telt teveel leerlingen Stralende gezichtjes D' Gevederd wild door „Paration" gedood Zeeuwse Muziekschool zware shag GEVOEL VAN ONBEHAGEN Studiekampen in Aardenburg Vakantie voor kinderen van vluchtelingen KANTONGERECHT MIDDELBURG jjiuiyc Geert doorgang oesterfeest in Tholen? Donderdag 12 juli 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pa8* 3 Beperking van aanmeldingen Zeeuwsch Dagblad Vervreemding landbouwgrond Eerste steen gelegd voor nieuw hotel in Colijnsplaat Het kwart miljoenste grondmonster in Goes Raad Wissenkerke OOK DANK ZIJ UW SPONTANITEIT: Zeeuwse Babbelaars Boete van f 75,- B.B.-wacht De wijde wereld eindigde bij een school MENING VAN GOESE BURGEMEESTER: I Van een onzer verslaggevers GOES. De Zeeuwse Muziekschool telt teveel leerlingen, het geen inhoudt, dat ook het aantal lesuren te groot wordt. En dit betekent weer, dat het met de bestaande gemeenschappelijke rege ling voor de Zeeuwse Muziekschool, met name voor de gemeenten, de kosten aanzienlijk stijgen. Het begint er op te lijken, dat deze kostenstijging boven het redelijke uitgaat. Het werk van de Zeeuwse Muziekschool is van groot nut voor de gemeenschap in Zeeland. Deze nuttige instelling is dan ook niet meer weg te denken uit de Zeeuwse samenleving. Toch begint zich met name waar het gaat om het financiële aspect. Voor het ge- langzaam maar zeker een gevoel van onbehagen de kop op te steken, meentebestuur van Goes is dat zelfs al aanleiding geweest om uit de gemeenschappelijke regeling voor de Zeeuwse Muziekschool te treden. Goes op een volstrekt maximum. Op de begroting van de Muziekschool voor het komende jaar staat echter y°°r Goes een bijdrage genoteerd van 25.800 gulden. Dit gaat, naar de mening van het gemeentebestuur, te ver. De bezwa ren van Goes tegen de huidige gang van zaken zijn dan ook uitsluitend gelegen in het financiële vlak. Volgens de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, die de laatste tijd een diepgaande studie heeft gemaakt van het wel en wee van de Zeeuwse Muziekschool, zou het wenselijk zijn, dat alle Zeeuwse gemeenten deel zou den uitmaken van de gemeenschappe lijke regeling. Dit is overigens een wens, die niet alleen bij de Goese bur gemeester leeft. Indien dit ideaal ver wezenlijkt zou kunnen worden zou in ieder geval een redelijke lastenverde ling tot stand kunnen komen. De ge dachte van de burgemeester gaan daar bij uit naar niet rechtstreekse toetre ding, maar naar een bijdrage van bijv. 5 cent per inwoner, bedoeld als onder schrijving van het algemeen belang van het werk van de Zeeuwse Muziekschool- De Muziekschool in Goes wordt be zocht door een ongekend groot aantal leerlingen. Voor de gemeente betekent dat een aanzienlijke financiële last. Met 20.000 gulden liggen de lasten voor Protestants-Christelijk TN de Tweede Kamer zijn de beraad slagingen begonnen over een eventuele opheffing of niet-verlen- ging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Het betreft hier een kwestie die ligt in de be leidssector van de Rijksoverheid. Zeeuwse gemeenteraden (Aarden burg!) dienen zich van het openlijk innemen van een standpunt in deze moeilijke materie te onthouden. Het al dan niet verlengen van de wet na 1 januari 1963 raakt zeer sterk het landbouw-bedrijfsleven. Evenzo is het eigendomsrecht van ieder die landbouwgronden bezit in het geding. De landbouworganisaties hebben zich het hoofd gebroken over deze lastig hanteerbare materie. Binnen iedere organisatie lopen bovendien de menin gen nog zeer uiteen. Heel duidelijk bleek dit nog onlangs in de avond vergadering van de Nederlandse CBTB, die voorafging aan de alge mene vergadering in Middelburg. Het pro en contra werd met evenveel overtuiging naar