Verlies van de gele trui was niet nodig geweest BRAM WILLIAMS ZORGDE VOOR EEN VERRASSING PISTOLEN FAULT JE BLEEE NOG EVEN Bouw van Wijk hoofdprijswinnaar in Kaagweek BUITEN SCHOT ONDANKS GROTE SUCCESSEN IN RONDE VAN DE TOEKOMST Ook Vita Kinley zegevierde op Duindigt AAC liep nieuw estafettereeord Reed en Moffit reeds verslagen HINDERLIJKE WINDSTILTE TOT BESLUIT Geldermans telde Tour Wïllemse-won zwemmarathon Twee overwinningen voor Maathuis Aduard Acht spelers van Rapid J.C. gingen over naar Roda J.C. Wapendiefstallen Schiphol voor rechter DEELNEMING UIT 12 DISTRICTEN Donderdag 19 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 door Ru de Grood DARIJS Amsterdam heeft afgelopen maan dagavond een grote Ne- -0— derlandse wielerploeg gehuldigd! De Neder landers, die de Ronde van de Toekomst vrijwel van het be gin tot het einde beheerst heb ben, waren deze huldiging waardiger dan veel van de be roepsrenners die in de afgelo pen jaren dezelfde onderschei ding ontvingen. Hetzelfde kan van hun ploegleider, Sjefke Jansen, gezegd worden. Als ik in Amsterdam was geweest, dan zou ik om het hardst geap plaudisseerd hebben omdat ik gedeeltelijk getuige ben ge weest van hun prestaties, van hun moeilijkheden, van hun lij den, maar vooral van de verbe tenheid waarmee zij zich geheel hebben opgeofferd om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. Toch kritiek Deze uitbundige lof, die ik de ze ven renners en hun ploegleider hier bij toezwaai, mag mij evenwel niet beletten om enkele opmerkingen te maken over en kritiek uit te oefenen op de wijze waarop deze Nederland se ploeg de wedstrijd heeft gereden en daardoor de grootste overwinning die deze equipe kon behalen een eerste plaats in het individuele klas sement grandioos heeft gemist. Laat ik voorop stellen dat ik deze kritiek niet lever, omdat er nu een maal kritiek moet zijn. Niemand echter die de Ronde van de Toe komst van het begin tot het einde heeft gevolgd, zal kunnen ontken nen, dat de individuele overwinning zo gemakkelijk behaald had kunnen worden. Laten wij even teruggaan naar de start van de Ronde van de Toekomst. Ploegleider Jansen, wiens tweede klei ne Tour dit was nadat hij zelf een aantal jaren aan de Grote Tour als renner had deelgenomen, had zich na de ervaringen van het vorig jaar tot doel gesteld te proberen de ploegen- prijs te pakken te krijgen. Een uiter mate verstandig besluit; men moet nu eenmaal in een dergelijk avontuur niet te hoog grijpen, vooral als men de krachtsverhoudingen in het veld niet kent; Daarom moet het voor hem een gro te voldoening zijn geweest te zien, hoe zijn equipe te Bordeaux en Bayonne de dagelijkse ploegenprijs won en daarmee een voorsprong van 2—0 op het gehele veld nam. Te Pau verover de Nijdam de gele trui, die hij in de Pyreneeën-etappe weer verlooron danks een overwinning van Janssen. Daags daarna, in de tijdrit te St. Gi- rons, won Hugens de rit en veroverde hij tegelijk de gele trui. Bovendien won Nederland voor de derde maal de ploegenprijs. Eerste fout Er waren toen vijf etappes gereden en Sjefke Jansen had dus voldoende ervaring met zijn team op gedaan om zijn oorspronkelijke strijdplan aan de praktijk te kunnen toetsen. Ik meen dat hij hier zijn eerste fout maakte door dit niet te doen en zo hij het al deed, daaruit niet de noodzakelijke consequenties te trekken. Wat was op dat ogenblik zijn balans? Aan de positieve kant stond, dat de ze Nederlandse formatie met dit ren- nersveld kon doen en laten wat zij wilde. Verder dat de ploeg een sprin ter van het grootste formaat, Janssen, bezat, die elke etappe, waarin zich vrij wel het gehele peloton aan de eind streep presenteerde, kon winnen. In de derde plaats, dat de equipe twee jon^ gens, Janssen en Hugens, rijk was die redelijk konden klimmen en die, ge zien de weinige bergen die er verder in de Ronde van de .Toekomst nog voorkwamen, niet veel op de speci fieke klimmers behoefden te verliezen. In de vierde plaats dat de formatie als zodanig een goed geheel vormde, zon der openlijke tegenstellingen. O Ploegleider Sjefke Jansen heeft