Westduitser werkt nog maar 38 uur per week Kroesjtsjef wil andere troepen in Duitsland VLIEGBASIS MOKMER: LEVEN VAN OEFENEN EN WACHTEN WEG VAN PRINSESSEN VERSPERD Anderhalf jaar geëist voor beroving van man AANTAL ZIEKEN VERDUBBELD André Renard geopereerd Adenauer poogt zijn coalitie niet uiteen te laten vallen SURINAMERS STALEN DE SHOW Woensdag 11 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Wetsontwerp voor meer beschermde natuurmonumenten GROOTSTE TANKER TE WATER GELATEN 't is een Liga-kindje! Kerngezond, fris en fleurig door de rijke schakering bouwstoffen en beschermende nutriënten die iedere Liga bevat. de veelzijdige voeding Krachtige Kost'voor het Kind! Conflict met liberalen niet op de spits Vrouw en kostganger veroordeeld wegens poging vergiftiging Doktershulp alleen contant betaald door Wim Hoffmann Hero... vèruif favoriet! Van onze correspondent DONN. Twee vooraanstaande Duitsers hebben gisteren opgeroepen tot langer en harder werken en minder ziek zijn. Prof. Erhard, de minister van economische zaken, en Berg, de voorzitter van het Westduitse industriële verbond-, klaagden allebei over de achteruitgang van de prestaties van de arbeiders in de Bondsrepubliek. Van onze correspondent BRUSSEL. André Renard, de 51-ja- rige leider van de federalistische Waal se volksbeweging, die verleden jaar de grote staking van de Waalse socialisti sche arbeiders leidde, heeft een zware hersenoperatie moeten doorstaan. Za terdag was hij op het bureau van zijn krant door een beroerte getroffen. Gisteravond verklaarden de dokters dat de operatie goed geslaagd was, maar dat .'let nog wel drie dagen zal duren eer zij zich over Renards toe stand zullen kunnen uitspreken. (Ingezonden mededeling) Wat het aantal werkelijke werkuren aangaat staan de Westduitse arbeiders thans op de laagste plaats in West- Europa, zei Berg. Erhard legde er de nadruk op dat het aantal zieken in de Westduitse bedrijven zeker drie pet. ligt boven het aantal zieken in verge lijkbare bedrijven in andere Westeuro- pese landen. Gevaarlijk Hij achtte het uiterst gevaarlijk voor het land dat het moreel voortdurend daalt en dat er geen sprake meer is van de vroeger spreekwoordelij ke Duitse ijver en degelijkheid. Ook in het Duitsland van thans is „made in Germany" niet steeds identiek met een voortreffelijk produkt. Miljoen ziek Het aantal zieke Westduitse werkne mers bedroeg kortgeleden acht pet. van het totaal aantal werkenden, dat WASHINGTON (Reuter, U.P.I.) De westelijke grote mogendheden wijzen elk stre ven naar een wijziging van de samenstelling van de westelijke troepenmacht in West-Berlijn van de hand omdat het gericht is op wijaiging van de rol van de westelijke mogendheden in Berlijn. Dit was gisteren de koele reactie in Washington en Londen op een voor stel van de Russische premier, Kroesjtsjef, tot vervanging van de Amerikaanse, Engelse en Franse troepen in West-Berlijn door een internationaal contingent dat zou moeten bestaan uit Deense en Noor se of Nederlandse en Belgische troepen en Poolse en Tsjechi sche troepen. Eerder verworpen Kroesjtsjef kwam met dit voorstel in het eergisteren in Moskou begonnen „wereldcongres voor algemene ont wapening en vrede". Het was geen nieuw voorstel, aldus het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, en het was al eerder verworpen, na melijk toen het van Russische zijde te berde werd gebracht in het recen te Russisch-Amerikaanse diplomatieke overleg in Moskou. Het standpunt van de grote westelijke mogendheden is en blijft dat aan de aanwezigheid van hun troepen in West- Berlijn niet valt te tornen omdat de handhaving van de vrijheid van de Westberlijners daarvan afhangt. Het Engelse ministerie van buitenland se zaken bracht in herinnering dat de regering nog maar enkele dagen gele den in het Lagerhuis had verklaard: De blijvende aanwezigheid van weste lijke strijdkrachten in Berlijn is een factor waarover niet 'onderhandeld kan worden, omdat wij geloven dat die aanwezigheid essentieel is. Propaganda In de voornaamste westelijke hoofdste den ziet men in het „vredescongres" in Moskou het begin van een nieuw groot Russisch