Maandag ondertekening door veertien landen Kritieke punt in bespreking om Nw.-Guinea nabij r LAAT BEDRIJFSLEVEN DE LOONVORMING ZELF REGELEN Permanente Neutraliteit verzekerd - alle vreemde troepen moeten het land uit inax. snelheid op moeilijke weggedeelten ZEEMAN DOOD AANGETROFFEN W aarsehuwing van Britse regering De BiltWind Twee mensen in de Elbe verdwenen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NA 14 MAANDEN TOUWTREKKEN MILITAIRE DRUK OP SOEKARNO Voorrang Geen verbond Met lof DEN HAAG KRIJGT EEN VAN GOGH SURINAMER BIJ E.E.G. BENOEMD Omdat Margriet de handen vol had Voetballers willen omgekomen militair laten overbrengen SER adviseert staatssecretaris: 10 ct in de winkel Zie verder pag. Directeur) JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5106 Donderdag 19 juli 1962 VERDRAG VOOR LAOS GEREED DEN HAAG Minister Korthals heeft, in aansluiting op de bepalingen inzake de maximumsnelheid op bepaalde we gen, besloten van 1 augustus tot en met 30 september permanente „afpellende" maximumsnelheden in te voeren. Ze; zullen, behalve voor de toeleidende wegen naar het verkeersplein Ouden rijn, ook gelden voor gedeelten van rijksweg 12 en van de Zuiderzee straatweg. De regeling wordt van kracht op die punten, waar invoeging van het ver keer van aansluitende wegen of wijzi gingen in het profiel van de rijbanen, wegvernauwingen of bochten bijzon dere moeilijkheden opleveren. Voorbeelden daarvan zijn het hoge ver keersplein bij Voorburg, het verkeers plein in het Velperbroek, de aanslui ting van rijksweg 3 (Rotterdam-Gouda) aan rijksweg 12 bij Gouda, de brug over de Gouwe, de enkelbanige brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in rijksweg 12, de aansluiting van rijks weg 22 (rondweg om Utrecht) aan rijksweg 12 en de gelijkvloerse spoor wegovergangen in de Zuiderzeestraat weg bij Nijkerk. Voorts bij wegvakken, waar, als gevolg van de uitvoering van werken, het verkeer in één richting slechts de beschikking heeft over een enkele rijstrook en daar waar gelijk vloerse kruisingen aanwezig zijn. De maximumsnelheden zullen door ver keersborden worden aangegeven. Van onze correspondent GENÈVE Het ontwerp-verdrag tot waarborging van de neu traliteit van Laos is gereed gekomen voor ondertekening. Giste ren kwam er een einde aan veertien maanden van diplomatiek geploeter en geharrewar toen de veertienlanden-conferentie over Laos de laatste hand had gelegd aan de verdragtekst. De ministers van buitenlandse zaken van de veertien landen zijn voornemens het verdrag maandag te ondertekenen. Het is niet waarschijnlijk dat er voor maandag nog een kink in de kabel zal komen. gehouden zitting zwaaiden de twee voorzitters van de conferentie MacDo- nald en PoesjkirfSgn de andere delega tieleiders elkaar veel lof toe voor het bereiken van dit resultaat. Dit was voor de Amerikaan Harriman aanlei ding om op te merken dat de V.S. erop zullen toezien dat de overeenkomst niet alleen volgens de letter, maar ook vol gens de geest zal worden uitgevoerd. In de veerdienst Middelharnis Haven- Hellevoetsluis zullen vanavond van acht pur tot het einde van de dienst geen voertuigen worden overgezet die langer zijn dan tien meter. Dat houdt verband met het verwisselen van een ponton. Volgens de verdagstekst belooft de regering van Laos de neutraliteit te handhaven en zich niet te bemoeien met politieke en andere aangelegen heden van andere landen. De andere 13 landen verzekeren dat zij de neutrali teit, eenheid, integriteit, onafhanke lijkheid én soevereiniteit van Laos niet zullen aantasten. In het verdrag staat ook dat het ko ninkrijk Laos van geen enkel militair verbond bescherming zal aanvaarden. Dit geldt uitdrukkelijk ook voor de Züidoostaziatische Verdragsorganilsa- tie. Hoewel de Zoavo officieel te kennen heeft gegeven de ,,beschermingspara- plu" boven Laos te zullen dichtklap pen, wilde Quini-m Pholsena, de La- otische minister van buitenlandse za ken, toch dat de uitsluiting van de Zoavo in de