veel goe de beslissingen genomen. In de laatste fase van de strjjd speelde gebrek aan ervaring hem echter par ten. Negatieve kant Aan de negatieve zijde behoefde hij slechts twee punten te noteren; 1) Nijdam, die zich dicht in de buurt van de gele trui bevond, kon geen bergen opkomen, zoals de Pyreneeën geleerd hadden; 2) Met uitzondering van 'Janssen, Hugens en Nijdam waren de andere jongens slechts goede helpers, doch geen favorieten. Persoonlijk prefereer de ik echter dit laatste punt aan de positieve kant, als aansluiting op het vierde positieve punt. te plaatsen. Welke conclusies leverde deze balans op? In de eerste plaats, dat deze Ne derlandse ploeg zich geen enkele zorg behoefde te maken over het winnen van de ploegenprijs in Parijs. Met de gele trui in handen behoefde men bij voorkomende aanvallen slechts vol doende Nederlanders mee te sturen om, bij wijze van spreken, elke dag de ploegenprijs te kunnen winnen. In de tweede plaats, dat er twee jon gens, Janssen en Hugens, uitermate gunstig geplaatst waren om te winnen; doch dat, om dit te bereiken, Janssen in het algemeen klassement nog iets naar voren diende te worden gebracht, ten koste van Nijdam, die met de Alpen nog voor de boeg kansloos was voor de eindoverwinning. Dubbele troef De enige tactiek die zich op dat ogenblik als het ware opdrong, was de dubbele troefkaart Hugens-Janssen te spelen, te meer omdat Hugens reeds in de gele trui zat en Janssen, indien de aanvallen te zwaar werden, de wacht van hem kon overnemen. Des noods kon Nijdam voorlopig in reser ve worden gehouden. Het teek mij kinderspel toe om, gezien de magistra le kracht van deze ploeg, een Neder lander als winnaar in Parijs te bren gen. Wat gebeurde er? Te Carcassonne won Van Kreuningen, maar Hugens bleef in de gele trui. Te Montpellier kwam Janssen door een overwinning inderdaad naar voren, Hugens behield de gele trui en Nederland won op- Geldermans met verbeten gezicht aan kop. Achter hem Rik van Looy, die door een val de Ronde van Frank rijk niet uit kon rijden. nieuw de ploegertprijs. Het spel scheen inderdaad uitstekend gespeeld te wor den en ik maakte er me geen enkele zorg over dat Nederland in deze kleine Tour alles zou winnen wat er te win nen was De catastrofe De rit naar Aix-en-Provence luidde de catastrofe in. Zeker, Knops won. Nederland haalde zijn vijfde ploegen prijs binnen en Nijdam veroverde de gele trui op Hugens. Maar Janssen en Hugens werden naar de achtergrond gereden met zo veel minuten achter stand, dat het de vraag was of zij de trui nog ooit zouden kunnen bemach tigen, terwijl juist Nijdam deze trui onder geen enkele voorwaarde zou kunnen behouden. Kijk, hiel- maakte, geloof ik, ploeg leider Sjefke Jansen zijn grootste fout. Nooit' had hij mogen toestaan dat Nij dam met zijn partners een zo grote voorsprong nam. Ik zeg met opzet niet, dat Nijdam niet de gele trui had mo gen pakken, maar ploegleider Jansen was op die dag verplicht geweest de schade voor Hugens en Janssen tot een minimum te beperken. Al had hij de gehele rest van de Nederlandse ploeg achter Nijdam moeten aansturen, zoals Anquetil dit deed op de dag dat Geldermans naar de gele trui reed. Zou hij dit hebben gedaan, dan zou hij niet alleen drie ijzers in het vuur ge had hebben, maar hij zou tevens heb ben voorkomen dat er de volgende dag, op weg naar Antibes, revanehe- gevoelens in de boezem van de Neder landse ploeg waren opgekomen, waar van de toekomstige winnaar van de Ronde van de Toekomst, Gomez del Moral, en de tweede aankomende Maino, uitstekend geprofiteerd heb ben. De uitslag laat het zien. Zeker, Geldermans moest in deze Tour de eer laten aan Anquetil omdat de Fransman een betere en sterkere renner is dan de Nederlander. Maar wat wilt ge? Indien wij een Neder landse ploeg gehad zouden hebben, zou dan het zuiden van het land zich van de Tour hebben moeten distan tiëren. omdat alle renners in dienst hadden moeten staan van een Noord nederlandse renner en omdat het van te voren bepaald was dat Piet van Est, Maliepaard, Zilverberg hun kansen hadden moeten