AARDGAS: WARMTEBRON VOOR HUIZEN H.A.L. VERLEGT HAAR KOERS KERNSTRIJDMACHT KAN WORDEN OPGEBOUWD Gezagscrisis in Algerije nadert nu hoogtepunt Nieuwe maatschappij moet met gemeenten gaan onderhandelen Dr. Van Roijen alleen tegenover „zware" Indonesische delegatie STAATSGAS VOOR IEDEREEN d?o° SVJH\LDNG SPEURTOCHT DUURDE ZESTIG JAAR Franse motie van wantrouwen haalde het niet ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MINISTER DE POVS: Waterman zondag uit Nw.-Guinea terug Maasdam begint in Bremerhaven Amsterdamse wisselmarkt DOODSTRAF VOOR TWEE JAVANEN Scherpe daling in Wall Street E.E.G. doet concessies aan Australië X-15 STEEDS HOGER Frankrijk bouwt een nieuwe raketbasis KROESJTSJEF ADVERTEERT Vragen over legering van Duitse troepen FRANKRIJK HANDHAAFT STAAT VAN ALARM Vervolg van pag. 1 Maximaal In eigen hand Vragen over overbrenging gesneuvelde soldaten Amsterdamse politie betreurt gang van zaken Woensdag 18 juli 1962 Van onze Haagse redactie T)EN HAAG hebben Verwarming van gebouwen en huizen zal, zo lerzoekingen aangetoond, de belangrijkste „slokop" van het aardgas van Slochteren kunnen gaan worden. De positie van de gemeenten als afnemers wordt bij de voorgestelde nieuwe organisatie in feite niet anders dan ze tot nu toe is. De nieuwe maatschappij zal de bestaande contracten moeten overnemen. Om de ge wenste ontwikkeling mogelijk te maken, zullen niet alleen de prijzen, maar ook een aantal andere leveringsvoorwaarden moeten worden veranderd. Daarvoor zullen te zijner tijd nieuwe contracten moeten worden gesloten. Het lijkt minister De Pous gewenst, dat er een soort standaardcontract komt tussen de maatschappij en de gemeenten. De prijs van het gas zou kunnen variëren naar gelang de af stand, waarover het gas moet worden vervoerd, en de af te nemen hoeveel heid. ROTTERDAM. Met slechts 64 passagiers aan boord veertig vol wassenen en 24 kinderen keert de Waterman van de N.V. Trans-Oceaan zondag terug in Rotterdam. Ze wordt 's morgens omstreeks tien uur aan de Lloydkade verwacht. Het schip heeft militairen naar Nieuw-Guinea gebracht. De passagiers die de thuisvaart meemaken, zijn af komstig uit Hollandia, Sorong en Ma- nokwari. Het zijn merendeels Indische Nederlanders, die zich in Nieuw-Gui nea hadden gevestigd. Een aantal van hen zal hier door het ministerie van maatschappelijk werk worden gehuis vest. De Waterman blijft een week in Rotterdam. Op 31 Van onze scheepvaartredacteur maakt ze een tweedaagse zeereis metl vijfhonderd jongens en meisjes, win naars en winnaressen van een prijs vraag van het Nederlands Zuivelbu- reau. Daarbij worden Zeebrugge Dover aangedaan. In augustus zal de Waterman twee passagierreizen naar Amerika maken. De minister zou het gewenst en zakelijk verantwoord vinden als de gemeenten gezamenlijk met de nieuwe maatschappij gingen onder handelen. Hij juicht het toe dat in middels een commissie van regionale organen is opgericht, die namens de gemeenten de onderhandelingen gaat Voeren. (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL AMSTERDAM, 17 juli contante prijzen, Londen 10.08',i—10.08%, New York 3.59"/»— 3.594s, Montreal 1.3215—3.33,';, Parijs 73.29',i— 73.34-2, Brussel 7.22487.221a, Frankfurt 90.19',a90.24',2, Stockholm 69.81—69 86, Zü- rich 83.25—83.30, Milaan 57.88',i—57.93',i. Ko penhagen 52.031,2—52.08',2, Oslo 50.30',2—50.35','2, Wenen 13.92 U—13.93', i, Lissabon 12.57',i— 12.58%. zo vlug mogelijk met de Hoogovens overlegt over een goede coördinatie tussen de gasvoorziening in deze pro vincie en die in de rest van het land. Het Staatsgasbedrijf zal worden op genomen in de nieuwe maatschappij, die dan ook alle rechten en verplich tingen van dit bedrijf