Amerikaanse beelden op Nederlandse schermen Actie Hou uw stad rein" komt in het gedrang KERNEXPLOSIE OM BOM TE TEMMEN Oom Sappi's para kwam per brommer Schoenen moeten uit in de leraarskamer Betaalde schoolkinderen onmisbaar bij schoonhouden van Breda FERHAT ABBAS GENOEMD ALS OPVOLGER VAN BEN KHEDDA Dertig Tristaners willen terug Nederlanders beheersen „kleine*' Tour Ambassadeur Malïk nu officieel afgevaardigd INBREKER WAS DIRECTEUR TE VLUG AF Baby ernstig mishandeld De Bilt: warmer 55 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND IN EINDHOVEN ÉÉNMAAL PER WEEK TYPHOON OP WEG Consumentenbond NAAR GETEISTERD geen beroep EILAND KIOESJOE Vrachtauto reed over jongetje in doos De vreemde strijd hij Merauke door Wim Hoffmann Een Javaan Oorkonde Zie verder pag. 2 Zie verder pag. 7 Zaterdag beslissing over hervorming V.V.D.-bestuur Hertogin omgekomen bij vliegtuigongeluk Directeur} JACQ. DE SMIT; Chefred.; G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuweindijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpaxk 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaa: Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5095 Dinsdag 10 juli 1962 NOODSPRONGEN BIJ VUILAFVOER HILVERSUM. Als de lancering van de Amerikaanse communicatie kunstmaan Telstar met succes wordt bekroond, zullen vanavond ook op de Nederlandse beeldschermen voor het eerst in de geschiedenis proefbeelden zichtbaar zijn die in de Verenigde Staten worden uitgezonden. De Vara nieemt in haar televisie programma van vanavond een recht streekse reportage van de B.B.C. over- van het Britse ontvangstation Goon- hilly Downs waar de Amerikaanse proefbeelden via de Telstar zullen worden opgevangen. De Nederlandse kijkers krijgen deze historische uit zending te zien- tussen 10.15 en 10.25. Ten gevolge hiervan is het pro gramma van de Vara als volgt ge wijzigd: Na de rubriek Achter het nieuws volgt om 8.45 het eerste deel van de TV-rechtbank. Om 10.15 ziet u de proefbeelden uit Amerika en om 10.25 komt Boda gitana, het huwelijksfeest der zigeuners op de beeldbuis. ALGIERS (Reuter) Ben Bella, de Algerijnse vice-premier die ofienigheid heeft met de rest van de voorlopige Algerijnse regering, is gisteren in de Marokkaanse hoofd stad Rabat aangekomen. Hij begon onmiddellijk onderhandelingen met de twee ministers die premier Ben Khedda naar Rabat heeft gezonden. In Algiers was men er gisteren vrijwel van overtuigd dat de onder handelingen in Rabat tot gevolg zullen hebben dat de onenigheid in de voorlopige Algerijnse regering, de G.P.R.A., zal worden bijgelegd. Men begrijpt dat daarvoor bepaalde concessies nodig zijn en er werd gis teravond dan ook al gesproken over het mogelijke aftreden van Ben Khedda ten gunst, van de vroegere premier Ferhat Abbas, die zou kun nen rekenen op de steun van Ben Bella en diens troepen aan de ene kant en van Ben Khedda en diens politieke vrienden aan de andere. Eer het tot een verzoening kan komen zal Ben Khedda echter het ontslag van de drie officieren, on der wie Boumedienne, de chef van de staf van het Algerijnse bevrij dingsleger, ongedaan moeten maken. Dat is een eis waaraan Ben Bella m elk geval vasthoudt. In geheel Algerije is het gisteren rustig geweest. In Oran blijkt het plaatselijke gezag enige honderden mensen, arabieren zowel als Euro peanen te hebben laten arresteren. Volgens hardnekkige geruchten zijn 49 arabieren onmiddellijk terecht gesteld omdat zij zich op straat hadden begeven terwijl zij gewa pend waren. Ongeveer evenveel Europeanen zouden worden vastge houden. Deze geruchten dragen bij tot versnelling van de uittocht van de Europese bevolking van de stad. Van onze verslaggevers ROTTERDAM In enkele steden dreigt in de vakantieperiode het ophalen van huisvuil in de knoop te komen; in andere steden slaagt men er met kunst en vliegwerk in de ophaaldienst ongewijzigd gaande te houden. In die laatste plaatsen