. Yan het platte dak van de oosterse huizen werd immers een druk ge bruik gemaakt, met name als het in de huizen te warm was. Men ontving er bezoek en ging er ook wel slapen. Daarom heeft het ook alle zin de rand door een borstwering te bevei ligen om er-af-vallen te voorkomen. Doet men dat niet en er valt iemand naar beneden, dan brengt men een „bloedschuld" over zijn huis. Wat komt hier sterk naar voren onze verantwoordelijkheid voor het leven van een ander. Er gebeuren zoveel ongelukken, die voorkomen hadden kunnen wor den. En nu openen zich vanuit deze tekst wijde perspectieven naar ons hedendaagse leven. Het laat de ach tergrond zien van de veiligheids maatregelen, die in het bedrijfsleven en bij het wegverkeer gelden. Het heeft te maken met het opzetten van de lasbril en het zorgen voor vol doende afscherming van de machine. Met het hebben van goede reuamen op zijn auto en het niet onnodig risico nemen in het verkeer. God beschermt het leven! En Hij stelt ons daarbij verantwoordelijk. De diepe zin van Deut. 22 is wel uitermate actueel! Het is heerlijk vakantie te kunnen houden in het besef „de Here zorgt voor ons". Maar dat verplicht ons ook om Gods aanwijzingen te volgen, opdat we geen „bloedschuld" op ons laden. Vele van onze kinderen gaan na de vakantie voor het eerst een be trekking aanvaarden. Ze gaan het leven in. Is er de borstwering van een echte, christelijke opvoeding? Als we ze onvoorbereid het leven laten intrekken, Iaden we een „bloed schuld" op ons als er ongelukken gebeuren. Bij den Here is de bron van het leven. En bij Hem is de bescherming van het leven. De levende, de levende zal U loven Koudekerke A. Elshout. GOES. Voor de eerste maal sinds de ingebruikneming: van de nieuwe Gopse ambachtsschool aan de Bergweg vond vrijdagavond de uitreiking plaats van de schooldiploma's behaald in het afgelopen cursusjaar en van getuigschrif ten en diploma's behaald binnen het ka der van diverse opleidingen van stich tingen uit het bedrijfsleven. Voor wat de uitreiking van deze laat- sten betrof maakte de Goese ambacht school meteen al geschiedenis omdat op deze avond, die door een zeer groot aan tal ouders en vertegenwoordigers van organisaties uit het bedrijfsleven werd bijgewoond, de eerste negen gawalo-ge- tuigschriften in Zeeland werden uitge reikt door de heer ir. B. C. Roeters van Lennep, voorzitter van de „Gawalo-com- missie in Zeeland". Voor een andere primeur in deze zin zorgde ook de heer J. Potter, hoofdcon sulent van de stichting banketbakkers- opleiding te Amsterdam, die voor het eerst in Zeeland een aantal diploma's met het predikaat „derde bediende" van de stichting kon uitreiken. De directeur van de sdhool, de heer C. J. Buurman, noemde de uitreiking van deze getuigschriften en diploma's hoogtepunten voor zijn school. Tevoren had de heer Buurman reeds een groot aantal leerlingen verblijd met prijzen uit het zgn. Ochtmanfonds, en had de heer Ooms, conseulent van de stichting voor opleiding in het gemengde bakkersbedrijf de diploma's „halfwas" uitgereikt. De diploma's „shmecoma tractor-leer lingmonteur" werden uitgereikt door de heer Iz. Adriaanse te Goes waarna de di recteur de schoolgetuigschriften en de ïTi ets elpr ij zen uitreikte. In zijn toespraak ging de heer Buurman hierbij o.a. in op het vraagstuk van een verantwoorde schoolkeuze voor het kind en wees hij op de verantwoordelijkheid van de be drijven, die de leerlingen in hun bedrijf niet in rust hun studie laten afmaken maar trachten de leerlingen vroegtijdig in hun bedrijf te laten werken, waardoor het geld en niet meer het beroep centraal komt te staan. Op deze diploma-uitreiking was het Goese gemeentebestuur vertegenwoordigd door loco-burgemeester J. C. Visscher, wethouder mevr. C. Griep-Duinker en het raadslid de heer D. P. Leupen. De avond werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, ir. M. J. Stoel Feuerstein. BRUINISSE. Het jeugdwerk heeft als vele andere .a'ktiviteiten ook zijn zomervakantie, maar het was van de jeugdleiding een goede gedachte om, nu het gewone werk stil ligt toch iets voor de jeugd te doen. Men deed dit donderdagavond in de vorm van een puzzelrit voor de leden. Men had een rit uitgestippeld die door het dorp leidde en zuidelijk van Rijksweg 18, door een gedeelte van de polder Bruinisse. Zo moest men aan een bepaalde post 10 alikruiken inleveren, die men eerst, aan