Nederlands team weer eerste dagklassement naar Jacht dranken Nieuwe raffinaderij routinekarweitje Tbmm) DE TOUR IN CIJFERS Janssen moest leiderstrui afstaan NJJB gaat naar Spelen werken Unifonds verder gegroeid Sport in het kort AMERIKAAN BOUWT IN NEDERLAND J. A. LOEP (TEXAS) IS TEL KWIJT Unieke kans Indruk Tegelijkertijd Moeilijkheid Patterson-Liston op 25 september Karin Beyer zwom wereldrecord B DE UITSLAGEN Westduits zwemteam voor Rhenen Woensdag 4 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Darrigade miste de kans van zijn leven VAN LOOY HAD VELD IN HAND De zorg voor de inwendige mens kan zelfs een drager van de gele trui zwaar drukken. Gelukkig was er gisteren in de wandeletappe naar Bayonne alle gelegenheid om even hij een café langs te gaan en een klein flesje bier mee te nemen. door Ru de Grood BAYONNE. André Darrigade miste de kans van zijn leven! In een sloom wandeltempo onder een brandende zon, over hete plakkerige wegen had Rik van Looy zijn wielerploeg en in het midden daarvan de gele trui om het lichaam van Schroeders tot voor de poorten van Bayonne gebracht. Van daaraf kende Darrigade Dédé voor zijn streekgenoten elke straat, el'k steegje. Hij wist precies hoe de toegangsweg naar het sportpark uitmondde op de grote wielerbaan van dit stadje en hij wist bovendien, dat zich in het stadion een opgewonden menigte 1 evond, die daarheen gekomen was met slechts één hartewens: hem te zien winnen. Door een zege zou Darrigade de gele trui op de Belg Schroeders veroveren. De menigte had er zich op voorbereid om haar eigen Dédé op een hoog opslaande golf van toejuichingen naar de eindstreep te brengen en er zou 's avonds feest zijn in het stadje. Daarmee was aan alle voor waarden voldaan om Darrigade een ideale entree in zijn eigen stad te bezorgen. bji een gesloten overweg. Het ant woord van Van Looy was identiek. De Belg hield het gehele peloton, met bijstand van alle belanghebbenden, volkomen in bedwang. Op twintig kilometer van Bayonne legde Van Looy plotseling de zweep over het peloton om door de verhoging van het tempo de kansen op ontsnap pingen vrijwel tot nul te reduceren. Zijn partners, die o-p hem wachtten en die hij in de laatste honderd meter in de steek had gelaten, zouden het pelo ton niet meer terugzien Vlak voor het binnenkomen van Ba yonne stuurde Van Looy zijn ploeg maat Baens naar voren om te trach ten een massasprint te voorkomen en te beletten dat Darrigade de eindspurt zou winnen. Baens hield het echter niet en werd in de straten van Bayonne in gelopen De uitslag luidt: 1. Vannitsen (Belg- De Kimpe) 4.54.02 met bonif. 4,53.02; 2. Benedetti (It- Proietti) 4.54.92 met bonif. 4.53.32 3. Altig (Duitsl-Geminia- ni); 4. Viot (Fr-Plaud); 5. Graczyk (Fr-Geminiani); 6. Gentina (It-Kete- leer); 7. Van Looy (Belg-Driessens) 8. Van Aerde (Belg-Keteleer); 9. G. Desmet (Belg-De Kimpe); 10. De Ca- booter (Belg-Gauthier); 11. Manzoni (It-Pavesi); 12. Cestari (It-Villa); 13. Bailetti (It-Keteleer); 14. Gainche (Fr- Magne); 15. Van Est (Ned-Driessens); 16. Cazala (Fr-Magne); 17. Darrigade (Fr-Louviot); 18. Doom (Belg-De Kim pe); 19. Thomin (Fr-Remy); 20. Van Schil (Belg-Magne); 24. Maliepaard (Ned); 41. G. Desmet (Belg); 42. Ota- no (Sp); 51. Anquetil (Fr); 64. Zilver berg (Ned); 66. Geldermans (Ned); 67. Simpson (GB); 68. Enthoven (Ned); 73. Stolker (Ned), allen z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Schroeders (Belg-Driessens) 51.27.43; 2. Darrigade (Fr-Louviot) 51.28.28 op 45 sec; 3. Simpson (GB-Lou- viot) 51.29.19 op 1 min 36 sec; 4. Gel dermans (Ned-Geminiani) 51.29.49 op 2.06; 5. G Desmet (Belg-Keteleer) 51.30.27 op 2.44; 6. Anglade (Fr-Gau- thier) 51.30.28 op 2.45; 7. Otano (Sp-Re- my) 51.30.44 op 3.01; 8. Altig (Duitsl-Ge- miniani) 51.31.48 op 4.05; 9. Stablinski (Fr-Geminiani) 51.31.49 op 4.06; 10. Planckaert (Belg-Driessens) 51.32.02 op 4.21; 11. Anquetil (Fr-Geminiani) 51.32.39 op 4.56; 12. Hoevenaers (Bel- Sardi) 51.32.51 op 5.08; 13. Zilverberg (Ned-Driessens) 51.33.57 op 5.54; 14. Baldini (It-Proietti) 51.33.46 op 6.03; 15. Piet van Est (Ned-Driessens) 51.34.01 op 6.18; 16. Van Aerde (Belg-Keteleer) 51.34.06 op 6.25; 17. Doom (Belg-De Kimpe) 51.34.31 op 6.48; 18. Junkermann (Duitsl-De Kimpe) 51.34.33 op 6.50; 19. Suarez (Sp-Pezzi) 51.34.45 op 7.23; 20. Ronchini (It-Pezzi) 51.35.15 op 7.32; 22. Van Looy (Belg) 51,35.36; 24. Massignan (It) 51.36.47; 26. Nencini (It) 51.37.13; 28. Maliepaard 51.38.01; 32. Vannitsen (Belg) 51.39.27 37. Gaul (Lux) 51.40.57; 39. Stolker 51.41.06; 86. Enthoven 52.19.39. BERGPRIJS Het algemeen bergklassement luidt: 1. Wolfshohl (W-Dld-Louviot) 15 pnt; 2. Soler (Sp-Pezzi) 7 pnt; 3. Bahamontes (Sp-Remy) 6 pnt; 4. Ignolin (Fr-Lou viot) 4 pnt; 5. ex aequo Selic (Fr-Gau- thier), Carlesi (It-Sardi), Cerami (Belg- Plaud), Zancanaro (It-Sardi) en Mahé (Fr-De Muer) allen 3 pnt. PLOEGENKLASSEMENT Etappe-ploegenklassement: 1. De Kimpe (Vannitsen. Desmet, Doom) 14AIM; 2. Proietti (Benedetti, Pam- bianco, Baldini) 14.41.36; 3. Magne (Gainche, Cazala, Van Schil) 14,42.06; 4. Geminiani (Altig, Graczyk, Annaert) z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Ge miniani en Driessens. met 3 overwin ningen, een tweede plaats en tweemaal een derde plaats; 3. Louviot 1 overwin ning, tweemaal een twede plaats en tweemaal een derde plaats; 4. Magne en De Kimpe met 1 overwinning, een maal een tweede, eenmaal een derde plaats; 6. Sardi, eenmaal een overwin ning, eenmaal tweede plaats. PUNTENKLASSEMENT 1. Altig (West-Duitsland) 98 pnt.; 2. Graczyk (Frankrijk) 88 pnt.; 3. Darri gade (Frankrijk) 76 pnt.; 4. Benedetti (Italië) 60 pnt.; 5. Vannitsen (Belg) 58 pnt.; 8. Maliepaard 52 .pnt.; 9. Zilver berg 45 pnt. Milesi was de strijdlustigste renner in de tiende etappe en de ongelukkigste was Marcaletti. /AF Darrigade gegrepen werd door een vlaag van verlegenheid, of dat hij verdoofd was door de hitte, of dat hij niet meer in zichzelf ge loofde, wie zal het zeggen? Hij borg zich zelf op ergens midden in het peloton en het enige, wat hij deed was uit de verte toekijken hoe zich een woedende sprint ontwikkelde tussen Van Looy en Altig, gehuld in de groene trui, die hij, Darrigade, zo graag had willen hebben. Niet Van Looy noch Altig won. Het was de jonge, wispelturige Belg Vannitsen, die in een zo mogelijk verwoeder gevecht met de Italiaan Benedetti als het ware over het duellerende tweetal heenwandelde, waarna Vannitsen eindelijk! als eerste over de eindstreep flitste. Achter hen aan kwam het grote peloton met uitzondering van enkele pechvogels. HIERBIJ zaten geen Nederlanders, evenmin als in de kop van de sprintgroep. Zou Stolker zich gisteren niet enkele malen aan het publiek onderweg vertoond hebben, dan zou Nederland gisteren in de grote, alge mene anonimiteit van deze etappe