opofferen om Gelder mans als winnaar over de streep in Parijs te brengen? Men heeft mij gezegd dat Gelder mans de gele trui heeft veroverd, om dat Anquetil hem daarvoor genadiglijk toestemming had gegeven, dat Zilver berg een etappe mocht winnen omdat Van Looy hem daartoe in de gelegen heid stelde. Het zijn even zovele on juistheden. Élke renner in elke ploeg is volko men vrij om te doen en te laten wat hij wil zo lang hij het belang van zijn equipe en van de kopman niet scl^adt. Als de Nederlandse renners, misschien met uitzondering van Enthoven, zich allen in deze Tour hebben laten zien op een wijze zoals dit de laatste vier jaar niet meer is gebeurd, dan komt dit alleen omdat zij dit op eigen ini tiatief hebben geda/n. Daarom meen ik deze reportage van de boeiendste Tour van de laatste ja ren te moeten besluiten met een ere saluut te brengen aan Geldermans, Piet van Est, Stolker, Maliepaard, ZE- verberg en Enthoven, Zij hebben door hun prestaties voor ons de Tour inte ressanter gemaakt dan de laatste drie Ronden van Frankrijk. Het had nog gekund. Na de beide Alpen-etappes, die Jans sen met een verlies van nauwelijks twee minuten op Gomez del Moral was doorgeworsteld, was evenwel nog niet alles verloren en in de afgelopen week heb ik u verteld hoe Janssen toch nog als winnaar uit deze Tour te voorschijn had kunnen komen indien. Het gebeurde niet en daarmee had Nederland vermoedelijk .zijn grootste en gemakkelijkste kans om een Tour winnaar te bezitten al was het dan maar in de kleine Tour verspeeld. Hoewel ik het jammer vind wil ik er Sjefke Jansen geen verwijt van maken, omdat ik weet dat ook het vak van ploegleider geleerd moet worden en hij te weinig kansen heeft gehad om zich hierin te bekwamen. Wel houd ik staande dat een geroutineerde rot als Pellenaars dit niet overkomen zou zijn, evenmin als Binda, Bidot of Wiegant. Maar zij hebben dan ook de naam te hard te zijn voor hun mensen en te veel van hen te eisen, ondanks het feit dat zij de enigen zijn die Tourwinnaars te voorschijn kunnen brengen. Nog een enkel woord over de Ne derlanders in de Grote Tour. Het was te voorzien dat, indien zich geen sen saties zouden voordoen, geen van hen als winnaar uit de Tour te voorschijn kon komen. De enige die er voor in aanmerking had kunnen komen was Geldermans, vooropgesteld dat Anque- tü iets zou zijn overkomen Wat Geldermans in de Ronde van Frankrijk heeft verricht, heeft geen enkele Nederlandse renner vóór hem kunnen bereiken. Zonder de grove on regelmatigheid in de tijdrit van Bour- guin naar Lyon zou Geldermans zelfs als derde in deze Tour geëindigd zijn. Over een dergelijk resultaat kan men zich opwinden, indien men alle leu genachtige fluistercampagnes rondom de verhoudingen in de fabrieksploegen op hun juiste waarde schat. In plaats van Schuurman, die niet meer beschikbaar is, zal het doel van de voetbalclub Hilversum in het volgende seizoen worden verdedigd door de voor malige doelman van Zeist, Van Maren Voorts contracteerde Hilversum de links buiten van Amsvorde, De Haan. Menzert gaat Hilversum verlaten. Hij zal in het volgende seizoen uitkomen voor De Graafschap. De stopperspil van Hilver sum, Akkerman, zal op zijn eigen ver zoek voortaan als amateur voor zijn club uitkomen. O De voetbalclubs EDO en UVS hebben geen overeenstemming kunnen bereiken omtrent een fusie. De wederzijdse be zwaren, die tijdens de besprekingen rezen, bleken onoverkomelijk. De nieuwe eredivisieclub Heracles heeft Theunissen, linksbinnen van de voetbalclub DOS, gecontracteerd. Van Nee, rechtsbinnen van Heracles, is op ei gen verzoek op de transferljjst geplaatst, sen". ATLANTIC CITY „Dit was de zwaarste wedstrijd, die ik ooit heb ge zwommen", zei een doodvermoeide Her man Wiilemse, toen hij gisternacht na 11 uur, 35 min. en 45 sec. als officieuze wereldkampioen lange afstandzwemmen voor professionals uit het water bij het eiland Absecon stapte. De 28-jarige Utrechtse onderwijzer triomfeerde voor HERMAN WILLEMSE ruime voorsprong de derde achtereenvolgende keer in deze zware race over veertig kilometer. Met lichte