Derde bej aardentehuis op Nrd-Beveland klaar In het najaar officiële opening te Kortgene Z.L.M. verontrust over vertrek deskundigen voor waterhuishouding Sasse radio-amateurs verzorgen bandbrieven voor Nieuw-Guinea 17,2° Vitrite bereikte opnieuw hoogtepunt in afzet Zeeuwsch Dagblad Vergoedingen EERSTE BEWONERS IN NIEUW COMPLEX Combinatie Marie Claire Alain in Middelburg Gelijke heffing van reinigingsrechten Dagelijks bestuur vergaderde Meer schot Doelmatig Kreeftenvangst is afgelopen Jaarverslag Raad V olksgezondheid Dividend onveranderd vastgesteld Orderportefeuille zeer goed gevuld Oude paardenstal stortte in Moderne paardenshow in Haamstede fTTT 11 fTTT 11 Eerste pannen voor oesters overboord „SIBO" SISAL BOUCLÉ-TAPIJT 80 Oostkapelle stond er mooi op Bruse Boys versloegen ook Brouwershaven Woensdag 18 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk PARLEMENTSLEDEN, gedeputeer den en wethouders ontvarlgen voor hun verrichte werkzaamheden geen loon maar een schadeloosstelling. Dit is iets anders dan bijvoorbeeld het verschil tussen salaris en traktement. Er is hier sprake van een wezenlijk verschil. Het karakter van de schade loosstelling houdt in dat de tijd aan de openbare dienst besteed vergoed wordt. In die tijd namelijk konden geen inkomsten op andere wijze ver kregen worden. Wij hebben kortelings weer kunnen lezen van verhoging der vergoedingen, zowel van die van Ka merleden als van gedeputeerden. De wethouders zullen straks niet kunnen achterblijven. Op zichzelf bekeken is deze ontwik keling volkomen juist. Het gaat zelfs niet op de verhogingen der schade loosstellingen te vergelijken met de algemene loonsverhogingen. De taken in de bestuurssector zijn dermate in gewikkeld en veelomvattend gewor den dat de hier bedoelde werkzaam heden het zeker verdragen beter te worden betaald. De volksvertegenwoordiger is veel van huis, wordt begraven onder een lawine van papieren en is voortdu rend actief bezig allerlei maatschap pelijke ontwikkelingen en gebeurte nissen op de voet te volgen. Aan een achturige arbeidsdag komt zij of hij beslist niet toe en zelden aan een vrije zaterdag. Nu zijn er meer ambten en functies in de samenleving waarvoor dit laatste geldt. Wij zouden er meer dan een handvol op kunnen noemen, maar waar het hier gaat om de volksver tegenwoordiger willen wij ons tot hem beperken. Gedeputeerden en wethouders wor den door vele problemen besprongen. Het is dan pas goed indien de be stuurder niet alleen wacht tot de moeilijkheden komen, hij moet ze ook tegemoettreden en zo mogelijk ver mijden. Het begrip schadeloosstelling is dan ook moeilijk passend in deze tijd. De politiek gekozen dames en heren zijn aan een salaris toe. Deze ontwikkeling ziende vragen wij ons echter af of bij het verhogen der vergoedingen de zaak niet wat te eenzijdig wordt voorgesteld. Bij de verhogingen die zijn gegeven gaat men er steeds meer van uit dat de genieter vrij druk bezet is. Het logische gevolg is dan ook dat meer dere ambten niet gelijktijdig vervuld kunnen worden. Dit is o.i. duidelijk voor een burgemeester die in zijn ge meente hoort te zijn, voor de wet houders van de grotere plaatsen, voor gedeputeerden en andere volwaardige of bijna volwaardige ambten in tijd gemeten. Verhoogde vergoedingen zijn op hun plaats, maar dan moeten er ook verhoogde prestaties. ook in tijd tegenover staan. Het zou naar onze mening juist zijn om tegelijk met het optrekken van de vergoedingen mede het gevolg van veranderde om standigheden een aantal incomp- tabiliteiten vast te