Nieuwe een afvalwaterleiding dringend probleem Zeeuws- Vlaams antiek in Oostburgs raadhuis Kerk moet weer een vreemd element in de wereld worden Emma Terneuzenaar Be Footer in uitstekende vorm Uit de kerken Radicale oplossing: gehele stadsriolering aansluiten Last voor de gemeente bijna twee miljoen Kringzwemcompetitie Trouwzaal werd antiquiteitenkamer Dinsdag 17 juli 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 4 Raad Terneuzen voor moeilijke beslissing Overstorten Domeinriool Totale kosten Stadsriolering Nederiaagtornooi AZW gelijk met Corn Boys (44) Oriënteringsrit van „De Zingende Bougie" SVOWK verloor met 0-5 van DES Bergense jongen ving een haai Piet de Haas jeugd kampioen Zeeland Kinderchrêche Domburg Kersenrit te Kruiningen Bij na tweehonderd voorwerpen Examen gezel timmeren Honden-evenement in Haamstede Dr. J. J. Buskes tot Woudschotengereformeerden: Solidariteit en tegelijk afstand GHETTO Hengelwedstrijd in het kanaal door Z.-Beveland Bevorderingen aan de Chr. Kweekschool te Middelburg Wielrijder liep bij val beenbreuk op Veel frambozen INGERICHT SCHAPEN-WOLVEN V.V.V.-hengelwedstrijd aan Schouwse kust TERNEUZEN Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft een verzoek ontvangen van de raad van bestuur van de afvalwater leiding, om ingevolge de desbetreffende gemeenschappelijke rege ling akkoord te gaan met het plan en de financieringisopzet van de vrijvervalleiding en met de opzet voor de verdeling van de voor- en nadelige exploitatiesaldo De kosten voor de afvalwaterleiding zijn geraamd op rond 10.250.000,aan de bedragen van rijk en provincie kan gerekend worden op een bedrag van 8.375.000, zodat ten laste van de gemeente blijft 1.875.000,—. Om een inzicht in deze kosten te ge ven allereerst een overzicht van de hui dige Situatie. Er zijn thans de volgende lozingsgebieden: A. Kom-lage gedeelte. Met tussenpozen werkende op de west geul van de haven en pomp Roeiers gang. B. Kom-hoge gedeelte. "Lozing via de Vissershaven op de oostgeul van de Middenhaven. C. Java e.o. Vrije lozing op de oostgeul van de Middenhaven. D. Wieuwe gedeelte (oost) met een hoofd ader, uitkomende op het domeinriool. Als gevolg van de door de rijkswater staat uit te voeren kanaal- en Deltawer ken zal de Middenhaven gedeeltelijk worden gedempt, waardoor de lozings- punten komen te vervallen. Tevens zal de oostelijke waterleiding worden gedempt, waardoor naar een an dere oplossing voor het overstorten moet worden uitgezien. Uiteraard komen hier verschillende problemen om de hoek kij ken. Het kom-lage gedeelte heeft twee lo zing mogelijkheden op de westgeul, nl. een vrije lozing en een door middel van het gemaal a.an de Roeiersgang. Na demping van de westgeul zou de toe stand te precair worden als alleen het gemaal voor ontwatering zou moeten zorgen. Een oplossing zou zijn om de bestaande monding door middel van een buis te verlengen. Dit brengt met zich, dat de lozing in een gedeeltelijk gedempte haven zou plaatsvinden. Eni ge vervuiling van de haven is dan te verwachten, terwijl een overstortvoor- ziening nodig blijft. In besprekingen met de rijkswater staat is gebleken, dat men met een der gelijke oplossing weinig ingenomen zou zijn en de voorkeur geeft aan een aan sluiting op de afvalwaterleiding. Hetzelf de geldt voor het kom-boge gedeelte. Het domeinriool dient thans als lozing voor het water van de ten zuiden van west en oost gelegen polders. In dit verband kan de vraag gesteld worden of dit polderwater niet op de afvalwater leiding geldost kan worden. Dit is ech ter niet mogelijk. In de eerste plaats is deze leiding niet daarvoor bestemd en bovendien betekent deze afvoer een vrij groot gedeelte van de jaareapieiteit van de gehele afvalwaterleiding. De conclusie is dan ook, dat een nieuw domeinriool voor de afvoer van het pol derwater het meest economisch is, waar toe het rijk dan ook onder zekere voor waarden bereid is en waarover thans besprekingen gaande zijn met het Hul ster-Axeler ambacht. Wanneer een nieuw domeinriool wordt aangelegd, kunnen west en oost op de afvalwaterleiding worden aangesloten. Een belangrijk vraagstuk is ten slot te dat van de overstorten. Deze zijn no dig bij een bepaalde regenval. Het rio leringsstelsel kan dit water dan niet di rect verwerken heeft daarom een mo gelijkheid nodig om over te storten. Het kom-lage gedeelte pompt het overtolli ge water weg via de rioleersgang, ter wijl de kom-hoge geen overstort heeft. West en Oost hebben overstorten op de oostelijke rijkswaterleiding. Nieuwe kunr.en gemaakt worden in de eerste plaats op de na de demping van deze leiding overblijvende vijver in het uit breidingsplan „Oesterputten" deze heeft echter niet voldoende capaciteit om al het overstortwater op te nemen, zodat het uit veiligheidsoverwegingen gewenst is, de vijver te verbinden met een leiding naar de nieuwe uitwate ringsleiding van de othei?inde kreek. De ze leiding heeft nog het voordeel, dat de nieuwe bebouwing Serlippenspolder er direct op kan overstorten en dat ver versing van de vijver mogelijk wordt. De totale kosten -van de aansluiting