moet overne men. Er is al een commissie inge steld, die de bezittingen van het Staatsgasbedrijf moet inventariseren en een advies over de waarde ervan moet uitbrengen. De vooruitbetalingen van nog niet afgenomen aardgas eind 1961 was dat 36 miljoen gulden zullen aan de staat moeten wor den teruggegeven. GEEN TAAK MEER Voor de Nationale Gas Maatschap pij, die eigenlijk ook weinig levensvat baar is gebleken, ziet de minister geen reële taak meer. Wel wil hij overgaan tot de instelling van een gasraad, waarin vertegenwoordigers van de nieuwe organisatie, van de re gionale organen, van andere grote afnemers en van het algemeen belang zitten. Deze raad zal bovendien als adviesorgaan voor de minister kunnen optreden. In zijn nota zegt de minister van economische zaken verder, dat in het transportapparaat van het Staatsgas bedrijf ongeveer 112 miljoen gulden is geïnvesteerd. Per dag wordt thans zonder het Groningse aardgas een miljoen kubieke meter gas aangebo den, waarvan de helft wordt afgeno men. Daar komt nog een half miljoen „nat" aardgas een bijprodukt van de oliewinning bij, zodat het Staatsgasbedrijf ongeveer een miljoen kubiek per dag afneemt. Daarmee wordt voorzien in dertig procent van de openbare gasbehoefte. Er wordt nog 300.000 kubieke meter per dag aan de Hoogovens en aan de gemeen telijke gasvoorziening Zuid-Holland geleverd. GROTERE AFZET Het zal zeker mogelijk zijn om zon der grote moeilijkheden veel meer aardgas in het binnenland af te zet ten, zo meent de bewindsman. Het be staande contract tussen de N.A.M. en de Staat deugt hier echter niet voor. Ook deze maatschappij wilde een wij ziging in de bestaande verhoudingen; ze zou niet alleen de winning maar ook de afzet graag in eigen hand hebben. Daartegen had de minister echter grote bezwaren, omdat hij het onjuist vond de openbare gasvoorziening af hankelijk te laten zijn van een parti culiere leverancier. Hij wilde de Staatsmijnen met hun grote ervaring actief aan de bestudering van een overeenkomst laten meedoen. Deze Staatsmijnen, de Shell en de Esso hebben gezamenlijk naar een oplossing gezocht. Ze hebben de mi nister een voorstel gedaan, dat neer komt op een samenwerking tussen hen bij de exploitatie van het gas. De minister ging er in grote lijnen mee akkoord, maar hij had bezwaar tegen een aantal regelingen. Een kleine commissie, bestaande uit prof. mr. W. C. L. van der Grinten, ir. H. Tromp en ir. H. Vos, heeft toen be langrijke verbeteringen kunnen aan brengen. Zo wilden de Shell, de Esso en de Staatsmijnen oorspronkelijk ieder voor een derde in de samenwerking deelnemen. Daartegen had minister De Pous grote bezwaren. Gezien de historische scheiding tussen winning en afzet waarbij de staat de hele afzet in handen had en ook gezien de inbreng door de staat van twee bijna het hele land bestrijkende gas- transportbedrijven, vond de minister het niet juist om de oliemaatschap pijen tweederde van de macht te ge ven. De adviescommissie heeft ten slotte als uiterste grens 40 (Staatsmijnen) 60 (oliemaatschappijen) aangege ven. In de samenstelling van de be stuurscolleges zal echter van een ver houding 50—50 worden uitgegaan. De ze verhouding is volgens minister De Pous de meest juiste, en hij vindt het erg plezierig, dat de maatschap pijen deze hebben willen aanvaarden. DE BAAS De nieuwe verkoopmaatschappij, zo staat in de nota van minister De Pous. krijgt de zeggenschap over al le door leidingen gedistribueerd gas, met uitzondering van het cokesoven- gas van de Hoogovens, dat aan een aantal gemeenten in Noord-Holland wordt geleverd. De bewindsman wil echter dat de nieuwe maatschappij Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Al