ver- DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsubond (NJJB) heeft, ofschoon het Nederlands Olympisch Comité (NOC) nog; steeds het lidmaatschap van de NJJB niet heeft aanvaard, besloten de voorberei dingen op de Olympische Spelen van 1964 te Tokio met kracht ter hand te nemen. De NJJB is ervan overtuigd, dat de Nederlandse judoka's bij de komende Spelen een grote kans op gouden me dailles zullen maken. Hoewel er via de Nederlandse Sport Federatie (NSF) on der leiding van drs. W. van Zij'll met de diverse nationale judo-organisaties nog geen overeenkomst is bereikt met het oog op de eenwording van het judo in Nederland, heeft de NJJB gemeend niet langer te moeten wachten. Zoals bekend, heeft het NOC aan de NJJB geen uitkering kunnen verstrek ken voor de training van judoka's voor de Spelen aangezien, zo meent men, door erkenning van de NJJB door het NOC. de besprekingen een spaak in de wielen zou worden gestoken. De NJJB kreeg wel een bedrag van dertigduizend gulden uit de sporttoto, doch dit zal on voldoende zijn om de kosten van de voorbereidingen op Tokio te dekken. Desondanks zullen zes jonge Neder landse judoka's vandaag de eerste stap pen zetten in de richting van de Japan se hoofdstad. Het zijn de lichtgewichten Kenmeyer en J. Snijders, de middenge- wichten P. Snijders en Schaeffer en de zwaargewichten Smits en Smeets. Waar schijnlijk zal de wereldkampioen Gee- sink de supervisie krijgen over de trai ning. De rechtsachter van de voetbalclub Xerxes. Harry Smits, heeft een contract getekend met de eerste-divisieclub Elimk- wijk. Het eerste dames-handicapteam van de Sallandse Golfclub' „De Hoek" heeft de landelijke handicapcompetitie gewonnen. Sjaak Swart en Henk Groot, voorhoe- despeiers van Ajax en meermalen van het Nederlandse voetbalelftal zijn op eigen verzoek op de transferlijst ge plaatst. H. Schols, rechtsbuiten van de voet balvereniging Zwolse Boys, is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. AMSTERDAM In het tijdvak van 1 oktober 1961 tot en met 31 maart 1962 is bet aantal uitstaande participaties van Unifonds. beleggingsfonds van Duitse waarden, toegenomen met 543.378 tot 4.803.537 stuks. Dit betekent een stijging van 13 procent. De vermogenswaarde steeg met 2,57 procent tot 185,48 miljoen mark. De beleggingsgroepen: elektronische industrie en openbare nutsbedrijven. Vier Oostenrijkse soldaten zijn giste ren om het leven gekomen toen in de buurt van de Italiaanse grens een gra naat uit de eerste wereldoorlog explo deerde. Twee soldaten werden gewond. De vergadering, tijdens welke de voet balclub VSV zou stemmen over een fusie met Stormvogels, is niet doorgegaan. Er waren te weinig stemgerechtigde leden. De vergadering zal nu in de loop van de volgende week worden gehouden. De Portugese voetbalclub Benfica, de tweevoudige winnaar van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, heeft in de Chileen Fernando Riera een nieuwe trainer aangetrokken. Op de internationale roeiwedstrijden te Essen (7 en 8 juli) zal Nederland wor den vertegenwoordigd door Triton, Aegir, Argo, Laga, De Amstel, Nautilus, De Hunze, Willem III, De Dordtse, DDS en Nereus. DARRIGADE geen winnaar in Bayonne dweilen zijn. Temidden van de grote lawine, die peloton heet, kwamen de Nederlanders over de eindstreep en op nieuw bleven hun posities ongewijzigd, wat met het oog op de bergen, die wij vandaag ingaan, eerder voordelig