Barakken Chr. HBS aan r.k. school in A'dam verkocht - Belangrijke ontwikkeling Walchers gemengde bedrijven BELGISCHE FABRIEK KOMT NIET NAAR GOES Tweede fase aanbesteed van kanaalverbreding Terneuzen Sasse textielindustrieën verlegen om specialisten Niet-westerse sociale studie aan de Vrije Universiteit Nieuw gebouw aan Elzenlaan gaat in september „draaien" Zeeuwsch Dagblad Deltanummer VERANDERINGEN IN GRIFFIOENWIJK MIDDELBURG Afgeschreven door gemeentebestuur Leerlingenuitvoering Muziekschool Axel Uitbreiding busdienst op Walcheren Cadzand op celluloid Veers carillon met nieuive liederen Adembescherming bij de brandweer Twee turnlokalen en twee sportvelden Bromfietser botste tegen auto in Goes Recreatienummer van Ned. Heide Mij Fransman bestal vriend aan boord van jacht Brand in woning Dr. J. Blauw een van de twee hoogleraren Mijn aangespoeld bij Wemeldinge KOSTEN TUSSEN 30 EN 40 MILJOEN Jubileum-veetentoonstelling in Koudekerke op C.F.A. met Afrikafilm Roncle van Oudelande Noodwachtplicht in Nrd-Zeeland Goese chauffeur in België zwaar gewond Opening postkantoor „Kerk in klank en kleur'' te Haamstede Donderdag 5 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk XJET recente nummer van het Chris telijk Historisch Tijdschrift, een tweemaandelijkse uitgave van de jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstieh- ting, is geheel gewijd aan de ontwik keling van de provincie Zeeland. En kele dagen geleden hebben wij uit de diverse artikelen, die in dit nummer rijn opgenomen, een aantal citaten ge geven. Wij willen echter ook gaarne op deze plaats onze waardering uit spreken voor het door de Savornin Lohmanstichting genomen initiatief. In het tijdschrift zijn bijdragen opge nomen van mensen, die in de provin cie Zeeland gezag genieten. Het zijn de heren ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer, C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Kamer, ir. 3. Ph. L. Petri, hoofdplanoloog bij de P.P.D., ir. P. J. 't Hooft, architect, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, voorzitter van de Polder Walcheren, mr. F. Th. Dijekmeester, burgemeester van Zierikzee, ds. H. M. Strating, directeur Maatschappelijk Werk van wege de Ned. Hervormde kerk in Zeeland, en A. Hack, burgemeester van Arnemuiden. Zij belichten, elk in een artikel, een bepaald facet van de ontwikkeling van Zeeland, gezien tegen de achtergrond van de geschie denis van dit gewest, maar vooral ge let op de mogelijkheden, die er voor Zeeland in de toekomst zijn. Er zal ongetwijfeld nog wel eens ge legenheid zijn op enkele artikelen commentaar te geven. Wij willen nu gaarne bijzondere aandacht vragen voor het aan Zeeland gewijde nummer van het tijdschrift. Wie in een boekje een overzicht wil krijgen van de hui dige stand van zaken, moet niet ver zuimen dit Delta-nummer aan te schaffen. Het is over enkele weken verkrijgbaar in de boekhandel. GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft, zo vernemen wij, de vestiging van de Belgische fabriek, La Bride Industrielle te Feluy, afgeschreven. De Belgen hadden het plan om op het haven industrieterrein een nieuwe fabriek te stichten, waarvoor een uitgebreid perceel was gereserveerd. De directie kon echter moei lijk tot een definitieve beslissing komen. Herhaaldelijk heeft het gemeentebestuur aangedrongen op een besluit, maar de brieven bleven onbeantwoord. Tot het college van B. en W. een termijn stelde voor definitief antwoord, maar ook hieraan werd niet voldaan. Het gemeentebestuur heeft daarna de vestiging van deze fabriek afgeschreven. Inmiddels is al een nieuwe gegadigde gevonden voor dat terrein Houthandel Van Riessen voelt n.l. veel voor vestiging op het haven industrieterrein. De bedrijfspanden van deze firma zullen in de toekomst moeten verdwijnen in verband met de aanleg van de westelijke spoorlijn en rondweg. Voorts heeft het gemeentebestuur contact met