stellen. Bepaalde functies zijn onverenigbaar. Het komt ons voor dat tengevolge van de intensivering van onze maatschap pij het aantal onverenigbare functies toeneemt. De wetgever blijft echter achter bij deze ontwikkeling. Voor enkele figuren is er alleen de wet gever die de maat kan geven. Zelf zijn enkelen of meerderen? daartoe niet in staat. Dat doet de democratie geen goed. In Zwitserland weigerde het volk bij referendum de schadeloosstellin gen van volksvertegenwoordigers te verhogen. Het zou bier waarschijnlijk niet anders zijn als de kiezers zich moesten uitspreken Van een onzer verslaggevers KORTGENE. Na „Vredestein" te Wissenkerke en „Rustoord" te Colijnsplaat is op Noord-Beveland thans een derde pensiontehuis voor bejaarden beschikbaar. In Kortgene is namelijk de bouw van het gloednieuwe en zeer moderne bejaardentehuis gereed gekomen. Enige tijd geleden- hebben de eerste bewoners Ihun intrek geno men in het nieuwe -tehuis. De bezetting geeft reden tot tevreden heid, want vrijwel alle kamers zijn thans bewoond. Het ligt in de bedoeling om het nieuwe complex in het najaar officieel -te openen. Er worden pogingen aangewend om deze opening door een autori teit uit Nieuw-Zeeland te laten verrichten. Nieuw-Zeeland staat hoog aange schreven bij de Noord-Bevelanders, met name bij de leden van het stichtings bestuur van het pensiontehuis. Mede door een belangrijke gift uit dat verre land is het immers mogelijk gewor den de bouw van een bejaardentehuis te realiseren. biedt. Het gebouw is vrijwel vol; voor nog slechts drie personen is er plaats. De architect, ir. P. J. 't Hooft uit Goes heeft er werkelijk een mooi „kunststuk" van gemaakt. Hij maakte een plan met een combinatie van een persoons-tweepersoonskamers en flat- ies; een systeem, dat bij de bouw van -ejaardentehuizen in Zeeland nog niet eerder werd toegepast. Het pensiontehuis heeft een capaci- teit van 55 bedden, inclusief het inwo nend personeel. Er zijn 45 eenpersoons kamers (waarvan er 27 twaalf vier kante meter groot zijn en 18 vijftien vierkante meter). Daarnaast zijn er drie kamers voor twee personen, met een oppervlakte van 18 vierkante me ter. Tenslotte zijn in het gebouw twee flats te vinden, die elk bestaan uit een woonkamer, slaapkamer, keuken en douche. Deze flats zijn geheel in gericht voor zelfbediening. Kortom; het nieuwe pension tehuis voor bejaarden te Kort gene mag als een van de mooiste en modernste in ons gewest wor den beschouwd. En dat samen werking veel vertmag is ook op Noord-Beveland weer gebleken. Door de samenwerking is het mogelijk .gebleken, een belangrijk sibuk bejaardenzorg ter hand te nemen. De bejaarden zelf zullen er alleen maar dankbaar voor zijn. MIDDELBURG. De beroemde Fran se organiste Marie-Claire Alain houdt zaterdagavond in de Middelburgse Nieu we Kerk een orgelconcert. Aanvang acht uur. Dit in afwijking van het reeds gepubliceerde bericht dat zij dinsdag 24 juli in Middelburg te gast zou zijn. Morgenmiddag tussen twee en drie uur geeft Jan Rijn in de Nieuwe Kerk een orgelconcert. Hij speelt werken van Bach, Sweelinck, Walther en Loeillet. Donderdagmiddag tilssen twee en drie uur bespeelt Jan Hekhuis uit Vrouwen polder het orgel. Raad Wester schouwen HAAMSTEDE. In verband met de toetreding tot de reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland per 1 juli 1962 dient voor de gehele gemeente hetzelfde tarief per emmer te gelden. B. en W. zijn van mening dat een tarief van 12,60 per emmer billijk is. De gemeentelijke bij drage aan de reinigingsdienst is bere kend op 15 