van -het rioleringstelsel van de stad op de afvalwaterleiding en de als gevolg daanvan nodige omwerking van dit stel sel worden globaal geraamd op 505.000. De kosten van de overstortlei- ding naar net nieuwe uitwateringska naal van de Otbeense kreek op ca. 450.000. Deze kosten zullen in principe door de gemeente moeten worden ge dragen. Er bestaan echter redelijke verwachtingen dat in het eerstgenoem de bedrag een aanzienlijke rijksbijdra ge in het kader van de Deltawet zal worden verstrekt. De andere kosten zul len voor het grootste gedeelte komen te drukken op de gemeentelijke exploita tieplannen. Vereenvoudiging van de rio lering ter plaatse kan hierbij nog een besparing geven. Ten slotte is nog in studie de mogelijkheid om in deze overstort een bijdrage van de afvalwa terleiding te verkrijgen, terwijl ook de rijkswaterstaat nog zal overwegen een gedeelte te brengen ten laste van de Deltawerken. Resumerende komt men tot de con clusie dat, wil men een radicale oplos sing hebben, de gehele stadsriolering aangesloten zal moeten worden op de afvalwaterleiding. In de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond a.s. zullen deze proble men aan de raad worden voorgelegd. Hoewel het bedrag van de ten laste van de gemeente blijvende kosten nog niet in meer nauwkeurige mate voor handen is en nog een aantal detailpun ten nadere bestudering vergen, menen B. en W. de raad toch te moeten voor stellen het ontwerp-besluit te aanvaar den en het college daarbij tevens op dracht te verlenen een zo gunstige mo gelijke regeling te verkrijgen met het bestuur van de afvalwaterleiding en de rijkswaterstaat inzake de kosten van de overstorting. AXEL. AZW uit Axel heeft in de laatste wedstrijd van het nederiaagtor nooi de zondag-vierdeklasser Corn. Boys uit Sas van Gent kunnen bedwingen, zij het dan dat de Axelamen met een gelijk spel genoegen moesten nemen. Corn. Boys heeft na rust de kans gehad het neder iaagtornooi te winnen, maar de eindsprint van AZW deed de illusies van de Sasse- naren in rook opgaan. Het tomooi werd nu gewonnen door Wemeldinge, dat AZW destijds met 32 versloeg. Het veld was door enkele regen- en onweersbuien bijzonder glad en de ter- reingesteldheid drukte dan ook duidelijk haar stempel op de wedstrijd. Voor rust ontstonden nogal eens botsingen, maar ernstige blessures kwamen niet voor. Wat de voetbalcapaciteLten betreft had AZW iets meer in zijn mars, maar Com. Boys speelde enthousiaster. Na 12 minu ten namen de gasten de leiding door hun middenvoor G. van den Berge. De Axe laren trokken nu ten aanval maar de jeugdige doelman Decarmon hield voor alsnog zijn doel schoon. In de twintigste minuut moest hij echter zwichten. Linksbuiten v. d. Hout ontving de bal in buitenspelpositie, maar de scheids rechter liet doorspelen. Met een fraai schot bracht v. d. Hout de partijen op gelijke voet (11). Slechts enkele minu ten later was het al 12. Ranschaért gaf een uitstekende voorzet en de toesnel lende Reniecq passeerde doelman Gom- mers kansloos. Vlak voor rust kwam van den Berge nog in uitstekende schietpo sitie, maar met alleen Gommers voor zich wist hij niet beter dan in diens« handen te schieten. Twaalf minuten na de hervatting ver grootten de Boys hun voorsprong. Met een beheerst schot bracht Ranschaért de stand op 1—3. Vijf minuten later knab belde Borgt van AZW iets van de ach terstand af, maar enkele kapitale blun ders in de Axelse achterhoede leidden tot een vierde tegentreffer voor de thuis club. Vier verdedigers poogden de bal te onderscheppen maar misten allen. Linksbinnen Dhont kopte het leer toen rustig in de touwen, 24. Dit werd AZW te bar en het zette een slotoffensief in. dat resulteerde in twee doelpunten. Haak zond in de 29ste minuut een schot in dat door een Boys-verdediger van richting veranderd werd (3—4) en in de 35ste minuut wist v. d. Hout zowaar voor de gelijkmaker te zorgen. Eindstand nederiaagtornooi: 1 Wemel dinge (2—3), 2 Corn. Boys (44), 3 Ter neuzen (4—3), 4 Rillandia (4—2). 5 HW '24 (72), 6 IJzendijike (9—2). AZW 2 speelde gelijk tegen Corn. Boys 2: 33. DRIEWEGEN. De motor- en auto club „De Zingende Bougie" organ! SAS VAN GENT. De Temeuzense zwemmer Rinus de Footer heeft ge toond dit jaar in een uitstekende vorm te steken. Werd hij op 30 juni vijfde in de zware Seheldebekerzwemwed- strijd vóór de winnaar van het vorig dens de derde dag van de kringcompe titie in Sas van Gent veroverde hij niet minder dan drie persoonlijke ti tels. Hij won de 400 meter vrije slag heren in 5 minuten en 51.8 seconden zich lnd. daarbij de tweede zwemmer op dit nummer, Thrao Vervoorn uit Middel burg, meer dan een baanlengte achter zich latend. De Pooter zegevierde ook op het nummer 100 meter rugslag heren. Hij legde de afstand af in 1 miunut en 27 seconden. Op dit nummer had hij ech ter felle strijd te voeren met P. v. d. Heuvel van Scehldestroom uit Bres- kens (1.27,2) en C. de Kam (SZV, Sou burg) in 1.27,7. De drie zwemmers gin gen tot ongeveer twintig meter voor de finish gelijk op, maar daarna ontwik kelde De Pooter een eindspurt die de beide anderen te machtig