Orgel keerde terug in Ned. Hervormde kerk Meliskerke Dominee Koning nam afscheid Jong Dreischor vierde het 25-jarig bestaan Zeeuwse in het Blij en zonnig turnfeest 3Crió kraó door 'Zeeland Woensdag 4 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 RESTAURATIEWERKZAAMHEDEN AFGELOPEN Axel aar brak been tijdens aanrijding Turndemonstratie van Kwiek in Bruinisse Eindexamen Chr. HBS MARKTBKIUCÜTEN Terug over de Rijn Het uur der vergelding Misdaad na schooltijd Het monster in dr. Jekyll Euphonia Bergen op Zoom vijftig jaar Nieuwe uniformen brandweer Kapelle Opening jachtwerf Veere Levering van mosselen RAAD OVEZANDE Geitenkeuring in Nieuwdorp Eerste mosselen aan wal Commissies Matrozen RAAD NIEUWLAND Oranjefeest in Kamperland Aspirantendag in Goes Adjunct-directrice Julianaziekenhuis overleden Merriekeuring Axel MULO-DIPLOMA AXEL De 77-jarige heer P. V. uit Axel werd maandag omstreeks drie uur 's middags op zijn bromfiets door een Belgische personenauto, bestuurd door G. V. V. uit Antwerpen, aangereden. Tengevolge hiervan moest V. met een beenbreuk in het ziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. De botsing ontstond op het kruispunt Kinderdijk - Zeestraa t- Kanaalkade-Zuid- singel, doordat de Belgische automobilist geen voorrang verleende. BRUINISSE. Voorafgegaan door het muziekgezelschap „Nu met Hope" trokken zaterdag de leden van de sport vereniging „Kwiek" naar het sportveld om daar enkele staaltjes van hun kun nen ten beste te geven. Zo werden op alle hoeken van het veld met gymnas ten verschillende oefeningen gehouden. Het is prettig te constateren, dat Kwiek nog een zeer groot aantal leden telt in allerlei leeftijden, die in verscheidene gymnastieknummers goed voor de dag kunnen komen. De demonstratie trok zeer veel pulbliek. DHEISCHOR. Het leek er in de prille morgen van zaterdag 30 juni helemaal niet op dat het weer goed zou worden want de lucht was grijs en betrokken. Tegen het middaguur klaar de de lucht echter op en toen de zon door de wolkenmassa brak konden de organisatoren wat ruimer ademen. Om half drie deden ruim 250 turnlustigen hun intrede en behalve uit Dreischor zelf kwamen ze uit Bruinisse, Ooster- Iand en Zierikzee. Na de opstelling bij de openbare la gere school aan de Mr. Pieter Mogge- straat volgde voorafgegaan door het muziekgezelschap Crescendo" een mars door het dorp. Aangekomen" op het gemeentelijk sportterrein werden de deelnemers (sters) verwelkomd door de presidente van „Jong Drei schor", mevrouw M. Braber-Vos, die een speciaal welkomstwoord sprak tot de beschermheer van de vereniging. Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven en diens vrouw. Verder MELISKERKE. Met de terug keer van het oude orgel zijn de res tauratiewerkzaamheden aan de Ned. Herv. kerk in Meliskerke definitief af gesloten. Vier jaar is het uit de acht tiende eeuw afkomstige fraaie instru ment in handen geweest van een Utrechtse orgelrestaurateur. Sinds een week staat het orgel nu weer op haar vertrouwde plaats in het oude kerkje. Het kerkgebouw met zijn in geheel Zeeland bekende karak teristieke schevetoren dateert uit de dertiende eeuw. Het was enige ja ren geleden een noodzaak, wilde men het middeleeuwse gebouw voor het nageslacht bewaren, een grondige restauratie te laten plaatsvinden. De kosten, die uit de bus kwa men, waren niet voor de poes. Liefst f 146.000 zou de restauratie van de kerk, minus het orgel, vergen. Monu mentenzorg nam daarvan 65 procent, het rijk en de gemeente ieder tien procent voor hun rekening. Er bleef toch vijftien procent voor de kerkge meente zelf over en dat was erg veel. Daar kwamen nog de restaura tiekosten voor het orgel bij 22.000). In dit geval namen rijk en prouincie weer aandeel in de kosten maar de ge meente Meliskerke weigerde mede werking. „Het is niet in het algemeen belang" redeneerde de raad in een vergadering en wees een subsidie aanvrage van de Ned. Herv. kerk van de hand. De zeer kleine N.H.-gemeente van Meliskerke (42 leden) had en heeft nog steeds het voor hen grote aan deel in de kosten te dragen. In ruil daarvoor (en dat is een heel grote pleister op de wonde) bevindt hun eigen mooie kerk zich weer in een uitstekende conditie en wordt het oude, in 1909 van Arnemuiden overge nomen, orgel weer als vanouds bij de kerkdiensten gebruikt. MIDDELBURG, Voor het eindexa- Inen aan ide Chr. H.B.S. in Middelburg slaagden de volgende leerlingen. Het diploma dat zij behaalden is H.B.S.