SURINAAMSE KRITIEK OP KON IN KR1JKSMINISTER Associatie schept grote verwachtingen Kort geding om huis van oud-koster PLANTSOEN MASSAAL GEROOID KAPPIE EN DE WATERZUIL VORSTELIJKE LEGATEN Donderdag 19 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Grotere aandacht gevraagd in vertegenwoordigingen in buitenland Officier van justitie in beroep in zaak bankemployé Exodus uit Algerije vrijwel stop VIJF MILLE UIT AUTO GESTOLEN DODE BIJ BOTSING DOE HET ZELF MAAKT E WEGWIJS het elk zelf wat biedt wils Reis ouden van dagen in 's-H. Arendskerke (Ingezonden mededeling) Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op een bij eenkomst van de vijf in Neder land verblijvende Nederlandse statenleden en Nederlandse parlementariërs is van Suri naamse zijde kritiek geoefend op het instituut van de Ko- ninkrijksmdnister. Men bleek niet te tevreden te zijn over de manier waarop thans het bu reau van de gevolmachtigde minister, de heer Pos, functio neert. Met name werd er bezwaar tegen gemaakt dat de bewindsman zich te veel bezig houdt met staatkundi ge kwesties. Er zal meer aandacht moeten worden besteed aan sociaal- economische vraagstukken, vooral nu Suriname is geassocieerd met de Europese Economische Gemeen schap. 2e Surinaamse delegatie de he ren Pengel (Nationale partij Surina me), Lachmon (Hindoestaanse partij), Ooft (Progressieve volkspartij), Poe- toe (Nickeriaanse vrijheidspartij) en Soemita (Indonesische landbouwers) kwam met het denkbeeld naast de Koninkrijksminister en onafhankelijk van hem bijzondere gedelegeerden af te vaardigen. De heer Pengel stelde bijzondere prijs op vestiging van dergelijke func tionarissen in Amsterdam, waar de so ciale problemen van de Surinamers in Nederland het scherpst aan de dag treden. Hij stelde vast dat de delega tie tijdens haar verblijf hier allerlei dingen heeft moeten doen die niet op haar terrein liggen, juist omdat bij de Koninkrijksminister te weinig belang stelling bestaat voor sociaal-economi sche vraagstukken. Betere tijden Op de bijeenkomst waar dit bespro ken werd bleek dat op het ogenblik de Surinaamse politici niet hechten aan een sterk accentueren van de on afhankelijkheidskwestie. Er zijn thans, zo werd gezegd, belangrijker vraagstukken dan de staatkundige aan de orde. Een groot deel van het Surinaamse volk ziet de noodzaak van onafhanke lijkheid nog niet. Opmerkelijk was dat men in dit verband als alternatief stelde een „wachten op betere tijden". Wel wilden de Surinaamse politici een groter aandeel van hun land in de vertegenwoordiging van het Ko ninkrijk. Men stelde het concreet al dus: Als de een of andere Afro-Azia- tische motie in de Verenigde Naties wordt behandeld, is het tot nu toe zo dat Nederland namens het hele Ko ninkrijk daar tegenover positie kiest. Zou het niet veel eleganter zijn als in zo'n geval een Surinamer optrad? Tegenover bondgenoten, die mis schien niet geheel tevreden zouden zijn over het ingenomen standpunt zou Nederland zich altijd kunnen ver weren door erop te wijzen dat het een onderdeel vormt van een groter ge heel, nl. het Koninkrijk. De Surina mers stelden veel vertrouwen in de toezeggingen, die minister Luns vorige week in de Tweede Kamer op dit punt heeft gedaan. Rassen Veel aandacht werd op de bijeen komst, die werd bijgewoond door de Nederlandse parlementariërs Cammel- beeck (soc.), Van Meel (kath. v.), Van de Wetering (c.h.) en Elfferich (a.r.) besteed aan het vraagstuk van de ras sentegenstellingen in Suriname. Men toonde zich bevreesd voor het ont staan van een breuk tussen de grote bevolkingsgroepen. Zoveel mogelijk wordt getracht de bindingen met het ras te doorbreken. Maar de moeilijk heid schuilt in de geschiedenis. De verschillende rassen hebben nu eenmaal, door hun verschillende tij den van aankomst in Suriname, een uiteenlopend verleden. Dat bevordert de gehechtheid aan de eigen groep. Maar, zo werd ook gezegd, de tegen stellingen onderling zijn in wezen niet zo groot. Ze worden het