gulden per emmer. Voor kampeerbedrijven hebben B. en W. het tarief op zes gulden per emmer gesteld. Voor zomerwoningen geldt niet meer het halve tarief, omdat deze woningen meestal het gehele jaar tijdens de week enden ook bezet zijn. In de op donder dagavond, om half acht, te houden raadsvergadering wordt voorgesteld een verordening dienovereenkomstig vast te stellen. Andere voorstellen zijn: verhoging subsidie Stichting Zeeuws Studiefonds, instelling sportcommi-ssie, onteigening van grond en een voorstel in verband met de uittreding uit de Centrale Dienst. Het is nu al weer meer dan tien jaar geleden, dat voor de eerste maal gesproken werd over een bejaardente huis. Ondanks het feit, dat vele ont werpen en kostenberekeningen worden gemaakt was het voor de ramp van 1953 niet mogelijk een dergelijk com plex te verwezenlijken. Na dat rampjaar kwam er echter meer schot in de plannen. Via het Nat. Rampenfonds kwam een gift van niet minder dan 250.000 gulden binnen uit Nieuw-Zeeland. Dat bedrag vorm de de basis, waarop in financieel op zicht verder gebouwd kon worden. In middels was ook gebleken, dat het nieuw bejaardentehuis te Kortgene, in clusief de grondaankoop en de inrich ting, een bedrag zou vergen van circa 850.000 gulden. Een premie van 60.000 gulden werd verleend voor de bouw van dit project. Er was nog nodig ongeveer 500.000 gulden. Dit bedrag kon geleend wor den. dank zij het feit, dat de gemeen te Kortgene besloot garant te zijn voor de rente en de aflossing. Ook in de voorbereidingen tot de bouw zelf kwam schot. In april van het vorige jaar kon de echtgenote van de voorzitter van het stichtingsbestuur, mevr. P. Bom-van Oeveren (een "van de initiatiefneemsters voor een bejaar dentehuis) de eerste steen leggen en enkele maanden later, begin oktober, kon reeds de vlag in top, want het hoogste punt van het complex was bereikt. En thans staat daar, in het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Kort gene, een modern gebouwencomplex: het gloednieuwe bejaardentehuis. Het is modern en doelmatig van opzet, zonder dat van overdreven luxe spra ke is. De bouw is klaar, met uitzon dering van enkele details. „Het is op een oor na gevild" zoals de voorzitter van het .stichtingsbestuur, de heer P. Bom uit Colijnsplaat ons vertelde, „de beplanting moet nog aangebracht wor den, en het gazon moet nog ingezaaid worden". Inmiddels hebben de eerste bewo ners hun intrek genomen in het fraaie gebouw. En nog dagelijks genieten de bejaarden van hetgeen dit tehuis hen aan comfort en gerieflijkheid Het nieuwe pensiontehuis voor bejaarden te Kortgene ziet er keurig uit. De foto geeft daarvan een goed beeld. YERSEKE. De kreeftenvangst is weer afgelopen. Het seizoen is niet best geweest. De prijs was aanvankelijk re delijk, maar toen de vangst beter werd zakte door de grote import uit Enge land de prijs. De bedoeling was ook om gezamelijk te verkopen of te exporteren, maar door diverse omstandigheden is er niet veel van terecht gekomen. Aan het eind van het seizoen waren nog slechts 3 a 4 vissers bezig met vissen. De rest had er de brui aan gegeven. MIDDELBURG. In het verslag over 1961 van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland lezen wij o. m. dat door de Rijksoverheid voor de sociaal-culturele infra-structuur in de ontwikkelings- en probleemgebieden een bijzonder investeringssubsidie mogelijk is gemaakt voor bepaalde voorzieningen. Naar aanleiding van een in decem ber 1960 ontvangen schrijven van de Plancommissie Zeeland, waarin de Raad verzocht werd, voor wat