Lancering Telstar schept grote mogelijkheden SURINAMERS STALEN DE SHOW IN KAMER Brug over oceaan reikte nog niet tot in Bussum Telstarkoorts zweepte Britse televisie op ËiïEM Concurrentie rukt op in Tour van de Toekomst Bus frontaal tegen auto Aderontsteking was trombose Opening Hilton werd vlotter dan bedoeld Onweer houdt treinen op PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 11 juli 1962 Jeugdbende gepakt in Eindhoven Zie verder pag. 5 IN IEDER GEVAL MISVERSTAND Voor geen geld ZEER VLOT Blijven Gevechten in Laos De Bilt: koeler Afkoeling Chauffeur zonder rijbewijs reed vijftienjarige bromfietser dood AUTO'S BOTSTEN: EEN DODE „Small hotel" PRIJSBEHEERSING LANDBOUWGROND IN DISCUSSIE 4 Directenri JACQ. DE SMIT; Chefrêd.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w„ 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5095 EUROPA TINTELT VAN SPANNING ANTIBES. De Nederlandse wielerploeg in de Ronde van de Toekomst heeft het gisteren in de negende etappe van Aix-en-Proven- ee naar Antibes zwaar te verduren gehad. De verbeten rivalen, die zo graag een domper wilden zetten op de im posante triomfen van Oranje, zijn zich gaan roeren. Weliswaar behield Nijdam de gele trui en Janssen zijn tweede plaats in het algemeen klas sement, maar de concurrenten ruk ten op. De Fransman Carton, speer punt der vijandelijke troepen, bleef derde op 3 min. 23 sec., de Italiaan Maino en de Belg Vyncke verdeven Hugens naar de zesde plaats. De sterke Spanjaard Gomez del Moral trok er gisteren al vroeg tussen uit en snelde achter Poggiafl. naar een tweede plaats, waardoor hij zich op de zevende plaats in het alge meen klassement nestelde. De onbarmhartige zon regeerde gisteren in de Ronde van Frankrijk. Over gloeiende asfaltwegen reed de karavaan naar Antibes, waar Altig als eerste over de eindstreep fietste. Hij bracht daarmee zijn groene trui vrijwel in veiligheid. Belangrijke wij zigingen in het algemeen klassement deden zich niet voor. Twee toeristen gedood Van onze correspondent APELDOORN Een vakantie-' tocht van Griekse 'toeristen op weg naar Amsterdam, kreeg op de Amersfoortseweg bij Nieuw-Mil- lingen een abrupt einde, toen de bus waarin zij zaten frontaal op een militaire vrachtwagen botste. Het ongeluk eiste twee levens. De 47-jarige Griek J. F. S. stierf kort na de botsing. In een zieken huis overleed in de loop van de avond een Griekse vrouw aan de ge volgen van een schedelbasisfrac- tuur. Vijftien van de 26 inzittenden werden gewond. Drie gewonden wor den verpleegd in een ziekenhuis in Apeldoorn, twee anderen liggen in Harderwijk en Amersfoort. Tien ge wonden konden na te zijn verbon den per bus naar Amsterdam wor den gebracht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van hotel De Witte Berken. De uit Athene afkomstige bus wilde een kleine personenauto inhalen, juist toen uit tegenovergestelde richting een militaire sleep naderde. Aangenomen wordt, dat de chauf feur van de slepende wagen sterk moest afremmen, waarna de ge sleepte wagen dwars over de weg kwam te staan. De bus schoot er in volle vaart bovenop en werd ge deeltelijk opengereten. EINDHOVEN De Eindhovense recherche heeft een jeugdbende van acht jongens aangehouden. In het af gelopen half jaar zouden de jongens in leeftijd 'variërend van zestien tot achttien jaar aan de lopende band diefstallen hebben gepleegd. Zij begonnen hun praktijken met het wegnemen van een auto, die zij na een aanrijding in de buurt van Eind hoven lieten staan. Behalve met het plegen van de diefstallen hielden zij zich ook onledig met het praalrijden op bromfietsen. Een aantal van de gestolen goederen kon worden opgespoord. Drie meer derjarigen in Eindhoven die de ge stolen goederen van de jongens zouden hebben gekocht, zijn bekeurd voor heling. De drie hoofddaders van de bende zijn reeds voor de officier van justitie geleid. BEVERWIJK De vijftienjarige h.b.s.