enkele grote maatschappijen, die Goes zien als een zeer geschikt opslag- en distributiecentrum. AXEL Woensdag gaf de* afdeling Axel van de Stichting Zeeuwse Muziek school in Het Centrum haar jaarlijkse leerlingenuitvoering. Medewerking ver leenden de AVMO-, blokfluit- en Orff- klasse en piano- en harmoniumklasse van de heer P. C. Brakman, de viool- en celloklasse van de heer Wisse, de ac cordeon- en guitaarklasse van de heer J. Mannaert, alsmede een leerlingengroep van de Temeuzense Muziekschool. In zijn openingswoord kon de heer P. C. Brakman een groot aantal ouders en belangstellenden begroeten. Het deed hem bijzonder veel genoegen dat ook burgemeester M. K. v. Dijke en enkele andere vertegenwoordigers van de ge meentelijke overheid blijk gaven van hun belangstelling voor dit soort onder wijs. De heer Brakman deelde mee dat het leerlingenaantal van de nog vrij jonge Axelse school nog steeds groeien de is. In het programma kon men kennis maken met de allerjongste leerlingen, maar ook met de meer gevorderden, en vooral de laatsten geven een voortref felijke demonstratie van hun muzikale kunnen. Eén ding hadden zij allen ge meen: Zeer geconcentreerd en met zeer veel overgave brachten zij him mu ziekstukjes. MIDDELBURG De N.V. Streek vervoer Walcheren is voornemens om gedurende het zomerseizoen met ingang van 8 juli a.s. en tot en met 26 augustus een autobusdienst te exploiteren van Domburg via Oostkapelle, Oranjezon en Vrouwenpolder naar Veere. In Vrou wenpolder bestaat de mogelijkheid tot aansluiting naar Noord-Beveland, ter wijl reizigers van Noord-Beveland daar kunnen overstappen. Door het inleggen van deze autobuslijn wordt het voor de toeristen mogelijk om rechtstreeks te reizen van Domburg naar Vrouwen polder, Noord-Beveland en Veere. Te vens heeft hierdoor Oranjezon een auto busverbinding gekregen en zijn thans alle kustplaatsen op Walcheren tot aan Noord-Beveland met elkaar verbonden. CADZAND. In het kader van een door verenigingsorganisaties mogelijk gemaakte landelijke filmactie laat de Christelijke Muziekvereniging Excel sior" te Cadzand een film over het dorp vervaardigen. De opnamen zullen verricht worden op donderdag 19 juli. Zo mogelijk zal de film ook een volle dig beeld geven van het plaatselijk ver enigingsleven. Er zal een optocht ge- nouden worden, waarvoor men zich moet opstellen bij het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente: na af loop vinden geluidsopnamen plaats. Beroepen predikant MIDDELBURG De kerkeraad der gereformeerde kerk te Middelburg heeft een beroep uitgebracht op ds. E. H. Na gel te Brussel. VEERE. De stadsbeiaardier van Veere, de heer Piet Broerse, heeft nieu we liederen gezet op de speeltrommel van het carillon van de raadhuistoren. Op het hele uur staat nu: ,,Wilt heden nu treden", op het halve: ,,Het pater tje". Zaterdagavond geeft hij het zes de carillonconcert van dit seizoen (van 8 tot 9 uur). Gedurende de periode van 14 juli tot 4 augustus zal het carillon bespeeld worden door de stadsbeiaar- diers van Middelburg en Goes, respec tievelijk de heren Th. C. Ferwerda en W. Harthoorn. Zaterdag 25 augustus zal mej. Maria Blom, de enige vrouwe lijke beiaardier van Nederland, in Vee re concerteren. Raad St. Laurens bijeen ST. LAURENS. De gemeenteraad van St. Laurens komt dinsdag 10 juli 's middags om half vier bijeen. De agenda vermeldt o.m.verkoop perceel bouwgrond aan de Ver. Christelijke kleuterschool, verkoop perceel bouw grond aan de heer A. J. v. Wel, toeken ning premie woningverbetering aan de heer D. Lorier ten behoeve van de wo ning Noordweg 325., evenzo aan de heer M. Marinussen voor de woning Van Citterstraat 63, subsidie vereniging voor veilig verkeer, bepaling van het stand punt inzake het aangaan van een nieu we overeenkomst betreffende het opha len van huisvuil met de heer L. F. Boon in verband met een verhoging van de vergoeding per emmer. AXEL