ns*£È iïïïïn a In de berm met Veilig Verkeer REUSACHTIGE KERNEXPLOSIE BOVEN DE STILLE OCEAAN Genève aanvaardde neutraliteit Laos NIEUW de kwartjes-sigaar Chefarine .,4" gjüüHi KAPPIE EN DE WATERZUIL PFF Uit de kerken 4-voudige werking... e*ka geneeskracht! Dinsdag 10 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD 1 bekeken GOEDE OPERETTE OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Pag. 2 kritisch DINSDAG 10 JULI HILVERSUM I. 402 m. RADIO Ochtend AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym nastiek; 7.20 Lichte grammofoon- muziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Oude mu ziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbe spreking 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.0 Voor de zieken. Middag 12.00 Licht instrumentaal trio; 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Orgel en saxofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek; 13.25 Beurs berichten; 13.30 Licht ensemble met zangsolist; 14.00 Pianoduo: Klassieke en moderne muziek; 14.40 Voordracht; 15.00 Cello en piano; 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel (herhaling van 22 okto ber 1961); 16.05 Lichte grammo foonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amateursprogramma17.55 New York calling. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Pianospel; 18.30 Metropole orkest filmmuziek; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Ope ramuziek (gr.); 20.00 Nieuws; 20.05 Discolaria; 21.00 Gevleugel de post, klankbeeld over het Eu ropese nachtpostluchtverkeer; 21.20 Lichte muziek; 22.00 Bari ton en piano: klassieke liederen; 22.30 Nieuws en eventueel mede delingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Klassieke muziek (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 M Ochtend KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Klas sieke kamermuziek (gr); 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Zangrecital (gr.); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, le zing; 10.25 Klassieke orkestmu ziek (gr.)11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte .grammofoonmuziek; 11.50 Volaan.... vooruit, praatje. Middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte grammofoonmuziek; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Balletmuziek (gr.); 13.00 Nieuws; 13.15 Platen- nieuws; 13.25 Dansorkest en zang solisten; 13.50 Lichte grammo foonmuziek; 14.35 Voor de plat telandsvrouwen; 14.45 Lichte grammofoonmuziek; 15.10 Pro menade-orkest en zangsolisten Operamuziek; 15.30 Lichte gram mofoonmuziek; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; de jeugd; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antil len, door H. Dennert. Avond 18.00 Voor do jeugd; 18.20 Lich te orkestmuziek en solisten; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Licht te verteren (gr.); 19.55 Na beschouwing Tour van de toe komst 1962; 20.05 Holland Festi val 1962: Amadeuskwartet: Mo derne muziek; 20.25 Monte Feli ce, klankbeeld; 20.50 Sopraan en piano (gr.); 21.20 Radio Filhar- monischorkest en solist; 21.55 Lichte muziek; 22.15 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Volksmuziek; 23.16 Lichte grammo- foonmuizek; 23.55-2400 Nieuws. 1 TELEVISIE 1 Avond NTS 20.00 Journaal; 20,20 Zend tijd pol.partijen, uitz. van de PSP, VARA 20.30 Achter het nieuws; 20.45 TV-reohtbank (deel 1); 22.15 Amerik. testbeelden via Telstar; 22.25 Boda gitana. RADIO Om 8.05 concerteert het Engelse Amadeuskwartet voor Hilversum 2. Uitgevoerd wordt Matthias Seibers Derde Strijkkwartet. Om 9.20 kan men over deze zender naar een con cert door het Radio Filharmonisch Orkest luisteren, dat onder leiding van Jean Fournet Mozarts Haffner Symfonie en Ballade van de boer van Rudolf Mengelberg uitvoert. Wouter Swets en Leo Nelissen presenteren om 10.40 over Hilver sum 2 een programma van volks muziek uit de Balkan en Anatolië. Daarna om 11.10 een grammofoon- platenprogramma onder de titel De laatste ronde. Min of meer rare platen laten Flip van der Schalie en Jan Koopman in Discolaria ho ren, welk programma om 8.05 over Hilversum 1 de ether ingaat. 