Meer J ic lil in aanleg van zwembad in Goes J J GED. STATEN KEURDEN Zeeuws - thuisfront opgericht voor Nw - Guinea-militairen RAADSBESLUIT TOCH GOED Burgemeester Den Beer stelde Jachtwerf Veere officieel in bedrijf WAT LETU '«proef rit IOOO maak met de Werkloosheid in Zeeland verder teruggelopen Grote behoefte aan zwembad Mulo-examens EINDE VAN LIJDENSWEG IN ZICHT? aiTUATIt ZWEiliWkD. - Domburg kreeg li midget-golfbaan Adj.-directeur van gemeentewerken Goes naar bedrijfsleven „Niets dan lof" Drie bassins Schip zonk in vluchthaven Zijpe Spreeuwenplaag in Kamperland Geslaagden van chr. lyceum Regionale werkplaats biedt mogelijkheden voor ongeschoolden Bejaarden uit Ovezande naar Brabant Eindexamen M.M.S. Hoofd bedrijfsschool Zaterdag 7 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. Gedeputeerde Staten hebben, na een aanvankelijke weigering, alsnog hun goedkeuring gegeven aan het besluit van de gemeenteraad om grond aan te kopen voor de aanleg van het zwembad te Goes. Dit betekent, dat de uitvoering van dit project opnieuw een stapje dichter bij de verwezenlijking is gekomen. De plannen zijn bestekklaar en het gemeentebestuur wacht met ongeduld op de rijksgoedkeuring en op de bijdragen van bet ministerie van maatschappelijk werk (in het kader van de sociaal-economische infra structuur). Het begint er dus op te lijken, dat het einde van een heel lange lijdensweg in zicht komt. c iiïiïilSp: ®/S*: TP e r~~l DOMBURG. De Domfeurgse burgemeester, mr. W. J. E. Crommelin, bleek gistermorgen beslist aanleg te hebben voor de midgeit-golfsport. Met drie goed gecalculeerde tikken wist hij het kleine witte balletje in het daar voor bestemde gat in de grond te drijven. Hiermee verrichtte hij de officiële opening van de gloed nieuwe midget-golfbaan .Delta" aan de Vroonweg in Domburg. In zijn openingswoord wees de heer Crommelin erop dat Domburg hard op weg" is van kleine bad plaats naar een wat moderner en mondainer status te groeien. De aanleg van een midget-golfter- rein paste in deze groei voortref felijk, aldus de burgemeester, die een dergelijk terrein niet alleen belangrijk vond voor de badgas ten maar ook voor de inwoners van Domburg zelf. Men moest tenslotte de oude bronnen van in komsten laten schieten. De opzet van tiet gemeentebestuur van Domburg een kleine maar moderne badplaats te maken had wel veel voe ten in de aarde maar het streven van de gemeente naar een zekere standing kon de burgemeester wel geslaagd vin den. Als een vorm van vrijetijdsbesteding vond de burgemeester de midget-golf- sport een fijnzinnig spel dat met de nodige concentratie moet worden be dreven. Daarna dankte de eigenaar van de baan, de heer J. A. de Nijs te Cad- zand, het gemeentebestuur en de direc tie van het Badhotel voor hun mede werking, waarna de burgemeester be wees een goede (golf)slag te kunnen slaan. Het midget-golfterrein bestaat uit achttien banen. Soortgelijke banen ex ploiteert de heer De Nijs in Cadzand en Vlissingen. Plannen om te komen tot nog meer banen in andere Zeeuwse badplaatsen koestert de heer De Nijs (nog) niet. -b tl v —vb O L—4 MIDDELBURG. In Wohler te Middelburg is gisteravond op gericht een Zeeuws thuisfront voor de militairen in Nieuw-Gui- nea. Het initiatief daartoe is des tijds genomen door de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Ned. bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis. De ver gadering van gisteren werd voor gezeten door de heer M. W. Tem- me van het veteranen-legioen uit Middelburg. Zoals wij woensdag jl. reeds meldden is er in Kapelle-Biezelinge een secre tariaat gevestigd, waarop men in de afgelopen weken reeds vele adressen ontvangen heeft van Zeeuwse militai ren die in Nieuw-Guinea zijn. Ook zijn er al gelden binnengekomen. Wij noemden reeds het gironummer van de eerste actie (no. 154617 ten name van de Nutsspaarbank te Kapelle onder vermelding „Thuisfront"). In de gisteravond gehouden verga dering werd men het erover eens de GOES. Ook de adjunct-directeur van de dienst gemeentewerken