Associatie van Suriname met E.E.G. goedgekeurd OM ES Para's vinden eten en schuilplaatsen LONDENS GROOTSTE KUNSTDIEFSTAL WAS VAKWERK VACANTIE Koninkrijksafvaardiging bevredigend geregeld KAPPIE EN DE WATERZUIL Zand erover maar langzaam rijden STEUN VAN LANDGENOTEN: Goede oogst van appels verwacht AMSTERDAM GAAT MECHANISCH STRATEN MAKEN EXTRA UITKERING VOOR PERSONEEL VAN BEIJNES Inbrekers bleken kenners Water afgesloten na „bruin spoortje" de vèilige pijnstiller mee op MjS&SZ maa\të'me1 me-'zorïên o"er mo'e- 0ERM Johnny Hart ill kan dat WDÈ£? 1 iiiiiDiiiniiiiniiniinuniii i 1 jj §jj U 1 lllllllllllll Vacantie? Goeie reis, en toi, toi, tol8 Je voelt je vrij in GENTLEROY Z Hengelduel Goes- Kapelle Donderdag 12 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze parlementaire redacteur TVEN HAAG. Behalve over de goedkeuring van de associatie van Suriname met de E.E.G. U kunnen de Surinaame Statenleden ook tevreden zijn over de toezeggingen die de ministers Korthals en Luns hebben gedaan over de positie van Suriname in het koninkrijk. Vice-minister-president drs. H. A. Korthals gaf te kennen d'at er geen verschil van mening met het kabinet is als gezegd wordt dat het Statuut naar de geest en niet naar de letter behoort te worden toegepast. Nederland en Suriname zullen er open, gelijkwaardig en als vrienden over kunnen praten. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, deelde mee dat het deelnemen van Surina- mers aan de konirikrijksafvaardi- ging naar de Verenigde Naties en gespecialiseerde organisaties met de Surinaamse minister-president op zeer bevredigende manier was geregeld. Ook zullen de Surinaam se Staten bij de goedkeuring van door Suriname gesloten overeen komsten kunnen optreden als rijks- parlement. NIET RECHTSTREEKS Suriname kon niet rechtstreeks wor den geassocieerd met de E.E.G., zo legde minister Luns uit. Het moest een Surinaamse deelneming binnen de Nederlandse deelneming worden, daar het verdrag van de E.E.G. vanwege het Statuut geen andere vorm toeliet. Overigens zal volgens mr. Luns de Uitwerking voor Suriname praktisch niet anders zijn dan die van de vol waardig geassocieerde landen. Suri name zal zelf de projecten die voor financiering uit het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. in aanmerking worden gebracht, kunnen uitwerken. Er is geen sprake van bevoogding, zo antwoordde hij de socialist jhr. mr. Van der Goes van Naters, die echter bleef vasthouden aan zijn bezwaren tegen deze vonm van associatie. We zouden er wel eens narigheid mee kunnen krijgen voor het Europese hof, meende hij. INGENOMEN De Surinaamse afgevaardigden toon den zich ingenomen met de gedane toezeggingen, hoewel de drie die ten slotte nog het woord voerden, voor namelijk spraken over de noodzaak AMSTERDAM (ANP) De Amster damse raad heeft honderdduizend gul den gevoteerd voor de bouw van een machine, die mechanisch straatklinkers en betonstenen kan leggen. Technici van Publieke Werken hebben een voorontwerp voor zo'n machine ge maakt. De gemeente heeft er al octrooi op aangevraagd. B. en W. verwachten, dat het apparaat ongeveer 23 man per soneel zal kunnen vervangen. van grotere zelfstandigheid, waarvoor herziening van het Statuut is vereist. Wel werd erbij gezegd dat dit in geleidelijkheid diende te gebeuren. De afgevaardigde J. Pengel voegde er nog realistisch aan toe, dat het toch niet onbescheiden was om uit de „pot" van de E.E.G. „behoorlijk iets" te willen hebben. Minister Luns gaf daarop