Verontwaardiging over laat ingediend voorstel Vandaag over beslissing leningen Gesprek van mr. Hustinx via Telstar Baf MS»; DIEVEN ROVEN KUNST HANDEL -LEEG- Ontspanning in Nieuw-Guinea I YVES MONT AND VIA TELSTAR IN AMERIKAANS PROGRAM Huisjes van weekenders in ijltempo afgebroken Kunstmaan op vele wijzen beproefd Churchills artsen zeer tevreden De Bilt: Onvast 8 STUDENTEN OP REIS NAAR NIEUW-GUINEA EN INDONESIË NIJDAM DOOR SPANJAARDEN VERSLAGEN Bouwers klagen over grondhandel van scharrelaars' IN ELK GEVAL GEWONNEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 12 juli 1962 Na uitstekende ontvangst in Frankrijk Voorzichtig Socialistische vrees Uitbreiden LIJKJE GEVONDEN Flinke koersstijging Nederlandse fondsen Snellere bevordering mogelijk bij politie Een van de zes kreeg Haagse waarschuwing GEMEENTE STUURT SLOPERS Zie verder pag. 2 Eerste vijf maanden minder huizen klaar dan vorig jaar Directeur: JACQ. DE SMIT; Ctiefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 0—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwen dijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuieu, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., J 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5093 KAMER BEREID TOT STEUN AAN K.L.M. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Verontwaardigd omdat er geen tijd was voor een verantwoorde behandeling, heeft de Tweede Kamer gisteren toch in overgrote meerderheid haar steun toegezegd aan het regeringsvooorstel de K.L.M. financieel te steunen. Alleen de communist Bakker verklaarde zich tegen het plan om de K.L.M. van rijkswege een garantie van 375 miljoen, o.a. voor de aflossing, van Amerikaanse leningen, en een rechtstreekse geldlening van vijftig miljoen te verstrekken. Dit alles om een periode van drie jaar te overbruggen. De K.L.M. is een nationale zaak, onze naam in de wereld, een bron van goodwill, zo luidde het oordeel van de Kamer over dit voorstel. Vóór 1 augustus moet de regeling haar beslag hebben. Vóór die tijd moet het voorstel dus ook door de Eerste Kamer zijn aangenomen. Van onze correspondent LONDEN. Sir Winston Chur chills artsen zijn zo tevreden over zijn vooruitgang dat ze pas morgen een nieuw bulletin zullen uitgeven. Dat van gisteren meldde alleen dat hij goed vooruit gaat. Toen Sir Winstons zoon Randolph Churchill gisteravond het ziekenhuis van zijn vader verliet zei hij: ,,Mijn vader rookte een sigaar, nipte aan een glas cognac en wipte zijn tenen op en neer. Toen ik tegen hem zei dat ik hem spoedig weer hoopte op te zoeken, kreeg ik als antwoord: „Ik hoop dat je gauw weer naar me in het Lagerhuis komt kijken". De K.L.M. mag niet de dupe worden van de late indiening van dit voorstel, aldus de K.V.P.-er dr. Lucas, die de zaak anders had willen uitstellen tot na de derde dinsdag in september. De Kamer is niet in staat na te gaan hoe groot de hulp moet zijn en hoe lang zij moet duren, zei dr. Lucas. Hij ver weet de regering een< geforceerd opti misme omtrent de mogelijkheid spoedig enig inzicht in de ontwikkeling te krijgen. Dit zal op zijn vroegst het geval zijn als de overbruggingsperiode achter de rug is. Volgens dr. Lucas moet de regering ook voorzichtig zijn met haar bemoeiingen en toezicht. In de directie van de K.L.M. had hij het volste vertrouwen. Ook de a.r. woord voerder dr. Verkerk meende dat er niet meer controle behoefde te komen. De liberaal mr. Van Leeuwen vond het juist wel goed als ook toezicht zou worden gehouden door een financiële specialist die met