was. De derde zege behaalde de Terneu zenaar op de 50 meter vrije ;slag jon gens. (tot en met 17 jaar). Daarop maakte De Pooter een tijd van 29 mi nuten en 8 seconden. De overwinningenreeks van „De Schelde" uit Terneuzen hield daarmee echter niet op. Want de vereniging legde ook nog beslag op het kampioen schap 3 maal 50 meter wisselslag esta fette jongens tot en met 17 jaar. In het zegevierende team (1.51) zwom men M. d!e Pooter, P. Kraak en K. Weyland. Opmerkelijk bij deze krimgcompetitie was dat de gerenommeerde vereniging De Bruinvis uit Sas van Gent, jaren lang toonaangevend op zwemgebied In Zeeland, geen enkele zege kon be machtigen. Luctor uit Middelburg en De Schelde uit Terneuzen wonne drie keer, De Scheldestroom twee keer en De Starters uit Aardenburg en SZV één lceer. Tiny Daalhuizen heeft op de 50 me ter vlinderslag dames verwoede strijd moeten leveren o m Willy de Bruyn van zich af te schudden, Dit gelukte. Tiny tikte aan na 40,5 seconden, Wil ly na 41 seconden rond. UITSLAGEN 400 meter vrije slag heren: 1. M de Poo- Korfbal op Schouwen OUWERKERK. Dat DES de laat ste wedstrijden weer uitstekend op dreef is heeft SVOWK I in eigen huis aan den lijve moeten ondervinden, want de Ouwerkerkers gingen met 05 ten onder. DES speelde al meteen beter korfbal dan. de thuisclub en de blauw-witte Ouwerkerkers moesten al direct alle zeilen bijzetten om doelpunten te voor komen. Na enkele vergeefse pogingen nam DES echter toch de leiding door Leen Fluit, die beheerst inschoot. SVOWK trachtte nu het spel te verplaatsen en St. Hillebrand had met enkele schoten pech, zodat de gelijkmaker uitbleef. DES was veel gevaarlijker dan de thuis club, hetgeen door Wim van Dienst na een halfuur opnieuw in een treffer tot uitdrukking werd gebracht. (0—2). Han de Jonge van DES bleek zeer gevaar lijk te zijn maar met zijn veel te verre schoten had hij toch maar weinig suc ces. Kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft bracht Dirk Fluijt de stand op 0—3, zodat SVOWK met de rust tegen een 0—3 achterstand op ter De Schelde 5.61,8; 2. Th Vervoorn Luc- tor 6,20,1; 3. W van Kruinigen Luctor 6.23,0. 100 meter rugslag heren: 1. M de Pooter De Schelde 1.27,0; 2. P v d Heuvel Schelde stroom 1.27,2; 3. C de Kam 1.27,7. 50 meter vlinderslag dames: 1. T Daal- huyzen, SZV 40,5; 2. W de Bruyn Bruinvis 41,0; 3. E de Visser Luctor 43,8. 5 maal 50 meter vrije slag dames: 1. Luc tor (E de Visser, M de Visser, I Stadhou-- ders, L Jasperse en D Francke) 3.40,3; 2. De Bruinvis 3.20,1; 3, De Starters 3.30,3. 50 meter rugslag dames: 1. Th. v. d. Heu vel Scheldestroom 42,1; 2. T Daalhuizen SZV 43,0; 3. M Brakman De Starters 44,6. 25 meter schoolslag jongens 12—13 jaar: 1. B Fransbengen Luctor 23,0; 2 D de Win-" de Scheldestroom 24,0; 3. A v Zwieten De Bruinvis 24,7. 25 meter meisjes 12—13 jaar vrije slag: 1. M Vergouwe Scheldestroom 20.9; 2. F Ploegaert Luctor 21,0; 3. D Melieste Schel destroom 22,1. 3 maal 50 meter wisselslag estafette jon gens tot en met 17 jaar: 1. De Schelde 1.51; y2. de Bruinvis 2.00,2; 3. De Starters 2.04,6. 50 meter vrije slag meisjes tot en met 17 jaar: 1. M Kingmans Luctor 34,5; 2. E de Visser Luctor 37,8; 3. I Stadhouders 37,9. 100 meter schoolslag meisjes tot en met 17 jaar: 1. Th v d Heuvel Scheldestroom 1.39,4; 2. D Melieste Scheldestroom 1.45,6; 3, 4. F Ploegaert Luctor en M Pieters De Starters 1.47. 50 meter schoolslag meisjes 1415 jaar: 1. A Koole De Starters 47,8; 2. R v d Meer SZV 48,8; 3. I Francous Luctor 48,9. 50 meter vrije slag jongens tot en met 17 jaar: 1. M de Pooter De Schelde 29,8; 2. K Weyland De Schelde 32,0; 3. W v lKruinin- gen Luctor 32,9. BERGEN OP ZOOM. Toen de 15-jarige J. Vaes en zijn 11- jarige vriendje Joh. Schot met een roeiboot even buiten de kop van 't Hoofd in de Oosterschelde bij Bergen op Zoom aan het vis sen waren kreeg de oudste jon gen de vangst van zijn leven. Hij kreeg beet en vingeen haai bijna net zo groot als de jeugdige hengelaar zelf. Hij viste met een gewone werphengel met als aas een zager. Toen ze ge tweeën de haai dichter bij de boot hadden gekregen gaf Vaes de vis een klap met de roei spaan, maar om de vis aan boord te krijgen was hulp nodig van de oudere P. de Jong die met een sleepnet de haai binnenhaal de. Het bleek dat deze haai al enkele dagen in de buurt rond zwom, ook anderen hadden hem herkend aan zijn driehoekige vin op de rug. Het is niet de eerste keer dat er een haai in de Oos terschelde werd gevangen. TENNIS IN GOES GOES. De tennisvereniging 't Hal ve Maentje ite Goes heeft de oudere jeugdkampioenschappen .