voren gebracht. Het standpunt van de voorzitter van de CBTB, mr. B. W. Biesheuvel, was helder en klaar: geen verlenging van een kunstmatige situatie. In de Tweede Kamer heeft de heer Bies heuvel als anti-revolutionair afge vaardigde dit nog eens onderstreept. Hij zei dat zijn gehele fractie achter de regering staat. Hierbij zij nog even herinnerd aan het voorstel van de re gering: de prijsbcheersing met ingang van 1 januari 1963 loslaten en voort aan te vertrouwen op de uitvoering van de Pachtwet, die de belangen van de pachter voldoende kan be schermen. De heer Biesheuvel merk te in dit verband nog op dat de tegen stellingen op dit stuk niet volgens de politieke kleur rood en niet-rood lig gen. De CHU-afgevaardigde J. T. Mellema was het met deze zienswijze eens. Zijn fractie was echter verdeeld. De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij (ir. M. A. Geuze) denkt in dezelf de richting. Een commissie ad hoe, ingesteld door het dagelijks bestuur van de ZLM, is met de grootst moge lijke meerderheid tot de conclusie ge komen dat de wet niet verlengd moet worden. Mits echter het voorkeurs recht van de pachter afdoende is ge regeld. Afgaande op de geluiden uit deze organisaties zou het er naar uitzien dat er een einde komt aan de wette lijke beheersing van de vervreemding van landbouwgronden. Maar het be treft hier niet uitsluitend een land- bouwaangelegenheid. Het vraagstuk heeft een sterk politiek tintje gekre gen. Dit bleek wel duidelijk uit de eerste debatten in de Tweede Kamer. De socialisten (prof. Vondeling) dienden een initiatief-voorstel in, dat beoogde de huidige wet voor onbepaalde tijd te verlengen. Prof. Vondeling maak te er naderhand een regeling van vijf jaar van. Het schijnt dat een aantal katholieke Kamerleden en ook leden van andere partijen (niet de WD) voor het voorstel-Vondeling voelen. Daar zijn verschillende argumenten voor. In Zeelandzijn vele bevreesd voor een grote aankoopactiviteit ten behoeve van de buitenlandse buren. En overal is de vraag belangrijk groter dan het aanbod. Door deze scheve verhoudingen zou er een onverant woorde prijsstijging kunnen optreden. Gebruikmakende van het voorkeurs recht van de pachter zal deze dan ook, indien enigszinds mogelijk, tot aankoop overgaan. In vele gevallen onverantwoord. Het zou alleen maar een herhaling van de geschiedenis be tekenen als de pachter in een tijd van hoogconjunctuur duur koopt en in een daarop volgende malaise tegen zeer lage prijzen tot een gedwongen ver- Het is ons bekend, dat in de boezem van het bestuur hard wordtgewerkt om tot een nieuwe, meer aanvaardbare regeling te komen. Bij dit alles blijft het echter noodzakelijk, dat van de zijde van de gemeentebesturen meer interes se wordt getoond voor de Muziek school. Thans is de situatie zo, dat nog niet de helft van het aantal Zeeuwse ge meenten deelneemt aan de gemeen schappelijke regeling. Slechts 36 ge meenten dragen de niet geringe finan ciële lasten. Daarnaast verleent de pro- vindie een bijdrage, terwijl de steun van het rijk als minimaal moet worden beschouwd. Deze gemeenschappelijke regeling be helst o.m. een gelijke verdeling van de kosten over de deelnemende gemeenten. In de praktijk betekent deze regeling, dat de gemeente, die de meeste leer lingen heeft voor de Muziekschool, ook de grootste lasten moet dragen. Goes is daarvan het sprekende voorbeeld. Om deze lasten te doen verminderen ligt het dus voor de hand het aantal leerlingen te beperken. ,,Er zijn nu te veel leerlingen", zo oordeelt burgemees ter Huber, die ons in globale trekken zijn visie gaf op de huidige gang van zaken. Daarbij doemt onmiddellijk de vraag op welke maatstaven aangelegd moeten worden voor deze