-A. A-.sM*-Boender, Middelburg; i A. G. Fondse, Souburg; J. Go verse. Nw. en St. Joosland; G. M. Hum melen en W. L. Machielse, bei den te Middelburg; E. J. E. Richard, Dom burg; L. Ton en W. Vorsteveld, P. Bloem, W. L. Boone, allen te Middelburg; G. Chris- tiaanse, Serooskerke, W. P. Dekker, Vrou wenpolder; G. Geschiere, Meliskerke; J. A. de Heer, Middelburg; J. Herson, Souburg; F. v. d. Heijde, Biggekerke; C. Izeboud, Kou- dekerke; G. Joosse en L. J. Joosse, beiden te Middelburg; P. J. Kodde, Nieuwland; C. A. Kraan, Vlissingen; M. Lavên, Middelburg: H. E. C. Lefèvre, St. Laurens; L. Melse, Meliskerke; J. Minekens, D. L. van Noppen en P. v. d. Ouden, allen te Middelburg; W. Ovaa, Zoutelande; A. J. W. Poelman, Rit- them; J. Prins, Vlissingen; C. Sanderse, Kou- dekerke; A. J. Sinke, Middelburg; A. Wattel, Serooskerke; J. W. Woltering, Vlissingen. Af gewezen geen. GOES, 3 juli. Vlas. Er bestaat in goede partijen vlas van de nieuwe oogst reeds een vrij levendige handel, waarvoor prijzen wor den br^aald van 1500 tot 2000 per ha, le- verin auto. Voor ongerepeld vlas, uit de sche everd, bedraagt de prijs 16—24 cent per Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter 135 tot 145 per ton; Weidehooi, geperst uit de ruiter 110 tot 120 per ton; Dijkhooi, geperst uit de ruiter 95 tot 105 per ton- Veldbeemd en andere beemdsoorten (2e en 3e jaars) in voorkoop 45 tot 50 per ton; Veldbeemd en andere beemdsoorten (le jaars) in voorkoop 40 tot 45 per ton. Roodzwenk en raaigrassen in voorkoop 35 tot 40 per ton. Eieren. De eierprijs bedraagt 1.43 per kg. GOES, 3 juni. Kruisbessen 66: aard beien zonder dop: regina I 146, II 139; senga sengana I 145, II 138. Talisman I 130, II 117; mach. fruhernte I 130, II 110; juspa I 130, II 110; mad. moutot II 91—96; div. aard beien III 50; aardbeien per doos: regina ex tra 49, I 33—37, II 18—32, III 18; senga sen- gana extra 37—38, I 30—37. II 20—31; talis man extra 4143. I 3643, II 2434, III 20 22; redgauntlet extra 4047, 3544, II 26 36, III 23; mad. moutot II 30, III 19—20; frambozen n 63; rode bessen I 7273; Ear- ley rivers I 65; aardbeien per kg: regina II 75—90 II 50; mad moutot II 100—120; ta lisman I 120—140, II 90—110; redgauntlet .1 130'150, II 60—120; mach. fruhernte II 55, III 50—410; juspa II 75—90; earley rivers I 170—190, II 130—140. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarna len: 3145 kg 3,49—4,21; schar 221: bot 981; wijting 93; tong 625; paling 114; rog 25; griet 4; wulk 4; herder 7; ongesorteerde vis 14. VEILING THOLEN, 3 juli. Dore bonken 61 gew. 56.20—56.81, poters 43,08. kriel 36,10, eerstelingen gewone 53,0154,45, poters 43,10, kriel 36,22, aanvoer 33 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 3 juli. Doré 1 56.30—56.45. 2 58,49—54.60. drielingen 4343,20. kriel 36,39. eerstelingen 53, drielin gen 42,23, kriel 36,39, bonken 60,86, aanvoer 860 kisten. KRABBENDIJKE. Veilin gberichten van 2 juli. Industrie: Senga seng I pi. II 132, Re gina I pi. II 132, Juspa I pi. II 124. Talisman I pi. II 124—133: Regina I 36—44. II 25—41, III 16 ;Mach. Fr. I 39—49. II 35—37; TaÜs- man 39—52. II 24--47. III 14; Red. Gaunt I 37—53. II 23—45. II 15—22; Senga Seng. E 45—47, 37—47, I 32—36. II 19; Juspa 32; Gorella I 36—39; Aardappelen Eerstelingen gr 4748, drieling 37, kriel 25. VEILING KAPELLE. 3 juli. Kruisbes sen onrijp 62—66; aardbeien zonder dop voor industrie: Regina 1 149150; II 146; Senga na I 149; II 144; Juspa I en II 138; Red Gauntlet I en II 137; Talisman I en II 137; Mach Frühernte I en II 133: Cambridge Vigour I 137; Merton Princess 1 131: Vola I 131; Jucunda I 138; Diverse rassen III 92; aardbeien per doos van 2Va ons: Regina Ex 42—43; I 35—42; II 25—34; Sengana Ex 4142; 1 36—42; II 23—36; Red Gauntlet Ex 4318; I 3844; II 26—37; Talisman Ex 43— 44; I 37—43; II 2437; Juspa I 34—38; Cam- brk'^e vieru^ I 40: II 23—33; norella I 38; II 32; Mach Frlihernte 1 38; Corella I 38; II 33- ?Jerton P'- ^cess I 42—43; II 38; D. Evern I 35; II 30; Kersen: Early Rivers Ex p kg 182—190; I per doos 41; II per kg 123 130: Rocie be en jhr v Tets I oer