-gehouden op de banen van het gemeentelijk sport park. De voorzitter dr. P. de Haas wees bij de prijsuitreiking op de geringe deelname van deelnemers uit Walche ren, maar prees de kwaliteit van de elf mannelijke inschrijvers, die wedstrij den op behoorlijk niveau lieten zien. Bij de meisjes waren slechts zeven inschrijvingen, maar ook hier werd goed spel te zien gegeven. Hij dankte de wedstrijdleider, de heer D. A. Huij'S- se voor zijn organisatie en verz-ocht hem tevens de prijzen uit te reiken. De snel opkomende jeugdige Diane Thomaes uit Terneuzen wist in drie sets te winnen van Marijke Fukken en kwam daardoor in de 2e ronde, tesa- men met de oud-kampioene Thea Sand berg, I. Wattez en Mieke Wolthers. Thea Sandberg versloeg I. Wattes in twee sets en Diane Thomaes versloeg Mieke Wolthers, waardoor de eind strijd onder grote spanning plaats vond tussen de oud-kampioene Thea Sandberg en de jeugdkampioen D. Thomaes, met de uitslagen 46, 63, 75 bleek Diane de sterkste van dit toumooi. Bij de heren plaatsten zich in de 2e ronde: P. de Haas, F. Spaas, F. Schlingemann J. W. Visser, F. de Haas, P. Vroegop, J. Gasille en St. Ver straeten, de halve eindstrijd moest uit gevochten worden tussen P. de Haas, kampioen van 1961, J. W. Visser, F. de Haas en S. Verstraeten. P. de Haas schakelde in twee sets J. W. Visser uit, terwijl F. de Haas zijn meerdere moest erkennen in St. Verstraeten uit Hulst. In de finale weerde Verstraeten zich goed tegen Piet de Haas, maar moest met 6—1 en 6—2 het -onderspit delven tegen Piet de Haas, die zijn titel dus hierdoor prolongeerde. Voor de verliezers uit de le en 2e ronde was er een verliezersronde, in de vorm van een halve competitie, hierbij bleek Piet Vroegop uit Terneuzen de 'sterkste'. DOMBURG. Zaterdag is de kinder crèche in Domburg geopend. Voor vijf tig cent per uur of drie gulden per dag kunnen de kinderen in deze crèche op gevangen en beziggehouden worden. De leiding berust bij drie kweekschoolleer lingen: Mattie Passenier uit Domburg, Henny Schoon en Jeanne Verhagen, beiden uit Middelburg Op het oosterbadstrand, bij de toko, is een stuk strand afgezet, waar de kin deren bij mooi weer spelletjes kunnen doen. Er is ook gelegenheid tot baden onder toezicht. Bij slecht weer wordt de jeugd onder gebracht in de voormalige openbare la gere school waar zij kan boetseren, plakken, tekenen, figuurzagen, enz. Ook zullen er strand- en (boswandelingen met de jongens en meisjes worden gemaakt. KRUININGEN. De Kersenrit. een oriëntatierit voro auto's, motoren en bromfietsen, is eigenlijk niet geworden wat het had moeten zijn. Het waren niet de organisatoren, de afdeling Kruiningen van de L.J.G. dis trict Zeeland, die hieraan schuldig wa ren. De (grote spelbreker was een fikse onweersbui die zich zaterdag dag boven Kruiningen en omgeving ont lastte. Het aantal deelnemers was dien tengevolge niet groot. In de klasse auto's en motoren verschenen er slechts 23 aan de start, en bij de brommers waren er zelfs maar 3 die de weersom standigheden durfden trotseren. Even wel de kersen waren lekker en de stemming was opperbest. De wisselbe ker ging naar de heer C. Eversdijk te Kapelle en de prijs voor de grootste pechvogel was voor de heer W. J. Pol derman. De belangrijkste uitslagen waren, als volgt: auto's en motoren: 1. C. Evers- dijk, Kapelle 19 pnt.; 2. J. v. d. Hagen, Nisse 20 pnt.; 3. Chr. v. Paasschen, Kruiningen 23 pnt.; 4. G. Enzerink, Kruininjgen 27 pret.; 5. W. Mimaard, '(S-Heer Abtskerke 31 pnt. Bromfietsen: 1. P. Riemens, Hoek 11 pt.2. J. de Putter, Hoek 11 pt.3. Jan v. Iwaarden, Kruiningen 18 pt. OOSTBURG. In het fraaie Oost- burgse raadhuis wordt sinds enkele dagen een tentoonstelling gehouden van Zeeuws-Vlaamse antiek. De bur gemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeuwen, heeft de expositie de vierde van dit seizoen in de trouwzaal geopend. Na enkele in leidende woorden deed hij dit op een wijze die geheel in overeenstemming was met de aard van het tentoonge stelde, namelijk door het luiden van een koperen bel waarmee eens een der oudsten lökomotieven van de Zeeuws-Vlaamse tram tinkelend door de dreven stoomde. De expositie be staat uit Zeeuws-Vlaamse gebruiks voorwerpen uit de zeventiende, acht tiende en negentiende eeuw, koperen, tinnen, ijzeren en aardewerk, gese lecteerd uit de aankopen van de an tiquair J. Dierkx uit Oostburg. Het betreft hier kerkkandelaars, bla kers, vijzels, beddewarmers, doofpotten, haardplaten, zakketels kettingen voor voor open haard, tinnen borden en al wat dies meer zij, doodeenvoudige ge bruiksvoorwerpen uit het dagelijks le ven van de verleden tijd. Geadeld door de hand van vele geslachten die ze be roerden. Gemakkelijk in te richten is een dergelijke tentoonstelling niet om dat het gevaar dreigt dat al deze klei ne dingen elkaar bazarachtig gaan ver dringen en vooral dat de glans van het gele en rode koper de boventoon voert. Dit gevaar is hier afdoende vermeden, mede waarschijnlijk omdat de eigenaar I van deze verzameling bij de inrichting dat de thuisclub nog wel op zou halen, DES kwam echter ook niet meer tot seert zaterdag a.s. een oriëntatierit voorj haar spel, zoals de Sir-Janslanders dat auto's, motoren en bromfietsen. Het| in de eerste helft hadden laten zien. parcours is uitgezet over verharde we- Toen Han de Jonge er echter C—4 van gen. De start is ditmaal bij café Cen- maakte, was het met de Ouwerkerkers trum te Oudelande en de finish is bij i gebeurd. Na een halfuur maakte Loekie café Van de Gucbte te Driewegen. I Struijk het mooiste doelpunt van de I wedstrijd. Hij had de bal in de hoek te Mej H. E. Rijnberg