zal dat evenwel ten koste gaan van andere diensten, zoals de veegdienst. „Houdt uw stad rein", dreigt in al die plaatsen een holle leus te worden. In. Eindhoven is de situatie al zo dat daar -sinds gisteren en voor onbepaalde tijd het huisvuil nog "maar één maal per week zal worden opgehaald. In het besef dat de inwoners daar moeilijk heden mee kunnen krijgen, heeft het gemeentebestuur bepaald dat het huisvuil voortaan niet meer in de speciaal daarvoor be stemde emmers behoeft te worden aangeboden. Het mag in het vervolg ook voor de ophaaldienst worden klaargezet in dozen, kisten, teilen, emmers en zo meer. Deze attributen moeten door de mannen van de ophaaldienst leeg wor den achtergelaten. NIET FRAAI Het gemeentebestuur ziet wel dege lijk het gevaar in, dat de inwoners zelf stortplaatsen voor huisvuil gaan creëren. Ook zullen de emmers, teilen en wat dies meer zij een weinig fraaie aanblik gaan bieden. Het gemeentebe stuur heeft echter geen keus. Het per soneelstekort laat geen andere moge- lij'kheid open, vooral niet met de va kanties, ook voor de mannen van de ophaaldienst voor de deur. Ook bij de veegdienst zit Eindhoven met moeilijkheden. Hier tracht het ge meentebestuur een oplossing te vinden door het werk in de avonduren te laten doen door „veegstudenten". REPRESENTATIE In Rotterdam, was al eerder bekend gemaakt, dat de ophaaldienst voor huis vuil met het oog op de vakanties zou worden ingekrompen. Daar zal in de vier weken van 23 juli tot 19 augustus het huisvuil ook nog maar éénmaal in de week worden opgehaald, behalve .in het centrum. Uit overwegingen van „representatie" zal in het centrum ook in die weken het huisvuil twee maal per week worden opgehaald. In Rotterdam beseft men evenzeer, dat denieuwe regeling hier en daar zal gaan knellen, bijvoorbeeld in de grote flatgebouwen in Zuid. De mo derne flatgebouwen zijn begiftigd met niet al te grote vuilnisemmers, maar „Niets aan te doen", zo is de conclusie. Rotterdam kampt vooral met een tekort aan chauffeurs voor vuilniswagens. DRIE MILJOEN In Den Haag zal de ophaaldienst ook in de zomermaanden normaal werken, al is er aan vuilnismannen een schreeu wend tekort. De gemeentereiniging heeft een driehonderd man langs de weg om de wekelijkse drie miljoen kilo huisvuil en straatvuil van de Hage naars op te ruimen: dat is 170 man te weinig. Het extra tekort aan vuilnismannen dat door de vakanties zal ontstaan, zal worden bestreden door het onttrekken van personeel aan de straatreiniging. Dat komt dan wel in botsing met de gedachte „opgeruimd staat netjes", vooral als men bedenkt dat juist in de zomermaanden (de toeristen!) meer vuil op straat wordt gedeponeerd dan anders. In een juist voor de zomer vakantie besloten actie was aan vijftig duizend schoolkinderen dat devies voorgehouden. Het Haags comité Opgeruimd staat TOKIO (UPI) De hevige slagre gens, die negen dagen onafgebroken het Japanse eiland Kioesjoe hebben ge teisterd, hebben aan 94 mensen, het le ven gekost. Ruim honderd mensen lie pen ernstige verwondingen op. De zware regenval heeft honderden aardverschuivingen veroorzaakt. De ver bindingen op het eiland zijn geheel ver broken. alle bruggen zijn weggespoeld, duizenden huizen verwoest. Nog is het einde van de catastrophe niet in zicht. De Japanse meteorologi sche dienst heeft aangekondigd dat van daag een typhoon over het eiland zal trekken. Er worden windsnelheden ver wacht van meer dan 150 kilometer per uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse Con sumentenbond gaat niet in hoger be roep tegen de uitspraak van de vice- president van de Haagse rechtbank in het geding, dat Lexington tegen haar had aangespannen. De bond was in het ongelijk gesteld, omdat zij niet de ver eiste zorgvuldigheid in zijn publikatie over het teergehalte van sigaretten in ac'ht had genomen. In het eerstvolgende nummer van de Consumentengids zullen de resultaten