Teleurstelling in Goes over opheffing V.G.L.O..afdeling Plannen Wegschap door G.S. overgenomen Waarom krachttoer? Schadevergoeding bewoners komt gemeente op elf mille Eenvoudige schilder schiep grote werken Zeeuwsch Dagblad Schooltennisfestijnmet 152 deelnemers in Vlissingen Hamerstukken in raad van Goes Mulo-examens Slotfeest in Goes Zonnebloemcursus J. Melse, Goes vandaag 75 jaar Donderdag 19 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Ambtenaren en staking Weinig enthousiasme hij gemeenteraad Marktberichten GROOTSTE JEUGDTORNOOI VAN NEDERLAND Vijfde maal Kanshebbers Aanbesteding Marie Claire Alain Vijfde Schorrebloemrit E.H.B.O.-examens in Krabbendijke UIT DE KERKEN Eremedalje in goud voor A. van Oeveren Bazar van de Schoorse mandolinevereniging Ridderkerker liet zijn tanden zien Diploma-uitreiking L.T.S. B. op Zoom Bedrijfsresultaten Zeeuwsche Confectie bleven ten achter Kerkdienst Geref. Gem. Protestants-Christelijk TN bepaalde ambtenarenbonden is het vraagstuk van de werkstaking aan de orde. De socialistische ambtenaren bond heeft zich zelfs al vrij positief uitgesproken over de wenselijkheid de overheidsdienaren een stakings mogelijkheid te verschaffen. In r.k. kring is men bezig het probleem aan een diepgaand onderzoek te onderwer pen en in prot. chr. kring staat men er vooralsnog afwijzend tegenover. Op het laatst gehouden jaarlijkse congres van de Bond van Chr. politie-ambte- naren is tegen dit streven nadrukkelijk gewaarschuwd. Voor overheidsdiena ren moet een staking uitgesloten worden geacht, meende men daar. De kaarten liggen dan weliswaar niet al te duidelijk op tafel, enige lijn in de discussie, die pas op gang komt, is er toch wel te ontdekken. Het is overigens wat vreemd, dat dergelijke gedachten in deze tijd op komen. Het beleid van minister Toxo- peus heeft er, zo stelt men van ver schillende kanten, niets mee te ma ken. Zoals men weet heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan het ein de van het vorige jaar en het begin van dit jaar moeilijkheden gehad in het Georganiseerd Overleg en ook de Kamer was niet altijd even gelukkig met zijn optreden. Wij kunnen ons dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat nu juist dit niet altijd gelukkige beleid in ieder geval de aanleiding heeft gevormd voor de discussie in de ambtenarenvakbonden. De oorzaken moeten misschien wel wat dieper ge zocht worden als gevolg van het feit dat het overleg de laatste jaren niet zo best liep. Toch, wij zouden een ernstig waarschuwend woord willen laten horen tegen gedachten die pleiten voor een stakingsmogelijkheid voor ambtenaren. De verhouding overheid- werknemer is van een geheel andere aard dan die in het particuliere of vrije bedrijf. Men staat niet „vrij" ten opzichte van elkaar. De ambtenaar is een deel van de overheid, vertegen woordigt op bepaalde ogenblikken de overheid zelf of treedt namens haar op. Dat legt bijzondere verplichtingen op aan de ambtenaren. Dat sluit naar onze mening ook een mogelijkheid om te staken volstrekt uit. Niet alleen op bestuurlijke gron den. Ook op grond van ethische mo tieven verwerpen wij een stakings recht voor overheidsdienaren. Aan de andere kant en dat is de keer zijde van de medaille, dient de over heid méér dan een andere werk gever begrip te hebben voor de bij zondere positie van haar personeel. Reeds Slotemaker de Bruine schreef in zijn Christelijk Sociale Studiën, dat de overheid vooraan dient te lopen bij het scheppen van goede sociale voorzieningen. Of dat altijd het geval is geweest, wagen wij te be twijfelen, al kan niet ontkend wor den, dat ook daarin de jaren na de oorlog een belangrijke verbetering is opgetreden. Het huidige, wat teleurstellende overleg, landelijk zowel als plaatselijk, mag evenwel niet de kapstok worden waaraan men zijn stakingswensen op hangt. Daarvoor, het zij nadrukkelijk gezegd, dienen andere argumenten te worden aangevoerd. Argumenten ech ter die nimmer doorslaggevend kun nen zijn. Het enige argument is een beroep op de overheid zelve haar plicht tegenover haar personeel te verstaan. Doet ze dat niet, dan is de weg naar een parlementaire behandeling vrij. GOES De gemeenteraad van Goes heeft zich gisteravond bezig moeten houden met twee kwesties, waarover de raadsleden weinig enthousiast konden zijn. De eerste kwestie betrof het voor stel van B. en W. tot opheffing van de v.g.l.o.