INFILTRANTEN OP VOGELKOP GELAND OPROEP VAN BIDAULT Riviera steeds onveiliger Brits hof: Soblen moet naar V.S. Macmillan voltooit schoonmaak MEERDERHEID IN S.E.R. Overheid zal stap terug moeten doen AKKERTJES VACANTIE PERZISCHE REGERING TREEDT AF Algerije weer ter stembus Rendierjacht voor Telstar Verdeeldheid over recht van toetsing BOSBRANDEN BETEUGELD V.S. LANCEERT REUZEBALLON BETOGING WAS VOOROPGEZET PLAN Mogelijk ontsnapt aan Nederlandse defensie PAMFLETTEN EN POST Retourtje Djakarta- Nieuw-Guinea Donderdag 19 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Jongetje verdronken BRITSE „HITLER" NAAR RECHTER Bromfietser onder auto de veilige pijnstiller mee op HOLLANDIA (A.N.P.) Naar schatting zestig Indonesische infiltranten zijn gisteren in de loop van de dag aan land gegaan aan de noordkust van de Vogelkop, een kilometer of honderd ten oosten van Sorong, bij Sausapor. De Indonesische militairen hebben de kust bereikt in zeil- (vermoedelijk één) en motorprauwen (vermoe delijk twee). Sausapor is in de tweede wereldoorlog een Amerikaanse basis geweest. In Indonesische radio uitzendingen is herhaaldelijk gezegd dat de plaats door Indonesische parachutisten was bezet. Uit één vliegtuig: voor Indonesiërs voor Nederlanders door WIM HOJFFMANN HOLLANDIA Boven het actie gebied bij Merauke zijn gisteren pamfletten uitgeworpen, waarin de Indonesische parachutisten wordt aangeraden zich o$er te geven. Het Nederlandse vliegtüig, waaruit dat werd gedaan, wierp ook post uit voor de patrouilles van de Neder landse strijdkrachten, die zich in de bush bevonden. Na de vuurcontacten, die zijn voorgekomen aan de rand van Me rauke, is het waterleidingproject, dat in de buurt van de stad wordt uitgevoerd, stilgelegd. Voor de kampong Moppa, waar maandag een Nederlandse patrouille werd beschoten, is een avondklok afge kondigd. De resident, mr. F. J. R. Bibrink Jansen, heeft daar onlangs de bevoegdheid toe gekregen toen voor het gebied van Merauke de burgerlijke uitzonderingstoestand werd afgekondigd. Tijdrovend De resident is steeds ter plaatse waar het spant. Doorgaans bestuurt hij zijn Fiat 1100 met standaard zelf. De maatregelen, die de stadskern waterdicht moeten bevei ligen, zijn tijdrovend, maar de uit- kamming van de randkampongs is nu goed gevorderd. Toen ik giste ren Merauke verliet, was de stem ming in de stad zelf laconiek. In de Dakota waarmee ik naar Hollandia vloog," werd ook de Papoea-veldwachter Gebse ver voerd, die maandag bij een vuur- wisseliifig gewond is geraakt. In het hospitaal in Merauke is zijn oog weggenomen. In Hollandia zal hij verder worden behandeld. De resident was op het vliegveld van Merauke toen Gebse uit een ziekenauto in het vliegtuig werd gedragen. Zijn toestand is bevredi gend. Treffend was het medeleven met de Papoea op het vliegveld van Hollandia. Zonder woord ston den -blank en zwart on<Jer hen geharde militairen rondom de brancard. In -Merauke zullen de operaties nog wel lang duren. Dat komt mede door de voorzichtigheid van de commandanten, die elk risico mijden om maar geen mensenlevens op het spel te zetten, 's Nachts worden er geen patrouilles uitge zonden, omdat dan makkelijk ver warring kan ontstaan. Doelbewust worden overdag alleen aanvallen ondernomen wanneer de eigen vuurkracht groter is. Van onze correspondent PARIJS De bosbranden aan de Fran se zuidkust leveren geen onmiddellijk gevaar meer op. De alarmtoestand in de stadjes Ceyreste en Chateauneuf-les Mar- tigues is opgeheven en de kampeerders kunnen terugkeren naar de kampeer plaatsen, voorzover deze niet door het vuur verwoest zijn. Alle geëvacueerden zijn teruggebracht naar hun woningen. Niettemin blijft voor de brandiweér en de soldaten de alarmtoestand in de buurt van Ceyreste en van La Ciotat van kracht. In dit gebied zijn vele rayijnen en spelonken, waar het vuur nog altijd woedt en die voor de brandweer ontoe gankelijk zijn. In deze streek is ongeveer 1800 ha. dennenbos verwoest. Ook de wildstand is in deze brand geheel ten onder gegaan. Gisteren is in de buurt van La Ciotat een man gearresteerd, die probeerde langs de weg enkele struiken