hoofdwonden en blessures aan ar men en benen arriveerde hij, terwijl zijn naaste concurrenten met een half uur achterstand nog vochten met de ruwe zee. De Nederlandse wereldkampioen liep zijn verwondingen op toen hij even als de overige deelnemers enkele ma len in botsing kwam met brugpijlers en kademuren. Als niet geringe pleister op zijn wonden ontving Wiilemse naast de wereldtitel en een trofee ongeveer vijf tigduizend gulden. De 31-jarige Lumsden uit Toronto ein digde op de tweede plaats in 12 uur, 1 min. en 10 sec. De Amerikaan Park werd derde. „Nooit meer" Na de 26-jarige Lacoursiere uit Mon treal legde de vroegere Deense kampi oene Greta Andersen, die tot de favorie ten behoorde, beslag op de vijfde plaats. Zij had een achterstand van ruim ze ventig minuten op Wiilemse. Huilend stapte zij aan land. waar zij overdekt met wonden op besliste toon sprak: ,,Ik doe nooit meer mee aan deze wedstrijd; ik dacht dat ik zou sterven op de rot- Concours hippique Hoofddorp HOOFDDORP. Wederom heeft Jan Maathuis in Hoofddorp getriom feerd. Vorig jaar zegevierde hij in twee springconcoursen tijdens het na tionale kampioenschap en ook gisteren schreef hij twee concoursen op zijn naam. Met Troongraaf won hij het concours MA en Troongravin Anna leidde hij naar de overwinning in het concours „Speel uw spel". Hij liet daarbij de nieuwe Nederlandse kam pioen Velstra achter zich. Een opmerkelijke prestatie in het springconcours MA leverde de elfjari ge Pïa Arts met Tatjana. Zij werd ze vende. De uitslagen waren: Springconcours MA, 13 hindernissen, 16 sprongen met een max. hoogte van 1.30 m, lengte parcours 676 m, toegestane rijtijd 116 sec. 7 combinaties, die het parcours foutloos aflegden gingen over naar de barrage met 8 hindernissen, 11 sprongen, max. hoogte 1,40 m, toegestane rijtijd 65 sec over parcours van 379 m leng te. 1. Maathuis met Troongraaf 0 ft, 53,5 sec, 2 Velstra met Charmante 0 ft, 61,1 sec, 3 Arts met Hella, 8 ft, 56,7 sec. Springconcours „Speel uw spel": 1. Maat huis met Troongravin Anna 81 pnt, 2. Schmal met Feldblume 76 pnt, 3. Velstra met Charmante 72 pnt. Jeugdspringconcours: 12 hindernissen, 14 sprongen, lengte parcours 694 meter toege- stane rijtijd 119 sec: 1. Pia Arts met Tatja na, 2. Brugman met Danseuse, 3. Laurence van Drogenbroek met Lyciska. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zowel bij de dravers als bij de renpaarden was er gister avond op Duindigt een koers gereser veerd voor tweejiarigen. Vooral bij de eerste groep was het in de paddock een gehinnik van belang; in opperbeste stemming kwamen de dravers aan de start. Bram Williams zorgde voor een verrassing door op de laatste meters tussen Brion van de Lente en Bentepri- se door te glippen en als eerste over de finisch te gaan. Vita Kinley is op het ogenblik voor treffelijk in vorm. In prachtige stijl won zij na felle strijd met Uranus het hoofdnummer van de avond in .de uit stekende km-tijd van 1.21,7. Victor Hol- landia, die lang had stand gehouden, moest zich gewonnen geven en kon nog maar net de langzaam gestarte X Uthus T naar de vierde plaats verwijzen. Bij de renpaarden konden Happy Ti me en Flacon d'Or het beslist niet bol werken tegen de sterke Turn wa cht. Ook Fadinger wist met een machtige Del- brasinne-rush dit duo nog achter zich te houden. De uitslagen waren*. De Vacantiepri.ls1. Bram Williams J. de Graaf) 1.31,9, 2. Brion van de Lente, 3. Bente* prise; winn. 15.30. plaats 4,10, 2,60, 2,10, kop pel 16,60, cover 860. De Veluweprijs eerste afdeling: 1. Atie van de Lente (J. van Dooyeweerd) 1.31,1, 2. Asil- verno, 3. Antoinette van Rehobotih; winn. 4,50, pl. 1,60, 1,60, 1,40, kopp. 3,40, cover 5,20. Lago Maggioreprijs1. Kodhinoor (A. Kam- merzelt) 1.91, 2. Angelina, 3. Sensation; winn. 1,90, pl. 1,20, 1,60, kopp. 7, cov. 5,40. Veluweprijs tweede afdeling: 1. Alma Ax- kit (J. Wagenaar J-r.) 1.31, 2. Acrobaat, 3. Aura van Zelda; winn. 4,60, pl. 2,10, 2,70, 4,30, kopp. 3,30, cov. 6.90. De Juraprijs: 1. Mayfair (F Vandeuren) 1.23.5, 2. Heraut, 3. Paturion II; winn. 1,60, pl. 1,30, 1,90, kopp. 