-afdeling aan de H. van der Veenschool. Eensgezind toonde de raad zich teleurgesteld over deze maatregel. Niettemin ging men akkoord met het voor stel. De tweede kwestie handelde over het voorstel om de bewo ners van de Jacob Roggeveenstraat een schadeloosstelling toe te kennen van circa elfduizend gulden. Ook dit voorstel werd echter na brede discussies aanvaard. De minister vau onderwijs had zijn goedkeuring onthouden aan het verzoek van het Goese gemeentebestuur om de v.g.l.o.-afdeling te handhaven. Volgens de minister loopt het aantal leerlingen terug en verwacht moet worden dat het in september slechts vijftien zal bedra gen. B. en W. hadden zich bij deze mo tieven neergelegd. Deze kwestie lag de raad echt zwaar op de maag. Als eerste uitte de heer P. Ha verhoek (soc.) zijn grote teleurstelling over deze gang van zaken. Bovendien had het hem een onbevredigend gevoel gegeven, dat de mogelijkheid om in be roep te gaan bij de Kroon niet was aan gegrepen. Die mogelijkheid is nu voorbij. Ook de heer A. G. Heijtooer (GHU) was namens zijn fractie teleurgesteld. De meisjes kunnen na de lagere school wel naar de vakschool. Maar waar moeten de jongens heen, nu er geen v.gd.o.-afdeling meer is, zo vroeg hij. Het WD-raadslid N. E. van Santé deed hem een middel aan de hand: de kinderen in de zesde klas van de lagere school laten zitten en het onderwijs voor die groep meer af te stemmen voor de overgang naar een ulo of ambachtsschool. Overigens werd dit middel door de raad niet als de juiste weg gezien. Bij het koor van de teleur- gestelden sloot zich ook aan de heer M. Loeve (a.r) Misschien hadden B. en W. toch beter gedaan om in beroep te gaan bij de Kroon, zo was zijn mening. Naast al die teleurstellingen zag de heef J. H. Roose (KVP) toch een lichtpuntje. De Mammoetwet biedt missolxien een moge lijkheid voor een brugklas. De loco-bur gemeester wethouder J. S. Visscher (bur gemeester mr. F. A. G. Hu'ber was in ver band met zijn vakantie afwezig) zei, dat het college van B. en W., zodra de Mam moetwet in het Staatsblad verschijnt, zich in deze materie zal verdiepen. Ter aanvulling van het antwoo-rd van de wet houder van onderwijs, mevrouw C. A. Griep-Duinker, dat er niets meer aan te doen is. merkte de heer Visscher nog op. dat ook het college van B. en W. van mening is dat er een hiaat blijft. Het voorstel werd ten slotte aanvaard. Schade Ook het voorstel oni de bewoners van de Jacob Roggeveenstraat een schade loosstelling van circa elfduizend pilden toe te kennen werd goedgekeurd. Een deel van de bewoners meent dat de waarde van hun huizen aanzienlijk is verminderd door de vestiging van de bedrijfspanden van de firma C. West- dorp voor hun woningen. Dit zou zyn in strijd met het uitbreidingsplan. Een VEILING TERNEUZEN 18 JULI Per 100 st in ct: sla 350430. Per St.: bloemkool a 4956, a2 33—53, b 3637, b2 15—28, afw 1340; groene komk a 13—M,b 1014. c2 10: witte komk a 12. b 1112. Per kg: bauma bonken 42—48, 1 34—38, 2 1820. kriel 6; dore 1 39, 2 20; eerstel, bonken 44— 50, 1 3141. 2 17—21; kriel 3—14: bintjes 1 2840, 2 11—31; andijvie 19—27; stoksnijbo- nen 100—158: prins.bonen 168—181; saxa 157 —162; tuinbonen 22—34; rode kool 17—29: spitskool 12—17; peulen 65—163; sav kool 31 33; waspeen 19; rabarber 2223; tomaTen a 69—72, a2 5859, b2 63. c 56, c2 2840, cc 21; uien 1821; doppers 4246; aardbeien p ds: talisman 1 23—33, 2 12—23, 3 12; red gauntlet ext 30—35. 1 30—31, 2 16—26; rode bessen p ds; ext 2227, 1 1820, 2 15, 3 11— 12; frambozen p ds: 2 28; rode bessen p kg: 1 74—76. 2 6668, 3 54—57; kersen p kg: 83 —97, witte bessen p kg: 30—54; frambozen p kg: 1 160—161. 