alleen als ze op het politieke vlak worden gestimu leerd. De houding van de jongere Surina mers te Amsterdam die op een snelle onafhankelijkheidsverklaring aandrin gen, vond bij de Surinaamse politici nog steeds weinig begrip. Het Eerste- Kamerlid Cammelbeeck wees er op dat het eigenlijk wel natuurlijk is dat een jeugdige generatie stroomversnel lingen wil doen ontstaan. Het ant woord luidde dat men in Suriname natuurlijk wel onafhankelijkheid wil, maar dat men niet daartoe op een ontijdig ogenblik gedwongen wil wor den. De Surinaamse politici bleken zoals ook bij hun aankomst op Schip hol duidelijk was geworden ervan overtuigd te zijn dat de jongeren door communisten worden opgestookt. Als argument daarvoor werd o.m. ge bruikt dat van een jonge nationalist in Suriname enige jaren geleden was gebleken dat hij met een jeugdorga nisatie te Moskou had gecorrespon deerd. Investeringen Voor het ogenblik zijn de oudere Surinamers bijzonder gefascineerd door de toetreding tot de E.E.G. Men ziet kansen voor buitenlandse vesti gingen, en voor de afzet van de ei gen grondstoffen. Tot voor kort wer den bijvoorbeeld alleen de allerbeste sinaasappelen geëxporteerd. De rest, toch van aanvaardbare kwaliteit, werd gedumpt en kosteloos aan de bevol king uitgedeeld. De belangstelling van naburige lan den voor Suriname's aansluiting bij de E.E.G. is groot. Genoemd werd Brazilië, dat 265 miljoen dollar wil investeren in de inpoldering van 750.000 ha grond. De Surinaamse maatschappij Lareco nauw verbon den met de Nederlandse Heide Mij. wil men bij dit project betrekken. Ook wil Brazilië een weg naar Su riname aanleggen, en wordt overwo gen bedrijven in Suriname te vesti gen. Voorlopig wordt, zo bleek uit de uitlating van de Surinaamse delegatie, nog niet gedacht aan een eventuele associatie met de Guyana's aan weerszijden. Men voelt zich daar men taal en economisch verder van ver wijderd dan van Nederland bijvoor beeld. Misschien valt op den duur te denken aan een verband in de geest van Benelux, maar zover is het nog lang niet. 39 „Wij gingen op zoek naar Arm strong. Hij woonde hier onder een andere naam, maar het was toch tamelijk gemakkelijk hem te vinden, nu zijn vrouiw vermist werd en het zesjarig jongetje onverzorgd rond liep. Wij ontdekten dat zij kamers in een pension hadden betrokken in een van de betere stadswijken, maar Armstrong zelf was er niet. Hij ging niet meer naar het ziekenhuis te rug." Hij zweeg en haalde diep adem. Gisteravond werd Alma Spencer neergestoken", zei hij. ,.Dat was de vierde moord. Het ging er steedis slechter uitzien. Wij konden Arm strong niet zo gauw vinden en be sloten vanmorgen de heer Scott hier heen te halen om verhoord te wor- len." Hij keek Don aan. „Het spijt nij, meneer Scott, maar ik moet hier verder op in gaan." Don zei niets, en hij ging door. „Wij hebben hem een tijdje hier gehouden. Hij gaf toe getrouwd te zijn geweest. Hij vertelde dat Isabel la hem om geld had gevraagd, om hun kind i .rug te krijgen. Maar hij ontkende verder alles. In die tijd kregen wij Armstrong te pakken. Hij stond op het punt de stad te ver laten." Hij keek naar moeder. „Hij werd herkend als de lood gieter die uw spoelbak maakte. Hij wist dat het mes daar was. Dat was vreemd. Wie wisten dat het ,mes in de spoelbak op de badkamer van Mevrouw Shepard lag? Als al ie mand het zou weten, zou het of een bediende, of iemand moeten zijn, die vrij toegang tot het huis had. Wij hadden de bedienden verscheidene malen ondervraagd, steeds zonder resultaat. Maar, om op Armstrong terug te komen, dit kwam bij zijn tweede verhoor aan het licht. Ik hoef na tuurlijk niet te zeggen dat de vilt- hoed die op Strathmore House was achtergebleven, vap hem was." Hij begon weer te lezen: „Vraag: Wat weet u van de dood van Alma Spencer? Antwoord: Niets. Vraag: Waar was u gisteravc Antwoord: Op straat gezwor ven. Mijn vrouw was vermoord. Wat dacht u dat ik dan zou doen? Naar de bioscoop gaan? Vraag: U zegt dat