MAATREGELEN TEGEN BRITSE NAZI'S Oostduitsers ui; beter „beschermd" Minister Butler in verontwaardigd Lagerhuis over anti-joodse betoging ENGELSE HITLER" LAAT POLITIEK THUIS Breukelens burgemeester: ongelijk van rechter PRoeo Surinaamse Statenleden „Schreeuwende jongeren moeten eerst afstuderen" Duitse matten zijn niet voor Indonesische vliegvelden ,Soekarno schrikt zegt Max Tailleur crème - shampoo Groene hart van Randstad kan bewaard blijven Leer verdringt plastic op nieuwe zomervakbeurs Met vlot over de Noordzee Vliegt uig werpt bloed uit 65 Woensdag 4 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 BELGIË WEERT NEDERLANDSE KOEKJES Geen dwangsom ECHTPAAR MET BABY SLIEP IN PARK 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, et. A Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! fc MEER GELD „Ulysses" van Joyce wordt verfilmd TEVREDEN JOSEPH SCHUMACHER WEER BIJ ZIJN MOEDER Van onze correspondent LONDEN. De Britse minister van binnenlandse zaken heeft gisteren in het Lagerhuis onthuld dat er een strafvervolging wordt overwogen tegen de leiders van de nationaal-socialistische be weging die zondag op Trafalgar Square een anti-joodse betoging op touw hebben gezet. De over heid had toestemming tot het houden van die demonstratie gegeven. De betoging leidde tot heftige protesten en vechtpartijen. Het grootste deel van het publiek keerde zich tegen de nieuwe nazi's. LONDEN. Twee mannen uit Lo westoft in Suffolk, een dertigjarige va der en zijn stiefzoon van zeventien, leden gisteren al meteen schipbreuk toen zij per vlot uit hun woonplaats wilden vertrekken voor een zeiltocht over de Noordzee naar Nederland. Een ongewoon hoge golf wierp het zelfgebouwde vlot terug op het strand van Lowestoft. Het sloeg op de stenen en schelpen te pletter. Men begon meteen een nieuw vlot te maken, waarmee de twee Lowe- stofters morgen opnieuw van wal ho pen te steken. Doel van de tocht die als vakantiereis wordt onderno men is Hoek van Holland. Vandaar willen beide mannen langs de kust naar het zuiden naar Oostende en Calais en dan weer terug naar Lo westoft. Ze denken achttien dagen over deze tocht te doen. Het is waarschijnlijk de laatste keer geweest dat deze nazi-partij vergunning kreeg om het plein in het centrum van Londen te mis bruiken voor haar propaganda. Dit kon men uit de woorden van de minister opmaken. HONDERD LEDEN Minister Butler zei verder: „We mogen niet al te lichtvaardig het vrije woord beknotten, maar wij zullen het uitlokken van ongeregeldheden door misbruik van het vrije woord niet to lereren. Ik betreur de ordeverstoring die er bij deze gelegenheid voorkwam, maar ik betreur nog meer de aan stootgevende doctrines waar men ui ting aan gaf". Volgens de minister heeft de natio naal-socialistische beweging nog geen honderd leden. Hij zag niet in waar om het ministerie van openbare wer ken onjuist gehandeld zou hebben door deze beweging vergunning voor de betoging te geven. Soortgelijke bij eenkomsten in 1960 en 1961 verliepen zonder enig incident. De minister her innerde er aan dat Trafalgar Square al heel lang een plein is waar het be ginsel van de vrije meningsuiting wordt gehuldigd. AFSCHUW Zowel van regerings- als van op positiezijde gaven verscheidene La gerhuisleden en leden van het Hoger huis gisteren nog blijk van de af schuw die zij voelen voor de lieden die zondag Trafalgar Square mis bruikten, juist omdat men daar altijd kan zeggen wat men op zijn hart heeft. Dit dient echter te gebeuren zonder andersdenkenden te kwetsen. Wat men hier predikte, aldus een der leden, behoort tot de leer waar wij zes jaar bloedig tegen hebben gevochten. George Brown, plaatsvervangend leider van Labour raadde