2 150, 3 131. commissie van drie personen heeft de schade getaxmd op elfduizend gulden, een bedrag waarmee de raad dus ak koord ging. Bij het scheiden van de markt merkte de heer C. W. Vervest (kath.) op, dat het bedrag wel erg laag was, hetgeen ook door de andere raads leden werd gedeeld. Wel vond de heer Vervest het onbillijk dat de vergoeding voor de proceskosten was weg gelaten. Hij brak voor dit punt een lans, maar zijn geluid vond geen weerklank. De heer Roose vond het motief om van het vigerende uitbreidingsplan uit te gaan aanvechtbaar en de heer T. P. J. Pol derman (CHU) meende dat het met de waardevermindering van de woningen best meevalt, hetgeen hij met een voor beeld verduidelijkte. Overigens wist hij ook niet waar het geld vandaan moest komen om de strop te betalen. De heer Loeve vond het al met al een verdrie tige zaak voor de bewoners en voor de gemeente en vroeg zich af of deze zaak nu afgelopen is. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf deelde daarop mee, dat er geen bindende afspraken zijn gemaakt. „Wij moeten afwachten welke stappen er verder ondernomen worden", zo meende hij. De socialistische raadsfrac tie kon zich bij monde van de heer Ha- verhoek geheel scharen achter het voor stel van B. en W. Volgens loco-burge meester Visscher dient ten slotte voor op te staan, dat aan het verleende recht aan deze bewoners te kort is gedaan. Ratten De rattenverdelging stond In het mid delpunt van de belangstelling tijdens de rondvraag. De heer Heijboer, verklaarde dat de vuilnisstortplaats niet honderden maar duizenden ratten „aflevert". Hij vroeg om een doelmatig middel ter be strijding. Ook de heer Roose sneed de rattenverdelging aan. Hij herhaalde zijn vraag uit een vorige raadsvergadering om te overwegen een meer systematische campagne te voeren. Het wordt langza merhand een plaag, zo zei hij. B. en W. zullen een onderzoek instellen. Aan het begin van de vergadering hadden met name de heren Vervest, Polderman 'en D. van Loon (soc.) hun blijdschap uitge sproken over de bevordering van 'Goes van de vierde naar de derde gemeente klasse. De heer Van Loon vroeg of het mogelijk is een bevordering van het over heidspersoneel te bewerkstelligen van klasse twee naar klasse een. Hiernaar wordt reeds een onderzoek ingesteld, zo bleek uit de beantwoording van het college. Ten slotte werd afscheid genomen van de raadsleden die niet meer terugkeren in de nieuwe raad. Loco-bur gemeester Visscher en het oudste raads lid Polderman spraken hen hartelijk toe, waarna de scheidende raadsleden ieder op hun beurt een kort woord spraken ten afscheid. De heren mr. J. G. van de Burgt en J.F. Bookelaar waren in ver band met ziekte afwezig. Goese broers Piet en Frank de Haas, (de eerste is Zeeuws jeugdkampioen), de Noord-Brabantse jeugdkampioen Rademakersuit Roosendaal, de kam pioen C-klasse van Brabant, Tom Weysens, eveneens uit Roosendaal en nr. twee van de Friese jeugdkam pioenschappen, Dauuillier uit Leeu warden. VLISSINGEN Het grootste jeugdtennistornooi van Nederland startte gisteren in Vlissingen. Liefst 15 tennissers en tennisters uit alle delen van ons land (zowel uit Leeuwarden, Geleen, Alkmaar als Vlissingen zelf) proljeerden elkaar de loef af te steken. Gisteren begonnen de meeste zwakke broeders en.zusters in poule C op het gezellige door een stralende zon overgoten tennispark Zwanenburg in het Nollebos elkaar te bekampen. Vandaag strijden de iets sterkeren in poule B. morgen worden de grootste matadoren van het jeugdtennis tegen elkaar op het court gebracht en vinden de finales in poule C plaats. Ten slotte worden in het weekeinde het meest aantrekkelijke van dit vijfdaagse tor- nooi verspeeld, namelijk de finales in de groepen B en A. Zaterdagavond wordt het tenniscourt verwisseld met de dansvloer van Bri tannia voor het houden van een gezel lige avond met medewerking van de band ,.The Lazy River Six". De prijs uitreiking vindt waarschijnlijk door burgemeester mr. B. Kolff zondagavond plaats in de Nederlandse Loodsensocië- teit. Ook wordt een dezer dagen bezoek verwacht van het hoofdbestuur van de KNLTB, de begunstigers (een der ve len) van het tornooi. Het is nu de vijfde maal dat het tor nooi in Vlissingen wordt gehouden. Vijf jaar geleden werd met dertig middelba re scholieren begonnen, het jaar daar op waren het er zestig, daarna groeide het deelnemertal tot 120, verleden jaar waren het er 130, nu zijn het er 152. „En daarmee zijn we langzamerhand, met het oog op de overigens voortref felijke accommodatie in Vlissingen, aan ons limiet toe", vertrouwde ons^ de jeugdige organisatie van de wedstrijden toe. Aan het tornooi doen ongeveer dertig jongeren mee, leerlingen van scholen