uw vrouw ver moord is. Wat bedoelt u daarmee? Antwoord: Precies wat ik zeg. Zij was gek op de jongen. Vraag: Wie zou haar dan willen doden? Geen antwoord. Vraag: Goed. Hoe denkt u dat het gegaan is? Antwoord: Zij was niet zo zwaar. Iedereen zou haar over de borstwe ring hebben kunnen tillen en haar tas achter haar aan gooien. Het mes zat erin. Of misschien is zij wel op de borstwering geklommen en heeft iemand haar een duwtje gegeven. Geen antwoord. Vraag: Hoe kwam zij weer aan het mes? Antwoord: Ik zeg niets. Vraag: Waarom heeft u Barnes gedood? Antwoord: Ik heb hem niet gedood Ik wist niet dat hij vermoord zou worden". „Vraag: Maar u hielp het lijk ver bergen? „Geen antwoord. „Vraag: Wie heeft hem gedood, Armstrong? Je kunt beter bekennen. „Antwoord: Ik heb niets te zeggen. Ik heb hem niet neergeschoten. Ik heb geen revolver. „Vraag: U hield veel van uw vrouw, is 't niet? „Antwoord: Het was de beste vrouw, die ik ooit gekend heb. „Vraag: Heeft zij Isabella Shepard neergestoken? „Antwoord: Wie? Mijn vrouw? He mel, nee." De inspecteur keek op. „Het duur de enige tijd voor hij weer in staat was verder verhoord te worden. Maar zoals ik al zei, hadden we dankzij kapitein King al en.g idee van de waarheid. Ik zou de kapitein willen vragen u daarover te willen vertel- len." Tony keek verrast. Hij drukte zijn sigaret uit en liep op het bureau toe. „Ik geloof", zei hij, „dat u kunt zeggen dat mijn belangstelling voor die zaak gewekt werd toen ik hoorde, hoe Lawrence Shepard en zijn vrouw getrouwd waren. Het was geen fees telijke bruiloft. Geen sluier, geen or chideeën, geen wit satijnen oruids- japon. Ik borg het in mijn geheugen op en vergat het eenvoudig. Later herinnerde ik het me en ik bedacht dat het een tweede huwelijk kon zijn, in plaats van een eerste. „Ik vermoedde al lang dat de moordenaar een vrouw was, onder andere door de wijze waarop me vrouw Shepard gekleed was, toen zi) gevonden werd of beter gezegd, ongekleed. Slechts twee of drie vrou wen konden erbij betrokken zijn, be halve de dienstmeisjes dan, dus bleef er voor mij alleen over mevrouw Shepard en haar dochter. Maar de burgemeester was er zeker van dat mevrouw Shepard bij hem was ge bleven tot het tijdstip waarop hij weg gegaan was. Dus bleef alleen de dochter. Judith, over." Hij keek naar mij. Ik veronderstel dat mijn gezicht boekdelen sprak. „Iemand had het mes doen ver dwijnen en alles wees erop dat me vrouw Shepard het onder de traplo per had weggenomen. Zij zat er bij na de hele avond en ik had een stuk van de loper nauwkeurig bekeken. Ik hoef er niet verder op in te gaan. Het mes had daar gelegen. „Toen, vrijdagnacht, ontdekte ik dat Judith Shepard, zich van het mes trachtte te ontdoen. Ik slaagde erin een foto met flitslicht van haar te nemen. Maar zij kan hard lopen. Zij wist met het mes te ontkomen." Larry rees half op van zijn stoel. „Wilt u beweren dat mijn zuster iets te maken heeft met de dood van mijn vrouw?" Tony schudde zijn hoofd. „Zij en uw moeder trachtten u te beschermen, meneer Shepard", zei hij. „Zij hadden het idee dat het mes u op de elektrische stoel zou brengen. Het zou inderdaad gekund hebben." Hij zweeg even en keek in moe ders richting. Moeders huidskleur was nagenoeg purper. „Ik moest evenwel mijn verden king van Judith Shepard laten vallen. Er was geen motief en in gesprekken met de mannen waarmee zij die avond gegeten en gedanst had werd duidelijk dat zij het huis niet had verlaten. (Wordt vervolgd) Van onze correspondent RIJSSEN. In het stadje Rijssen, een burcht van de Staatkundig-Gere formeerde Partij, is deining ontstaan rondom het gezin van een oud-koster van de kleine geloofsgemeenschap der Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Het gezin van koster K. moet de kosterswoning verlaten, om dat het naar een ander kerkgenoot schap is overgegaan. De koster achtte het niet langer ver antwoord onverzekerd te blijven tegen AMSTERDAM De officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Lagerwaard, heeft