11, cov. 5. Zesde Ardennenprijs: 1. Yonker Aster (J. Ham) 1.28,1, 2. Zaroline twee, 3. Xon Messi- dor; winn. 1,80, pl. 1,60, 3,10, kopp. 9,90, cov, 3,70. Fjordenprijs: 1. Turmwadht (G. Bier) 2.48,7, 2. Fadinger, 3. Happy Time; winn. ,3, pl. 17,0, 2y60, kopp. 12,60, cov. 6,40. Alpenprijs: 1. Vita Kinley (J. Vóórhaar) 1.2/1,7, 2, Uranus, 3. Victor Hollandia; winn. 2,90, pl. 1,50, 2,30, 1,70, kopp. 5.80, cov. 9. Costa Bravaprijs: 1. X Worthy (L. J. Hey- man) 1.27,4, 2. X Andover 3. Anna Söfiha; -winn. 8,80, pl. 2,50, 2,40, 3,50, kopp. 19,30 cov. 6,40. Cote d'Azuresprijs: 1. Triton Erebus (M. Vergaay) 1.22,4, 2. Vink S, 3. Wand'a; winn. 10,30, pl. 1,70, 1,50, 1,20, kopp. 18,60, cov. 4,50. De laatste van de serie van vier avond- koersen in Aduard is de best geslaagde geworden. Weerlicht B had van start af de leiding, maar dit paard werd later verdreven door Turdes Messina S, die echter op de valreep moest capituleren voor Qui Suit. VaubanB en TuCield'Or werden wegens onregelmatigheden uit geschakeld. De heatdraverij werd in twee duels ROTTERDAM. Een estafetteploeg van de atletiekclub AAC bestaande uit de lopers Koppelaar, Gilling, Wuerster en Jansen, heeft gisteravond op de Nenijto- baan te Rotterdam een nieuw Neder lands record op de 4x1500 meter ge vestigd. Het oude record stond met 16 min en 18,2 sec op naam van Thor uit Roosendaal. De Amsterdammers brach ten het record op 15 min en 59,2 sec. De overige, belangrijkste resultaten waren: 10x100 meter heren: 1. Minerva Rotterdam 1 min en 51,7 sec; 2. Trekvogels Den Haag 1 min en 53,7 sec; Zweedse estafette heren: 1. Minerva 1 min en 59,5 sec; 2. Thor Roo sendaal 2 min en 1,4 sec; Olympische estafet te heren: 1. Trekvogels 3 min en 36,9 sec; 2 Minerva 3 min en 37,5 sec; 4x100 meter dames: 1. Hollandia Rotterdam 51,6 sec; 2. ALO Rotterdam 54,3 sec; relay dames: 1. Hollandia 57,4 sec; 2. Victoria 59,7 sec. De PhEippijnse vlieggewiohtbokser Sanny Romero heeft bij een wedstrijd zulke ernstige verwondingen aan het hoofd opgelopen, dat hij in het zieken huis is overleden. gewonnen door Johan Oosting met Yash- mir, zij het na een felle strijd met Yrma Dunst. De uitslagen waren; Zwolleprijs: 1. Zeta Belwin S B Bos) km. tijd 1.34.2; 2. Zenith; 3. Zaneisea Hol landia; Tot winnend: 6.80., pl. f 2.80., 2.60., 4.60., koppel: 21.50, cov. 6.50. Arnhemprijs, eerste heat: 1. Yashmir (J Oosting) 1.38.4; 2. Yrma Dunst; 3. Yveline. Tot winnend; 1.80; pl. 1.50., f 2.10., koppel f 4.70., cov. 3.40. Tweede heat: 1. Yashmir (J. Oosting) 1.27.4; 2. Yrma Dunst; 3. Yveline; Tot win nend: 1.70; pl. f 1.10., 1.30., koppel f 2.90: cov. 3. Arnhemprijs definitief: 1. Yashmir; 2. Yrma Dunst; 3. Yveline. Utrechtprijs 1. X Messidor (J. Verhoeve) 1.31.5; 2. IJsselstein Belwin; 3. X Saint; Tot. winnend: t 2.40., pl. 1.40., 2., kop pel. f 6.70., cov. 4.60. 's-Gravenhageprijs: 1. Qui Suit (B U De Jong) 1.27.6; 2. Turdus Musica S; 3. Weer licht B: Tot. winnend: 4,20, pl. J 1,90, 2.80., koppel 11, cov. 3.90. Totalisatoromzet 18.618. ft Acht Nederlandse basketbalspelers zuilen van 18 augustus tot 2 september deelnemen aan een trainingskamp, dat door de Franse basketbalbond wordt ge houden. De geselecteerden zijn: Boot, Franke (Wolves), Bruin, Kok, Sterker (Landlust), Kuikens, Schappert (AGON) en Pouw (Argus). De oud-wereldkampioen boksen in het bantamgewicht Harold Dade (V.S.) is op 37-jarige leeftijd in Chicago overleden aan de gevolgen van een longziekte. Dade trok zich in 1955 uit de wedstrijdsport terug. Amerikaanse tenniskampioen schappen in Chicago CHICAGO. In de Amerikaanse ten niskampioenschappen op de harde baan zijn de verrassingen niet van de lucht. In de eerste ronden sneuvelden bij de heren reeds drie spelers van de ranglijst. Bij de dames moest het meisje Billy Jean Moffit, dat zich in Wimbledon zo danig weerde, het veld ruimen. Zij verloor van Carol Ann Loop met 62 79 en 68. Voor de zeventienjarige scholier Bel- kin was het een grote dag. Hij Immers versloeg de als eerste geplaatste Reed met 64 36 en 63. De Davisbekerspeler Ralston, die on langs de Canadees Godbout