te St. Anna- pakken gekregen en zijn verre schot land slaagde te Bergen op Zoom voori verdween feilloos in de korf. (05). Dit het mulo-diploma A. 1 betekende tevens de eindstand. moest kijken. De tweede helft leek het er even op« de steun kreeg van mevrouw De Mul, die haar hart aan het antiek verpand heeft, en een van de goede vrouwelij ke smaak getuigende stempel op de schikking van het geheel drukte. Zo kregen de meer dan honderdtwee- ennegentig kleine voorwerpen de ruim te die zij behoeven om elk afzonderlijk tot hun recht te komen. Ook was er voor gezorgt dat een aantal fraaie tin- nn borden hun nobele grijs kon afste ken tegen een ondergrond van een door de tijd gepatineerde houten tafel en zelfs een spinet, dat het eigendom is van de gemeente Oostburig, fungeerde als drager van enkele bij dit instru ment passende voorwerpen. Natuurlijk ontbreekt het centrum van de vroegere woning, het haardvuur, hier ook niet, zij het dan om onvermij delijke redenen de haardtegels uit plas tiek doek bestaan en de schouw van hardboard is, maar het haaliijzer en de potten en pannen en de stookgereed- schappen zijn zo echt als zij maar kunnen zijn. En wat er verder nog allemaal aan wezig is, dat moet u zelf gaan zien in de tijdelijk tot antiquiteitskamer omge toverde trouwzaal van het raadhuis waar het moderne interieur en het ten toongestelde oud en niuw onder aan gename spanning samen kunnen gaan. De moeite is het zeker waard. BERGEN OP ZOOM, In de kan tine van de lagere technische school te Bergen op Zoom heeft de voorzitter van de examencommissie, de heer J. Wils uit Dein Haag, de diploma's uit gereikt aan de geslaagden voor het examen gezel timmeren van de V.V.A. (de vereniging tot veredeling van het ambacht). Aan dit examen, dat vier dagen in beslag nam, deden 26 kandi daten uit Brabant en Zeeland mee waarvan er 19 slaagden en enkelen nog herexamen moeten doen. Dit examen werd voor de tweede keer in West-Bra bant afgenomen. De geslaagden zijn: C. A. M. de Haas en C. P. Kokke, Bergen op Zoom, P. J. Belzen en J. A. Walraven, Mid delburg, C. G. Borsboom, Weert, J. J. M. Buijssen, Heerle, J. C. van Dorst, Nieuw-Vosmeer, W. van Houwelingen, Colijnsplaat, T. van Meel, Wouw, J. Wisse, St. Laurens, W. C. IJzermans, Halsteren, H. M. E. Merrienboer, Stampersgat, G. P. Pouwer, Souburg, Ch. Roose, Koudekerke, C. P. Schenk, Wouw, P. SChrier, Hansweert, M. W. Schrijven, Breda, Th. Toebak, Ossen- drecht, G. L. Uitdehaag, Nispen. HAAMSTEDE. In het kader van het door V.V.V. Burgh Haamstede ge organiseerde evenementenprogramma, verzorgde de Kon. Ned. Politiehonden Vereniging afdeling Zeelaria een hon dendemonstratie op de Prinses Beatrix- weide. Ondanks het dreigende weel waren enige honderden belangstellen den, waaronder veel vreemdelingen naar het uitermate gunstig gelegen ter rein gekomen om dit evenement mee te kunnen maken. Prachtige staaltjes van hondendressuur waren te bewonde ren. Een en ander werd kundig via de microfoon vanaf de muziektent uiteen gezet door de 2e voorzitter van de af deling de heer J. Minderhoud. Het openingswoord werd gesproken door de heer N. H. Lysen in zijn functie van voorzitter van de V.V.V.die ook het dankwoord sprak. Van een medewerker ZEIST. „Het probleem van deze tijd is niet het vertalen van de bood schap van het Evangelie. Het moeilijk- tse is het verstaan van het Evangelie in deze tijd. Wanneer het Evangelie verstaan wordt, dan valt het met het vertalen wel mee. Dan vlucht men nfet in allerlei sehijnactnaliteit, een surro. gaat van het actuele Evangelie, een ac tualiteit die wiebelt en die in de Gere formeerde kerken -evenzeer haar kwa lijke zijden toont als in de Hervormde kerk". Dr. J. J. Buskes, hervormd pre dikant te Amsterdam, die deze opmer kingen maakte aan het eind van de cen trale lezing op de conferentie van ge- ref or meert':n in Woudschoten bij Zeist, meende dat zelfs zeer gevierde jongere predikanten aan die sehijnactualiteit niet ontkwamen, maar dat het gerefor meerde volk ze zo maakt. „Laat ze toch wat met rust", zei dr. Bnskes, „zodat ze niet hun toevlucht hoeven te nemen tot woordspelingen en associa ties". Dr. Buskes sprak over het thema van -de conferentie: „Hoe verstaan wij het Evangelie in deze tijd". Vanwege de mensenliefde Gods, zo zei hij, mag men niet wanhopen aan iedere mens van deze tijd. En daarmee correspon deert het apostolisch gebod, dat de christen niet anders moet doen dan recht, trouw en liefde te bewijzen en ootmoedig te wandelen rnet God. De christen staat in de wereld, maar is niet van de wereld.- Hij is een vreemd element en de reacties van de wereld zijn dan ook hetzij vervolging, hetzij gelijkschakeling (wat veel ge- KAPELLE. Voor de hengelwedstrijd welke in het kanaal door Zuid Beveland werd gehouden bestond grote belangstel ling. Niet minder dan 130 hengelaars namen er aan deel, en al was het dan zo dat slechts 32 van hen een grotere of een kleinere vis op het droge konden brengen, de stemming leed daar niet on der. Deze wedstrijd werd georganiseerd door winkeliers in Kapelle in samenwer king met de plaatselijke hengelsportver eniging. De eerste prijs, een fiets, was voor de jeugdige R. Sinke uit Kapelle. De verdere prijswinnaars waren: 2. L. C. Oele. Kapelle. 