van F eestelij ke toogdag Chr. Plattelandsj on geren RUWE" VITRINES EN VERRASSEND RUIM Dader van inbraken in Vlissingen gevat Wat een aardige man! Jaar 1961 bijzonder goed voor de Zeeuwse visserij NV OOK IN ZEELAND REIZENDE MEIZEN STAD Bondsdag in nienwe stijl werd een groots appel Geslaagd voor derde bediende MULO-examen Zeeuwsch Dagblad Ja of neen Voorsorteren op de toekomst Historisch Weer bereden politie in de Westhoek Raad Kapelle Wereld van morgen Dodelijk ongeluk bij „De Schelde" Man viel van vijftien meter hoogte Onderwijzersexamen Inrichting Haagse Gemeentemuseum Veel belangstelling voor proeftuin kleinfruit Nieuwe rentmeester Rundveekeuring B. en W. Groede: Geen industrieschap WANDELTOCHT IN BROUWERSHAVEN Ambachtsschool Goes Kreeftenvangst teleurstellend Rectificatie Geslaagden R.M.M.S. „T lener-festival" in Hansweert „Bezigheden" Naar Middelburg Vrijdag 6 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk T"yE huidige situatie op het gebied van het voortgezet onderwijs is beslist niet een gewenste toestand, noch voor het openbaar, noch voor het bijzonder onderwijs. De rechtszeker heid mag dan voor de bestaande scho len aanwezig zijn, de verdere ontwik keling van het onderwijs is voor een groot deel afhankelijk van het beleid van een minister. De bestaande procedure tot oprich ting van dit soort, overigens zeer be langrijke, scholen is er een waarvan een ieder constateert dat wezenlijke rechtszekerheid ontbreekt. De strijd in de Tweede en Eerste Kamer bij de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om te komen tot sub sidiëring van scholen voor voortgezet onderwijs is elk jaar opnieuw daarvan het bewijs. De soms trieste gang van zaken in de gemeenteraden rond de plannen tot oprichting van een lagere of uitge breid lagere technische school spreekt niet minder duidelijke taal. De mammoet brengt hierin een duidelijke verandering. Voortaan zal de oprichting getoetst worden aan normen. Weliswaar nog niet aan wet telijke normen alleen de minister houdt vrij veel invloed maar het begin van een absoluut wettelijke norm is er. De mammoetwet dient de rechtszekerheid. De vraag of de vrijheid van het bij zonder onderwijs volkomen tot zijn recht is gekomen kan nog niet vol ledig worden beantwoord. Maar wij hebben de indruk uit het behandelde dat het met de vrijheid van richting niet onverdienstelijk is afgelopen. Met de vrijheid van inrichting ligt de zaak iets minder duidelijk. Enerzijds heeft de rechterzijde, onder aanvoering van professor Versteeg, kans gezien op meer dan een punt in de wet de vrij heid van inrichting te vergroten. Maar of dat in voldoende mate is gereali seerd is vooralsnog een open vraag. Aan de andore kant zijn sterke aan vallen van de „linkerzijde" onder aan voering van de Partij van de Arbeid en gericht op een inkrimping van deze vrijheidsrechten afgeslagen door een nauw samenwerkende „rechterzijde". Deze feiten moeten mede nauwgezet worden overwogen bij de totstandko ming van het eindoordeel. Vast staat dat noch een K.V.P.-, noch een C.H.U.-, noch een A.R.P.-, noch een S.G.P.-visie op de aard en het karakter van de bijzondere school en het staatsonderwijs in Nederland een haalbare zaak is. Evenals ten tijde van de pacificatie, toen het ging om de positie van de bijzondere lagere scholen en het openbaar lager onder wijs, toen een bevredigend compromis moest worden getroffen, zal dit bij de wet, die het voortgezet onderwijs poogt te regelen moeten geschieden. De Christenheid in Nederland zal zich de vraag moeten stellen of een meer of minder bevredigend compro mis, zoals de mammoet zou kunnen worden, te verkiezen is boven de hui dige, onvoldoende regelingen. Zij zal zich eveneens voor ogen moeten stellen, gelet op de houding van de Partij van de Arbeid, dat in een andere politieke constellatie niet veel meer dan in de huidige gereali