Rijksinspectie keurde boekenbezit Middelburgse leeszaal Vlag in top bij nieuwe Chr. Kweekschool Fransman verstaat Zeeuws, maar hij antwoordt U in (uiteraard!) het Frans Ook huisvesting bevindt zich in een deplorabele toestand Korfbalcompetitie SDKB Verrassende overwinningen van DES en Zeemeeuwen 2 Nieuwe regeling voor het ophalen van huisvuil Slechts tien procent verkeert in goede staat Burgh en Togo speelden goed korfbal Aparte opleiding tuinbouw aan R.MX.S. te Goes Kwart eeuw in dienst waterschap Duinkerken bant het Vlaams volkomen uit Weer mosselfeest in Bruinisse Marktberichten Dinsdag 3 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Minimumprijs voor zaehtfruitprodukten Eerste frambozen Beroepen in Oostkapelle J. NIJSSEN, KAPELLE OVERLEDEN WIK kwam bij SKNWK moeilijk tot winst Korfbalster brak pink Gehoorde harde waarheden in Frans-Vlaander en DE GAULLE GRAFSTEEN DUITS.... MOND HOUDEN Ringrijden in Wemeldinge OP SCHOUWEN-DUIVELAND Op mars voor dorpshuis in Wemeldinge NCSV benoemde twee adviseurs Zomeravondvoetbal BURGH. De vriendschappelijke wedstrijd tussen Burgh en TOGO uit Goes is een, vooral voor de rust, mooie partij korfbal geworden. Aan het spel was duidelijk te zien dat Burgh in de laatste jaren enorm is opgeklommen en voor ploegen als deze, niet behoeft on der te doen, Het spelbeeld was duidelijk in twee verschillende helften te verde len, voor de rust een winnend Burgh en na de rust een winnend TOGO. Een gelijk spel was dan ook de juiste uitslag geweest. Met grote krachtsinspanning wist de Burgh-verdedi'ging zich in de laatste minuten te handhaven tegen de zware artillerie van het TOGO-aanvals- vak Karman - Wim de Jager. Burgh zoekt het direct in een heel snel tempo, waaraan de TOGO ploeg even moet wennen. Toch komen de rood-witte Goessenaren aan het eerste doelpunt door Susan Leijs: 01. Dit ge schiedde in de 4e minuut. In de 6e volgt de gelijkmaker door Joop Hanse: 11. Het tweede aanvalsvak van Burgh voert het tempo nog op en binnen 5 minuten hebben Rienus Kloet en Tonny Flohil de stand op 31 gebracht. Een misverstand in de Burgh-verdediging gaf voor Johan Leijs een niet te missen kans: 32. De groen-witten volharden in hun aanvalstechniek en Jan van Nieuwenhuijze speelt zich keurig vrij om daarna in te schieten: 42. Vlak daarop weer een pracht doelpunt van Corrie van Nieuwenhuijze: 52, doch dan komt TOGO door een treffer van Adrie de Jager op 53. Een snelle aan val van de 'groen-witten wordt door me vrouw Roos-v. d. Weel besloten met een doelpunt: 63. Deze 9 doelpunten zagen het licht binnen het half uur. In deze periode was Burgh uitgesproken de be tere ploeg. Kort voor rust schoot Maar ten Hanse zijn ploeg nog naar 73 met een schot van achter de paal. Na de rust is het al spoedig zichtba-aT dat Burgh teveel van haar krachten in de eerste helft heeft verbruikt. TOGO legt er een schepje op en Tineke Ber- revoets reduceert de achterstand tot 74. Leijs komt vrij en zijn schot is eveneens raak: 75. Een vermeende strafworp wordt door Adrie de Jager gemist. Burgh ziet dan Jaap Rijnberg een ver schot in een doelpunt omzetten wat de voorsprong weer groter maakt: 85. Dezelfde De Jager maakt dan zijn fout goed en scoort een mooie treffer: 86. Zijn broer Wim, die na de rust de gekwetste Gorstjen verving maakt de stand wel bijzonder spannend door nummer 7 door de mand te gooien: 8—7. Karmhn, die in de laatste minu ten toch wel wat fors aanvalt krijgt nog kansen doch zijn schoten missen he'' doel. Het blijft 87, een stand waarin TOGO een doelpunt te weinig kreeg. Bij het begin overhandigde de Burgh voorzitter de