in brand te steken. Hij bleek een zwakzinnige te zijn. De infiltranten vormen waarschijn lijk de groep, die al eerder bij Waigeo was gesignaleerd. Volgens meldingen van de DevolKing werden op dat eiland maandag mtiitranten atgezet door en kele prauwen. Zij waren gewapend en gekleed m groene uniformen. Toen de meldingen van de bevolking binnen kwamen was langs de militaire ver bindingen al een alarmsignaal ge geven. SCHEEP GEGAAN Een militaire patrouille constateerde op Waigeo aat ae infiltranten intussen weer scneep waren gegaan en in ooste lijke richting waren vertrokken. Br werd een verlaten bivak gevonden, waar wat achtergelaten munitie werd aangetroffen. Is deze groep dezelfde geweest als die, welke dij öausapor is geland, dan betekent dat, dat zij er in is geslaagd door de Nederlandse defensie neen te glippen en enige honderüen kilometers over zee af te leggen zonder dat zij kon worden onderscnept. De bevolking in de streek van Sau sapor staat bekend als anti-Indonesisch. Viak achter het strand waar de landing geschiedde, begint een bergachtig en veelal onherbergzaam terrein. Een am fibische eenheid mariniers is uitge stuurd om de infiltranten op te sporen. EVACUATIE Na het bezoek, dat gouverneur Plat- teel maandag en dinsaag aan Merauke bracht, is oesloten de Nederlandse vrouwen en kinderen op de buitenpos ten in Zuid-Nieuw-Guinea in staat te stellen te evacueren. Het betreft hier voornamelijk de gezinnen in Mindip- tana, Kepi, Agats en Tanah Merah, voor zover de vrouwen en kinderen daar al niet eerder waren vertrokken,. Een overweging tot vertrek kunnen, behalve militaire dreiging, ook de •groeiende moeilijkheden zijn bij de be voorrading van de buitenposten. De militaire acties tegen de infiltranten eisen zoveel transportmiddelen op, dat de voorraden voor de burgerbevolking mogelijk hier en daar niet tijdig kun nen worden aangevuld. ONDERZOCHT Vóór zijn vertrek uit Merauke is het vliegtuig waar gouverneur Platteel mee reisde, nog zorgvuldig onderzocht. Bij de kampong Moppa, waar het maandag tot een vuurgevecht kwam, ligt name lijk het vliegveld van Merauke. Daar stond tijdens het vuurgevecht het vlieg tuig. Nagegaan werd of, het toestel wellicht door kogels was getroffen. Er bleek echter niets met de Dakota aan de hand te zijn en de gouverneur kon zonder vertraging naar Hollandia vertrekken. De bemanningen van De Kroonduif hebben evenwel uit overwegingen van veiligheid gevraagd, de gebruikelijke overnachtingen te Merauke af te schaf fen. TEHERAN (Reuter) Het Per zische kabinet van premier Ali Amini is gisteren afgetreden, na dat de regering er na een week van kabinetszittingen niet in was ge slaagd een sluitende begroting op te stellen. Dr. Amini verklaarde dat de on toereikendheid van het Amerikaanse hulpprogramma de hoofdzaak vormde van zijn aftreden. ,,Het is niet mogelijk een land zonder geld te leiden", zo zei hij. Hij voegde hier aan toe dat Amerika, sedert hij aan het bewind was, slechts" dertig mil joen dollar had verstrekt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde op de opmerkingen van dr. Amini met een verklaring dat in de afgelopen vijf jaar jaarlijks een bedrag van onge veer zestig miljoen dollar aan de Perzische regering was verschaft. Dr. Amini had al vaker gedreigd te zullen aftreden als de begroting niet sluitend gemaakt zou kunnen wor den. Het tekort bedroeg ongeveer 25 miljoen pond sterling (ongeveer 250 miljoen gulden). De premier had een besnoeiing van de overheidsuitgaven voorgesteld van vijftien procent. DJAKARTA (AFP) Drie van de zeven Papoeastudenten, die een bezoek brengen aan Indonesië zullen morgen naar Nieuw-Guinea vertrekken. Een van de drie, Indey, zei dat zij de Papoealeiders op de hoogte zouden stellen van „de werkelijke situatie in Indonesië en van de houding van de Indonesische regering tegenover Nieuw- Guinea". De drie studenten zouden slechts en kele dagen in Nieuw-Guinea willen blijven, waarna zij zullen terugkeren naar Djakarta om hun bezoek aan ver schillende delen van Indonesië te her vatten. Ook zullen zij op 17 augustus de viering van de Indonesische onaf hankelijkheidsdag