doos 85: Aardbeien met dop per kg II 88100; III 58 —72. Veilingsvereniging „Krabbendijke en Om streken. Veiling.sbfjrirhten van 3 juli 1962. Industrie 1.37, Regina I 36—39, II 2233, III 14—22, Mach. Fr. I 36—40, II 23—26, III 13—24, Talisman I 3640, I 2236, 18— 27, Senga Seng. E 37, 3642, II 2234, III 1322, Red Gauntlet I 39—46, E 44—47, II 27—38, III 13—28. Cambridge II 37, Go- eVETLING' ST. ANNALAND, 3 JULI. Doré gewone blok I 57,1657.67, blok II 47,50- 55.69. kriel 42,89—43.10. kriel 35,54—36,36, eer stelingen gewone blok I 53,1053.50, driel 40,99 alles per 100 kg, aanvoer 3500 kisten. Goes, Grand, 18 jaar. Terug over de Rijn hebben wij reeds besproken. Als een speelfilm van uitstekend gehalte aanbevolen. Middelburg, Electro, 14 jaar. Het botert bp het doek van de Elec tro deze -week niet erg tussen rood huiden en blanken. Enkele oproerkraai ers onder de Indianen vinden dat „het uur der vergelding" is geslagen en graven de strijdbijl op. De Ameri kaanse cavallerie vindt dat een mooie gelegenheid te vuur en te zwaard de prairie op te rijden en tussen woedende blanken en roodhuiden loopt Jeff Chandler voortdurend sussend rond om tenminste het aantal doden te beperken. Zo nu en dan mag Chandler overigens wel de handen uit de mouwen en de revolvers uit de holsters trekken en dat doet hij met geroutineerd gebaar. Middelburg, City, Vlissingen, Al- hambra 18 jaar. Jeugdcriminaliteit is reeds lang een onderwerp geworden, dat vele regis seurs keizen voor „een werkelijke open hartige film". Het zijn ditmaal zonen en dochters van welgestelde ouders die om wel uiterst vage redenen stelen gaan. Het hoe en waarom blijft be paald in het duister gehuld. „Misdaad na schooltijd" is een rolprent geworden, waarin het zo veelvoudig gebruikte, onderwerp beslist op een alledaagse en niets nieuws brengende wijze is ver filmd. Men onttrekt zich niet aan de indruk, dat de regisseur van deze film zich heeft tevreden gesteld met het zonder animo, ondoordacht en na-apend herkauwen van een onderwerp dat Francois Truffaut in „Les quatre cent coups" op zo voortreffelijke wijze wist te verfilmen. Bovendien ontwikkelt de intrige zich hier en daar uiterst traag en komt alleen Peter van Eyk enigzins tot boeiend spel. Vlissingen, Luxor, 18 jaar De tweede verfilming van het fraaie griezelverhaal „dr. Jekyll en mr. Hyde" is goed voor een beetje huieren op een warme zomeravond. Genialiteit en krankzinnigheid verenigen zich in de gestaltae van dr. Jekyll die proefne mingen gaat ondernemen op dieren en daarna op zichzelf. Uiteraard spelen hierbij injectiespuiten een grote rol. Het slot van de film, waarvan wij de inhoud maar niet verraden, laat de ontmaskering en de arrestatie van een met een dubbele persoonlijkheid be hepte dokter zien. De rolprent is span nend en niet slecht in zijn soort. ifFaidnoDjden en en en De chr. muziekvereniging Euphonia 'hield ter gelegenheid van 'haar vijftigjarig bestaan in het hoofdgebouw van de inrich ting Vrederust een druk bezochte receptie. Van vele kanten mocht het bestuur blijken van belang stelling ontvangen, maar het mooiste cadeau, dat de vereni ging werd aangeboden was we; een bedrag van duizend gulden dat het actie-comité bijeen had gebracht om uniformen voor de vereniging aan te schaffen. De helft daarvan was bijeengebracht door de leden van de personeelsvere niging. De voorzitter van Vrederust, de heer A. N. S. Stemerding, kreeg daar na het woord. Hij bracht niet alleen een woord van hulde en dank, maar kwam ook met een groot stoffelijk blijk van waarde ring. „Van onschatbare waarde is een muziekvereniging", zei hij. „Euphonia heeft hier op Vrederust heel wat goeds gedaan en wij hopen dat zij dat nog vele jaren zal mogen verrichten". Voor de receptie bestond een grote belangstelling. Voorzitter Van Soelen heette allen hartelijk welkom, speciaal het bestuur en directie, die veel steun aan Euphonia hebben gegeven. Hij gaf een overzicht van de afgelopen vijftig jaar en hoe de vereniging was ontstaan. Zaterdagavond 7 juli a.s. wordt te Bruinisse in het kader van het neder- laagtournooi de voetbalwedstrijd tus- sen Bruse Boys I en'Zierikzee I ge-1 speeld. 