T elstar-program op tv-schermen Voor enkele wegen drie weekeinden op Staatsgasbedrijf moet verdienen Heftig vuurgevecht dichtbij Merauke HJ Ml Plan voor shows in Nw.-Guinea Na goede resultaten van de beide pinksterdagen DEN HAAG Minister De Pons wil het Groninger aard gas volstrekt commercieel gaan exploiteren. Het moet, zo schrijft hij in zijn nota inzake het aardgas aan de Tweede Kamer, nationaal-economisch gezien het hoogst mogelijke rendement opleveren. De grote investeringen nodig voor het winnen en afzetten van gas, kunnen alleen rendabel worden gemaakt bij verkoop van grote hoeveelheden en dit is slechts mogelijk als de prijs aantrekkelijk is voor de afnemers. MAANDAGAVOND TUSSEN ACHT EN HALF NEGEN OOK IN NEDERLAND: BERKEL (Z.-H.) HEEFT HET AL VOOR ELKAAR De Bilt: Warmer Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 18 juli 1962 SPONTANE HULDE OP GROTE MARKT IN PARAMARIBO Geen minimum MINISTER IN NOTA AAN KAMER: NIEUWE ORGANISATIE GEWENST Zie verder pag. 5 Dag van chaos Leermeester van de inbrekers' „Kom ook naar Zuid-Af rika' DODELIJKE VAL BIJ KERSEN PLUKKEN Para's kregen hulp van ondergrondse VROUWEN IN ENGELSE RIJNLEGER Zie verder pag. 6 Proces tegen O.A.S'ers y—Hf iA uitgesteld Directeur; JACQ. DE SMIT; Chtfred.: G. 1. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendük 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuieu, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikeee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad life m Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van t i, 17e JAARGANG No. 5105 MAXIMUMSNELHEID TERUG PARAMARIBO (ANP). De och tend voor het vertrek van de beide prinsessen uit Suriname, eigenlijk be doeld als „rustoehtend", is nog bijzon der druk geworden. De prinsessen Varen inet hun gezelschap al heel Vroeg in de ochtend naar de grote itnarkt in Paramaribo gegaan met de 'bedoeling daar ongestoord rond te ■wandelen en af en toe eens een praat je te maken. Als een lopend vuurtje evenwel ging het bericht door de stad, dat de prinses sen op de markt waren. De markt ver anderde in een ogenblik in een grote mierenhoop. De prinsessen werden luid toegejuicht. Zij moesten zich een door tocht banen om weer bij hun auto's te komen. „Koningin Irene De Surinamers hebben hun blijdschap over het bezoek van de beide prinsessen aan hun land niet onder stoelen of ban ken gestoken. Een staaltje hiervan is de ingezonden brief die een Surinamer aan alle Surinaamse kranten stuurde. Hij schrijft hierin dat nu duidelijk is geble ken, dat de Surinamer de banden met het Huis van Oranje niet wil verbreken. Hij stelt zelfs voor Suriname een ko ninkrijk te laten worden met als konin gin prinses Irene. Beatrix kan niet, zo schrijft hij. Die is al voor Nederland. Gistermiddag zijn de prinsessen naar de Nederlandse Antillen gevlogen, waar zij Veertien dagen zullen blijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft besloten gedurende de drie komende weekeinden dezelfde snelheidsbepalingen in te voeren als tijdens de afgelopen pink sterdagen. Tijdens de weekeinden van 21 en 22 juli, 28 en 29 juli en 4 en 5 augustus zullen de volgende beperkingen gelden: 1. Op de weg Den Haag en Rotterdam via Utrecht en Arnhem tot aan de Duitse grens mag niet harder dan honderd kilo meter worden gereden. 2. Op de zgn. Zuiderzeestraatweg is de hoogst toelaatbare snel heid tachtig kilometer. 