te kennen dat bij de beharti ging van de eigen Surinaamse belangen de stem van Suriname het zwaarst zal wegen. De associatie werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de communist Bakker liet aan tekenen dat hij tegen was. BOM GEVONDEN Van onze correspondent WINTERSWIJK. De bak van eeo dragline, die bij Lichtenvoorde aan het werk was voor de bouw van een via duct over de spoorlijn Winterswijk Groenlo stootte gisteren op een bom van vijftig kilo. Het projectiel 'mdet daar, op twintig meter van de lijn, te recht zijn gekomen tijdens een Engels bombardement in 1944. Het werk werd stopgezet, over de bom is zand ge strooid, waarna het gevaarlijke ding werd toegedekt met ijzeren platen. Van morgen zullen deskundigen proberen de bom te demonteren. Tot dat ogenblik rijden de treinen met een snelheid van niet meer dan vijftig milometer '.per uur langs. BEVERWIJK De directie van de Verenigde Machinefabrieken heeft het personeel van de fabriek voor rijtuigen en spoorwagons J. J. Beijnes N.V. bij het, door de opheffing van het bedrijf gedwongen vertrek, ook nog een uitke ring ineens toegezegd. Ze is afhankelijk van het aantal dienstjaren. De uitkering is een tegemoetkoming in de gederfde jubileumgift (driehon derd gulden), die het personeel ontving bij het zilveren dienstjubileum. Per dienstjaar wordt nu twaalf gulden uit gekeerd. Personeelsleden die langer dan 25 jaar in dienst zijn krijgen ten minste 150 gulden, of, als dat meer is, twaalf gulden voor ieder dienstjaar na het zil veren dienstjubileum. De maatregel komt de directie van de V.M.F, naast het half miljoen voor ga rantieuitkeringen en de 624.000 gulden voor pensioenen, nog eens op een be drag van 75.000 gulden te staan. (ingezonden mededeling) door VVïin Hoffman (Onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) i\/TERAUKE Onder het deel van de bevolking van Merauke dat van Indonesische origine is (circa 2500 zielen) bevindt zich een groep die georganiseerde hulp biedt aan de in dat gebied neergelaten Indonesische parachutisten. Die hulp bestaat uit het verstrekken van voedsel en het bieden van schuilplaatsen. Zo men weet is kort geleden voor het gebied van Merauke (Zuid-Nieuw- Guinea) de burgerlijke uitzonderings toestand afgekondigd. Daardoor heeft de resident, mr. Eibrink Jansen, de bevoegdheid gekregen naar eigen in zicht maatregelen te nemen tegen dit soort praktijken. Mislukt Het is kennelijk de taak van de infiltranten in het zuiden van Nieuw- Guinea de maatschappij te desorgani seren. Het feit dat de landing is uit gevoerd tegen de tijd dat de Kasimbar van de K.P.M. Merauke zou passeren wijst er op dat gehoopt is op een uittocht van het Europese bevolkings deel Die opzet is volledig mislukt. De Kasimbar is vertrokken zonder dat één Nederlander er passage op had geboekt. Voor zover bekend zijn bij Merauke Vervolg van pag. 1 De diefstal werd gisterochtend om zeven uur door de concierge van het gebouw waar de kunsthandel in gevestigd is, ontdekt. Doordat er geen alarminstallatie in het gebouw is, wist hij niet eerder dat er wat aan de hand was. De concierge merkte dat een achterdeur van het gebouw open stond. Hij zag al spoe dig dat die geforceerd was. Eerst vermoedde de man dat er in een filiaal van een bank naast de kunst handel was ingebroken. Toen dat niet het geval bleek, ging hij naar de kunsthandel en zag wat er ge beurd was. Hij alarmeerde de politie en enkele minuten later was het onderzoek in volle gang. Onmiddellijk