betreft de sec tor volksgezondheid, medewerking te verlenen bij het opstellen van een be hoeften-lijst, stelde de directeur-arts een onderzoek in naar de behoefte aan wijk- gebouwen en sociale werkplaatsen iib.v. geestelijk minder-validen. Aan het ein de van het verslagjaar waren de werk zaamheden nog niet zover gevorderd, dat een advies kon worden uitgebracht. SAS VAN GENT. De programmaleiding van Amateur Radio Om roep Sas van Gent heeft besloten haar medewerking te verlenen aan de actie om gesproken brieven te zenden aan de Zeeuwse militairen in Nieuw-Guinea. Deze uit het ziekenomroepwerk voortgekomen om roep gaat haar gehele organisatie beschikbaar stellen. Men is by AROS van mening dat de gesproken brieven niet alleen de groeten thuis moeten bevatten, zij dienen ook en vooral voorlichting te geven wat er zoal gebeurd in Zeeland. Men beseft schijnbaar niet altijd dat het volspreken van een band die op zijn minst anderhalf uur speeltijd heeft, een zeer grote opgave is. Men vervalt dan vlug in herhalingen en daar heeft de soldaat over zee toch ook niets aan. De AROS-programmaleiding heeft de programma's als volgt samen gesteld. Centraal staat de persoon aan wie het programma wordt op gedragen. Een AROS-omroeper kondigt het familielid aan, stelt deze als het meet met een inleidend praatje op zijn gemak. Men heeft bij de Sasse omroep door een jarenlange ervaring ontdekt dat het niet ieder een gegeven is om een vlot speechje voor een microfoon te houden. In geen geval gaat men werken met groeten die van een papiertje afgelezen worden. Tussen de gesprekjes en groeten draait men een vrolijk plaatje. Verder neemt men in de gesproken brieven een kort Zeeuws niéuws- journaal op. De muziek wordt geselecteerd en aangekondigd door Wim Remerij, die hoofd is van de afdeling muziek van AROS. Het Zeeuws nieuws journaal wordt samengesteld en gepresenteerd door Willy de Groff, programmaleider en hoofd afdeling actualiteiten. Hij zal ook samen met Walter Zwartelé als omroeper fungeren. Dankzij de volledige medewerking van het gemeentebestuur van Sas van Gent, krijgt men de beschikking over een zaal boven de brandweerkazerne. De opnamen zullen plaatshebben op zaterdagmiddag. Zij die een dergelijk programma of gesproken brief naar een ver want in Nieuw-Guinea willen zenden, kunnen zich schriftelijk of tele fonisch aanmelden op volgende adressen: Wim Remerij, Zuidstraat 4, Sas van Gent, tel. 01158-657. Willy de Groff, Vredestraat 25, Sas van Gent, tel. 01158-746. Bevordering Chr. Kweek school Middelburg Van klas 1 naar 2: M Boone, Ivan Es, M Klooté, J Sinke te Yerseke, K Bolkenbaas Zierikzee. J Dingemanse Colijnsplaat, L v Driel Terneuzen, P Geelhoed Kamperland, S Kolff Berben op Zoom, R Sakko, A v d Stoel Bergen op Zoom, E Labruyère, I Post Goes, I Loof Hoek, G Nijsse 's Heer Hendrikskin deren, R Suurland Scherpenisse, H v d Vaa- te Looperskapelle, B Vroegop St Annaland, J Walhout Borssele, J Davidse St Laurens, R Don Koudekerke, K Geschiere Vrouwen polder, G de Heer, G Kooman, P Lenselink, H Portier, L v Selms. J Stol, J de Vlieger, E de Wilde Middelburg, W Heymans Vlissin- gen, P de Klerk Veere, J Louws Vlissingen, A Kruit Zoutelande, C v Sluys Oostkapelle Van klas 2 naar 3: F Almekinders 's-Gra- venpolder, J Bakker. J Bartelse, L v Oos ten, A Sturm, N Teerds. C Timmerman Goes, M Boot Kerkwerve. J Buys' St Maartensdijk A Cappon Zuidzande, L Flipse Oudelande, R Jasperse, D Minnaard Yerseke, C Kool stra Kruiningen, A Lambrechtse Rilland Bath P Moerland Stavenisse, L v d Ouden I Spaans. M