tussen (Ir. Van Roijen en Malik MISSCHIEN VANDAAG Kernverbod maakt kans in Genève AI, EEN COMMUNIQUÉ NA BLIKSEMACTIE IN LOON OP ZAND: VERGOEDING GEËIST Stirling Moss loopt weer Slayton definitief astronaut af Einde aan dertig jaar succes WERKLIEDEN ONTDEKKEN WAPENTUIG Koprol maakt einde aan smokkel Sterke Janssen bij favorieten Extraatje nog niet zeker POMPIDOU VRAAGT VERTROUWEN Kamer gaat op Amerikaanse wijze werken De Bilt: koel VERGOEDING KAMERLEDEN MET HELFT VERHOOGD Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 13 juli 1962 Russische serie? MEISJE INAMERIKA VERWOND DOOR BEER Nehroe: Communisten weg of conflict Dr. Pires Vicente voor zijn rechters BOM LAG NIET ALLEEN Nederlandse militair in Biak verongelukt RONDE VAN DE TOEKOMST IN SCHOONEBEEK Zeeman doodgeschoten op Nederlands schip AUTO GESLIPT AGENT GEDOOD Politiebonden in beraad over salarisvoorstellen GEEN NOODTOESTAND Drie mannen bekennen brandstichting PRODUKTIE-INDEX MEI GESTEGEN Directeur* JACQ. DE SMIT? Chefred.: G. 1. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum ^an 1 1, 17e JAARGANG No. 509b INFORMEEL CONTACT WASHINGTON (Reuter, A.P., U.P.I.) Terwijl het einde van de huidige serie Amerikaanse proeven met kernwapens in zicht kwam en voorbereidingen werden getroffen voor de her vatting op maandag van de ontwapeningsconferentie in Genève pleegden gisteren Amerikaanse en Engelse des kundigen overleg over een ver groting van de kansen op over eenstemming met de Sowj et- unie over een verbod van proeven met kernwapens om streeks het einde van dit jaar. Het einde van de serie Amerikaanse proeven ondergrondse in de staat Nevada en bo bovengrondse in de Stille Oceaan werd in uitzicht ge steld door de Amerikaanse commis sie van atoomenergie. Die maakte -gisteren de beëindiging bekend van de serie kernproeven nabij Christ mas Island. Uit het feit dat in Londen Engels- Amerikaanse besprekingen waren begonnen over de resultaten van de ondergrondse proeven in Nevada en de konsekwenties daarvan voor het internationale kernwapenover- leg kon men opmaken dat het ein de van die serie proeven ook nabij was. De reeks proeven op zeer grote hoogte nabij het eiland Johnston, eveneens in de Stille Oceaan, is bijna voltooid. Het wachten is nog op de voorgenomen proef met een waterstofimplosie op on geveer 800 kilometer hoogte. In afwachting van de resultaten van het EngelsAmerikaanse overleg in Lon den over mogelijke wijzigingen in de opvattingen van de twee Westelijke grote mogendheden over de mate van ontdekbaarheid van kleine ondergrond se kernexplosies zullen Engeland en Amerika de volgende week in Genève nog niet met nieuwe voorstellen op tafel komen. Men heeft in Londen alvast laten uitlek ken dat vermoedelijk de Sowjetunie de eventuele nieuwe Westelijke inzichten op het gebied van de detectietechniek zal willen toetsen aan eigen ervaringen. Dat zou dan betekenen dat de Sowjet unie dit jaar nog een nieuwe serie proeven met kernwapens wil nemen In Russische regeringskringen moet men op die mogelijkheid onlangs in Moskou hebben gezinspeeld. In ieder geval zullen Engeland en Ame rik a in Genève blijven aandringen op vestiging van controleposten in de Sowjetunie. Hoe gevoelig de detectie- apparaten ook gemaakt worden, zij zul len het de deskundigen niet mogelijk maken met stelligheid onderscheid te maken tussen gewone aardschokken en tersluiks genomen ondergrondse proe ven. Verificatie ter plaatse en dus ook in de Sowjetunie blijft derhalve een eerste vereiste. Die vereiste heeft de Sowjetunie tot nu toe afgewezen. Hier komt nog bij dat naarmate de appara ten gevoeliger worden zij meer schok ken en trillingen in de aardkorst op tekenen. Het probleem zou daardoor wel eens ingewikkelder in plaats van eenvoudiger kunnen