heer W. Deurloo aan aan voerder Leijs een herinneringsbeker. MIDDELBURG. De Rijksinspec tie voor de Openbare Bibliotheken heeft de huisvesting en het boekenbe zit van de Middelburgse leeszaal aan de Molstraat afgekeurd. In het inspectierapport wordt gezegd dat ongeveer de helft van de boeken (ver ouderd en versleten) vervangen zou moeten worden. Dertig procent moet opnieuw gebonden worden en 10 pet, kan door eigen personeel worden ge repareerd. Slechts (de overige) 10 pet. is naar inhoud voldoende actu eel en uiterlijk in goede staat. Dit betekent dat wanneer het boekenbe zit tot 14.000 banden teruggebracht wordt, 6500 boeken aangekocht moe ten worden, 4500 gebonden en 1500 ge repareerd. Naar de mening van de directrice, mej. Chr. Keiler, zal ook de teruggang van het aantal lezers als oorzaak ge noemd kunnen worden voor de ietwat kritieke situatie waarin de bibliotheek is komen te verkeren. Dit is overigens een algemeen verschijnsel. De verhoogde belangstelling voor televisie zal hieraan niet vreemd zijn. In andere bibliotheken wordt deze (tij delijke?) terugslag volgens de directri ce bijna steeds opgevangen door een soms zeer sterke stijging van het aan tal jeugdlezers. Voor de Middelburgse leeszaal, die geen jeugdafdeling kent, is dit vooralsnog onmogelijk, aldus blijkt uit het jaarverslag. De huisvesting zou volgens mej. Kei ler moeten beschikken over inclu sief een jeugdafdeling 430 m2. Thans is slechts 194 m2 beschikbaar. Boven dien is de uitleenruimte wat inrich ting en meubilair aangaat niet ge schikt voor het realiseren van een goed functionerende „open bibliotheek". Een gedeelte van het gebouw bevindt zich üi een zeer deplorabele toestand. In de loop van het verslagjaar had den verscheidene besprekingen plaats met de architect van de gemeente Mid delburg in verband met de eventuele verbouwing van het pand van de lees zaal door de gemeente. In november 1961 was er tevens een onderhoud van de penningmeester en de directie met de financieel deskundige van de gemeen te over een eventuele verhoging van de jaarlijkse gemeente-subsidie en een extra gemeentelijke bijdrage ineens ten behoeve van de sanering van het boe kenbezit. Aan bet einde van het jaar waren er nog geen positieve resultaten. Daardoor was het voor het bestuur niet mogelijk bij het Rijk een aan vraag tot extra subsidie A of B in te dienen en gebruik te maken van de mo gelijkheden die de regeling voor bij zondere rijkssubsidies de Openbare Les zaal biedt. Uitgeleend werden in 1961 in totaal 46774 boeken (1960 50288). Daarvan waren 38636 Nederlandse romans, 1596 romans in vreemde talen en 6442 stu diewerken. Het aantal bezoekers bedroeg 5615 (1960: 5832). VEILING MIDDELBURG 2 juli. Nwe aardappelen, eerstelingen, grote 1 60.50, gro' te 2 58—70, drielingen 1 47.70, 2 39—60, kriel 1 38 30, 2 29.60, aardbeien, talisman p. doos 2849, senga sengana 20—45, Cambridge 2844, red gauntlet 2551, regina 2645, deutsch evern 2640, macheraus früh 2238, madame moutot 3136, gorella 38, tomaten a b 1.15—1,19, a 1.02—1J10, b 92, c 74—1.08, frankenthaler 4.20, perziken per st. 7—37, kaspruimen 15, kersen p. doos 9152, rode bessen 5057. Bloemkool 4 p kist 4958, 6 28—52, 8 20—36, 10 12—27, spitskool 5—7, an dijvie 1437, boskroten 12—20, sla 3.50dl, ra barber 22—31, spinazie 41—61, stoksnijbonen 1.10—il.69, dubb. princessen 1.81-^1.93, tuin bonen 2430, was,peen 31—49, bospeen 2250, doperwten 5676, sa<v. kool 1216, komkom mers 60-75 20—26, 50-60 13—22, 40-50 Hl—.19, 35-40 10—12, wit 21—30, postelein 4871, peu- len 1.771.91. De eerste kaspruimen wer den aangevoerd door de fa. De Boks, Middel burg. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 2 juli. Ex- por tga malen 3374 kg, 3.604.01, schar 132 kg, bot 980 .schol 8, wijting 57, tong 545, paling 123, rog 7. wulk 9, herder 4, ongesor teerde vis 61 kg. GOES. De Rijks Middelbare Land bouwschool te Goes leidt toekomstige landbouwers op tot ondernemers die in staat kunnen worden geacht het land bouwbedrijf op rationele wijze te behe ren. Behalve dat les gegeven wordt in de onderscheidene landbouwvakken wordt tevens aandacht geschonken aan de voortgezette algemene ontwikkeling, zo dat een voldoende brede grondslag wordt verkregen. Het nieuwe cursusjaar dat eind sep tember 1962 weer begint is toeganke lijk voor kandidaat-leerlingen die op 1 januari 1963 de 16-jarige leeftijd hebben bereikt. Voorts dienen zij in het bezit te zijn van het diploma lagere land- of tuinbouwschool, óf het bewijs van over gang van de 2de naar de 3e klas H.B.S. of Lyceum, óf van de 3e naar de 4e klas U.L.O. Teneinde de toekomstige fruit- en groentetelers in de gelegenheid te stel len een bredere basis-opleiding te vol gen dan thans in deze provincie moge lijk is, zal met ingang van het nieuwe cursusjaar aan dezelfde school een af zonderlijke tuinbouwopleiding worden ingesteld. Voor de toelating gelden de zelfde voorwaarden. De wekelïjkse rondgang met de bus jes voor Kinderzorg te Middelburg heeft in de maand juni in Blezelinge opge bracht 127,82. Dit bedrag werd door collectantjes bijeengebracht. GOES. Met ingang van 2 juli geldt op de Nederlandse veilingen weer een minimumprijsregeling voor de meeste zaehtfruitprodukten. Deze gaait uit van het Centraal bureau van de tuinbouw, veilingen in Nederland. De minimum- prij'S voor rode bessen is 30 cent per kg., zwarte bessen 60 cent, bramen 40 cent en frambozen 60 cent per kg. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor de kwaliteiten 1 en 2 een vergoe ding gelijk aan de ophoudprijs. Een uit zondering is hierbij gemaakt voor fram bozen, kwaliteit 2 waarvan de vergoe ding bij doordraai 50 cent per kg. be draagt. Voor afwijkende produkten wordt bij doordraai geen vergoeding betaald be halve voor afwijkende frambozen, wat neerkomt op 15 cent per kg. Voor het minimumprijzenfonds zal van rode bessen dit jaar geen heffing worden ingehouden, van de overige pro dukten 2 cent per kg. KAPELLE. - De kleinfruitteler C. van Kruiningen uit Yerseke heeft maandag op de veiling in Kapelle-Biezelingen de eerste frambozen van de nieuwe oogst aangevoerd. Het waren nog maar enke le doosjes maar het begin is er in elk geval weer. Deze primeurs van de fram- bozenoogst werden gekocht door hande laar S. Maliepaard uit Rotterdam voor 1,per doosje van 250 gram. Ook van de frambozen is de oogst dit jaar erg laat want het vorig jaar wer den de eerste in Kapelle reeds op 7 ju ni aangevoerd. OOSTKAPELLE De gereformeerde gemeente te Oostkapelle heeft beroepen kandidaat C. Harinck te Goes. De heer J. H. Stvenne KRUININGEN. De technisch hoofdambtenaar van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland, de heer J. H. Swenne, w,a:s zondag 25 jaar in waterschapsdienst. Zijn zilveren ambtsjubileum werd officieel herdacht op maandag toen de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, de gezworenen van de districten XIII en XIV en de hoofden van dienst hem aan huis bezochten. De dijkgraaf memoreerde, dat de heer Swenne de traditie van zijn fami lie heeft voortgezet door evenals zijn vader in dienst te treden van de water schappen en releveerde voorts de moei lijke omstandigheden waaronder de heer Swenne heeft moeten werken in de