Schouls Zierikzee, H Pladdet Bier vliet, A v Soelen, A Wisse Bergen op Zoom, R Tieleman Nieuwerkerk, J de Wild Kats, H Aarnoutse, H v d Broeke, C de Bruyne, J de Haan, D Ingelse Middelburg, N Bakker Zaamslag, T Bertijn, K Brouwer, K de Jonge Vlissingen, H Coppoolse St Laurens, L Els- hout Koudekerke. E Izeboud Serooskerke S Kaljouw Souburg, H de Kok Domburg,' J Koppejan Zoutelande, J Poppe Veere, P Ris- seeuw Breskens, J Roelse Westkapelle. M Schoenmaker Zoutelande. W Schout, L Sinke T Spapé Souburg, R Zegers Axel. Van klas 3 naar. 4: J Aarnoutse Aarden burg. N Boone, J Francke, K Geschiere Grijpskerke, A de Bruijne. K Kaan Terneu zen, W v Dienst Sirjansland, L v Doorn, K Houterman Serooskerke H v Duuren P Steutel, A Vermaire, A'de Wit, A Meinders- ma. I Metselaar Goes, L Filius Kamperland M Hovestadt, W de Koeijer. L Sinke Yerse ke, B de Jonge Heinkenszand. J Katsman Wolfaartsdijk, A Lauret Bergen op Zoom. K Nijsse Wilhelminadorp, L Quist, St Philips- land, W v Stel Wemeldinge. P v 't Veer Ka- pelle, P v d Wel Colijnsplaat. J de Wild. H v d Berg, I Coumou, K v Eenenaam, B v der Putte. M Verbeem, W de Visser, M Boo ne, W^Feij, A Griep. K Jacobse, F Zeilma ker Middelburg, A Aarnoutse Gapinge, D v Belzen, W V Belzen, A Steketee, J v Veen Vlissingen, J v d Ketterij Arnemuiden, K Lievense, P Lievense Westkapelle, P Luit- wieler Vlissingen, R Moens Aagtekerke. A Munter Veere, K Osté Ritthem J de Visser Domburg, I v d Acker Brassohaat België, K Bliek Biervliet, T v Dokkum Goes, L de Ko ning Breskens. A Meyers Souburg. L Tiele man, Zierikzee. H Wondergem Oostkapelle, K de Bliek Schoondijke, I Janse v Noord- wijk Goes. CURSUS HOOFDLEIDSTER KLEUTERONDERWIJS. Bevorderd van X naar 2: N. van Eenenaam Souburg, W Schoonaard, N Usmany Middel burg. J Aerssens, D Borg M Goesseye. E Vos Vlissingen, L v Doeselaar Terneuzen, M Francke. T Post, J Sinke Goes, B v d Ree Zaamslag. A Bax Rotterdam, L Korteweg Dinteloord. MIDDELBURG. Voor de n.v. Vitrite fabriek te Middelburg was in het jaar 1961 de capaciteit van de beschikbare produktiemiddelen onvoldoende om aan de bij voort during toenemende vraag naar lampvoeten geheel te kunnen vol doen, zo blijkt uit het jaarverslag. De verkopen in aantallen sex ste gen met 13,5 pet. boven het peil van 1960, zodat wederom een nieuw hoogtepunt in de afzet bereikt werd. Behalve in Nederland wer den de produkten van de n.v. Vi trite in 27 landen verkocht. De omzetten in geld gaven, bij een vrijwel gelijk gebleven -messing-prijs, een stijging te zien die meer dan recht evenredig was met de vergro ting van de afzet in aantallen. De ver kopen vertegenwoordigden een waar de -van 18,2 miljoen tegen 15,8 mil joen in 1960. De financiële resultaten waren bijzonder gunstig. Het -bedrijfs resultaat dat vorig j-aar 2,198.000 -be droeg, steeg met 29,6 pet. tot 2,849.000. Nog meer dan in vorige ja ren heeft overbezetting hiertoe bijge dragen. Na -aftrek van te betalen be lasting blijft een netto winst over van 1.747.000 tegenover 1.285.000 in 1960. In verband met de uitbreiding van de fabriek, die een investering vergt van ruim acht miljoen gulden, acht de di rectie het noodzakelijk een groot ge deelte van de winst in het bedrijf te houden. Zij stelt een onveranderd di vidend van 16 pet. voor. In de loop van 1961 werd een login gemaakt met de bouwkundige werk zaamheden voor de geprojecteerde uit breiding van het bedrijf. Hoewel bid e aflevering van «te bestelde outillage enige vertraging optreedt vertrouwt de directie erop eind 1963 de beschik king te hebben over een