werden alle havens en vliegvelden van Engeland gewaar schuwd en ging er een bericht naar Interpol. Natuurlijk dacht men aan soortgelijke diefstallen die er de laat ste jaren in Engeland en op het vasteland werden gepleegd. Deze inbraak is de derde grote kunstdiefstal in veertien maanden in Engeland. Vorig jaar augustus verdween Goya's portret van de Hertog van Wellington uit de Londense National Gallery. Het is nog altijd niet terecht. In mei van dit jaar werden er twaalf schilderijen van impressionisten uit een andere kunsthandel in Londen gestolen. Elf werden teruggebracht, het twaalfde was onherstelbaar beschadigd. OP DE HOOGTE De inbrekers zijn via de achterdeur van het gebouw en een brandtrap op het dak gekomen. Vandaar lieten ze zich zakken tot op een binnenplaats die precies tussen de twee delen van de tentoonstellingsruimte van de kunst handel ligt. Ze konden van die plaats af gemakkelijk binnen komen. Zij moeten precies op de hoogte zijn ge weest met de indeling van het gebouw en met wat er aan kunstwerken hing. Vermoedelijk hebben zij of handlangers de afgelopen dagen rustig tussen het publiek poolshoogte genomen. Dat het vaklieden waren, blijkt vooral uit de voorzichtige manier waarop ze de doeken uit de lijsten hebben ver wijderd. Ze moeten daar speciaal gereedschap voor gebruikt hebben. Er is intussen een beloning van twintig duizend pond uitgeloofd voor aan wijzingen die tot het vinden van de schilderijen kunnen leiden. VRACHTWAGEN De politie vermoedt dat de inbrekers een vrachtwagen hebben gebruikt om de schilderijen te vervoeren. Dat doet denken aan de grote inbraak van vorig jaar in St. Tropez, waar 58 schilderijen uit een gemeentelijk museum werden gestolen. Jacques O'Hana ontbreekt op geen enkele veiling waar impressionisten worden verkocht. Picasso is een intieme vriend van hem. Ook andere vermaarde schilders kent of kende hij persoonlijk. Hij had ook in New York en Parijs kunsthandels voor hij naar Londen kwam. In 1960 kwam de heer O'Hana al in het nieuws toen hij een veiling bij Sotheby onderbrak om te protesteren tegen het onder de hamer brengen van twee aquarellen van Adolf Hitler. Het was ook voornamelijk aan O'Hana te dan ken dat er enige tijd geleden in Parijs een jonge vervalser kon worden ge arresteerd. Dat gebeurde nadat twee jongemannen hém in Londen tegen veel te lage prijzen werken van Braque en Miro probeerden te ver kopen. Dat waren vervalsingen. AMSTERDAM. Drie dienstwonin gen op het terrein van de rioolwater- zuiveringsinrichting in Amsterdam- West zijn van drinkwater verstoken, sinds een bruin spoortje in het drink water is ontdekt. De directie van de Amsterdamse drinkwaterleiding neemt voorlopig aan, dat er sprake is van roestvorming en dat er verder niets aan de hand is. Na de verontreiniging van het drinkwater van enkele weken geleden, waardoor enkele mensen tyfus opliepen, is zij echter voorzichtiger dan ooit. In afwachting van het resultaat van een monsteronderzoek zijn de leidingen naar de dienstwoningen voor alle zeker heid afgesloten. Vandaag wordt de uit slag van het onderzoek verwacht. ruw geschat 160 parachutisten geland. Een deel is verongelukt, gesneuveld of gevangen genomen, maar het meren deel is nog op de been. Zij bevinden zich in enkele grote groepen, maar de meesten zijn verspreid over kleine plukjes infiltranten. De para's mijden elk vuureontact. Zij trekken steeds terstond terug. De infiltranten, die worden gegrepen zijn meestal van hun makkers afgedwaald