bijwonen. DE LIER. In De Li-er in het West- land is gisteren het anderhalf jaar oude jongetje uit het gezin Staalduinen in een sloot verdronken. De kleuter was op het land van zijn vader aan het spelen. Van onze correspondent PARIJS De Algerijnen gaan op 12 augustus naar de stembus om voor de eerste maal een eigen par lement te kiezen. Dat zal uit 196 leden bestaan, van wie 180 Arabie ren en twaalf Europeanen. Tege lijkertijd moeten de kiezers zich in een referendum uitspreken over de zittingsperiode van dit parlement. Volgens overeenkomst van Evian had eerst een grondwetgevende ver gadering moeten worden gekozen. Zo dra deze met haar taak gereed was na aanvaarding van de grondwet en de officiële installatie van de regering, hadden parlementaire verkiezingen moeten worden gehouden. Oplossing De voorlopige uitvoerende macht heeft nu in overleg met alle betrok ken partijen een nieuwe oplossing ge vonden om de instelling van een re geringsapparaat te versnellen en de Algerijnen niet al te vaak naar de stembus te roepen. Men verwacht dat de leiders van de regionale verzetsgroepen aan de hoog ste raad van de F.L.N., de C.N.R.A., zullen voorstellen een politiek bureau van de partij in te stellen en de voor lopige Algerijnse nationalistische re gering op te heffen. Het lid van de opperste Sovjet Wenja- min Dimsjit is benoemd als waarnemen de premier. Hij deelt die functie met en kele anderen. Dimsjit is bovendien tot voorzitter benoemd van het staatsplan bureau. Van onze correspondent PARIJS Georges Bidault, oud premier van Frankrijk en thans burgerlijk leider van wat eens de O.A.S. was en nu Nationale Ver- zetsraad heet, heeft alle Noord- Afrikaanse Fransen, die in het va derland zijn teruggekeerd, opgeroe pen om zich te verenigen en de strijd tegen de Franse regering voort te zetten. De oproep is bekend geworden door het oprollen van een actiegroep van de voormalige O.A.S. te Genève dooi de Zwitserse politie. Alle leden van deze groep zijn over de grens gezet en hun materiaal, bestaande uit tien duizend vlugschriften, waaronder de oproep van Bidault, is vernietigd. In deze oproep herinnert de Natio nale Verzetsraad de Fransen eraan, dat hij geen enkele waarde hecht aan de overeenkomsten van Evian of aan de referendums van 8 juni en ljuli. Na de Fransen bezworen te hebben geen geloof te schenken aan de ga ranties. roept de Raad alle terugge keerde Fransen op om zich te ver enigen en de strijd voort te zetten. Geen loze dreiging Dat dit alles geen loze dreiging is, bleek nogmaals in de laatste 24 uur. Te Antibes werd 's nachts een aan slag gepleegd op een benzinedepot, dat 20.000 liter brandstof bevatte. Even voor middernacht stopte een sportwagen voor dit depot en een van de twee inzittenden schoot zijn machi nepistool op een tank leeg. Daarna verdween de wagen in het duister van de nacht. De brandweer en de poli tie, gealarmeerd door het machine geweervuur, arriveerden enkele minu ten later. Zij slaagde erin de gaten in de tank te stoppen, doch niet voor er' honderden liters over de kustweg in zee waren gelopen. Bovendien hebben ongeveer vijftig industriëlen en zakenlieden van Anti bes over de post belastingaanslagen" ontvangen, die ondertekend waren met ..O.A.S., 9de district, Marseille- Menton". De gevorderde .belastin gen" varieerden van 750 tot 7500 gul den. Bij dit aanslagbiljet was een briefje gevoegd, dat indien de aange- slagenen niet zouden betalen of de po litie hiervan in kennis zouden stellen, er straf zou volgen. Gisterochtend pleegden drie man nen een overval op een Marseillaans wisselkantoor. Zij eisten van de kas sier al het geld dat hij onder zijn berusting had. Deze nam echter zon der zich te bedenken oen revolver uit zijn bureaula en bedreigde daar mee de bandieten. Twee van hen sloegen op de vlucht en de derde, op wie het wapen was gericht, stak zijn armen in de lucht en werd gearres teerd. Hij bleek een deserteur te zijn, voorzien van valse papieren en een lidmaatschapskaart van de O.A.S. Even later op de ochtend werd een autoverhuurinrichting overvallen door twee mannen, die daar een bedrag van bijna 4000 