in Goes, de heer H. Plasschaert, heeft een func tie in het bedrijfsleven aanvaard. Hij treedt daarmee in de voetsporen van zijn vorige chef, de heer J. Oranje, die eveneens naar het bedrijfsleven over ging. Met ingang van 1 september treedt de heer Plasschaert in dienst van een grote woningbouwvereniging in Rotter dam-Zuid. Hij wordt daar hoofd van dê technische dienst en krijgt de supervi sie over circa 9000 woningen. De heer Plasschaert is ruim drie jaar m Goes werkzaam geweest. Bejaarden Heinkenszand maakten uitstapje HEINKENSZAND. De bejaarden van Heinkenszand hebben hun jaarlijk se uitstapje gemaakt. De reis begon 's morgens om 8 uur en ging via Bred? en Rotterdam naar Den Haag. Hier werd het Vredespaleis bezocht. Daarna ging men naar Scheveningen waar on danks de zeer harde wind toch de pier werd betreden. Enkele klommen niet tegenstaande hun hoge leeftijd, die ge middeld 70 was, op de hoge toren. Ze waaiden er haast af maar bereikten toch de top. Daarna werd aan de te rugtocht begonnen. Deze ging door het Westland naar Hoek van Holland en van daar via Rotterdam huiswaarts.Om half tien waren ze weer in Heinkens zand waar evenals vorige jaren de mu ziekvereniging „Euterpe" gereed stond om de oudjes te verwelkomen. Na een pittige mars werd door velen bij he* gemeentehuis nog de rondedans gedaan waar ook deze dag mee afgesloten werd. Het is inderdaad een lange lijdensweg met het zwembad. Al vele jaren achtereen worden pogingen in het werk gesteld om in Goes te komen tot realisering van een zwembad. Door allerlei omstan digheden kwam er steeds weer een kink in de kabel. Zeer tot ongenoegen van .de zwemliefhebbers. Zij moeten nog steeds hun heil zoeken in het Goese Sas, waar een primitieve zwemgelegenheid aan wezig is en die bepaald niet voldoet aan de tegenwoordige eisen. Het zwembad voor Goes in te kening gebracht. De gearceerde gedeelten zijn de gebouwen, die bij het zwembadproject behoren. Ge heel links de garderobes, met daar onder, iets rechts, het filtergebouw. Verder ziet u op de tekening de bassins. Het kleinste "is bestemd voor de kleuters en het grootste is het lioofdbassin, ondermeer voor het houden van wedstrijden. Hele maal bovenaan vindt u het gedeelte, waar de speelwei zal worden aangelegd. Het is overdreven te beweren, dat de zwembaden op de Bevelanden dik gezaaid zijn. Naast het sinds kort in gebruik zijnde drijvende zwembad in Wolfaartsdijk is op Zuid-Beveland geen enkel zwembad te vinden. Het is daarom geen overbodige luxe voor Goes, dat er een zwembad komt. Er wordt als het ware om „geschreeuwd" door de vele zwemliefhebbers. Het is buiten kijf, dat er een grote behoefte bestaat aan een naar de eisen des tijds ingericht zwembad. De plannen voor het Goeze zwembad zijn modern van opzet. De eerste besprekingen over een zwem bad dateren al uit 1953. Thans, negen later, is het zover, dat er enig licht in de situatie komt, al is de hemel dan nog niet helemaal opgeklaard. Ged. Staten hebben inmiddels toch hun goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit inzake de grondaankoop voor het zwembad. Het is te verwach ten dat op dit punt geen moeilijkheden meer te verwachten zijn. Burgemeester mr. F. G. A, Huber vertelde ons, dat hij bijzonder blij is met de grote medewerking van het pro vinciaal bestuur. ,,Ik heb daarvoor niets dan lof'' zo zei hij. Aanvankelijk was het zwembad ge projecteerd op het terrein aan de Oude Singel, waar nu de zomeravondvoetbal lers naar hartelust hun balletje trappen. Dwars door dat terrein is echter het tra cé van de oostelijke rondweg gedacht, zodat ook de plaats van het zwembad in het gedrang kwam. Die plaats is nu ietwat opgeschoven naar de richting Kattendijke. Het gehele terrein, inclusief een speel wei, beslaat een oppervlakte van rond 30.000 vierkante meter. De plannen zelf, ontworpen door de Ned. Heide Mij., on dergingen in de loop der jaren enkele wijzigingen in details. In grote lijnen konden de vroegere plannen gehand haafd worden. Om te beginnen is er een diep