versloeg, tkreeg nu klop van dezelfde tegenstan der met 63 57 en 26. Dell ten slotte verloor van Sankofski, een debutant in de kampioenschappen, met 26 en 36. HEERLEN Acht voetbalspelers van Rapid J.C., Ewe, Ederveen, Pinckers, Kus- ters, Bauling, Goertzen, Gulpers en Waehelder hebben zich gisteren contrac tueel verbonden aan Roda J.C. Roda J.C. contracteerde voor het ko mende seizoen ook nog de Duitser Fra- entz, die voor S.V. Stolberg uitkwam. De verzorger en masseur van Rapid J.C., May Boesten, die sinds de oprichting van Rapid bij deze vereniging in dienst was, heeft een contract getekend met Fortuna '54. AMSTERDAM De moord, op de Italiaan Bruno Colombo kwam giste ren zijdelings ter sprake, toen de Amsterdamse rechtbank de -wapen- diefstallen op Schiphol, waaraan be gin van dit jaar een einde kwam, de revue liet passeren. Er was ook een duidelijk verband. Immens, de zaak kwam aan het licht toen de politie een onderzoek instelde naar de herkomst van het pistool waar mee de Italiaanse zakenman Bruno Colombo was vermoord. De zaak tegen de bekendste figuur in deze affaire, de 38-jarige wapen bandelaar P. A. W. (Pistolen Paultje) werd aangehouden omdat de officier veel prijs stelde op de aanwezigheid van een vrouwelijke getuige, die giste ren verstek had laiten gaan. Ook de zaak tegen een heler uit Den Helder, de 24-jarige elektricien A. L. R., werd aangehouden. Restte het onderzoek naar de gedra gingen van vier anderen; de vroegere employe's van de K.L.M., C. K. (24) en H. van A. (21) uit Amsterdam, de 42-jarige rechtskundig adviseur P. N. en de 38-jarige filiaalhouder van het Wapenmagazijn H. C. O. Het eerste tweetal werd' van diefstal, het'tweede van heling beschuldigd. De voornaamste K. was volgens de officier van justi tie, mr. H. E. van Renesse de voor naamste dief geweest. De eis tegen hem luidde twaalf maanden met aftrek en van de rest twee maanden voor waardelijk. Van A. hoorde zes maanden met aftrek en van de rest drie maan den voorwaardelijk tegen zich eisen. De eis tegen N. was twaalf maanden met aftrek en van de rest vier maan den voorwaardelijk en voor O. werd een boete van 250 gulden voldoende geacht. Pistolen Paultje mocht dan gisteren buiten de behandeling blijven, hij bleef de centrale figuur in deze zaak. Hij wa,s het, die het pistool waarmee Bruno Colombo in november vorig jaar werd vermoord, bij de politie had ingeleverd. Het onderzoek naar de herkomst van dit pistool leidde regelrecht naar Schip hol. Pistolen Paultje had het moord wapen en nog vele andere geweren en pistolen van de rechtskundig adviseur N. gekocht, die ze op zijn beurt van de twee K.L.M.-ers had betrokken. Waarom Gek op wapens 55 ,,Ik was lid van een schietvereniging in Baarn en was gek op wapens", voer de hij t.er verklaring aan. Op die ma nier was hij 61 wapens rijker geworden. Volgens zijn leveranciers waren ze van smokkel afkomstig. N. had aan dat verhaal geen moment getwijfeld en hield daarom ook gisteren hardnekkig staande, dat hij zich noch aan opzet-, noch aan schuldheling had bezondigd. De twee employés van de K.L.M. be kenden vlot dat ze tijdens hun avond diensten wapens uit ladingen hadden gestolen. Waarom ze dat nu eigenlijk hadden gedaan, kondén ze zelf ook niet verteUen. Over de prijzen die werden gemaakt, liepen de meningen uiteen. K. zou voor eik pistool twintig tot vijftig gulden hebben gekregen, welk geld dan met Van A. werd gedeeld. Geweren die vijftien- tot zeventienhonderd gulden waard waren, verkocht hij voor hon derd gulden. N. had volgens zijn zeg gen veel meer moeten betalen; 65 tot 77,50 gulden voor pistolen en vijfhon derd gulden voor geweren. De officier van justitie meende, dat N. door zijn grote belangstelling voor wapens de diefstallen op Schiphol had bevorderd. De raadsman van de rechts kundig adviseur, mr. Brans, geloofde daarvan niets. ,,Het stelen op Schip hol gaat nog steeds door. Het is daar een bende; ze kunnen er zelf geen wij-s uit worden, zo slordig gaat het er toe", zei hij. In de verliezersronde van het toer nooi om de wereldtitel schaken voor stu dententeams heeft