een potloodje en een papiertje kan rekenen. De socialist ir. Posthumus was ech ter bang. dat de bureaucratie van het departement van financiën het beheer van de K.L.M. zal dwarsbomen. Geen starheid die de bewegingsvrijheid be moeilijkt. zei deze afgevaardigde, die het toezicht het liefst zou overlaten aan Verkeer en Waterstaat. Over de oorzaken van de moeilijk heden kon de Kamer slechts in het algemeen oordelen. Ir. Posthumus zag de structurele achtergrond daarvan in de orotectionistisehe luchtvaartpolitiek van de grote landen, waarop Europese luchtvaartintegratie het enige antwoord kan zijn. Mr. Van Leeuwen vond integratie een hol begrip. Hij noemde het liever een Europees luchtvaartkartel. Dit zou een typisch voorbeeld kunnen zijn van de goede werking van een kartel, dat een uitermate nuttig instrument kan zijn om overproduktie te voorkomen. Zijn partijgenoot prof. Korteweg vond het in hoge mate beangstigend dat de K.L.M. haar produktie voor drie jaar wil bevriezen op het peil van 1961. Hij zag de K.L.M. als een openbaar nutsbedrijf, dat voorziet in een collec tieve behoeftebevrediging en dat dus ook voortgang moet hebben als er ver liezen zijn. Dit op de groei ingesteld bedrijf mag naar zijn mening zijn expansie niet stoppen. De K.L.M. moet blijven uitbreiden, aldus prof. Korte weg. Vanmiddag zullen de ministers Kort hals en Zijlstra antwoorden en dan zal onmiddellijk de beslissing in de Tweede Kamer vallen. Van onze correspondent ROERMOND. in een zijarm van de Maas bij Roermond is gisteren het lijkje gevonden van de vierjarige Wimmie Brakel uit Asselt. Het kind werd sinds vorige week donderdag vermist. De weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende be- i wolking met hier en daar enige buien Overwe gend matige wind uit zuidwestelijke richting. Dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Het is net als .Jantje huilt en Jantje lacht. 13 juli: zon op 4.34, zon onder 20.56; maan op 16.49, maan onder 1.37. PARIJS (Reuter/UPI) Parijs, Londen en New York hebben kort na middernacht ge lijktijdig een televisieprogram ma opgevangen via de Telstar. Het programma werd uitgezon den door de Franse televisie. In Amerika waar de drie grote omroepmaatschappijen ABC, NBC en CBS de uitzending overnamen, hebben ongeveer tachtig miljoen kijkers een bij na kristalhelder beeld opgevan gen van de Franse zanger Yves Montand. De uitzending duurde acht minuten. Het geluid zakte wat weg toen na Montand de Franse mi nister van de P.T.T. op het scherm verscheen. De kijkers in Engeland zagen een deel van het beeld. Het geluid is daar echter niet ontvangen. BERICHTEN De Telstar is gisteren in de Ver enigde Staten, op alle mogelijke wij zen met succes beproefd. Er werden via de kunstmaan interlocale tele foongesprekken gevoerd, onder meer tussen Frederick Kappel, de direc teur van A.T. and T. en de Ameri kaanse vice-president, Lyndon John son. Ook werden er via de Telstar telegrammen overgeseind, en de gro te persbureaus kregen de gelegenheid via de Telstar nieuwsberichten te ver sturen. Dat laatste geschiedde met een snelheid van. ruim duizend woor den per minuut. Het middelpunt van al deze activi teit op het gebied van de allermo dernste communicatiemiddelen was' opnieuw het dorpje Andover, in de staat Maine, vlak bij het grote zend en ontvangstation van A.T. and T. De 195 telefoonabonné's van Andover waren, in weerwil van de successen die A.T. and T. met de Telstar in de wereldruimte had behaald, nog al tijd aangewezen op hun ouder,wetse