beperking. Naar de mening van de Goese burge meester zou de meest reële gedachte zijn om leerlingen voor de Muziekschool aan te nemen naar de datum van aan melding. Een selectie is niet de meest aangewezen weg, want dan zou het mo gelijk kunnen zijn, dat alleen de begaaf den muziekonderwijs zouden krijgen. En dat kan ook niet, want het muziek onderwijs moet voor iedere jongen of meisje toegankelijk zijn. Een andere mogelijkheid zou zijn om het lesgeld te verhogen. Dit is ech ter niet zo aanlokkelijk, omdat de les gelden al tamelijk hoog zijn in Zeeland. koop moet overgaan. Op deze herha ling stelt niemand prijs. Er zijn ook nog zakelijke motieven aan te voeren. De eigenaar-gebrui ker ziet zijn vermogen plotseling stij gen. Althans op papier. Dat betekent bij gelijke inkomsten meer ver mogensbelasting en minder rende ment. Maar ook de eigenaar-verpach ter gaat er op achteruit. Het rende ment zal nog dalen en bij vererving verdwijnt een nog groter aandeel naar de fiscus! De grote aankoopactiviteit van bui tenlanders die in Zeeland zou ontstaan is door de minister al weerlegd in zijn memorie van antwoord. En de vraag zal door de vrije werking van vraag en aanbod vlug genoeg met het aanbod in evenwicht zijn. Voor eigen gebruik én voor de ver pachting zijn er grenzen. Vooral daar de pachtprijsbeheersing niet wordt opgeheven. Een stijging van lonen is voor allen aanvaardbaar. Terecht. Maar een stijging van grondprijzen heeft eenzelfde effect voor de kost prijsberekening en de bedrijfsvoering. Maar bovenal en dit missen wij nog wel eens in de discussies in een land als het onze waar het eigen domsrecht nog met allerlei waarbor gen omringd is doet het toch wel vreemd aan dat zowel de eigenaar- verpachter als de eigenaar-verbrui- ker nog niet vrij is zijn eigendom te vervreemden tegen een vrije prijs. Dat de pachtersbelangen zo goed j mogelijk worden geregeld, akkoord. Ook de huurder van een woning ge niet bescherming. Maar de eigenaar van htiizen is vrij in zijn verkoopprijs. Dat een verhuurde woning daarbij mindet aantrekkelijk is en dus een lagere prijs opbrengt dan de vrijge komen woning, daarmee heeft iedereen zich verzoend. Deze richting gaan wij ook uit bij de vervreemding van landbouwgronden. Zolang er een pachter is zal de prijs gedrukt worden. En naarmate die pachtersbelangen meer beschermd worden, wordt die druk sterker. Doch vrije landerijen zullen veel geld op brengen. Net als vrije huizen. Is het één zoveel erger dan het ander? Er blijft dus één alternatief over: be perking van het aantal leerlingen. Ook andere facetten van de Zeeuwse Muziekschool verdienen de aandacht. Voorop dient te staan de noodzakelijk heid, dat de Zeeuwse Muziekschool als eenheid wordt bewaard en beschermd. Er is een administratief apparaat nodig, dat echter niet zo groot behoeft te zijn, en een directeur kan evenmin gemist worden. Huisvesting Ook de verscheidenheid in huisvesting van de Zeeuwse Muziekschool vraagt wellicht om een andere oplossing. In Vlissingen bijv. is een fraaie muziek school beschikbaar, terwijl het in Goes 'een armetierige zaak is met de huis vesting. De burgemeester van Goes voelt het ook als een bezwaar, dat het algemeen bestuur te ver van het onderwijs zelf afstaat. Zijn gedachten gaan uit naar de benoeming van een commissie van toezicht uit de deelnemende gemeenten. Voorts is het volgens burgemeester Huber wenselijk, dat een soort examen wordt afgenomen om de vorderingen van de leerlingen te peilen. Dat gebeurt thans niet. In ieder geval zou er meer rechtszekerheid verschaft moeten wor den aan de leraren. Zo ligt er een scala van wensen op tafel. Ongetwijfeld wensen, die niet allemaal vervuld kunnen worden, maar toch moet