uit Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. De meesten van de deelne mers buiten de provincie zijn inge kwartierd bij sportvrienden, anderen hebben hun tenten opgeslagen in het Nollebos vlakbij het tennispark. Van de deelnemers noemen wij bij de dames als kanshebster de Zeeuw se jeugdkampioene Thea Sandberg, bij de heren zijn de kopstukken Ben- ninga uit Zeist, nummer twee op de nationale jeugdkampioenschappende MIDDELBURG. Voorzitter J. L. Dregmans heeft gisteren in de verga dering van het college van beheer van het Waterschap Wegschap Walcheren meegedeeld dat de destijds door het college aanvaarde plannen om een aan tal openbare werken aan te vangen door Gedeputeerde Staten zijn overge nomen en met gunstig advies doorge zonder naar het departement. Wan neer straks de officiële subsidies zul len afkomen kan direct met verschil lende werken een aanvang gemaakt worden. Voor uitbreiding van perso neel is inmiddels gezorgd. Het college van beheer gaf zijn goed keuring aan een nog ijlings op de agen da geplaatst voorstel om het laatste ge deelte van het rijwielpad Koudekerke- Dishoek aan de gemeente Koudekerke voor één gulden te verkopen. Het weg schap is eigendom van dit pad, maar het beheer en onderhoud berust bij Ae Vereniging Rijwielpad Walcheren. De verkoop is nodig geworden omdat de gemeente Koudekerke in deze onmiddel lijke omgeving een r.k. toeristenkerk wil doen bouwen. Het nieuw-inkomen- de lid mr. J. Drijber werd beëdigd. Mr. Drijber werd als lid van het dagelijks bestuur gekozen. De heer W. Baas te St. Laurens werd toegelaten als lid. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de heer A. J. Kaland, waarin hij zei ontslag te nemen als lid van het college en van het dagelijks be stuur wegens zijn benoeming tot gede puteerde. Naar aanleiding daarvan GOES Verschillende voorstellen van B. en W. konden in de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering als ha merstukken worden behandeld. Een extra krediet werd verleend "voor de aanschaf van nieuw meubilair en speelmateriaal voor de openbare kleuterschool in de Leliestraat. Aan de heer F. C. M. Con- radi werd eervol ontslag verleend als leraar oude talen aan het Goese lyceum. Grond werd verkocht aan de PTT in het Valckeslot en in plan-Zuid; ook aan de gasmaatschappij Zeeland werd in plan- Zuid een stukje grond verkocht. Ten slotte werd ook nog grond verkocht in het Valckeslot aan de N.V. bouwfonds Nederlandse gemeenten voor de bouw van 34 woningen. In dit verband merk ten de heren N. E. van Santé (VVD) en J. H. Roose (KVP) op dat het optiereciht niet op de juiste wijze was gehanteerd. Er is grond in optie uitgegeven zonder dat er eigenlijk van optie sprake was, hetgeen blokkering van grond betekende voor andere gegadigden, zo zei de heer Roose. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf zegde toe deze kwestie onder de loep te nemen en loco-burgemeester Visscher vulde dit aan met de mededeling dat niet langer dan drie maanden optie wordt verleend met de mogelijkheid tot ver lenging. Ten slotte werd burgemeester mr. F. G. A. Huber benoemd als gedele geerd commissaris van de N.V. stuwa- doorsbedrijf Goes. Enige duels op de eerste dag van het schooltewiistornooi in Vlissin gen. merkte voorzitter Dregmans op dat de heer Kaland voor het Wegschap zeer veel werk verricht heeft. Hij betreurde het heengaan van dit lid, maar ver heugde er zich over dat het college van Gedeputeerde Staten opnieuw een dy namische figuur in zijn midden kreeg. Een gedeelte van het Middelburgse wegje werd verkocht en in volle en vrije eigendom overgedragen aan de gemeen te Middelburg voor één gulden. De Wie- lemakersbaan in Koudekerke werd eveneens overgedragen aan de heren C. A. en C. Wielemaker en A. Abra- hamse, allen eigenaren van eén gedeel te van deze baan. MIDDELBURG. Door de directeur der gemeentewerken werd gisteren aan besteed het uitvoeren van grondwerken en aanleggen van riolering, klinkerbe strating en tegelbestrating in de Ooster- scheldestraat. Laagste inschrijver bleek de fa. F. Duijrihouwer te Goes met een bedrag van 100.268. Uitslag: 2. Aannemersbedrijf „Zee land", Middelburg 104.973 3. fa. Gel- dof, Seroosikerke W, 107.900 4. fa. Lievense en Huijbrechtse Westkapelle