seerd kan worden. Het tegendeel zou het geval zijn. Nu heeft de Partij van de Arbeid (met de overige „linkse" partijen) nog geen overwicht. Nog steeds maakt de Partij van de Arbeid geen deel uit van een kabinet. Wij geven niet het advies dit ont werp wel of niet te aanvaarden. Wij willen slechts beweren dat méér knelt dan alleen de vraag of de gehele situatie van de dag van heden de doorslag moet geven. Men zal ook de toekomst in de overwegingen moeten betrekken. Regeren is vooruitzien. Van een onzer verslaggevers ZEVENBERGEN. Het sombere wolkendek en de grote, maar wel erg kille pulphal van de suikerfabriek in Zevenbergen heeft niet kunnen verhinderen, dat de jaarlijkse bondsdag van de Chris ten Plattelandsjongerenbond, de C.P.J. tot een machtig feest. Dat feest bereikte een climax -met zelfs een vrolijke bruiloft, alwaar met muziek en zang geklonken werd op de fusie van de C.J.P.T.B. en de C.B.B. De jongens en meisjes zullen voortaan in eensgezindheid •samen optrekken. Gisteren werd daarvoor de grondslag gelegd, al moet dan het besluit van de fusie nog officieel bekrachtigd worden door de algemene vergadering. Het was dan ook geen wonder, dat als motto voor deze geslaagde en ge- annimeerde bondsdag, die door enkele honderden enthousiaste jongelui werd bijgewoond, was gekozen: „voorsorteren op de toekomst". De Christelijke plat- telandsjeugd heeft gisteren duidelijk aangetoond, dat het inderdaad het oog op de toekomst wil richten. De richting is nu bepaald. Dit motto klonk dan ook door in elk programma. In een bonte mengeling van zang, muziek en dans waarin ernst en luim elkaar afwissel den werd het „voorsoteren op de toe komst" den volke kond gedaan. Het was ook geen wonder, dat deze bondsdag een historisch karakter droeg. Het was de voorzitter, de heer T. Tol man uit Wolvega. die daarop in zijn openingswoord wees. Hij zei o.m. het volgende: „In alle tionele. maar ook hartversterkende ver opzichten hebben na langdurige emo- gaderingen de besturen besloten in de toekomst samen in een gewijzigde ora- HAAMSTEDE. In de Westhoek is weer een groep Bereden Politie gear riveerd. Hun taak is de overbelaste werkkring van de plaatselijke Rijks politie wat te verlichten, en speciaal op het strand een oogje in het zeil te houden. Bovendien zijn ze een vraag baak geworden voor de badgasten, en steeds staan ze deze met raad en daad bij indien hun dit mogelijk is. Dit zou niet kunnen als ieder jaar een andere groep werd gestuurd, want ook nu z.jn he-t weer dezelfde leden van de Bere den Groep uit Wassenaar, t.w. de Wachtmeesters de Haan, Jaket en Van Leeuwen. KAPELLE. De raad kornt dinsdag 10 juli in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: Nadere vaststelling huurprijs voormalig kleuterschoolge bouw aan de Julianastraat; voorstel tot wijziging plaatsbepaling bouw tien woningwetwoningen; verzoek om pre mie woningverbetering; voorstel tot voorlopige goedkeuring plan onteige ning van gronden gelegen in het goed gekeurde uitbreidingsplan; bespreking voorstel plan tot afgraven Oude Dijk met aanleg van wegen en beplanting ter realisering van uitbreidingsplan. Op de spaarbank van de Coöpera tieve Raiffeisenbank te Yerseke werd in juni 1962 154.378,64 gulden ingelegd terugbetaald 92.797,78 gulden en meer ingelegd 61.581,86. Gedurende deze maand werden elf boekjes uitgegeven. De heer G. Slager Gz. te Haamste de slaagde dezer dagen voor de onder wijzersakte. Hij genoot zijn opleiding aan de Jan van Nassauschool te Utrecht. nisitievorin verder te werken. Ik acht dit een buitengewoon belangrijke ont wikkeling. Dat betekent niet dat de C.P.B. en de C.J.B.T.B. zullen verdwij nen. Zij werken verder als secties van de nieuwe organisatie, de Christen Plat telands Jongeren Bond, de C.P.J. wil in de toekomst de samenbundeling zijn van Ook stond de heer Tolman stil bij de de christelijke