1 TELEVISIE Als de lancering van de Amerikaan se communicatiesateliet Telstar gelukt krijgen de Nederlandse kijkers voor het eerst in de geschiedenis recht streeks testsignalen uit Amerika op het beeldscherm te zien (10.15). Voor af gaan de rubriek Achter het nieuws (8.30) en de eerste aflevering van de TV-rechtbank (8.45). Boda gitana, een (gedanst) huwelijksfeest van Spaanse zigeuners volgt om 10.25. België Vlaams: De vakantiemaan den bieden bij uitstek de .gelegenheid oude programma's te herhalen. Van avond kunt u zo'n uitzending zien: ..Daar is maar één landje", een lie- derenprogramma gewijd aan het Vlaamse volk (8.40). België Frans: ,,Een misdrijf ten tijde van Louis-Philippe" is een ge dramatiseerde documentaire over een moordzaak anno 1847 (8.40). Duitsland: De serie documentaire uitzendingen van C. W. Ceram over het. klassieke verleden wordt van avond vervolgd (8.20). UTRECHT Vanavond brengen het Verbond voor Veilig Verkeer de opdrachtgever en Mundo- fiim te Amsterdam de vervaar diger het 25ste „veilig verkeers- filmpje" op het televisiescherm tot deze keer het bermtoerisme tot onderwerp heeft. In de commerciële televisiewereld zijn dergelijke korte filmpjes „spots" in het vakjargon schering en inslag. Zij lijden echter geen lang leven en zijn na twee of drie vertoningen niet meer te gebruiken. Het Verbond voor Veilig Verkeer laat evenwel zeven tot acht van deze korte filmpjes aan elkaar lassen en voorzien van commentaar door de televisie-omroepster Elisabeth Mooy. Twee van deze combinaties, die een tijdsduur van rond tien minuten krij gen, zullen met een Engelse tekst worden vertoond op een internationaal verkeerscongres, dat in september in Salzburg wordt gehouden. Verder wor den de filmpjes vertoond op veilig- verkeersdagen in ons land. IN de serie Duits-Oostenrijkse televisie-operettes die onder de vaardige regie van Kurt Wilhelm tot stand zijn gekomen, konden de Neder landse kijkers gisteravond Eduard Künneke's operette „Liselott" op het beeldscherm zien. Ook nu werd er in fraaie kostuums en tegen weelderige decors in hoog tempo voortreffelijk geacteerd. Men weet het; Kurt Wilhelm prefereert het play-backsysteem, waar bij de actrices en acteurs hun zang stemmen lenen, zodat men van spel en zang het beste te zien en te horen krijgt. Bepaald jammer was echter, dat 'er helemaal geen ondertiteling werd toe gepast, zodat de grapjes en de bij tijd en wijle geestige dialogen aan de meeste kijkers zullen zijn voorbij ge gaan. In het begin van de uitzending was er bovendien op de achtergrond een muziekje te horen dat helemaal niet in de operette thuis hoorde. Voor de fervente liefhebbers zullen dit echter onbelangrijke schoonheidsfoutjes zijn geweest. Tas Vervolg van pag. 1 De proef was van grote betekenis voor de verdere ontwikkeling van een Amerikaans afweerwapen tegen inter continentale raketten en voor het onderzoek naar de mogelijkheid van uitschakeling van radioverbindingen en radarnetten van een eventuele vijand. Daarom werden allerlei essentiële ge gevens geheim gehouden. De proef was echter ook van groot belang voor het verdere onderzoek naar de mogelijkheid van het winnen van energie uit waterstof, wellicht de goedkoopste energiebron van de toe komst. In feite werd de gedachte, voor de bestudering van de natuurkundige processen die zich voordoen bij het samensmelten van waterstofatomen een waterstofexplosie op grote hoogte te gebruiken, het eerst geopperd door de Amerikaanse geleerden die al jaren trachten „de waterstofbom te temmen", Een van de voorstanders van deze onderzoekingsmethode is een Grieks- Amerikaan. dr. N. C. Ohristofilos. In 1958 werd het denkbeeld van dr. Chris- tofilos voor het eerst in praktijk ge bracht. Ook toen traden korte storingen in het radioverkeer over lange afstand c«p. Een van die proeven is bekend ge worden onder de codenaam Project Argus. De proef van zondagavond (West- europese tijd maandagmorgen) was de eerste met een waterstofbom. Een van de gevolgen ervan is een