in 1903 be gon de Dienst der rijksopsporing in verschillende delen van ons land te zoeken naar de mogelijke aanwezigheid van olie. De eerste sporen hiervan werden in 1923 bij Winterswijk gevonden. Het kwam echter niet tot een exploitatie. De N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij begon met een sys tematisch onderzoek in 1933, toen in Duitsland olie was gevonden in gesteenten, die zich tot onder Ne derland voortzetten. In 1943 leverde dit speurwerk resultaten op. Toen werd in de buurt van Coevorden olie gevon den. Verdere exploraties leidden tot de ontwikkeling van het veld bij Schoonebeek. Daar werd ook het eerste gas aangetroffen. De Nederlandse Aardolie Maat schappij, die een gemeenschappe lijke onderneming is van de Shell en de Esso. nam in 1947 het werk van de B.P.M. over. Zij ontdekte de aardolie- en aardgasvelden bij Tubbergen, Rossum, de Lutte, Rijswijk en Slochteren. Al deze velden zijn thans in ex ploitatie. Voor de exploitatie van het bij Slochteren gevonden aard gas stelt minister De Pous thans in zijn gasnota voor een concessie aan de N.A.M. te verlenen, die de hele provincie Groningen omvat. Het opsporingswerk in dat gebied gaat nog steeds voortr. Aanslag op Soekarno DJAKARTA (Reuter) Een mili taire rechtbank in Djakarta heeft twee Indonesiërs ter dood veroordeeld. De mannen, 23 en dertig jaar oud, werden er van beschuldigd tot tweemaal toe een aanslag op president Soekarno te heb ben gepleegd. De aanslagen werden op 8 maart en 14 mei van dit jaar gepleegd. De rechtszitting was niet openbaar. Zij heeft twee dagen geduurd. De ter dood veroordeelden zijn afkomstig van Taskmalaja op West-Java. NEW YORK De koersontwikkeling op de New Yorkse effectenbeurs heeft een onverwachte wending genomen. Na enkele dagen van zeer stille handel met nauwelijks koersafwijkingen .van bete kenis kwam gisteravond tegen het slot van de (beurs plotseling een grote stroom van verkopen opzetten. De tic ker, die de transacties registreert, liep zelfs een achterstand op, iets wat in da gen niet meer was voorgekomen. Tal van fondsen moesten een koers daling van ongeveer twee dollar incas seren. I.B.M. was zelfs twaalf dollar la ger. Van de Nederlandse fondsen moes ten vooral Philips en Unilever het ont gelden. CANBERRA De Europese economi sche gemeenschap heeft aan Australië enkele tariefconcessies gedaan, die be trekking hebben op de uitvoer van goe deren met een waarde van 1270 miljoen gulden. De concessies hebben in hoofdzaak be trekking op wol. De E.E.G. heeft ook beloofd de rechten op de handel ter waar de van twintig miljoen gulden niet verder te verhogen. In vergelijking met vorig jaar is dat een vooruitgang met vijftig procent. Van Australië zijn er geen concessies verlangd. Over graan is niet gesproken tijdens de onderhandelingen. Er komt nog een bespreking over dit artikel samen met de Verenigde Staten en Canada. ROTTERDAM. De Maasdam van de Holland-Amerika Lijn gaat volgend jaar haar reizen naar New maar m Bremerhaven beginnen. Voor het eerst in de bijna negentig jaren van haar bestaan neemt de H.A.L. hier- en|mee een Duitse haven op in het vaarsohema van haar passagiers schepen. De eerste' reis is vastge steld op 18 februari 1963. Voor de Maasdam wordt Rotterdam dan zo wel op de uit- als de thuisreis een tussenhaven. De directie van de Rotterdamse re derij heeft hiertoe besloten, omdat West-Duitsiand een steeds betere markt wordt voor de H.A.L. De directeur N. H. Dutilh noemde het naast de Verenigde land een Staten, Canada en Neder- potentieel toplhnd". Bij het doortrekken van de passa- giersdienst met de Maasdam speelt ook een concurrentiefactor mee. Mr. Dutilh zegt erover: „Volgend jaar