bezettingstijd en na de watersnood ramp. De jubilaris trad op 1 juli 1937 in dienst van het waterschap Kruiningen als waterbouwkundig .ambtenaar en werd met ingang van dezelfde datum in gelijke functie benoemd bij de waterke ring van de calamiteuze Zimmerman- polder. Na de polderconcentratie trad hij op 1 januari 1959 -in dienst van het nieuwe waterschap als technisch amb tenaar van de districten XIII en XIV, waarna op 1 januari 1960 zijn benoe ming volgde tot technisch hoofdambte naar. Hem werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl mevr. Swenne een 'bloemstuk werd aangebo den. De heer Swenne dankte de aanwe zigen voor hun belangstelling. ZIERIKZEE. In de hoogste klasse van SDKB had Burgh zaterdag vrij af maar de wit-zwarten hebben deze zaterdag goed benut om In conditie te blijven. De vriendschappelijke wed strijd tegen TOGO 1 uit Goes werd door de aanstaande kampioenen met 8—7 ge wonnen. SKNWK bood tegen het bezoe kende WIK uitstekend tegenstand maar na een spannende wedstrijd moesten de Nieuwerkerkers toch het loodje leggen want WIK won met 45. Door deze overwinning blijft de mogelijkheid be staan, dat WIK nog op de tweede plaats van de ranglijst eindigt al moet er di rect aan toegevoegd worden dat de kan- KAPELLE. Na een ziekbed van enkele maanden is zondag op 73-jarige leeftijd overleden de heer J. Nijssen Czn., die in verschillende verenigingen in Kapelle als bestuurder een belang rijke plaats heeft ingenomen. Boven dien is de heer Nijssen 40 jaar koster geweest van de geref. kerk in Kapelle- Biezelinge. Toen hij het vorig jaar dit feit mocht herdenken ontving hij hier voor een Koninklijke onderscheiding. De heer Nijssen was verder o.m. voor zitter van de Kolenvereniging en is ook vele jaren voorzitter geweest van de af deling Kapelle van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond. Korfbal op Schouwen-Duiveland NIEUWERKERK. WIK 1 uit Kerk- werve startte in de uitwedstrijd tegen SKNWK 1 ais favoriet maar de Kerk- wervenaren hebben hard voor de over winning moeten strijden en de uiteinde lijke beslissing viel pas in de tweede helft. Na lange afwezigheid was bij de blauw-zwarten Wim van Dijke weer opgesteld hetgeen overigens niet direct een verstreking bleek voor de twaalf uit Nieuwerkerk. Het ontbreken van Piet Zandijk was echter danig merk baar. Daar de aangewezen scheidsrechter ter elfde ure niet was komen opdagen werd de wedstrijd geleid door W. Stout» jesdijk Pzn., welke het fluiten nog niet verleerd bleek te zijn. WIK was het eerst aan bod en een schot van Rina Ketting-Koopman belandde op de rand van de korf. Aan de andere kant deed Jan de Jonge hetzelfde maar toch was het deze De Jonge die SKNWK na 10 minuten de leiding gaf. Lang had de thuisclub geen plezier van deze voor sprong want mevr. Ketting-Koopman maakte binnen enkele minuten gelijk (11). Het volgende doelpunt voor de Duivelanders werd op fortuinlijke wijze gemaakt. Bij een algemene aanval sprong de bal tegen de paal waardoor Chris de Braai een vrije kans kreeg. Hij bedacht zich geen ogenblik en de stand was 21. WIK antwoordde hierop met een serie gevaarlijke aanvallen en bij een doorbraak schoot Joost van IJs- seldijk fraai in (22). WIK bleef het initiatief houden en Beb Wijsman beves tigde dit door haar club de leiding te geven (23). Na enkele schoten van veteraan Wim Stoutjesdijk, die echter van de rand van de korf waren terug gekomen was het toch weer SKNWK dat gelijk maakte. Dingeman Verboom als altijd zeer gevaarlijk kreeg een vrije kans en de gelijkmaker was een feit. In de beginopstelling trad Jan de Jonge weer op de voorgrond