In hotel De Stadsherberg te Axel werd de slotbijeenkomst gehouden van de door de brandweerinspectie te Breda georganiseerde cursus adem bescherming. De districtsinspecteur voor het brandweerwezen voor Noord-Bra bant en Zeeland, de heer G. Kortus, kon in het bijzonder wethouder C. de Putter verwelkomen. Hij zei dat 19 brandweer lieden aan deze zware cursus deelgeno men hadden: vijf uit Terneuzen, acht uit Hulst en zes uit Axel. Met de mo derne adembesohermende apparaten is het mogelijk, aldus de heer Kortus, de medemens uit zeer netelige situaties te redden en bovendien wordt de brand weerman zelf meer beschermd. De do centen de heren F. de Leeuw en C. v. d. Berge, beiden technici van de brand weerinspectie, gaven een uiteenzetting van de ontwikkeling van de bescherm de apparatuur in de afgelopen decennia. In de pauze volgde in de brandweer kazerne een demonstratie mensenredden. De commandant van de Axelse brand weer schonk de docenten namens de cursisten een persoonlijk aandenken. Raad Aagtekerke bijeen AAGTEKERKE. De raad van Aagtekerke komt donderdagavond om half acht in openbare vergadermg bij een. Enkele agendapunten: vaststelling nieuwe verordening op de heffing en invordering van de rioolbelasting: in trekking raadsbesluiten inzake aankoop gronden in bet uitbreidingsplan Oost. verzoek Ned. Federatie voor bejaar denzorg en subsidie; verzoek ringrij- dersvereniging ,,De Vrijbuiters" om subsidie. MIDDELBURG. Naar wij vernemen zijn de barakken aan de Espenlaan in Middelburg, waarin het leerkrachtenkorps van de Christelijke HBS voor Walcheren jarenlang Zeeuwse jongens en meisjes opgeleid heeft voor het eindexamen, door het beetuur van de Ver eniging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland'via het Rijk verkocht aan een r.k. ho gere burgerschool in Amster dam-Noord. Deze school zal de barakken gebruiken als dépen dance. Het ligt in de bedoeling dat de hoofdstedelijke middel bare scholieren in september a.s., in de houten noodgebou wen zullen worden - onderge bracht. Aan de Espenlaan in Middelburg is men dan ook al druk bezig met de verhuizing, want slechts enkele dagen resten nog. De schoolvakan ties zijn inmiddels ingegaan en met gezwinde spoed zullen nu de barak ken worden ontruimd om de verhuis-- onderneming Van 't Verlaat uit Mid delburg gelegenheid te geven het materiaal zodra de gemeente Am sterdam toestemming gegeven heeft in de kortst mogelijke tijd naar de stad aan het IJ over te brengen. Op de plaats waar straks de ba rakken zullen hebben gestaan zullen woningen verrijzen, waardoor het plan-Griffioen I dan volgebouwd zal zijn. De inventaris van de nood-HBS is al voor een deel naar het indruk wekkende nieuwe schoolgebouw aan de Elzenlaan, in de onmiddellijke na bijheid, overgebracht. De nieuwe school is namelijk al voor een zeer groot gedeelte klaar. In september zal de nieuwe Chris telijke HBS voor Walcheren geheel gereed moeten zijn om de stroom van leerlingen te kunnen ontvangen. Dan begint de nieuwe cursus. Met de officiële opening wil het bestuur liever wachten tot de school even „draait". De nieuwe HBS zal tot de mo dernst geoutilleerde en ingerichte middelbare-schoolgebouwen van zuid- west-Nederland behoren. De school telt twintig gewone leslokalen en daarnaast nog een tiental vakloka len, een kamer voor de directeur, een voor de onderdirecteur, een mu- zieklokaal en een overblijflokaal. Daarbij geniet de school het voor recht over twee gymnastieklokalen en twee sportvelden te beschikken. Zoals bekend is aan de school ook nog een Middelbare Meisjesschool verbonden, welke in het afgelopen cursusjaar door 51 leerlingen be zocht werd. Twee jongens naar ziekenhuis GOES. Twee jongens van de am bachtschool moesten gisteren in het zie kenhuis Ooostwal opgenomen worden, nadat zij nogal hardhandig met hun bromfiets in aanraking waren gekomen met een personenauto, bestuurd door W. A. de J. uit