dan nadelig is. De gehele etappe droeg het stempel van Van Looy. Reeds eergisterenavond Van een onzer verslaggevers De heer 3. A. Loep, die zijn leven lang raffinaderijen en che mische fabrieken heeft gebouwd, en die naar Nederland is gekomen om een oogje in het zeil te hou den bij de bouw van de vierde raffinaderij bij Rotterdam. ROTTERDAM „Ik kom hier voor een routinekarweitje", zei de heer J. A. Loep uit Texas breed glimlachend bij zijn aankomst in Rotterdam. Dat routinekarweitje zal zijn het bouwen van de vierde olieraffina derij in het Nieuwe-Waterwegge- bied, die van de Amerikaanse olie maatschappij Gulf. Het wordt een zeer modern, sterk geautomatiseerd bedrijf, dat vijftig hec taren zal beslaan van de -tweehonderd die de maatschappij in Europoort heeft. De raffinaderij, die negentig miljoen kost, zal in achttien maanden worden gebouwd. Daar zijn twaalfhonderd mensen voor nodig een leger waar over de heer Loep de scepter zal zwaaien. Heel de wereld Het bedrijf wordt gebouwd door Kel logg International Corporation, die ge specialiseerd is in het bouwen van che mische fabrieken. De heer Loep weet er zo langzamerhand het een en ander van. Heel de wereld reist hij af om raffinaderijen en andere ingewikkelde fabrieken te bouwen. Hoeveel fabrie ken hij in zijn leven heeft gebouwd, weet hij niet. Hy is de tel kwijt. „Zijn het er vijftig? Tachtig? Ja, hoeveel bouw je er eigenlijk in 34 jaar?" zei hij. Hy heeft in alle staten van Amerika gewoond, in Canada, in Zuid-Amerika, op Aruba. Overal bleef hij een paar jaar. Zün gezin neemt hij altijd mee naar zün werk. „Ik weet nog niet waar ik ga wonen", vertelde hij na zün aankomst. „Ik denk dat het Den Haag wordt of Rotterdam". Dit probleem kostte hem, toen hij bij de Holland-Amerika Lijn aan land stapte, meer hoofdbrekens dan het bou wen van tien raffinaderijen, waar ook ter wereld. nadat Schroeders in de,gele trui was gehesen, had Van Looy luid verkondigd dat deze gele trui verdedigd zou wor den en dat dit zou gebeuren door het stilleggen van de wedstrijd. Door hem. Rik van Looy, persoonlijk. Nu werd dit besluit door de kara vaan eerder met gejuich dan met droefheid ontvangen. De verwoestende etappen van de laatste dagen dreigden de troepen geweldige verhezen te be zorgen en gisteren kregen wij daarvan al heel spoedig de bewijzen, toen bij de luttele stroomversnellingen van het peloton hele groepjes kwamen te „zwemmen" en daarna moeite hadden het voortsloffende peloton later weer te pakken te krijgen. Dit besluit speelde rechtstreeks in de kaart van Darrigade, die hierdoor feitelijk een unieke gelegenheid kreeg om de trui te veroveren. Alleen reeds hieruit bleek, hoe scherp, hoe gewaagd deze tactiek van Van Looy was. Im mers, wilde hij de trui op deze wyze bewaren, dan moest hij onder alle om standigheden voorkomen, dat Darri gade de sprint won. Dit besluit speelde óók in de kaart van Anquetil, van de Italiaanse en van de Spaanse favorieten, die allen zo geplaatst zijn, dat zij onder voor hen gunstige omstandigheden de ber gen in kunnen gaan. Want juist in de laatste ritten waren hun posities wan kel geworden door de wervelstorm van opgezweepte jachten. Zij zwiep ten als onvolgroeide bomen heen en weer in deze storm, die hen dreigde te ontwortelen. Zo was er in grote lijnen tevreden heid over het besluit van Van Looy. Slechts enkele Franse favorieten zo als Mahé, Forestier en