zwengeltelefoon. De geestelijke vader van de Tel star. dr. John R. Pierce, nam de eer ste berichten over de onverwacht gro te successen kalm op. Hij zei rustig dat hij grote verwachtingen had. „Ik geloot' dat betere verbindingen ten slotte zullen leiden tot beter begrip", zei hij. „Het telefoongesprek gaat van mens tot mens. Het aantal transocea- nische gesprekken neemt gestadig toe. De mensen aan weerszijden van de oceaan praten met elkaar. Deze soort verbindingen moeten de vrede in de hand werken. De Uno is een middel om de wereld te verenigen, maar communicatie is een ander mid del om, buiten de politiek om de vrede in het persoonlijke vlak te be vorderen." BURGEMEESTER HUSTINX NIJMEGEN. Burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx van Nijmegen (58) zal over een dag of veertien als een van de eersten een gesprek voeren via de nieuwe Amerikaanse kunstmaan Telstar. Hij gaat, als de plannen op tijd kunnen worden verwezenlijkt, praten met zijn collega in Alba ny (N.Y.), mayor Corning (55). De beide magistraten kennen elkaar goed: burgemeester Hus tinx heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot niet alleen meerma len ontmoet in zijn kwaliteit van Nederlands vertegenwoordiger in het Internationale congres van ge meenten, maar bovendien heeft Albany de stad Nijmegen geadop teerd. Toeiï burgemeester Hustinx de zer dagen van het plannetje hoor de zei hij „Leuk-ik heb er geen enkel bezwaar tegen". Ook anderen Dat plan voorziet in twintig Transatlantische kunstmaangesprek- ken^ tussen Amerikaanse steden en steden in tal van andere landen in Europa en Zuid-Ameri- ka. Het initiatief is uitgegaan van A.T. and T., de maatschappij die eigenares van de Telstar is. On der degenen die de uitnodiging ai hebben aanvaard behoren de bur gemeesters van Trondheim (Noorwegen) en Vallejo (Califor- nië). Hun gesprek via de Telstar zal ongeveer vier minuten duren. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL In totaal acht hier studerende Papoea's hebben giste ren ons land verlaten: zes vertrok ken naar Indonesië, twee anderen gingen naar Nieuw-GGuinea. Hoe verschillend de reisdoelen ook wa ren, de twee groepen zelf waren eensgezind. De zes gingen weg om zich in Indonesië over het geschil met Nederland te oriënteren; de twee vertrokken naar Nieuw-Gui- nea om daar het reeds bestaande verlangen naar oriëntatiereizen te vergroten en begrip te vragen voor de inzichten, die bij de in Neder land verblijvende Papoea's leven. Beide groepen willen na terugkeer in Nederland hun landgenoten hier verslag uitbrengen van hun erva ringen. De zes zijn de heren Indey f30), Ansenei (30), Maury (28), Somisu (26), Ongge (26) en Jelman (21). Zij gaan op kosten van de Neder landse staatkundige studentenfedera tie. In de afgelopen week hebben particulieren twintigduizend gulden voor dit doel bijeengebracht. Er ont breken nog tienduizend gulden. Wel welkom De zes reizen vanaf Düsseldorf (waar zij gisteravond de gasten wa ren van de Indonesische ambassade) met de Swissair naar Bangkok, 'vaar zij zullen overstappen op een vlieg tuig van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garoeda. Zij zeiden er van overtuigd te zijn dat zij in Indo nesië welkom zijn. Een van hen verklaarde dat de groep vasthoudt aan het beginsel van onafhankelijkheid. Maar als dat niet mogelijk is, zo zei hij. dan moet er iets anders gebeuren. De zes willen in Indonesië vooral kennis maken met die gebieden, waar gesproker Dit zijn de twee Papoeastuden ten, die gisteren van Schiphol naar