ƒ111.000; 5. P. Huijbrechtse, Westka pelle 112.200; 6. getbr. J. en M. Moer land te St. Annaland ƒ123.590. MIDDELBURG. De beroemde Franse organisate Marie Claire Alain komt een concert geven in de Middel burgse Nieuwe Kerk, echter niet, zoals vandaag abusievelijk in ons blad ver meld stond aanstaande zaterdagavond, maar volgende week zaterdag, op 28 juli dus. Anvang acht uur 's avonds. CODZAND. Vrijdag 20 juli wordt door de V.V.V. te Cadzand in samen werking met de West Zeeuws-Vlaam- se Autoclub de traditionele vijfde Schor rebloemrit verreden. Het betreft een oriëntatierit ter lengte van ongeveer 32 kilometer voor auto's, motoren, scoo ters en bromfietsen. De start vindt plaats om half zeven bij hotel de Com merce, terwijl de prijsuitreiking plaats vindt in café Buitenlust. GOES. Voor do woensdag te Goes ge houden examens voor het mulodiploma A slaagden de dames: J. But, Vlissingen; S. Polderman (m), Middelburg; W. Joosse (m), Middelburg; J. an de Broeke (m), Vlissingen; J. Buxjs (m), Vlissingen en de heren A. de Ruijter, Terneuzen; L. de Putter, Zaamslag; J. Oggel, Axel; P. Kraak, Terneuzen; C. Platteuw, Wolphaartsdijk; C. Schrijver, Goes, A. Tierie, Goes; H. Kloosterziel, Goes; J. Leendertse, 's Haardenskerke, J. Pik, Goes; J. Mulder, Sas van Gent; G. Andries&e, Vlissingen; M. Ton (m), Middelburg; P. Pïe- ters, Breskens; M. de Bruijne (m), Oostburg; J. van Kouwenberg (m), Oostburg. De met (m) gemerkte personen slaagden Aigewezen werden 7 kandidaten, tevens voor het middenstandsdiploma. KRABBENDIJKE. Voor het E.H.B.O.-diploma slaagden dezer dagen de dames W. de Bel, C. Luteyn, S. Be- nou, G. Staal, M. de Jonge uit Krab bendijke en mej. A. van Houte te Waar de, alsmede de heer A. V. d. Berge te Krabbendijke. De cursus werd gegeven door dr. G. J. Noome en de heer H Don. NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (Toezmlc B Haverkamp te Groenekan, te Hazers- woude: S. Jonkers te Tietjerk, die be dankte voor Nieuweroord. Aangenomen naar Leiden: F. O. v. Gennep. Kand. te Amsterdam. GEREF. KERK Beroepen te Aalten: H. J. Koffrie te Leimuiden. Aangenomen naar Oude- gaw: G. Dijkstra, kand. te Leeuwar den, die bedankte vóór Nijebeets. Be dankt voor Apeldoorn (7e prd. plaats): H. J. van Duinen te Zwijndrecht CHR. GEREF. KERK Beroepen te Oud-Beyerland: G. Leendertse', kand. te Haarlem; te Wil- dervank: M. Boer, Haarlem-Noord. Aangenomen naar Zwolle: P. J. Hooydonk, kand. te Zeist, die ebdank- te voor Bergum. Donderdag 26 juli wordt in „Het Centrum" te Axel een evangelisatiesa- I menkomst gehouden. Spreker zal zijn ds. Praas. GOES. De vormingscursus voor werkende meisjes, „de Zonnebloem", sloot het seizoen met een feestelijke bij eenkomst af. Per bus trokken cursisten, docenten en bestuursleden naar Huybergen, waar in de zandverstuiving een groot „ban- dietenspel" werd gespeeld. Bij het kampvuur namen de zonne bloemen' afscheid van enkele docenten die de cursus gaan verlaten, en van de leidster, Wika Best, die binnenkort naar Israël vertrekt. Wika Best zal in sep tember worden opgevolgd door me vrouw H. M. Kamphuis-Klapwijk. De volgende tweede- en derde-ja ars cursisten kregen een getuigschrift: Tweede-jaars: Willy Brouwer, Jennie van Ham, Joke Huige, Sjaan Karman, Willy van de Knaap en Mientje Boone uit Goes, Ineke van Damme uit Kloe- tinge, Neéltje van der Heyden uit Kort- gene, Janny Jansen uit Kattendijke, Le- nie de Jonge uit Kapelle, Jannie* van Nimwegen uit Wemeldinge, Ria Ruis- sen uit Kruiningen, Diny Vermast uit Yerseke en Jannie Paulussen uit E'lle- woutsdijk. Derde-ja ar.s: Annie van B e veren, Ans Kareise, Nettie Knuist uit Goes, Tan netje Evertse uit Ellewoutsdijk, Nellie Kik uit Kloetinge, Corrie Niéuwenhui zen uit Krabbendijke, Ankie Poley uit Biezelinge en Matty van der Poel uit Ovezande, DREISCHOR. Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven heeft aftn de hee-r A. van Oeveren te Drei- schor de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau verleend in goud. Het gemeentebestuur van Brou wershaven was hierbij vertegenwoor digd door Wethouder L. M. Moermond en het raadslid J. Dekker. De heer A. van Oeveren, afkomstig uit Stavenisse, werd op 1 december 1920 benoemd tot onderwijizer aan de openbare lagere school te Dréfschor, welke functie hij tot 1 juli van dit ja-ar onafgebroken heeft verricht. Ook op maatschappelijk terrein heeft de heer van Oeveren zien in Dreischor zeer verdienstelijk ge maakt. Naast zijn aktiviteiten voor het Rode-Kruis en het Nederlands Onder wijzersgenootschap, heeft de heer van Oeveren zich vooral op kerkelijk ter rein bewogen. Van 1933 tot 1957 be kleedde hij de functie van kerkelijk ont vanger van de Ned. Herv. Gemeente van Dreischor. Van 1937 tot 1954 was hij verder secretaris van de kerkvoog dij. Vanaf 1938 is hij ouderling van de kerkelijke gemeente van Dreischor welk ambt hij nog steeds vervult. Helaas heeft hij nu om gezondheidsredenen ontslag gevraagd hetwelk hem op 1 ju li j.l. op de meest eervolle wijze is verleend. In de avonduren bracht het muziekge zelschap „Crescendo" de familie van Oeveren een serenade. 1 SCHORE. Het comité van de mandolinevereniging „Tremola" uit Schore onder leiding van de heer A. Leijs, dat een bazar organiseerde ten bate van de kas van die vereniging kan op geslaagde dagen terugzien. De bur gemeester, de heer H. G. van Suh Suijlekom heeft de bazar met een vriendelijk woord geopend. Zaterdag middag werd een orientatierit gehou den voor auto's, brommers en fietsers. De bazar heeft een batig saldo van netto 1000 gulden opgeleverd. Een mooi resultaat. MIDDELBURG. Het heeft u hebt dit gisteren kunnen lezen een haartje gescheeld of de reeds gepakte koffers van de Folkestone-sportlui konden weer leeggehaald worden. Het zag er naar uit dat dit jaar geen Engelse voetballers, atleten en handbal lers op de Middelburgse velden zouden ronddartelen. De uitwis seling op sportgebied tussen Middelburg en Folkestone hing aan een zijden draad als gevolg van moeilijkheden op organisa torisch terrein. Op het laatste nippertje laten we maar zeg gen aan de vooravond van de ontmoeting is men er echter in geslaagd het getij te doen ke ren. B. en W. van Middelburg hebben inmiddels verzekerd dat de uitwisseling in ieder geval doorgaat. De Engelsen kunnen dus rustig de plas oversteken en behoeven hun vakantieplannen niet op korte termijn te wijzigen. Het is jammer dat er een kracht toer verricht moest worden om een fiasco te voorkomen. Het valt echter te begrijpen dat enkele leden van het dagelijks bestuur van de sportadvies- commissie teleurgesteld waren om geen ander woord te gebruiken over de beslissing van B. en W. de heer J. G. Scholten uit Oosterwolde te benoemen tot ambtenaar voor sport zaken te- Middelburg. Immers de voorzitter van de commissie de heer D. A. Huysse uit Goes werd reeds maandenlang in tal van kringen ge noemd als een serieuze kandidaat voor de post van ambtenaar voor sportza ken. De heer Huysse. had al jaren de leiding van de organisatie van Mid- delburg-Folkestone en ook op ander sportgebied maakte hij zich zeer ver dienstelijk. Zelfs werd hij een keer door B. en W. afgevaardigd om in Fol kestone de gemeente Middelburg te vertegenwoordigen. Wellicht heeft ook de heer Huysse zelf verwacht dat hij benoemd zou worden. Hij heeft zich kennelijk gepasseerd gevoeld en is al- getreden. De penningmeester, de heer C. Westerweel, verklaarde zich op dit punt solidair met de heer Huysse en trad eveneens af. De secretaris de heer J. Parent voelde eveneens weinig meer voor een continuering van zijn bestuurslidmaatschap. Hij beklaagde zich over de geringe medewerking van de verenigingen. Het directe gevolg van het aftreden van de leden van het dagelijks bestuur van de sportadvies- commissie was dat de organisatie en GOES. Honderddrieën twintig schilderijen en hout sneden hangen aan de wanden in de woning Wïlhelminastraat 32. Het zijn prachtige schilder werken en niet minder fraaie tekeningen. De bekwame hand en de onuitputtelijke fantasie van de heer Johan Melse heb ben gezorgd voor dit kleurrijke schouwspel in zijn woning. De heer Melse wordt vandaag 75 jaar. Zijn hele lange leven heeft hij zich gegeven aan zijn hobby: schilderen en tekenen. Zijn werken hebben altijd grote aandacht getrokken. Ondanks deze grote interesse voor zijn werk is hem één karaktereigen schap bijgebleven: zijn eenvoud en zijn bescheidenheid. Dat het hem vandaag niet aan belang stelling zal ontbreken mag welhaast als vanzelfsprekend worden