Cazala alsmede de Belg Pauwels waren het hier niet mee eens. Juist in deze dolle jachten lag voor hen de kans om zich nog meer naar voren te werken, om de minuten te verdienen, die zij straks in de bergen zullen gaan verliezen. Daarom was het begrypeiyk, dat zij zouden trachten de poten onder de tactiek van Van Looy weg te trappen. Nauweiyks zat iedereen op zün fiets of daar was Forestier al vertrokken met Milesi, Elena en Stablinsky. Van Looy die nog nauweiyks gezeten was, bezigde enkele onder deze omstandig heden niet gewettigde maar toch wel verklaarbare termen. Hy behoefde zich verder geen zorgen te maken, omdat Schroeders kennelijk met deze hinderlaag rekening had gehouden. Met Darrigade, Stolker, Wolfshohl, Carlesi, Rostollan, Gilbert Desmet, Jo seph Groussard, kortom met de ge hele lagere staf, counterde hy deze stoot en toen de posten waren terug gekeerd sprak Van Looy hen gedeci deerd toe: „Als er vandaag gefietst moet worden, dan doe ik het zelf en niemand anders". Kennelijk maakte dit indruk, want de rust keerde volledig terug. Wij wandelden onder een heerszuchtige zon door de Landes van Cascogne, waar slechts de geweldige dennebos- sen enige koelte verschaften. Zo diep daalde de rust over dit peloton, dat een aantal jongens in slaap sukkelden en prompt van hun fiets vielen. Toen alles wat ontward was, mensen weer bij mensen en fietsen bij fietsen ge voegd waren, bleek de schrik groter geweest te zijn dan de schade. Van dit ogenblik profiteerde echter de jonge Lach om de waakzaamheid van Van Looy op de proef te stellen; hij kwam heel gauw tot de ontdek king, dat deze perfect was. Zo sukkel den we verder. De schaduw was zeld zaam op de weg en met de tempera tuur steeg de dorst, een welhaast on lesbare dorst. De weinige dorpen die langs de route lagen, waren na de doortocht van de karavaan op slag „drooggelegd" en beroofd van alle dranken. Toch was de rust in het peloton niet zo groot als men gehoopt had. In de buurt van Labouheyre op het ogen blik. dat iedereen zich weer klaar maakte om op waterroof uit te gaan en vlak nadat de eerste knechten hiervoor reeds vertrokken waren, meende Mahé slim te zijn om met hen er tussenuit te gaan. Hij deed net als of hij naar lafenis zocht; hy maakte echter van de gelegenheid gebruik om de verdediging van Van Looy te breken. Hij kreeg meteen een hele lawine op zijn hals: Milesi, Bruni, Bi- houee, Geórges Groussard, Ramsbot- tom, Van den Berghen, Everaert en ten slotte Schroeders zelf. Als hq wil de drinken, dan kon hq het door zijn helpers laten halen meende Schroe ders. De ravitaillering te Castets werd door het gehele peloton tegelijkertijd bezocht en kort daarna volgde een uitval van de Italiaan Tonucci die uit het gezelschap van dertien man, on der wie Maliepaard en Piet van Est, probeerde weg te komen. Enkele fel le pedaaltrappen van Van Looy wa ren voldoende om de rust te herstel len. Milesi, Cazala en Pauwels pro beerden het nog eens toen het pelo ton een beetje in moeilijkheden zat Toen zat Van Looy voor de moeilijk heid om Darrigade vast te houden. Maar hij had de geschiedenis van de Tour goed in zijn hoofd. Hij wist maar al te goed, dat Darrigade een complex bezit bij de aankomst in zijn eigen stad. Nog nooit had hij te Bayonne gewonnen. Daarom ging hij zelf naar voren in de hoop, daarmee Darrigade's complex te vergroten. Een nederlaag tegen Van Looy voor eigen publiek