Nieuw-Guinea zijn vertrokken: ds. Koiboer en de heer Wanma (rechts). kan worden van een ruime autono mie: Djokjakarta, Atjeh, Ambon en Celebes. De heer Scholten, president van de NSSF, gaf de volgende toelich ting op de reis van de zes: „De Pa poea's". zei hij, „ontwaken op het ogenblik uit een droomwereld, voor welks bestaan Nederland verantwoor delijk is". Hij meende dat de vrees gewettigd is dat als het geschil niet met behoorlijke voorlichting wordt afgewikkeld in afgelegen gebieden op Nieuw-Guinea gevaar voor het leven van daar wonende blanken kan ont staan. Tot voor k rt was in. de be volkingsvoorlichting op Nieuw-Guinea het hele plan-Bunker nog niet ge noemd. De heer Scholten zei te beschik ken over inlichtingen, waaruit bleek dat Nicolaas Jouwe, een van de meest vooraanstaande Papoea's, pas zeer kort geleden officieel had ge hoord dat de Nederlandse regering geer. kans meer zag de toekomst van Nieuw-Guinea buiten Indonesië om te icgelen. Ambassadeur Van Roijen had hem dat meegedeeld toen Jouwe onlangs in New York verbleef. Jouwe zou zich verbaasd hebben getoond en hebben verteld r,dat am bassadeur Van Roijen evenzeer ver baasd was geweest de laatste om dat bleek dat hij de eerste officiële Nederlandse persoon was, die dit de heer Jouwe meedeelde. De zes hopen drie weken in Indo nesië te kunnen blijven. AMSTERDAM. De New Yorkse beurs heeft vooral tegen het slot een krachtig herstel geboekt, waarbij de ticker een paar minuten bij de handel achterop raakte. De omzetten waren echter belangrijk kleiner dan dinsdag. De betere stemming is ook aan de Nederlandse internationale aandelen ten goede gekomen. Zo konden philips in New York bijna twee dollar en Unile ver een dollar in koers stijgen. Dit werkte in de avondhandel in Am sterdam uit tot een winst van 5,80 voor Philips of ruim 23 punten en voor Unilever van 3,40 oc zeventien punten. DEN HAAG. In de nieuwe regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor het politiepersoneel in de rangen van agent tot en met de lage re officieren zijn mogelijkheden voor een snellere bevordering opgenomen. De ministers Toxopeus (binnenlandse1 zaken) en Beerman (justitie) hebben hun nieuwe regeling aan het georgani-i seerde overleg in politie-ambtenarenza- ken gestuurd, De salarismaatregelen gaan in met te rugwerkende kracht tot 1 januari. AMSTERDAM. De dag voor zijn vertrek naar Indonesië, dus eergiste ren, is een van de leden van de dele gatie van zes Papoea's, de heer D. Maury, er van de kant van het mi nisterie van binnenlandse zaken voor gewaarschuwd dat men niet wilde dat hij gisteren op reig ging. Hem werd er op gewezen dat de vakantie van zijn school in Arnhem pas de dertien de juli, dus morgen begint. Dan zou hij vrij zijn om te doen wat hij wilde. Wachtte hij niet op die datum, dan zouden de gevolgen voor hem zijn. Dat vertelde gisteren op Schiphol, vlak voor het vertrek van de delega tie naar Indonesië, de heer De Wit uit Haarlem, bij wie de heer Maury eergisteren en gisteren heeft gelo geerd. Zijn mededelingen werden be vestigd door de heer Maury zelf. De waarschuwing zou afkomstig zijn geweest van de heer Van Waar denburg, voormalig gouverneur van Nieuw-Guinea, thans hoofdambtenaar van binnenlandse zaken, belast met het behartigen van de studiebelangen van de hier verblijvende Papoea's. De boodschap zou zijn overgebracht door de heer Lamers, studievoogd van de heer Maury. Hij is oud resident van Nieuw-Guinea. Soortgelijke ervaringen werden eer dér opgedaan door de heer Jelman, een Papoea