propaganda-offensief tegen het westen, dat er in de eerste plaats op is gericht verdeeldheid te zaaien onder de landen van de Navo en het defensiebeleid van die landen te ondermijnen. Kroesjtsjef zei in zijn rede. die door spekt was met bedekte militaire be dreigingen, dat op het stuk van de ontwapening een neutrale houding on denkbaar is. Ook zei hij dat de wereld van de Sowjetunie geen eenzijdig besluit tot afschaffing van kernwa pens of staking van proeven met kern wapens moet verwachten. De opvatting dat de Sowjetunie een steeds dreigender gevaar wordt was volgens hem het rookgordijn waarach ter het westen het bewapeningstempo opvoert. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Schol ten heeft bij ae Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waardoor ter reinen en wateren, die geen eigendom zijn van de staat, toch tot beschermde natuurmonumenten kunnen worden ver klaard. Het wetsontwerp de Natuurbe schermingswet is mede ondertekend door de ministers van justitie, finan ciën en van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Deze maatregel zal. als de wet wordt aangenomen, kunnen worden toegepast op stukken grond en water, die om hun natuurschoon of om hun natuurweten schappelijke betekenis van algemeen belang zijn. De regering zal bij het aanwijzen van ..particuliere" natuurmonumenten ad vies vragen aan de Natuurbescher- mingsraad en aan de vaste commissie van de Rijksdienst van het nationale plan. Voor het aanbrengen van ingrijpende veranderingen in de nieuwe bescherm de gebieden is een vergunning nodig. Voorts wordt in het wetsontwerp voor gesteld plant- en diersoorten, die wor den bedreigd met uitroeiing, .bij alge mene maatregel van bestuur aan te wijzen als beschermde soorten. is tweemaal zoveel als in de jaren vijftig toen de Bondrepubliek midden in de slag om het Wirtschafstwun- der" verkeerde. Dagelijks ontbreken rond een miljoen werknemers in de bedrijven en op de kantoren. Zou het aantal zieke werknemers met slechts drie pet. dalen, dan zou dat de sociale ziekteverzekering, dat is de Westduit se gemeenschap, per jaar drie miljard mark bespraren. Dan zouden ook meer dan 375.000 mannen en vrouwen vele uren meer werken. Dit aantal van 375.000 is bij na de helft van het totale aantal bui tenlandse werkkrachten dat thans in de bondsrepubliek werkt. Dit alles betekent dat de werknemer in de bondsrepubliek geen 45-urige en ook geen veertigjarige werkweek meer heeft, maar dat hij gemiddeld nog slechts 38 uren per week werkt. TOKIO (Reuter). Op een scheeps werf in Japan is gisteren 's werelds grootste tanker te water gelaten. Het schip, de Nissho Maru, meet 131.000 ton en heeft een lengte van 291 meter. Het is 43.5 meter breed. De Nissho Maru is gebouwd in op dracht van een Japanse olieraffinaderij, die hoopt met het schip de kosten van vervoer van ruwe olie van de Perzi sche golf naar Japan met dertig pro cent te kunnen verlagen. PARAMARIBO (ANP) Op de dag dat haar vader in Amsterdam een hotel openstelde, deed prinses Irene dat in Paramaribo. Op verzoek van de Surinaamse minister van economische zaken trok zij een doek weg dat een wandversiering in de eetzaal van het hotel tot op dat moment voor de vele belangstellenden had verborgen. Door die overweldigende belangstelling die ook de Amerikaanse filmster Birah Merrill toonde is de ope ning van het hotel dat met de naam Torarica toeristen moet trekken anders gelopen dan de organisatoren hadden gedacht. Het gevolg van de prinsessen Irene en Margriet zag geen kans zich door de mensenmassa die de ingang ver sperde, heen te dringen. Het moest de gebeurtenissen op een afstand volgen. Toen de dames en heren van het gevolg eindelijk de kans kregen hun stem te verheffen, lieten zij duidelijk hun ongenoegen blijken. Bij het wegtrekken van het verhullende doek waren de mensen met een film- of fotocamera zo ver opge drongen dat prinses Irene geen kans kreeg de versiering te bewonderen. Ook de rondgang door het hotel werd door de vele Amerikaanse genodigden zo goed als onmogelijk gemaakt. De hoteldirectie was door die chaotische toestand in de war gebracht. „We hadden