belangrijk toegenomen produktöï-capaciteit. W erkti jdverkorting Aan verbetering van de fabricage methodes werd wederom veel aan dacht besteed wat tot een verlaging van de kostprijzen leidde. Op 1 mei 1961 werd na een grondige voorbereiding de werktijdverkorting tot 45 uur per week ingevoerd. Het daaruit voortvloeiende produktieve verlies kon mede dank zij de medewerking van het personeel tot een minimum beperkt worden. Goedkeuring werd -verkregen voor een etappe-gewijae loonsverhoging per 1 oktober 1961 en 1 april 1962, van to taal 10,6 pet. Het streven van de di rectie blijft gericht op een verdere verbetering van de produktiviteit ten einde daarin o.m. een compensatie te vinden voor de gestegen loonkosten. De toekomst ziet de directie met vertrouwen tegemoet. De afzet in de afgelopen maanden van 1962 is hoger dan in de overeenkomstige periode in 1961, terwijl de orderportefeuille zeer goed gevuld is. Voor iedere nieuwe pro- dukti-'-eenheid die geplaatst kan wor den mag op volledige bezetting gere kend worden. Het jaarverslag is -gisteren door de algemene vergadering van aandeelhou ders goedgekeurd. GOES. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft met enige verontrusting geconstateerd, dat de onderzoeker van de commis sie Waterbeheersing en Ontzil- tintg voor twee jaar naar Tunis is vertrokken en dat de secreta ris van deze commissie, ir. D. van der Zaken voor vier maan den naar het buitenland zal gaan. Volgens het Z.L.M.-bestuur ziet het er naar uit, dat juist de kwestie v-an de waterhuishouding in Zeeland steeds belangrijker wordt. Het dagelijks bestuur heeft een tocht gemaakt -door het verdrogende gebied rond de Braakman, waarbij tevens het voorbeeld-demonstratiebedrijf in de Braakmarapolder werd bekeken. In ver band met dit bezoek werd gesproken over de gevolgen voor de gebruikers van deze gronden en tegelijk over de onderzoekingen, die ook in andere delen van Zeeland met name op Noord-Beve land en rond het Zuid-Sloe moeten wor den gedaan. Aan de hand van deze be sprekingen kwam het bestuur tot boven gemelde verontrusting. Vervreemding D>s voorzitter, ir. M. A. Geuze stond even stil bij de door de Tweede Kamer aanvaarde afschaffing van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden. Hij wees op het feit, dat de regering de strafbe paling op het passeren van de pachter bij verkoop door de verpachter aanzien lijk heeft verzwaard. Was de sanctie eerst een jaar pacht prijs als boete, thans kan de pachter nog 12 jaar pacht verkrijgen. Hiermede is tegemoet gekomen aan de wens, die in het rapport van de Z.L.M. over dit onderwerp is neergelegd. De termijn van 6 jaar pachtrecht bij normale verkoop is niet veranderd. Er zullen zich zeker in de beginphas»: een aantal problemen voordoen, waar over ook nog jurisprudentie gevormd zal moeten worden. Gewezen werd op het fiscaal toe te juichen feit, dat d»? afschaffing van de Wet Vervreemding Landbouwgronden komt voor een eventuele wijziging van de wet Inkomstenbelasting, in verband met de waardebepaling en waardestij ging van landbouwgrond n. Het Bestuur besprak verder een aan tal vraagstukken betreffende de Voor lichting, in verband met de reorganisa tie van de Rijksdienst en met een ver deling van de taken tussen het Rijk en de organisaties. Er wordt door de di rectie van het Boekhoud,bureau en het sekretariaat een nota voorbereid over deze kwestie, waarbij speciaal aandacht besteed zal worden aan de werkwijze vn de Z.L.M. in de toekomst inzake de bedrijfseconomische boekhouding, de agrarisch-sociale voorlichting