worden. WASHINGTON Reu ter, UPI) Donald Slayton is definitief afgekeurd als astro- naut. Omdat er iets met zijn hart niet in orde is mag hij geen tocht in een bemande f.sg Amerikaanse kunst- maan om de aarde maken. Slayton zal wel aan de verdere vluchten van andere astronauten meewerken, maar op de grond. Slayton was het afgelopen voor jaar uitgekozen voor de tweede tocht om de aarde. Dr. v. Roijen Adam Malik Van onze correspondent WASHINGTON. Het eerste contact tussen dr. Van Roijen en president Soekarno's afgezant Adam Malik is gelegd. Zij hebben zich, evenals de „derde man" Ellsworth Bunker, gisteren afzonderlijk naar de geheime plaats van samenkomst begeven, waar zal worden getracht het Nederlands-Indonesische gesprek over de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea weer op gang te brengen. De drie zijn samengekomen op het landgoed, circa 45 km buiten Washington, waar ook het in maart afgebroken geheime vooroverleg is gehouden. In Washington werd vermoed dat de drie gisteravond informeel contact zouden hebben. De eigenlijke bespreking zou dan vandaag worden gehouden. Zo men weet zal Malik dr. Van Roijen eerst „opheldering" vragen over de Nederlandse interpretatie van het plan-Bunker. Verwacht wordt dat, indien Malik de op heldering heeft aanvaard, een com muniqué zal worden uitgegeven, waarin de hervatting van de Nederlands-Indonesische besprekin gen wordt aangekondigd. Men hoopt dat dit communiqué vandaag al kan worden uitgegeven. In westelijk Nieuw-Guinea heb ben zich de afgelopen twee dagen op diverse plaatsen aan de zuid en zuidwestkust vele parachutis ten in groepen overgegeven. Bij Merauke blijken zich ook infil tranten in oostelijke richting naar de grens met Australisch Nieuw-Guinea aan achtervol ging door Nederlandse militairen te onttrekken. Bij de Australische grens zijn enkele parachutisten bij een vuurcontact gesneuveld. En kele anderen gaven zich daar over. Sinds 19 december de dag van Soekarno's „volksbevel" moe ten ongeveer duizend Indonesische infiltranten getracht hebben door de lucht of over zee vaste voet te krijgen op westelijk Nieuw- Guinea. Van hen zijn er thans nog tussen de 250 en 300 over, ver spreid over de hele zuid- en zuid westkust. Slayton LONDEN De rechter heeft gis teren een einde gemaakt aan een ar tiestenoptreden. dat dertig jaar lang heeft geduurd. Hij veroordeelde de gebroeders Al- bert en Henry Hollis tot twee pond boete met de waarschuwing dat hij hen als hij ze weer zag, naar de ge vangenis zou sturen. De gebroeders Hollis dankten die veroordeling aan hun succes. Zij treden namelijk, onder de naam The Buskers, in de openlucht op aan de noordkant van Leicester Square. Er komen zoveel mensen naar hun grollen en goochelkunsten kijken dat de hele rijweg versperd werd. Dat kostte een bekeuring en een veroor deling. Dertig jaar zijn The Buskers op de zelfde plaats opgetreden. Blitzkrieg noch televisie heeft hen kunnen ver drijven. Dat deed tenslotte bet verkeer. ,,Wij geven het op", was het laat ste woord van Albert Hollis voor de rechtbank. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij het graven van een riolering in Rotterdam- Zuid hebben gemeentewerklieden gisteren een grote hoeveelheid wa pens en munitie gevonden. Daar onder bevonden zich een stengun, twee revolvers met bijbehorende munitie, een jute zak vol geweer patronen, drie .luchtdoelgranaten, drie oude Duitse steel-handgrana- ten en wat lichtikogels. De werklui waren bezig bij het voor malige Spui, ten noorden van de Zuid hoek. Toen zij op een paar kogels stoot ten, waarschuwden zij onmiddellijk de politie. Die zette de buurt af. De des kundigen zijn vanaf half twaalf tot diep in de middag bezig geweest met het uitgraven van het gevaarlijke materiaal. De wapens