Goes. De J. reed met zijn wagen over de Vogelzangsweg uit de Voorstad. Toen hij de Leliestraat wilde inslaan liet de bestuurder niet de doorgang vrij voor het tegemoetkomende verkeer. De brom fietser D. A. A. D. uit Nieuwdorp, met op de duo A. G. de M. uit "Wissenker- ke, kwam daardoor in botsing met de auto. Beide jongens kwamen te vallen en op advies van dr. Weiten werden zij naar het ziekenhuis overgebracht. D. had een gebroken bovenbeen en een flinke hoofdwonde opgelopen en De M. was alleen aan zijn hoofet gewond. Bij een andere aanrijding, des mor gens om half acht, was eveneens een bromfietser betrokken. Het was J. C. W. uit Wolfaartsdijk, komend uit de richting Middelburg, die plotseling de rijksweg overstak om de Agnesgang in te slaan. Op dat moment vertrok juist van het benzinestation van Louisse de opel-caravan van J. L. uit Kruiningen. Een botsing bleef niet uit. Het liep goed af, want de bromfietser liep al leen een kniewond op. De bromfiets werd zwaar beschadigd. GOES. Het laatste nummer van het Tijdschrift van de Ned. Heide Mij. is geheel gewijd aan de recreatie. Het nummer ziet er goed verzorgd uit en is verlucht met tal van fraaie foto's. Enkele facetten van de openlucht creatie in onze huidige samenleving worden door deskundige schrijvers aan de orde gesteld, Het laatste recreatienummer van het Tijdschrift dateert van augustus 1955. De Ned. Heide Mij. is van oordeel, dat het gesprek over de problemen van de recreatie in brede kringen dient te worden verstaan. Het fcw.am de Heide Mij. daarom nuttig voor om een extra nummer van het Tijdschrift uit te ge ven, waarin enkele hoofdlijnen worden aangeduid waarlangs zich dat gesprek, kan ontwikkelen. De bedoeling van de Heide Mij. om door middel van enkele moment-opna men van de huidige recreatieproble men een bijdrage te leveren tot beter begrip tussen de kleine en grote belangengroepen mag ongetwijfeld als geslaagd worden beschouwd. De heer B. M. van Griethuijzen be spreekt enkele facetten van het Rijk en de openluchtcreatie. De problemen van de provincie en de recreatie wor den belicht door ir. R. A. Tjalkens, gevolgd door een deskundig artikel van de heer H. J. Langman over de gemeenten en de recreatie. Enkele as pecten van de vakantiebestedingsbe- drijven worden vervolgens aan de or de gesteld door de heer W. J. Paal man en de heer J. Swart gaat uitvoe rig in op de vakantiespreiding. Drs. D. H. Franssens geeft zijn visie op het platteland en de receatie. Mr. M. C. Bloemers, onder wiens redactie dit nummer is verschenen sluit de rij, met een deskundige verhandeling over de recreatie in het algemeen. BRESKENS. Een brutale diefstal aan boord van het jacht „Santa Maria", dat in de haven van Breskens ligt, heeft abrupt een einde gemaakt aan de vakantie van twee Fransen. Tevens zal hiermee wei de vriendschap afgelopen zijn tussen de twee opvarenden, de 45-jarige Michel C. en de 20-jarige Jac ques C. Terwijl Michel C. afwezig was ging zijn reisgenoot er vandoor met 400.000 oude Franse francs, 37.000 Belgische en 5000 Zwitserse francs. Blijkbaar nog niet voldaan nam Jacques C. ook nog twee polshorloges, een gouden schakelarmband, een tran sistorradio en een paar gouden man chetknopen mee. De Bressiaanse rijks politie waarschuwde onmiddellijk alle grensposten en in Roosendaal werd Jacques C. aangehouden. Hij bekende zijn vriend te hebben bestolen. Alle ge_- stolen artikelen werden bij hem terug gevonden. Vandaag zal hij voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. BRESKENS. Door onbekende oor zaak is woensdagmiddag brand uitge broken in de woning van de familie K. aan de Scheldestraat. De brand werd ontdekt door een voorbijganger. Daar er niemand thuis was forceerde iemand de deur en eer de brandweer arriveerde was de brand reeds be dwongen. De schade bleef beperkt tot de benedenverdieping, met- name de woonkamer. AMSTERDAM Directeuren van de