en de so ciaal-economische voorlichting. Wan neer -de organisaties een deel van de huidige Rijkstaak zullen moeten gaan overnemen, zal een goede financiële re geling noodzakelijk zijn. Akkerbouw Het Bestuur besprak ook uitvoerig de tarweregelirag voor het oogstjaar 1962/ 63, zoals deze is aangepast aan de Euro pese graanverordening. Het blijkt, dat het Froduktschap reeds -de nodige richt lijnen heeft gegeven. Ten aanzien van de gerst bestaat nog een verschil van mening tussen het Landbouwschap en de Overheid over het vochtpercenta-ge waar-naar de richt prijs wordt berekend. De geruchten worden steeds sterker, dat de exportstop voor aardappelen bin nenkort zal worden opgeheven. Het ziet er naar uit dat d-e minimum- prijsregeling voor -appelen zal worden gecontinueerd. De Kring Axel stelde een tuinbouw- commissie in. Medegedeeld werd, dat de Direkteur van de B.V.A.B. thans ook benoemd is tot Direkteur van het Bedrijfspensioen fonds voor de land,bouw. Het Bestuur hoopt, dat uit deze perso nele unie mogelijkheden zullen komen voor de vereenvoudiging van de admini stratie. Dit een onderzoek van de werkgroep Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap is gebleken, dat het landarbeidersloon in 1959 in de 5e ge meente klasse 13 pet. lager lag dan in de nijverheidssektor. De indruk is, dat in deze voor de landbouw ongunstige verhouding, geen verbetering is geko men. Het is dus geen wonder dat de ar beidsvoorziening in de landbouw thans met grote moeilijkheden te kampen heeft. De C.A.O. voor de landbouw is goed gekeurd. HAAMSTEDE. De op de Achterweg staande oude paardenstal van hotel Bom. die juist enige weken geleden werd ver kocht aan Brandstoffenhandel fa. D. v. d. Berge te Haamstede, is tijdens de verbouwing tot garage ingestort. Bij het verwijderen van het dak stortte de voorgevel op de weg, terwijl de achter gevel naar binnen klapte. Alles ging ge paard met een harde slag en een grote rook- en stofontwikkeling. Personeel van aannemingsbedrijf Prince, die de Ver bouwing uitvoert, kon zich redden, be halve de heer P. Tuinman die stenen op het hoofd kreeg. Hij liep daarbij enige hoofdwond-en op die door dr. Strenger werden behandeld, waarna hij hem naar huis vervoerde. HAAMSTEDE. Een der evenemen ten, waarmede V.V.V. in het verleden een enorm succes -behaalde, was het optreden der landelijke rijvereniging „de Schouwse Ruiters" uit Dreischor. Enige jaren geleden werd dit optreden een groots succes en niet minder dan 2000 bezoekers waren op de prinses Beatrixweide aanwezig. Het bestuur van V.V.V. heeft met recht gemeend om dit jaar dit optreden te moeten herhalen en op zaterdag 21 juli des avonds te half acht wordt deze show -herhaald met een gloednieuw programma. Aan deze show werken verder nog mee een gezelschap van de landelijke rijver. „Oranjerui- ters" uit Willemstad met een spectacu lair programma. Drie meisjes en 3 jon gens van deze vereniging zullen enige voltigenummers laten zien. KATS EN KORTGENE OP EEN DROOGJE Wedstrijd veebeoordeling MIDDELBURG. Tijdens de zater dag gehouden veebeoordelingswedstrijd, die een onderdeel vormde van de laat ste jubileum veefokdag -in Koudekerke heeft de heer L. de Visser uit Grijps kerke de eerste prijs gewonnen. Hij kreeg 127 punten toegewezen. Bij de uit slagen in ons blad van maandag stond dit verkeerd vermeld. (Ingezonden mededeling YERSEKE. De eerste pannen voor de oesters zijn overboord gezet. Dit is ruim twee a drie weken later dan het vorig jaar. Overigens blijven de mees te panneboeren nog thuis. Zij wachten op