zou het ergste zijn, wat Darrigade zou kunnen overkomen Door Sorgeloos en Baens liet de Bel gische wereldkampioen de sprint aan trekken; Altig zat aan zijn wiel. Dar rigade, nerveus, verdronk in het pelo ton en toen Van Looy dit zag had de sprint voor hem niet meer die aan trekkingskracht als tevoren. Zo kwam het dat hq zich eerst door Altig en daarna door het duel Vannit- sen-Benedetti liet verrassen. Het einde kent ge en het geheel was volgens de berekeningen van Van Looy. Hij maakte bij dit alles één misreke ning: uit een telegram dat hij in de ochtend had verstuurd, bleek dat hq zelf te^ Bayonne h^d willen winnen! Contracten getekend CHICAGO. De wereldkampioen boksen in het zwaargewicht Floyd Pat terson en zijn uitdager Sonny Liston hebben de contracten getekend voor hun titelgevecht op 25 september te Chicago. Liston was nogal zelfverzekerd: „Ik win de titel door knock out in een van de eerste ronden". Patterson liet zich minder definitief uit: „Dat de weddenschappen tot op dit moment nog ten gunste van Liston zijn, zal mij alleen maar helpen. Ik houd er namelijk wel van me een beet je de „mindere" te voelen". In het contract werd onder meer be paald dat beide boksers elkaar nog in een returnwedstrijd zullen ontmoeten. Indien Liston op 25 september wint, moet deze binnen een jaar plaats heb ben. LEIPZIG. In het zwemstadion van Leipzig verbeterde de Oostduitse Karin Beyer gisteren het wereldrecord op de 110 yards schoolslag met een tijd van 1 min 19,2 sec. Het oude record stond met 1 min 19,5 sec. op naam van haar landgenote Barbara Göbel. AYONNE. De tactiek van de Nederlandse equipe in de ronde van de toekomst slaagt tot dusverre voortreffelijk. „Gokken op het ploegenklassement" was het devies van Jefke Jansen. Welnu, in Bayonne reed na de aankomst van de tweede rit voor de tweede maal in successie het Oranjeteam een ererondje als winnaar van de dagploegenprijs. Met twee overwinningen is de eerste plaats dus nu stevig in handen van Nederland. Dat Jan Janssen zijn in Bordeaux veroverde gele trui af moest staan aan de Spanjaard José Momene Cam- po, kortweg Momene genaamd, was voor de Nootdorper persoonlijk na tuurlijk niet zo leuk, maar een ramp betekende het allerminst. In de kop groep van veertien renners, die met een aanzienlijke voorsprong finishten waren namelijk Henk Nijdam, Miel Verstraete en Jan Hugens, die in het algemeen klassement na twee dagen maar weinig achterstand hebben op de nieuwe leider. Nooit rust De etappe dinsdag heeft in het teken gestaan van een groot aantal ontsnap pingen. Van rust was geen sprake. Zo dra een groepje was teruggehaald, na men een aantal anderen het offensief over. De Nederlandse formatie heeft niet de bedoeling gehad de trui van Janssen met hand en tand te verdedi gen. Hugens, Nijdam en Van Kreunin gen, eveneens goed geklasseerd, zouden om beurten mee in de aanval gaan als zij daar de kans toe kregen en in de praktijk lukte dit plan uitstekend. De gang van zaken scheen aanvanke lijk voor Nederland niet zo gunstig. Twaalf man onder wie de Fransen Ba- zire en Arze, de Belg Vastiau en de Fin Hautelahti, namen de leiding en zes anderen bij wie Jaisli, de actieve Gomez del Moral en Carton, een van de Franse troeven, vólgden spoedig. Snel hersteld De Oranjeploeg was echter snel van de schrik bekomen. Een tegenoffensief werd ingezet, waarbij eerst een groep met De Jongh, Hugens en