die hier wordt opgeleid tot analist. Hij zou volgende week examen moeten doen, maar hij gaf er de voorkeur aan deel te nemen aan de oriëntatiereis naar Indonesië. Hij meent dat zijn belang en dat van zijn landgenoten daar voorlopig meer mee is gediend. Hem was, zo zei hij, door binnen landse zaken te verstaan geguven dat als hij toch zou gaan en geen examen zou doen maatregelen zouden worden genomen. Ronde van de Toekomst BRIANGON. De Spaanse meester knecht Rubin Mayoral heeft Henk Nij- dam gisteren in de tiende etappe van de Ronde van' de Toekomst gevloerd. Mayoral stopte de verbeten vechtende Nederlandse leider vakkundig af, waar door de 22-jarige Gomez del Moral naar de ritzege en de gele trui kon fietsen. Daarmee was de Spaanse aanval, die tijdens de zware bergrit van Barcelon nette naar Brianqon (104 km) werd ont ketend. geslaagd; Nijdam zakte naar de zesde plaats in het algemene klas sement. Pleisters op de wreed toegebrachte wonde: Jan Janssen bleef tweede in het algemene klassement en de eerste plaats in het ploegenklassement van Oranje werd verstevigd, omdat gisteren alleen de Spanjaarden ten strijde trok ken. Ook in de Ronde van Frankrijk moest Nederland tol betalen. Geldermans, die gisteren niet verder kwam dan een vijf tiende plaats, duikelde in het algemene klassement naar de zesde plaats. An- quetil, die vierde werd, heeft nu een riant uitzicht op de gele trui. Hij sta,at nu op de tweede plaats, 1 min. en 8 sec. achter de Belg Planckaert. Enthoven staakte in deze gruwelijke bergrit de strijd. Van een onzer verslaggevers LOON OP ZAND. Eigenaars van «tukjes bosgrond in Loon op Zand, die daar weekend verblijven op hebben staan, werden gisteren verrast door een bliksemactie van het col lege van B. en W, van deze Brabantse gemeente. De gemeente trad zo snel op, dat enkele vakantiegangers die in Loon op Zand arriveerden, compleet werden over rompeld. Bij het betreden van hun eigen grond zagen zij mannen van ge meentewerken bezig onder toezicht van een opzichter van openbare wer ken met het afbreken van hun vakan tieverblijven. Dit overkwam o.a. een brigadier van politie uit Amsterdam, die er hogelijk verbaasd over was dat de vijf slopers blijkbaar over het hoge toegangshek waren geklommen om zijn vakantie grondig te kunnen bederven. VERRAST Veertien eigenaars van stukjes bosgrond in Loon op Zand, die zij daar voor eigen recreatie hebben, werden- op deze wijze verrast Sommigen van hen had den enkele dagen geleden een brief van B. en W. ontvangen, waarin hun werd gesommeerd de bouwsels binnen vijf dagen te verwijderen, daar anders de gemeente dit op hun kosten zou doen. Deze fijnzinnige actie van B. en W. van Loon op Zand aan het begin van het vakantieseizoen wordt uitgevoerd met de bouwverordening in de hand. B. en W. zijn van mening dat de weekend verblijven in strijd met de bouwvoor schriften zijn geplaatst. Naar de secre taris van de gemeente Loon op Zand ons zei willen B. en W. op eigen gezag de verblijven zo snel laten verdwijnen, opdat de eigenaars geen kans krijgen de kwestie aan de rechter voor te leg gen. „Wij willen civiele en andere processen voorkomen", zei de gemeentesecretaris ons, „omdat wij hangende die proces sen niets mogen doen en wij willen die dingen zo gauw mogelijk weg heb ben". VOLGENS VOORSCHRIFT De getroffen vakantiegangers zijn het met deze redering helemaal niet eens. Zij menen dat zij door het optreden van B. en W. van het recht en de rech ter worden afgehouden. Temeer omdat er enkele gevallen bij zijn, waarin