trekt de Cunard haar lijn op Canada door naar Rotterdam. Dit is een ten minste even belangrijke verschuiving naar het oosten als wat wij nu gaan doen. Al leen zullen we niet verder in die rich ting kunnen schuiven..." In Bremerhaven wordt aan de Co- iumbuskade een nieuw gebouwencom- LOS ANGELES (AP). Een invlie- ger van de Amerikaanse luchtmacht, majoor White, heeft in een raketvlieg tuig van het type X-15 een nieuw hoogterecord gevestigd. Hij bereikte gisteren boven de vliegbasis Edwards een hoogte van ruim 92,8 kilometer. Het oude hoogterecord, eveneens ge vestigd in een X-15, was ruim 75,1 ki lometer. Majoor White was op het hoogste punt van zijn recordvlucht drie minu ten „gewichtloos". De recordvlucht duurde tien minuten. plex voor in- en ontscheping van pas sagiers gebouwd. Dit komt in het na jaar gereed. Dan neemt de H.A.L. ook haar nieuwe pier in Manhattan in ge bruik. De Maasdam gaat dan als eni ge schip in het transatlantische ver keer een dienst onderhouden tussen de twee modernste pieren ter wereld. Met de Maasdam zal in 1963 ook in tensiever dan voorheen de Ierse haven Galway worden aangelopen. In 1959 werd deze haven driemaal bezocht. Volgend jaar zal de Maasdam er tien keer komen. Prins Bernhard stapt volgende week donderdag in de Noorse haven Bergen aan boord van de Nieuw Amsterdam. Hij maakt dan de thuisreis mee van dit schip, waarop de Internationale orga nisatie van reelamegenootschappen ge durende vijf dagen bijeenkomsten houdt. Op de voorafgaande maandag maakt dit schip 's avonds tussen zeven en acht uur een paradevaart dicht langs de Scheveningse boulevard. Op twee volgende maandagavonden zullen de Statendam en de Rotterdam daar te zien zijn. Van onze correspondent PARIJS. Frankrijk krijgt een lan ceerbasis voor raketten en kunstmanen aan de Atlantische Oceaan in de buurt van Mont-de-Marsan aan de rand van het bosrijke gebied van de Landes. Deze lanceerbasis is bestemd om die van Colomb-Béchar in de Sahara, die volgens de overeenkomsten van Evian in 1967 ontruimd moet zijn, te vervan gen. •De Franse marine heeft reeds een raketbasis, op het lie de Levant in de Middellandse Zee. De nieuwe rakerbasis, die in 1965 ge reed moet komen en die bijna 1'50 mil joen gulden gaat kosten, zal komen te liggen ten noorden van het dorpje Bis- carrosse, en zal naar dat dorpje ge noemd worden. Frankrijk hoop omstreeks het begin van 1965 een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. LONDEN, (Reuter). Meer dan twee pagina's van het Engelse blad The Guardian werden gisteren in be slag genomen door een redevoering van Kroesjtsjef. Het waren adverten tiepagina's. Het betoog dat de twee en een kwart pagina vulde, werd door Kroesjtsjef afgestoken in Moskou, op het wereld congres voor algemene ontwapening en vrede. De advertentie is betaald door het Russische persbureau Nowosti. DEN HAAG De legering van Duit se troepen in Budel heeft in zeer uit eenlopende kringen, ook in militaire, verwondering en onbehagen gewekt. Dat stelt het Tweede-Kamerlid J. H. Couzy (lib.) in schriftelijke vragen aan de minister van defensie. Voor deze Duitse troepen zullen ook huizen worden gebouwd. De heer Couzy vraagt de minister duidelijk uiteen te zetten in welk verband de troepen in Budel worden gelegerd en waarom dat noodzakelijk is. Van onze correspondent PARIJS De staat van alarm, die op 24 april 1961 voor geheel Frankrijk werd afgekondigd als gevolg van de ge- neraalsfmtiscih in Algerije en die se dertdien niet meer is opgeheven, zal voorlopig nog .gehandhaafd blijven tot uiterlijk 31 mei 1963. Dit is gisteroch tend in het Franse staatsblad bekend gemaakt. De regering motiveert dit besluit met de overweging