Zenuwoorlog op Algerijns grondgebied Adenauers leiderschap in gevaar Politie mishandelt student - barkeeper fifiËMBgl/ Geen zon maar stoom BAAYENS De Bilt: Droog DR. MENDE: ZO KAN HET NIET DOORGAAN u Papoea's naar Nieuw-Guinea Kwestie-Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar geregeld BETER Examenwerk in gruizels Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wilde geruchten over invasie PLANCKAERT WAS AB GELDERMANS TE SNEL AF Zie verder pag. 11 GEEN STRAFBAAR FEIT BIJ EN NA ONGELUK IN LEEUWENKOOI Eerste explosie van waterstof onder de grond MAISON VAN WESTEN DCVAHUlS R'Jke keuze Schrijver's Stoffenhuis DE MUYNCK ONDERZOEK INGESTELD William Faulkner overleden VERWACHTING NA UITLATING OE THANT w „OPTIEK Man mishandelde zijn vrouw BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN, Directeur. JACl}. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,62 p. w, 1 8,06 per Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met minimum van 1,— 17e JAARGANG No. 5095 Zaterdag i7 juli 1962 LGIERS. In geheel Algerije heerste gisteren de grootste verwarring. Troepen die vice- premier Ben Bella verkiezen boven de wettige regering van premier Ben Khedda zouden zich reeds hebben meester ge maakt van het gebied om Oran. Andere dissidente eenheden van het Algerijnse bevrijdingsleger zouden zich opmaken om de j rest van het land te bezetten, j Marokaanse troepen zouden zich hebben meester gemaakt van een dorp op Algerijns ge bied, niet ver van Colomb-Bé- char, waar de Fransen hun.ra ketten beproeven. T egengesproken Wat er van al deze berichten en ge ruchten waar is, was gisteravond moeilijk uit te maken. Het bericht van de Marokkaanse invasie werd later tegengesproken door de Ma rokkaanse regering en ook door een hoofdkwartier van de Algerijnse troepen in Marokko. ,,Wij staan op goede voet met het Franse leger en met het Marokkaanse en er is aan de grens geen sprake van moeilijk heden", zo werd verklaard. Wat de toestand in en om Oran betreft de geruchten over de bezetting van de stad of de directe omgeving door dissidente troepen onder bevel van Boumedienne, de ontslagen chef staf van het bevrijdingsleger, kwa men uit Algiers en niet uit Oran zelf. In Oran scheen men van niets te we ten. De daar gelegerde Algerijnse troepen gehoorzamen aan de bevelen van Souya Lahouari. die benoemd is door de voorlopige regering van Ben Khedda. Veel ernstiger vond men het gister avond in Oran dat er bij de wilde schietpartij van donderdag 96 doden blijken te zijn gevallen, namelijk 75 Algerijnen en 21 Europeanen. Er wa ren 163 gewonden. Deze ontstellende cijfers zijn gistermiddag laat bekend gemaakt door een gemengde commis sie van arabieren en Europeanen. Op twee na bleken alle doden schotwon den te hebben. Ook gisteren zijn er af en toe scho ten gehoord in Oran, maar er schij nen geen slachtoffers te zijn gevallen. Het Franse leger patrouilleert, samen met eenheden van het Algerijnse le ger, in het centrum van de stad. Geen botsingen De pogingen die president Nasser en koning Hassan van Marokko nog steeds doen om te bemiddelen tus sen de Algerijnse leiders hebben tot nu toe niets opgeleverd. Ook gisteren is het nog nergens tot botsingen ge komen tussen de aanhangers van Ben Khedda en die van Ben Bella. Het is echter duidelijk dat nog altijd troe pen overlopen naar Ben Bella. Een nieuwe moeilijkheid wordt gevormd door de kleine Algerijnse communis tische partij. Zij heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin zij de leiders van het Bevrijdingsfront ervan beschuldigt dat zij in de grote steden proberen de communisten te onder drukken. De communistische partij maakt in haar beschuldiging geen on derscheid tussen de aanhangers van Ben Khedda en die van Ben Bella. Incident In Algiers heeft de arabische bevolking gehoor gegeven aan de oproep van premier Ben Khedda om weer aan het werk te gaan. Het enige incident in de hoofdstad was een massaal be zoek van enige honderden arabische vrouwen aan de kathedraal. Zij ke ken nieuwsgierig rond, betastten de gewijde voorwerpen, maar namen niets mee. Toch