3. Voor het kruispunt Oudenrijn is een maximumsnelheid van vijftig kilometer toegestaan. De snelheid zal op de toegangs wegen tot dit kruispunt geleidelijk tot deze hoogte worden teruggebracht. Evenals tijdens de pinksterdagen worden er borden geplaatst, waarop de automobilisten kunnen zien dat ze hun gaspedaal niet al te hard mogen intrappen. Minister Korthals wil blijkbaar nog niet overgaan tot het instellen bij wijze van proef van mini- Van onze Haagse redactie Blijkens zijn nota wenst de minister een totaal nieuwe organisatie voor winning en verkoop van het gas. Zij komt hierop neer: 1 De concessie voor de winning van het aardgas bij Slochteren wordt, evenals vroeger, gegeven aan de N.A.M. De explotatie van deze concessie zal gebeuren voor rekening van een nieuwe maatschap tussen de Staatsmijnen, de Shell en de Esso. Deze drie bepalen samen het beleid van de exploitatie. De Staatsmijnen krijgen echter de helft van de macht; zij ne men namelijk voor vijftig procent deel in het beheer, van deze maatschap. Shell en Esso delen de andere helft van de zeggen schap. De financiële deelneming in de maatschap kent iets andere verhoudingen: voor veertig procent door de staatsmijnen en de Shell en Esso ieder voor dertig procent. De schatkist zal boven dien tien procent van de winst opstrijken. Het aandeel van het Rijk in de opbrengst is dus tien procent direct en veertig procent van de rest via de Staatsmijnen. O Het aardgas moet worden verkocht aan een op te richten gas- maatschappij, waarin de Staatsmijnen voor veertig procent, de Shell en Esso ieder voor 25 en de Staat rechtstreeks voor tien procent deelnemen. De deelnemers moeten in deze maatschappij ook alle geproduceerde raffinaderij- (Shell en Esso) en cokes- ovengas (Staatsmijnen) inbrengen, voor zover zij dit althans niet in hun eigen bedrijven gebruiken. Het Staatsgasbedrijf brengt eveneens al zijn belangen en alle gasleidingen in. Hiervoor moet de nieuwe maatschappij aan de Staat een redelijke vergoeding betalen. In feite komen nu, in tegenstelling tot vroeger, de winning en de afzet van het gas in één hand. Daardoor kan, zo meent mi nister De Pous, een betere afzet- en investeringspolitiek worden gevoerd. Q In de Raad van Commissarissen van de gasmaatschappij zullen ook enkele door de minister van economische zaken benoemde leden zitten. Deze wijst ook de voorzitter van de raad aan. /L De minister wil 25 miljard kubieke meter gas reserveren, dat hij tegen nadei vast te stellen voorwaarden beschikbaar kan stellen voor nieuwe industriële projecten. Hierbij denkt hij in het bijzonder aan vestigingen in de probleemgebieden van de noor delijke provincies. Deze kunnen dan op die manier een duwtje in de rug krijgen. mumsnelheden. Mr. D. J. van Gilse, bestuurslid van de A.N.W.B., had daarop nog onlangs op de jaarver gadering van de bond aangedrongen. De proef die tijdens de pinkster dagen is genomen, heeft bijzonder goede resultaten gehad. Het aantal verkeersongelukken op deze wegen was belangrijk kleiner dan op andere zeer drukke dagen. „Wat nu?", hebben de autoriteiten gezegd, toen ze van deze resultaten hadden gehoord. Zij vonden het nog te vroeg om te concluderen: We hebben het middel gevonden om paal en perk te stellen aan de steeds groter wordende onveiligheid van het verkeer. Het bleek wenselijk om eerst nog enige keren proeven te nemen, voordat eventueel definitieve maatregelen zouden worden getrof fen. De komende weekeinden lenen zich bijzonder goed voor zulke proe ven. Zaterdag zal het de „dag van de grote chaos" zijn. Vijf miljoen Nederlanders krijgen dan vakantie en een groot gedeelte