de rege ring een voorbeeld aan Nederland te nemen en aan andere landen, die na tionaal-socialistische propaganda ge heel verboden hebben. ONDERWIJZER Intussen overwegen de ouders van veel jongens die in Coventry les krij gen van Colin Jordan, „leider" van de Britse N.S.B. een boodschap aan de stedelijke overheid te richten, waarin zij protesteren tegen de om standigheid dat deze man hun kin deren onderwijs moet geven. Jordan, een 39-jarige vrijgezel, die binnenshuis met zijn kornuiten een uniform draagt dat geïnspireerd is op dat van de nazi's onder Hitier, beweert dat hij de politiek die hij aanhangt „thuis laat". Op school zou niets van zijn denkbeelden te mer ken zijn. In Coventry is men daar helemaal niet gerust op. Jongens uit zijn klas hebben hem de laatste da gen uitgejouwd als hij wegreed in zijn open rode sportauto. MAX TAILLEUR, Nederlands moppentapper nummer één, zal op 31 augustus het mo reel van de Nederlandse troe pen in Nieuw-Guinea gaan ver sterken. Hij zal voor het eerst optreden in Biak en daarna maakt hij een trip door heel westelijk Nieuw-Guinea. Max Tailleur, die de tournee maakt op uitnodiging van de geza menlijke commissie Welzijns zorg leger, luchtmacht en ma rine, zal zijn eigen reis betalen. Hij heeft evenwel als eis ge steld, dat hij wordt verzekerd tegen ongevallen voor een half miljoen. „Als ik dood ga, wil ik prettig leven", aldus Tail leur. De avonden in Nieuw-Guinea beloven ook in ander opzicht „feestelijk" te worden. Elke mi litair, die Max Tailleurs mop pen komt aanhoren, krijgt een gratis consumptie en een pakje sigaretten. Max Tailleur zal tot 21 sep tember in Nieuw-Guinea blij ven. Daarna gaat hij onder an dere naar Hongkong. „Als het nodig is", aldus Max Tailleur, „dan blijf ik nog langer; ik wil liever bij de jongens blijven." De heer Tailleur stelt zich zeer veel van zijn reis naar Nieuw-Guinea voor. „Als Soe- karno hoort, dat ik er aan kom schrikt hij zich een beroerte," zo zegt hij. Het is zijn bedoe ling minstens vijftien voorstel lingen te geven. DEN HAAG. Belgische bis cuits, beschuiten, koekjes, chocola de en suikerwerken komen vrij over de grens, dezelfde artikelen maar dan van Nederlandse makelij moeten aan de grens rechtsom keert maken. Deze vreemde situa tie is ontstaan nadat België plot seling een invoervergunning eist voor deze produkten. De bepaling is zaterdag pas in de Belgische staatscourant verschenen. Overleg met Nederland is er niet ge weest. De ministeries van landbouw en economische zaken in Den Haag gaan nu na of de maatregel niet in strijd is met het verdrag van Bene lux. Dit schrijft in bepaalde geval len besprekingen voor. Er is w'el een verklaring voor de Belgische maatregel. Per 1 juli zou een aantal verordeningen van de E.E.G. voor 1 andbouwprodukten in werking treden. Hierbij was voorzien in heffingen op de koekjes, biscuits en beschuiten. Om controle op de hoeveelheden uit te kunnen oefenen heeft de rege ring in Brussel een stelsel van in voervergunningen ingesteld. De ver ordeningen zullen evenwel pas op 30 juli geldig worden. WASHINGTON (Reuter). Een vliegtuig van de Amerikaanse kust wacht heeft gisteren in de Atlanti sche oceaan boven een kotter een ampul met 3% liter bloed uitgewor pen. De kotter bracht het bloed vervolgens naar het Britse schip Carinthia voor de behandeling van een gewonde Noorse zeeman. De zeventienjarige Noor was zondag in het ruim van het Noorse motor schip Gylfe gevallen en daarbij ern stig gewond geraakt. Het Britse schip dat op weg was naar Schotland, was het dichtstbijzijnde vaartuig dat een dokter aan boord had; het nam de Noor over. De Amerikaanse kustwacht gaf een dringend verzoek van de Carinthia om bloed