was de toestand on aangenaam. Een officier van heit be vrijdingsleger betrad daarom de preekstoel, reciteerde een paar ver zen uit de Koran en maande toen de vrouwen, de kerk te verlaten. „Denk eraan dat alle godsdiensten geëerbie digd moeten worden!" waarschuwde hij. Arabische politie leidde vervol gens de vrouwen zonder moeilijkhe den naar buiten. KABINET IN BONN WANKELT Van onze correspondent BONN. - Als een krakende wagen beweegt de Westduitse regering zich op het ogenblik voort. Niemand minder dan dr. Mende, de voorzitter van de kleinste regeringspartij, de E.D.P. (Freie deutsche Partei), heeft gisteren in Diissèldorf ver klaard: „Het kabinet maakt een zware crisis door. Zo kan het niet voortgaan." Volgens dr. Mende zal woensdag in Bonn in een gesprek tussen beide coa litiepartners, de C.D.U.-C.S.U. (Ade nauers christen-democraten) en de F.D.P. worden besloten of men nog verder zal samenwerken. Het huidige klimaat tussen beide groepen maakt een redelijke samenwerking onmoge lijk. HARDE WOORDEN Mende verklaarde voorts dat de F.D.P. niet bereid is over haar rug de strijd in de C.D.U C.S.U. over de opvolging van Adenauer te laten uitvechten. Hij beschul digde de linkervleugel van de C.D.U., die uit de vakbeweging voortkomt, ervan dat hij naar de socialistische S.P.D. neigt en zelfs al overleg met deze oppo sitiepartij heeft gepleegd over de vorming van een coalitie tussen C.D.U. en S.P.D. LUCHON. Planckaert heeft gisteren in de tijdrit van Luchon naar Superbagnères de gele trui veroverd in de Tour de France. Dit Belgische wapenfeit beroofde Geldermans van de illusie het lei derstricot te grijpen. Wel klopte de Nederlander op overtuigende wijze zijn rivaal Simpson, maar hij moest buigen voor de grotere klimcapaciteiten van Desmet en Planckaert, die achter Bohamontes tweede werd. Planckaert heeft nu in het alge meen klassement een voorsprong van 1 min en 5 sec op Geldermans. ter wijl Desmet een voorsprong van vijf tien seconden op de Nederlander heeft. Anquetil naderde Geldermans tot op drie seconden. Van de Nederlanders leverde niet Geldermans. maar Piet van Est de beste prestatie. Met een tijd van '51 min. 26 sec. klopte hij Geldermans met 12 seconden. In de Ronde van de Toekomst za ten de Nederlanders weer vooraan. De 23-jarige Jan Hugens fietste via een fel duel met de Spanjaard Gomez del Moral naar de gele trui. Henk Nijdam maakte de Nederlandse victo rie compleet door op de tweede plaats beslag te legen. De oranje- ploeg reed zich gisteren eveneens weer naar de eerste plaats in het dagploegeoklassement. Dr. Erich Mende Deze harde woorden van Mende komen twee dagen voor de verkie zingen in Noordrijn-Westfalen en hebben dan ook zeker het een en ander te maken met de verwachting dat de F.D.P. daarbij verlies zal lijdén. Aan de andere kant is het zonneklaar dat het in de regerings coalitie in Bonn nog nimmer zo ge kraakt heeft als in de laatste weken. Over drie belangrijke vraagstuk ken heerst tussen de F.D.P. en de C.D.U.C.S.U. slaande politiek ruzie: l De affaire-Fibag, waarbij de F.D.P. in de Bondsdag de dood steek gaf aan het voornemen van de C.D.U.-C.S.U. om het rapport hier over, dat Strauss, de minister van de fensie (C.S.U.), had moeten redden, te aanvaarden. REBELLIE O De twist over het bedrag dat uit de staatskas aan de drie partijen in Bonn wordt toegekend. Door re bellie van vier leden van de C.D.U. moest dit bedrag van twintig miljoen mark volgens het aantal zetels in de Bondsdag verdeeld worden, hetgeen, de F.D.P. op 750.000" mark kwam te staan; van tevoren was nl. tussen de Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN Michel Lecrocq, de 34-jarige leeuwentemmer van Bolti- ni, is op het kerkhof van Enschede begraven. Na onderzoek is de jus titie tot de overtuiging gekomen, dat noch het ongeluk met de leeu wen, nodh de medische behande ling daarna, enige activiteit van haar vergde. Mr. H. van Buuren. substituut offi cier van justitie te Zutphen, deelde ons het volgende mee: Bij het ongeluk met de leeuwen is door niemand een strafbaar feit gepleegd. Het optreden met leeuwen