Nederland in Mari- anske Lazne met 2—2 gelijk gespeeld tegen Cuba. In deze groep leidt Dene marken. Nederland staat met Israël op de tweede plaats met drie punten achter stand. Van onze zeilmedewerker WAARMOND De Kaagweek is ten einde en op de laatste dag is er door de zeilers heel wat gemopperd. Niet op de perfecte organisatie, maar op de dikwijls langdurig afwezige wind. Gezien de stand in vele klassen is het erg jammer dat het op de laatste dag zo gelopen is, want door de windstiltes verloren de wedstrij den veel van hun karakter. Hoe vreemd de omstandigheden soms waren kwam frappant tot uiting in de Vrijheidswedstrijd. Bouw van Wijk, op weg om ongeslagen hoofd prijswinnaar te worden, lag aan de wind in het Stoombotengat kruisend aan de kop, maar op honderd meter achter hem voer Jan Romkes de Vries ruimschoots met de spinnaker bij. Tot troost van diegenen die het niet tot prijzen brachten, zij gezegd dat het op de vierde wedstrijddag van de Kaag- week met recht gelukzeilerij was. Dit doet echter niets af van de prestatie van Bouw van Wijk, die alle races won als enige zeiler in deze Kaagweek. In het klassement eindigden de gebroeders Korswagen op de tweede plaats. Briesje Ook in de vierde ontmoeting Holland- Friesland draaide het uit op een Hol landse overwinning. Toen er bij een aar dig briesje was gestart gaf het beeld daf het eerste kruisrak bood, ons de hoop dat de Friezen in elk geval nog de eer zouden redden. J. Alberda en J. de Wil de, beiden Friezen, lagen op kop, maar in de wegvallende wind ter hoogte van de Zweilandboeien kwam ir. G. A. Bak ker hoog over stuurboord opsteken en wrong zich in tweede positie tussen Al berda en De Wilde. Het verdere verloop van deze race werd een windstil drama voor de Friezen, die lijdelijk moesten toezien hoe de eerste drie plaatsen, die uiteindelijk de punten opleveren, in Hol landse handen kwamen. Holland behaal de 36.1 punt en Friesland 19. Totaal een overtuigende zege voor Holland met 127.3 punt tegen Friesland 92.1. Wie de hoofdprijswinnaar zal worden in de Valkenklasse kunnen wij nog niet meedelen, want tot laat in de avond ver gaderde nog het protestcomité over een protest van Rolf v. d. Baumen tegen H. Kirkenier. Kirkenier had een aanvaring bij de start gehad met Rolf v. d. Baumen in een vrij onduidelijke situatie. Kirkenier werd na een zware race eerste en zal, als hij niet uitgesloten wordt, winnaaar in het klassement zijn. Mocht evenwel het protest aan Rolf v. d. Baumen worden toegewezen, dan is deze zeiler zeker van de hoofdprijs. In de laatste wedstrijd werd ir. L. Herfst achter Kirkenier tweede. In het voorlopige klassement, aangenomen dat Kirkenier niet uitgesloten wordt, neemt Arie Klein de derde plaats in achter Kirkenier en Rolf v. d. Baumen. Engelse zege Zoals verwacht, werd de Engelsman Alec Stone de eindwinnaar in de Solo klasse. Weliswaar werd hij in de laatste race vierde achter zijn landgenoten C. Nelson, T. Allan en Michel Flint, maar in het klassement behaalde hij royaal de overwinning met 201 punten voor Jack Holt, 172 en T. Allan, 155 punten. De Solo klasse is door deze Kaagweek bijzonder in trek gekomen in de Nederlandse zeilwereld. De promotors van de Solo klasse hebben vele aanvragen gekregen van zeilers die in deze elegante eenmans- boot willen overstappen. Bijzonder spannend was de open Regenboogwedstrijd, waarin het ging om de eindbeslissing. Eindeloos dreven de grote jachten op een plas waar geen rim peltje te bekennen was, maar aan boord bij ir. G, A. Bakker en John Hofland is er een constante concentratie geweest. Voor ir Bakker was er aanvankelijk geen vuiltje aan de lucht. Afwisselend voer hij óf Alberda aan de kop en zijn concur rent in het klassement. Hofland, vertoefde in de achterhoede. Maar in een zeer langdurige drijfpartij wisselden plotse ling de kansen. Hofland kwam verras send in derde positie achter Alberda en A. Gebuis, terwijl ir. Bakker op de zesde plaats terecht kwam. Spanning Bij Hofland steeg nu de spanning nog meer, want er was een kleine kans op de hoofdprijs gekomen. A. v. d. Werf