worden opgenomen van het onderzoek, dat Lexington door drie buitenlandse laboratoria naar het teergehalte liet in stellen. Dat onderzoek is voor dit si garettenmerk veel gunstiger uitgevallen dan de proeven die de consumentenbond heeft laten nemen. Van een onzer verslaggevers HAARLEM In het Laurens Costerlyceum in Haarlem hebben de vrouwelijke familieleden van de geslaagde leerlingen de diploma-uitreiking op kousevoeten bijgewoond. De diploma's werden uitgereikt in de leraarskamer. „Vanwege de mooie parketvloer" in die kamer moesten de dames die schoenen met naaldhak ken droegen, hun schoenen eerst uittrekken. De laatste tijd worden in veel gebouwen met parketvloeren dames met hoge hakken enigszins scheef aangekeken, omdat de hakken lelijke putjes in de vloer nalaten. Haarlem heeft daar iets op gevonden: Gewoon de schoenen uit laten trekken, dat is eenvoudiger dan het neerleggen van een vloerkleed. netjes gaat nu een actie houden voor het schoonhouden van het strand. Het centraal propagandadepot van de actie te Amsterdam overweegt een dergelijke actie in alle strandgemeenten. In Groningen, waar bij de reinigings diensten een personeelstekort van twin tig tot dertig procent bestaat, heeft men iets nieuws bedacht. Daar gaat handhaving van de normale ophaal dienst eveneens ten koste van de veeg dienst. LAADBAKKEN Om verlichting in het reinigingspro bleem te brengen wil men nu in Gro ningen overgaan tot de plaatsing van laadbakken met een inhoud van 1800 liter bij grote bedrijven en instellingen: Dat zou heel wat vuilnisbakken en mankracht uitsparen. Volgende maand worden de eerste twintig laadbakken in gebruik genomen. Ook Breda blijft het huisvuil twee maal in de week ophalen. Daar zullen ter versterking van de gemééiitereini- gingsdienst schoolkinderen worden in gezet, voor b.v. het wieden van on kruid. Ze kunnen er vijftig tot zestig gulden in de week mee verdienen. NIJMEGEN. De driejarige Jan van Klompenburg is gisteren op de La ge Markt in Nijmegen omgekomen, toen een vrachtauto met aanhangwagen over de kartonnen doos heenreed, waar het jongetje in was gaan zitten. CAN FRANCISCO (Reuter, UPI, AP) In een tienduizenden vierkante •o zeemijlen beslaand deel,van de Stille Oceaan, van Nieuw Zeeland tot voorbij de Hawaii-eilanden,"heeft zondagavond de helle lichtflits van een op zeer. grote hoogte teweeg gebrachte waterstofontploffing enige minuten de nacht in dag veranderd. De kracht van de explosie kwam overeen met die van enige miljoenen tonnen TNT. De explosie werd ergens tussen 300 en 800 kilometer hoogte veroorzaakt; de Amerikaanse commissie voor atoomenergie maakte de juiste hoogte niet bekend. Door het wolkendek heen zette de lichtflits zondagavond honderden nieuwsgierigen op het strand van Honoloeloe in een onaards licht. Na deze nieuwe proef met een kern wapen op zeer grote hoogte vielen evenals de vorige keren, verscheidene minuten lang de transoceanische radio verbindingen uit. Dat was het gevolg van tijdelijke veranderingen in de ionosfeer, de luchtlaag die radiogolven weerkaatst. Het radiocontact over de Stille Oceaan heen herstelde zich spoe dig weer. Voor de lancering van het met succes (onze speciale verslaggever in Nieuiv-Guinea) MERAUKE Oom Sappi heeft een Indonesische para chutist gevangen en hem achterop zijn bromfiets dwars door Merauke naar de kazerne gereden. Hij is daarvoor gehuldigd op de soos. Oom Sappi is een populaire figuur in Merauke. Eigenlijk heet hij J. van der Star en hij heeft een kippenboerderij. Vroeger was hij veehouder; vandaar nu nog dat oom Sappi (koe) Oom Sappi dan, zat rustig op zijn boerderij, toen een Papoea hem kwam melden: Er zit een vreemde vent in de buurt. Oom Sappi, die jaren in Indonesië heeft gewoond, ging kijken. Hij trof een man in een kort broekje en met een soort jak om de heupen ge knoopt. Om Sappi dacht meteen: Dat is een Javaan. Op hetzelfde moment stak de