9 Voor de aan de opl. school voor Chr. Kleuteronderwijs te Middelburg gehouden examens voor hoofdleidster slaagden de volgende dames: M. Bos- selaar te Souburg; J. van Damme te Wolphaartsdijk; M. M. Fioole te Ber gen op Zoom; J. A. van Iwaarden te Kloetinge: H. E. P. de Jager te Arne muiden; L. Jagt te St. Ann aland; A. J. J. de Koeijier te Yerseke; Y. R. J. La- vooij te Ovezande. Afgewezen geen. De leerlingen van de vijfde en ze's- de klas van de lagere school in Zoute lande maakten een schoolreisje naar Rotterdam. Men bekeek de havens, de diergaarde Blijdorp en een speeltuin, alsook een groot warenhuis aan de Coal- alngel. Tot dijkgraaf van de polder Beoos ten Blij Benoorden te Axel is benoemd de heer I. de Feijter Hzn. L 47 te Axel. In Cadzand werd een zeer geslaag de oefening gehouden door de Roode Kruis Colonne in West Zeeuwsch-Viaan- deren onder leiding van de doktoren H. P. de Jong te Oostburg en H. J. S Timmer te Cadzand. De ouden van dagen van Terneuzen en Driewegen maakten hun jaarlijkse uitstapje dat deze maal naar Rotter dam voerde, 's Avonds werden de be jaarden. met muziekkorps voorop, bin nengehaald. Op uitnodiging van de H.V. „U.D.I." gaat de A.- en H.V. „E.M.M." te Mid delburg een weekend bezoek brengen aan Arnhem om dan de vriendschaps banden welke reeds bestonden te ver stevigen. Zaterdagsavonds zullen zij te gast zijn op de feestavond welke door deze vereniging wordt georganiseerd, dit ter ere van de behaalde kampioen schappen. Ook zullen in het kader van deze ontmoeting enige veldhandbalwed- strijden worden gespeeld. 9 In een gehouden ledenvergadering besloot de geref. gemeente te Tholen de kerikeraad uit te breiden met een diaken. Gekozen werd de heer P. K Baay. KAPELLE. Het vrijwillige brand weerkorps in Kapelle heeft nieuwe uni formen. Maandagavond zijn deze offi cieel overgedragen aan de manschap pen van het korps. Dit gebeurde door burgemeester H. G. van Suylekom. De ze hield een toespraak waarin hij o.m. wees op de waarde van dit 'korps in de gemeente. Brandweercommandant J. Sandee sprak een dankwoord. VEERE. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael zal vrijdagmiddag om drie uur de nieuwe jachtwerf in Veere officieel openen. BRUINISSE. Terwijl eerst nog sprake was van uitstel is met ingang van 2 juli vopr de mosselkwekers .de gelegenheid opengesteld, leverbare con sumptiemosselen op de verwaterperce- len af te leveren. Van Bruinisse uit namen 8 kwekers in deze eerste week de gelegenheid te baat, mosselen af te leveren. De leveringen zullen zowel van de Waddenzee als van percelen uit de Zeeuwse Stromen plaats vinden. Er schijnt direct al een behoorlijke vraag naar mosselen te zijn terwijl door het geven van een extra premie de mosselleveranties worden gestimu leerd. De levering van mosselen zal in het komende seizoen plaats vinden volgens het nieuwe systeem waarbij de beste mosselen het eerst worden afgeleverd, maar uiteraard zullen deze beste mos selen wel moeten beantwoorden aan be paalde kwaliteiteneisen, betreffende de schelpgrote en visgewicht en zodoende kent men ook thans de soorten A. B. en C. Of het nieuwe systeem in de praktijk zal voldoen, dient te worden afgewacht. OVEZANDE. De raad heeft de keurlonen voor bedrijfsslachtingen ver hoogd en een subsidieverzoek van de militaire matigheidscommissie afgewe zen. De heer M. G. Koppenhoi werd beëdigd als raadslid. De lonen van schoonmaaksters en van de secretaris- penningmeester van het burgerlijk armbestuur werden met vijf procent verhoogd. Het Wit-Gele Kruis krijgt vo.orjjgan. een subsidie van. 3,50. richtte zij zich in hartelijke bewoordin gen tot de oud-directeur van de jubile rende vereniging de beer, II. B. Dreijer en mevr. Dreijer en tot de deelnemen de verenigingen t.w. „Kwiek" uit Brui nisse. „Duiveland" uit Oosterlanl en de beide Zierikzeese verenigingen „Olympia" en „Rust Roest. In een vlot betoog herinnerde mevr. Braber aap het feit dat „Jong-Dreischor" op 1 juni 1962 „verzilverd" is. De oorspron kelijke viering van dit voor Dreischor heuglijke feit zou op 26 mei plaats vin den maar het ongunstige weer trad toen als spelbreker op. Het was op 1 juni 1937 dat de heer II. B. Dreijer met een groepje dames regelmatig ging oefenen. 