beschouwd. Dom- middel van zijn schilder stukken en zijn tekeningen heeft de bescheiden heer Melse immers naam gemaakt. Het schilderen zat hem al vroeg in het bloed. Als leerling-schilder volgde hij na melijk de lessen aan de ambacht school in Goes, zijn geboortestad. Op 19-jarige leeftijd vertrok de heer Melse naar Den Haag. In de resi dentie werkte hij op de ateliers van de decoratieve kunst. Hij schilderde in die tijd vooral toneeldecors. Intussen verwaarloosde hij zijn -studie edhter niet. De studie resul teerde in het behalen van de middel bare akte hand- en lijntekenen M.A. In 1914 volgde zijn benoeming tot le raar schilderen aan de ambachtschool te Hoogeveen. Vier jaar later kwam hij tenutg naar Goes, want hij h-ad een benoeming aanvaard als tekenleraar aan de ambachtschool en aan de vak school voor meisjes. Deze functie vervulde hij onafgebroken tot 1945, toen de heer Melse met pensioen ging. Het is niet overdreven te zeggen, dat de heer Melse een geboren aan leg heeft voor het schilderen en te kenen. Hij heeft er echter niet zijn beroep van willen, maken. Zijn be scheidenheid heeft hem dat kenne lijk belet. En toch heeft de thans bejaarde heer Melse kans gezien om zich geheel aan zijn hobby te wijden. In zijn vrije tijd was hij altijd- te vinden in zijn atelier en na zijn pen sionering heeft Hij menigmaal het penseel gehanteerd. Schilder-oord Zoutelande was daarbij zijn ge liefd schilder-oord. Aan dat knusse Walcherse badplaatsje had hij zijn hart verpand. Uit zijn schilderijen blijkt overigens, dat zijn gezichtsveld verder reikte dan alleen Zoutelande en Zeeland. De heer Melse maakte verschillende buitenlandse reizen. De beelden van deze reizen zijn vastge legd op het schilderdoek. De grote liefde van de heer Melse gaat ongetwijfeld uit naar de natuur. „Alles wat de natuur biedt grijpt me aan", vertelde de jarige schilder en tekenaar ons gisteren. Ook het tekenwerk van de heer Melse mag gezien worden. Naast enkele honderden schilderstukken heeft hij niet minder dan 300 a 400 houtsneden (voor cliché- afdrukken) op zijn naam staan. Er zijn pracht-exemplaren bij. De heer Melse hield zich echter ook nog met andere taken" bezig. Hij maakte n.l. talrijke illustraties voor christe lijke persorganen. Het blad „Pniel" van dr. Gunning heeft ondermeer veel gebruik gemaakt van zijn te kentalenten. Voorts ontwierp hij tal van kerkkaarten, paasgroeten en ex-li'bres. All-round Kortom: de heer Melse is een all round schilder en tekenaar, waar mee hij in de voetsporen is getreden van zijn grote leermeester, de heer Jacobs uit Vlissingen. In Goes zijn twee grote tentoon stellingen van de werken van de heer Melse gehouden. Zijn werk wordt allerwege gewaardeerd. Zelf praat de heer Melse in alle bescheidenheid' en eenvoud over zijn arbeid. Vandaag viert hy zijn 75ste ver jaardag. Naast de vele gelukwensen, die hem ongetwijfeld zullen bereiken willen wij ook graag de onze voegen. Zijn zoon Leen, die in Amerika woont, zal de verjaardag van zyn vader niet mee kunnen maken. Dat Leen, daar in de United States liet voorbeeld van zijn vader heeft ge volgd en zich ook met de schilder en tekenkunst bezighoudt vervult de bejaarde Melse met gepaste trots. daarmee het programma van de uit wisseling Middelhurg-Folkestone op losse schroeven kwam te staa'n. Hoewel wij zoals gezegd de teleurstelling begrijpen van de afge treden leden moet ons toch van het hart dat men beter even had kunnen wachten todat het bezoek van de En gelsen achter de rug was. Naar onze mening mag in geen geval een lang van te voren vastgesteld programma (op internationaal niveau nog wel) stranden omdat er binnenskamers moeilijkheden zijn gerezen. Het is evenwel niet alleen bij grieven van louter persoonlijke aard gebleven. Er is geklaagd over te weinig medewer king. En dit laatste geeft te denken. Waarom is men zo voor een sport- uitwisseling geporteerd als men niet de nodige moeite neemt om de or ganisatoren te steunen. Daardoor is er een soort moedeloosheid ontstaan bij de mannen die al jarenlang leiding .geven aan een uitwisseling die in de Zeeuwse hoofdstad een begrip is ge worden. Het gemeentebestuur van Middel burg heeft nu een beroep gedaan op de burgerij om de organisatoren dat zijn nu enkele