onttrekt zich aan het oordeel van de justitie. Na de berich ten, als zou de gewonde dompteur zaterdagavond in het ziekenhuis van Zutphen een onjuiste behandeling heb ben ondergaan, heb ik de begrafenis opgeschort om een nader onderzoek te laten instellen. Tijdens dat onderzoek is zonneklaar komen vast te staan, dat men in het ziekenhuis in Zutphen bij de behandeling niet heeft gefaald. Op het graf van Lecrocq zal een steen worden geplaatst, waarvoor het geld door directie en personeel van Circus Boltini is bijeengebracht. Een bronzen leeuwtje, dat tussen de kle ren van de dompteur werd gevon den, zal ou de steen worden gemet seld. WASHINGTON (Reuter, AP). Voor het eerst is onder de grond een waterstofexplosie teweeggebracht. Dat gebeurde gisteren in de woestijn van Nevada, op ongeveer 200 meter diepte. Het was de zwaarste ontplof fing die ooit ondergronds in de Vere nigde Staten was veroorzaakt. De kracht van de ontploffing kwam over een met die van 100.000 ton TNT. Onmiddellijk na de explosie werd bij klaarlichte dag boven het terrein waar de proef werd genomen een hel le lichtflits zichtbaar. Tonnen aarde, stof en verpulverde rotsblokken wer den ruim twee kilometer de lucht in geslingerd. Er ontstond een padde stoelwolk die oprees tot negen kilo meter hoogte. Volgens de eerste voorlopige bere keningen kwam maar vijf procent van de vrijgekomen radioactieve stoffen in de dampkring terecht. De overige 95 procent werd in de bodem vastge houden of viel met de hoog opgewor pen aard* terug naar de oppervlakte. C.D.U. en de F.D.P. een andere ver deling afgesproken. De strijd om de loonsverhoging gen van ambtenaren en mijn werkers waarvoor de minister van financiën Starke (F.D.P.) moet op draaien. EERST VOORZITTERS Woensdag zullen eerst Adeauer en Mende over deze tegenstellingen praten, daarna komen grote groepen van vertegenwoordigers van de C.D.U.-C.S.U. en de F.D.P. bijeen. Hier zal uiteraard gesproken wor den over de nieuwe regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, die volgens Mende en Adeauer uit C.D.U. en F.D.P. moet bestaan. Maar de mi nister-president van deze deelstaat, Meyers (C.D.U.), en het links-geori- enteerde Bondsdaglid Katzen (C.D.U.) voelen daar weinig voor en willen met de socialisten in zee gaan. Zou het woensdag niet tot een com promis komen, dan zau dit vierde ka- binet-Adenauer reeds na neigen maan den uiteen vallen. Dat zou onherroe pelijk het afscheid van Adenauer als Bondskanselier inhouden, omdat een coalitie van C.D.U.-C.S.U. en S.P.D. nimmer onder Adenauer kan wor den aangegaan. Alleen kan de C.D.U.-C.S.U. niet meer regeren: zij kan in de Bonds dag slechts rekenen op 242 van de 499 stemgerechtigde leden tegen de F.D.P. op 67 en de S.P.D. op 190. Theoretisch zouden ook F.D.P. en S.P.D. samen kunnen gaan, in de po- titieke praktijk is dit niet waarschijn lijk. In de fiarre zomer van 296'2 heeft Rhenen een stoommachine naar het plaatselijke open zwem bad gedirigeerd. De stoomma chine zal moeten doen wat in betere jaren het werk van de zon was: Het op temperatuur brengen van het water. Vandaag en morgen worden in het bad zwemwedstrijden gehouden tussen Nederland en West-Duitsland. Rhenen wil zijn gasten warm ontvangen en daarom stond gisteren, tien meter buiten het bad, een stoommachine opgesteld om de temperatuur van het watet van veertien op achttien graden te brengen. Door slangen werd de hete stoom met het koele water ver mengd. Een stoker op de rechtse foto) volgde de ontwik kelingen nauwgezet, daartoe uitgerust met een thermometer. Dat niet alleen in Rhenen, maar ook in de kustplaatsen veel kou wordt geleden staat beschreven op pagina 13, De tweede-divisaeclub Hilversum heeft de eerste-elftalspeler van Volendam Maurer als voetbaltrainer gecontracteerd. Maurer volgt Theunissen op, die naar De Graafschap is overgegaan. Voor de dames-driekamp op 13 tot 15 juli te Ad-elboden tussen de tennisteams van Zwitserland, Frankrijk en Nederland is de Nederlandse ploeg als volgt samen gesteld: De Ridder. Baars, Weurman, F. Marinkelle en Sprayt. (Ingezonden mededeling) .U bent