'Dit groepje- groeide uit tot meerdere afdelingen waarbij de heer Dreijer niet minder dan 20 jaar de leiding had. Om ge zondheidsredenen moest hijlater de leiding over dragen aan mevr. K. P. Smulders-Doeleman maar nog altijd toont de 85-jarige heer Dreijer zijn belangstelling. Spreekster noemde ver der de vele verdiensten van de eerste voorzitter van „Jong-Dreischor" de heer J. v. d. Kommer en zij vond het spijtig dat hij juist nu wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Zij wenste hem een spoedig herstel toe. Medewerking De presidente was enthousiast over de medewerking van de zustervereni gingen op het eiland, die allen spon taan hun medewerking aan het feest willen geven. Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven richtte zich in sym- phatieke bewoordingen tot de aanwezi gen en complimenteerde „Jong-Drei schor" waarvan hij beschermheer is hartelijk met het zilveren jubi leum. De gymnastiek is een prachtige sport zeide de eerste burger van Drei schor, die hij zelfs de moeder aller sporten noemde. Daarna overhandigde hij de presidente een enveloppe met inhoud welke in dank werd aanvaard. Namens de muziekvereniging „Cres cendo" bood de heer A. J. Bil een fraai bouquet bloemen aan waarna ih een vlot tempo het programma werd afgewerkt. De meer dan 200 aanwezi gen konden daarna met volle teugen genieten van een schat van oefeningen zoals ringen zwaaien, oefeningen aan de evenwichtsbalk, massale vrije oefe ningen, lintoefeningen, de spring-oefe- ning 1961, knotsen zwaaien, paard- en kastspringen en niet te vergeten de oe feningen aan de ringen. Aan het emde van deze geslaagde middag dankte mevr. Braber alle aanwezigen welke aan het welslagen hebben medegewerkt. Tot slot reikte de presidente aan alle deelnemende verenigingen een herinne ringsmedaille uit. (Ingezonden mededeling NIEUWDORP. De jaarlijkse keu ring der igeiten van. de geitenfokvere- niging „De Goede Hoop" werd gehou den op een terrein van de heer A. Hui- ge en stond onder leiding van de heer C. den Engelsen. De tweejarige geit van wed. M. Op 't Hof verkreeg de goedkeuring tot inschrijving in Ket stamboek. Het kampioenschap viel ten deel aan Sjaan van D. van Liere. Voor de fokveedag te Goes werden veer tien dieren aangewezen. Ter opluiste ring van de keuring waren ook aanwe zig de oud-kampioenen van Elly en Janny, resp. eigenaars van D. Sandee en J. van Oosten. De uitslag was als volgt: Oudere lammeren: la D, Sandee, lb J. G. Maat, 2a D. Sandee, 2b D. Sandee. jongere lammeren: la J. Antheunisse. lb C. Vreke, 2a J. Antheunisse, 2b C. Vreke. eenjarige geiten: 1 D. van Liere, tweejarige geiten: 1 wed. M. op 't Hof, 2 A. Spruit, oudere stamboekgeiten: la D. Sandee, lb D. van Liere. lc M. Riemens, ld J. van Oosten, 2 J. Antheunisse, jongere stamboekgeiten: la D. Sandeé, lb J. Murre en lc J. Antheunis- YERSEKE. Ongeveer 2600 mossel- tonnen zijn dinsdag in Yerseke gelost. Deze eerste lading mosselen die aan wal is gebracht, is hoofdzakelijk af komstig van de wadden. Voor het eerst sinds mensenheugenis liggen op dit tijd stip nog schelpen te wachten om ge zaaid te worden. fyJIDDELBURG Bij de voor raad post die redacteuren zo dagelijks hebben te doorworste len bevond zich dezer dagen een stevig geel boekwerk: de provin ciale almanak voor Zeeland (voor het jaar 1962). Een Zeeuws documentatie-object zon der weerga. Wij die ons brood verdienen met optekenen van de dagelijkse merkwaardige, vreug devolle en trieste voorvallen van de Zeeuwse maatschappij kun nen ons geluk niet op met deze up-to-date encyclopedie van het organisatiewezen der provincie. Raadsverslaggevers snuffelen de al manak na naar de juiste spelling van de namen van de vroede vaderen, die in raadsvergaderingen plegen het woord te voeren; journalisten belast met de algemene reportage grasdui nen in het (dit jaar gele, vorig jaar groene) boekje naar mogelijke onder werpen en vinden dan gelijk de na men van de lieden die zij nodig heb ben voor een interview. Maar niet alleen krantemensen putten vfcordeel uit het boekwerk. Tal rijke Zeeuwen grijpen dagelijks naar de van een schat van gegevens voor ziene almanak. Je kunt geen instantie in Zeeland opnoemen of zij staat er in. En maar 't zou verloren tijd zijn wel eens leuk is na te gaan van welke vereniging, commissie, bureau, comité, bond, waterschap, die-en-die- meneer zoal lid is. Evenals andere jaren is het visite kaartje van de provincie