buit maakten. Grote zorgen Deze beide overvallen volgden op een hinderlaag, waarin een Marseil- laanse arts was gevallen. Men had hem omstreeks middernacht telefo nisch opgeroepen om een kind te ver zorgen, dat in levensgevaar verkeer de. Toen hij naar buiten kwam, werd hij opgewacht door vier mannen, van wie een hem een kogel in de schou der schoot. De politie in Zuid-Frankrijk maakt zich over dit alles grote zorgen. Het blijkt dat veruit het grootste deel van de gerepatrieerden in Marseille blijft. Vermoedelijk omdat zij vinden dat het klimaat daar het meest met dat van Algerije in overeenstemming is. rhaar ook om, zodra de mogelijkheid zich daarvoor voordoet, naar hun oorspronkelijke woonplaatsen terug te keren. Men schat het aantal gere patrieerden in de buurt van Marseille op ongeveer 125.000. V er sterking Het staat vast dat zich hieronder een groot aantal leden van de O.A.S. bevindt, wier enige bezigheid gedu rende de laatste jaren bestond uit het plegen van overvallen -en het houden van strooptochten, hetgeen hun toe stond op tamelijk ruime voet te le ven. Men verwacht nu een sterke toeneming van de criminaliteit in de steden van Zuid-Frankrijk en langs de hele Cöte d'Azur, alles onder de dekmantel van steun aan de O.A.S. en bovendien nu geruggesteund door de oproep van Bidault. Om tegen te gaan, dat zich nog meer repatriërenden rondom Mar seille vestigen, heeft de Franse rege ring besloten geen uitkeringen meer te verlenen aan mensen, die zich in de departementen langs de Middel landse Zee willen vestigen. De regering heeft voorts vijf extra compagnieën troepen naar Zuid- Frankrijk gestuurd om de bewaking te verscherpen en om intensiever toe zicht uit te oefenen op de gerepatri eerden. Van onze correspondent LONDEN. Het verzoek van de spion dr. Robert Soblen in En geland te mogen blijven, is giste ren in eerste instantie door het Britse hooggerechtshof afgewezen. Zijn advocaten tekenden onmiddel lijk hoger beroep tegen deze be slissing aan. Zoals bekend belandde Soblen in Engeland, toen hij per vliegtuig van Israël naar de Verenigde Staten zou worden overgebracht. In Amerika moet hij een levenslange gevangenis straf uitzitten, wegens spionage voor de Sowjetunie. Vóór hij de cel zou ingaan, vluchtte hij met een vals paspoort naar Israël, maar werd door dat land uitgewezen. In het vliegtuig naar New York sneed dr. Soblen zijn polsen door en stak hij zich met een tafelmes in zijn buik. Niet om zelfmoord te ple gen, verklaarde hij voor het gerecht in Londen, maar om er voor te zor gen dat men hem in Londen uit het vliegtuig zou halen. Hij werd hier inderdaad meteen in een ziekenhuis opgenomen. Dit bete kende evenwel niet dat Soblen daar mee werd toegestaan in Engeland te blijven. Zijn advocaten probeerden dat op juridische gronden van de Britse rechters gedaan te krijgen. De 61-jarige Soblen, die aan een ongeneeslijke bloedziekte lijdt, blijft in de gevangenis van Brixton, waar men hem heen bracht, zodra hij weer voldoende was hersteld van zijn ver wondingen. Het valt niet te verwachten dat Soblen wordt gedeporteerd, vóór zijn zaak in hoger beroep in Engeland is behandeld. Van onze correspondent LONDEN Met de benoeming van Peter Rawlinson tot advocaat-gene raal gisteren bekend gemaakt is de reorganisatie van de Britse regering zo goed als voltooid. Er moeten nog enkele functionarissen in de onderste regionen worden be noemd. Rawlinson (43) volgt Sir John Hobson op die werd aangesteld tot procureur-generaal, eveneens een lid der regering in Engeland. Sir John kwam op de plaats van Sir Re ginald Manningham-Bulier die be noemd was tot Lord-Kanselier, dat wil zeggen voorzitter van het Hoger huis. Hij heeft de titel .van Lord Dil- horne van Toweester aangenomen nu hij bij de Lords zit. MaeimHarwmag. rijn grote„schoon maak dan volbracht hebben, de politie ke storm er door veroorzaakt, woedt nog in alle hevigheid voort. Er blijkt steeds meer dat de hardhandige verwij dering van mannen als Selwyn Lloyd, die minister van financiën was, en Ha rold Watkinson, die de portefeuille van defensie beheerde, meer kwaad bloed ge zet heeft dan