altijd welkom bij Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes BEUAlllllf voor i°ne en oud! L. Vorststraat 64 'e9eIj- en winterjassen GOES Bij ons lage prijzen HOOGZOMER AANBIEDING ipefc ongekende koopjes COUPONS - COUPONS in de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214 OXFORD (AP-Reuter). De Ame rikaanse auteur en Nobelprijshouder William Faulkner is gisterochtend op 64-jarige leeftijd overleden. Hij was na een hartaanval opgenomen in een ziekenhuis te Oxford in de staat Mis sissippi. Een nadere beschouwing over Faulk ner vindt TJ op pag. 5. Op kosten van regering Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Woensdag zul- len twee Papoea's die hier ver blijven, naar Nieuw-Guinea reizen om daar met hun landgenoten van gedachten te wisselen over wat on der de Papoea's in Nederland leeft aan inzichten over het geschil met Indonesië. Zij gaan op kosten van de regering. De Papoea's ds. Koiboer en de heer Wamna zouden oorspronkelijk deel uitmaken van de delegatie die met steun van de Nederlandse staat kundige studentenfederatie naar In donesië gaat voor een oriëntatiebe- zoek. Zij hebben zich daaruit terugge trokken, omdat zij eerst overleg met hun landgenoten in Nieuw-Guinea wil len plegen. (De (N.S.S.F.)-delega- tie, die naar Indonesië gaat, is in middels aangevuld. Zij zal ook op w ...sdag vertrekken. Nimmer bezwaar De reis van ds. Koiboer en de heer V.'a.-.na moet worden gezien o.m. te gen de achtergrond van vrager, van de heer Van Zeeland in de Nieuw- Guinearaad, waarin de kwestie van oriëntatiereizen naar Indonesië aan de orde is gesteld. Van de zijde van het ministerie van binnenlandse za ken werd er ons gisteren op gewezen, dat de Nederlandse regering er nim mer bezwaar tegen heeft gehad, dat een representatief samengestelds de legatie van Papoea's een oriëntatie- bezoek aan andere landen, cus ook aan Indonesië zou brengen. Ds. Koi boer en de heer Wamna staan op het standpunt, dat zo'n bezoek nuttig is. Zij zullen er dan ook op Nieüw-Gui- nea voor pleiten. Dat de regering de reis van de twee Papoea's bekostigt is, zo werd ons uitgelegd, niets bijzonders. Nederland betaalt regelmatig de kosten van rei zen, die Papoea's om allerlei redenen van Nederland naar Nieuw-Guinea en omgekeerd maken. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdam se politie stelt intern een onderzoek in naar een incident dat zich gister nacht op het Amstelveld heeft voor gedaan en waarbij een student, de heer Vlasman, van een trap werd gegooid en enkele malen door een poiitie-officier en agenten met gum mistokken op het hoofd en in het gezicht zou zijn geslagen. Het gebeurde op het ogenblik dat de kermis, die ruim een week op het Amstelveld heeft gestaan ter gelegen heid van de studentenfeesten, werd ge sloten. Volgens ooggetuigen, van wie er zich gisteren één bij de politie heeft gemeld, was er geen enkele aanleiding voor dit optreden. Volgens getuigen was de toedracht als volgt: Om ongeveer half twee kwamen enkele agenten een muziektent op de kermis binnen, waar het vertier nog in volle gang was. Het orkest stopte en de heer Vlasman, die achter de bar bediende, ging naar buiten om met de inspecteur die over de agenten (onge veer vijftien) het bevel voerde, over verlenging van de speeltijd te onder handelen. Op vorige dagen was het voorgeko men dat men tot kwart over twee nog muziek mocht maken. Het verzoek werd niet toegestaan. Dit werd de gasten in de tent meegedeeld en men stond op om af te rekenen en weg te gaan. Het orkest pakte zijn instrumen ten in. Er kwamen meer agenten bin nen, die het publiek tot vertrek maan den. Ook de inspecteur, een nog jonge man, kwam binnen. Hij had als enige een gummistok in de hand. Op. het ogenblik dat de muziektent op een handjevol mensen na ontruimd was kreeg de inspecteur een klein ver schil van mening met de heer Vlas man over een klant aan de bar, die nog een half flesje bier had staan. De poiitie-officier pakte de heer Vlasman beet en duwde hem de tent uit. Terwijl hij dat deed sloeg hij hem een paar maal met de gummistok op het hoofd. De student