door aan een militair hospitaal in New Jersey. Een militair toestel vloog het bloed naar Newfoundland. Vandaar werd het naar een kotter van de kustwacht gebracht, die op zijn beurt zorgde dat het bloed bij de Ca rinthia kwam. Als eerste grote gift heeft de Stich ting Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea (gironummer 321) van het Nederland- sche Roode Kruis een bedrag van 2500 gulden ontvangen. O Van onze correspondent UTRECHT De burgemeester van Breukelen, mr. T. T. M. H. Bij- leveld, heeft de grenzen van de maatschappelijke zorgvuldigheid overschreden, toen hij in een inter view met de redacteur van het A.N.P. H. v. d. Brink vertelde hoe de jachthavenexploitant A. J. Sin gels in Breukelen aan zijn grond was gekomen. Tot deze conclusie kwam de vice- president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. Gijsman, toen hij gisteren uit spraak deed in het kort geding dat de heer Singels had aangespannen tegen de burgemeester van Breukelen. Wan neer de burgemeester het beleid van de gemeente in de zaak-Singels had willen verdedigen, had hij dat op een minder grievende manier kunnen dojn, aldus mr. Gijsman. Het verstrekken van mededelin gen behoeft niet onder alle omstandig heden onrechtmatig te zijn", meende de president. Hij wees de verorderin gen van de heer Singels dwang sommen op herhaling van de gedane uitlatingen evenwel van de hand. Zij waren volgens hem te algemeen geformuleerd. Doordat de burgemeester door zijn onjuiste optreden oorzaak is van het kort geding, zo bepaalde de president, moet iedere partij haar eigen onkos ten betalen. De burgemeester van Breukelen had, naar de mening van mr. Gijsman, moeten beseffen dat zijn inlichtingen over een inwoner van zijn gemeente door de pers als betrouwbaar en ter zake dienende zouden worden be schouwd. „Van overheidspersonen wordt ver wacht dat zij, bij het doorgeven van verhalen die zij van derden hebben gehoord, weten dat die verhalen be trouwbaar zijn. Mr. Bijlevèld heeft in de vorm van zijn uitlatingen niet de reserve in acht genomen, die hem als overheidspersoon paste", meende de president. Van onze correspondent UTRECHT. Een jong Utrechts echtpaar heeft gisteren met een ziek kindje van anderhalf jaar een deel van de nacht in de open lucht moe ten doorbrengen. Het had bij familie, waarbij het inwoonde, ruzie gehad en was het huis uitgezet. In het Moreelse park voor het ge bouw van de Spoorwegen zijn de ouders op een bank gaan slapen, om beurten wakend bij de wieg waarin het kind lag. Een portier van het ge bouw van de N.S. zag het gezinnetje om een uur of drie. Hij hielp het aar. een fatsoenlijke slaapplaats. Gisteren heeft het echtpaar een ander onderko men gevonden. (Ingezonden mededeling) Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Bij hun aankomst op Schiphol hebben de vijf Suri naamse Statenleden, die komen deelnemen aan de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de as sociatie van Suriname met de E.E.G. zich duidelijk gedistan tieerd van het standpunt dat hun jonge landgenoten zaterdag tijdens een bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam hebben ingenomen. Men herinnert zich dat de sprekers in Kras van honderden Surinamers grote bijval krëgen toen zij de eis stelden dat Suriname op 1 juli 1963 onafhankelijk moet zijn. De Staten leden de heren J. Pengel (rege ringspartij), mr. C. Ooft (regerings partij-katholiek), Soemita (oppositie partij), Poetoe (oppositiepartij) en Lachmon (regeringspartij - hindoe- staans) meenden dat bet onduide lijk is wat de groepering, die in Amsterdam aan het woord is ge weest, eigenlijk voorstelt. Bovendien waren zij van oordeel dat thans over de kwestie van de