de premier had verwacht. Massale aanval Maar het blijkt ook al duidelijk dat de conservatieven de onderlinge geschil len zullen bijleggen, met het oog op de massale aanval van de socialisten die volgende week in het Lagerhuis zal wor den ingezet aan de hand van de zeer scherpe motie van wantrouwen tegen de regering Macmillan, die partijleider Gaitskell heeft ingediend. Dit neemt niet weg dat er nog steeds druk wordt gespeculeerd over een moge lijk aftreden van premier Macmillan zelf. De mogelijkheid daartoe zou zeker groter worden, indien de uitslagen van de reeks tussentijdse verkiezingen die op komst zijn, geen herstel voor de con servatieven aantonen. De Tories hebben vooralsnog hun hoop gevestigd op de in vloed die er moet uitgaan van een reeks maatregelen die men van het nieuwe ka binet verwacht, om het kiesvoik gunsti ger te stemmen: een wat soepeler loon- beleid, en het wat gemakkelijker maken van het kopen van huizen voor zover het hypotheken betreft. STOCKHOLM (UPI) In opdracht van de Zweedse televisie zijn giste ren in de bergen van D'undret in het Zweedse Lapland twintig rendieren gevangen genomen. De dieren zullen een rol vervullen in de Zweedse bijdrage aan het Euro pese televisieprogramma dat op 23 juli via de Telstar naar Amerika wordt gezonden. Vrijdag gaat een twintig man sterke televisieploeg naar het noordelijkste deel van Zweden om de opnamen te maken. Van onze correspondent LONDEN Colin Jordan, leider van de Britse nationaalsocialistische bewe ging, is gedagvaard om volgende maand voor een Londense politierechter te verschijnen. Dit is gebeurd op grond van overtredingen van de wet op or deverstoringen. Jordan sprak op 1 juli op het Trafalgar Square in Londen tijdens een betoging van zijn partij een fel antisemitische rede uit. Hij werd herhaaldelijk onderbroken en er ontstond een massale vechtpartij tussen het handjevol aanhangers van Jordan en duizenden tegenstanders van zijn nazistische denkbeelden. Ook John Tyndall, secretaris van zijn beweging, is gedagvaard. Jordan die onderwijzer is in Coven try, werd na de rel in Londen ge schorst. Vandaag moet hij zich voor het bestuur van zfjn school verantwoorden. UDEN. Op de markt in Uden is gisteren de 21-jarige arbeider B. Klein met zijn brommer onder een bestelau gekomen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer bad plotseling moe'ci remmen, omdat de brommer die voc hem reed dat ook deed. Daardoor vi; hij voor de van de andere kant komen de bestelauto, I Van onze redactie economie ROTTERDAM. --- Het uitgangspunt van het advies dat de Sociaal-economische raad over de loon vorming heeft ingediend, is de vrijheid en de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Van groot belang daarbij is de plaats die de overheid moet innemen in het ontworpen systeem van loon vorming. De meningen hierover in de raad lopen uiteen. De meerderheid evenwel is van oordeel dat de overheid zich in het geheel niet meer mag bemoeien met de loonvorming. Er is wel een zekere mate van toezicht nodig. Maar dat dient dan te bestaan uit het treffen van globale maatregelen. Geen details en de toetsing overlaten aan een daarvoor aangewezen instelling. Als gevolg daarvan zal het bedrijfsleven rekening moeten houden met de mogelijkheden en de beperkingen van de eco nomische ontwikkeling. De halfjaarlijkse rapporten zijn in het nieuwe systeem van groot ge wicht. De feitelijke ontwikkeling van de lonen moeten op deze rapporten worden afgestemd. Ook de regering en het parlement zullen de gegevens van het Centraal planbureau en het Centraal bureau voor de statistiek moeten betrekken in het bepalen van een sociaal-economisch beleid voor een langere periode. ALGEMEEN Öe Ser meent dat de rapporten een algemeen karakter moeten hebben. Daarbij zal gebruik moeten worden gemaakt van ervaringen in het verle den. Aandacht moet worden besteed aan: 1 De totale stijging van de loonkosten in de naaste toekomst. (Met het oog op de collectieve arbeidsovereenkom sten, die langer dan een jaar geldig zijn moeten ook verwachtingen op langere termijn worden opgenomen. De gege vens kunnen geconcretiseerd