of het zijn gedemoraliseerden, die alleen rondzwerven. Nadelen voor de para's zijn: de vijandigheid van de Papoea's; de mel dingen van de bevolking aan de over heid; de drassigheid van de bodem door het lange regenseizoen. Voordelen voor hen zijn: de wildrijkheid van de streek, die voedsel oplevert en de hulp van een deel van de bevolking van Indonesische origine. Welkom Die hulp is voor de para's des te meer welkom omdat het jagen op wild vaak riskant is. De schoten kunnen hun positie verraden. Bovendien is er geen enkel teken dat de para's sinds hun landing uit de lucht zijn bevoor raad. De Nederlandse militairen hadden dezer dagen goed succes toen zij zoals officieel reeds is gemeld twee grotere groepen para's op de vlucht joegen. De groepen moesten enkele doden en veel uitrustingsstukken ach terlaten. Onder de in beslag genomen uitrusting bevond zich zelfs een mus kietennet. Dat laatste is belangrijk: de regentijd heeft wolken muskieten achtergelaten. Het moreel van de para's is lager dan werd verwacht. Velen zijn geen elite-soldaten, maar gewone militairen met een eenvoudige opleiding in para chutespringen. Zij zijn geland in de waan dat zij als bevrijders zouden worden begroet. De praktijk is aan alle kanten tegengevallen. Marteldood Voor overgave deinzen de para's terug. Hun is de verzekering gegeven dat zij de marteldood in Nederlandse handen zullen sterven. Als het tegen deel blijkt is de opluchting groot. Gevangen genomen para's blijken altijd blij te zijn dat het avontuur is afge lopen. Een kleine groep, die steun krijgt van Indonesisch-gezinden onder de bevolking, heeft gepocht dat zij zich niet zal overgeven. De daadwerkelijke vechtlust moet echter nog blijken. Het totaalbeeld is dat de situatie in het gebied van Merauke militair ge zien geen zorgen baart. Het opsporen van de steeds weer terugwijkende groepjes infiltranten in dit onmetelijke gebied, zal evenwel tijd kosten. NOORDOOSTPOLDER (ANP) De fruittelers in de Noordoostpolder ver wachten dit jaar een bijzonder grote oogst van appels. Gemeend wordt zelfs dat de oogst van de soort Cox's Orange driemaal zo groot zal zijn als in het beste jaar tot nu toe. DEN DOLDER. Op een kruispunt in Den Dolder is gisteren een ongeluk gebeurd dat de twintigjarige dienst plichtige soldaat bij de luchtmacht H. J. van Mi] uit Den Haag het leven heeft gekost. De militair gaf op het kruispunt met zijn bromfiets geen voorrang aan een auto. 33 Het is vreemd, maar in een familie van vrouwen als de onze wordt de man gewoon vereerd. Maar toen hij Sara vroeg over de spoelbak, bloosde zij verrast. „Er was iets in gebroken", zei ze „Hij liep niet meer leeg." „Hoe lang was dat al zo?" ,,'s Morgens was-ie nog goed. Dat heeft Nellie, die de badkamers schoonmaakt, me verteld?" „En wie belde de loodgieter?" „Ik denk juffrouw Alma. Dat doet zij gewoonlijk." Sara had, evenmin als Patrick, bijzonder op de loodgieter gelet. Ze was in de badkamer gebleven toen hij er was. Zij meende hem niet eerder gezien te heDben, maar in de ze tijd, nu werklieden nog schaarser waren dan diamant, namen we wat we krijgen konden en waren we blij als we ze kregen. Het was een ma gere man van een jaar of veertig of nog meer, maar hij had zijn muts niet afgezet. Hij was maar tien mi nuten geweest. Toen Sara weg was, begonnen wij flitste op; een auto werd naar voren gereden en de schijnwerpers op het lijk gericht. Er was nauwelijks tijd om ons te realiseren wat er gebeurd was. De oprijlaan was stampvol