-er L. A. Hennen uit Berwijk is dinsdagavond ernstig gewond, toen hij eigen gefabriceerde spring stof tot ontploffing wilde brengen. Hij hield een met de springstof gevulde buis in de linkerhand en wilde het uiteinde van de buis met een hamer platslaan. Op dat ogen blik explodeerde de springstof. De linkerhand moest in het Rode-Kruis- ziekenhuis tot aan de pols worden geamputeerd. HEERENVEEN. Onder een zwa- re steenklomp, die samen met een spant losraakte uit een voor de sloop bestemde boerderij is gistermiddag de 6o-jarige steenbikker A. van der Hey- de uit Heerenveen verpletterd. De man was tijdens de sloop op eni ge afstand van de boerderij, die plaats moet maken voor een motel, bezig met het bikken van stenen. Hij zat in de schaduw van een laag muurtje, waarop de half gesloopte muur met de spant terecht kwam. Een grote steenklomp trof de man, die dodelijk gewond werd en in het ziekenhuis overleed. Voor het eerst in de geschiedenis is gisteren het Rijksparlement hijeen 'ge weest. Daar zorgden de Surinaamse Sta tenleden voor, die op de foto zijn te zien in de banken van de Tweede Kamer: op de eerste rij van links naar rechts: J. Pengel, D. Poetoe en mr. C. Ooft en daarachter J. Soemita (links) en J. Lach- mon. Achter de regeringstafel van voor naar achteren) de vertegenwoordigers van de Rijksregering: de ministers De Pous, Korthals en Luns en de gevolmachtigd ministers Pos f Suriname) en Lampe Nederlandse Antillen). Van onze parlementaire redacteur TAEN HAAG Een historische ge- beurtenis, zo noemde de Tweede- Kamervoorzitter Dr. L. G. Korten- horst, gistermiddag de vergadering van het Rijksparlement waarin moest worden beslist over de asso ciatie van Suriname bij de E.E.G. De vijf Surinaamse Statenleden die door hun aanwezigheid de Tweede Kamer tot Rijksparlement verhie ven. „stalen de show", niet alleen door hun welsprekendheid en nog wel los van het papier, maar vooral omdat zij deze uitgezochte gelegen heid aangrepen om als Surinaamse volksvertegenwoordigers in het par lementaire hart van Holland de Su rinaamse onafhankelijkheid en zelf standigheid te etaleren. Over de aansluiting van Suriname bij de E.E.G. bestonden in feite geen meningsverschillen, wel over de ma nier waarop dit deel van het Konink rijk met nauwere banden aan Europa wordt verbonden en de vrijheid, die Suriname wenst om zijn eigen belan gen te behartigen. De Surinamers willen deze zaken het liefst zelf in handen nemen, maar dat gaat niet daar het statuut, dat Suriname zijn zelfstandigheid heeft geschonken, deze aangelegenheid nu eenmaal in handen van de Rijks regering d.i. dus Den Haag —heeft gelegd. De associatie met de E.E.G. is dus eigenlijk langs een omweg tot stand gekomen en dat bracht de socia list, jhr. mr. Van der Goes van Naters ertoe om te beweren dat Suriname in de E.E.G. was gedraaid. Onder het gehoor van tientallen jonge Surinamers op de tribune, die hier te lande verblijvend voortdurend „los van Nederland" roepen, ver klaarde de afgevaardigde van de grootste Surinaamse regeringspartij, J. A. Pengel, dat zolang er water blijft vloeien door de machtige Surinaamse stromen, de band van saamhorigheid niet abrupt kan worden afgebroken, ondanks de onafhankelijkheid die nog moet groeien. Hij bepleitte samen werking op voet van gelijkwaardig heid. De hulp van de E.E.G. moet volgens hem worden besteed aan het LONDEN Miljoenen mensen aan beide zijden van de At lantische Oceaan wachtten gisteren vol spanning op een nieuwe technische topprestatie: het overbrengen van beelden via een kunstmaan van de Verenigde Staten naar West-Europa. De span ning begon al voor het middaguur, toen bekend was gemaakt dat de kunstmaan, Telstar, in een baan om de aarde was gekomen, ge leidelijk te stijgen. In Engeland groeide zij tegen middernacht tot een hoogtepunt; twee uren eerder verdween zij in ons land toen voor de televisiecamera's van de Vara bekend was gemaakt dat de Nederlandse kijkers dit nieuwe technische wonder niet bij de geboorte ervan zouden kunnen meebeleven. Terwijl gisteren de omroeporga nisaties in Engeland technisch alles op alles zetten om het eerste Ame rikaanse proefbeeld