neutraliteitsve rklaring van Laos werd opgenomen. Binnen 75 dagen na de ondertekening van het verdrag moeten alle vreemde troepen uit Laos zijn teruggetrokken. Dit geldt voor een strijdmacht van ongeveer honderdduizend communis tische Noordvietnamezen en ongeveer zevenduizend Amerikaanse militairen. Maandag a.s. zullen de ministers van buitenlandse zaken het verdrag tijdens een soort gaiazitting met hun hand tekening 'bekrachtigen. De belangrijkste hiervan zijn: Dean Rusk voor Amerika, Lord Home voor Engeland, Couve de Murville voor Frankrijk, Howard Green voor Canada, Gromiko voor Rusland Rapacki voor Polen en maarschalk Tsjen Ji voor Rood China. Alles wordt nu in het paleis van de Uno klaar gemaakt voor de laatste bijeenkomsten van de ministers. Dat deze kwestie boven alles voorrang heeft, blijkt wel uit het feit dat de voor gistermiddag vastgestelde vergadering van de subcommissie die zich bezig houdt met onderhandelingen over een verbod van kernproeven, naar donder dag werd verschoven om voor de con ferentie over Laos plaats te maken. Dit gebeurt ook met de bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie, die maan dag zou worden gehouden. Die is nu een dag uitgesteld. Wat ook de toekomst van Laos- moge zijn. in ieder geval ziet het ernaar uit dat dit sedert 1950 de eerste conferentie tussen Oost en West zal zijn die niet op een mislukking is uitgelopen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De schilderijenverza meling van het Haagse Gemeentemu seum zal worden uitgebreid met „Tuin van Aries'", dat door Vincent van Gogh in juli 1888 is geschilderd- Het schilderij is door de oud-archivaris van Den Haag. wijlen dr. W. Moll, vermaakt aan het Rijk met de wens dat het in duur zame bruikleen zal worden afgestaan aan het Gemeentemuseum. In de vergadering van gisteren ging iedereen akkoord met de tekst zoals die gereed lag. Deze zal zaterdagoch tend in een officiële voltallige verga dering, waarbij de ministers tegen woordig zijn, bevestigd worden. In die vergadering zal prins Soevanna Phoe- ma, de Laotische premier, een rede voering houden. Aan het eind van de gistermiddag PARAMARIBO (ANP) R.A. Fer- rier, zal 1 september worden be noemd tot ambassaderaad bij de ge combineerde Nederlandse vertegen woordiging bij de E.E.G. te Brussel. Tijdens de Algemene Vergadering van de Uno zal Suriname in de Koninkrijks delegatie zijn vertegenwoordigd door een volwaardig gedelegeerde. Op nog twee andere posten, in de bui tenlandse dienst, zullen Surinamers te werk worden gesteld. NEEM NOG EEN HAPJE! WILLEMSTAD (ANP) De prinsessen Irene en Margriet zijn gistermorgen vroeg vanuit Wil lemstad naar Sint Maarten vertrokken. Zij bezoe ken eerst de bovenwindse eilanden Si'nt Maarten, Saba en Sint Eustatius om vervolgens Aruba, Bonaire en Curasao te bezichtigen. De prinsssen hadden de nacht doorgebracht in het gouvernementshuis van Willemstad, vanwaar zij per auto door de stad naar het vliegveld reden. Vóór de stoet zich in beweging zette, werd de ere wacht van op Curapao dienende mariniers ge ïnspecteerd. De gezagvoerder van de bovenwindse eilanden, de heer J. J. Beaujon, was de eerste die de prin sessen bij hun aankomst op Sint Maarten verwel komde. Het Wilhelmus, dat daarna opklonk, werd ten gehore gebracht door een „steelband", waar van de instrumenten bestaan uit lege benzine- vaten, die op een speciale manier zijn bewerkt om de verschillende tonen te kunnen voortbrengen. Het bezoek van de prinsessen Irene en Margriet aan de Nederlandse Antillen was juist begonnen, toen ons per luchtpost nog enkele foto's uit Suriname be reikten. Zonnige foto's van stralende prinsessen, die we u niet wilden onthouden. Van onze correspondent WASHINGTON Het is niet zo zeker dat zoals sommige berichten willen doen voorko men de komst van twee In donesische ministers in Wash ington wel als goed voorteken moet worden beschouwd. Er is eerder reden om aan te nemen dat in het Nederlands-Indone sische overleg btinnen enkele