plattelandsjongeren." zonderlijke organisaties, straks dus sec gevolgen van deze ontwikkeling. De af- ties, behouden hun eigen verantwoor delijkheid. Er zal echter wel meer aan dacht geschonken worden aan de effi ciency. Als jongeren van het platteland, die Christus willen dienen kunnen wij dit het beste in de praktijk brengen betere en grotere positieve inhoud te door een bundeling van krachten, een geven aan ons werk, aldus de heer Tol man. Wij hebben onze keus gedaan. Maar niet alleen in het openingswoord van voorzitter Tolman werden de jonge ren bepaald bij het motto. Ds. J. Lang straat uit Arnhem, de bekende televisie dominee, heeft de jongelui op indringen de wijze verteld wat de Bijbel zegt over het „voorsorteren op de toekomst". „Neem de verkeersregels van God, zo als de Bijbel z aangeeft, in acht en leeft daaruit, zijn liefde gaat ver boven ons verstand", zo zei ds. Langstraat. In de middagvergadering sloot de toe spraak van prof. dr. A. F. N. Lekker- kerker uit Groningen, over het onder werp: „naar de wereld van morgen", daar goed op aan. Als jonge mensen dienen wij met aandacht en vol ver wachting op weg te gaan naar de we reld van morgen. Wie zal die wereld brengen? Niemand weet het, maar een Christen mag zich door de genade op weg weten naar de wereld die komt. Naar een nieuwe Hemel en een nieuwe aarde. Want dat is de wereld van morgen, zo merkte de professor op. Mest de treffen de slottoespraak van ds. H. J. van Dui nen uit Zwijndrecht werd voor.de derde maal een duidelijke inhoud gegeven aan, het „voorsorteren op de toekomst". Naast deze drie toespraken was er natuurlijk nog veel meer op deze bondsdag. Direct al kreeg de bondsdag een sfeervol ka rakter met de openingsliturgie, samen gesteld door Andries Vingerling en Evert Barends. De declamatie in deze liturgie werd^o.m. verzorgd door Willem Berkhemer, die ook later nog een Bijbel gedeelte gevoelvol declameerde. De ontspanning kwam vooral in de middag- en avonduren aan zijn trekken. Onder de titel „met open oog en oor, Brabant door" werd een goed verzorgd variétéprogramma gebracht, waaraan medewerking werd verleend door de voordrachtskunstenares Greet Konings en een Brabantse volksdansgroep. Als hoofdschotel in het middagprogramma mag ongetwijfeld worden genoemd de opvoering van de revue „voorsorteren", geschreven door Hermen Bonhof uit Apeldoorn, die tevens de regie voerde. Dit stuk werd op voorbeeldige wijze door de plattelandsjongeren uit de Gelderse Achterhoek op de planken gebracht. Ook rn deze revue werd het „voorsorteren op de toekomst" op velerlei manieren be licht. Zelfs de bruiloft van de fusie tus sen de C.J.B.T.B. (de jongens) en de C.P.B. (meisjes) ontbrak niet. Tenslotte hebben de honderden jon gens en meisjes,des avonds intens ge noten van de opvoering van de operette „Der Vogelhandier" door de Stichting Baronie Operette Breda. VLISSINGEN. Gistermiddag om streeks halftwee heeft zich op het teriein van de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te VÜssingen een be drijfsongeval voorgedaan, dat aan de 30-jarige Cornelis Verplancke uit de Palingstraat in VÜssingen het leven heeft gekost. V. was op het dak van een ijzergie terij bszig met het aanbrengen van nieuwe glazen platen. Vier ladders wa ren in het vierkant om V. aangebracht om hem stevigheid te geven. Door on verklaarbare oorzaak is de man tus sen de ladders door gevallen op een as- bestplaat. Deze plaat liicld V.'s gewicht echter niet, waardoor de arbeider van vijftien meter hoogte haar beneden viel. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was ongehuwd en werkzaam bij „De Schelde" voor een onderaannemer. MIDDELBURG. Voor het onderwijzers examen, dat is afgenomen van leerlingen der Christ. Kweekschool „De Driestar" te Gou da slaagden uit Zeeland mej. C. IM. Diele- man te Yerseke en de heren E. M. Bakker te Goes, D. M. Bijl te Scherpenisse, J. van Keulen te Aagtekerke, A. M. de Korte te Meliskerke, M. A. de Korte te Meliskerke, M. E. Lukasse te Vlissingen en Adr. Mida- vaine te Middelburg. KAPELLE. De proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle-Biezelinge mag .zich dezer dagen weer verheugen in een grote belangstelling van de zij de van de kleinfruittelers. Bijna dage lijks komen er mensen om zich op de hoogte te stellen van de proeven die er worden genomen en de stand van de gewassen op deze proeftuin. De be langstellenden komen niet alleen uit alle delen van Zeeland, maar ook van buiten de provincie. Buitenlanders we ten de weg naar deze proeftuin in Het Dijkwel in Kapelle ook te vinden. De proeftuin is een onderdeel van het landelijk proefstation voor fruit teelt in volle grond te Wilhelminadorp. Er zijn vele rassen en cultuurproeven van aardbeien opgezet en verder wor den er proeven genomen met frambo zen, bessen en bramen. De bezoekuren aan de proeftuin zijn dit jaar vastge steld op dinsdag- en donderdagmiddag. Dat geldt uiteraard niet voor excur sies. Deze kunnen ook op andere da gen terecht na overleg met de chef van de proeftuin, de heer L. Goedege- bure. MIDDELBURG Margaret Sohofield zeiden Bruce en Margaret dus: „He is (16) en Bruce Barratt (16) beiden af- a most charming man komstig uit Long Beach in Californiëf Op de foto: de Commissaris der In staken het gistermorgen tijdens een ont-ningm voert een gesprek met de twee vangst op de Provinciale Griffie niet jonge Amerikanen, onder stoelen of banken: „He is^a most SEROOSKERKE <W.). De uitslag van een rundveekeuriilg in Serooskerke <W.) lui dit als volgt: le kalfskoeien. la. Jaartje 18 van Sente, S. van den Broeke. lb. Fran- cien 2 P. Besuijen, lc. Noortje 7, Jac. Me yers 2a Llesje, Jac. Meyers, 2b. Boerinne 7 p Besuijen, 2c. Elsje, C. Corbijn, 2d. Hi»mstra 58, S. van den Broeke. Tweede kaifskoeien. la. Marie, P. Olree. lb. Come 2 J de Visser, lc. Anna. 11, A. Kluijfhout. 2a Betsie 2. A. Kluijfhout. 2b. Hilda 3, J. de Visser 2c. Mona 3, S. van den Broeke. Derde kalfskoeien. la. Tineke, J. de Visser, lb Bontje 18. P. Besuijen, 2a. Noortje 6. Jac. Meyers, 2b. Jaantje 15, S. van den Broeke. Vierde kalfskoeien: la. Honda I, eig. P. Besuijen, lb Koosje. eig. P. Olree Oudere koeien la Nellie eig. P. Olree, lb Wijdhoorn, eig. Fa. Oste-Langebeeke, lc Boe rinne. eig. P. Besuijen, ld Koos, eig. P. Be suijen. 2a Betsy, eig. A. Klijfhout. 2b Sum, eig. P. Olree. Kalfvaars: 1. Jaantje, eig. s. van den Broeke. i Particulieren- en ondernemingen stelden voor deze keuringen prijzen in medailles en geld beschikbaar. charming man". Ze vonden de Commis saris van de Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem-broot dus „een heel aardige man". Margaret eVi Bruce bezoeken ons land onder auspiciën van de Y.N.C.A., waarbij ook de C.J.V. en het A.M.V.J. zijn aangesloten. Thans logeren zij bij particulieren in Goes, nadat Margaret na haar aankomst op Schiphol op 23 juni in Amstelveen en Bruce in Amster dam bij pleegouders zijn ondergebracht. Overigens zijn de beide Amerikanen die voor het eerst in het kader van een uit wisselingsprogramma van de Y.M.C.A. ons land bezoeken, maar een week in Zeeland. Maandag maakten zij een tocht op Schouwen-Duiveland, dinsdag in Zeeuws-Vlaanderen, woensdag bekeken zij Zuid-Beveland en gisteren Walcheren. Ds. H. M. Strating uit Goes houdt al die tijd een oogje in het zeil en vergezelt hen. Gistermorgen onderhielden Marga ret en Bruce zich heel geanimeerd met jhr. De Casembroot. Hij gaf een uiteen zetting van het Zeeuwse polderwezen en bleek meer dan zij van de Amerikaanse spoorwegen al te weten. En na afloop POORTVLIET. Als opvolger van wijlen de -heer G. W. J. -de Graaf 'be noemde de Ambachtsheerlijkheid ..Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe" tot haar rentmeester de burgemeester van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn, met ingang van 1 juli jl. Rond 80 jaar is het rentmeesterschap van deze Ambachtsheerlijkheid in han den geweest van de familie De Graaf te Oud-Vossemeer. Jaarlijks vergadert deze Ambachts heerlijkheid (een naamloze vennoot schap) in het (bejaarde Ambachtsheren- huis te Oud-Vossemeer. De nu ook al zo bejaarde voorzitter woont te Middel burg en in verband met zijn hoge leef tijd werd voor ditmaal van de traditie afgeweken en in Middelburg vergaderd, waar burgemeester Van Doorn in de ontstane vakature werd benoemd. Poorbvliet's burgemeester heeft diver se streekfuncties. Hij is o.a. hoofdinge land van het Waterschap Tholen (voor de bebouwde sector), voorzitter van de commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen en voorzitter van de Sociaal Agrarische Commissie van de Streek- verbeterin-g Tholen. Het ligt in het voornemen van de nieuwe rentmeester op gezette tijden in Oud-Vossemeer zit ting te houden. Het bezit van deze Am bachtsheerlijkheid bestaat in hoofdzaak uit dijken en schorren langs de rivier die Oud- van Nieuw-Vossemeer scheidt en in de polder Vrijberghe. Van een onzer redacteuren TIEN HAAG Door de ruime- re behuizing heeft de staf van het Haagse Gemeentemuseum gele genheid gekregen verscheidene af delingen te reorganiseren. De afde ling Europese muziekinstrumenten werd heringericht en de zalen met kunstnijverheid ingrijpend veran derd. De meest in het oo-g lopende vernieuwing vormen de ruime eta lages, van ruw, ongeverfd hout ver vaardigd, waarin de kunstvoorwer pen schijnbaar achteloos zijn ge plaatst. Wij hebben vorige week zaterdag over de inrichting van de nieuwe za len van het Rijksmuseum geschreven dat dit wel het laatste woord op het gebied van museuminrichting zou zijn. Dat laatste woord blijkt niet het eni ge te zijn. ANDERS De opstelling van de kunstnijver heid in het Haagse museum is funda menteel anders dan in Amsterdam. Den Haag heeft zich in hoofdzaak ge houden aan de oude methode van de verschillende takken kunstnijver heid bij elkaar te exposeren glas bij glas, zilver bij zilver, aardewerk bij aardewerk maar tegelijk is de indeling van de zalen gemoderniseerd. De zeer grote en hoge vitrines, die groter en hoger lijken naarmate de tentoongestelde voorwerpen kleiner zijn, scheppen een onverwachte ruim te in de ruimte. Het Rijksmuseum heeft zich bij de expositie van kunst nijverheid gesteld op een historisch standpunt, waardoor de beschpuwer een algemeen beeld krijgt van de wooncultuur door de eeuwen heen. Het Haagse Gemeentemuseum is uit gegaan van de voorwerpen zelf en geeft door zijn opstelling een over zicht van de verschillende takken "van nijverheid. De ruime overzichtelijkheid hierbij is boven alle lof. Het is mogelijk voor een van beide methoden van expositie de voorkeur te hebben, dat neemt niet weg dat beide musea met veel fantasie en vin dingrijkheid de museumkunst hebben beoefend. Bij een keuze moet men er bovendien rekening mee houden dat de collecties van het Rijksmuseum veel groter zijn dan de Haagse. GROEDE. B. en W. van Groede hebben in een prae-Advies aan de raad medegedeeld dat, na aanvankelijk er wel voorstander van te zijn geweest, er thans niet meer voor te voelen' deel te nemen aan het industrieschap te vormen tussen Groede, Breskens, Schoomdijke en Hoofdplaat. Voorgesteld wordt aan de raad zich nu in de vergadering van donderdag 12 juli a.s. nader over dit standpunt te beraden. BRiOUWERSHAV1EN. De Sportver eniging „Brouwershaven" organiseert zaterdag 7 juli weer haar traditionele wandeltocht waarvan de start bepaald is om 2 uur op de Markt te Brouwers haven. Dit jaar voert de tocht door de plaatsen Brouwershaven, Zonnemaire Noordgouwe, Schuddebeurs en Kerk- werve. De..15. itm'r°ute is_ als volgt: Brouwersha- ven-Maikt richting Slingerbos, langs de Zee- dijk, .Kijkuit Kijkuitsedijk, linksaf naar naar Bommeneedsedijk, Zonnemaire, rust punt en controle in café „Volharding" te Zonnemaire, Provinciale Straatweg, rechtsaf naar Stapelsweg, naar „De Vlieger", Blooi- sedijk, Schenkeldijk, tweemaal rechtsaf naar Zuidermeuwlandseweg, Zuiddijkstraat, Markt, Brouwershaven. 