dat via een kunstmaan over de Atlantische Oce aan zou worden gekaatst op de schermen van de Engelse televisie kijkers te brengen slingerden in het Eurovisiecentrum in Brussel de kansen op een late Eurovisieuitzen ding voortdurend heen en weer. Eerst maakte de Europese radio-unie in Brussel bekend dat de een dag eer der aangekondigde regelrechte uitzen ding uit Amerika niet zou kunnen doorgaan omdat de kunstmaan, een Telstar, niet precies in de berekende baan was gekomen. Dat was in Bussum aanleiding voor de bekendmaking dat de uitzending, die in het programma van de Vara zou worden ingelast, ach terwege moest blijven. Daarop volgden echter berichten uit Cape Canaveral dat de baan van de Telstar maar heel weinig van de be rekende afweek eh berichten uit Lon den dat de B.B.C. en de commerciële televisiezenders in ieder geval zouden proberen het eerste proefbeeld uit Amerika rechtstreeks uit te zenden. Toen moeten verscheidene telexberich ten tussen Bussum en Brussel heen en weer zijn geflitst zolang tot vroeg in de avond de televisieomroeper van de Vara de kijkers berichtte dat toch nog zou worden getracht laat in de avond Amerikaanse beelden recht streeks op de schermen van de Neder landse kijkers te toveren. Omstreeks tien uur gisteravond ver namen de kijkers, nadat zij geruime tijd hadden genoten van een uitzending uit Engeland van de technische voor bereidingen van de B.B.C., dat de uit zending van de Vara toch niet door zou kunnen gaan. De B.B.C. bleef rustig doorgaan met de voorbereidingen. Men had van de regering toestemming gekregen om desnoods tot half twee te blijven uit zenden. Eerder op de dag was het Eurovisie centrum in Brussel gekomen met de explicatie dat de ontstane „verwar ring" het gevolg zou zijn geweest van „een misverstand" tussen Brussel en Bussum. De afspraak zou zijn geweest dat er pas op 23 juli een begin zou worden gemaakt met Eurovisieuitzen dingen van door de Telstar te relayeren Amerikaanse televisieuitzendingen. De verwarring nam halverwege de middag nog toe toen men in Bussorm op grond van de laatste berichten van Cape Canaveral de bewering introk dat de uitzending niet kon doorgaan omdat de Telstar niet goed in de baan lag. Volgens de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaarten ruimtevaart (NASA), die de Telstar op kosten van de Ameri can Telephone and Telegraph Company in een baan om de aarde had gebracht, week de omlooptijd van de kunstmaan maar twee minuten en twaalf seconden van de vooraf berekende af. De be rekende omlooptijd was twee uur 40 Van onze correspondent LONDEN. Telstarkoorts, dal was het verschijnsel waar gisteren veel mensen aan leden in Londen en op de Goonhilly Downs, het opvang en doorgeefstation van de Britse posterijen in Cornwall. Er heerste de gehele dag de hoogste hoog spanning. Naarmate de tijd vorder de f teeg die spanning voortdurend voorai in Cornwall. Het eerste spannende moment van de dag voor de technici van de P.T.T. en de televisie op de Goonhilly Downs kwam even voor de kunstmaan Telstar gelanceerd zou worden. Vla de telex kwam de raad uit Cape Canaveral: Duim maar voor ons. En ze hebben geduimd, daar in Cornwall, tot een minuut later het bericht kwam: Lan cering gelukt. Toen begonnen de voorbereidingen pas goed vele malen liet men dt enorme schaalvormige antenne van het station in alle richtingen draaien die vereist zouden kunnen worden. Een der technici zei: Het ding moet zo snel zijn als een balletdanseres om die kunstmaan te volgen. Intussen waren de televisiedie,>sten van B.B.C. en de commerciële maat schappijen in Londen druk doende met hei treffen van voorbereidingen voor hun avondprogramma's, die aange past zouden worden aan het geweldi ge experiment. Vele malen moest men de tijdschema's veranderen. Voor geen geld ter wereld wilden deze beide or ganisaties de kans missen de eerste beelden die van Amerika uit via Tel star werden uitgezonden, op het beeld scherm te brengen. Ze moesten en zouden die uitzen- i den, al was het geruime tijd