dat. zelfs nu de onaf hankelijkheid van Algerije een feit is geworden, de actie van bepaalde op standige elementen daarmee niet is ge ëindigd. Om rust en orde te kunnen handhaven en de opstandige elementen in toom te kunnen houden, acht de re- gerig het noodzakelijk de staat van alarm nog enige tijd te handhaven. Dit geldt ook voor een aantal maatregelen die daaruit zijn voortgevloeid, zoals het opleggen van huisarrest, het Inter neren van staatsgevaarlijke elementen en het verbieden van bladen en tijd schriften. VUGHT. De bestuurder van een personenauto, de 25-jarige W. Jagtmans uit Den Bosch, is gisternacht op de weè van Vught naar Deuteren onder zijn eigen auto terechtgekomen. De man was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto van de weg afraakte, over de kop sloeg en in de sloot naast de weg te recht kwam. De man werd uit de wagen geslingerd en kreeg die over zich heen. Een van de andere twee inzittenden, de heer Clement uit Den Bosch, is met lichte verwondingen naar het zieken huis gebracht. NEW YORK Het bureau van Oe Thant heeft gisteren, enkele uren nadat president Soekarno had aangekondigd dat minister Suban- drio naar Washington zou gaan, de tekst van de openingsverklaring ge publiceerd, die dr. J. H. van Roijen bij de hervatting van de besprekin gen met Indonesië heeft afgelegd. Het bekendmaken van die verkla ring heeft zo een tegenwicht kun nen vormen tegenover de toelich ting, die president Soekarno gaf op het doel van Subandrio's reis. „De Nederlandse regering aanvaardt Van onze correspondent PARIJS President de Gaulle kan voortgaan met de verdere op bouw van een Franse kernwapen strijdmacht zonder voorlopig op al te veel verzet in het parlement of van Frankrijks bondgenoten te stuiten. Deze zekerheid dankt hij aan de verwerping in de Nationale Vergadering van een motie van wantrouwen en aan de onlangs ont vangen verzekering dat Amerika thans Frankrijk erkent als kernwa penmacht. Die erkenning, bekend gemaakt door premier Pompidou in zijn toe spraak die voorafging aan de stem mingen in de Nationale Vergadering, zal vermoedelijk in de naaste toe komst leiden tot besprekingen met de Verenigde Staten en Engeland over een coördinatie van de Franse kern- wapenpolitiek met de Amerikaanse en de Engelse. Pompidou maakte bekend dat Frankrijk nu kernwapens voor mili tair gebruik gereed heeft en bereid is ze desgewenst beschikbaar te stellen voor de verdediging van Europa. Hij bestreed de opvatting dat de opbouw van een Franse kernstrijdmacht af breuk zou doen aan de opbouw van een Europese. GEEN CRISIS De motie van wantrouwen tegen de Franse regering kreeg in de volksver tegenwoordiging te weinig aanhang om de regering ten val te brengen. Zij verwierf 206 stemmen, terwijl er 241 nodig waren. De motie, ingediend door vier par tijen die samen een meerderheid in de Franse Kamer vormen, haalde het niet, omdat de leiders van enkele van deze partijen het niet op een rege ringscrisis wilden laten aankomen. Behalve Guy Mollet, de secretaris-ge neraal van de socialistische partij, en de voorzitter van de radicale partij, Maurice Faure, stemde geen enkele leider van een van de vier partijen voor de motie. Tijdens zijn antwoord aan de oppo sitie had Pompidou tevens toegezegd dat de resultaten die met de fabriek voor splijtstof te Pierrelatte zullen worden bereikt de Navo ten goe de zouden komen. Het verzet in het parlement tegen de kerowapenpolitiek van de regering is wel sterk toegeno men. Het vorig jaar, toen premier Debré deze politiek erdoor kon druk ken, verwierf de oppositie voor haar motie van wantrouwen 38,9 pet. van de stemmen. Thans was dit 41 pet. en zij kwam slechts 35 van de 480 stemmen