Vrije Universiteit hebben op voorstel van curatoren en in overleg met de se naat besloten tot de instelling van een niet-westerse sociale studierichting in de verenigde faculteiten der rechtsge leerdheid, der letteren en der econo mische wetenschappen (de zgn. interfa culteit der sociale wetenschappen) Reeds met ingang van de cursus 1962 1963 zullen studenten zich voor deze nieuwe richting kunnen laten inschrij ven. Dr. J. Blauw te Hilversum is be noemd tot gewoon hoogleraar in de li terarische faculteit voor het geven van een overzicht van de godsdiensten in de niet-westerse gebieden, speciaal met het oog op de daardoor mede beDaalde problematiek van het acculturatiepro ces, en dr. J. W. Schoorl te Hollandia tot gewoon hoogleraar in de econo mische faculteit voor het onderwijs in de niet-westerse sociologie. Dr. Blauw studeerde theologie aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1945 het doctoraal examen aflegde. In 1950 pro moveerde hij op het proefschrift Goden en Mensen; plaats en betekenis van de heidenen in de Heilige Schrift". Dr. Blauw was van 1937 tot 1947 predikant van de Gereformeerde Kerken achter eenvolgens te Echten, Avereest en Ede. In 1947 werd hij - secretaris van de Ne derlandse Zendingsraad. Hij gaf aan het christelijk lyceum te Hilversum onder wijs in de niet-christelijke godsdiensten, doceerde aan de zendingshogeschool te Oegstgeest de bijbelse fundering van de zending en is sinds 1958 docent aan het zendingsseminarie van de Gerefor meerde Kerken te Baarn voor het on derwijs in de o-ecumenia en zendings geschiedenis van Latijns Amerika en Afrika. Ook gaf hij in 19531954 gedu rende een half jaar gastcolleges aan de hogere theologische School te Dja karta over de bijbelse fundering van de zending en de bijbelse beschouwing van de niet-christelijke religies. Dr. Schoorl studeerde indologie en etnologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en is sinds 1952 als bestuurs ambtenaar werkzaam in Nieuw-Guinea. Tijdens zijn buitenlands en studieverlof schreef hij een dissertatie over „Kui tuur en kuituur veranderingen in het Moejoegebied", waarop hij te Leiden promoveerde. Na zijn terugkeer in Nieuw-Guinea stond hij achtereenvol gens ter beschikking van de residenten van Zuid Nieuw-Guinea en Hollandia en van de directeur van binnenlandse za ken; het laatste speciaal voor zaken betreffende het bevolkingsbeleid, o.a. ter voorbereiding van een nieuwe recht spraakregeling voor inheemsen. Voorts verleenden directeuren aan drs. T. Thijs te 's-Gravenhage een leer opdracht voor het onderwijs in de ge schiedenis van de niet-westerse gebie den. Drs. Tihijs studeerde sinologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1936 het doctoraal examen afleg de. Hij was in Batavia werkzaam bij het gouvernement, was van 1945 tot 1953 in dienst van een petroleummaat- schappij. met als taak het bijhouden van de politieke ontwikkeling en het rapporteren en adviseren in verband hiermede. In 1950 woonde hij als waar nemer de Ronde-tafelconferentie te 's-Gravenhage bij. Sedert I960 is drs. Thijs als hoofdambtenaar verbonden aan één van de departementen der Ne derlandse regering. Tot voor kort was hij docent aan het Zendingsseminarie der Gereformeerde Kerken te Baarn voor de geschiedenis van de nationa listische bewegingen in Z.O.