en zijn schoten waren bijzonder gevaarlijk. Niettemin was het toch zijn vakgenoot Leen Stoutjesdijk, die uit een moeilijke situatie SKNWK voor de derde maal de leiding gaf 43. Na de rust speelde WIK levendiger en enthousiaster dan de thuisclub die het dan ook veel moeilijker kregen als voor de rust. Riet Bevelander van WIK was een sprekend voorbec'd van het betere ge halte der WIK-dames. Toen zij Piet Ketting in de gelegenheid stelde om te doelen was het raak en WIK was weer op gelijke hoogte met SKNWK (4—4). Bij een volgende aanval kreeg WIK een strafworp toegewezen welke echter door Jan Kort werd gemist. SKNWK kwam hierna nog wel enkele malen ge vaarlijk bij een doelpunt maar zowel Nelleke van Dienst als Wim van Dijke hadden met pech te kampen. Enkele minuten voor het einde maakte Jan Kort het winnende doelpunt voor WIK. zodat de eindstand ten slotte 5—4 voor WIK werd. DREISCHOR Tijdens de zaterdag avond te Burgh gespeelde korfbalwed- striid Burgh 2Noad 1 voor de 2e klas van dc SDKB-competitie, brak de Noad- speelster mej. J. C. van der Linde haar rechterpink. Na door dr. G. A. M. Sten- eer uit Haamstede verbonden te zijn werd het meisje naar het Rode Kruis-zieken- huis te Zierikzee vervoerd, waarna zij naar Dreischor kon terugkeren. DUINKERKEN. Drie Zeeuwse handboogschutters zitten aan een „vin rouge" in een cafeetje aan de Rue de Port St. Louis. Zij praten over de gepluimde vogels die zij zojuist van de wip gescho ten hebben. De kastelein knikt goedkeurend toe. Er ontgaat hem geen woord. Het hele gesprek neemt hij in zich op. maar als de hoeren iets aan hem vragen ant woord hij in onvervalst frans. Zo zijn de inwoners van Duinker ken. van Frans Vlaanderen. Zij verstaan het Zeeuwse dialect nog beter dan een Hagenaar, maar zij denken er niet aan om het te ge bruiken. Zij zijn Fransen in hart en nieren en spreken de taal van de republiek. ,,Viva Dunkerque, vi- ve la France" zongen zij vorige week tijdens de Tir du Tricentena<- re. de 300-ste verjaardag van de inlijving van het gebied van Duin kerken bij de Franse staat. Maar als je naar hun naam vraagt noemen ze een onverbloem de Vlaamse naam op (zij het uiter aard uitgesproken met een Frans accent). Een van de Franse schut ters heette Van de Walle net als de Franse president. Jawel, die heet De Gaulle, maar monsieur-L'Asper ge stamt uit het stukje Frankrijk dat vroeger een deel van Vlaande ren was. Zijn overgrootvader stond in de boeken van de burgerlijke stand nog ingeschreven ais Van de Walle, maar met de jaren is do naam verbasterd tot De Gaulle. En daarom zei de Franse schutter dai hij „De Wóóle" heette. Men kan zich overigens voorstel len dat het Frans in wat dr. P. C. Paardenkoper dan Zuid-Vlaanderen noemt het Nederlands is gaan ver dringen. Het Nederlands wordt na melijk in Duinkerken, in Calais, in St. Omer en in Boulogne niet meer op de scholen onderwezen. Zelfs de plaatsnamen zijn volkomen ver franst. Alles wat maar herinnerin gen kan opwekken aan de Neder landse dagen van weleer moet uit gebannen worden. In de stad Duin kerken is men daar al goeddeels in geslaagd, maar op 'het platteland bleek dit moeilijker te zijn. Er wo nen daar nog steeds gezinnen die het Vlaams als huis-, tuin- en keu kentaal blijven gebruiken en on danks alle pogingen daartoe is de Franse overheid er (nog) niet in geslaagd die ongevaarlijke infiltra tie uit de wereld te helpen. Dat dit vroeg of Iaat tocli ge beurt, daaraan twijfelt niemand. De kinderen, die op school uitslui tend Frans onderwijs krijgen, bezi gen de Franse taal ai bij het spe len en als we een generatie verder zijn is