na mid dernacht. Aanvankelijk was men van plan de poging te wagen tijdens de vijde om loop van de kunstmaan, omstreeks tien over half tien was dan het ge schikte ogenblik voor het opvangen van de proëfbeelden, mits de Ameri kanen die maar zouden zenden. Zou er op dat tijdstip niet worden gezon den, dan zou men in Cornwall deze kringloop benutten voor een generale repetitie met de antenne. De zesde kringloop van Telstar moest dan wor den afgewacht en dat betekende dat de beelden pas rond tien over half een in de vroege ochtend van woens dag, verwacht konden worden. minuten, de werkelijke twee uur 37 minuten 48 seconden. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de uitzending naar Europa aan het einde van de zesde omloopbaan komen. Het gevolg van de iets kortere duur van de omloop van de Telstar was dat men voor het opvangen van het eerste proefbeeld ruim dertien minuten zes maal genoemd klein verschil minder speling had gekregen. De technici van de Engelse P.T.T. en van de Engelse televisiemaatschappijen schrikte dat niet af; de technici van Eurovisie in Brussel om slecht ver klaarbare redenen vermoedelijk wel. Vroeg in de avond hield men in Engeland ernstig rekening met de mo gelijkheid van een uitzending via de Telstar omstreeks half tien. Alles was daar gereed om die mogelijkheid als het maar even kon tot werkelijkheid te maken. De opvangstations op de Goon hilly Downs in Cornwall en bij Pleumeur-Bodou in Bretagne had den de Telstar toen al „in het vizier" gehad en hun reuzenantenne's op de kleine kunstmaan gericht. Daar kwam langs speciale telexlijnen een stroom van technische gegevens over de baan van de Telstar binnen van het reken centrum van NASA, het Goddard Space Flight Center nabij Washington. Volgens die mededelingen was de afstand van de Telstar tot de aarde maximaal 5640 kilometer en minimaal 950 kilometer. NASA noemde dat een bijna volmaakte baan. De positie- gegevens die de Telstar uitzond kwa men „prachtig helder" door op Cape Canaveral. De baan van de kunst maan maakte een hoek van 44,7 gra den met de evenaar. Volgens de berekeningen had dat 45 graden moeten zijn. De'lancering van de Telstar op Cape Canaveral, gisteren in het holst van de nacht (0833 Ned. tijd) ging zeer vlot. Geen wonder, want voor de lancering werd een Thor-Delta ge bruikt, de drietrapsraket die de laatste tijd het ene succes na het andere heeft geboekt. Ongeveer drie uur na de lancering meldde NASA dat de Telstar in een baan om de aarde was gekomen. Daarmee was een nieuw tijdperk in het internationale berich tenverkeer ingeluid. Churchills toestand Van onze correspondent LONDEN. Sir Winston Chur chill heeft trombose in zijn linker been. In plaats van die term ge bruikten zijn artsen in het bulletin van de afgelopen dagen de om schrijving „aderontsteking", om geen al te grote ongerustheid te verwekken. Dinsdag werd echter meegedeeld dat de trombose niet erger is geworden en dat Chur chills linkerbeen minder opgezet was dan de dag.tevoren. Lady Churchill was gisteren weer tweemaal bij haar man op bezoek. Ze bracht wat bloemen voor hem mee en vertelde later dat hij erg op gewekt was en uitstekend geslapen had. Gistermiddag zat Sir Winston op in bed; hij las de kranten en rookte een sigaar. Dat gisteren werd toegegeven dat Sir Winston trombose heeft, en dat tegelijkertijd werd meegedeeld dat zijn gebroken been minder opgezet was, beschouwt men in Londen als een bemoedigend teken. Men zou ze ker het woord trombose nog niet ge bruikt hebben als er geen vooruitgang was. Zijn artsen hebben dus blijkbaar succes met hun behandeling die erop gericht is stolling van het bloed in het linkerbeen te voorkomen. De minister van posterijen had de twee televisieorganisaties toestem ming gegeven in de lucht te blijven tot de proefbeelden van Telstar uit Amerika konden worden opgevangen en uitgezonden. Als uiterste tijd gaf hij op half twee. De B.B.C. en de commerciële zen der zouden in de lucht blijven om deze unieke kans, die men al van te voren