25 km-tocht: Brouwershaven-Markt, rich- Slmgerbos langs de Zeedijk, „Kijkuit", Kijkuitsedijk, linksaf naar Bommeneedsedijk, Zonnemaire. Provinciale Straatweg, Noord- gouwe, door het Dorp Noordgouwe. Heere- weg, Donkereweg, Schuddebeurs, rustpunt en controle in „Café Schuddebeurs", Broekho- vensedyk, Mosseleeweg, Brasweg, rechtsaf naar Kehkwerve, dorp Kerkwerve, Kakkers- weelweg, Sehutje, Turelureweg. Zuidernieuw- landsweg, Zuiddijkstraat. Markt. Brouwersha- ven. VLISSINGEN. De dader van een viertal inbraken in het villa park en aan de Badhuisstraat in Vlissingen is gevat. De man, de 32-jarige ongehuwde los werk man C. v. V. uit Nuenen (Noord- Brabant) maar overigens zon der vaste verblijfplaats is in de afgelopen nacht in Groningen gearresteerd. Zoals gemeld be droeg de buit bij de inbraken slechts 31 gulden, waaruit dus weer blijkt dat de misdaad niet loont. De politie was er achter gekomen dat de dader het uitsluitend begrepen had op alleenstaande woningen of hoekhuizen. Men ontdekte 'bovendien dat hij er een vaste werkwijze op na hield. De man moet goed overweg gekund hebben mét honden, want bij zijn insluipingen sloeg een hond niet aan. Het dier deed dit wel toen een politie-agent zich tot de woning, waarin de hond verbleef toegang ver schafte. De Vlissingse politie heeft ook GOES. Aan de Ambachtsschool werd dit jaar voor het eerst in Zeeland het examen derde bediende afgenomen van leerlingen van de Technische School. Het betrof het examen derde bediende van de Vereniging tot Bevordering van de Opleiding in het Banket bakkersbedrijf. Over het algemeen werd er zeer goed werk geleverd. Voor het diploma slaagden de leerlingen: H. Bimmel, üomburg. A. A. Brakman, Nieuw- vliet. C. J. Deij, Tholen. H. C. Geluk, Geers- dijk. W. M. Kooyers, Goes. C. Lammers, Goes. J. van Leuven, Kloosterzande. P. J. v. d. Maale, Wemeldinge. J. Nagelkerke, Waar de. J. Paauwe, Goes. H. P. v. d. Vreugde, Zoutelande. J. M. de Jongh, Goes. B. G. Le- bon, Middelburg. J. A. v. Liere, Kapelle. M. M. Markusse, Vlissingen. J. M. Meyer, Mid delburg. J. Minnaard, Kapelle. C. v. Oosten, 's-Heer Arendskerke. J. D. Schipper, 's-Heer Arendskerke. D. Stolk, Goes. J. P. v. Strien, 's-Heer Arendskerke. Afgewezen werden 5 candidaten. Bij. het bekendmaken van de uitslag door de voorzitter van de examencommissie, de heer C. J. Buurman, wees hij op het grote belang van de banketbakkersopleiding voor Zeeland. Naar wij vernemen zal in oktober a.s. een cursus tweede bediende begonnen worden aan de Ambachtsschool te Goes. de hotelregisters nagegaan en kwam in derdaad bij een hotel waarin een ver dacht voorkomend persoon enkele nadh- ten geslapen had terwijl hij aan de eige naar verteld had dat hij wellicht maar één nacht zou 'blijven. Verder werd l)ij een van de woningen waarin ingebroken was een grote schoen- afdruk gevonden. De politie in Vlissingen schakelde daarna het bureau Opsporings bijstand in Den Haag in, waar men tot de overtuiging was gekomen dat deze schoenafdruk ook aangetroffen is in Rot terdam en Wassenaar. Ook daar waren namelijk inbraken gepleegd. In de afgelopen nacht nu is de dader. Van V. in Groningen aangehouden. Hij heeft bekend de inbraken in Vlissingen maar ook die in Rottredam en Wasse naar te hebben gepleegd. YERSEKE. De kreeftenvangst die op 1 april is begonnen was tot nu toe teleurstellend. De meeste vissers heb ben hun korven reeds thuis gehaald. De prijs van de eerste klas kreeft is ongeveer 12 gulden per kg. Ook zee krabben worden nog gevangen. De vangst hiervan is beter met een op brengst