hiervan zal er op uit trekken. Bovendien wordt een grote invasie van Duitse vakan tiegangers verwacht, zodat een zeer groot aantal auto's, motoren en scoo ters over de wegen zal razen. Hoe wel de daarop volgende weekeinden waarschijnlijk niet een even grote drukte zullen geven, ligt het in de verwachting dat het verkeer toch veel drukker zal zijn dan de nor male zater- en zondagen. De controles door Rijks- en ge meentepolitie zullen op dezelfde manier worden uitgeoefend als tij dens de pinksterdagen. Er zal ook ditmaal weer met radar worden ge controleerd. •>1 VIER JAAR GEËIST Van onze correspondent ARNHEM. ,,De man die precies dertig jaar geleden in Groesbeek de in braak invoerde; leermeester der inbre kers, de man die praktisch altijd de ge rechtelijke dans ontsprong en wiens wij ze lessen aan de leerlingen van het in brekersgilde resulteerden in twee princi piële standpunten: neem altijd geld, nooit wat anders, en ga altijd alleen op pad." Aldus een bloemlezing uit de niet ge heel van bewondering gespeende op merkingen van de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. A. J. Pfeil, die hij dinsdagmiddag maakte in de zaak tegen de vijftigjarige opperman T. M, S. uit Groesbeek, bijgenaamd Dirk de Boer, aan wie drie inbraken te last waren gelegd. ,,A1 leg je de bewijzen op een nog zo hoge stapel vlak voor de verdachte, hij zal altijd blijven ontkennen", zei de of ficier voordat hij tot zijn eis kwam: vier jaar gevangenisstraf. Klein Het waren in verhouding tot andere zaken kleine inbraken, die S. zou heb ben gepleegd: diefstal van een jas en wat geld in Heumen, diefstal van een bundeltje bankbiljetten van tien gulden en van een rijksdaalder in Groesbeek en een inbraak in de Plasmolen te Mook waar een tachtig kilo zware brandkast werd ontvreemd. De opperman ontkende alles. Het be wijs tegen hem bestond uit enkele aan wijzingen en de verklaringen van zijn schoonzoon, de twintigjarige opperman K. J. uit Groesbeek, die zei samen met S. de brandkast te hebben gestolen. Daartegenover stonden de verklarin gen van de vrouw en van een dochter van S., die beweerden niet te weten dat verdachte een inbreker was. Tegen de schoonzoon werd wegens medeplichtigheid en wegens enkele an dere inbraken tien maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. Berkel heeft gisteravond feeste lijk afscheid genomen van zijn houten keet voor de militairen in Nieuw-Guinea. Nog maar net twee weken na het telegram van onze verslaggever in Nieuw-Guinea waarin de luchtmacht en de land macht in Biak vroegen om een ruimte om gesproken brieven op te nemen en foto's te ontwikkelen, heeft Berkel het voor elkaar. Vannacht is op Schiphol de B.B.B.-keet afgeleverd. B.B.B. voor Berkel Brengt Bijeen. Vandaag gaat in een DC-8 van de K.L.M. deze kostbare lading naar Biak. Vroeg in de avond kwamen gis teren burgemeester L. M. J. Hen- drikx van Berkel en Rodenrijs, de animator van de Berkelse actie I. J. P. Keyzer en Leen Hordijk naar timmerfabriek Hordijk in Ber kel om de houten keet, die vakkun dig verpakt was, op een auto van het A.D. te laden. De keet, een ge schenk van de timmerfabrieken Hordijk en Gouweleeuw, is daarna in een optocht door Berkel ge voerd. Want Berkel wil meer doen, dan deze keet geven. Zaterdag wordt in Berkel en Rodenrijs een collecte gehouden om het laatste deel van de som voor de peperdure lucht vracht bijeen te krijgen. Overal in Berkel kwamen de mensen gisteravond ihun huizen uit om naar het resultaat van hun spontane actie te kijken. De burge meester reed de gehele route mee. Ook bij het inladen van het ge bouwtje had de heer Hendrikx de handen uit de mouwen gestoken .