vroeg toen of dit het ant woord van de inspecteur was en werd vervolgens, zo zeggen de getuigen, door een agent van de trap die naar de muziektent leidde, naar beneden ge gooid. Sabels Op de begane grond zou hij vast gepakt zijn en tegen een speel automaat zijn aangedrukt. De student zei met de politie te willen praten en trachtte uit te leggen dat hij helemaal geen verzet of iets dergelijke in de zin bad. De agenten die hem vast hadden Van onze correspondent T ONDEN. Ik ben optimis- -Lj tiscsh en heb zeer goede hoop dat er op basis van het plan-Bun ker een regeling voor de kwestie Nieuw-Guinea getroffen kan wor den". Aldus vernamen wij gisteren uit de mond van Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de Uno. Wij kregen stellig de indruk, dat de heer Thant zeer goede redenen heeft voor zijn op timisme. Oe Thant, die drie dagen in Lon den is als gast van de Britse rege ring, heeft tijdens zijn ontmoetingen met premier Macmillan en Lord Ho- me de Britse minister van buiten landse zaken, o.m. over Nederlands Nieuw-Guinea gesproken. Aangeno men kan wel worden, dat hun visies op dit probleem niet uiteenliepen. In Londen meent men stellig, dat de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea vol gende week worden hervat. Dr. Van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, zal dan de Indonesi sche onderhandelaar Malik de verze kering geven, dat Nederland het plan- Bunker voïïedig aanvaardt, met in begrip dus van de overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aap Indonesië binnen de termijn, die daarvoor in het plan wordt genoemd en vóór de Papoea's dus gebruik kunnen hebben gemaakt van het hun toegekende recht van zelfbeschikking Dat de Nederlandse regering het plan-Bunker volledig aanvaardt, had secretaris-generaal Oe Thant vorige week al in zijn brief aan president Soekarno meegedeeld. Men kan hier uit afleiden, dat de ontmoeting van volgende week tussen dr. Van Royen en de Indonesiër Malik meer zal zijn dan het nog eens herhalen van ge noemde verzekering. Het is steUig een niet al te stout moedige verwachting, dat de eigenlij. ke onderhandelingen over de uitvoe ring van het plan-Bunker al vrij spoe dig na de hervatting van de bespre kingen zullen beginnen. Verloopt al les dan verder zonder moeilijkheden, dan zou de kwestie Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar nog gere geld kunnen zijn. Congo De waarnemend secretaris-generaal van de Uno heeft met leden van de sloegen hem volgens de getuigen her haaldelijk. Andere politiemannen trok ken hun sabels en sloegen daarmee naar omstanders die zich met het geval wilden bemoeien. Ooggetuigen bestrijden ten steUigste de officiële lezing die de politie gister ochtend in het dagelijks politierapport van het geval heeft gegeven. Die luid de: „Te plm. 1.30 uur moesten een inspec teur en een tiental agenten op het Am stelveld een eind maken aan de fees telijkheden. In een danstent wilde men ondanks gegeven waarschuwing niet ophouden en tenslotte belemmerde een student de doorgang. Toen hij verwij derd werd, keerde men zich tegen de politie, zodat tenslotte van de gummi stok gebruik moest worden gemaakt." Britse regering vooral gesproken over de moeilijkheden in Congo. Onze in druk is, dat hij het probleem aan dat land verbonden veel minder gemakke lijk oplosbaar vindt dan bijv. de kwestie Nieuw-Guinea. Oe Thant schijnt evenwel de hoop niet te heb ben opgegeven het probleem Katan ga te kunnen helpen oplossen zonder dat de wereldorganisatie opnieuw naar de wapens behoeft te grijpen. (Ingezonden mededeling) ü£T«.l(lt.S0EST& DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Celstraf geëist AMSTERDAM. „Ik vermoord je. ik maak een lijk van je", zei de 41- jarige fabrieksarbeider A. de M. op de avond van de zesde maart tegen zijn vrouw. Hij had haar daarna vast gegrepen en in een stoel achterover gedrukt. De twee kinderen van het echtpaar veertien en vijftien jaar oud hadden hun vader teruggetrok ken. „Het werd al helemaal zwart voor mijn ogen", zo vertelde mevrouw De M. gisteren voor de rechtbank in Am