dagen een kritiek punt zal wor den bereikt, dat beslissend kan zijn voor de uitslag van de be sprekingen. Immers, wat vooral de aandacht heeft getrokken is, dat minister Suban- drio zal zijn vergezeld van de Indone- sisohe minister van defensie, luitenant- generaal Hidajat. Dat duidt er op dat ACTIE IN ENSCHEDE Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De Enschedese voet- halvereniging Phenix zamelt op het ogenblik geld in om daarmee het stof felijk overschot van de vorige week in Nieuw-Guinea verongelukte militair W. Boelhouwer naar Nederland te laten overbrengen. De bedoeling is voor vrij dag een bedrag van vierduizend gulden bijeen te brengen. De militair was lid van de voetbal vereniging Phenix. Tijdens de jaarver gadering van de club, die afgelopen maandag werd gehouden, is voorgesteld mee te doen aan de actie voor het bij eenbrengen van het geld, die al door enige buurtgenoten van het gezin Boel houwer op gang was gebracht. Nog tij dens de vergadering werden de eerste bijdragen gestort. In Katendrecht ROTTERDAM Vannacht, kort na middernacht, is de Rotterdamse zee- mansbuurt Katendrecht in opschud ding gebracht door een ongeluk, dat verband zou kunnen houden met een misdrijf. Bezoekers van de Green Island Bar aan de Delistraat werden omstreeks die tijd opgeschrikt door een doffe slag. Op de binnenplaats achter de bar vonden zij een kleurling in stervende toestand. Hij werd later herkend als een Amerikaanse zeeman, die wel meer op Katendrecht kwam. Het zolderraam van het huis stond open. Bij het ter perse gaan van deze editie had de politie zich nog geen dui delijk beeld van de toedracht ge.- vermd. De vraag was of de zeeman, die vrij spoedig ter plaatse overleed, uit het raam was gevallen of mogelijk na een ruzie of vechtpartij geworpen. Zowel de bewoners als bezoekers die zich op de bovenverdieping bevonden, verklaarden eenstemmig van niets te weten. Een Duitse bezoeker, die zich met een vrouw in een aangrenzend zolderkamertje had bevonden en zich bij verhoor nogal agressief gedroeg, werd ter kalmering meegenomen naar het bureau. Gedacht -wordt aan de mo gelijkheid dat het slachtoffer in een marihuana-roes verkeerde. LONDEN De parlementaire behan deling van het rapport over radio en televisie in Engeland, opgesteld door de commissie-Pilkington, begon gisteren in het Hogerhuis. Hoewel lord Hailsham, die namens de regering het debat opende, zei dat men met de commerciële televisie rekening moet houden als iets dat niet meer is weg te denken, gaf hij de maatschappijen die de reclametele visie verzorgen toch een ernstige waar schuwing. Zij moeten snel hun zeer grote winsten besnoeien, anders zijn de dagen van hun rijk geteld. Zoals bekend deed de commissie- Pilkington een zeer zware aanval op de commerciële maatschappijen. Zij stelde zelfs voor het gehele stelsel van de commerciële televisie in Engeland vol ledig te reorganiseren. De regering heeft deze kwestie nog in studie en wil eerst de mening van het parlement horen. Ook met de Surinaamse hoofdtooi hebben de prinsessen Irene en Margriet kennis gemaakt. In Co- ronie sierden zij zich met een Creoolse hoofddoek. Het stond heel charmant. Met een hoofs gebaar of freert prinses Irene haar zuster een stukje kokosnoot vers van de boom. Prinses Margriet kon enige assistentie best ge bruiken, want zij had haar handen vol aan het restant van de half ontbaste kokos noot. Het witte vlees stond op het menu tijdens het be zoek van de prinsessen aan Coronie in Suriname. Daar demonstreerden rappe, le nige Surinamers hoe een kokosnoot uit een klappei boom wordt gehaald. Van plukken kwam proe ven. De khp werd van de kokosnoot afgeslagen en nadat de bast goeddeels was verwijderd kon de proeverij beginnen. De weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond: Onbestendig. Veel wolken met op de meeste plaatsen re gen of motregen. Matige tot krach tige wind uit zui delijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: We gaan de bloemetjes bin nen zetten! 