de buitenzijde van de zeedijk moest gaan opzoeken. De heer C. J. Vis, die het met de gewone fiets had gedaan bleek tevens de beste puzzelrijder, met 23 strafpun- ten behaalde hij (Henk van den Bos) de eerste prijs. Voor de bromfietsen was de uitslag: 1. Leen de Keizer 34 punten, 2. Leo Huibers 36 punten, 3. Steyn de Waal 40 p„ 4. John Padmos 41 p., 5. Jae. de Waal 52 p. MIDDELBURG. -Het 109e Neder landse Landhuishoudkundige Congres wordt dit jaar gehouden op 20 en 21 september in het Middelburgse City theater. De eerste dag houden ir. M. A. Geuze, voorzitter van de ZLM en Eerste Kamerlid, een lezing over „De agrarische structuurproblematiek in Z.W. Nederland" en drs. M. C. Ver burg, directeur van het ETI voor Zee land, een lezing over „De gevolgen van de Deltawerken voor de structuurpro blemen in Z.W. Nederland". De twee de dag spreekt ir. C. de Galan, adjunct directeur van het ETI, over „Sociaal- economische aanpassing ten plattelande m Z.W. Nederland". Op het program ma van het congres staat tevens een excursie naar de Wilhelminapolder. De D.uivensociëteit „Voorwaarts" te Axel hield een wedvlucht (vanuit Dourdan. Uitslag: oude duiven 1 4 en 7 ABlom- maert, 2 en 8 P Deij, 3 D Dieleman, 5 J de Visser. 6 10 R v d Velden, Zaamslag, 9 A Peesman. Jonge duiven: .1 A Peesman, 2 Em Pieters, 3 7 en 9 P Deij, 4 5 6 en 8 R van de Velde, 10 K Hamerlinck. GOES. Voor de donderdag te Goes ge houden examens voor het Mulo-diploma A slaagden de dames: J. Viergever, Middel burg; I. Verschiere, Middelburg; A. Poort vliet, Arnemuiden: G. Pieters, Vlissingen; I. Tamminga, Middelburg, H. Verrijzer, Middel burg; P. Houmes(m), Middelburg; E. Hou- mes, Middelburg; M. de Lignie(m), Grijps- kerke; N. Berman, Dreischor; K. Dalebout (m), Ouwerkerk; J. de Hulster (m), Bres- kens; G. Coesijns (m), Souburg; M. Klaas- sen (m), Terneuzen) S. Deurwaarder(m), Zaamslag en de heren: P. Selles, Middel burg; R. van Leeuwen, Zierikzee; C. Ringel- berg, Midden-Schouwen; P. Noordermeer, Bruinisse; P. Roose, Koudekerke; R. Lezer, Middelburg; J. Braal(m), Dreischor; J. Broe- ke (m), Vlissfngen; G. de Bokx (m), Ter- neuzen en J. Kempe (m), Zaamslag. Afgewezen werden 2 kandidaten. De met (m) gemerkte personen slaagden tevens voor het middenstandsdiploma. Goes, Grand, a.l. De bonte en kleurrijke aaneenschake ling van meeslepende melodiën uit de operrete „Die Fledermaus,, van Johann Straus is thans te zien en te horen op het witte doek in het Grand Theater te Goes. De film is een van de meest bekende en ook een van de meest 'boeiende operetes van Straus. Liefheb bers van operettemuziek kunnen hun hart ophalen. Vlissingen, Albambra, a.l. De Duitse film ijsparade is in feite een verfilmde ijsrevue. Er omheen is een pretentieloos en niet bijster origineel verhaaltje gesponnen waarvan de mo tieven geleverd worden door het bedrog van een Charmante jonge vrouw en door de angst voor het toneel van een jonge man. Hoofdschotel is de imponerende schaatsrjjkunst. Liefhebbers kunnen er een genoeglijke avond aan beleven. Middelburg, City, a.l. Een oude Danny Kayefilm draait deze week in City. Het is niet een van zijn beste films van de wereldberoemde komiek. Zang en dans worden afgewis seld met een mager verhaaltje en wat van de bekende grapjes van Kaye. Middelburg, Electro, 14 jaar. Vlissingen, Luxor Een gezellige avonturenfilm brengt u naar het eilandje in de Middellandse zee Rhodos, waar de Griekse held Dario meent rust te kunnen vinden. Niet® is minder waar, want binnen een korte tijd zit hij tot over zijn oren in een ondergrondse beweging tegen de dictatoriale heerser van het eiland, een intrige om het eiland aan de Phoeni- ciers te verraden en onnoemlijk veel vuist- en zwaardgevechten. Tenslotte moet een flinke storm aan (het eind, gepaard met aardbevingen aan het ver haal een (daverend) slot geven. Inter- ressant in deze rolprent is een der zeven wereldwonderen der oudheid, de kolos van Rhodos, een mannenfiguur zo hoog als een wolkenkrabber die de haven van (het eiland beschermt en met allerlei vernuftige afweermiddelen is versterkt. De heer L. Bouwer onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Bruinisse slaagde bij het te Breda ge houden examen voor de Hoofdakte. De te Bruinisse gehouden collecte voor de gezamenlijke blindeninriehtin- gen De Fakkels bijeen bracht 91.00 op.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5