van ongeveer 80 kg. per dag. De prijs bedraagt echter slechts 1,40 gulden per kg. Jonge Kerk, Wemeldinge WEMELDINGE. De afdeling We meldinge van de Jonge Kerk vergader de in het Jeugdgebouw. De leiding be rustte bij een der leden de heer G. Korporaal die de bijbel inleiding han delde over psalm 84, welk onderwerp na de inleiding in discussie groepen werd besproken. Het tweede gedeelte van het programma wend' verzorgd door mevrouw Wisse en mevrouw Snoep. Na enkele huishoudelijke zaken richtte de heer Korporaal zich tot de predikant ds. B. Zoodsma, die in deze vergadering het voorzitterschap der vereniging aan vaardde. Besloten werd om voor de va kantie nog eenmaal te vergaderen. GOES. Door een zetfoutje is een naam weggevallen uit het bericht, waarin de namen waren opgenomen van de geslaagden aan het Goese Ly ceum. Het was de naam van P. W. de Haas die geslaagd is voor gymnasium B. GOES. Voor het Mulo diploma A slaag den woensdag te Goes, de dames: A. M. Wa genaar, J. M. Torbijn, J. H. Marcus en F. C. Samusamu allen te Middelburg. C. M. de Kraker, Nieuw en St Joosland, L. C. de Jon ge Zaamslag, C. W. Wieland en N. J. de Kunder te Axel. C. J. Proos, 's Heer Abts- kerke en A. J. Pieterse te Souburg. Alle da mes behaalden ook het Middenstandsdiploma. En de heren: J. van Velzen, B. J. Y. Koops, N. C. Meliefste, J. Moes, R. Snijders, L. W. van Halen en H. J. Molegraaf allen te Mid delburg, E. J. de Roo te Kloetinge, P. J. Postrna, Domburg, W. J. Sinke, Goes, K. Fraanje en H. Ph. de Ridder te Axel. Deze heren behaalden ook het Middenstandsdiplo ma. F. Meesen, Axel en M. G. Nieuwburg, Vlissingen. MIDDELBURG. Bij het op 3, 4 en 5 juli afgenomen eindexamen aan de Rijkshogere burgerschool en middelba re school voor meisjes, afdeling M.S.V.M., slaagden de volgende da mes: Bauk van Bruggen, Willy Collet- te, Marijke de Jong, Annelies Jong stra, Truus Nieuwenhuyse, Herma Petiet, Sonne Reneman, Paula Ver burg, Elly de Visser, Mieke Wolthers, allen te Middelburg. Elly Schippers te Kamperland. Truus Ventevogel te Vlis singen. Afgewezen geen. Postduivenbericlit WEMELDINGE De postduivenver eniging De Deltavliegers uit Wemeldinge namen deel aan de volgende vluchten: Uit St. Vineent 1 en 2 Gebr van Stel en 3 P de Boe (Kattendijke)uit St Denis 1 en 9 Jac Ridderhof, 2 en 6 M Pieterse, 3 en 7 M Jeremiasse en 4 T Felius Kattendijke; uit Chateaucouse 1 M Nelisse Kattendijke 2 en 4 G Felius Kattendijke, en 3 W van Stel; uit Creil 1 M Jeremiasse, 2 en 5 W van Stel. 3 en 6 M Nelisse Kattendijke en 4 gebr van Stel; uit St Denis 1, 6 en 10 M Nelis se Kattendijke, 2 M Jeremiasse, 3 F Fe lius Kattendijke en 4 W van Stel. Tot onderwijzer in vaS'te dienst aan de school met den Bijbel te Shit Anna- land is 'benoemd de heer P. van Bel- zen uit Arnemuiden. De -te Stat-Annaland gehouden lijst- collecte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis heeft een bedrag opgele verd van 672,30. Onder leiding van vice-presidente mej. R. Goor vergaderde de afdeling Serooskerke van de NCVB. Mej. Augus tijn uit Middelburg sprak over „Van de wieg tot het graf". De Rode Kruis collekte te Wemel dinge heefto pgebracht een bedrag van 368,39. GOES. Het jaar 1961 was bijzonder goed voor de Zeeuwse visserij. De aanvoer was beter dan de jaren daarvoor en ook wer-d de vloot vernieuwd. Dit is te lezen in het jaarverslag van de Zevi'bel, de Zeeuwse Vereniging Visserijbelangen. In het seizoen 1961-1962 werd 800.000 ton mos selen aangevoerd, een ongekend hoog cijfer. De afzet steeg boven dien 20 procent, de kwaliteit was uitstekend. Ook de oesterkwekers zijn tevreden; een recordafzet van 32,4 miljoen stuks, ter waarde van zes miljoen guldens geduren de het seizoen 1961-1962. De vloot onderging een vernieuwing. Voor wat betreft de oester- en mossel visserij werden een schip uit de vaart genomen en twee schepen verkocht en