20 juli: Zon op 4.43, onder 20.49. Maan op 22.41, onder 8.18. Soekarno rekening wil houden met de opvattingen van militaire leiders, die blijven aandringen op een voortzetting van de Indonesische operaties in Nieuw-Guinea. tenzij een nu met Neder land te treffen akkoord geheel over eenstemt met hun opvattingen omtrent een te bereiken oplossing. De nieuwe landing van infiltranten (zie pag. 3) is in dit opzicht veelzeggend. Stok achter deur Soekarno wenst blijkbaar te voorko men dat de agitatie voor scherp optre den blijft aanhouden, indien met Ne derland overeenstemming mocht wor den bereikt op grondslagen, waarmee de militanten onder Indonesische mili taire leiders zich niet zouden kunnen verenigen. Anderzijds zou men de aanwezigheid van Hidajat kunnen zien als een middel tot druk, teneinde de Nederlandse on derhandelaars er van te doordringen dat zij niet moeten trachten op regelin gen aan te sturen, die de Indonesische regering niet bij machte is, tegen de oppositie van de militairen in, door te drukken. Hidajats tegenwoordigheid zou dan Subandrio in staat stellen het been stijf te houden en deze stok achter de deur te gebruiken als verder middel voor het oefenen van druk op Neder land. Het is opvallend dat aan Indonesi sche zijde steeds meer nadruk wordt gelegd op de duur van de overgangs periode in westelijk Nieuw-Guinea. Zo had het persbureau Antara het gis teren over „overdracht van het be stuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië binnen een periode die overeenkomt met de wensen van het Indonesische volk". De Indonesische minister van voor lichting, Moh. Yamin, heeft gisteren gezegd dat de uitzending van Suban drio en Hidajat niet mag worden uit gelegd als een aanduiding, dat Indo nesië thans zou overgaan tot formele onderhandelingen met Nederland. W oordvoerder Subandrio zelf zei gisteren bij zijn vertrek: „Onze grote leider acht het noodzakelijk alle mogelijkheden voor een vreedzame oplossing te onderzoe ken, voor hij een definitieve beslissing neemt, die door het hele Indonesische volk moet worden uitgevoerd. Is een vreedzame oplossing niet mogelijk dan zal ik niet lang wegblijven". Enige verwondering heeft het ge wekt dat ook de officiële woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Harso- no, minister Subandrio vergezelt. De Nederlands-Indonesische besprekingen zijn tot dusverre steeds in het geheim gevoerd. Men vraagt zich af wat voor taak er dan voor een woordvoerder moet zijn weggelegd. of ik kom persoonlijk even bij u aan teneinde u een paar blauwe ogen te slaan. Met vriendelijke groetenhoog achtend HAMBURG (AP) Bij een poging om een over boord ge vallen passagier te redden zijn gisteravond veertien beman ningsleden van het Duitse pas sagiersschip Wappen von Ham burg in het water terecht gekomen. Twaalf van hen kon den worden gered. Twee zee lieden werden uren later nog vermist. De passagier heeft zwemmende de kust kunnen be reiken. De Wappen von Hamburg, die vierduizend ton meet, was op weg van Helgoland naar Hamburg. De passagier sloeg door onbekende oorzaak over boord toen het schip in de monding van de Elbe voer. Onmiddellijk werd geprobeerd een reddingboot te strijken. Volgens de politie in Hamburg zou daarbij een touw zijn gebroken waardoor de boot, die intussen al was bemand, met grote kracht op het water terecht kwam en omsloeg. Het eerste noodsein van het schip, dat om vijf voor zeven gisteravond werd uitgezonden, bracht grote con sternatie teweeg in het druk beva ren gebied. Van alle kanten kwamen schepen de drenkelingen van de Wappen von Hamburg te hulp. Het gelukte om twaalf van hen uit het water op te pikken. Van twee mannen wordt aangeno men dat zij zijn verdronken. Van onze redactie economie ROTTERDAM. De Sociaal-economische raad (Ser) heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink het lang verwachte advies over een nieuw systeem van loonvorming toegezonden. Uitgangspunt van dit advies is dat ei- een