onafhankelijkheid momenteel niet kan worden gesproken. Bij de verkiezingen van het volgende jaar zullen de par tijen afzonderlijk die wel aan de orde stedien. Jan Rap De heer Pengel, die min of meer als woordvoerder van de delegatie optrad, was geneigd de Surinamers die zate'rd'ag bijeen waren te ken schetsen als „sobre'euwende jongeren". Toen hem werd gevraagd of hij hier in Nederland contact met die jongeren zou zoeken teneinde vast te stellen wat zij nu precies willen en wie zij vertegenwoordigen, antwoordde hij dat verantwoordelijke politici niet met Jan Rap en zijn maat aan tafel kunnen gaan zitten. De delegatie wilde ook geen stand punt innemen tegenover dat van de jongeren, omdat men meende dat men door dat te doen de Amster damse groepering een gewicht zou geven dat niet in overeenstemming is met de feitelijke situatie. De heer Pengel merkte op dat de Surinamers in Nederland er beter aan doen hun studies af te maken en dan naar hun land terug te keren. Alleen degenen, die in Suriname wonen, zo zei hij, kunnen werkelijk bepalen wat er met Suriname moet gebeuren. Hij wilde wel met de jon geren in kwestie praten ate ze aan de verkiezingen zouden deelnemen. Maar voorlopig gaf hij ze geen schijn van kans op enige werkelijke aanhang. Ook sprak de heer Pengel de vrees uit dat de Surinaamse jongeren in Amsterdam worden gedreven door communistisch gestook van buiten af. De he'er Pengel ontkende de juist heid van berichten als zou de cultu rele vereniging Wi Egi Sani die zaterdag samen met de Nationalisti sche Beweging Suriname in Amster dam een manifest heeft uitgegeven waarin wordt opgeroepen tot een on afhankelijkheidsverklaring per 1 juli 1963 subsidie van de Surinaamse regering hebben gekregen. Wi Eigi Sani he'eft alleen subsidie gevraagd, zo zei hij, maar die is geweigerd. De heer Pengel zei verder van me ning te zijn dat het niet op de wetg van de Statenleden ligt om zich in te laten met de benoeming van de op volger van de heer Van Tilburg, de onlangs vertrokken gouverneur. In Suriname gaan stemmen op, die vra gen om de benoeming van een Suri namer in zijn plaats. Volgens de heer Pengel moet deze kwestie door de regering worden geregeld. Het leek hem niet ondenkbaar dat men in Den Haag de Statenleden over de ze zaak zal polsen. De heer Soemita, die namens' de partij van Indonesische landbouwers in Suriname naar Nederland is geko men, antwoordde op vragen dat zijn partij geen belangstelling heeft voor het geschil tussen Nederland en In donesië. Of Nieuw-Guinea nu wel of niet bij Indonesië komt kon hem en de zijnen niets schelen, zei hij. De delegatie werd op Schiphol ver welkomd door het Tweede-Kamerlid mr. dr. C. Berkhouwer, voorzitter van de speciale commissie ter voor bereiding van de rijkswet inzake de -associatie van Suriname met de E.E.G. Van onze correspondent BONN. Het contract voor de levering van stalen matten tussen de West-Duitse firma Mannesmann A.G. in Düsseldorf en de Indone sische regering loopt eind augustus af. De laatste hoeveelheden zullen in de volgende maand worden ge leverd. Over een vernieuwing van het contract wenste men noch in Bonn noch in Düsseldorf iets mee te delen. Van de zijde van de Westduitse re gering vernamen wij gisteren dat er geen sprake is van enigerlei inmen ging in deze zaak door Bonn. Mannes mann, aldus het standpunt van het Westduitse ministerie van buitenland se zaken, heeft geen oorlogsmateriaal maar goederen voor de wegenbouw aan Indonesië geleverd en had dus van de regering geen bijzondere toe stemming voor export nodig. Op Nederlands verzoek hebben des kundigen van het Westduitse leger, de luchtmacht en andere instanties enige malen een technisch onderzoek inge