bas sin, het hoofdbassin, met een diepte vari ërend van 1.20 tot 3.50 meter. Het bassin is 50 meter lang, waardoor het uitste kend geschikt is voor het houden van wedstrijden. Verder is er een middeldiep bassin, dat twee gedeelten beslaat. Het heeft een diepte van 80 cm tot 1.20 meter. Aan dit bassin is een ondiep gedeelte gekop- ?eld met een diepte van 30 tot 80 cm. en slotte telt het zwembad een speciaal bassin voor de kleuters met een diepte die varieert van 10 tot 30 cm. In totaal Sjj£ ei dus drie bassins, terwijl het hoofdbassin nog beschikt over tribunes. De gebouwen ontbreken evenmin. In de eerste plaats is er een filtergebouw voor de zuivering van het water. Daar naast moeten wij noemen de gardero bes, kleedhokjes en douches. Voor de dames zijn er 30 wisselcabines beschik baar en voor de heren 24. Ook voor de jongens en meisjes zijn er aparte kleed kamers. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat niemand de bassins kan induiken zonder dat hij gebruik heeft gemaakt van de zgn. waadgoot, dit om de voeten te spoelen. In de huidige plannen is geen rekening gehouden met een overdekt bad. Bij het zwembad wordt ook gerekend een .speelwei van 15.000 vierkante meter. BRUINISSE. Het motorschip Rea. schipper A. Rensen uit Terneuzen is in de Vluchthaven te Zijpe gezonken. Het 852 ton grote motorschip was ge laden met grint op weg van Duitsland naar Gent toen het in de Dordtse Kil machineschade kreeg. Door de sleep boot Nicole, schipper J. Bergsma uit Dordt, werd het schip gesleept toen men onderweg bemerkte dat men ook water begon te maken. In de Vluchthaven te Zijpe werd het schip aan de palen gemeerd en men dacht niet anders dan dat het op de waterdichte schotten zou blijven drijven. Een pompboot om het schip leeg te pompen was reeds besteld. Plotseling begon het schip echter zo snel te zin ken dat de opvarenden, man, vrouw en vier kinderen, zo vlug mogelijk van boord moesten en op de sleepboot moesten overstappen, met achterlating van bijna al het huisraad en de meube len. Men vermoedt dat een galan, dat is een deel van de schroefas is losge raakt, waardoor het water met kracht door de schroefkoker naar binnen kwam. Het zwembadplan van Goes ziet er keurig uit. Het is te hopen, dat spoedig met de uitvoering kan worden begonnen. Of het inder daad spoedig kan zal afhangen van de 'goedkeuringen van enkele „hogere instanties", die mede een stem in bet kapittel hebben. Ten stadhuize zijn de verwach tingen niet pessimistisch. In ieder geval staat het als een paal boven water, dat Goes erg verlegen zit om een zwembad. Heit is zelfs noodzakelijk, dat er een zwembad komt. KAMPERLAND. De Kamperlandse bessentelers hebben de laatste dagen te kampen gehad met een spreeuwen- plaag. Verondersteld wordt, dat de langdurige droogte daarvan de oorzaak is, omdat deze vogels de nog niet rijpe bessen afpikken om daarmee hun dorst te lessen. Het is gebleken, dat knalapparaten e.d. niet helpen om de spreeuwen te verjagen. Men is begonnen om mosse len op de percelen uit te zaaien, die dan bij het sterven een stank versprei den, waardoor de vogels wegblijven. GOES. Op grond van het eindexa men der afdeling Gymnasium aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes, verkregen een getuigschrift-ai- pha: de dames C. Homburg uit Vlissin gen. W. A. van der Klis uit Zierikzce, A. Pols uit Middelburg, M. J. de Schip per uit 's-Heer Arendskerke en de he ren C. de Blaey uit Kapelle. I. N. Dek ker uit Lewedorp, M. J. Hillebrand uit Goes, A. C. de Hollander uit Hans- weert. Het getuigschrift-bèta werd uit gereikt aan de dames: C. J. Boeij uit Wemeldinge. D. D. van Fraassen uit Goes, C. M. Vrijlandt uit Borssele en de heren G. P. Beneder uit Baarland en A. Lokerse uit Kruiningen. MIDDELBURG. De totaie werk loosheid van mannen is in de maand juni in Zeeland teruggelopen van 886 tot 811 (vorig jaar juni 910). Van deze reserve van 811 is 546 minder geschikt (vorig jaar 487). Met uitzondering van het rayon Tholen deed zich in alle rayons een daling