het mo gelijk zijn om de huidige gang van zaken te „doorbreken" en om een nieuwe regeling te ontwerpen, die meer aanvaardbaar is. Wellicht kan dan ook de uittreding van Goes nog voorkomen worden. De Zeeuwse Muziekschool verdient aller aandacht. De school is er om de jeugd muziekonderwijs te ge ven, waarbij overigens nog de vraag gesteld kan worden, of het balletonderwijs een specifieke taak is voor de Zeeuwse Muziek school. Het muziekonderwijs aan de Zeeuwse jeugd dient echter onder alle omstandigheden voorop te staan. OOLIJNSPLAAT. De burgemees ter van Ve-ere, jhr. I. F. den Beer Porituigaiel 'heeft de eerste steen geleed van het in aanbouw zijnde nieuwe ho tel ,,De Patrijs". Dit hotel zal verrij zen op de plaats van het vroegere ho tel, ook ,,De Patrijs" genaamd, dat enige maanden geleden werd afgebro ken. Het nieuwe gebouw, waarvan het souterrain klaar is, geeft een fraai uitzicht op de Oosterschelde. De eerste steen was afkomstig van het oude ho tel. Het is de bedoeling, dat bij de bouw zoveel mogelijk materiaal wordt gebruikt van het oude pand. De eigenaar wordt de schoonzoon van Veere's burgemeester, de heer T. van Laarhoven. Tot leidster aan de Prot. Ghr. kleu terschool in 's-Grav^npolder werd be noemd mej. L. de Zeeuw uit Terneu- zen. GOES. Het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Goes ontving het 250.000ste grondmonster sinds de oprichting in 1948. Het labo ratorium werd destijds overgenomen van Dienst Landbouwherstel. Het 250.000ste grondmonster was afkomstig van het bedrijf van de heer W. L. den Hamer te Axel. Vanzelfsprekend wordt dit monster gratis onderzocht. WISSENKERKE. De gemeenteraad komt maandagmiddag om twee uur in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.a. voorstellen tot het ver lenen van eervol ontslag aan de heer A. A. Dourleijn als gemeente-arbeider in verband met het feit, dat hij een cur sus wil gaan volgen aan de kappers dagschool in Rotterdam, en de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie voor de kom Wissenkerke en dit werk onder hands aan te besteden aan de heer A. C. van Hee te Kamperland' voor 44.707. De vakantie van deze kinderen, deels mogelijk geworden door E VLUCHTELINGEN- kinderen, uit het kamp Finkenwerder bij Ham burg, zijn dinsdag avond in Zeeland aangekomen. Waltraud Gries en Anneliese Matzak nemen afscheid na sa men te hebben gereisd. Overi gens komen de beide meisjes in het dorp Waarde, respectie velijk bij de familie Cuijsouw en Griep. de spontane medewerking van vele lezers van ons blad aan de C.J.V.-actie „Vluchtelingen kinderen voor vakantie naar Zeeland", is begonnen. „SCHOOLMEESTER" H. Evers- dijk uit Heinken'Sizand heeft heel wat werk moeten verzetten, om ook nu weer, zoals andere jaren, de organisa tie op rolletjes te laten lopen. Te meer omdat het aantal kinderen gro ter was dan ooit tevoren. En uw ver slaggever, die met mevrouw Evers- dijk, mevrouw Risseeuw uit Kapelle (onvolprezen assistentes van de heer Eversdijk) en chauffeur J. Walhout uit Wolphaartsdijk in een bus van Krijger's Tours dinsdag ook naar Amersfoort is getogen, weet thans wel hoe vermoeiend dit werk is. Voordat ik het vergeet, alle lof voor de heer P. J. van Klaveren uit Goes, die de bus was overvol met zijn volks wagen ook vier kinderen heeft afge haald. DE REIS naar Zeeland was voor de kinderen een heerlijke er varing, dat laat zich raden. Zij ble ken, hoewel vijf uur 's morgens al uit het kamp vertrokken, onver moeibaar. Sommigen schepten er een groot behagen in de molens te tellendie onderweg werden gepas seerd. De twaalfjarige Lutz Skotor- zik was er een meester in: Hij tel de de kleine watermolentjes in de weilanden ook mee! Uit verhalen van de kinderen maakte