te kort om haar zin door te drijven. Met dit alles is echter de steun voor deze motie ver ten achter geble ven bij het aantal handtekeningen on der het Europese manifest van de Ka mer dat door 293 afgevaardigden werd getekend. Dit betrof evenwel slechts een demonstratie die geen en kele consequentie had. Ook daaruit kan men concluderen dat de leiders van een aantal politieke partijen er voor zijn teruggeschrokken om de eerste regeringscrisis in de vijfde Franse republiek te veroorzaken. Door de verwerping van de motie van wantrouwen werd automatisch de gehele begroting in eerste lezing door de Kamer aangenomen. Morgen begint de behandeling daar van in de Senaat. De financiële se naatscommissie heeft reeds het ge vraagde bedrag voor de fabriek te Pierrelatte met 16 tegen 4 stemmen van de aanvullende begroting ge schrapt. Mocht de regering hierte gen in verzet komen dan zullen de so cialisten in de Senaat de „Prealabele kwestie" stellen, zodat, indien deze wordt aangenomen, de begroting, zon der in de Senaat besproken te zijn, voor een tweede lezing naar de volks vertegenwoordiging wordt terugge zonden. de voorstellen-Bunker in beginsel. Dit betekent", zo zei dr. Van Roijen, „dat mijn regering de volgorde van gebeur tenissen, zoals neergelegd in die voor stellen aanvaardt. Na de fase van een beheer van de Uno, zal een periode volgen van volledig beheer door Indo nesië, na een nog vast te stellen aantal jaren gevolgd door uitoefening van het zelfbestemmingsrecht door de Papoea's. De aanvaarding van het voorafgaande door de Nederlandse regering is alleen afhankelijk van de ene voorwaarde (vermeld in punt 4 van het plan-Bun ker) dat de Nederlandse regering af doende garanties zal ontvangen ter waarborging van de belangen van de Papoea's, met inbegrip van het zelf beschikkingsrecht". President Soekarno maakte gisteren in Djakarta bekend: „De Nederlanders hebben aangekondigd, dat zij de loop van de gebeurtenissen, zoals neerge legd in het plan-Bunker, hebben aan vaard Dat betekent in de eerste plaats dat zij de overdracht van West-Irian aan Indonesië aanvaarden en in de tweede plaats dat de bewoners van West-Irian na een zekere periode de gelegenheid zal worden geboden om zelf een besluit over hun toekomst te nemen. Ik heb daarom besloten minis ter Subandrio en de minister van de fensie Hidayat naar Washington te zenden om na te gaan of er een kans is om in de naaste toekomst formele besprekingen met de Nederlanders te voeren over de overdracht van West- Irian aan Indonesië, in overeenstem ming met de rechtmatige wensen van het Indonesische volk". Daarmee is de Indonesische delegatie voor de besprekingen nabij Washing ton wel zeer „zrwaar" geworden. Ook de geroutineerde Indonesische ambas sadeur in de Verenigde Staten, Zairin Zain, zou al aan het gesprek deelnemen. In Den Haag, zo vernemen wij, wordt een versterking van de Nederlandse delegatie, zeker in dit stadium, niet overwogen. Er werd op gewezen dat dr. J H. van Roijen officieel als de Nederlandse onderhandelaar is aange wezen. HJj beschikt voorlopig over voldoende volmachten. Minister De Pous zegt in zijn nota, dat er in Groningen zeker 150 mil jard kubieke meter gas in de grond zit. Het is zelfs mogelijk, dat er vier honderd miljard kubiek zal worden aangetroffen. Aannemende, dat er „maar" 150 miljard kubieke meter zal zijn, komt er bij een twintigjarige exploitatie de hoeveelheden uit vroegere vond sten inbegrepen per jaar acht miljard kubieke meter gas beschik baar. Dat is ongeveer 27 procent van ons jaarlijkse energieverbruik. Minister De Pous meent, aldus de nota, dat moet worden geprobeerd een zo groot mogelijk nationaai- economisch voordeel uit