worden in stijgingspercentages, globale aanduidin gen of in minimum of maximum cijfers.) O Het verloop van de nationale pro- duktiviteit. Naar het oordeel van de Ser is verder van belang: o De te verwachten gevolgen van een stijging of daling van de loonkosten voor de werkgelegenheid, een even wichtige betalingsbalans en een stabiel prijspeil. a De verhouding tot het buitenland, waarbij gedacht wordt aan de abso lute en relatieve prijsontwikkeling van in- en uitvoer. er Een eventuele verschuiving in de onderlinge verhouding van de pro- duktief actoren. z Ook de verhoging van de algemene kosten moeten in de beschouwingen betrokken worden. De Ser denkt daar bij aan huurcompensatie, verhoging van de premies voor sociale verzekeringen. De regering moet dus tijdig bekend ma ken welke maatregelen zij op dit terrein van plan is te nemen. BELANG Het belang van het rapport voor het loonbeleid is groot. De regering moet zich daarom ook over de inhoud kunnen uitspreken. Zü kan eventueel overleg plegen met de organisaties van werknemers en werkgevers. Me nen de ministers dat de toestand minder rooskleurig is dan het rapport voorgeeft, dan moet het bedrijfsleven voorzichtig zijn met de loonvorming. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de regering ingrijpt als het be drijfsleven geen rekening houdt met haar standpunt. Ook een rapport dat niet door een meerderheid in de Ser wordt aanvaard, kan voor de regering aanleiding worden tot het duidelijk kenbaar maken van haar mening. De centrale organisaties van werk gevers en werknemers bepalen in onderling overleg de algemene lijnen van de loonvorming. De aangesloten verenigingen zullen ze moeten toe passen tijdens de onderhandelingen over de arbeidscontracten. Van grote betekenis is dus dat de centrale orga nisaties hun leden er toe brengen dat deze wensen van algemene econo- (Ingezonden mededeling) mische aard worden verwerkelijkt in de contracten. Intern beraad over de wensen zal het beste kunnen worden gehouden voor men met de onderhandelingen begint. Nu immers wordt men met het standpunt van de overheid geconfron teerd wanneer de leden zich al ver trouwd hebben gemaakt met de voor stellen. De Ser voelt er niet veel voor dat dwingende voorschriften worden gegeven. Dat zou de vrijheid te kort doen. Het Centraal sociaal werkgevers verbond meent echter, dat de centrale organisaties van werkgevers en werk nemers niet onder alle omstandigheden de verantwoordelijkheid van het uit gangspunt kunnen dragen. BELASTINGPOLITIEK Pit het hele rapport blijkt dat de overheid naar het oordeel van dé Ser bij de loonvorming een stap terug moet doen. Voor de beheersing van het economische leven blijven even wel nog genoeg andere middelen over. De raad denkt daarbij aan het beleid met betrekking tot de overheidsuit gaven en -inkomsten.Ook de belas- tingpolitiek behoort tot de machts middelen van de regering. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat de lonen het algemene economische leven in ge vaar brengen. De overheid moet dan kunnen ingrijpen. Maar alleen in het uiterste geval, schrijft de Ser met nadruk. Eerst moeten de organisaties de kans hebben zelf het beleid te corrigeren. De meerderheid van de Ser wil de regering drie mogelijk heden laten: loonpauze, loonstop, aan wijzingen. Als de regering een loonpauze heeft afgekondigd (gedurende maximum een nlaafid, zegt de Ser) moet overleg worden gepleegd over de stand van zaken in de Nederlandse economie. De Ser moet een nieuw advies uit brengen. Op basis hiervan kunnen overheid en bedrijfsleven tot elkaar worden gebracht. Is overeenstemming bereikt dan wordt de pauze opgeheven. Blijkt men niet tot een akkoord te kunnen komen, dan kan de regering een loonstop afkondigen. De arbeids overeenkomsten worden dan verlengd met een door de regering te bepalen periode. Er kunnen ook globale aanwijzingen worden gegeven, waaraan de loons verhogingen moeten worden aangepast. Het Centraal sociaal werkgeversver bond deelt dit standpunt niet. Het gaat te ver, menen zij, dat het bedrijfsleven zelf gaat bepalen welke matiging is vereist. De overheid moet