historisch noemde, niet aan hun kijkers te onthouden. VIENTIANE (Reuter, AFP) In ver scheidene delen van Laos zijn de laat ste dagen gevechten geleverd tussen troepen van de vroegere rechtse rege ring en strijdkrachten van de'commu nistische Pathet Lao. De nieuwe coalitieregering heeft gis termorgen via de radio de commandan ten opdracht gegeven de strijd te staken en er op toe te zien dat hun eenheden in de door hen bezette stellingen blij ven. Zij dienen zich voorts te onthouden van elk provocerend optreden. De order tot het staken van het vu ren werd uitgegeven na de eerste bij eenkomst van de bestandscommissie, waarin de drie Laotische groeperingen zijn vertegenwoordigd. UTRECHT Door een zwaar on weer, dat gisteravond boven het zui den en een deel van het westen van het land heeft gewoed, zijn de door gaande treinen uit België in de knel gekomen. De trein uit Brussel, die om kwart over acht in Roosendaal had moeten binnenkomen, was an derhalf uur te laat doordat een stuk van het net stroomloos was gewor den door blikseminslag. De trein van kwart over negen had eveneens een ernstige vertraging. Alleen de TEE, die met dieseltractie rijdt, was redelijk op tijd. De treinen naar Bel gië reden normaal. De telefoonverbindingen van de Nederlandse Spoorwegen waren eveneens uitgevallen, zodat er eni ge uren onzekerheid heeft geheerst over de „zoekgeraakte" treinen. De stad Brussel zat gisteravond enkele uren zonder stroom door een serie blikseminslagen, die ook de treinvertraging op hun geweten hadden. In de binnenstad moest de brandweer bijspringen om huizen tegen onderlopen te behoeden. In Antwerpen heeft een wolkbreuk ook nogal wat schade aangericht. De zware buien verplaatsten zich grillig over Nederland: terwijl het in Tilburg fors regende en onweer de was het in Breda redelijk weer nog altijd drukkend, maar het on weer bleef op afstand. In Rotter dam heeft het zwaar geregend ter wijl de bliksem enige tijd niet van de lucht was. In Zeeland daarente gen is maar op enkele plaatsen een bui gevallen. De weersverwachting geldig tot vanavond: Meer bewolking dan gisteren en hier of daar een bui. Zwakke tot Matige zuidweste lijke wind. Lagere temperaturen. MIESJE: Van Eurovisie naar Wereldvisie door die Telstar. Warmte is in ons land meestal niet van lange duur. Na één dag met flink warm weer werd ons land gisteravond overstroomd met koelere lucht. De tempera tuur is gisteren bijna overal in Nederland tot boven 25 graden gestegen. In het noorden was het tien graden warmer dan maandag. In Zuid-Limburg werd een tempera tuur van 28 graden gemeten. De koelere lucht bracht vooral gisteravond plaatselijk flinke re- gen- en onweersbuien. Zuidwes telijke winden zullen vandaag koelère oceaanlucht aanvoeren, waarin de temperaturen heneden de 25 graden zullen blijven. De kans op enkele buien blijft be staan. Van een onzer verslaggevers EDE. Een vijftienjarige scho lier uit Harskamp, G. Pieters is gis termiddag bij Wekerom onder de ge meente Ede doodgereden door een bestelwagen van de PTT. De jongen, die volgens de wet nog geen brommer mocht berijden, had een vriendje achterop. Bij een kruis punt wilde een werkman van de PTT met "en dienstauto afslaan. De man had geen rijbewijs. Hij lette niet op de achteropkomende bromfietser (die voorrang had) met het gevolg, dat de knaap aan de zijkant onder de auto schoot en vrijwel op slag werd ge dood. De duorijder kwam er met een paar builen en schrammen af. De auto en de brommer kwamen met geweld tegen een lichtmast te recht, die afknapte. Heb ik het je niet verteld moeder? Het circus verlengde Johns contract niet. Van onze correspondent ALMELO Met zulk een vaart botste dinsdagavond omstreeks zeven uur een auto met vijf inzittenden in Almelo tegen een tegenligger, dat bei de wagens in een weiland werden ge slingerd. Een van de auto's kwam op zijn kant bovenop de negentienjarige mevrouw Ymkje Bosch Brouwer uit Almelo terecht. Zij werd zo zwaar ge wond dat zij korte tijd later overleed. Zij was moeder van twee kinderen. Zes mensen werden gewond. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Bijde opening van het Amsterdamse Hilton-hotel is het de organisatoren gistermorgen in het begin even uit de hand gelopen. De aanvankelijk tot in .ieder detail vastgelegde' plechtigheid kreeg daar door onverwacht het karakter van een spontane gebeurtenis. De president-directeur Conrad Hil ton was ineens zijn zorgvuldig in het Nederlands voorbereide toespraak tot prins Bernhard kwijt. Het bleef toen. bij enkele onverstaanbaar gemompel de woorden. Het volgende purnt van het program ma: het aanbieden van de sleutel van het hotel aan de Prins, kwanv Een opmerking van prins Bernhard, bij de opening van het Hilton-hotel, be zorgde de hotelmagnaat Conrad Hilton uitzonderlijk veel plezier. daarop in het gedrang. Prins Bern- hard nam op dat ogenblik zelf het initiatief. Hij liep op de vlaggemast toe en hees de Nederlandse driekleur. Inmiddels had de hoofdpontier van Hilton eveneens ingegrepen. Hij ont sloot de glazen deur van de hoofdin gang en de Prins stapte als eerste naar binnen. Toen was Hilton-Amster- dam officieel voor geopend verklaard. Terwijl de honderden gasten de gro te lounge indromden, speelde een strijkje het nummer „There is a small hotel". Wonderlijke begeleiding voor de inwijding van dit gigantische hotel, speels gekozen wellicht omdat Hilton onder meer beschikt over een hotel in Chicago, dat. ruim tweedui zend kamers telt. Na deze korte serie van officiële haperingen ging het alle maal even vlot. De Prins werd door het hotel geleid en in de middaguren verzamelde men zich rond een konink lijke lunch. Prins Bernhard had tot slot nog een extra verrassing in petto: Toen de lunch was geëindigd, nodigde hij Conrad Hilton uit voor een informeel bezoek aan het paleis op de Dam. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het debat in de Tweede Kamer over het al of niet voortduren van de prijsbeheersing van landbouwgronden is gisteravond be gonnen. De regering heeft voorgesteld de prijsbeheersing' met ingang van 1 januari 1963 los te laten en voortaan te vertrouwen op de uitvoering van de Pachtwet, die de belangen van de pachter voldoende kan beschermen. De socialisten willen echter de prijs beheersing van agrarische grond in de hand houden met een strikte wettelijke regeling. Daar de prijsbeheersing auto matisch zal eindigen met het aflopen van de Wet vervreemding landbouwgronden, en daarmee ook de zgn. landbouwkundige toetsing, heeft prof. dr. ir. A. Vondeling een initiatief ontwerp ingediend om de regeling te laten voortduren. Aanvankelijk had dit ontwerp een per manente prijsbeheersing op het oog, maar tenslotte heeft prof. Vondeling er een re geling voor vijf jaar van gemaakt. De anti-revolutionaire afgevaardigde mr. B W. Biesheuvel, wiens fractie in haar geheel achter de regering staat, merkte op dat de tegenstellingen op dit stuk niet volgens de politieke kleur rood en niet !'.°.od, .^Sgen. Dit bevestigde de christe- lijk-historische afgevaardigde J. T. Mei- lema, die bekend maakte dat zijn fractie verdeeld Was. De liberaal F. den Hartog voelt niets voor het voortduren van de prijsbeheer sing, maar het verdwijnen van de land bouwkundige toetsing was voor hem toch wel een punt van twijfel. Daarvoor wilde hij echter niet de prijs van de prijs beheersing betalen. De K.V.P.-er dr. ir. Droesen gaf de tin»it.weIAoed ™eer met de opmer king dat met de redevoeringen toch wei nig of niets aan de gevestigde meningen zou worden veranderd; maar omdat het nu eenmaal in de Kamer gewoonte is dat men zijn standpunt verdedigt, wilde hii wel zeggen hoe hij erover dacht. Hij was voor het regeringsvoorstel, ran rnvvvnfinjk deel van de factie Vondeling stemmen. h6t V°°rstel" Bij ongeveer negentig piocent van de overeenkomsten van verkoop van grond zo zei dr. Droesen, werd de prijsbeheer^ smg ontdoken, zodat deze in de praktijk van geen betekenis meer was. deld aVOn<1 worden de z«tken afgehan-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1