twee gebruikte schepen werden aange kocht. Verscheidene schepen werden werden van nieuwe en sterkere moto ren voorzien. Van de garnalenvloot wer den acht schepen afgevoerd en zes sche pen toegevoegd namelijk drie nieuw bouw en drie van elders gekochte sche pen. In het verslag wordt dit optimisme ge temperd door te wijzen op de voort gang van de Deltawerken en het uit blijven van enige definitieve regeling tot tegemoetkoming op grond van art. 8 van de Deltawet. De successen die Ze vibel behaalde waren o.a. de prachtige nieuwe haven in Colijnsplaat ten behoe ve van de Veerse vissers, de bijzonde re zelfstandigenregeling van het Minis terie van Sociale Zaken, bedoeld als noodmaatregel voor de Veerse vissers. aantal schepen bij omschakeling naar de zeevisserij vinden haar oorsprong in de visserij-nota en horen thuis bij de vlootsanering. Zij zijn in wezen geen schadeloosstelling", aldus het. verslag Het vorige jaar werd bij ministeriële beslissing bèsloten dat de oester- en mossel proeven thans definitief door gang zullen vinden. In het verslag wordt er nogmaals op gewezen dat de Zevibel het standpunt heeft ingenomen dat beide cultures moe ten worden behouden. Op de foto het in aanbouw zijnde gebouw van de Christelijke h.b.s. aan de Elzenlaan te Middelburg. In de krant van gisteren was abusievelijk een foto afgedrukt die een ander ge bouw weergaf. HANSWEERT. Voor het Tiener festival dat op zaterdag 14 juli in Hans- weert wordt gehouden zijn nu reedis ve le inschrijvingen binnen gekomen. Hier bij bevinden zich o.a. de Rhytme Stars «uit Ossendrecht en het ensemble Van Wezel uit Vlissingen. Niet minder dan vier bekers worden uitgeloofd, alsme de twee plaquettes en 18 medailles. Naast «de normale prijzen is er ook een z.g. TienerJtopprijs. Schadevergoeding Een redelijke schadevergoeding zal echter met kracht door Zevibel worden nagestreefd. „En dan bedoelen wij scha devergoeding in de strikte betekenis van het woord en niet slechts faciliteiten voor kredieten. De geboden mogelijkheden tot 100 procent krediet voor een beperkt Van een onzer verslaggevers /"^OES. De Goesenaars V' krij'gen de gelegenheid zich de muizenissen uit het hoofd te laten halen door de muizen van Hendrik de Man (66) uit Scheveningen. Op de Vlasmarkt verdron gen. zich gisteren grote aan tallen kinderen en volwas senen onder het tentdak, ge spannen boven de minia tuurstad waarin tweehon derd siermuizen in onder meer de kleuren geel, blauw en grijis hun bezig heden zoeken enkennelijk ook vinden. Want op het tableau, waarop de stad is gebouwd, krioelen de muizen niet zó maar rond. Nee, wie oplettend is, ziet al gauw dat de ene muis een voorliefde heeft voor het in en uit lopen van het miniatuur politiebureau en de andere muis doodgemoedereerd achter een wafelkraam op „ko pers" wacht. Kortom, het is een wonderlijk schouwspel om de muizen van de ex-aannemer Hen drik de Man bezig te zien in ihun stadje. Het tableau toont straten, een brug, een kerk, een woon schip en een stadhuis... De eigenaar van de grappige muizen agglomeratie reist er heel Neder land mee door en stelt het 's mid dags open voor het publiek. Ook heeft de heer De Man, die zelf de schepper is van deze bijna sprookjesachtige wereld, reeds een toernee gemaakt door België en Duitsland, terwijl de t.v.- kijkers* 20 juli de stad konden zien. Vandaag en morgen zijn de siermuizen in ruim dertig ver schillende kleuren! nog in Goes te bewonderen en dan verhuist de hele muizenmaatschappij naar Middelburg. Op de dam zullen de Middel burgers de gelegenheid krijg™ zich af te vragen of de diertjes nu getraind zijn, of dat ieder op zijn plaats wordt gehouden door voedsel dat in de verschillende huisjes is aangebrachtHerman de Man zegt echter dat óók de muisjes in de ronddraaiende molen, de activiteiten zijn geleerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3