en de munitie hebben niet lanig in de grond gecetien. Roest- plekken waren er niet op te vinden. De politie meent verband te moeten leggen tussen deze vondst en het onge luk bij de Carnissesinigel enkele weken geleden. Twee kinderen hadden daar een handgranaat gevonden. Het ding ontplofte toen ze het uit elkaar wilden halen. Beide kinderen kwamen om het leven. Vele mensen die klandestiene wapens in bezit hadden, zijn door het ongeluk zo geschrokken dat zij de gevaarlijke instrumenten bij de politie hebben ingeleverd. Anderen, zo meent de politie, hebben er de voorkeur aan gegeven het tuig te begraven. Waar schijnlijk zullen nog wel meer van dergelijke vondsten kunnen worden gedaan. WASHINGTON (Reuter) Emma Derksen, het tweejarige dochtertje van een Nederlandse student die aan een universiteit in Utah studeert, heeft gisteren van een beer een flinke haal gekregen. De wond moest wor den gehecht. Zij was de beer aan het voeren op de grote weg. Haar vader verklaar de dat de beer kwaad was geworden toen er geen koekjes meer waren. Volgens de politie, die de laatste tijd veel klachten over beren ont vangt, verwarren de meeste toeris ten de wilde beren met de tamme die zij in de nationale parken hebben gezien. NEW DELHI (Reuter) De In dische regering is gisteren in specia le zitting bijeen geweest om zich te beraden over de situatie die is ont staan na de omsingeling van een In dische buitenpost in het gebied van Ladakh door troepen van communis tisch China. Het kabinet werd bijeen geroepen enige uren nadat premier Nehroe van zijn vakantie in Kasjmir was teruggekeerd. Bij zijn'aanikomst in New Delhi ver klaarde Nehroe dat de Chinese troe pen „vroeg of laat" zullen moeten terugtrekken als zij een gewapend conflict willen vermijden. De situatie bij de buitenpost is nog niet veranderd. De afstand die de Indische en Chinese troepen scheidt bedraagt slechts 45 meter. Af Wachtmeester Bijsman Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT. Als wacht meester (40) uit Grevenhicfht zijn derde man te pakken heeft, denkt hij een stel doorgewinterde smok kelaars in de kraag te hebben. Door een toeval en na een gevaar lijke koprol bij de grenspost, waar de wachtmeester deze week dienst heeft gedaan, kwam hij er achter. Een Volkswagenbusje met drie man wilde de grens passeren waar op de wachtmeester de chauffeur naar de papieren vroeg. „Het is misschien intuïtie ge weest, dat ik ze niet teruggaf, maar in m'n borstzak stak" zei de heer Basman later. „De chauffeur was de auto uigekomen en toen ik hem vroeg de laadbak eens open te maken, sprong hij achter me om en wilde wegrijden. Ik klampte me aan de portierkruk vast en greep naar het stuur om te proberen de wagen in de berm te dwingen. De man schakelde over van een naar twee en later naar drie, zo dat we ongeveer zestig kilometer moeten hebben gereden. Toen moest ik, ook al omdat de chauf feur me met zijn vuisten bewerkte, loslaten. Gelukkig trok ik m'n henen in, zodat ik een paar keer over de kop rolde en op een paar builen en schrammen na ongedeerd overeind kon komen." Dank zij de autopapieren kon de bestuurder van de auto kort daar op in Budel worden aangehouden. Hij, de 23-jarige F. C., wordt van daag in Maastricht voorgeleid we gens zware mishandeling. Zijn kompaan, een zekere J. v. d. B. uit Budel (22), is gisteren gevat. Het zoeken is nu nog naar een derde, oudere man, die bij de twee jongelui in de cabine zat. LISSABON (UPI) In Lissabon is gisteren een proces begonnen tegen de 56-jarige advocaat dr. Arlindo Augusto Pires Vicente, die bij de verkiezingen van 1958 kandidaat van de democra tische oppositie voor het presidentschap was. Dr. Vicente zou geprobeerd heb ben het regime in Portugal op geweld dadige wijze omver te werpen. Dr. Vicente