(foto v.l.n.r. de burgemeester, de heer Keyzer en de heer Hordijk). SCHIPHOL. Zuid-Afrika wil meer immigranten uit Europa Om meer belangstelling voor zijn land te wekken maakt de Zuidafrikaanse minister van immigratie, A. E. Troi- lip, een reis door tien Europese lan den. Gistermiddag kwam hij vanuit Ham burg op Schiphol aan. Ook in ons land i_ er werk voor hem te verriéhten. want vorig jaar emigreerden maar driehonderd Nederlanders naar Zuid- Afrika. Het hoogste aantal was 4200 in 1952. Ook voor dit jaar wordt geen hoger cijfer dan driehonderd verwacht. De lust om naar Zuid-Afrika te emigre ren is door de onlusten die zich daar als uitvloeisel van de apartheidspolitiek hebben voorgedaan, sterk gedaald. Vandaag voert minister Trollip be sprekingen in Den Haag, o.m. met de minister van sociale zaken dr. G. M. J. Veldkamp. Morgen vertrekt hij naar Brussel. ELST. Bij het kersen plukken in een boomgaard in Eist is gisteren de 74-jarige J. G. Hommerson van een lad der gevallen. Hij bezweek kort erna aan zijn verwondingen. BONN (UPI) De Bund Vaterlandi- scher Jugend, een radicale rechtse orga nisatie, is wegens haar neo-nazistische strekking in Nedersaksen verbóden. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken van deze deelstaat bekendgemaakt. In alle overige Duitse deelstaten zou eeri soortgelijke maatregel tegen de or ganisatie worden getroffen. Zij zou enkele honderden leden tellen, variërend in leeftijd van tien tot twintig jaar. HILVERSUM Miljoenen Eu ropese en Amerikaanse tele visiekijkers zullen maandag dank zij de communicatie- kunstmaan Telstar over de At lantische Oceaan heen kunnen kijken. In zestien Europese landen, waar onder ook Nederland, komt maan dagavond een Amerikaans televi sieprogramma op de schermen dat ongeveer een kwartier zal duren. Het bestaat onder meer uit een ge deelte van een persconferentie van president Kennedy en flitsen van een concert van het Mormon Taber nacle Choir nabij een van Amerika's bekendste toeristische trekpleisters, Mount Rushmore. KW ARTIER De Telstar zal het Amerikaanse pro gramma relayeren tijdens de 123ste omloop. De uitzending komt tussen acht uur en half negen in het Euro visieprogramma en zal ongeveer een kwartier duren. Alle zestien landen van de Europese radiounie nemen de Eurovisieuitzending over. Dat zijn Oostenrijk, België, Denemar ken, Finland, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zwe den, Zwitserland, West-Duitsland en Zuidslavië. RETOUR Ongeveer drie uur later verzorgt Eurovisie een Europees programma dat via de Telstar regelrecht naar Amerika zal gaan. De kern van dat programma bestaat uit opnamen die dé Amerikanen een indruk moeten geven van de uitgestrektheid van het Eurovisienet. Het zijn opnamen uit Gallivare, in het noorden van Zweden boven de poolcirkel, Land's End, in het uiterste westen van En geland, de zuidkust van Sicilië, en Belgrado, de hoofdstad van Zuid slavië. GEEN RECLAME Verder bevat het Europese program ma opnamen uit Rome (de Sixtijnse kapel), uit Duisburg (een hoog oven), uit Parijs en uit Genève (het Europese centrum voor kernonder zoek). Gevarieerd is het dus wel. Richard Dimbleby van de B.B.C. gaat er een praatje bij houden. De drie grote Amerikaanse omroep- maatschappijen stellen samen het Amerikaanse programma samen. Het zal uiteraard een belangrijk element in de Amerikaanse televi