verstoring van de struktuur van de binnenste stralings gordel. Volgens de Amerikaanse com missie voor atoomenergie zal die ver storing over enkele weken weer zijn verdwenen. In sommige delen van de wereld zou het radioverkeer tot 32 uur na de proef aan tijdelijke storing on derhevig kunnen zhn. Boven de Hawaii-eilanden, ongeveer 1200 kilometer van de plaats van de proef, drong de felle lichtflits door het wolkendek heen dat over de archipel heendreef. Op de lichtflits volgde een zalmkleurige gloed die de hemel nog zeven minuten lang verlichtte. In Nieuw-Zeeland, 5600 kilometer ver weg, zagen duizenden mensen geen lichtflits maar wel een rode. op een zonsondergang gelijkende, gloed aan de hemel. Die gloed bleef een kwartier zichtbaar. Een eigenaardig bijverschijnsel werd gemeld uit Sydney. Daar kwamen na de explosie de signalen van een Ame rikaanse kunstmaan, Explorer 7, veel harder door dan anders. De Amerikaanse communieatiekunst- maan Telstar, die vandaag op Cape Canaveral gelanceerd zal worden, bevat instrumenten waarmee de invloed van de explosie op de stralingsgordels ge meten kan worden. De baan van de Telstar loopt ten dele door deze gor dels. MISDAAD In Moskou, waar gisteren het „we reldcongres voor algemene ontwape- Van onze correspondent GENÈVE De Laotiaanse delega tieleider Quinim Pholsena heeft gis teren de tekst van de neutraliteitsver- klaring van zijn regering aan de Ge- neefse conferentie over Laos voorge legd. Dit document, dat het onderwerp van gesprek is geweest gedurende de afgelopen dagen in talrijke informele ontmoetingen tussen de delegatielei ders en dat het laatste belangrijke papier is voor er een algehele over eenstemming kan worden bereikt, is door de conferentie aanvaard. De verklaring bevat acht punten waarin de Laotiaanse regering haar neutraliteit, onafhankelijkheid, eenheid en souvereiniteit vaststelt. De moei lijkheden over de „beschermingspara- pluie" van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie (de ZOAVO) over Laos wordt opgelost overeenkomstig het vierde punt van deze verklaring: Geen militair verbond „De Laotiaanse regering van Laos zal geen deel uitmaken van enig mili tair verbond of deelnemen aan enig akkoord van militaire of andere aard, dat niet in overeenstemming is met de neutraliteit van het koninkrijk; zij zal geen enkele buitenlandse militaire basis op het grondgebied in Laos dul den en zij zal geen enkel land toestaan het grondgebied van Laos te gebruiken voor militaire doeleinden of voor in menging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen; ook zal zij geen bescherming aanvaarden van enig militair verbond (met inbe grip van de ZOAVO). In deze paragraaf zal dus de ZOAVO met name genoemd worden indien de leden van deze organisatie niet spoe dig hun bescherming van Laos onge daan maken. De verklaring bevat voorts een aan tal compromissen tussen Oost en West, BERLIJN (UPI). Teneinde het vluchtelingen onmogelijk te maken naar West-Berlijn te zwemmen heeft de Oost- berlijnse politie versperringen aange bracht in de Spree op de plaats waar de rivier de grens vormt tussen de beide stadsdelen. Communistische politieman nen in een boot dreven daartoe heipa len in het water en in de bodem, waar tussen zij prikkeldraad aanbrachten. bedoeld om een einde te maken aan de lange burgeroorlog in Laos. Bijna alle deelnemers spraken hun vreugde uit over het bereiken van dit akkoord. Een spoedig einde van de conferentie schijnt nu niet meer veraf te zijn. De Rus Poesjkin beschreef de ver klaring als een voorbeeld voor andere staten, die onafhankelijkheid nastre ven. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buitje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f3.60 Ingezonden mededeling) mng en vrede" begon, sprak men schande van de Amerikaanse proef. De herinnering aan een proef met een Waterstofbom met een explosiekracht van ongeveer 57 megaton bij Nova Zem- bla terugdringend zei de omroeper van Radio Moskou: „De misdaad is ge pleegd." De kosmonauten Gagarin en Titof, deelnemers aan het „vredescon gres", toonden zich diep verontwaar digd en spraken de mening uit dat door kernproeven op grote hoogte nieuwe tochten in bemande kunstmanen be moeilijkt ziullen worden. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken betreurde het dat Ame rika de proef had laten doorgaan in weerwil van de vele bezwaren die er tegen waren gemaakt. 31 Hij had als zijn naam Johnson op gegeven en een adres, wat later bleek niet te bestaan. Hij was een uur of twee gebleven. Toen was hij weg ge gaan, met de belofte terug te komen. Dat had hij niet gedaan. Behalve dan voor het gebruikelijke onderzoek en rapport had de politie verder geen interesse in de vrouw. Zeker had niemand haar in verband gebracht met deze zaak. Maar vol gens de gewoonte in het ziekenhuis waren bij haar binnenkomst al haar bezittingen opgeschreven. Daaronder bevond zich een jachtmes, in een schone zakdoek gewikkeld. Niemand schonk daar bijzondere aandacht aan tot er 's middags een slimme jonge receptioniste dienst had. Zij vond het vreemd. Zij ging naar boven om de verpleegster ernaar te vragen, en het mes was weg. Zij rapporteerde het, maar er werd niets gedaan. Toen kwam de verpleegster, wier belangstelling gewekt was, naar be neden om te zeggen dat zij een stuk je papier gevonden had in een zak aan de binnenkant van de tas van de vrouw. Het was heel erg klein opga- vouwen en er stonden de woorden op „Strathmore House, Linden Avenue bus". De receptioniste had de krant gelezen. Zij wist dat er naar het mes gezocht werd waar Isabelle mee vermoord was, en zij waarschuwde de politie. ,,Wij kwamen te laat", zei Tony triest. „De vrouw was juist gestor ven. En de man is niet meer terug gekomen. Maar wij kregen een gede tailleerde beschrijving van het mes van de nachtportier die het ingeschre ven had. Hij zei zelfs dat het heft vochtig was, alsof het in het water gelegen had. Maar wat voor verband bestaat er tussen deze vrouw en de dood van Isabella? Dat moet er zijn." „Ik weet het niet", zei ik hulpe loos. „Als ik die foto kon vinden...." „Dat fotootje?", vroeg hij. „Heb je er werkelijk naar gezocht?" Ik vertelde hem dat ik Scott in Isabella's kamer aangetroffen had en hoe ik overal gezocht had naar de foto. „Dus het lag op de schoorsteen mantel?", vroeg hij. „Dat zei Anna." „Stel dat Scott het vond en het in zijn zak stak, waarom deed hij dat dan? En wat zocht hij eigenlijk toen jij daar binnenkwarn?" „Hij zei dat hij dacht dat zij zijn brieven bewaard had." „Fijne jongen, die oude vlam van je", merkte hij op. „Zat om een smoesje verlegen. Wat voor compro- mitterends is er aan liefdesbrieven van zeven of acht jaar oud?" Hij rekende af en leunde even zwij gend achterover. Toen stond hij plot seling op. „Waarom heb je me dat niet eerder verteld?", zei hij. „Kom op. We gaan naar Leiand. Ik wil wel eens praten met Andrew." Hij zei niet waarover, ondanks mijn protest. Ten slotte was Isabel la pas die morgen begraven en de familie had toch recht om met hun verdriet alleen gelaten te worden. Maar tot mijn verbazing werden we binnengelaten en we vonden An drew in zijn bibliotheek, alleen. Hij had beslist niet zitten lezen. Een be dompte lucht van de bloemen van de begrafenis hing nog in de kamer en er was maar één lamp aan. Hij was ouder geworden en zag er ver drietig uit. Ook Tony King viel dat op. Hij verontschuldigde zich. „Het spijt me u te moeten storen, meneer Leiand", zei hij. „Maar ik moet u een paar vragen stellen, waarvan u de antwoorden moet kennen. Mijn naam is King. U kent juffrouw Shepard." Hij verzocht ons te gaan zitten. Hij mocht mij niet erg, dat had hij nooit gedaan, maar hij wais beleefd genoeg. Maar spreken deed hij al leen tegen Tony King. „Waarover vragen? Ik ben bang dat ik u niet begrijp." „Over uw dochters dood, over de moord op een politieagent. En de zelfmoord van een vrouw die gister avond van een brug afsprong." „Ik weet alleen iets van de eerste twee feiten, meneer King." „Weet u dat zeker? Ik zal de vrouw eens voor u beschrijven. Zij was slank. Ze had een arendsneus en een nogal terugwijkende kin. Ze zal ongeveer veertig jaar oud geweest zijn, misschien iets jonger. Zegt u dat iets?" „In het geheel niet", ze; meneer Leiand koel. „Ik ken zo'n vrouw niet. Maar wat de dood van mijn dochter betreft, ben ik niet van me ning veranderd. Zij is gedood door haar echtgenoot." Maar Tony King kende geen me delijden. Hij boog zich voorover en zijn gezicht stond strak. „Waarom zou Larry Shepard zijn vrouw doden, meneer Leland?