-Azië en In donesië. WEMELDINGE. Woensdagmor gen vonden steenzetters op het strand je bij Wemeldinge een op een mijn gelijkend voorwerp. Het leek een soort stalen bol en het had een doorsnede van vijftig tot zestig centimeter. I)e mannen waarschuwden onmiddellijk de politie. Kort daarna verankerde de rijkspolitie te water het geheimzin nige voorwerp in. afwachting van de komst van de gealarmerende marine deskundigen. Leden van de mijnopruimingsdienst uit Vlissingen kwamen 's middags een onderzoek instellen. Zij kwamen tot de conclusie dat het hier een zoge naamde spermijn betrof, vermoedelijk daterend uit de Eerste Wereldoorlog. Van de destijds losgeslagen mijnen zijn er verschillende verzand. Nu door afsluiting van zeegaten het stroom beeld gaat verlopen wordt dit oorlogs tuig weer onder het zand vandaan geschuurd. De marinemannen visten de mijn uit het water en namen hem per auto mee naar Oranjezon op Wal cheren, waar het projectiel tot ont ploffing gebracht werd. MIDDELBURG. De tweede fase van de verbreding van het Kanaal van Terneuzen naar Gent is gisteren bij Rijkswaterstaat in Middelburg aanbe steed. Het wordt een kostbaar project en de bedragen waarmee de aannemers inschrijven liggen tussen de dertig en veertig miljoen gulden. In het bestek zijn behalve de kanaalverbreding ook de aanleg van een nieuw weggedeelte en het graven van voorhavens zuidelijk van de in aanbouw zijnde zee- en bin- nenvaartsluizen opgenomen. Men hoopt de werkzaamheden van dit belangrijke en dure project binnen drie jaar voltooid te hebben. De nieuwe rijksweg (nr. 61) naar Sluiskil zal ver der van het kanaal komen te liggen dan het huidige. Tussen water en weg zal namelijk beplanting komen. Ook de wes telijke rijkswaterleiding zal worden op geschoven. Sluiskil krijgt twee uitvals wegen naar de nieuwe kanaalbrug. Zes miljoen kubieke meter grond moet worden weggezogen in dit project MIDDELBURG. Het 10-jarig bestaan van de fokveedagen voor rundvee in Walcheren zal op vrij dag 13 en zaterdag 14 juli a.s. door een manifestatie waaraan vee- en paardenfokkend Walche ren eendrachtig deelneemt, te Koudekerke op bijzondere wijze tot uitdrukking komen. De rege lingscommissie voor de jaarlijkse omstreeks september te Middel burg gehouden fokveedag heeft ter gelegenheid van zijn tweede lustrum een veelbelovende samen werking tot stand weten te bren gen <met de andere verenigingen die zich met de paarden- en klein- veefokkerij bezig houden. Boven dien werken de organisaties van de Landbouwjongeren in Walche ren en in provinciaal verband de fokkers van landbouwtuigpaarden en Shetland pony's, alsmede de bond van landelijke rijverenigin- gen in Zeeland mede. De eerste da» staat in het teken van keuringen van de beste runderen, paar den en schapen die Walcheren kan voortbrengen, 's middags geaccentueerd door demonstraties en défilé van een keur van bekroonde dieren. De tweede dag wordt in de morgen uren, behalve door keuringen van geiten en een aantal Shetland pony's, in sterke mate gekenmerkt door wedstrijden van landbouwjongeren in rundiveebeoordeliiig, melken, opfok van kalveren en behen digheid met landbouwtrekkers, terwijl n tevens de voorwedstrijden van de landelijke ruiters worden gehouden. Het middagprogramma wordt beheerst door een provinciaal concours bippique van de gewestelijke bond van landelijke rij- vereniigiragen, afgewisseld door. demon straties met pony's en geiten. De gemengde bedrijven van Walcheren laten over de afgelopen 10 jaren een be langrijke ontwikkeling zien. De rundvee houderij nam in betekenis toe. Momen teel worden op 950 bedrijven meer dan 15.000 stuks rundvee gehouden, hetgeen een uitbreiding met 2000 stuks rundvee betekent. De melkveestapel, die vooral pa 1958 uitloopt, omvatte in 1952 nog geen 5000 koeien en benadert dit jaar de 6000. Zij vertegenwoordigen bij een jaar lijkse afzet van meer dan 22 miljoen kg melk aan de Coöp. Zuivelfabriek te Mid delburg een totale waarde aan melkgel- den van tegen de 6 miljoen gulden. De fokkerij is het stuwende element geweest op de weg naar een meer econo mische produktie. De produktiecontrole breidde zich over genoemde jaren uit van omstreeks 2200 tot 3200 koeien op 400 bedrijven. De gemiddelde produfctie van de controlekoeien werd in het afge lopen jaar berekend op 4660 kg melk met 3.90 pet. vet in 314 dagen, hetgeen, berekend over een veel groter aantal koeien, in 10 jaar tijds een stijging van 125 kg melk en 0.1 pet vet per koe be tekent. Sedert 1960 vond tevens de eiwit- controle ingang en wordt thans bij bijna 300 koeien toegepast waarvan het gemid delde gehalte van 3.43 pet. in 1961 gun stig blijkt te liggen. De deelname aan de K.I.