Verstraete aansluiting kreeg en even later ook Van Kreuningen in gezelschap van vijf ande ren de sprong naar de kop maakten. Toen ten slotte de balans kon worden opgemaakt, bleek dat de kopgroep uit ongeveer vijftig renners bestond en met dit grote aantal was het niet verwonder lijk dat het peloton weldra de rust kon herstellen. Op het moment echter dat het pelo ton de staart van de kopgroep bereikte, werd er voorin opnieuw fel gedemar reerd. Van Kreuningen en De Jongh be hoorden tot de rustverstoorders, alsme de Verstraete. De eerste twee vielen te rug, maar hun vervangers stonden klaar. Vorm en klasse Nijdam toonde de volgers zijn klasse door uit het peloton gekomen in een ruk door te stomen naar voren en zich na een felle jacht bij de kopgroep te voegen. Hugens volgde, tezamen met een Fransman even later zijn voorbeeld. Het plan van Jefke Jansen was volledig geslaagd. Drie Nederlanders voorin te gen twee Fransen, twee Spanjaarden en twee Italianen, terwijl de overige landen slechts door een man waren vertegen woordigd. Indien de vlucht zou slagen was de eerste plaats zeker voor Neder land. Steeds groter werd het verschil met de hoofdmacht en reeds ver voor Bayonne was het duidelijk dat de veertien koplo pers niet meer achterhaald zouden wor den. De winst werd nog uitgebreid tij dens de beklimming van de Cóte Cours. Op de smalle bochtige wegen konden de vluchters beter uit de voeten dan de grote hoofdmacht én op de top, waar Gomez del Moral als eerste doorkwam gevolgd door Heeb en Carton, bedroeg Met een verbeten gezicht gaat Janssen weer achter de groep aan na dat h|j een wiel had verwisseld. Ploeg leider Sjefke Jansen is gereed om hem af te duwen. de winst reeds ongeveer drie minuten. Hugens was daai vijfde. Daar kwam nog meer dan een minuut bij in de laatste fase van de strijd, toen enkele malen een renner alleen trachtte weg te komen. Verwonderde winnaar Gezamenlijk arriveerden de veertien op de wielerbaan te Bayonne, de Spanjaard Momene nam de leiding, Nijdam kwam in een gunstige derde positie de eerste ronde uit. De man uit Eelderwolde, die bij een etappeze ge de gele trui zou hebben veroverd, indien althans Momene geen bonijica- tie zou krijgen had echter niet vol doende reserves meer voor een eind sprint. Heel verwonderlijk was dit niet, aangezien het zware werk in de kopgroep hoofdzakelijk door de Neder landers was opgeknapt. Tot verras sing van velen en ook van zich zelf zegevierde Momene van kop af zodat hij tevens leider werd in de algeme ne rangschikking. Gysel achterop De overige Nederlanders zaten in het ruim vier minuten later binnenko mende eerste peloton met uitzondering van Lex van Kreuningen en Raf Gysel. Van Kreuningen die steeds voorin te vinden was geweest, had te veel van krachten gevergd. Hij reed zich in het tweede peloton. Vele minuten later arriveerde Raf Gy sel. De in België wonende Nederlander leek zeer vermoeid, maar op een vraag of hij gelost was, had hij toch nog een spits antwoord klaar; „Gelost, weinee, ik heb de laatste veertig kilometer al leen gereden." De uitslag luidt: 1 Momene (Sp) e uur 26 min 30 sec (met bonificatie 4.25.30); 2 Poggiali (It) z t (met boni. ficatie 4.26); 3 Gomez Moral (Sp); 4 Nijdam (Ned); 5 Heeb (Zwits); 6 Carton (Pr); 7 Vyncke (Belg); 8 Kose- la (Polen); 9 Bradley (GB); 10 Bazire (Fr); 11 Hautalahti (Fin!, int ploeg); 12 Hugens (Ned): 13 Verstraete (Ned); 14 Partesotti (It) allen dezelfde tijd; 15 Simoes (Port) 4.30.48; 16 Knops (Ned) z t; 17 Bongioni (It) z t; 18 Maino (it) z t; 19 Janssen (Ned) 4.30.56; 20 Coelho (Port) z t; 22 De Jongh (Ned.) z.t.. 54 Van Kreuningen 4.34.11. 