ik op dat in Duitsland dus niet alleen in Amerika het sprookje dat Nederlands grootste bezienswaardigheid de molens zijn, nog springlevend is.... NATUURLIJK, de jongens en meisjes waren nogal luidruchtig, maar toen we Kapelle naderden, waar in het sportgebouw de pleegou ders hun opwachting maakten, wer den ze wat stilletjes. Het vooruitzicht, zo -maar met een vreemde vader" en „moeder" mee te moeten, is om verlegen te worden! Het was daar binnen een geroezemoes van jewelste, voordat alle administratieve romp slomp was afgehandeld. De heer Eversdijk transpireerde er van, maar de ene aulo na de ander verdween ten slotte in de vallende duisternis. De jongens en meisjes ver trokken tot in alle uithoeken van de provincie. We hopen dat ze een pret tige vakantie zullen hebben. Hoe de stemming was bij de ontvangst in het sportgebouw: de foto's spreken een duidelijke taai. MIDDELBURG. De heer J. W., fruitkweker te Kloetinge, nam zijn toevlucht tot een vaak toegepaste methode om van zijn akkers de op gerstekorrels ver zotte mussen niet te veel zaad te laten wegpikken., Toen hij in april met zaaien begon, strooide hij langs de karnt van, de akkers, die aan een wegje grenzen, een dubbele hoeveelheid zaad om de grond niet téveel door de vogels te laten „uitdunnen." De volgende dag lagen er langs de d'Ufobelgezaaide akker-strook twee wilde eenden en een houtduif, die daar het leven hadden gelaten door de Paration, waarmee de graankorrels waren over dekt. W. had namelijk, alvorens de be wuste strook dubbel te zaaien, hiervoor de laatste resten graan uit de zaaima- chine gehaald en teneinde deze beter te kunnen uitstrooien ze in een oude bus gedaan, die vorig jaar nog Para tion (een zeer gevaarlijk landibouwver- gif) ibeVatte. Voor deze overtreding van de jachtwet eiste gisteren de officier van justitie, mr. W. L. Andreae, een boete van 75,- siufos. 15 dagen. De kantonrechter, m-r. J. Moolenburg-h, vonniste 7-5 subs, tien dagen, ,U verschijnt hier voor een niet al ledaagse overtreding", zei de kanton rechter gisteren tot manufacturier P. P. uit Yerseke. De heer P. maakt deel uit van een corps B.B.-mensen en kreeg bevel op 9 mei zich in zijn func tie van noodwachter te melden in de brandweerkazerne te Goes. Verdachte voerde echter op het tijdstip dat hij in de kazerne diende te verschijnen een opdracht voor een cliënt uit en spoed de zich eerst een half uur later dan was geboden Goes-waarts. De officier eiste een boete van 50 subs, tien dagen. Vonnis conform. Dat de Middelburgse trottoirs, en met AARDENBURG. De Archeologi sche Werkgemeenschap voor westelijk Nederland organiseert ook dit jaar weer in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort een tweetal archeo logische werk- en studiekampen in Aar denburg. Deze kampen worden gehou den in de weken van 5 tot en met 11 en van 12 tot en met 18 augustus. Zoals be kend zijn te Aardenburg de laatste ja ren belangrijke opgravingen uitgevoerd. Y00I deelnemers aan het kamp heeft dit jaar de R.O.B. als werkob- ject aangewezen de ontgraving van de oude stadspoort van Aardenburg. De wetenschappelijke leiding van de opgravingen zal berusten bij ir. J. A. Tnmpe Burger, terwijl de heren J. van Hmte en J. J. Rosseel, beiden uit Aar denburg en beiden ook historici, bereid zijn voorlichting te geven. Het werk kamp draagt een instructief karakter Overdag zal practisch werk worden ver richt en in de avonduren worden inlei dingen gehouden met volop gelegen heid tot discussie. name de stoepjes rond de Markt, in trek zijn bij de opgeschoten jeugd- be wees de scholier H. G. P. die zich op de stoep voor het gebouw van de Rot terdamse bank, in het zonnetje koester de. Dit trottoir is echter, ook voor