was in 1961 gearresteerd omdat men bij hem „discriminerende papieren" had gevonden. Van onze correspondent WINTERSWIJK. Er is bij Lich tenvoorde langs de spoorlijn Winters- wijk-Groenlo nog een bom gevonden. Nadat een dragline eergisteren een Engelse bom van vijftig kilo aan- groef, kwam er vlakbij nog een twee de projectiel te voorschijn. De trein blijft langzaam rijden, tot de des kundigen zich ook over deze tweede bom hebben ontfermd. BIAK. De dienstplichtige soldaat J. Boelhouwer uit Enschede is gisteren in Biak bij een dienstongeval zo ernstig gewond geraakt, dat hij enkele uren later aan zijn wonden is bezweken. Hij was twintig jaar. AIX-LES-BAINS. De Nootdorper Jan Janssen, dapper strijdend in de frontlinies van de Ronde van de Toekomst, heeft gisteren de gele trui van Gomez del Moral nauwlettend in de gaten gehouden. Hij moest welis waar zijn tweede plaats in het alge mene klassement afstaan aan de Ita liaan Maino, maar mede! zijn voortref felijke conditie in aanmerking geno men bèhoort Janssen sinds gisteren niettemin tot de grote favorieten voor de eindzege. I>e Nederlandse ploeg kan zich daar op in de resterende drie dagen con centreren, omdat de triomf in het ploegehklassement nu al een zekerheid is. In de Ronde van Frankrijk leverde gisteren een weinig interessante etappe deze zékerheid op: Anquetil gaat van daag de tijdrit en daarmee de Tour winnen. DEN HAAG Het is nog zeer de vraag of de ambtenaren in Schoone- beek hun in het vooruitzicht gestel de mobiliteitstoelage zullen krijgen. Het gaat hier om een extraatje, dat buiten de normale salarisregeling voor het overheidspersoneel valt. Hoewel minister Toxopeus (binnen landse zaken) nog geen beslissing heeft genomen, bestaat op zijn departement de indruk, dat hij bezwaar zal hebben tegen de toelage. Het is niet uitgeslo ten, dat hij de Kroon zal vragen om vernietiging van het besluit van de ge meenteraad. De minister handelt in dergelijke ge vallen zeer snel. Dat is onlangs nog ge bleken, toen hij bezwaar had tegen een besluit van het Utrechtse gemeentebe stuur om de ambtenaren een extraatje in handen te stoppen. Als de minister het niet eens is met de mobiliteitstoela ge, zal hij, zo mag worden verwacht, binnen enkele dagen ingrijpen. COLOMBO (AP) Bij een schiet partij op het Nederlandse schip Straat Johore is gisternacht de chef van de afdeling bevrachting, Woo Sji Joe, doodgeschoten. De scheepstimmer man Sjeh Kwan Yin werd zwaar ge wond. Enkele andere bemanningsleden werden licht gewond. Zij zijn gisteren bij Colombo aan land gebracht. Eén lid van de bemanning zou door de Ceylonese politie zijn gearresteerd. Het schip is eigendom van de K.J.C.P.L. in Amsterdam. GRONINGEN. Een Amsterdamse hoofdagent van politie, de 39-jarige S. Hudepohl, is gisterochtend op de grens van Aduard en Hoogkerk (Groningen) bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. De heer Hudepohl zat in de wagen, waarmee agent Peters als onderdeel van een voortgezette rij-opleiding een oefenrit maakte. De wagen slipte en botste tegen een Duitse auto die van de andere kant kwam. De agent Peters en de inzittenden van de Duitse auto werden zwaar gewond. Protest tegen begroting PARIJS (AP, UPI). De Fran se regering heeft de vertrouwens kwestie verbonden aan de aanvul lende begroting die zij heeft inge diend, en enkele fracties in de Na tionale Vergadering hebben daarop gereageerd met een motie van wantrouwen. Over de aanvullende begroting ''en over de motie van wantrouwen wordt maandag gestemd. Het is niet zeker dat de motie de vereiste meerder heid van 241 stemmen zal krijgen. De konsekwentie daarvan zou namelijk zeker niet het heengaan van de re- gering-Pompidou zijn, maar wel de ontbinding van de Nationale Verga dering gevolgd door nieuwe