vandaag een enorme be langstelling. Laten we hopen dat dit zo blijft", merkte zij laconiek op. Dat prinses Irene en prinses Margriet in Suriname zijn, is zelfs te merken aan de ijsjesetende kin deren in Paramaribo. Een ondernemende ijsbereider verkoopt in deze dagen oranje ijs en hij doet béste zaken. Toen de prinsessen Irene en Margriet dezer dagen een bezoek brachten aan Onverwacht, begon het daar onverwachte te regenen. Een forse paraplu was no dig om prinses Irene en waarnemend gouverneur A. Currie profiteerde er ook van tegen de uitbun dige tropenbui te beschermen. Op de achtergrond is nog juist prinses Margriet te zien, op soortgelijke wijze tegen het watergeweld beschermd. De stem ming had er niet onder te lijden. Bij hun bezoek aan het Surinaamse Museum in Zorg en Hoop plaatsten de prinsessen Irene en Margriet hun handtekeningen in het gastenboek. Prinses Margriet is 'daarmee bezig, prinses Irene heeft zich zojuist van haar taak gekweten. De vorstelijke bezoeksters hebben zich grondig op hun bezoek aan Suriname voorbereid. Dat bleek ook nit hun reacties tijdens de rondgang over de tentoonstelling. LIGA Van onze correspondent BONN. Bondskanselier Ade nauer heeft gisteren reeds het ge vaar van een kabinetscrisis bezwo ren hoewel er pas vandaag over de ze kwestie gesproken wordt. Hij zei dat de misverstanden tussen zijn eigen partij de C.D.TJ.C.S.U. en de liberale F.P.D. zeker uit de weg zullen worden geruimd. Uit zijn mond hij hield een perscon ferentie in Bonn vernam men geen enkel dreigement aan het adres van de F.D.P. De F.P.D. zelf is ook niet meer van plan vandaag veel harde woorden te laten vallen bij de onderhandelingen met de C.D.U. Deze kleine partij heeft daartoe geen enkele reden meer nu zij bij de zondag in Noord- rijn-Westfalen gehouden verkiezingen een harde klap moest incasseren. Het zal tijdens het gesprek van vandaag dan ook blijven bij het uiten van li berale wensen die beogen de samen werking in het kabinet en in de coa litiecommissie, die voor een goede coördinatie moet zorgdragen, te ver beteren. Op de spits In bepaalde kringen van de C.D.U. bestaat wel zeker nog de neiging om het conflict met de F.D.P. over vraag stukken als de affaire-Flbag en de loon- en prijsverhogingen op de spits te drijven. Bondskanselier Adenauer ziet hiertoe echter geen enkele reden meer. Zonder de F.D.P. is nu een maal geen coalitie mogelijk waarin hij nog kanselier zou kunnen zijn. Een samengaan tussen de beide grote par tijen, de C.D.U. en de socialistische S.P.D. zou nl. naar alle waarschijn lijkheid uitdraaien op het aftreden van Adenauer als kanselier. Volgens Adenauer heeft de C.D.U. - C.S.U. thans een grotere zong dan ruzie maken met de F.D.P. Die zorg heeft betrekking op het feit, zoals uit de verkiezingen van zondag zon neklaar is gebleken, dat de S.P.D. is veranderd van een zuiver linkse groe pering in een volkspartij die ook gro te 'burgerlijke groepen kan aantrek ken. In Noordrijn-Westfalen bleken de door de vice-voorzitters van de S.P.D. zeer gematigde gedachten aantrek kingskracht te hebben voor vroeger tot de C.D.U. behorende kiezers in Keulen en andere kieskringen, waar niet zo zeer zuiver industriële als wel middenstandigroeipen de ovehhand heb ben. Dit betekent dat die S.P.D., die eni ge jareh geleden op haar partijcon gres in Bad Godeslberg een omme zwaai begon, met succes bezig is zich te ontwikkelen tot een partij die ook de Duitse middenstand jarenlang het bolwerk van de C.D.U. iets heeft te zeggen. Het voortschrijden van dit proces en de verjonging van het kiezersvolk zullen kunnen uit draaien op verdere beperking van de steun die de burgerlijke massa sinds 1949 de C.D.U. placht te geven. Dit is een reëel gevaar voor de C.D.U., dat Adenauer van zijn stand punt uit terecht van groter geiwicht acht dan de moeilijkheden met de F.D.P. Volgens de kanselier kan de C.D.U. geen grotere fout maken dan een z.g. grote coalitie aan te gaan met de S.P.D. die d'an, met ministerzetels in Bonn, in de ogen van de kiezers helemaal voor vol en burgerlijk zal worden aangezien. Vervolg van pag. 1 tienjarenplan, dat twaalf miljoen per