ambtenareh ter se cretarie en enige leden van de advies commissie uit de brand te helpen. Terecht. Wij zijn dan ook blij dat op het laatste moment nog een oplossing gevonden is voor een konflikt dat wel licht nog een staartje zal krijgen, maar waarvan in geen geval de En gelsen de dupe van mochten worden. Het verdient aanbeveling om straks eens rustig rond de tafel te gaan zitten. De heer Scholten zal er dan inmiddels ook bij zyn. Laat men dan maar de grieven spuien. Dat zui vert de atmosfeer. Misschien ook kan de heer Scholten en dat wordt trouwens van hem verwacht voor nieuwe impulsen zorgen. Kantongerecht Middelburg MIDDELBURG. Op een zonnig terrasje aan de Middelburgse Markt zat op 9 juni de heer G. N. E., school- tandarts uit Ridderkerk, die vanaf het terras wat foto's wou maken, maar het nodige uitzicht zag belemmerd door een vóór hem geparkeerd Frans auto mobiel. E. werd zo vertoornd over dit feit, „waarbij nog kwam dat er een parkeerverbod gold", dat hij de politie wilde opbellen. Dit werd hem door de eigenaar van het restaurant belet, waarop E. zich naar de naaste buren spoedde. „Maar al wat er kwam," zo zei E„ „geen politieagent". Op 24 juni parkeerde verdachte E. met opzet zijn wagen op de zelfde plaats, waarvoor hij word bekeurd. De kantonrechter mr. J. Moolenburgh zei „Ik snap niet wat u hiermee beoogt, uw optreden heeft geen enkel nuttig ef fect gehad, u moet rekenen dat de Fran se wagen aan een tourist toebehoorde, die hier misschien voor het eerst met het Middelburgse verkeer kennis maak te". De eis van de officier, mr. P. Doe- dens, luidde 10. Vonnis 7,50. Carros seriebouwer H. C. van D. uit Goes werd op 14 april aangehouden door een agent van politie ter controle van de remmen van zijn auto. Het bleek, dat zowel de „bedrijfsrem" als de hand rem, geen van beiden voldoende func- tionneerden. Kantonrechter: „Wanneer u even had moeten afremmen zou u een ongeluk hebben kunnen veroorza ken, waarbij doden vielen". Eis 125 en 25 voor het niet func tioneren van de handrem. Vonnis 75 en 25. De Vlissingse scholier J. W. H. reed op 10 mei vrolijk rond op zijn scooter, toen hij werd aangehouden en geen rijbewijs kon tonen. Wel was H. in het bezit van een „oefenvergunning", waarmee hij in be paalde straten mocht rijden. Verdach te was echter buiten deze zone toen hij werd aangehouden. Eis 25. Vonnis 20. u BERGEN OP ZOOM. Dinsdag avond werden in de Hollandse tuin te Bergen op Zoom de diploma's uitge reikt aan leerlingen van de lagere tech nische school te Bergen op Zoom. De heren Steyns en Welse uit St. Philips- land behaalden van de Zeeuwse scho lieren een prijs uit het legaat van Cooth. Uitslagen: getuigschrift metaalbewer- ken klas 3a: C. M. Bal, Tnoien, idem klas 3b; C. P. Hommel, Oud-Vosse- meer, D. J. Jeremiasse. Riland-Bath, idem klas 3c: P. F. Schoep, Oud-Vos- semeer, P. J. Steijns, Tholen (met prijs). Tommeren klas t3a: M. Geense, St. Philipsland, W.G. de Hond. Tholen, M. J. van Hoorn,, Riland-Bath, idem t3b: P. Schot en D. van Vossen, bei den Tholen. AutohersteHen klas m4a: A. J. Moerland en J. W. Wolse (met prijs) St. Philipsland. MIDDELBURG. De netto bedrijfs resultaten over de eerste 6 maanden van liet lopende boekjaar van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken zijn enigszins ten achter gebleven bij die over een gelijke periode in 1961. De invloed van het ongunstige voor jaarsweer en de bekende factoren: stij gende lonen en kosten, verkorte werk week en gebrek aan voldoend vakbe kwaam personeel, konden niet allen middels de produktiviteitsverhoging wor den opgevangen. De aan het bedrijf toevertrouwde or derportefeuille voor binnen- en buiten land is bevredigend, waardoor het tot medio oktober 1962 van voldoende werk is voorzien. ..Over de te verwachten resultaten over het gehele boekjaar 1962 is op dit ogenblik nog weinig met ze kerheid te zeggen, daar wij van te veel factoren afhankelijk zijn. waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen", aldus de directie, in een tussentijdse mededeling. ST. ANNALAND Vanavond om ze ven uur hoopt voor de gereformeerde gemeente van Sint Annaland in d« dienst des woords voor te gaan ds. Chr, van Dam van Rotterdam-Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3