betere berichten van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek. Verleden jaar werden ruim een miljoen pannen uitgelegd. De verwachting is, dat het dit jaar minder zal zijn. Een grote fabriekspartij Oersterk, dubbel geweven tapijt, in 4 nieuwe kleu ren. WAND-TOT-WAND tapijt op grote breedte (4 meier breed). U kunt het gemakkelijk zelf leggen, zonder naden en dus minder slijtage. Dit .4 meter brede tapijt, nu ongelooflijk voordelig, per meter Per vierkante meter dus slechts OUDE MARKT VLISSINGEN KORTGENE. Bij de mededelingen aan de raad bracht Burgemeester Schuit de drinkwatervoorziening aan de dor pen Kats en Kortgene ter sprake die momenteel heel wat te wensen over laat. Te Kats bleken deze klachten te ontstaan door een lek in de leiding wat inmiddels is hersteld maar voor Kort gene waar men soms in het geheel geen druk in de leidingen heeft, liggen de zaken niet zo eenvoudig. De Waterlei dingmaatschappij Zuid- en Noord-Beve land heeft evenwel toegezegd door het leggen van een nieuwe duiker in het Veerse Meer en het plaatsen van een hydrofoorinstallatie in het dorp zelf ook aan deze klachten een einde te maken. OOSTKAPELLE. Begunstigd door zonnig weer hebben cineasten gisteren Oostkapelle en zijn bewoners op de film gezet. De bedoeling was om het dorps leven op het celluloid „vast te leggen". Het initiatief hiertoe was uitgegaan van de muziekvereniging „Crescendo". In de morgenuren werd een aanvang ge maakt met het verfilmen van dorpsta fereeltjes en ook van het leven in de school. De mannen met de camera be perkten zich echter niet tot het dorp al- leen, zij trokken ook naar het strand en naar de campings. In de middaguren trokken vele verenigingen met vaandels waarbij zich ook Oostkapelse ringrij- ders te paard bevonden in optocht door de dorpsstraten. De stoet trok uiteraard veel belangstelling, niet in het minst van badgasten, die evenals de cineas ten druk filmden en fotografeerden. In het verenigingsgebouw werden later nog geluidsopnamen gemaakt van „Crescendo", een tweetal koren en van een vergadering van de N.C.V.B, Tezij- nertijd zal de vervaardigde film in Oostkapelle vertoond worden. BRUINISSE. Na Zonnemaire, Nieuwerkerk en Zierikzee is het ook aan Brouwershaven niet gelukt de Bruse Boys in de daarvoor uitgeschreven ne derlaagwedstrijd te verslaan. De wedstrijd was nauwelijks begon nen, toen linksbinnen Duinhouwer een kans kreeg, die hij onmiddellijk benut te (10). In de 2e minuut was het Han van der Werf, die met een hard schot in de uiterste hoek er 20 van maakte. Bru had een veilige voorsprong. In de 18e mmuut moest Duinhouwer wegens een blessure het veld verlaten en de voor hem invallende speler Jan Bal was nog maar nauwelijks opgesteld of ook »1] droeg zijn steentje bij om de voor sprong te vergroten (3—0). Brouwersha ven hield moedig vol, maar op de uit stekende en beproefde verdediging van Bru strandden alle aanvallen. _Na de rust viel Brouwershaven ener giek aan, maar tot doelpunten komt het niet In de 10e minuut kwam een snel le aanval van de Boys. Middenvoor Han van der Werf kreeg de bal in de vrije ruimte toegespeeld, kwam er mee voor het doel, omspeelde de uitlopende kee per en plaats de bal in het lege doeT Brouwershaven had voor zijn moedig volhouden toch eigenlijk wel een tegen- puntje verdiend, maar daar Bru toch voortdurend sterker bleek werd de wed- strijd verdiend gewonnen. Mej. Anja van de Bos uit St. An naland slaagde te Bergen op Zoom voor het toelatingsexamen van het Muller-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3