^ Om dat hij erachter kwam dat zij een kind had voor zij met hem trouw de?" Het effect was meer dan schok kend. Andrew Leiand kromp plotse ling in elkaar, alsof hij zonder zijn trots niets anders meer was dan een kleine oude man die een lang ge vecht had moeten leveren en dat verloren had. „Vertel het in 's hemelsnaam niet tegen haar moeder. Het zou haar dood zijn." „Het zal niet nodig zijn", zei Tony iets vriendelijker. „Leeft het kind nog?" „Zo ver ik weet wel." „U hebt het niet gezien?" „Ik heb het nooit gezien", zei hij trots. „Maar ik wil u dit wel zeggen; De jongen was wettig; mijn dochter was met de vader getrouwd en later van hem gescheiden." „Was Donald Scott de vader?" Hij knikte. De kamer draaide voor mijn ogen in 't rond, maar zij schon ken geen aandacht aan mij. De hardheid was helemaal uit zijn ge zicht verdwenen. Hij haalde diep adem. „Het spijt me dat ik u dit moest vragen", zei hij. „Ik begrijp dat het pijnlijk voor u moet zijn. Waar is de jongen nu?" „Hij werd geadopteerd door een ge zin in 't Westen. Ik veronderstel dat hij daar nog is. Tenminste ik...." „U betaalt nog steeds voor zijn on derhoud?" Wordt vervolgd) (Ingezonden mededeling) g§ 1. In linker gedeelte van muur, klodder cement meer. 2. Duim metselaar links anders. 3. Boord van deze man langer. 4. Pink van rechtse metselaar anders. 5. De zak van de schoot hoger. 6. Een van de stenen waarop de man zit, korter. 7. De klep van afgewaaide pet langer. HiiiiititiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiuiiiiiiiiiLK 55. Nauwelijks waren de deuren van de zaal geopend, of een joelende menig te stortte zich naar binnen. „Tieners," noemde Sprenkel ze. Ver der was hij al net zo opgewonden als het publiek, want door het geschuivel en gedrang waren al zijn krijtstreepjes uitgewist. „Het zou toch niks hebben uitge haald," meende Kappie. „J-e kunt ja, net zo goed proberen een school zee-1 palingen in het gareel te houden als hier- met je boeltje tussen door te la veren. Volgeus mij moet je gewoon er gens je anker uitgooien, waar je die Rikkie Klip het beste in je kijker kunt houden. Op die manier..." Op dat ogenblik werden zijn woor den overstemd door het gejoel van het publiek, want er verscheen een jonge man op het podium, die zich wankelend naar de microfoon bewoog, een gitaar om de hals. "Dat is 'm," fluisterde Okkie Tjeerd Duizendschoon in het oor. „Rikkie Klip, de Kronkelaar! Let op,- die gaat een stukje muziek weggeven, waarbij al het andere puinpoeder wordt.." Met dit laatste scheen wel degelijk rekening te worden gehouden, want achter in de zaal hadden zich enige ste vige politiemannen en brandweerlieden opgesteld. NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan de Lek: J. J. van der Krift te Ermelo: te Hengelo (Ov.) (vac. A. van Es): T. H. L. Beer- nink te Brugge (België); te Apeldoorn: A. Makkenze te Katwijk a.d. Rijn GEREFORMEERDE KERKEN: Beroepen te Geldermalsen: N. J. Go- ris te Barchem. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn: L. Kwast te Andijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve- J. Brons te Bunschoten. GEREF. GEMEENTN Beroepen te Enkhuizen en Amers foort: C. Harinck, kand. te Goes. Uitslag wedvlucht P.V. De Schelde- vliegers, Borssele: 1, 2 en 9 L. Janse 's-Heerenhoek; 3 en 6 J. Duvn'kerke' Borssele; 4. P. J. Maat, Ellewoutsdijk; 5, 10 en 12 P. Zweem-er, Borssele-' 7 en 11 M. Welle man, Borssele- 8 A W-estdor-p, 's-Heerenhoek. 0 Begunstigd door het mooie weer hebben de bejaarden van 's-Gravenpcl- der hun jaarlijkse reis gemaakt. Via de Sluis, de Braakman en Terneuzen werd in Hulst gestopt.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2