-vereniging Walcheren verdubbelde in 10 jaren van 1800 tot 3600 runderen op ruim 500 be drijven. Opmerkelijk in de ontwikke lingsgang van de bedrijfsvoering is dat de paardenhouderij, gesteund door een bloeiende fokkerij in Walcheren, nog van veel betekenis is. Er zijn in deze streek nog ongeveer 800 paardenhouders met van jong tot oud ongeveer 1600 paar den waarvan er 1300 als „werkpaarden" kunnen worden betiteld. De afname van de paardenstapel is veel geringer dan elders in Zeeland. MIDDELBURG. Een geheel door Afrikanen gemaakte rolprent vertoonde de C. F. A. Middelburg gisteravond voor haar leden. De rolprent „Vrijheid" is gebaseerd op de status van de kleine onafhankelijke landen (vroeger kolo- nieën). die overal in Afrika ontstaan. Enkele eerst in onmin levende leiders van het volk leren, voordat een bloedige revolutie ontstaat, de ware betekenis van het woord vrijheid kennen en met vereende krachten probeert men ieder een in het land het zijne te geven. De rolprent munt uit door fraai camerawerk, maar is verder erg traag gemaakt en het spel van de (amateur) acteurs doet hou terig aan. OUDELANDE. Voor de eerte maal zal zaterdag een wielerronde voor nieu welingen worden gereden in Oudelande. De afstand bedraagt 70 km. Een flink aantal deelnemers heeft zich aange meld. Onder hen zijn de plaatselijke favorieten Jan Veerman en Wim de Wilde. Ook Dies Kosten uit Kapelle zal aan de ronde deelnemen. De start is om half drie. dat een geheel nieuw profiel aan het kanaal zal geven. De huidige breedte van het water is 67 meter, het nieuwe kanaal moet 150 meter breed worden. De diepte wordt twaalf en een halve meter. De capaciteit van het kanaal zal van 10.000 tot 50.000 ton worden ge bracht. Dé uitslag van de aanbesteding luidt: 1. Hollands Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep N.V., Den Haag met 30.550 000,2. D. Blankevoort en Zoon N.V., Bloemendaal met 35.400.000,— 3. A. Zegers Cant Openbare Werken, Vrase- ne (Bel.) met ƒ35.618.191,4. Aanne- mingsmij Jac. G. van Oord N.V., Utrecht met ƒ37.860.000,— 5. Aannenüngs- combinatie Amsterdamse Aannerdings- mij N.V. Den Haag en N.V. v'h Hillen en Roosen en PVBA Jan de Nul, Am sterdam en Aalst met ƒ38.000.000,6. Van Hattum en Blankevoort N.V., Be verwijk met 38.616.000,— 7. N.V. Am- steramse Ballast Mij, Amsterdam. N V. Baggermij „Holland", Hardinxveld, S. A. Entr. Ackermans en Van Haaren, Antwerpen en Soc. Gen. De Drageye, Antwerpen, Combinatie Willemstad, Wil lemstad. 8. R. Bottje en Zonen N.V., Zwolle met ƒ39.300.000, In de maanden april, mei en juni zijn in het badhuis van het Medisch Centrum te Goes 8482 dou'dhebaden ge nomen. ZIERIKZEE. Nog" deze maand zul len op Tholen en St. Philipsland een aantal gewezen militairen als plicht- noodwachter wordein ingelijfd. Dit zal eerst geschieden bij de verbindings dienst. Andere onderdelen zullen daar na spoedig volgen. Ook op Schouwen- Duiveland zal het niet lang meer duren voor er weer nieuwe plichtnoodwach- ters zullen worden ingelijfd. Voor dA plichtnoodwachters op Tholen kan nog worden vermeld, dat het Hoofd van de Bescherming Bevolking in Noord-Zee land, de heer J. R. de Boer de hem toegekende strafbevoegdheid heeft ge delegeerd aan de heer Voorniveld. Voor zover noodwachtplichtigen uit Sint Philipsland op Tholen worden opgeleid geldt dat ook voor hen. Tegen de door de heer Voornveld opgelegde tuchtstraf fen kan beklag worden ingediend bij de heer J. R. de Boer, Op de dan door de heer De Boer genomen beslissingen is geen verder beroep meer mogelijk. Tegen rechtstreeks door de heer De Boer opgelegde straffen kan beklag worden ingediend bij de Kringraad. Tegen de beslissing van dat college is verder geen beroep meer