verkie zingen. Die prijs komt vele afgevaar digden te hoog voor. De indieners van de motie, leden van vier fracties die samen beschik ken over 256 stemmen, zint het niet dat de regering in de aanvullende begroting een post heeft opgenomen van tweehonderd miljoen nieuwe francs voor de bouw van een fabriek voor splijtbaar materiaal die moet verrijzen in Pierrelatte in het zuiden •van het land. Minder gunstig Zo heeft de regering de sociale maatregelen waarvoor in de aanvul lende begroting geld wordt gevraagd maatregelen waarmee verreweg de meeste afgevaardigden instem men gekoppeld aan de plannen met de splijtstoffabriek die minder gunstig zijn ontvangen. Tegen die koppeling wordt in de motie van wan trouwen bezwaar gemaakt. Het ver zet tegen de voorgenomen bouw van de fabriek berust in hoofdzaak op afkeuring van de kernwapenpoli- tiek van president de Gaulle. Zeer vele leden van de Nationale Vergadering geloven dat uitvoering van de plannen tot vorming van een onafhankelijke Franse kernstrijd macht afbreuk zal doen aan de vor ming van een Westeuropese kern strijdmacht waaraan zij de voor keur blijven geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de drie politiebonden de alge mene, de christelijke en de rooms-ka- tholieke hebben gisteren een eer ste bespreking gehouden over de sa larisvoorstellen van minister Toxo peus. De voorstellen zijn door de bon den vrij koel ontvangen. De minis ter zal ook in het georganiseerd over leg, dat na de volgende week wordt gehouden, over de brug moeten ko men als hij de organisaties tevreden wil stellen. De vergadering van gisteren beperk te zich tot een technische bespreking van de voorstellen. De hoofdbestu ren van de bonden zullen zich de vol gende week intern beraden. Op 20 juli zal de centrale van politie-orga- nisaties waarbij de drie bonden zijn aangesloten proberen tot een gezamenlijk standpunt te komen. Stirling Moss is weer thuis. De Britse autocoureur, wiens snel heidspassie op Tweede Paasdag leidde tot een ernstig ongeluk op het circuit van Goodwood, moet na zijn ontslag uit het Londense Atkinson Morleyziekenhuis weer leren lopen. Gisteren zette hij in zijn wo ning, waar hij onder de goede zor gen van zijn moeder verblijft, de eerste wankele stappen zonder krukken. Bleekjes glimlachend liet hij zich gewillig fotograferen. Zijn toekomstplannen had „de man 'die altijd haast heeft" in het ziekenhuis, terwijl hij nog gedeel telijk verlamd was, al uitgestip peld: „Zo spoedig mogelijk ga ik weer trainen om eindelijk eens het wereldkampioenschap te ver overen". Van een onzer verslaggevers LOON OP ZAND. Een van de gedupeerden van wie het weekend huisje in Loon op Zand door de gemeente is afgebroken, heeft in een brief schadevergoeding ge vraagd. Hij beticht daarin het ge meentebestuur van Loon op Zand van baldadigheid. Naar zijn mening en ook naar het inzicht van andere eigenaars die hun weekendverblijven kwijtraakten, is de gemeente in haar ijver de bepalingen van de bouwverordening te handha ven, veel te ver gegaan. Afgezien nog van de vraag of de gemeente wel rechtmatig heeft gehandeld, menen deze gedupeerde vakantiegangers, dat ten aanzien van verscheidenen sprake is van baldadigheid. Zij menen, dat de gemeente bij haar bliksemactie tegen de zomergas ten van Loon op Zand heeft gehandeld in strijd met de eigen gemeentelijke verordeningen. Daarin staat, dat de gemeente „desnoods op kosten van de eigenaars gerechtigd is bouwwerken en andere bouwsels die in strijd met de bouwverordening op particulier terrein zijn gebouwd te laten afbre ken". De eigenaars menen, dat bij de actie van woensdag zeker nog niet kon worden gesproken van een nood toestand of dringende noodzaak, die een zo rigoureus optreden rechtvaar digde. De beperking „desnoods" zou volgens hen pas aan de orde zijn, wanneer de eigenaars onwillig zouden zijn geweest om aan de aanmaning te voldoen. Daar komt bij, dat het naar de overtuiging van de eigenaars nog zeer de vraag is, of de gemeente wel gerechtigd was de afgebroken objec ten van de particuliere terreinen weg te voeren. Het weghalen van voorwerpen die niets met gebouwen of bouwsels te maken hebben, zou naar het inzicht van de eigenaars zeker in strijd met de algemene wetten en plaatselijke verordeningen zijn. De ijverige ge meentemensen hebben zich namelijk niet bepaald tot de onderdelen van de huisjes, ook zijn allerlei andere attri buten op vrachtwagens geladen en weggevoerd. Daar was allerlei tuingereedschap bij, sportartikelen, kledingstukken, tot zelfs levensmiddelen toe. Van verscheidene percelen is alles wat daar te vinden was weggesleept. Ook zijn de slopers niet erg zacht zinnig te wérk gegaan toen zij onder politiebescherming de particuliere ter reinen betraden. Bloemperken zijn in ruïnes herschapen, bomen en plan ten zijn ernstig beschadigd. Ook de onderdelen van de objecten die wer den gesloopt, zijn vaak vernield. Het mooie complex met eigen aan plantingen en keurig aangelegde pa- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Ka mer gaat de behandeling van de begrotingen dit najaar op Ameri kaanse wijze aanpakken. Enkele begrotingshoofdstukken welke is nog niet bekend zullen bij wijze van proef in openbare commissie vergaderingen worden behandeld, zonder schriftelijke voorbereiding. Daarna zal de behandeling zich in de plenaire vergaderingen kunnen beperken tot de stemming. Deze vereenvoudiging van de werk wijze van het parlementaire werk is het resultaat van het onderzoek van een commissie, die is voortgevloeid uit de rapporten van de commissie- Koersen. In Washington is deze wijze van werken, met name op openbare vergaderingen van commissies, reeds tientallen jaren toegepast. Minister Zij stra heeft al laten weten dat hij er zich wel bij zal vinden. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst gaf dit aan de afgevaardigden mee ter overden king tijdens hun zomervakantie. Hij voegde eraan toe dat, als deze proef slaagt, de Kamer grif zal kunnen be sluiten om deze methode, die inderdaad veel tijd zal uitsparen, ook op de an dere begrotingen toe te passen. Verder zal ér een algemene begro tingscommissie worden ingesteld om alle afzonderlijke voorstellen te coör dineren en daarover advies uit te bren gen aan de Kamer. den is zwaar gehavend uit de strijd gekomen. Het wegslepen van de eigendommen van de grondbezitters is in enkele ge vallen geschied in weerwil van uit drukkelijke bezwaren van eigenaars, die ten gemeentehuize hadden ge hoord, dat het niet eens in de bedoe ling lag de delen van de afgebroken weekendverblijven naar elders over te brengen. Al het overige kwam zelfs niet in aanmerking voor transport, zo had men ten gemeentehuize verno men. Deze mededeling, die enkele eige naars haastig kwamen overbrengen, werd met hoongelach beantwoord. De mensen van bouw- en woningtoezicht en de gemeente-arbeiders gingen ge woon door en laadden alles op wat zij op de eigen terreinen te pakken konden krijgen. In deze „brute handelwijze" zoals een van de eigenaars het optreden van de gemeente noemde, zien zij een duidelijk geval van baldadigheid in opdracht en met medeweten van de gemeente. Er wordt door de andere gedupeer den met juridische adviseurs overleg gepleegd wat men moet doen om de gemeente in gebreke te stellen ten einde een eis tot schadevergoeding te kunnen indienen. Aanklachten bij de justitie worden eveneens overwogen. Van onze correspondent TUBBERGEN. De politie in Tub- bergen heeft de 22- en 23-jarige broers F. uit die plaats en de 32-jarige W. uit Geesteren