weer met zorg samengesteld. Voor het eerst na dertig jaar niet door mr. J. K. Mun ters, maar door de heer J. van Meeren donk, hoofdcommies van de derde af deling der provinciale griffie. De h'eer Van Meerendonk is in het voetspoor van Zijn eminente voorganger getre den en is zelfs nog verder dan mr. Munters gegaan in zijn ijver de Zeeuwse bevolking van documentatie te voorzien. Hij nam de nieuwste ge gevens op van de verkiezingen der Provinciale Staten. Jammer da t de heer Van Meerendonk niet nog een maand gewacht heeft, dan had hij ook de nieuwste wijzigingen in de gemeen teraden kunnen verwerken. Dit was wellicht teveel gevraaigd. Bovendien was er sterk behoefte aan een ver beterde uitgave van het vorig jaar. In zijn voorwoord zegt de heer Van Meerendonk dat hij gaarne bericht zal ontvangen van in de almanak aan getroffen onjuistheden. Wij zijn niet zover gegaan om alle gegevens te con troleren. Dat zou wreed zijn geweest. Maar een paar opmerkingen kunnen er toch wel af. Het valt ons elk jaar weer op dat de lezer vermoeid wordt met de namen van de dekknechten, matrozen, stokers-olieleden, kaartverkopers, en pontonknechts van de Provinciale Stoombootdiensten, maar dat hij on kundig wordt gelaten van de namen van de leden van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. En verder zouden een aantal structurele en geo grafische bijzonderheden van Zeeland in deze almanak geen kwaad kunnen, integendeel, een waardevolle aanvul ling vormen. Maar overigens hebben wij niets dan lof voor de samensteller van het werkje, dat en nu blijven wij weer even bij onszelf net zo onmisbaar is als de telefoon in dit gewest. NIEUWLAND. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester F. S. K. Graaf van Randwijck. Eervol ont slag werd verleend per 1 oktober a.s. aan mejuffrouw M. H. C. van Geel, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School. Besloten werd tot aankooD van bouwgrond over te gaan in het uitbrei dingsplan var de wed. de Visser van Leerdam voor de som van 21.910. Het betreft hier 6720 m2 bouwgrond aan de Wilhelminastraat. Op de be schikbare grond in het uitbreidings plan kunnen 73 woningen worden ge bouwd. De uitgifteprijs grond in het uitbreidingsplan werd vastgesteld op 15,10 m2, zulks op advies van Bouw en woningtoezicht op Walcheren. Een definitief besluit tot onteigening van tuingrond aan de Molendijk werd vast gesteld. Dit besluit tot onteigening zal 21 dagen ter visie worden gelegd van de ingezetenen, waarna het zal wor den ingezonden aan Ged. Staten, die het ter goedkeuring aan de Kroon zui len voorleggen. Mejuffrouw C. Janse van Noordwijk, leidster van de kleu terschool en waarnemend hoofdleidster werd op voorstel van B. en W. met ingang van 1 juni 1962 als hoofdleid ster in vaste dienst benoemd. De heer C. van Nimwegen (soc. sprekende na mens zijn fractie had wemig waarde ring voor de nieuwe regeling van de minister. Noodgedwongen werd de nieuwe regeling door zijn fractie aan vaard, omdat vaststelling van salaris- regelingen per gemeente zou leiden tot een verstoring van de eenheid, die in de salarissen voor rijks-, provinciale en gemeentelijke ambtenaren bestaat Daarmee zouden de door zijn partij altijd nagestreefde rechtsgeldigheid onder de ambtenaren en vooral de on derlinge concurrentiepositie van de ge meenten worden verstoord. Bij de rondvraag vroeg de heer Knuijt stappen te ondernemen om tot verbreding van de Korteweg over te gaan, omdat het autoverkeer langs de- ze straat meer en imeer toeneemt, ter wijl de heer Polderdijk de aandacht vroeg van B. en W. om de wijzers van de toren te vergulden, zodat men i fri^°P de torenklok kan zien, hoe laat het is. KAMPERLAND. Onder zeer grote belangstelling heeft Kamperland zater dag Oranjefeest gevierd. Na het ope ningswoord door de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer S. J. van Langeraad, werd om negen uur des morgens het programma begonnen met marsmuziek van „Ons Genoegen" en „Nicoleen". De morgenuren werden verder gevuld met kinderspelen. Des middags werden opdrachtenwedstrijden gehouden op bromfietsen, terwijl twee voetbalelftallen van beide scholen el kaar op de groene mat bekampten. Daarna kwam een van de mooiste punten uit het programma: de water sport in de haven. Met