gooide echter roet in het eten, want kort voor het einde passeerde hij in een gun stig vlaagjede Beneventum van Hof land, die daardoor vierde werd en een punt tekort kwam in het klassement op Bakker. Het dient gezegd dat Hofland de pechvogel in Kaagweken is. Koos de Jong werd met een dagzege hoofdprijswinnaar in de Finnjollen. Wim Maarsse won voor de tweede maal in deze Kaagweek de wedstrijd, maar door zijn slechte resultaat in de eerste race, toen hij negende werd, kon hij het pun tental van De Jong niet overtreffen. In het klassement behaalde De Jong 121 pnt., Maarsse 112 en H. v. d. Rest 103. Hoe spannend het was in de laatste wedstrijd van de 16 vierkante meter klasse blijkt uit de uitslag. J. de Ruyter werd hoofdprijswinnaar met 78 punten voor Jan van Dijk (75 pnt.) en B. N. Ooms (74 pnt.) In de Pampusklasse sleepte het team F KatJ. B. Reeder met zijn Hinde op het nippertje de eindzege uit het vuur. Dit koppel won de laatste wedstrijd voor G Biesot en ir. J. v. d. Hoek. Naaste concurrenten. J. Greevelink en L. de Wit waren niet in de kopgroep te vinden. Reeder behaalde 82 punten, Grevelink 70. /Vaar België In de Vaurienklasse ging de hoofdprijs naar België. W. Wittoeck won de laatste race voor P. van Toen en G. A. M. Sa- raber Met deze laatste overwinning ver gaarde de Belg in totaal 107 punten, waardoor hij in het klassement voor A. J. Saraber, die het tot 91 punten bracht, eindigde. Verdere uitslagen; )2 vlerkante meter, laatsle wedstrijd. 1. W. Guidemond, 2 B Binkhorst. 12.voetsjollen, laatste wedstrijd. 1 me- •rouw M. E. Plantenga-Tims, 2. mejuffrouw 1. L. R Bootz. hoofdprijs mevrouw M, E -■-•tenga Flving Dutchman laatste wedstrijd: 1. H C. Blok, 2 O. G. Steegstra, hoofdprijs H. O ""Jok Olympiajolleri. laatste wedstrijd, mejuf frouw P. v. Roessel, 2, C. A. A. Visser, hoofdprijs N. J. Keyzer. Schakelklasse, laatste wedstrijd. 1. mejuf frouw M. v. d. Steur, 2. M. de Ruyter, hoofdprijs R. Tetteroo, Flying Junioren, laatste wedstrijd. 1. A. E. Dudok van Heel Jr., 2 mejuffrouw An- nelies Vunderink, hoofdprijs A. E. Dudok van Heel Jr. Sterrenklasse, laatste wedstrijd. 1. I. v.d Waal, 2. J. O. v. d. Peijl, hoofdprijs B. R. de Vries. Jeugdklasse, laatste wedstrijd. 1. P. L. Bon, 2. J. R. W. ten Kate, hoofdprijs P. L. Bon. Om tennistitels „oudere jeugd" AMERSFOORT. De tenniskam pioenschappen voor de oudere jeugd zijn in volle gang. Twaalf van de veer tien districten van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennisbond (KNLTB) hebben naar dit toernooi speelsters en spelers afgevaardigd. Bij de jongens werden Haarlem, Am sterdam en Overijssel vertegenwoor digd in de laatste vier, bij de meisjes Rotterdam en Groningen. Over het algemeen toonden de winna ressen en winnaars een opvallend over wicht. Uit hun spel bleek echter ook, dat zij nog geen bedreiging vormen voor onze huidige bescheiden topklasse. De uitslagen waren: Jongensenkelspel, tweede ronde: T. Okker (distr Haarlem) versl H Ranke (Limb) 6—0 6—1; H Termeulen (U) versl Gvd Avoort (NB) 63 62; J Barth (A'd) versl T Boe lens (Haag) 6—2 7—5; C Bol (R'd) versl S Rutgers (U) 6-1 6—1; R v Gelder (A'd) versl T Tervoort (NH) 6—1 6—1: R v Leeuwen (R d) versl R de Groot (Haag) 6—3 6—4; H Boldam. (Ov) versl B de Klijn (Haag) 6—2 6—0; N Fleury (A'd) versl P Tegel (NH) 61 6—0. Kwarteïndstrijden: ökkër versl Termeulen 63 62; Van Gelder versl Van Leeuwen 6 3 62; Bokdam versl Fleury 75 3—6 63; Barth versl Bol 6—2 4—6 6—3. Meisjesenkelspel, tweede ronde: E Spruijt (R'd) versl R Houps (Haag) 6—3 64; E rCramer (Haa?) versl C PeUikaan (NB) 6—1 6—1; A Lenoutre (Gr) versl H v d Wal (A'd) 62 6—0; R v d Linden (A'd) versl I Wattez (Z) 6—2 6—0; J Sluijter (R'd) versl R Dol- dersur (Ov) 6—3 6—1; M Jansen (Haag) versl M Poelman (NH) 6—2 7—5; T Groen man (Gr) versl A Mulder (A'd) 63 60; K de Jong (U) versl N Kettner (Haag) 7—5 6—4. Kwarteïndstrijden: E Spruijt versl E Kra mer 6—0 64; A Lepoutre versl R v d Lin den 6—1 63; J Sluijter versl M Jansen 61 6—3; T Groenman versl K de Jong 6—1 6—3. A

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9