3. G. de Rijder, 4. mevr. Lepoeter. 5. Marco Eversdijk allen te Kapelle. 6. M. P. Versluys, Kruinin gen. 7. J. P. Lepoeter, Kapelle. 8. A. v. d. Schraaf, kloetinge. 9. C. van Liere. 10. J. op 'tHof. 11. C. Burger Sr. 12. Wim De Muziekvereniging Arnes Genoe gen te Amemuiden .geeft woensdag 18 juli 's avonds om half acht een con cert in 'de muziektent aan de Noordwal. VEILING GOES, .16 juli. Export en Industrievei ling. Talisman I 128, II 123; senga sengana I 130, II 124; Redgauntlet I 113, II 113; regi- na I en II 113; mad moutot II 106; juspa I en II 91; Jucunda I en II 113; frambozen in kratten I 148149, II 138; rode bessen. I 72 81, II 70>71. Gewone veiling. Per doos: re- gina II 48; senga Sengana II 19—21; talisman extra 3842, I 2540, II 1828; redgauntlet extra 38, I 29—38, II 23—28; bowa II 22—28; frambozen I 27—36, II 15—8; rode bessen extra 26—33, I 16—25, III 15. Per kg: regina II 72, III 58; senga sengana I 73; talisman II 67—91, III 65; redgauntlet II 77106; mad moutot II 7273; Tode bessen I 88108, II witte bessen 1 75; early rivers I 157—159, II 125, HI 5168; vroege van werden II 116 118, III 66; Hollanders I 133—142, II 101—26, III 42-49; br bruine I 125—130, III 46; mar- kiezen extra 154—162, H 414—115; frankentha- ler I 360. Groenten: per stuk: bloemkool AI 48—68, All 20—56, BI 36—46, Bil 30-41, C II 1215. afw 1731; komkommers AI 2030, A II 18, B 16; kropsla I 45, II 3,50—4;per bos: kroten 41—17; uien 9—13; wortelen 15— 27; per kg: rabarber I 1519; doperwten I 48, II 28—37; peulen 140; tuinbonen I 1925 kroten 2425; gr sav kool 21; tomaten A 98, B 400; zilveruien 5358; aardappelen grote 27—34; drielingen 17—22; kriel 615. MARKTBERICHTEN MARKTBERICHTEN ST. ANNiALAND, 46 juli. Dore gewone 4444,50; dure bonken 61,71; dore drielingen 21,50; eerstelingen gewone 36—37, drielin gen 21,76—22; eigenheimers gewone 36,50— 40,10; drielingen 18,16; bintjes gewone 33,30— 33,80. Aanvoer 3700 kisten. St. MAARTENSDIJK, 16 juli Dore 1 13.66-44.12, idem 2 43.09—41.61, bonken 61. drielingen 22.10, kniel 11.90, eerstelingen 1 37.97, drielingen 22.60, kriel 11.97, eigenhei mers 40.35, drielingen 17.21, kriel 11.97, bintjes 1 34.51, idem 2 29.93—34.98, bonken 61.51, drielingen 19.12, kriel 9.93, voer 3.69. Aanvoer 1700 kisten. TERNEUZEN, 16 juli. Per 100 stuks in centen: sla 3,50-6,10. Per stuk in centen bloemkool A 47—58, AH 14—56, B 36—37, BH 15—28, afw. 11—34; groene komkommers All 12—14, B 12—10, CH 10: witte komkommers AH 10—12, B 14—16. BH 10; Per kg in cen ten: bauma honken 47, i 39—42, 2 18—20, kriel 11—13; eerstelingen bonken 46—50, 1 37—44, 2 44—28 (483) 6-15; birrtjes 4 34, 2 27; andijvie 20-33; tuinbonen 15—28; rode kool 22—r27; spitskool 8—18; peulen 1.61; savooie kool 28—34; rabarber 24—26:; tomaten A 71'— 76, ADI 68)—80, Bil 69, CH 38—50, CC 25—37; doppen 57; aardbeien per doos talisman ex tra 3539, 1 17—37, 2 12—27: red countled extra 35, 1 21—28, 2 12—24; gorella 1 34; framboos aardbeien 2 22: rode bessen per doos extra 25—28, 1 19—26, 2 13—22, 3 12; e bessen per kg extra 85, 1 75—77, 2 45— 72. 3 34; frambozen per kg 1 151—1.60, 2 1.30. THOLEN, 46 juli. Dore bonken 58,00 groen e 454H—45.77; poters 33.31; kriel C12.46; eerstelingen bonken 59.00 groene gewone 39.89—40.07; poters 23.80; kriel '12.20; bintjes bonken 60.00; gewone 30.00—35.44; poters 20; kriel 8.00; witte eigenheimers 30.004.; kriel 1.00 aanvoer 39 tot. BE'RGEN OP ZOOM, 46 juli. Aardbeien 551.51, Rode bessen 48—4.44, Kersen 49 1.48, Frambozen 83—1.77, Kasperzik 8—26, Kaspruim 5—tl4, Andijvie 3—59, Sla 3,5—7,5, Rabarber 48—29, Bloemkool 44—61, Waspeen 1028. Bospeen 4335, Boskroten 545, Rode Kool 1526, Snijbonen 4.441.75, Stambonen dubbele princessen 1.85—2.12, erwten 26—64, Tuinbonen 14—23, Peulen 65—4.49, Komkom mer 1.1—20, Tomaten 3486, Savooie kool 5— 13, Spitskool 5—22, Spinazie 59, Prei 1.63— 1.71, Asperges 59—3.20, Aardappelen 40.45. KAPELLE, 16 juli. Frambozen Indus trie 4 145452, 2 436—437. Rode bessen indus trie ex 400, 1 9197, 2 74, Aardbeien zonder dop sengana 4 133, 2 131, Talisman il 127— 129, 2 127, Red counted 1 en 2 421, Juspa 2 415, Mad. moutot 2 115 Regina 1 en 2 149 Cambr Vigour 2 16 zanderige aardbei en 2 00 diverse rassen zonder dop 3 72, Aardbeien per doos van 2,5 ons: Talisman ex 4647, 1 3347, 2 2027, Red countlet ex., 47, 1 364.9, 2 1932, Regina 2 21 Mertofli Princes 4 46 2 27, Aardbeien met dop per kg, 2 7485, Rode bessen per doos van 2,5 ons ex. 30—34. 