systeem van loonvorming moet komen, waarin vrijheid en verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zoveel mogelijk tot hun recht komen. Het advies, opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. D. B. J. Schouten, komt in grote lijnen neer op de volgende punten: -| De loonvorming behoort in beginsel •*- bij het georganiseerde bedrijfsleven. De eigen verantwoordelijkheid van de overheid als hoedster van het algemeen belang wordt daarbij erkend. p De loonvorming dient te worden afgestemd op halfjaarlijkse ecoho- mische rapporten van de Sociaal-econo mische raad. Als basis daarvoor kun nen dienen de gegevens van het Centraal planbureau die in septem ber werden gepubliceerd in een „Verkenningsnota" en de gegevens uit het centraal economisch plan dat in februari verschijnt Wensen o De centrale organisaties van werk- gevers en werknemers njoeten de aangesloten verenigingen wijzen op de wensen van algemeen economische aard, die voor een bepaalde periode gelden. Het is evenwel niet de bedoeling dat de organisaties dwingende voorschrif ten geven. Daardoor zou het vrije over leg per bedrijfstak geweld worden aan gedaan. A De Stichting van den Arbeid zal moeten beoordelen of de afgesloten collectieve arbeidsovereenkomsten in overeenstemming zijn met de gegeven adviezen. Deze zogenaamde toetsing kan gebeuren op initiatief van de betrokke- T7rt(^ - nen of van de Stichting zelf. Ook het w "i g SeIïoem.d J.n vergelijking tot college van rijksbemiddelaars kan om getaan richtlijnen ge moeten ingrijpen door een loonstop of het afkondigen van een loonpauze. Het Centraal sociaal werkgevers verbond (c.s.w.v.) meent dat het zover nieit mag komen. De regering moet vooraf al aangeven binnen welke grenzen de loonontwikkeling zou moeten blijven). Stijging van prijzen f: De regering zal een politiek moeten voeren die stijging van de prijzen voorkomt. Er kunnen zich evenwel ge vallen voordoen, waarbij het voor het bedrijfsleven onmogelijk is de prijzen te handhaven. De verhouding tot het buitenland alsmede de vraag naar per soneel in een bepaalde bedrijfstak kun nen tot die gevallen behoren. - De Ser meent dat het nieuwe systeem van loonvorming op korte termijn kan en moet worden ingevoerd. De wette lijke voorzieningen die nu bestaan staan dé invoering niet in de weg. De raad heeft in zijn advies geen aandacht besteed aan de lonen van het overheidspersoneel. De loonvorming voor deze sector heeft zoveel bijzon dere aspecten, dat daarvoor een geheel eigen systeem moet worden ontworpen, schrijft de Ser. De raad heeft wel waardering voor de gedifferentieerde loonpolitiek van het kabinet-De Quay. Het wordt een toetsing vragen. er Bij de economische politiek van J de overheid zal het zwaartepunt moeten komen te liggen bij het mone taire en budgetaire beleid, het hele beleid dus met betrekking tot de in komsten en uitgaven van de overheid en de belastingpolitiek. Alleen in het alleruiterste geval zou de overheid 47 kleurstafen Overal in Suriname hebben de prinsessen Irene en Margriet geschenken van de bevolking in ontvangst genomen. In Kornelis Kondre was het al niet anders. Daar kregen zij allerlei Indiaanse gebruiksvoorwer pen ten geschenke. (Ingezonden mededeling) DE SIKKENS flROEP bonden systeem. Geheel geslaagd is het beleid toch niet, meent de Ser. Daar voor had men zich te veel gebonden aan het verloop van de produktiviteit Twintig maanden heeft men aan het concept voor het huidige advies ge werkt. Al op 11 oktober 1960 vroeg de staatssecretaris de Ser om zijn mening Dat het zo lang moest duren wijt men aan de omvang van het vraagstuk Bovendien heeft men zich niet strikt kunnen houden aan de richtlijnen zoals die in het verzoek waren aangegeven Ook de vormgeving van het beleid heeft de raad in zijn advies betrokken. Tot algeheel overeenstemming is de Ser met gekomen. Vooral over de plaats van de overheid in het nieuwe systeem waren de meningen verdeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1