vooraf dui delijk maken binnen welke grenzen de ontwikkeling van de lonen moet blijven. De aanwijzing kan dan worden gegeven aan de rijksbemiddelaars. In de ogen van deze leden zijn zij de aangewezen mensen om de contracten te toetsen. De Kroonleden Andriessen en Polak alsmede het Kon. Nederlands landbouw- comité en de Kon. Ned. middenstands bond menen, dat de regering bij een duidelijk verschil van inzicht over de loonontwikkeling al in een vroeg sta dium moet ingrijpen door middel van een algemene aanwijzing aan, het Col lege van rijksbemiddelaars dat dan als toetsende instantie moet optreden. Zij willen op deze manier de tijdro vende procedure van loonpauze, loon stop en hernieuwd advies van S.E.R, vermijden. ABNORMAAL De overheid moet er ook voor zorgen, zegt de Ser, dat de prijzen niet onverantwoord hoog worden. De raad kan er niet voor instaan dat loonsverhogingen nooit worden door berekend. Door een groter wordende omzet in bedrijfstakken waar de pro- duktiwteit maar heel weinig kan stijgen, kan de vraag naar arbeiders abnormaal groot worden. Hoge lonen moeten dan worden geboden om per soneel aan te trekken. Doorbereke ning kan dan niet uitblijven. Ook het buitenlandse peil van lonen en kosten telt mee, vooral nu de integratie in Europa voortschrijdt. Het zou daarom juist zijn als er in de halfjaarlijkse rapporten ook aan het buitenland aandacht wordt besteed. Van onze redactie economie Rotterdam. de vraag wie moet beoordelen of een collec tieve arbeidsovereenkomst is afge sloten zonder rekening te houden met de gegeven adviezen van het bedrijfs leven, heeft verdeeldheid gezaaid in de Sociaal-economische raad. Drie standpunten zijn naar voren gekomen. 1 De meerderheid is van oordeel dat de Stichting van den Arbeid de toetsende instantie moet zijn. Dat is nodig om de adviezen en richt lijnen van de centrale organisaties aan de aangesloten verenigingen het nodige gezag te geven. De toetsing kan gebeuren op wens van een aantal leden, maar móet ge beuren als blijkt dat men zich niet aan de adviezen gehouden heeft. Het college van rijksbemiddelaars zou om toetsing kannen vragen op grond van loontechnische of loonpolitieke bezwaren. Kan men binnen de Stichting niet tot overeenstemming komen, dan kunnen rijksbemiddelaars wijzigin gen voorstellen. Wil men zich hierbij niét neerleggen, dan schrijft het col lege een bindende loonregeling voor. Rijksbemiddelaars hebben dus een •'•issieve taak. Bij elk verzoek of be- ■Jisslng moeten zjj zelfstandig optre den. dus niet op aanwijzingen van de regering, schrijft deze meerder heid. O De vertegenwoordigers van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond willen het college van rijksbe middelaars handhaven als beoorde lende instelling. De Stichting van den Arbeid kan dan als adviseuse optre den. Goedkeuring of afkeuring van een overeenkomst door de Stichting zou kunnen leiden tot wrijving binnen de organisaties van werknemers en werkgevers, zeggen deze leden. Ook wanneer de regering haar mening over de loonontwikkeling te kennen geeft zal het college deze opvattingen bij zijn beoordeling betrekken. Alleen in uitzonderingsgevallen zal de rege ring dan zelf behoeven in te grijpen. Het Kroonlid Andriessen vindt dat de toetsende instantie te weinig houvast heeft bij een beoordeling. Hij heeft daarom een formule opgesteld waaraan een c.ap. moet voldoen. Hij wil de nationale produktiviteit (even tueel gecorrigeerd in verband met het buitenlandse loonpeil) optellen bü de produktiviteit in de bedrijfstak. De som moet dan door twee gedeeld worden. De formule ziet er dan zo a+b uit 2 Voor de berekening moeten zoveel mogelijk gegevens op langere ter mijn worden gebruikt schrijft het lid. De Ser wil de minister van economi sche zaken tijdig op de hoogte stellen van de loonsverhogingen die moeten worden doorberekend. De bewindsman kan dan altijd zijn mening kenbaar maken aan de Stichting van den Ar beid. De vrije loonvorming mag er niet toe leiden dat bepaalde groepen on verantwoord ver achterblijven bij de ontwikkeling van de lonen. Er moet eeq gedragslijn worden vastgesteld. Dit kan het