appèl aangetekend tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de 47-jarige ex-eni- ployé van de Amsterdamsche Bank, J. E., tot drie jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. De officier had tegen E., die de bank voor ongeveer acht ton had benadeeld, zes jaar geëist. Van onze correspondent PARIJS De massale uittocht uit Al gerije is vrijwel afgelopen. Slechts uit Oran worden nog ongeveer tienduizend mensen verwacht. In de twee weken die volgden op het referendum moeten circa 64.000 Fransen en arabieren van Algerije naar Frankrijk zijn gegaan. Voor het referendum ver trokken al twaalfduizend mensen. In Algiers is de situatie nu zo, dat iedereen die weg wil zonder oponthoud een plaatsbewijs kan krijgen voor een van d« eerstvolgende vluchten. allerlei kosten als gevolg van ziekte in zijn gezin. Het lidmaatschap van het kerkgenootschap, waarvan hij diaken en koster was, stond echter het verzekerd zijn niet toe. Hij bedankte, wat ook met zich bracht dat hij de functie van koster neerlegde. Volgens de kerkeraad bracht dit te vens met zich mee dat hij de kosters woning bij de kerk moest ontruimen. Dat was de man onmogelijk, omdat B. en W. geen woning konden aanbieden. Gistermorgen werd over deze zaak voor de waarnemend president van de Almelose rechtbank, mr. I. A. Houck, een kort geding gevoerd. Daarbij bleek, dat de kerkeraad weliswaar „een oplos sing wenste voor een ongewenste toe stand", maar dat hij niet van plan was het gezin op straat te zetten. K. bestreed dat het een dienstwoning was, omdat hij, toen hij de woning huur de, wel voorlezer was maar geen kos ter. Hij meende recht te hebben op huurbescherming, hetgeen door de te genpartij werd bestreden. Tijdens het geding werd K. namens het gemeentebe stuur een woning toegezegd. De zaak werd daarop voor onbepaalde tijd aan gehouden. AMSTERDAM Vijf en een half duizend gulden is de Amsterdamse marktkoopman W. de J. gisternacht kwijt geraakt. Hij had het geld in een kistje achter de stoelleuning van zijn auto verborgen. De auto stond geparkeerd in de Egelan tierstraat. Gisterochtend ontdekte de koopman dat het raampje van de auto was ingeslagen en dat het geld er uit was. HALFWEG. De veertigjarige me juffrouw G. de Pille uit Amsterdam heeft gistermiddag in Halfweg het leven verloren, toen de auto waarin zij mee reed op een tegenligger botste. De chauffeur van de auto en de drie in zittenden van de andere wagen werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de wagen waarin mejuf frouw De Pille zat, naar links zwenkte. Voor tweede maal Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Voor de tweede keer is een Amsterdams plantsoen het slachtoffer geworden van de rooilust van omwonenden. De dienst van be plantingen heeft ontdekt, dat uit het Orion plantsoen in Amsterdam-Noord vier honderd kostbare rozenstruiken waren verdwenen. Een gedeelte van deze zogenaamde San- gerhauser struiken is in de tuintjes van bewoners van Tuindorp Oostzaan teruggevonden. In de buurt van het plantsoen waren mensen van publieke werken bezig aan de riolering. Het is daarom mo gelijk, dat weer een gerucht tot de massale „ontginning" heeft geleid. Enkele maanden geleden werd het plant soen aan het Museumplein leegge plukt, omdat de buurtbewoners meen den, dat de bloemen en struiken door de gemeente zouden worden wegge haald. HAARLEM. De heer J. A. W. Lu- den uit Bloemendaal, die kortgeleden is gestorven, heeft zijn landgoed Ko ningshof in Overveen (gemeente Bloe mendaal) gelegateerd aan de Vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten. De Koningshof is ongeveer zestig hectaren groot. In 1404 werd er voor het eerst over geschreven. Het land goed bestaat uit een uniek duingebied, dat is beplant met dennen en loofhout. De vereniging heeft bovendien twee boerderijen in de Noord- en Zuid- spaarndammerpolder en in de Haar lemmermeer gekregen. Aan het Utrechts Landschap liet de heer Luden de