1 24—29, 2 19—23, Kasperzik-, ken per stuk al 34, 1 22, 2 8,542, 3 5,5, Kersen early rivers ex. 162165, 2 417—126, 3 3344, Meikersen 1 43044, 3 3, Vr. van Werden 2 440, 3 Hollanders 14, 2 34, 3 445, Vroege zwarten 2 93, 3 39, Markie zen 4 174—180, Early Rivers 1 per doos 38, Frambozen per doos 1 29—36, 2 27., Aard appelen 1 28—32, 2 2528, Drielingen 13'17, Kriel 23.5, Groenten kropsla 3,54, Bloem- kool 44—25, Boskroten 14—17, Komkommers 10—15, Bosuien 8, Tuinbonen 7, Spitskool 4 13, Doperwten 47—53, Bospeen 10—20, Toma ten Al 97, B4 98. Radijs 6,5. portgamalen 2565 kg 3.023.89; schar 127 kg. bot 227 kg, -tarbot 1 kg, wijting 420 kg, tong 408 kg, paling 152 kg, rog 12 kg, onges. vis 28 kg. KRABBENDIJKE. Veilingberichten van 16 juli 196:2. Aardbeien industrie sengana I 1.28, n 1.22; talisman MI 1.14; red gauntlet I-II 1.24; jucunda I-II 1.22; diversen I-II 0.91; aardbeien per doos: 35—36 Talisman II 14—31; red gauntlet I 26, II 22—27, III 13; rode bessen industrie E 95, I 7083, III 30; rode bessen per doos: E 25—34, I 22—27, II 16—21, Goudriaan. allen te Kapelle. 13. A. Dek ker, Kruiningen. 14. Adrie Eversdijk, Kapelle. 15. B. van Darome, 's Graven polder. De prijs voor de zwaarste vis (een bot van 455 gram) was voor de heer L. C. Oele te Kapelle. Na afloop van de wedstrijd vond in de loods van de fa. De Groene de prijsuitreiking plaats. NEDERL. HERV. KERK Ber. te Schoonrewoerd en te Zwarte- broek G. Veldjesgraaf, kand. te Eede. Aangenomen naar Opheusden (toez.) J. Catsburg te Genderen die bedankte voor Arnemuiden en 's-Grevelduin-Ca- pelle. Aangenomen naar Wijckel R. Zuur- mond te Leiden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Helpman (tweede prèd. plaats) R. J. Koolstra, vlootpredi- kant met verlof te Leeuwarden. Aangenomen naar Katwijk aan Zee, vac. E. J. F. Nawijn, R. de Vries te 's Gravenhage Moerwijk. CHR. GEREF. KERKEN Ber. te Lutjesgast en te Zutphen M. de Boer, kand. te Haarlem Noord. Ber. te Ouderkerk aan de Amstel G. Leendertse, kand. te Haarlem. Ber. te Vlaardingen F. Bakker te Driebergen, Bedankt voor Eede C. van der Weele te Ermelo. Bedankt voor 's Gravenha ge Rijswijk K. J. Velema te Hoogeveen. Examens: Aan de Theologische school te Apeldoorn slaagden voor het tweede deel van hun kand. examens de heren G. Bijkerk, R. Toorman en J. Weste rink. Voor het eerste deel van hun kan didaatsexamen de heren G. Bouw, P. den Butter, J. J. de Jonge, J. van Mul- ligen, J. Plantinga en P. Roos. Tot de theologische studie werden toe gelaten de heren A. Broersma, J. Kruis, J. Mannie en W. van Sorge. NED. PROT. BOND Ds. H. Zuidema, herv. pred. van Zuid- horn heeft tegen 1 okt. ontslag gevraagd ais voorganger van de afd. Buitenpost. Benoemd tot secretaris van de raad voor de catechese ds. K. H. Kuiper te Lemmer. MIDDELBURG. Aan de opleidingsschool voor het chr. kleuteronderwijs te Middelburg werden de volgen dames bevorderd naar de tweede klas: H Blaas Tholen; C Cappon Heinkenszand; T Dieleman, N V Eenenaam Souburg; L Flip- se Wissekerke; W Geelhoed, J Gideonse, J Vergouwe, A V-erhage, W Schoonaard, N Us- many Middelburg; L Houterman Colijnsplaat; G Kakebeke Nieuwland, A de Lange Kortge- nen; E Maquelin, R v Polen, S Remezond, MIDDELBURG. Gistermorgen is de wielrijder J. A. de V. uit Lewedorp met zijn fiets op de Lange Delft ge vallen. Hij liep daarbij een bovenbeen breuk op. De V. wilde op de Lange Delft rijdend linksaf de Segeerstraat inslaan. Daarbij keek hij kennelijk niet goed achter zich, want hij sneed een 7 a 8-jarig meisje dat op haar fiets achter hem reed de pas af. Het meisje wist zich staande te houden, maar de fietser maakte een lelijke val. De Middelburgse politie verzoekt een ieder die inlichtingen kan verstrekken over het gebeurde zich op het bureau te melden. KAPELLE. De framibozenpiiik is thans op Zuid-Beveland in volle gang. De hogere temperaturen doen dit pro duct nu vlug rijpen en ook de regen is er goed voor geweest. De veiling in Ka- pelle-Biezelinge is de belangrijkste Zeeuwse frambozenveiiing. Hier wa:S maandag een aanbod van bijna 50 ton frambozen. Hoofdzakelijk eerste kwali teit. De prijs lag rond 1.50 per kg. Een klein deel iging naar de binnen landse markt voor verse consumptie maar de belangrijkste afnemers waren de conservenfabrieken. vaarlij'ker is) hetzij inkapseling en iso lering. Dat laatste is het gevaar dat thans dreigt, nu het leven van de „zon dag" geïsoleerd wordt van dat van de werkdagen. Er is een secularisatie, die de wereld onttrekt van elke bovenna tuurlijke en godsdienstige beïnvloeding en van elke kerkelijke invloed. De overgang van vijandschap tot onver schilligheid is er een teken van. Vroeger liad men tegen de vijand schap van de zich ontworstelende mens als verweer vooral het isolement in het ghetto. Dat is in gereformeerde kring veel gebeurd. Tegenwoordig zijn de ge reformeerde jongeren uit het gh'&tto, maar aldus dr. Buskes ze krijgen wel heel wat minder mee, dan wij vroe ger in dat ghetto. Andere verweren tegen de isolering kan men zien in het canoniseren van het verleden -en in de nieuwe poging tot herkerstening van de wereld. Beide zijn romantische idealen die tot misluk king zijn gedoemd. Is er een andere mogelijkheid? De secularisering van de wereld is geen ramp. Ze maakt de wereld weer echt wereld. Maar dat de kerk sinds Con- stantijn de Grote zich aan het „schema dezerw ereld" heeft .geconformeerd, is wel een ramp geweest. De kerk is geen vreemd element meer; ze heeft zich in de wereld ingericht en ze heeft dê we reld ingericht naar christelijke maat staven. Zo wordt God hetzelfde als or de en lot; het