man de handen in de lucht en oom Sappi ging een licht cp: Dat jakje is een camouflage jak en dus is dit een parachutist. De para had geen wapens bij zich: hij had zijn uitrusting al lang weggegooid. Ik wil me overgeven, riep de para, breng me naar de politie. Waar zijn je makkers, vroeg oom Sappi. Weet ik niet, antwoord de de para. Hij had drie dagen niets gegeten. Hij was' opgelucht toen hij bij oom Sappi achterop de brommer stapte. Oom Sappi heeft op de soos een oorkonde en een schertsmedaille gekregen, die het opschrift draagt: Opperpeloporvanger. Voorts circu leerde er een bonboekje van de soos. De enthousiaste leden of freerden oom Sappi bonnen voor een totaal van 123 biertjes. Het is een vreemd soort oorlog bier. beproefde apparaat werd gebruik ge maakt van een raket van het type Thor. Het was de 25ste kernproef in de nieuwe serie waarmee Amerika in april een begin maakte. KAAPSTAD (Reuter). Dertig vroegere bewoners van het door een vulkaanuitbarsting geteisterde eiland je Tristan da Cunha hebben verzocht naar hun geboortegrond te mogen terugkeren. De Britse regering heeft beloofd in september of oktober een nieuwe ex peditie naar het verlaten eiland in de Atlantische oceaan te zenden. AIX EN PROVENCE. Nederland heeft gisteren weer de lakens uitgedeeld in de Ronde van de Toekomst. De dappere Leo Knops werd enkele kilometers voor de finish van de lange, achtste rit van Mont- pellier naar Aix en Provence door zijn teamgenoten Nijdam en Janssen gelanceerd, waarna hij onbedreigd de zesde ritzege voor Oranje in de wacht sleepte. Henk Nijdam reed vervolgens zorgvuldig naar een tweede plaats, waardoor hij de gele trui van Hugens overnam. Jan Janssen, die vierde werd, maakte de triomf compleet. Het dagploegenklassement werd daar door wederom een Nederlandse aan gelegenheid. DJAKARTA (Reuter/ANP) De Indonesische ambassadeur in Mos kou, Adam Malik, is thans officieel aangewezen om in Washington aan de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen, verduidelijking te vragen over de Nederlandse inter pretatie van het plan-Bunker. Pre-' sident Soekarno zelf heeft gisteren in Djakarta de aanwijzing van Ma- lik als zijn afgezant bekend ge maakt. De Indonesische ambassadeur kwam gisterochtend uit Moskou in Djakarta aan. Hij had direct daar na een onderhoud van twee uur met minister Subandrio. Daarna ver trokken zij naar Bogor, waar zij president Soekarno zouden ontmoe ten. Daarbij zou aanwezig zijn Sud- jarwo Tjondronegoro, die ook de indertijd afgebroken geheime Ne derlands-Indonesische voorbespre kingen bij Washington heeft bijge woond. Deze week Overigens is in Washington nog geen bericht ontvangen over het tijdstip waarop Malik in de Verenig de Staten zal aankomen. Men houdt er nog steeds rekening mee dat het Nederlands-Indonesische gesprek donderdag of vrijdag kan beginnen. In Nieuw-Guinea zijn de Nederlandse strijdkrachten dit weekeinde met suc ces opgetreden tegen de Indonesische parachutisten, die ruim veertien dagen geleden bij Merauke zijn geland. In de overigens schaarse communiqués van de afgelopen dagen wordt over deze Burgemeester H. Prinsen van Heken dorp. Lange Ruige Weide en Papekop zal op 1 juli zijn functie neerleggen. actie gemeld, dat een niet nader ge noemd aantal para's buiten gevecht is gesteld en dat een grote hoeveelheid materiaal is buitgemaakt. Uitrusting In het communiqué van gisteren wordt gesproken van een „grote hoe veelheid uitrusting" van parachutisten, die in Nederlandse handen is gevallen. De oorspronkelijke sterkte van de bij Merauke gelande groep wordt geraamd op ruim honderd man. Zij lieten een deel van hun materiaal, dat aan afzon derlijke parachutes was neergeworpen, achter op de plek waar het terecht was gekomen. Bij Kaimana hebben zich opnieuw enkele para's aan de bevolking over gegeven. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Toen jhr. D. G. de Graeff, opperkamerheer van d'e Konin- ging en directeur van de Nedterlandsche Handel Maatschappij, zaterdagnacht zijn huis aan de Bernard Zweerskade in Amsterdam binnenging, ontdekte hij een vreemde man in de hal. Voordat de heer De Graeff iets had kunnen zeggen, riep de man: „Waar is de nachtwacht?" Onmiddellijk daarop verdween hij via de keuken naar buiten. Bij een onderzoek bleken een aantai coupons winstaandelen, twee volgeplak te zegelboekjes en drie bankbiljetten van honderd gulden verdwenen te zijn. In de gang stond nog een koffer, waar in een radiotoestel en een verzameling krissen waren gepakt. Ouders in arrest Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In het zieken huis Dijkzigt te Rotterdam is een zwaar mishandelde baby van ze ven weken opgenomen. Zijn hoofdje draagt sporen van geweldpleging, zijn linkeroogje is dermate bescha digd dat het voor goed is verloren. Ook het rechteroogje vertoont letsel, doch men hoopt er in te slagen in dit oogje nog enig licht te behouden. De ouders van dit stumpertje zijn, nadat de Rotterdamse kinderpolitie deze afschuwelijke zaak had onder zocht, ter beschikking van de justitie gesteld. Het zijn de 26-jarige bouwvakarbei der B. A. H. en zijn 24-jarige echtge note I. A. V. Tegenover de politie ver klaarden zij niet te weten hoe hun baby al die ernstige verwondingen heeft opgelopen. De vrouw voegde daar nog aan toe dat het haar wel was opgevallen dat de baby zoveel spuwde. De in verzekerde bewaring gestel de bouwvakarbeider werd enige ja ren geleden ook al van kindermishan deling verdacht. Hij was toen met een andere vrouw getrouwd en het uit dat huwelijk geboren kindje liep ken nelijk tengevolge van mishandeling acht gebroken ribben en een ge kneusd dijbeentje op. Wegens ge brek aan bewijs kon in deze trieste zaak niet tot een vervolging van H. worden overgegaan. Op last van de officier van justitie zal thans allereerst worden onder zocht in hoeverre bij H. en bij diens tweede echtgenote sprake kan zijn van geestelijke afwijkingen. DEN HAAG. Een beslissing over de opvolging van prof. mr. P. J. Oud als lijstaanvoerder van de V.V.D. door dus. H. A. Korthals is spoedig te verwachten. Zaterdag zal het bestuur van de V.V.D. in Utrecht overleg ple gen. met de Kamercentrales van de liberale partij over het advies dat aan de partij zal worden gegeven met het oog op het samenstellen van de groslijst voor de Tweede-Kamerver kiezing van 1963. Prof. Oud -heeft reeds te kennen ge geven zijn plaats als politieke leider van de V.V.D. te willen inruimen als de partij drs. Korthals als zijn opvol ger aanwijst. Over de hervormingen m de partij, die drs. Korthals als noodzakelijke voorwaarde voor de vervulling van zijn functie beschouwt zal zaterdag ook worden beslist. Voorts ziet het er naar uit dat er wijzigingen zijn te verwachten in de partijleiding. Deze betreffen te func tie van de vice-voorzitter en de secre taris, die thans in handen zijn van mr. H. van Riel en de Haagse wet- houder D W. Dettmeijer. Indien prof. Oud blijft bij zijn twee jaar geleden kenbaar gemaakte voornemen om het partijvoorzitterschap neer te leggen, zal het dagelijks bestuur bijna geheel m andere handen overgaan. <A.P.) - De vrouw nVr v" g het neerstorten van- een dVnVto»r ykegjuj&je in de buurt van ae Duitse stad Tecklewburg om het ie alfdehf'Fn^o gisit,er"1 geïdentificeerd lène Van MlcMenburg°ren hert°gin He" 38-i|Srige hertogin was getrouwd V VeVh gyptlS'c-he ingenieur. Zij woon vliegtuig had VaTr va^^^tan^ Ook de piloot v-an het vliegtuig kwam om bij het ongeluk. S kwam De weersverwach ting geldig tot van avond: Overwegend zonnig en droog weer met hogere temperatu ren. Zwakke tot matige, aam de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige oos telijke wind. MIESJE: Het wordt een pan zonder vuilnisman! zon op 4'32> onder 0 49 ma3n °P 14'34, maan onder

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1