jaar aan investeringen zou vergen vol gens de aanvankelijke opzet, maar dat nu al het dubbele kost. De Nickeriaanse afgevaardigde, D. Poetoe, die zijn district de glimlach van Suriname noemde en de Indonesi sche boerenafgevaardigde J. Soemita, die de banden met Nederland ook wilde behouden, hadden geen bezwa ren. De katholieke mr. C. D. Ooft vroeg zich echter af of er geen modus binnen het statuut kan worden gevon den om Suriname zelfstandig te laten optreden. VEEL TE VEEL Volgens de Hindoestaanse vertegen woordiger J. Lachmon deugt het niet dat de Koninkrijksregering veel te veel doet en zonder statuutswijziging zou het z.i. mogelijk zijn om de lands- organen bij deze zaken te betrekken. Ambtelijke belemmeringen doen over gevoeligheden ontstaan, die niet in het belang van het Koninkrijk zijn, zei hij. Het kwam erop neer dat iedereen het er wel over eens was dat het statuut naar de geest en niet naar de letter moest worden uitgevoerd, maar de uitleg daarvan kostte nogal wat kostbare parlementaire tijd. De hele middagvergadering van gisteren ging ermee heen. De Kamer, die donderdag met zomervakantie gaat en toch al in tijd nood zit, moest het nu zo plooien dat in drie dagen ook nog de prijsbeheer- sing van de landbouwgronden en de financiële steun aan de K.L.M. worden behandeld: twee belangrijke onder werpen, die ook hun tijd nodig heb ben. Het regeringsantwoord op het debat over de Surinaamse associatie is nu op vanmiddag vastgesteld. ALMELO. De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 39-jiarige Hengelose mevrouw J. G. B.- A. veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. Haar kostganger, de 49-jari- ge grondwerjeer G. E. J„ kreeg twee jaar met aftrek opgelegd. De rechtbank achtte belden schuldig aan het medeplegen van poging tot moord. Het tweetal zou hebben gepro beerd de man van de Hengelose om het leven te brengen door rattenkruit op zijn brood te smeren. Het plan was mis lukt, doordat de man de eerste hap brood had uitgespuwd en hij van de an dere boterhammen niets had gegeten. WENEN (Reuter). De Oosten rijkse regering heeft gisteren ge tracht te bemiddelen in het mu al drie maanden durende conflict tussen de dokters in Wenen en het (staats)- ziekenfonds. Uit sympathie met de Weense dok ters, die een hogere uitkering van. het ziekenfonds eisen, hebben maan dag in geheel Oostenrijk de artsen en de tandartsen niet gewerkt. De dokters in de Oostenrijkse hoofd stad weigeren patiënten te behande len op vertoon van de ziekenfonds- kaart. Zij eisen contante betaling. (onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) BIAK. De zon brandt op de stalen hangars, het beton van de landingsbanen. Het licht is zo fel dat men zon der zonnebril nauwelijks kan kijken. Rondom broeit de bush in de tropische stilte. Er is nog nooit iets gebeurd op de basis Mokmer. „We hebben wel op infiltranten ge schoten, maar daar zijn we mee op gehouden. Je ziet ze toch niet uit de lucht", zegt luitenant Soons. Hij zit in de nieuwe crew-room, waar het nog kaal is en ruikt naar verse verf. Aan de zolder floept de ventilator; het is er redelijk koel. Luitenant Soons heeft stand-by, alarmdienst. Hij draagt de grijze persluchtbroek, die de bloeddruk in zijn benen normJal moet houden als hij bochten draait in de lucht, en het oranje jak dat hem goed zicht baar moet maken voor de helikopters van de opsporingsdienst, mocht hij ergens in de bush belanden. In de zak op zijn rechterscheen steekt een landkaart, met plastic overplakt. Luitenant Soons heeft een smal. in telligent gezicht; gebruind, een snor retje. Hij wijst op het pistool, dat zit vastgegespt in een: holster op zijn borst. „Als je een noodlanding maakt in de bush, heb je dat nodig", zegt hij. „En ook een goed humeur...." motoren al gestart, radio ingeplugd. Het toestel rolt naar d'e baan, gas- schuif naar voren, binnen, vijf minu ten na het alarm hangen de toestel len in de lucht. Dan leidt de ver keerstoren ze naar een vijand mis schien honderden kilometers ver. Tot- nog toe is dat niet nodig ge weest. De piloten op Mokmer leiden een leven van kalme routine. Om ze ven uur 's morgens