met mannen met camera's, blitzlampen. mannen met potloden die driftig over gelig papier gleden, mannen die binnen aan de telefoon hingen en mannen die andere mannen probeerden bui ten te houden. Ik meende Tony King op te merken, maar hij ver dween in de menigte. w<=s waa, Het was een koude avond, en het ons af te vragen waarom Alma niet leek ol ze Alma daar urenheten teruggekomen was. Toen klopte een van de dienstmeisjes op de deur. Ik deed open. Zij leunde tegen de deur en viel bijna in de kamer. Zij had haar uitgaanskleren aan en haar gezicht was lijkbleek. „Juffrouw Alma", hijgde ze. „Ze ligt in de oprijlaan met een mes in haar rug." Zo kwam Larry's mes voor de laatste keer terug. We konden het niet geloven. Waar om zou iemand Alma vermoorden? Zij was een deel van de familie ge worden en zeker, moeder had van haar gehouden. Wij konden het zelfs liggen. Wij bleven tot het lijk was weggehaald, en inspecteur Welles en Larry gingen het huis in. De inspec teur had een bepaalde trek in zijn gezicht die mij niet aanstond. Ik wist dat het alibi dat moeder en ik Larry konden verschaffen niet veel waard was. Er was geen enkele bediende in huis geweest die gezien had kunnen hebben wie het huis verlaten had. Het was of de duivel ermee speelde: Larry was vrijgela ten, maar hij was nog geen paar uur thuis of er gebeurde weer een moord. Niet dat ik me op dat moment erg druk maakte over een alibi. Ik kwamen en iemand het licht aan draaide. Maar het was waar. Zij lag voorover en de dingen die zij voor Larry had gehaald lagen rond haar verspreid. Wij hadden in het begin, toen de der. Zij was de inspecteur en Larry gevolgd de bibliotheek in en zij zag er zo slapjes uit dat ik in de eet kamer wat cognac voor haar ging halen. Ik was het juist aan het inschen- politie er nog niet was veel met ken toen er op het raam geklopt moeder te stellen. Zij wilde niet weg - - en ik moest uiteindelijk een bontjas voor haar laten halen en haar die aan laten trekken. Toen kwam de politie het was weer net eender als bij Isabella's dood, dezelfde ver slaggevers waarvan er zelfs een paar over de hekken probeerden te klimmen, toen die gesloten waren. Larry zag er beroerd uit. De bedien den dromden bijeen bij de voordeur. Foto's werden genomen, blitzlicht werd. Ik schrok zo dat ik de karaf bijna uit mijn handen liet vallen. Toen ik opkeek zag ik dat het Tony was. Ik schoof het venster op en hij klom naar binnen. „Vlug"; zei hij. „Kun je mij in haar kamers brengen zonder dat iemand mij ziet?" „Welke kamers?", vroeg ik nogal stompzinnig. „Die van Alma Spencer. Ik wil daar een kijkje nemen voor de hele troep binnenstormt. Waar zijn ze?" Weet je waarom zij vermoord is?", vroeg ik. „Als je het weet, zeg het me dan. Ik geloof dat ik lang zaam gek word." „Er is altijd wel een reden", ze) hij. „Kan ik naar boven gaan of niet?" Hij ging naar boven, natuurlijk. Er was een smalle trap die bijna rechtstreeks naar Alma's kamers leidt en niemand zag ons... Er brandde geen licht, en hij liet de jaloezieën neer voor hij de lampen in haar slaapkamer aanstak en rond keek. De kamer was al even orde lijk als Alma zelf was geweest. „Ze woonde hier nogal comforta bel, is 't niet", zei hij. „De zitkamer was haar bureau", vertelde ik. „Ze had het flink druk." „Jij mocht haar wel, is 't niet? Het was wel een aardige vrouw hè? En je broer? Was die gek op haar?" „Ik geloof niet dat hij wist of ze wel of niet in de kamer was. Hij heeft haar beslist niet vermoord. Kij