heil wordt tot bestaans zekerheid; liet Godsrijk wordt faemel- verwachtinig. De kerk moet intussen haar vreemde lingschap na eeuwen weer vinden. Ze moet daarvoor niet terugkeren naar oude tijden (de oude vervolgde kerk van voor Constantijn)maar ze moet opnieuw verstaan het Evangelie als boodschap van het komende Rijk Gods. Zo wordt ze bevrijd uit de dictatuur van tijd en feitelijkheid. moet niet streven naar herkerstening, maar kan alleen weer werkelijkheid worden in de ontmoeting met de God van Jezus Christus. Christen-zijn is aldus neen-zeggen te gen de wereld en ja-zeggen tegen de medemens. Het is geen leven incogni to, maar vraagt dat men wat meer uiterlijk weerloos en geestelijk weer baar wordt. Daarbij dient op het instituut van $1 kerk wat minder en op het gemeente- zijn veel mesr de nadruk te leggen. D< gemeente moet als schapen onder do wolven leven. Niet in het ghetto, wam dat is een schapenhok; niet als gelijk geschakeld instituut, want dat betekent huilen met de wolven; niet in een po ging tot herkerstening, want die maakt van wolven alleen maar christelijke wolven en geen schapen. De solidariteit met de medemens mag geen solidariteit in het wolf-zijn wezen. Men gaat daarin, stellig aan bepaalde hervormde zijde, veel te ver. De christen is solodair, maar be waart tegelijk afstand. De kerk moet present zijn in deze eeuw, waar ze vaak absent was, dat de wereld wel moest ophouden haar te missen. De kerk heeft een boodschap voor de wereld, 'het Evangelie dat gestalte krijgt, al was het maar in de kerk. Maar het bestaan van de kerk is niet zo belangrijk als deze boodschap aan de wereld. De centrale tekst uit de bij bel is niet „Alzo lief heeft God de kerk gehad", -maar „Alizo lief heeft Hij de wereld gehad". Het verstaan van het Evangelie is een overweldigd worden door het gezag van het Woord Gods, een gezag dat zich niet formeel laat omschrijven en waarover niet te spreken is buiten de overweldiging door de Bijbel om. Het belijden van dat gezag moet spreken in €»2n kwalitatieve concentratie op Je zus Christus en op het heilshistorisch handelen Gods in Hem. Bevorderingen Handelsavondschool MIDDELBURG. Bevorderd van 1 naar 2: Ineke Adriaansen. Tonny de Bree, Ans Leynse, Trijnie Goverse, Sari Maas, Si? 'd Roose, Jaap Dingemanse, Jos Koole te M d- ■delburg, Jeannet Houterman te Nieuw en Sint Joosland, Bram Pouwer en Sonja Walraven te Sint Laurens, Willy de Schipper te Koude kerke, Wim Vermeulen te Souburg. Bevorderd van 2 naar 3: Rein van Aart- sen. Vera Hordijk, Thea van Mensch. Addie Poortvliet, Vera Schouten, Sjuttina van Spar- rentak, Lotte Stigter, Wim Tevel, Vera van den IJssel, David Koole en Sjaak den Herder te Middelburg, Bert Bosschaart te Arnemui den, Piet de Looff te Koudekerke, Lenie Pie- terse te Souburg. Van klas 4 naar klas 5 bevorderd: Ad van Hoepen, Fer van Hooydonk, Bob van dei- Weel, Piet Willeboordse te Middelburg, Bram Beekman te Nieuw en Sint Joosland. Jan Boone, Piet Izeboud en Bram Wielemaker te Koudekerke, Jan van Burgeier te Kloetinge. Coby Harthoom te 's-Heer Arendskerke, Jaap van der Plasse te Yerseke, Leen Wouters te Westkapelle. (9 De heer Adr. Heyboer, voorheen woon achter te St. Annaland slaagde te Apeldoorn voor wachtmeester bij de marechaussee. O Van 'zondag 22 juli -af zullen in de hervormde kerk van Westkapelle Duit se kerkdiensten igehouden worden. De ze diensten beginnen om negen uur. HAAMSTEDE. De snel populair geworden werphengelsport heeft het V.V.V.-bestuur geïnspireerd om deze nieuwe .strand- en dijksport in het eve nementen programma op te nemen. Daartoe werd zaterdagmiddag een wed strijd georganiseerd op het Vuurtoren- strand, die. ondanks de enorme belang stelling voor deze sporttak, geen onver deeld succes is geworden. De wedstrijd, organisatie had een veel grotere toe loop verwacht. Nu verschenen slechts een 40-tal deelnemers aan het wedstrijd water, een aantal dat op verschillende plaatsen aan de Schouwse zuid- en westkust niet eens in wedstrijdverband, vele malen overtroffen wordt. Het is bovendien de eerste maal dat deze wed strijd wordt gehouden, en zeer binnen kort, (11 aug.) wordt een tweede op poten gezet. De deelnemers hebben een sportieve strijd gestreden, die on der water echter bijna hopeloos misluk te omdat de vis schijnbaar andere be zigheden had dan in het aas te bijten De totale opbrengst, die voor de bewo ners van het Rusthuis Duinoord be schikbaar was gesteld, was slechts 2600 gram v:s. een hoeveelheid die het keu- kenpersoneel van het Rusthuis voor moeilijke problemen brengt. Ondanks .x?ze«..minde/ goede resultaten mag Wachtmeester der Rijks Politie C. W Verwijs uit Burgh, die de leiding en de voorbefeidende werkzaamheden had op een goede wedstrijd terugzien. Des avonds reikte de V.V.V. voorzit ter, de heer Lysen in hotel Bakker te Burgh de prijzen uit met een toepas selijk woord. De uitslag was: 1ste prijs H. Fierens uit Haamstede. 2e prijs o°°ï-, JctC\de.:Rljjiter "it Vlaardingen, 3e D. Stout uit Bergschenhoek, 4e A vliet Renesse. 5e G- C. Lems Hoog-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4