de gasbel van Slochteren te halen. Daarom moet in de eerste plaats worden ge streefd naar het verbruik van het aardgas voor de openbare gasvoorzie ning. De minister denkt niet alleen aan een uitbreiding hiervan, maar ook aan de vervanging van andere gas soorten door aardgas. Verwacht mag worden dat, ondanks de hoge investeringen, de prijs een royaal gebruik van aardgas voor ver warming van huizen en gebouwen aantrekkelijk zal maken. De bewinds man ziet vervolgens een goede moge lijkheid in zg. hoogwaardig industrië le toepassingen. Dat is het gebruik van aardgas in die fabrieken, waar voor het door zijn specifieke brand eigenschappen een hogere waarde heeft dan andere brandstoffen. De Staatsmijnen, de Shell en de Esso menen dat, uitgaande van een dertigjarige exploitatieperiode, voor verwarming en hoogwaardige indus triële toepassingen geleidelijk veel meer gas zal worden afgenomen dan op dit ogenblik. De minister van economische za ken heeft zich, zo blijkt uit de Gas nota, nog enkele bevoegdheden voor behouden. Hij wil namelijk de prijzen en leveringsvoorwaarden van het gas zelf goedkeuren. Deze goedkeuring zal ook nodig zijn voor de aanleg van transportleidingen met de daarbij behorende apparatuur. In zijn slotbeschouwing zegt mi nister De Pous dat hij niet weet of de toekomstige ontwikkeling van de kernenergie het gas zijn waarde zal doen behouden. Daarom moet de ex ploitatie ervan zo snel mogelijk be ginnen, zodat al binnenkort kan wor den geprofiteerd van deze bodemrijk dom. Het transportnet van het gas zal zo snel mogelijk na de oprichting van de nieuwe maatschappij naar men hoopt rond 1 januari worden aangelegd. DEN HAAG De mededeling van de regering, dat de stoffelijke resten van in Nieuw-Guinea omgekomen militairen niet op rijkskosten naar Nederland zullen worden gebracht, heeft nu ook in de T' -eede Kamer tot vragen geleid. De liberaal J. H. Couzy heeft minister Visser gevraagd of hij weet dat het besluit in brede kring sterk onbehagen heeft gewekt. Hij vraagt ook of de mi nister niet van oordeel is, dat financiële overwegingen op dit punt niet beslis send mogen zijn. Als andere dan finan ciële overwegingen mede van invloed zijn geweest, wil de heer Couzy deze graag van de minister vernemen. Blijkt het toeb een financiële kwes tie te zijn, dan vraagt de heer Couzy om herroeping van het besluit. Incident studentenfeest Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdam se politie betreurt het dat hetgeen in de nacht van 5 op 6 juli bij de beëindiging van de studentenfeesten in Amsterdam is gebeurd, aanlei ding heeft gegeven tot het gebruik van wapenen. Deze verklaring is gis teren uitgegeven na het sluiten van een uitvoerig onderzoek, dat was in gesteld op last van de hoofdcommis saris. Het ging om de volgende kwestie: Bij het, overigens rustig ontruimen van een muziektent op het Amstriveld, waar ruim een week lang kermis was gehouden, kwam het tot een woorden wisseling tussen een student en de in specteur van politie die het toezicht op de ontruiming moest houden. De inspecteur gaf de student een klap met zijn gummistok, waarna de jonge man uit de tent werd verwijderd. Hij viel van een trapje en kreeg daarna van een aantal agenten nog een paar klappen. De inspecteur heeft tijdens het on derzoek verklaard, dat de student zich „in een overspannen toestand in de tentuitgang wilde opstellen en perso nen, die de tent wilden of moesten verlaten de doorgang belette". De stu dent heeft verklaard dat de inspecteur een bezoeker die nog moest afrekenen uit de tent wilde verwijderen. Hij had de inspecteur toen toegevoegd: „Wat doet u toch vervelend", waarna hij zonder meer een klap met de wapen stok