heeft moeders kamer niet verlaten sinds hij thuisgekomen is. En ik was ook bij hem." Ik vertelde hem alles wat ik wist, dat Larry een ander pak nodig had en dat Alma erop gestaan had het te mogen gaan halen. Maar hij luis terde nauwelijks. Hij liep door de kamer, deed kasten open. en keek in de laden van de toilettafel. Maar aan haar bureau schonk hij de meeste aandacht. Het was er al even opgeruimd als in haar slaap kamer de schrijfmachine met een hoes bedekt op de tafel bij het raam, een rijtje stalen stoelen in de hoek en het grote schrijfbureau in het midden van de kamer bijna leeg. Er lag een vers vloeiblad op en iemand had het niet lang tevoren nog gebruikt. Hij nam haar hand spiegel en probeerde het te lezen. Het enige woord wat er duidelijk op stond was „geweten". (Wordt vervolgd) door MlJM ZORG 15» DAT IK NIET l<AN TSdlLPEN, ikkan niet tsoilpen IK KAN NIET tsuilpen.J De opzienbarende experimenten van student Tijloos ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiitMiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiuiiiiniiiiiiiinuinuiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuuiMiiHiiuiiiiiiH (Ingezonden mededeling) 57 De opname-techniek van de water zuil had tot gevolg, dat er al spoedig een einde kwam aan Rikkie Klips optre den. De politie hoefde niet eens in te grijpen, want de tieners gingen uit zich zelf al weg. „Bravo!" klonk het achter uit de zaal. Daar kwam de inspecteur van politie met de schouwburgdirecteur naar vo ren. Beiden klopten de mannen van de T.V.-ploeg goedkeurend op de schou ders. „Knap werk, om zo precies op het goede moment in te grijpen!" prees de directeur. „De zaal was juist op het kookpunt. Dank zij uw idee om te spui ten is alles nog met een sisser afgelo pen. Mag ik u allen wat vrijkaartjes aanbieden?" „Wat is het voor een programma, waarvoor we die vrijkaartjes krijgen?" wilde Sprenkel weten. „Het optreden van Remi Fasolla", was het antwoord. „Dat ja ook nog!" dacht Kappie. Zonder behoorlijk te bedanken ver trok de T.V.-ploeg haastig. Maar wan neer zij gedacht hadden de moeilijkhe den hiermee uit de weg te gaan, was dit een vergissing. Zodra de mannen op straat verschenen, vloog er namelijk een overrijpe tomaat tegen het hoofd van Sprenkel en sloeg een kei een barst in de lens van zijn camera. Dat was het werk van de Rikkie-Klip- club, een groep tieners, die hen woe dend opwachtte.... GOES. De hengelafdeling Goes- Kapelle hield weer haar jaarlijks hen- gelconcours aan zee bij Kattendijke Bijna 200 hengelaars wierpen hun lijn in het water onder prachtige weersom standigheden. Kapelle gemiddeld: 587 punten. Goes gemiddeld: 423 punten. In totaal 8945 gram bovenmaatse vis, geschonken aan bejaardenhuis Goes. Individuele uitslag: Kapelle: J. P, Lepoeler S10 punten, 2 A v. d. Schraaf 476 p, 3. A. v. Overbeek 475 p 4. C. v Liere 415 p. 5. G. Rouw 369 p Goes: 1. A. d. Engelsman 742 punten 2 C. A. Deurlo 538 p, 3. J. Strijd 476 p. 4 S v. d. Linde 468 p. 5. H. Sijp 455 p. Grootste paling J. P. Lepoeter 320 gram. Tong van 520 gram. In het kader van het nederlaagtour- nooi speelt 'heit le elftal van Bruse-Boys te Bruinisse zaterdagavond om 7 uur tegen de ex-KNVB 4e klasser Brouwers haven. Dezelfde avond speelt S V O W K te Ouwerkerk tegen SKNWK I uit Nieu- werkerk. Bij gunstig weer zal de gymnastiek vereniging „Rust Roest" te Zicrikzee zaterdagavond 14 juli a.s. een openlucht uitvoering geven op het Havenplein. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2