steld teneinde vast te stellen of het bij de stalen matten van Mannesmann nu werkelijk wel ging om materiaal voor de wegenbouw, dan wel om zo genaamde landingsstrips voor vlieg tuigen of helikopters. In het laatste geval zou een uitvoerverbod zijn uit gevaardigd. De militaire deskundigen hebben even wel gezegd: „Wij zouden nimmer met welk vliegtuig ook op die stalen mat ten durven landen of er van op wil len stijgen. Zij zijn daarvoor volledig ongeschikt." De firma Mannesmann zelf deelde ons mee: „Het gaat hier beslist niet om oorlogsmateriaal, maar om goede ren voor verdere verwerking. Wij heb ben ze ook niet zelf gefabriceerd maar zijn alleen als verkopers voor anderen opgetreden. (Ingezonden mededeling) Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Moet het groene hart van de Randstad een nationaal park worden voor de dag- en week endrecreatie van de stedelingen? Deze vraag stelde de socialist mr. J. in 't Veld gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de wet op de ruimtelijke verordening Mr. J. van Aartsen, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, was het er natuurlijk mee eens dat de recreatie de aandacht van de over heid moet hebben. De Raad voor de ruimtelijke ordening gevormd uit de ministerraad heeft dit vraagstuk behandeld. Aan de Rijksdienst voor het natio nale plan is opdracht gegeven het vraagstuk van de bufferstroken tussen de grote steden te bezien. De inter departementale commissie openlucht recreatie heeft reeds een rapport uit gebracht aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen over deze vorm van recreatie. Achttien miljoen Indien in 1980 in Nederland een acht tien miljoen mensen zullen wonen, zo betoogde minister Van Aartsen, dan zullen de steden zich natuurlijk nog verder uitbreiden. Niettemin geloofde hij dat het groene hart van de rand stad dan toch bewaard zou kunnen blijven. Goede streekplannen zijn daar voor nodig. De bewindsman heeft hier over al gesproken met Gedeputeerde Staten van Noordholland, Zuid-Holland en Utrecht. Deze maand zal hij de be sprekingen voortzetten. De Rijksdienst voor het nationale plan heeft een „inventarisatie" gemaakt van de recreatiemogelijkheden. Een deel van haar rapport gaat dezer da gen naar de drukker. Aan de hand hiervan zullen verdere maatregelen worden overwogen. BERLIJN (U.P.I.) De Oost duitsers zijn maandagmiddag be gonnen een nieuw stuk muur op te trekken langs de grens tussen Oost en West-Berlijn. De nieuwe muur moet drie prikkeldraadversperrin gen, die tot dusverre voldoende werden geacht, vervangen. De Westberlijners vragen zich nu in spanning af of de Oostduitsers mis schien heel West-Berlijn willen om muren. Dat zou dan betekenen dat zij de al bestaande beruchte schei dingsmuur van veertig kilometer leng te met nog tachtig kilometer zouden moeten verlengen. Bewaking De metselaars aan het nieuwe stuk muur werkten onder bewaking van de geweren van de Oostduitse volkspoli- tie. Deze trachtte het werk aan het oog van de Westberlijners te onttrek ken door met traangas- en rookgra- naten een rookgordijn te leggen. Dat trok door de harde wind echter steeds op. Het werk werd maandagavond, toen het al donker was, bij het licht van schijnwerpers voortgezet. Tegen mid dernacht mochten de metselaars op houden. Gistermorgen hervatten zij him werk pas laat. Ondoordringbaar Het nieuwe stuk muur is waar schijnlijk het gevolg van een bevel van de Oostduitse minister van bin nenlandse zaken aan de politie om „de beschermende muur" nog on doordringbaarder te maken. Sinds het optrekken van de muur in augustus vorig jaar zijn er naar schatting vijf duizend Oostduitsers in geslaagd naar het Westen te ontsnappen. Op zijn minst 38 zijn door de grensbewakers doodgeschoten. Het werk aan de nieuwe muur viel samen met een nieuw bezoek aan Berlijn van Kennedy's adviseur ge neraal Lucius Clay. WOENSDAG 4 JULI 1962 [~RADIO "1 HILVERSUM I 402 m. Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Lichte och tendklanken (gr.); 8.00 Nieuws; 8.18 Citherklanken uit Oostenrijk (gr.); 8.30 Verkeerswenken; 8.35 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Moderne or kestmuziek (9.35-9.40 Waterstan den); VPRO: 10.00 Boekbespre king. VARA: 10.20 Jazzmuziek; 10.40 Melodieën-Expres; 11.10 Klassieke gewijde muziek (gr.); Middag 12.10 Lichte muziek; 12.30 Me dedelingen t.b. v. land- en tuin bouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Hammondorgelspel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Walsorkest; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Ka mermuziek; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 Na de vakanties vakantie, vraaggesprek; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en lichte mu ziek; 17.50 Regeringsuitzending: Nieuw-Guinea, door drs. C. S. I. J. Lagerberg. Avond 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Het klassieke drama, door drs. G. J. de Voogd. VARA: 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Joods programma: Moses Hess, portret van een profeet. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Me- tropole-orkest; 20.35 Kaf en ko ren, wekelijkse notities; 20.45 Het meisje en de soldaten, hoorspel; 21.50 Lichte grammofoonmuziek; 22.00 Sranang Tori, Surinaamse programma; 22.20 Sportberichten, 22.30 Nieuws; 22.40 Met een knip oog naar de muzenmuziek en voordracht; 23.00 Klavecimbel-re cital; 23.30 Maliorcaanse volks muziek (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Ge- wijde muziek (gr); 7.30 Lichte grammofoonmuziek; 7.50 Het brood des levens,meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Grammo foonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Grammofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geestelijke liederen; 11.15 Pianorecital: klas sieke muziek; 11.55 Muziek voor de lunch (gr). Middag 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Licht ensemble; 12.53 Grammofoonmu ziek, eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Moderne muziek (gr); 15.15 Triptiek, een programma voor mensen die vrij willen zijn; 15.30 Vocaal ensemble; 15.50 Licht pia nospel (gr); 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Licht ensemble; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Licht ensemble. Avond 18.05 Koorzang; 18.30 Het spec trum, lezingen; 18.45 Mandoline klanken (gr); 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Leger des Heilsmuziek (gr)19.30 Radio krant; 19.50 Lichte grammofoon muziek; 20.00 Holland Festival 1962: Haarlemse orgelmaand 1962; 21.10 De priorij van adellij ke maagden in Weerselo, klank beeld; 21.35 Instrumentaal septet: lichte muziek; 21.55 Metropole Or kest: 22.30 NieUws en S.O.S.-be- richten; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Kamerkoor: Oude muziek; 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE MIDDAG NTS: 15.30 Eurovisie: Interna tionaal tennistoernooi te Wimble don; VARA: 17.00 Voor de jeugd; NTS: 17.35-17.45 Internationaal jeugdjournaal. AVOND 20.00 Journaal en weeroverzicht; NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Pas ge perst; 21.00 Rondom het eind examen, documentaire; 21.35 Roe meense muziek; NTS: 22.10 TV- film; NCRV: 22.35 Dagsluiting. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT. Plastic heeft zijn beste tijd gehad bij de lederwarenmode. Sinds zijn opkomst verdrong het leer voor tas sen, koffers en dergelijke artikelen. Nu ziet het er echter naar uit dat leer zijn oude plaatsje gaat heroveren. Dit wordt duidelijk op de zomervakbeurs voor kof fers en lederwaren, die gisteren in de jaarbeurs in Utrecht werd geopend. Het aantal leren tassen wint het daar bij voorbeeld duidelijk van de plastic exem plaren. Bij de plastic artikelen die op de ze beurs zijn uitgestald gaan goede ei genschappen samen met een bijzonder uiterlijk. Slechts door er met de neus boven op te staan kan men sommige plastic artikelen van leer onderscheiden. Mede door dit toenemende gebruik van leer ondergaat de tassenmode bij de Nederlandse vrouw een verandering. De Nederlandse vereniging van detaillisten in koffers en lederwaren geeft daar ver schillende oorzaken voor. De Nederlandse huisvrouw en het jon ge meisje beschikken in de eerste plaats aver meer geld. In de tweede plaats is le smaak van het publiek vooruit ge gaan. Dat komt niet alleen door de in vloed van film en televisie maar ook Eigen nieuwsdienst DUBLIN. Ulysses", het be roemde boek van de Ierse schrijver James Joyce, zal nog in de loop van dit jaar worden verfilmd. Onder re gie van de Britse regisseur Jack Car diff, zullen de opnamen voor de Twentieth Century Fox worden ge maakt in Dublin, waar het verhaal van Joyce zich afspeelt. Ulysses" is enkele jaren geleden reeds bewerkt tot toneelstuk en twee jaar geleden door een Iers gezelschap tijdens het Holland Festival ook in Nederland vertoond. Bij de Rijkspostspaarbank werd in juni 87 miljoen irogelegd en 72 mil joen terugbetaald. Het spaaroverschot over het eerste halfjaar is hiermee ge komen op 134 miljoen tegen 112 mil joen in het eerste halfjaar van 1961. door reizen in het buitenland, met namU in zuidelijke landen waar de vrouw, al dus de detaillisten, modieuzer gekleed gaat. Volgens de heer F. Löwesteyn, de voor zitter van de Stichting Nederlandse le- derwarenbeurs, die deze vakbeurs open de, kan deze tak van de Nederlandse in dustrie tevreden terugzien op het jaar 1961. De omzet steeg van 89 miljoen gul den in 1960 tot honderd miljoen gulden vorig jaar. Hiervan werd voor een waar de van zestien miljoen gulden uitge voerd, hetgeen ten opzichte van 1960 een stijging met drie miljoen betekent. De Nederlandse Lederwarenindustrie telt op het ogenblik in het totaal ruim 6300 werknemers. Daarvan doen er 1100 thuis werk. De heer Löwesteyn wees tenslot te op het ontstellende gebrek aan crea tieve medewerkers in de Nederlandse lederwarenindustrie. Hij voorziet in de toekomst op dit punt vele moeilijkheden wanneer er geen speciale opleidingen voor dit werk komen of andere voorzie ningen worden getroffen. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse immigratiedienst heeft giste ren Joseph Schumacher, de jongen die geruime tijd geleden uit Israël werd ontvoerd, toevertrouwd aan de zorgen van zijn moeder. Mevrouw Schumacher was met haar dochtertfe naar New York gevlogen om het be wijs te kunnen leveren dat de jongen die daar onder een valse naam verbleef in de woning van een rab bijn, Z. Gertner, haar zoon was. Joseph Schumacher werd met zijn moeder en zusje herenigd in het con sulaat-generaal van Israël in New York. Joseph zei dat hij blij was zijn moeder en zijn zusje weer te zien. Jarenlang hebben in Israël Josephs ouders en grootouders strijd om de jongen gevoerd. De grootouders wü- den dat de jongen de orthodox-joodse opvoeding die hij van hen had gekregen, zou voltooien. Zij vreesden dat daarvan niets terecht zou komen als zij de jongen overeenkomstig de wens van diens ouders weer aan de ouderlijke zorgen gingen toe vertrouwen. Daarom lieten zij Josep naar het buitenland verdwijnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5