het bij voorbaat vaststaat dat deze vakan tieverblijven geen gebouwen of bouw sels zijn in de zin van wet en veror dening. Er zijn twee wagens bij, die het eigen dom zijn van politiemensen. Een van die wagens voldoet nauwkeurig aan de voorschriften van de verkeerswetge- ving. Die wagen valt niet onder de bouwverordening. Deze wagen is ook nimmer gebruikt als vakantieverblijf. Hij was rijvaardig en werd gistermid dag achter een tractor van de gemeente gekoppeld om te worden weggereden, WAAROM De eigenaar-politieman had deze wagen op zijn terrein laten zetten als berghok bij de tennisbaan. De wagen heeft nooit dienst gedaan als nachtverblijf, ofschoon dit volgens de wetten en verordeningen toelaatbaar zou zijn geweest. De gedupeerde politieman had het college van B. en W. reeds ge schreven dat hij zich op gepaste wijze zou verzetten tegen de voorgenomen actie. Hij overweegt thans een kort geding tegen de gemeente Loon op Zand aan te spannen. Hoewel er in verscheidene andere gevallen sprake is van overtreding van de bouwverorde ning, vragen de eigenaars zich toch af of de grote haast waarmee B. en W. de huisjes hebben laten afbreken wel ge rechtvaardigd was. Er zijn huisjes bij die er acht en vijf jaar hebben gestaan. Waarom moeten die nu opeens in aller ijl worden afgebroken, vragen de ei genaars. De grond is hun eigendom, de percelen liggen nogal afgelegen en de gemeente heeft geen enkel plan voor' dit complex. De gemeentesecretaris zei dat de gemeen te pas vorige week had ontdekt dat die zomerhuisjes er stonden. Dit wordt in Loon op Zand in de opgewonden ge sprekken over deze actie ten zeerste betwijfeld. Sommige gedupeerde eigenaars hebben, om althans een deel van hun vakantie nog te redden, zo snel mogelijk een gehuurde caravan laten komen. Andere mannen brengen bloemen en fruit voor hun vrouivtje mee! ROTTERDAM Vier padvindertjes uit Capellen bij Antwerpen vroegen gisteren een politieagent op de Bin nenweg in Rotterdam, hoe zij het makkelijkst de stad uit zouden kunnen liften. De agent vertrouwde het geval niet helemaal en bracht de jongelui veertien, en vijftien jaar oud naar de kinderpolitie. Daar kwam het verhaal los: De leider van hun groepje had zijn jongens de opdracht gegeven het op eigen gelegenheid zo ver mogelijk te brengen. Vier jongens namen het wat al te serieus op en liftten spoorslags naar Nederland. De kinderpolitie heeft de jongens niet alleen per auto naar de grens teruggebracht maar hun ook een stempel op hun kaart gegeven ten be wijze, dat ze voor de eerste prijs in aanmerking zouden kunnen komen. Overigens werd de Belgische autori teiten wel te, verstaan gegeven, dat het niet overbodig zou zijn de Ant werpse padvindersleider te wijzen op zijn wat al te rigoureuze aanpak van de troep. DEN HAAG. Er zijn nog altijd gemeenten, die zich ertoe laten verlei den "hun grond aan scharrelaars ts verkopen, die zich dan bouwonderne mer of promotor noemen. Ze probe ren grond in optie te krijgen om de ze dan door te verkopen. Als bemid delaar steken ze een aanzienlijk be drag in hun zak. Zulke praktijken ko men aan de volkshuisvesting niet ten goede. Dit deelt de Nederlandse Bond van Bouwondernemers in zijn jaarverslag over 1961 mee. Het resultaat is vaak, aldus de bond, dat bonafide bouw ondernemers in die gemeenten geen kans krijgen, omdat er reeds connec ties zijn aangeknoopt met de zgn. be middelaars. Zowel de gemeenten als de kopers hebben, aldus de bond, de plicht om tevoren informaties in te winnen over die pseudo-woningbou- wers. De