sieprogramma's de reclame ontberen. door Wim Hoffmann (Onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) MERAUKE Aan weerszij den van de kampong Moppa bij Merauke is maandagavond een heftig vuurgevecht geleverd, onder andere met mitrailleurs .30. De vuurwisseling duurde een kwartier lang. In de kam pong Moppa wonen overwegend mensen van Indonesische af komst. Een Nederlandse patrouille was uit gerukt nadat meldingen waren ont vangen van de bevolking. Bij de kam pong kreeg zij plotseling vuur van een kleine groep Indonesische parachutis ten. Na afïoop zijn wel bloedsporen gevonden, maar er werden geen infil tranten. aangetroffen. De Nederlanders leden geen verliezen. De parachutisten krijgen vermoede lijk hulp voedsel en een schuilplaats in deze kampong aan de rand van Merauke. Klein groepje Zondag werd een Papoeagids van de Moejoestam door para's doodgeschoten in de nabijgelegen kampong Kelapali- ma. Een Nederlandse patrouille had daar drie para's omsingeld. De Moejoc- gidsen waagden zich te ver voor de patrouille uit. De para's sommeerden: Handen omhoog. Toen de Moejoes dat LONDEN (UPI) Het Engelse Rijn- leger zal binnenkort worden versterkt met honderdvijftig vrouwelijke militairen. De Engelse minister van oorlog, Jonh Profumo, die dit gisteren meedeelde, zei te hopen dat deze maatregel het moreel van de Engelse strijdkrachten in West-Duitsland zou verbeteren. Het Rijnleger is de laatste tijd nogal eens in opspraak gebracht door allerlei incidenten tussen de militairen en Duitse burgers. In Engeland wordt dat gewe ten aan heimwee en eenzaamheid onder de manschappen. niet deden vuurden zij. Een Moejoe werd dodelijk getroffen. De Nederlanders konden niet vuren omdat zij anders de overige Moejoes zouden raken. De para's ontkwamen. Het slachtoffer is maandag onder grote belangstelling begraven. Bij de Indonesische kampong Koe- prik. iets verder van de stad, ver schuilt zich nog steeds een klein groep je para's in de bush, 's Nachts komen zij in de kampong voedsel halen bij een Indonesisch-gezinde ondergrondse organisatie. Het is nog niet gelukt ze te betrappen. Lastig De groepjes, die zich dicht bij de stad ophouden, zijn vermoedelijk gedemo raliseerde infiltranten, die van de hoofdgroep zijn afgeraakt. Zij vrezen er voor in handen van de Papoea's te vallen. Zij drijven op de hulp van In donesisch gezinde groepen. In militair opzicht zijn zij onbetekenend, maar zij zijn lastig te vinden. Gouverneur Platteel heeft maandag avond een kort bezoek gebracht aan Merauke. Vanuit de woning van de resident kon hij het knallen van de vuurwisseling bij de kampong Moppa horen. Ver ten noordwesten van Merauke kreeg de Papoeaveldwachter eerste klas M. K. Gebse maandag schoten in het gezicht. Hij is per boot en per vlieg tuig naar het hospitaal in Merauke gebracht. Hij zal een oog moeten mis sen. Er is bij de actie tot dusver veel materiaal buitgemaakt. Grotere groe pen zijn uiteengejaagd en. er worden geregeld gevangenen binnengebracht. De afronding van de actie zal echter veel tijd kosten, omdat de para's in een groot en onoverzichtelijk gebied ope reren en contact stelselmatig blijven vermijden. In Merauke zelf blijft het bij dat al volkomen rustig. r ^•;y ¥T- W/ M ■^>1 i A Hoe zou ik hel kunnen weigerenlie veling, als je 't zo vriendelijk vraagt?! Karin Kraaykamp, Blue Diamonds, De Spelbrekers, Rudy Carrell Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Waar schijnlijk zullen in de komende maanden enkele groepen be kende Nederlandse artiesten