Ridderhofstad Moers bergen bij Doorn na. De hof is ruim zeventig hectaren groot en ligt aan de weg tussen Driebergen en Doorn. Uit de nalatenschap van de heer Lu- den heeft de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij nog een bedrag van zeshonderdduizend 1 pU NG PLOnGI^PUNgJ pl0KG-'-B °NG-' P^NG-' P^Ap^JpUNG.' PLONQl PUNG.L PfONG/ t)£ NO IRON HEMD HING TE DRUPPEN/ 876 IK HAAT MENSEN,DJEREN EN DINGEN. HOE HEB JE MET VOOR EL- 1 KAAR GÊKRÊGEM DAT GE DlE- De Brusselse markt wordt schoonge maakt. Het stadhuis en de prachtige gil- dehuizen op het plein ondergaan een spe ciaal voor dit doel ontworpen grote schoonmaakbeurt. Vrijwel onafgebroken vloeit er water langs de gevel van het stadhuis. (Ingezonden mededeling) U wilt het in huis en tuin gezelliger, mooier maken? In DOE HET ZELF vindt U iedere maand tientallen tips en nieuwe ideeën. Het julinummer biedt U de helpende hand bij het maken van een tuin stoel, een boekenkast met ingebouw de radio en een kamptafel. Voor de tuinliefhebber een artikel over gieten en sproeien en de tuintips van de maand. |iiiiiiiuiii{iiuiiiiuiiiuiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiuii«uiui[iiiiiuimiiiiHUiMiiiiiHiiiiuiuiimimiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwniimiiiiiiiiiiuniiuiiiuiiiiiiwmiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Koop het julinummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek of tijdschriftenhandel. (Mi 63. De heer Sprenkel was erg in zijn nopjes, toen zijn toestel zo feilloos werk te. „Een aardig machientje, al zeg ik het zelf", sprak hij met een blik op de ra men, waardoor een krachtige straal wa ter naar buiten spoot. „En ik heb het nog niet eens sekuur afgesteld." „Dat is ja wel te zien ook!", riep Kappie uit. „Alle paperassen verdwij nen door de spuigaten. Als je het mij vraagt, Sprenkel, heeft dat dekselse ding daarbinnen een averij van jewel ste veroorzaakt!" „Zou u denken?", vroeg de uitvinder een tikkeltje ongerust. „Dat zou me spijten; dan moet ik mijn excuses aan bieden „Mee! Geen gezever en licht je an ker!" Kappie had op het bordes een aantal opgewonden oliemensen ontdekt, die met woedende gebaren hun kant uit wezen. Haastig sleurde hij Sprenkel met zich mee. „Is de grote mast soms op je gedach- tenkastje gevallen?" mopperde hij on derwijl. „Als je zulke grote maatscrap- pijen in het vaarwater zit, loop je ja onherroepelijk aan de grond, meneer!" „Goed-, Geen excuses dan," antwoord de Sprenkel. „Maar vluchten is ook on verstandig. Dat lijkt een bewijs van schuld..." „Daar hebben ze al een duidelijker bewijs van," zei Kappie en hij wees ■s H. ARENDSKERKE. Iets meer dan 200 bejaarde inwoners van de ge meente 's Heer Arendskerke, omvatten de de kerndorpen 's Heer Arendskerke, 's Heer Bendrikskinderen, Nieuwdorp en Lewedorp, heibben een dagtocht naar België gemaakt. Met vijf reisbussen werd 's morgens om 8 uur vanuit 's Heer Hendrikskinderen vertrokken rich ting Kruiningen, waar de Schelde werd overgestoken. In Gent werd de Sint Baafskathedraal bezichtigd en ook de rijke schatkamere onder deze kathedraal met zijn regilieuze voorwerpen. Na een rondrit langs verschillende bezienswaar digheden in Gent werd over Lochristie en Lokeren naar Sint Niklaas gereden. Een ieder kreeg hier de gelegenheid op „eigen houtje" wat rond te wandelen. Over Antwerpen, waar men door de Scheldetunnel reed, ging het daarna naar Putte. Om ongeveer 8 uu 's avonds waren zij weer terug in 's Heer Hen drikskinderen, waar de muziekvereni ging EXCELSIOR uit 's Heer Arendsker ke hen met vrolijke klanken ontving. Uitslag van de openbare verkoping door notaris Van Dissel van het woon- achter zich, waar de waterdetector hen huis en erf aan het Marktveld 12 te trouw als een scheepshondje volgde. Kloetinge, groot 3,57 aren. Koper hier- Daarachter werden reeds snelle auto-1 van werd de heer H. Slabbekoorn te mobielen gestart... Kloetinge voor ƒ5100. r

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2