de jeugd, taboe, wanneer er geen dringen de reden is zich hierop te bevinden, hetgeen wordt aangekondigd door mid del van een bord-je voor het raam. Om dat P. nogal traag reageerde op het be vel van een agent van politie zich te verwijderen, werd hij conform de eis beboet met een bedrag van 5,- subs, één dag. De scholier H. A. V. uit Rentranche- ment verleende op 9 mei in Middelburg ge'en voorrang aan de surveillancewa gen van de gemeentepolitie, toen hij vanuit de Stad-huisstraat de Lange Noordstraat naderde. Eis 30 suibs. zes da-gen. Vonnis 25 subs, vijf da-gen. Architect H. M. W. uit Hilversum vergiste zich in de snelheid toen zijn auto reeds de bebouwde kom van Souburg in suisde. In plaats van bij het getal 70 te blijven bewoog de snelheidsmeter zich gestadig in de richting van het getal 100. Verdach te W„ die zijn fout volmondig er kende, kreeg een boete van 80,- subs. tien dagen. Eis 100,- subs, twintig dagen. THOLEN. De feestelijke opening wordt do or onenigheid tussen onderlin ge commissies bedreigd. De mogelijk heid dat er van een oester- en mossel- feest in Tholen geen sprake zal zijn is groot. Ons is ter ore gekomen, dat de oester-adviescommissie bezwaren heeft tegen het feit dat dit jaar het feest in plaats van in Yerseke in Tholen zal worden gehouden. Zij weigerden dan ook een subsidie voor de dekking van <?e kosten van het feest te verstrekken. Deze onenigheid in de oester- en mos selwereld schijnt een bijzonder onzake lijk karakter te hebben. Het staat vast dat de oester-advies commissie het voorstel, het feest dit jaar in Tholen te houden, heeft ver worpen, waarschijnlijk door een aantal stemmen uit Yerseke. De waarschijnlijkheid bestaat dat vandaag toch tot een overeenstemming kan worden gekomen met als inzet de doorgang van het feest in Tholen. Het bedrijfsschap voor vis- en visproducten beraadt zich in een vandaag te houden vergadering over deze kwestie. De dertienjarige Kalf Diieker maakt kennis met zijn pleeg moeder, mevrouw Kole uit Nieuwdorp. MIDDELBURG. Na een standje van hun ouders waagden de broertjes B. en M. J. van G. (resp. zes en acht jaar), wonend in Middelburg, een poging de wij de wereld in te gaan. Het bleek, vooral toen het nachtelijk uur na derde, beslist niet mee te vallen. De ondernemende broers kropen in de nacht van dinsdag op woens dag door een tuimelraam de open bare lagere school c aan het Cel- lebroershof binnen. Na verloop van tijd vond het tweetal het toch wat griezelig in het stik donker en draaide brutaal het licht aan. Ook de inwendige mens liet zich horen en de jongens snuffelden kasten en bureaus na. Zij vonden enige koeken en aten die en ook probeerden zij thee te zetten. De ouders hadden om een uur of elf de politie opgebeld en hun zoontjes als vermist opgegeven. Enige omwonenden van school c zagen licht branden in het holst van de nacht en alarmeerden de politie. Omstreeks drie uur trof de Hermandad de twee broers daar aan. Na een korte schrobbe ring op het politiebureau werden beiden weer bij hun ouders be zorgd. Ingezonden mt iedeling) Op het gemeentelijk sportterrein speelde zaterdagmiddag Kapelle een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen Nieuwdorp. Deze wedstrijd ei-ndigde in een gelijk spel (44). Kappelle II speelde tegen Nieuwdorp II en hiervan was de uit slag 5—3. In het kader van de onderlinge uit- wissel-ingsconcerten op Schouwen con certeerde het fanfarekorps ..Luctor et Emergo" uit Renesse in de muziektent te Dreisc.hor. De belangstelling was vrij behoorlijk. Aan de Rijksuniversiteit te Gent slaagde cum laude voor het examen eerste kandidatuur Geschiedenis: mej. Cl. Stoutkamer te Ellewoutsdijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3