voor (in enkele bleef het cijfer gelijk). Boven het provinciaal promillage (14) kwamen nog uit de rayons Hulst (20), Middelburg (19), Oostburg (27), Terneuzen (16). In ver gelijking met vorig jaar laat Oostburg een aanzienlijke daling zien (van 21? naar 131), maar Middelburg een lichte .stijging (van 140 naar 162). Het aantal arbeiders werkzaam op aanvullende werken liep in. juni terug van 47 naar 29. In de 'bouwnijverheid bedraagt de geregistreerde arbeidsreserve 33, waar van 24 in de water-, spoor- en wegen- bouwsektor. De reserve in de burger lijke- en utiliteitsbouwsektor (9) 'is dus te verwaarlozen. De vraag naar man nelijke arbeidskrachten in Zeeland nam sinds de vorige maand met bijna 100 toe (van 878 tot 976). Vorig jaar was in juni de vraag nog groter (992)De grootste vraag werd genoteerd in de bouwnijverheid (413 tegen mei 1962 351 en juni 1961 347) en de metaalnijver heid (353 tegen mei 1962 343 en juni 1961 366). Naar de verschillende rayons bekeken is de grootste vraag genoteerd in Goes (143), Middelburg (135), Ter neuzen (150), Vlieringen (152) en Zie rikzee (171). Het aanbod van vrouwen nam ten op zichte van de vorige maand iets af (van 125 naar 114, vorig jaar juni 57). De hoofdinspecteur-directeur bij hef districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening deelde ons mee dat er bij vele scholieren de geneigdheid is om tijdens de vakantie ergens te gaan werken. Verschillende jongelui heb ben zich reeds bij de arbeidsbureaus laten inschrijven en diverse werkge vers hebben al bij deze bureaus om krachten gevraagd. Het is de bedoe ling dat deze jongens en meisjes niet langer dan drie weken op een bepaald bedrijf werken. Wie in zijn vakantie de handen uit de mouwen wil steken kan zich dus melden bij de arbeids bureaus. Daar verlangt' men echter dat de jongelui schriftelijk toestem ming hebben van hun ouders. Verder wees de hoofdinspecteur-direc teur ons nog op de mogelijkheid voor ongeschoolde arbeiders om via de re gionale werkplaats voor volwassenen een vakopleiding te krijgen. Mannen van 19 tot 40 jaar die voorheen niet in de gelegenheid waren scholing op te doen of die gelegenheid niet pen hebben kunnen nog steeds op werkplaatsen in Middelburg en Terneu zen terecht. Daar ontvangen zij dan een individuele opleiding, bijvoorbeeld in het metaal- of bouwvak. Men kan zich het gehele jaar door voor een der gelijke scholing opgeven. Na de oplei ding bestaan er uitstekende plaatsings mogelijkheden in het bedrijfsleven. Smit-Bolnes N.V. te Zierikzee heeft O', het ogenblik een 25 man in dienst it opgeleid zijn in de regionale werkp'a- te Bergen op Zoom. Deze 28 man r kea em kwmt mm <mé jinnmnmt uit. OVEZANDE. Hoewel het weer niet bepaald mooi was te noemen is de reis voor de bejaarden niettemin .goed ver lopen. Met twee bussen van de A.M.Z. werd naar het Eurostrand te Valkens- waard gereden het hoofddoel van de 'tocht. De terugtocht werd aanvaard via .het boshotel Hoeven, waar de warme maaltijd werd gebruikt. actie-Kapelle over te_ nemen en een provinciaal actiecomité te vormen, dat zich allereerst belasten zal met het aangeven van de lijn waarlangs ge werkt moet worden. Het ligt in de bedoeling het gironummer te Kapelle te handhaven. Elke Zeeuw die dus een bepaald bedrag wil geven voor onze jongens overzee kan dit doen. of rechtstreeks op het genoemde giro nummer of via de plaatselijke werk- comité's, die in nauw contact staan met de provinciale werkcommissie (actie-comité). In enkele andere pro vincies van ons land bestaan al der gelijke „thuisfronten". Het gaat erom snel en spontaan te werken, omdat de Nederlandse (dus ook de Zeeuwse) militair in Hollandia, in Fak-Fak, in Merauke, maar vooral in de bush-bush behoefte heeft aan bepaalde dingen, zoals goede sigaretten, rolfilmpjes, enz. enz. Het doel van het Zeeuwse thuisfront is natuurlijk in de eerste plaats om zoveel mogelijk geld bijeen te zamelen en daarna goederen te zen den naar Nieuw-Guinea. Met het uit zoeken van die goederen zullen zich