aangehouden. Zij hebben bekend brand te hebben gesticht. De broers hadden gedacht hun moe der de schande van een faillissement te kunnen besparen door haar houtza gerij waarin zij werkten, in brand te steken. De derde man die op het punt stond te trouwen, had brand gesticht in een boerderij, omdat hij voor zijn bruid een nieuwe boerderij wilde laten' bou wen. Nog drie Spaanse intellectuelen zou den naar in Madrid verluidt, de voor keur hebben gegeven aan gevangenis straf boven een boete wegens hun aan deel in het organiseren van betogingen ten gunste van de stakers in Asturië. Eerder deze maand waren al drie vrou welijke intellectuelen de cel ingegaan omdat zij liever een maand zaten dan een hoge boete betaalden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gisteren besloten dat haar leden een schadeloosstelling zullen krijgen van vijftienduizend gulden, vijfduizend gulden meer dan tot nu toe het geval was. Boven dien is de vergoeding van reiskos ten verhoogd van 1572 gulden tot 2400 gulden. De voorzitter zal voor taan dertigduizend gulden ontvan gen in plaats van twintigduizend, de eerste plaatsvervangend voorzitter krijgt een toelage van drieduizend gulden en de tweede plaatsvervan ger een toelage van tweeduizend gulden. Zoals altijd had de Tweede Kamer het hiermee weer heel moeilijk. Na dat de communist Bakker ertegen had gefulmineerd en de P.S.P.-er Lankhorst had opgemerkt dat het toch wel gemakkelijk was om er als kleine fractie tegen te zijn als het toch ze ker is dat de verhoging er komt, gaf de socialist Willems lucht aan het al gemeen gevoelde bezwaar om zo'n verhoging, die overigens is voorge steld door de minister van binnenland se zaken, met enige kans op succes te verdedigen. Hij haalde er enig vergelijkingsma teriaal bij. De voorgestelde verhoging blijft nog beneden de inkomsten van een burgemeester van een kleine ge meente en ook de wethouder van een grotere gemeente ontvangt nog meer. Voor vele afgevaardigden is het lid maatschap van de Tweede Kamer stellig geen nevenfunctie, maar een alle tijd in beslag nemende hoofdfunc tie. Minister Toxopeus wilde er zich niet in mengen, maar hij merkte wel wijs gerig op dat het onmogelijk is om voor deze soort van voorstellen een tijdstip uit te kiezen, waarmee ieder een gelukkig is. Met hoofdelijke stemmen werd het voorstel goedgekeurd: 133 voor en vijf tegen. De tegenstemmers waren inder daad te vinden bij de kleinste fracties. AMSTERDAM. De algemene pro- duktie-index (basis 1953 - 100) heeft voor mei een gemiddelde opgeleverd van 176 tegen 158 in april en 162 in mei vorig jaar, zo deelt het Centraal Bu reau voor de Statistiek mee. Deze cij fers gecorrigeerd voor seizoen en leng te van de maand komen uit op resp. 166, 164 en 157. De weersverwachting geldig tot vanavond: Veel bewolking, „--maar over het al- 'gemeen afnemende ■puienactiviteit. J Overwegend ma- rftige noordweste lijke wind en koel weer. MIESJE: Minister Cals is geslaagd. 14 juli: zon op 4.35, zon onder 20.55; maan op 17.57, maan onder 2.08. Helsinki h.bew. Stockh. regen Oslo regen Kopenh. h.bew. Aberdeen h.bew. Londen h.bew. A'dam l.bew. Brussel regen Luxemb. regen Parijs h.bew. Bordeaux onbew. Grenoble zw.bew. Nice h.bew. Berlijn geh.bew. Frankfurt regen München zw.bew. Zürich l.bew. Gèneve Wenen Locarno Innsbr. Athene l.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. onbew. Belgrado onbew. Rome onbew. Ajaccio onbew. Madrid onbew. Mallorca onbew. Lissabon l.bew. N 19 4 NO 14 0,3 NNW 15 7 O 19 O NNW 15 0 N 22 2 WNW 18 0 W Iff 21 WZW 18 5 W 21 0,5 WNW 24 0 WNW 27 0 O 25 O ZZW 21 3 ZW 22 1 W 22 0 W 22 0 WNW 25 0 stil 26 0 ZZW 26 0 O 24 0 stil 29 0 ZZW 33 O WZW 33 0 ZZW 27 0 ZW 33 0 Z 30 0 NW 25 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1