kano's, water fietsen, spektonnen varen, sprietlopen en plankje varen achter een speedboot. De bekende Noord-Bevelandse waterski er Ferdy Meulenberg gaf vervolgens een puike demonstratie. Het bestuur had 34 geldprijzen beschikbaar gesteld voor de beste prestaties. Na een dank woord van burgemeester P. "Wisse voor het gebodene werd het geslaagde feest besloten met een concert op de muziek tent en een fakkeloptocht. Kring Zeeland K.IS.C.G.V. GOES. De kring Zeeland van de Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond or ganiseerde in de nieuwe vei ling aan de Fruitlaan een geslaagde ad spirantendag. Niet minder dan 590 tot 600 jongens en meisjes, in de leeftijd van 10 tot en met 13 jaar, namen aan de wedstrijden deel. Het geheel h&d een vlot en geanimeerd verloop. Voor de eerste» keer namen jongelui van d'e verenigingen „Voorwaarts" t>e Axel, K.M.V. uit Kruiningen en uit KLoe- tinge aan de wedstrijden deel. Dit zijn nog erg jonge verenigingen, die pas in de loop van dit jaar tot de kring zijn toegetreden. Uitslagen Meisjes. OKK, Goes 344,7 punt (wisselbe ker); 2. Genie, B. op Zoom 333,6 pnt; 3. Oranje Nassau, Vlissingen 329,6 pnt; 4. Veldo, Middelburg 311,8 pnt; 5. Excelsior, Arnemui den 308,9 pnt; 6. Voorwaarts, Axel 306,5 pnt; 7. E.M.M.Terneuzen 304,9 pnt;8. KWV, Krui ningen 293,6 pnt. Jongens. 1. Genie, B. op Zoom 305,7 pnt (wisselbeker); 2. Oranje Nassau, Vlissingen 293,2 pnt; 3. Zeelandia, Koudekerke 252,1 pnt. Persoonlijk hoogste van de kring. Meisjes 10-11 j. le prijs Annelies de Beste (Oranje Nassau) 35,6 pnt; le prijs Heieen de Looze (OKK) 35,6 pnt; 2e prijs Jannie Harinck (OKK) 35.2 pnt. Meisjes 12-13 j. le prijs Ellie Loeve (OKK) 35,9 pnt; 2e prijs Cokkie de Looze (OKK) 35,8 pnt; 3e prijs Lia Boone (OKK) 35,2 pnt. Jongens 10-11 j. le prijs Kees Kloet (OKK) 32 pnt; le prijs Jan Pais (Oranje Nassau) 32 pnt; 2e prijs Peter v. Heiningen (OKK) 31,5 pnt. Jongens 12-13 j. le prijs Bram Len- sen (EMM) 33,3 pnt; 2e prijs Arend Loof (EMM) 32,1 pnt; 3e prijs Roger Cracau (EMM) 31,9 pnt. Hoogste van de vrije wedstrijd - brug on gelijk meisjes. OKK, Goes 51,3 pnt. OUD-VOSSEME&R. De 66-jarige ds. A. Konimg nam om .gezondheidsre denen afscheid van de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer. Het kerkgebouw was geheel gevuld. De afscheidsdienst werd o.a. bijge woond door div. predikanten van om liggende plaatsen en de gehele kerke- raad der plaatselijke N.H. gemeente. Aan de hand van de teksten der predikatie I.uka s 6 44 en Gal. 5 :22 gaf dis. Koning zich rekenschap van de vruchten op zijn 6-jarige arbeid te Oud- Vosisemeer. Hij heeft het gewas van het geloof gesnoeid, gewie'd, begoten en bemest. De resultaten derprediking zijn nooit direct aanwijsbaar. De Thoolse grond is zwaar en zuur. Men ziet liever te diep .ploegen, wroeten in zichzelf, dan een oogst van siergewas sen. Beide zijn af te' keuren. De Ga latentekst noemt 9 vruchten van het werk d'es Geestes, waarvan de liefde bovenaan staat. Zij dwingt tot getui gen van geloof en aantrekken van de met-moe,levenden. Aan geloofsblijd- sohap ontbreekt het zeer vaak. Toch behoort de blijdschap tot het wezen des geloofs. In zijn toespraak tot de scheidende predikant wees ouderling mr. J. J. Versluij's op de gelijkenis van het on kruid in de tarwe, waarin gewas en onkruid door elkaar opgroeien en de vruchten eerst bij de oogst openbaar worden. Namens de Classis roetaide ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom de gave een voud en de liefde tot de Heiland, waar in ds. Koning altijd had uitgeblonken. Ook de kerken uit de vorige stand plaatsen St.-Laurens en Barohem wa ren vertegenwoordigd door resp. ouder ling Keesink en v. d. Broecke. Beiden herdachten het vele dat de scheidende predikant voor hun gemeente had ge daan. Verder las ds. v. d. Stoel een schrij ven voor van de hoofdredacteur dei- Zeeuwse kerkbode, waarin deze met dankbaarheid terugzag op de veel ge lezen rubriek van ds. Koning over de „Kleine vossen (die de wijngaard ver dierven)". De N.H. predikant, P. J. Leenmans, gewaagde van de schok, die ook in hervormde kring werd gevoeld, bij het bericht dat ds. Koning zijn ambt moest neerleggen. Hij dankte hem voor de persoonlijke vriendschap, voor hetgeen hij ook voor de hervormde leden deed en wees er op dat zij beideti gelijk dachten over vele dingen en de aan pak van het werk. Nadat wethouder P. van Driel na- .