oud-Indiëmilitairen belasten omdat zij uit ervaring weten waarnaar de mili tair in de tropen het meest uitziet. Het actiecomité wil bij voorkeur met lijstcolleetes en giftenzakjes wer ken, omdat het dit de ""meest aanbe volen manier van geldinzamelen vindt. Daarnaast zou het graag zien dat het zo spoedig mogelijk de be schikking kreeg over adressen van de Zeeuwse militairen op Nieuw-Guinea. GOES. Bij de voortgezette mulo-exa mens slaagden in Goes de dames: A. J. Ka- relse, Wemeldinge; F. A. Adriaanse, A. S. Corstanje, J. de Visser en M. M. van der Wal, allen te Middelburg; E. Coppoolse, Serooskerke (W); E. J. Verburg, Kloetinge; L. de Koeijer en J. A. Lampert, Yerseke en A. van Elven, Wissenkerke; (deze dames behaalden ook het middenstandsdiploma). M. Wouteree, Veere; P. A. Geelhoed, Kam perland; A. v. d. Weel, Middelburg. Heren: A. A- Glerum, H. Sehouwenaar en. L. de Best, Wemeldinge; L. van) Eijzeren, Aaigte- kertoe; M. D. Biedijk, Yerseke; P. A. Wiele- mafcer, Serooskerke (w); V. C. Heyigelaar, L. de Jongh en L. Koole, Middelburg. (Ook met middenstandsdiploma) GOES. Aan het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes slaa.gden voor het eindexamen middelbare school voor meisjes, de dames J. H. Donner, C. P. Huybregtee, N. J. de Jonge, C. P. Sloover uit Goes; J. F. Herselman. W. M. Markusse uit Kapelle; R. H. Hollestelle uit Souburg; M. S. van der Peijl uit Kloetinge; D. J. Scheele uit Biezelinge; G. M. van Waveren uit Haamstede en A. P. Weststrate uit Krabbendijke. VEERE Met het onthullen van een groot geel naambord heeft burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael gistermiddag aan de monding van het Kanaal door Walcheren de nieuwe Jachtwerf Veere officieel geopend. Even later gleed een statig Belgisch jacht de „Spray" van de helling van de werf in het waterhet eerste schip dat deze werf heeft opgele verd. Fier wapperde de nationale driekleur boven en naast de grote oude vliegloods, die Rijkswater staat voor een „kleinigheid" aan de gemeente Veere verkocht om dit bouwwerk mogelijk dienstbaar te maken voor de watersport. Lang behoefde de gemeente Vee're niet op een gegadigde te wachten. Uit Haarlem kwam de heer E. C. Keur over. die het gemeentebestuur vertelde dat hij „wel i'ets zag" in de loods. Gis teren kon men aanschouwen waartoe de plannen van de heer Geur geleid heb ben. In een enorm grote ruimte binnen het loodsencomplex kon de heer Keur gis teren een groot aantal genodigden ver welkomen. Hij zei bijzonder tevreden te zijn over de medewerking van de ge meente Veere en Gedeputeerde Stalen. De heer Keur vertelde grote verwach tingen te hebben van de watersport in dit gebied. Hij bracht dank aan ver schillende zaken, onder wie de firma Kodde uit Veere, die in zo korte tijd de loods hebben omgetoverd tot een goed geoutilleerde en bruikbare ruimte voor het bouwen van schepen, het stallen van jachten (ook in de winter) en het etaleren van nieuwe schepen. Ook is er een service-station gebouwd. Het zal nu voortaan mogelijk zijn vaartuigen die over de weg aangevoerd worden bij de jachtwerf te water te laten. En verder kunnen boten hier gerepareerd worden. Burgemeester Den Beer zei bewonde ring te hebben voor de moed, de voort varendheid, maar bovenal de durf van ""UDDELBURG. De heer J. Meyer, our van de regionale werkplaats '•'"'burg. is benoemd tot hoofd h "'vijfsschool van de Haagse Ketel- en Appaiatenfabriek te Goes. de heer Keur om een onderneming als deze in Veere gestalte te geven. Hij herinnerde nog eens aan de beraadsla gingen binnenskamers over de nieuwe jachtwerf. De burgemeester noemde de werf een prachtige compensatie voor de gederfde visserij. Hij overhandigde de heer Keur ten slotte ais dank een flesje likeur. (Ingezonden mededeling) Boven: burgemeester jhr. Den Beer Poortugael trekt het doek weg dat het naambordje: „Jachtwerf Veere" beschermde; onder: het eerste schip glijdt van de helling van de werf in het water van het Kanaal door Walcheren.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3