brengt een volks wagenbusje luitenant Soons en zijn collega's van de kazerne naar de ba sis. Daar krijgen zij het dagelijkse weerrapport en instructies voor de radioverbindingen. Ze vliegen hun oefeningen, geleid door de grondra dar, met een spiegelgevecht tot slot. Soms wordt er geschoten op de sleep- vlag. Stand-by Jagerbasis Mokmer, op het eiland Biak, is de centrale jagerbasis van Nederlands Nieuw-Guinea. De taak van de Hun ters is onderscheppen van vijande lijke vliegtuigen. In de lucht is En gels de voertaal. Als de vluchtcom- mandant vanuit zijn kantoortje „Scramble!" roept naar de crew- room, rennen de piloten naar hun kisten. Vastsnoeren in de schietstoel, helm op, zuurstofmasker. Intussen Om half twee eindigt de dienst, al leen de stand-by mensen blijven. Het busje rijdt terug naar de kazerne; nassi in de mess, dan een dutje in de middaghitte die d'rukt als lood. Later, als het wat koeler wordt, vol leyballen. zwemmen met bril en snorkel bij de koraalriffen voor de kust. 's Avonds een film, of brieven schrijven, of bezoek bij vrienden. De gezinnen in de buurt zijn gastvrij, het is een verademing weer eens even in een gewoon huis te zijin. Vroeg naar bed: het is 's morgens weer vroeg beginnen. Zo is het leven van de jagerpilo. ten op Mokmer. Kalm, op het saaie af, maar elk ogenblik kan het ge daan zijn met die kalmte. Nu heb ben ze nog tijd voor een goedmoedi ge afgunst op hun collega's van de marineluchtvaartdienst. De Neptu nes kunnen verder vliegen, langer in de lucht blijven. Reserve eerste-luitenant W. Soons heeft een gezin in Nederland. Zijn taak beziet hij rustig, nuchter, niet zonder humor. Het embleem op zijn jak draagt het devies van 322 squa dron; „Niet praten maar doen". Er is nog n-ooit iets gebeurd op Mok mer. Maar mocht het ernst worden, dan is hij gereed om te doen. Reserve eerste luitenant W. Soons, straaljagerpiloot. De heer Soons staat hier bij zijn Hunter op Mokmer. (Ingezonden mt üedeling) Die plezierige Hero-pauze! Die verrukkelijke zonnige zomerse dranken. Hero heeft het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijkendat proeft u immers zo! Het grootste assortiment, zuiverder van kwatiteit:perl sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Ik heb mezelf gemeld bij de politie, want ik kon de gedachte aan die man niet kwijtraken. Ik was bang dat hij dood was". Dat zei gistermiddag de 21-jarige ko'k Oh. S. uit Den Haag, toen hij terechtstond voor het medeplegen van een beroving, waarbij het slachtoffer bruut was neergeslagen en was beroofd van honderd gulden. In de nacht van 20 op 21 april hadden S. en de 26-jarige J. van U., eveneens uit Den Haag, op straat een man ontmoet, die hun vroeg waar hij nog een borrel kon krijgen. Sa men met de man waren zij naar de chauffeurssociëteit aan de Toren straat in Den Haag gegaan. Tot zes uur waren zij daar blijven drinken op kosten van de man. „Maar jullie hadden nog niet ge noeg van die man gehad, hij moest de rest van zijn geld ook nog kwijt", merkte de president op. „Jullie kun nen op een flinke straf rekenen. Als het niet goedschiks gaat met een voorwaardelijke straf (S. was net uit de gevangenis ontslagen na een straf van acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk), dan maar kwaad schiks met een onvoorwaardelijke. De mensen moeten in Den Haag rus tig op straat kunnen lopen". Genoeg risico De officier van justitie vond, dat de burger in Den Haag toch al groot risico loopt. Keer op keer worden mensen beroofd. „De jeugd schijnt zich te distantiëren van gewone dief stallen. Berovingen zijn veel spannen der en lucratiever." Zijn eis tegen S. luidde anderhalf jaar met aftrek. De raadsman vroeg een gedeelte lijk voorwaardelijke straf met een psychiatrische behandeling. „Wat vind je daar zelf van", wilde de pre sident van S. weten. „Ik heb een gruwelijke hekel aan psychiaters. Ik heb er in het rijksopvoedingsgesticht genoeg meegemaakt", was het ant woord. Daarna werd S. weggeleid hoofdschuddend nagekeken door dé rechtbank. De zaak tegen Van U. werd terug gewezen voor een psychiatrisch rap port.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5