sterdam. Mr. H. Bouma, de officier van justitie, eiste voor poging tot dood slag een gevangenisstraf van twaalf maanden. Van die straf vroeg hij vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man was de laatste maanden vóór de ruzie maar enkele keren thuis geweest. Toen hij op 6 maart weer eens kwam, kregen de echtelieden ru zie over een afbetalingskwestie. „Ik was al vaker door mijn man mishandeld", vertelde de vrouw, „zo dat ik ontzettend bang werd." De fa brieksarbeider wist zich nauwelijks iets te herinneren: Het was meer een bravourstukje, bangmakerij", zo ver ontschuldigde hij zich. De verdediger van de arbeider zag in het gebeurde geen poging tot dood slag. Volgens hem kon hoogstens wor den gesproken van een poging tot mis handeling. Hij vroeg een lichtere straf. In Hongarije werd gisteren de koud ste julidag sedert negentig jaar gere gistreerd. De temperatuur kwam niet hoger dan 7.7 graden. In Zuid- en West Japan zijn sinds 1 juli 44 mensen om het leven gekomen tengevolge van overstromingen. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. De zelfde of iets hoge re middagtempera- turen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. MIESJE: 't Was voorHugens helemaal geen toer. 8 juli: zon op 4.29, onder 21.00; maan op 11.18, onder 0.00. 9 juli: zon op 4.30, onder 20.59; maan op 12.23, onder 0.10. Van onze weerkundige medewerker Tijdens het weekeinde hoeft men niet veel regen te ver wachten. Mogelijk blijft het op vele plaatsen zelfs helemaal droog. Heel langzaam verandert er namelijk iets in de verde ling van de luchtdruk. De de pressie boven het zuiden van Zweden werd steeds minder diep en boven de oceaan daalde de luchtdruk wat. Daardoor is een einde gekomen aan de aanvoer van koude lucht en daarmee neemt de kans op regen af. Tijdelijke opklaringen zullen vandaag de temperatuur op een wat hoger niveau brengen. Ook zondag is er kans op zon nige perioden. Daardoor mag dan opnieuw een kleine stijging van de temperatuur worden verwacht. Het dieptepunt van de zomer schijnt daarmee tot het verleden te behoren. De koudste julidag tot dus verre in deze eeuw was 7 juli 1903, toen de gemiddelde tem peratuur in De Bilt slechts 10,7 graden bedroeg. Dat is de nor male waarde voor half oktober. Afgelopen woensdag is dit re cord geëvenaard, al is er nog één verschil tussen beide dagen; op 7 juli 1903 was de hoogste tem peratuur die 's middags werd bereikt, 11,2 graden; afgelopen woensdag bedroeg de hoogste temperatuur in De Bilt nog 13,6 graden. De temperatuur is deze week overigens nergens in het land boven de zestien graden uitge komen; en dat in het hartje van de zomer, waarin tempe raturen van 25 graden en meer geen zeldzaamheid zijn. Merk waardig is dat deze week juist in die streken waar het in juni bijzonder droog was, opnieuw heel weinig regen is gevallen, zodat de droogte daar voort duurt. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. Locarno München Zürich Genève Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer zw.bew. zw.bew. h.bew. regen zw.bew. zw.bew. regen geh.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. h.bew. onbew. regen regen l.bew. zw.bew. regen l.bew. regen regen onbew. onbew. zw.bew. onbew. geh.bew. onbew. wind ZZW OZO ONO WZW NNW WZW WNW NNW WNW stil NW NW OZO WZW w NNW ZW NO OZO NNO stil Z W ZZO WZW ONO NW max.t. n.sl. 20 0 15 20 16 15 20 15 15 13 19 23 21 24 16 17 18 17 19 18 19 20 27 25 32 29 22 7 O 0.3 0 O 0 1 2 O O O O 0.1 0.1 0 0.3 O 0 2 6 O O O 0 O (Ingezonden mededeling) j^CCltS sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Van onze correspondent MAASTRICHT. Twee jongetjes van acht jaar hebben uit louter bal dadigheid de beeldhouwwerken ver nield, die de Belgische atudent Har ry Koun volgende week bij het eind examen van de Maastrichtse Jan va Eyck-academie had moeten tonen. De jongetjes hebben gisteren, r dat ze door de politie waren pakt, verteld dat zij in de bar waarin de beeldhouwklas van de r demie was ondergebracht, hadden gebroken om eens te kijken wat binnen te zien was.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1