118 Geysel 4.46.18. Tijdens de tweede etappe heeft de Amerikaan Best (internatio nale ploeg) wegens maagklach ten de strijd gestaakt. De Zuid- slaviër Valcic, die bij een val partij gewond raakte, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Ook de Duitser Richter stapte in de bezemwagen. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement na de tweede etappe: 1. Momene 7 uur 58 min. 20 sec. 2. Carton 8.00.02, op 1.42. 3. Nijdam en Hugens, Bazire en Gomez Moral allen 8.00.06 op 1.46. 7. Poggiali 8.01.11 op 2.51. 8. Heeb 8.01.17 op 2.57. 9. Partesotti 8.01.2 op 3.02. 10. Kosela 8.01.29 op 3.09. 11. Ex aequo: Verstraete, Bradley, Vyn cke en Hautalahti, allen 8.01.41 op 3.21. 15. Janssen 8.02.64 op 3.26. 2. Ex aequo: Kops 8.05.59. 26. Ex aequo: De Jongh 8.06.07. 52. Van Kreuningen 8.07.47. 107. Gysel 8.21.29. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de twee de etappe luidt: 1. Nederland (Nij dam, Hugens, Verstraete) 18.19.30; 2. Spanje 13.2.16; 3. Italië 18.23.13; 4. Frankrijk 13.23.56; 5. ex aequo: Zwitserland, Polen, België en Groot- Britannië, alle 13.28.2. In het algemeen ploegenklasse ment leidt Nederland, met 2 overwin ningen. DÜSSELDORF. -De Westduitse ploeg voor de zweminterlaad tegen Ne derland, die zaterdag en zondag in Rhe nen wordt gehouden, wijkt slechts op en kele plaatsen af van het team, dat on langs met groot verschil van Groot- Britannië verloor. Merkwaardig is, dat de Westduitse zwembond op de 200 meter schoolslag en de 200 meter vlinderslag voor heren een drietal zwemmers buiten mededin ging wil laten meedoen, om een beter overzicht te krijgen van de krachtsver houdingen. De ploeg is als volgt samengesteld: Heren: Vrije slag: Hetz, Klein, Ja- cobsen, Haverkamp. Kleinbeck en Kre- mer; schoolslag: Roos, Mrazek, Engau en Gross; vlinderslag: Lotter, Siewert en Blank; rugslag: Küppers en Frei- tag; wisselslag: Hetz en Künkel. Dames: Vrije slag: Ürsel Brunner, Uschi Kerger, Monika Rütten, Traudi Beierlein en Margit Hettling; school slag: Wiltrud Urselmann en Ingrid Feuerstack: vlinderslag: Heike Hustede en mej. Stepdle; rugslag: Helga Schmidt en Traudel Schulze; wisselslag: Jutta Olbrisch en Traudi Beierlein. Waterpolo heren: Hoffmeister, Stras- ser, Klemmeier, Kagermeier, Nagy (al len Hamm), Brauer, Noack, Honig (Ama teur Duisburg), Abrat (Hamburg), Schulz (Berlijn) en Haverkamp (Duis burg). De wereldkampioenschappen turnen 1966 zullen in Lissabon worden gehouden. Voor de Gymnaestrada van 1963 is Wenen aangewezen. In datzelfde jaar hebben in Belgrado de Europese kampioenschappen voor heren plaats. Wim Bleijenberg, de middenvoor van de voetbalclub Blauw Wit. heeft zich op eigen verzoek op de transferlijst laten zetten. De Amsterdamse eredivisievereni ging heeft van RCH de speler Kruyver overgenomen. De voetbalclub WV heeft voor het komende seizoen twee spelers van PSV gecontracteerd, te weten Willy Heesaikker en Evert Lafaire. In het honkbalteam van de „Rest van Rotterdam", dat vanavond op Nieuw- Vrcelust tegen Sparta speelt, is werper Van Namen (Schiedam) vervangen door Eenhoorn (Neptunus). Meer sportnieuws op pag. 9

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7