mogelijk. KRABBENDIJKE. lp de nacht van dinsdag op woensdag is bij het dorp Deinze (tussen Gent en Kortrijk) in Bel gië de 26-jarige vraehtautochauffeur J. G. uit. Goes ernstig gewand geraakt. G„ die op weg naar Parijs was, reed met een- zwaar beladen camion van de firma Minnaard uit Krab'bendijke tegen een boom. Met ernstige verwondingen moest G. in een Belgisch ziekenhuis opgenomen worden. De wagen werd totaal vernield. MIDDELBURG. Met ingang van 9 juli a.s. zal het vernieuwde postkan toor te Middelburg voor het publiek opengesteld worden. Daar de verbou wing overigens nog niet geheel is vol tooid zal er maandag geen officiële ope ning plaatsvinden. HAAMSTEDE. De eerste verto ning van de diaserie over de Ned. Herv. kerk met commentaar van ds. L. Boer, is een groot succes gewor den, want de Kerkeraadskamer was tot de laatste plaatsen toe vol. Aan het einde sprak de voorzitter van V.V.V. de heer N. H. Lysen prijzende woor den en zag in deze dia's een band tus sen zomergast en burger. Ook ds. F. Don uit Burgh sprak namens het Strandpastoraat goedkeurende woor den. Deze kleurendiaserie wordt volgende week twee maal vertoond, nl. maandag 9 juli des avonds in de Ned. Herv. kerk te Haamstede en dinsdag 10 juli des avonds in het Jeugdgebouw ,.de Toren", gelegen op het Oostenrijkse dorp aan de Torenlaan. Voor de be woners en badgasten uit die omgeving I een buitenkansje, omdat ze nu niet naar het dorp behoeven. GOED GEVULDE ORDERPORTEFEUILLES MAAR... SAS VAN GENT. De textiel industrie in Zeeuws-Vlaanderen heeft een goed gevulde orderpor tefeuille, de enige klacht die men in deze nijverheidstak heeft is het gebrek aan vakkundige mensen. Men tracht het tekort aan textiel- specialisten enigszins op te van gen door in Hulst een avondcur sus te .geven, waarvan het onder wijs gelijk staat met de lagere textielschool. Met name bij de N.V. Textielfabriek De Schelde te Sas van Gent is men zeer met deze onderwijsvorm ingenomen. Zeven jonge werknemers van dit aan ruim 300 mensen arbeid- verschaffende bedrijf, bezoeken deze avondcursus. De Schelde heeft een chronisch gebrek aan jonge mensen die men via de Hulsterse schóól wil opleiden voor bediening van de nieuwe machi nes die men momenteel aan het bouwen is. Men kent hier verder een vrij groot verloop van het vrouwelijk personeel. Doordat enkele Belgische textielfa brieken hun poorten moeten sluiten is men er in geslaagd een vrij groot aan tal van de daardoor vrijgekomen ar beidskrachten aan te trekken. Deze zullen met bussen naar het Sasse be drijf gebracht worden. Aangezien deze mensen echter grotendeels de 45 zijn, gepasseerd ziet men in deze tewerk stelling maar een noodoplossing. Men heeft hen echter aangenomen om dat het allen textielspecialisten zijn en het zeker nog drie of vier jaar zal du ren alvorens De Schelde over een eigen goed geschoolde kern kan beschikken. Een gromt aantal orders heeft echter genoopt tot bovenstaande. Anders is het gesteld bij een andere Sas van Gentse textielfabriek. De Vlaamse Textielfabriek, nu een onder deel van een Haarlems bedrijf, be schikt momenteel over voldoende ar beidskrachten om de grote stroom buitenlandse orders te kunnen verwer ken in de overeengekomen leveringstijd. Dit bedrijf, dat hoofdzakelijk confec- tiegoederen produceert voor België, ondergaat binnenkort een grote uitbrei ding, waarmee ruim 1300 vierkante me ter is gemoeid. Hoewel het bedrijf vrlj- we ingesloten is, heetf men beschikking gekregen over een behoorlijk stuk grond achter de fabriek. Hier gaat men nu op bouwen. Niet alle aldus beschikbaar gekomen ruimte gaat men gebruiken als pro- duktiehallen. Men gaat hier o.m. een nieuwe kantine en kantoorruimten in onder brengen. Als straks de nieuwe Monte-Ferro fabriek klaar is op het in dustrieterrein, kan men in Sas van Gent terecht spreken van een welvarende textielindustrie.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3