-1 mens de burgerlijke gemeente had ge wezen op de prettige contacten met ds. Koning, beantwoordde deze! oip de hem eigen humoristische wijze de sprekers en bond de gemeente nogmaals op het hart de onderlinge liefde te beoefenen. De kerkdienst werd beëindigd met de zegenbede en het zingen van enkele verzen van Psalm 150. 2-jarige merries, geboren I960, kleine maat. Bertha Gebr. van Gassen, Ossenisse 1. 2-jarige merries, geboren 1960, grote maat. Trudiie van Baron Gebr. R. F. en J. P. d'Hert Graauw 1. 3-jarige merries, geboren 1959, kleine maat. Gerrie van Ossenbroek M. L. M. IJsebaert- v. d. Lindeft, Axel la; Xandria van Absdale Jos. Dobbelaer, St. Jansteen lb; Vera van Rinette Hon. G. Poppe, Koewacht 2. 4-jarige merries, geboren 1958, kleine maat. Karolien Kinderen F. de Jonge, Zaamslag 2. 4-jarige merries, geboren 1958, grote maat. Orpha van Nico Kinderen F. de Jonge, Zaam slag 1. 5-10-jarige merries, geboren 1957-1952, klei ne maat. Gerda M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden, Axel la; Brinda van Hengstdijk P. A. Suij, St. Jansteen lb; Trees van Sehudde- beurs Joh Piessens, St. Jansteen le; Vera van 't Plaatje F. v. d. Waart Hulst 2a; Mien van Stoppeldijk M. Scheele-van Driel. Zaam slag 2b; Irma van 't Hoogland Th. Maerman, Klooster2ande 2c; Ronny van Zuiddorpe M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe 3a; Carla van Absdale M. Scheele-van Driel, Zaamslag 3b Jenny van Alstein F. v. d. Waart, Hulst. 5-10-jarige merries, geboren 1957-1952, gro te maat. Ninetta van de Stendert Al. Serra- rens, Ossenisse la; Ivonne van. Quinta Gebr. R. F. en J. P. d'Hert, Graauw lb; Metha van Zuiddorpe M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe lc; Unica idem ld; Soraya L. de Putter, Zaamslag 2a; Honda van St. Kruis R. Doffe- mont, St. Jansteen 2b. Merries, ouder dan 10 Jaar. Leonora van Steen Jos. Dobbelaer, St. Jansteen 1. ^TERNEUZEN. Op 52-jarige leef tijd is dinsdagmorgen in het Zuidwal- ziekenhuis in Den Haag overleden mevr. H. J. Loef, in leven adjunct-directrice van het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Mevr. Loef werd op 27 juni 1910 in Rotterdam geboren. Op 18-jarige leeftijd begon zij haar verpleegstersloopbaan. Haar zwarte kruis behaalde zij in Maasoord in Poortugaal, haar witte kruis in het Eudokiaziekenhuis in Rot terdam en haar kraamaantekening in het Zuidwalziekenhuis. Na in verschil lende ziekenhuizen werkzaam te zijn ge weest. o.a. de laatste oorlogsjaren in het Julianaziekenhuis, trok zij in 1948 naar Nederlands-Indië, om tot 1950 in Djakarta werkzaam te zijn. In 1953 werd zij benoemd tot adjunct-directrice van het Julianaziekenhuis. Na de bouw van het nieuwe ziekenhuis had zij een groot aandeel in het tot functie komen hier van. Zij heeft er onder andere voor ge zorgd, dat de verpleegsters in de loop der jaren in het Julianaziekenhuis hun diploma's konden behalen. Verder hield zij regelmatig propagandalezingen voor vrouwenverenigingen en reisde zij stad en land af voor vergaderingen, bijeen komsten, het bezoeken van alle moge lijke beurzen, enz. Haar opleiding voor operatiezuster kreeg zij in het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag. Mevr. Loef lag sinds vorig jaar okto ber ziek. Naar volle vermogen heeft zij haar taak als verpleegster volbracht en de sporen van haar werk zullen voor altijd in het Julianaziekenhuis achter blijven. GOES. Voor het mulodiploma a slaagden de dames: J. A. Magielse, W. N. Paauwe Y. A. Kil (m) en J. J. Antonisse (m), allen te Goes en M. Meeuwse, A. J. Petiet, H. J Brouwer, G. v. d. Berge, J. M. Simonse (m), Sluijs (m). Zoutelande. M. C. T. Geensen (m) Z. J. Selles (m), allen te Middelburg; F V 's-Gravenpolder en E. C. P. Schout (m) te St. Laurens; en de heren; M. Luijk Kloetinge. faartsdijk, P. M. Korstanje en M. Sloover te A. M. de Schipper Kapelle, C Lokers Wol- Goes, H. F. Geluk Arnemuiden, E. P. Reijn- houd-t Wolf aartsdijk. J. Sturm (m) Vrouwen polder, A. J. Oele (m) Wilhelminadorp en J. J. H. Kooi (m) te Goes. (m) is tevens geslaagd voor middenstands diploma. Vier kandidaten werden afgewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4