had gekregen. De Amsterdamse politie is tot de conclusie gekomen dat niet kan wor den gesproken, zoals ooggetuigen had den gedaan, van een „onredelijke, bru te ranselparty". Bij informatie bleek ons gisteren dat men de vraag of al dan niet terecht is geslagen, open houdt. Het onderzoek heeft uitsluitend geleid tot een zo evenwichtig mogelük afwegen van de verklaringen van de by het conflict betrokkenen. Van onze correspondent PARIJS Het conflict tussen de voorlopige Algerijnse natio nalistische regering (G.P.R.A.) en haar vice-voorzitter Ben Bella nadert zijn hoogtepunt. Terwijl volgens hardnekkige ge ruchten die in Algiers de ronde doen, de buitengewone raad van het ondergrondse Algerijnse verzet in de nacht van maandag op dinsdag is begonnen, hebben twee ministers van de G.P.R.A., Sahad Dahlab, minister van buitenlandse zaken, en Yazid, mi nister van voorlichting, gedreigd eveneens te zullen aftreden indien niet spoedig een oplossing wordt gevonden. Ook minister Boussouf, belast met bewapening en oorlog, schijnt eenzelfde dreigement te hebben geuit. Voor de eerste maal sedert het ogenblik dat de G.P.R.A. in Algiers is gearriveerd ontkent men niet meer het bestaan van een conflict tussen de partijgangers van Ben Bella en de aanhangers van Ben Khedda, het hoofd van de G.P.R.A. Volgens de minister van voorlichting betreft het voornamelijk een gezagscrisis tussen beide leiders, waarbij Ben Bella door het leger en Ben Khedda door de burgers wordt gesteund. De ze laatste is van mening dat het le ger slechts op het slagveld of in de kaezrnes thuishoort, terwijl Ben Bel la eist dat dit Algerijnse leger, dat zich zulke grote verdiensten heeft verworven voor de bevrijding van Al gerije, ook een stem zal krijgen bij de besprekingen over de toekomst van het land. Geen gezag Inmiddels heeft Ben Bella's com pagnon in gevangenschap, de demis sionaire minister Khidder, gisteren op een persconferentie verklaard dat de eventuele overeenstemming tus sen de leiders van het ondergronds verzet voorgelegd zou worden aan de hoogste autoriteit van de Algerijnse opstand, het „parlement". Zou men daarin niet tot overeenstemming kunnen komen, dan zullen alle mi nisters die hun ontslag hebben aan geboden en nog zullen aanbieden, hieruit hun consequenties trekken. Volgens Khidder bezit de regering- Ben Khedda niet voldoende gezag meer om de huidige crisis op te los sen. Zou de raad van het ondergronds verzet niet tot overeenstemming ko men, dan bestaat er volgens hem geen regering meer. Bij deze gele genheid herinnerde hij eraan dat de zes afdelingen Willaja's van het ondergronds verzet, die op het ogenblik bijeen zijn, ongeveer twee derde van het aantal stemmen in het parlement hebben. Geen waarde Op deze persconferentie was Khid der omringd door de legerleiders die onlangs door het parlement 'ontsla gen zijn. Deze laatsten verklaarden dat de boodschap van de minister van Binnenlandse Zaken aan het le ger om gehoorzaamheid te weigeren aan de ontslagen legerleider, voor hen van nul en generlei waarde was. Inmiddels is de oudpremier Ferhat Abbas in Tlemcen aangekomen om te trachten in het conflict te bemid delen. Bemiddeling is eveneens aan geboden door de landen van de groep van Casablanca (Guinea, Ghana, Ma li, Egypte en Marokko), evenals door net Algerijnse vakverbond. Na een botsing met een vrachtauto is gisteren in het ziekenhuis in Veghel dt negenjarige Martinus van Lankvelt over leden. De jongen, die vlak bij het huis van zijn ouders achter een landbouw- tractor met aanhanger had gefietst, was plotseling de weg overgestoken. Juist op dat ogenblik passeerde de vrachtauto.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5