naar Nieuw-Guinea reizen om op te treden voor de militairen daar. Onder meer bestaat het plan om de Blue Diamonds uit te zenden. Verder is de kans groot dat ook de Spelbrekers, Karin Kraaykamp en Rudy Carrell de laatste miet een klein gezelschap andere arties ten naar Nieuw-Guinea zul len gaan. Naar de Blue Diamonds wordt blijkens de verslagen van onze speciale verslaggever Wim Hoffmann door de militairen op Nieuw-Guinea veel gevraagd. De Dienst Welzijnszorg on derzoekt nu de voorwaarden waaronder het duo, dat op het ogenblik in Ede in militaire dienst is, zou kunnen worden uitgezonden. Een datum voor hun ver trek is nog niet vastgesteld. VERPLICHTINGEN Frans Muriloff, die optreedt als ar tistiek adviseur van de Stichting Natio naal Thuisfront Nieuw-Guinea, gaat na hoe hij voor de andere artiesten de zaak in kannen en kruiken kan krijgen. In beginsel hebben zij allen ja gezegd, maar de moeilijkheid is dat de meesten van hen voor de komende maanden al verplichtingen in Nederland zijn aan gegaan.' Geprobeerd zal worden daar voor een elegante oplossing te vinden. De bedoeling is in ieder geval, dat de Spelbrekers samen met Karin Kraay kamp zullen gaan optreden en een pro gramma van ongeveer een uur zullen uitvoeren. Indertijd hebben de Spel- brekers ook gespeeld voor de Neder landse militairen in Indonesië. Op zijn vroegst zal dit groepje pas over enkele maanden naar Nieuw-Guinea ver trekken. PLANNETJES Dé groep die onder leiding zal staan van Rudy Carrell, zou op korte termijn naar de militairen overzee moeten ver trekken, zo is het plan. Daarbij speelt echter weer mee, dat Carrell nogal wat contracten heeft lopen. Het is nog de vraag of die ongedaan kunnen worden gemaakt. Van het groepje van Carrell zouden mogelijk deel gaan uitmaken de zangeres Conny van den Bosch, de accordeonist Tonny Eijk en de caba retière Marijke Morley. Frans Muriloff vertelde gisteren: „Ik heb verscheidene leuke plannetjes, maar het slagen ervan hangt voor een groot deel af van het vrijkomen van de ar tiesten en dat is lang niet altijd een voudig. Het zou wel bijzonder verve lend voor hen zijn als zij moeilijkheden kregen omdat zij voor de jongens in Nieuw-Guinea willen gaan optreden.7' Van onze correspondent PARIJS De president van de krijgsraad waarvoor de O.A.S.-ers Go- dot en Bernard terecht moeten -staan, heeft hun proces uitgesteld. Hij heeft een brief ontvangen van iemand die schrijft de misdaden te heb ben begaan waarvan Godot en Bernard worden beschuldigd. Waarschijnlijk is de brief afkomstig van de O.A.S. en bedoeld om het pro ces te bemoeilijken. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Overwegend droog. Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige ver anderlijke wind. MIES JE: Gaat u ook meer doen met gas? 19 juli: Zon op 4.42, onder 20.50. Maan op 22.11, onder 6.58. Helsinki Stockh, Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Am ster d. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon. weer onbew. zw.bew. zw.bew. onbew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. l.bew. l.bew. zw.bew. geh.bew. zw.bew. l.bew. zw.bew. l.bew. onweer zw.bew. regen l.bew. l.bew. zw.bew. onbew. onweer onbew. l.bew. l.bew. onbew. wind Z ZW stil NNO stil ZZW NW NNW NNW N W* NW NNW stil NNW W stil NW ZO WNW ozo w NW zw w ZZW NNW max.t. n.sl. 20 22 22 19 12 21 16 15 18 21 23 23 21 18 17 20 28 23 16 32 28 24 31 30 28 0 0 0.2 1 0 0 0 0 0 O 0 0 0 21 0 16 2 1 O O 3 O O O O O 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1