bond meent verder dat de ge meentebesturen, evenals de rijksover heid, meer moeten streven naar nor male verhoudingen op de bouwmarkt, waarbij eerst aandacht aan de par ticuliere bouw moet worden geschon ken. De voorrang, die het bouwen van woningwetwoningen krijgt bij de uit gifte van grond, is onder de tegen woordige verhoudingen ontoelaatbaar en zeker niet in het belang van de woningbouw. Van onze correspondent LONDEN. Een kunstdiefstal als nooit tevoren in Engeland is gepleegd, werd gisteren ontdekt in een kunsthandel in het hartje van het Londense Mayfair, vlak bij Grosvenor Square. Niet minder dan 35 schilderijen met een waarde van ongeveer vierhonderdduizend pond bleken in de loop van de nacht van dinsdag op woensdag uit deze zaak te zijn gestolen. Ze maakten deel uit van de zomertentoonstelling van de kunsthandel O'Hana. „De inbrekers hebben eerste klas vak werk geleverd", aldus de eigenaar van de zaak, de 62-jarige Jacques O'Hana. „Ze wisten precies wat ze deden, ze namen de kostbaarste schilderijen die ik in huis had. Sommige haalden ze uit de lijsten. Ging dat niet vlug genoeg naar hun zin, dan namen ze de doeken met lijst en al. Volgens experts was dit de gedurfdste kunst diefstal die er ooit in Engeland is gepleegd." Gestolen werden werken van impressio nisten en twintigste-eeuwse meesters, onder andere van Picasso, Renoir, Toulouse Lautrec, Maurice Utrillo, Cézanne, Braque, Boudin, Monet en Manet. Er zijn werken bij die over de hele wereld vermaardheid hebben, bij voorbeeld een naakt van Renoir. Dat schilderij had de heer O'Hana onlangs gekocht op de veiling van de schilde rijen van Somerset Maugham. Er werden in totaal twaalf Renoirs ge stolen. Een der andere verdwenen schilderijen, Toulouse Lautrecs „Le labour dans les vignes" werd op tal van plaatsen ter wereld tentoongesteld vóór het naai de kunsthandel van O'Hana kwam. Een der schilderijen was pas de dag vóór de diefstal uit Parijs gearriveerd. Een aantal andere werken waren af komstig van de verzameling-Korda die niet lang geleden bij Sotheby werd verkocht. VOORLOPIG GEEN AANVAL Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In militaire krin gen in westelijk Nieuw-Guinea is enige ontspanning ingetreden. In lichtingen wijzen er op dat althans voorlopig geen grote Indonesische aanval is te verwachten. Tot eind vorige maand hebben nog verscheidene malen Indonesische motor torpedoboten koers gezet naar de zuidkust van Nieuw-Guinea. Zij moes ten terugkeren wegens slecht weer Thans evenwel is geconstateerd dat uit de Indonesische uitvalshavens schepen en vliegtuigen zijn terugge trokken. Er schijnt aan Indonesische zijde een militaire hergroepering gaan de te zijn. Dat is in overeenstemming met de mededeling uit Djakarta dat in een bijeenkomst van de staf voor de bevrijding van West-Irian de staat van paraatheid „opnieuw" is bestudeerd Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In mei zijn meer wo ningen gereed gekomen dan in dezelf de maand van het vorige jaar- 7115 te gen 6881. Het totale aantal afgebouwde huizen was de eerste vijf maanden van dit jaar 28.235 tegen 30.635 in dezelfde periode van 1961. Er zijn nu na de oorlog 963.964 huizen gebouwd. Tien procent daarvan werd in systeembouw uitgevoerd. In oktober zal naar verwachting de miljoenste naoor logse woning worden opgeleverd. Omdat, in mei met meer huizen werd begonnen dan er gereed kwamen, steeg het aantal in aanbouw zijnde wo ningen tot 114.167.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1