beste gebeuren tijdens het algemeen overleg over de loonvor ming in de Stichting van den Arbeid. WETTELIJKE VORM Het nieuwe systeem moet in een bepaalde wettelijke vorm worden ge goten. Over die vorm zelf heeft de Ser zich niet uitgelaten. Maar hij meent wel dat men al op korte ter mijn kan overgaan tot invoering van het systeem. De bestaande regelingen laten zulks zeker toe. De raad meent ook dat niet mag worden afgeweken van de loonschalen zoals die in de c.a.o. zijn aangegeven. De ondernemingen kunnen zich wel vrijelijk ontplooien op het geibied van de bezitsvorming en winstdeling. Er zijn gevallen dat er geen collec tieve arbeidsovereenkomst afgesloten kan worden, hetzij omdat er geen overeenstemming kan worden bereikt hetzij omdat er geen organisaties zijn die als gesprekspartner kunnen op treden. Nu zorgt het college van rijks bemiddelaars in dergelijke gevallen voor een bindende loonregeling. Straks moet de Stichting van den Arbeid daarvoor zorgen. Regelen produkt- of bedrijfschappen de arbeidsvoorwaar den, dan zal dat wel in overleg met de Stichting moeten gebeuren, vindt de Ser. Nu het advies gereed is gekomen zal de regering zich erover moeten uitspreken. Of en wanneer het ont worpen systeem van loonvorming van kracht wordt is dus voorlopig niet bekend. CAPE CANAVERAL (Reuter, AP) Een reusachtige ballon (diameter 41 meter) heeft gisteren op ruim 1600 kilometer boven de oostkust van de Verenigde Staten ongeveer twintig minuten lang geschitterd als een hel der stralende ster. De ballon blies zichzelf op na door een lanceerraket, een Thor, tot onge veer 1600 kilometer boven de aarde te zijn gebracht. De ballon werd, in opge vouwen toestand, gelanceerd op Cape Canaveral. Het was niet de bedoeling dat de ballon, bijgenaamd Big Shot, in een baan om de aarde zou komen. Het ging om een proef die van belang was voor de verdere ontwikkeling van de techniek van overbrenging van seinen over zeer grote afstanden met behulp van passieve eommunicatiekunstmanen. Televisie Uit de proef bleek het grote weer kaatsende vermogen van de ballon. Technici op Cape Canaveral konden de proef vrijwel van begin tot einde vol gen op televisieschermen. In de neus van de lanceerraket waren televisieca mera's aangebracht. Die camera's le verden een uitstekende reportage. In opgevouwen toestand woog de bal- Ion, het grootste voorwerp ooit door de mens in de wereldruimte gebracht, maar 230 kilo. Een stelsel van dertig van deze als kunstmanen om de aarde draaiende reuzenballonnen kan in de toekomst dienen voor overbrenging van berichten en beelden van allerlei aard. Bij het gebruik van dergelijke „passie ve' alleen maar weerkaatsende, kunst manen is men, anders dan bij de Tel star, niet gebonden aan het gebruik van een bepaalde golflengte. In Elisabethstad LEOPOLDSTAD Het incident van amsda0 m Elisabethstad, waar tiendui zend vrouwen een wegversperring van Indische soldaten bestormden, heeft een staartje gekregen. De Amerikaan se diplomatieke vertegenwoordiging in de stad is er nl. zeker van dat d« „spontane betoging van de vrouwen de voorgaande avond al was opgezet. De drie slachtoffers, die achteraf bij het opstootje bleken te zijn gevallen, zouden bovendien niet door Indische kogels om het leven gekomen zijn, maar opzettelijk door Katangaanse gendar mes zijn neergeschoten om de Uno van gewelddadigheden te kunnen betichten. Verboden Het hoofd van de Uno in Congo, de Ghanees Gardiner, is uit Leopoldstad naar Elisabethstad gereisd om een on derzoek in te stellen. Gardiner, die ook bij de Katanganen in een goede reuk staat, was ervan overtuigd dat de In- diers niet geschoten hadden omdat hun dat strikt verboden was". Hij verklaarde te' hopen dat een lijk schouwing aan het licht zal brengen door wat voor soort kogels de vrouwen om het leven zijn gekomen. Velen zijn met hem van mening dat de Katanganen getracht hebben de Ver enigde Naties tot gevechtshandelingen, te provoceren terwijl Oe Thant, de se. cretaris-generaal, in West-Europa poogt nieuwe .steun te krijgen voor da Congo» lese operatie van de Uno,

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7