het nog slechts een enkele grafsteen hier en daar die aanduidt dat in Frans Vlaanderen in het ver leden een Nederlandstalige bevol king heeft gewoond. Dat de verering voor het Frans in dit gebied tot op het beledigende af is werd duidelijk tijdens de ont- Zeerover Jean Bart, held van Duinkerken vangst van de handboogschutters op het stadhuis van Duinkerken. Burgemeester Asseman en de heer Martin Declerck (weer een!) spra ken gloedvolle redevoeringen in het Frans tot de bijna zevenhonderd schutters, maar men dacht er niet aan zich ook in het Nederlands tot de schare Zeeuwse sportlieden te wenden. De Zeeuwen stonden er nu maar een beetje beteuterd bij, be grepen niets van wat er gezegd werd en misten volkomen de spits vondige kwinkslagen van de beide heren, die met geschenken werden overladen. Een van de schutters maakte nog: iets anders mee: hij vroeg er gens de weg. Men verstond hem natuurlijk wel, maar deed alsof dit niet zo was. Het Franse antwoord maakte de schutter niet veel wij zer. Toen zei een inmiddels toegelo pen andere Duinkerkenaar: ,,Was wollen sieCommentaar over bodig. Toch zijn de Duinkerkenaren pret tige mensen. Voorkomend en be hulpzaam, maar vraag ze alstublieft niet of zij Nederlands willen spre ken. Ook hier komen de gemoede ren in beroering als er over talen kwesties wordt gesproken net als in België. Met dit verschil, dat de Duinkerkenaar weet dat hij onge looflijk sterk staat, hij heeft inmid dels een heel Franssprekend land achter zich. ïn België ligt de zaak ongeveer fifty-fifty. Er verschijnen verder in Frans- Vlaanderen uitsluitend Franse kran ten. Een Nederlandstalig dagblad zal u er niet vinden. Een tijdlang is het zelfs verboden geweest om op bepaalde plaatsen Vlaams te spre ken. Ergens in de stad, tegen de muur van een school, zagen we nog een bordje met het veelzeggende opschrift: „DéCense de parler fla- mand. „Het beste is dan maar om je mond te houden", vertelde een van de weinige Nederlands sprekende inwoners me tijdens een biertje in een stamineeke. „Je doet het verstandigst maar rustig de toestand te accepte ren. Want anders ga je het op den duur nog, in je portemon- naie merken ook sen van Brouwershaven hoger aange slagen moeten worden. Zeemeeuwen was tegen het onderaan de ranglijst bengelende Unitas weer goed op schot en met 8—4 wonnen zij deze ontmoe ting. De stand is: Burgh 11-22, Brou wershaven 11-14, Zeemeeuwen 12-12 WIK 10-11, SKNWK 11-6, Unitas 11-1. In de 2e klas a behaalde het leidende Burgh een royale 6—0 overwinning op NOAD waardoor de club uit Dreischor weer bij de laatste drie terecht geko men is. Stormvogels had met de reser ves van SKNWK weinig moeite wamt de groen-strepen bleven met 52 in de meerderheid. Velocitas deed het tegen DOSKO uitstekend en na een gelijkop- gaande strijd moest DOSKO met een 3—3 gelijkspel genoegen nemen. De stand: Burgh 2 12-19, Stormvogels 11-16, DOSKO 11-13, NOAD 11-6, SKNWK 2 10-5, Velocitas 11-5. Zwaluwen heeft in 2b de wind in de zeilen want ofschoon de wedstrijd tegen Burgh 3 werd uitgesteld bleven de Scharendijkers toch aan de leiding. DES verraste nl. vriend en vijand door WIK 2 met 32 te verslaan. De stand: Zwaluwen '61 11-17, WIK 2 11-16, SVOWK 10-10. DES 11-10, Burgh 3 10-5, Brouwershaven 2 9-4. Zeemeeuwen 2 heeft er in de derde klas geen twijfel over laten bestaan dat het dit seizoen de bedoeling is om kam pioen te worden. De belangrijke wed strijd tegen mededinger WIK 3 werd op overtuigende wijze met 93 in het voor deel van de Meeuwen beslist. Renesse komt er steeds beter in en de duinbe- woners behaalden hun tweede overwin ning. Ditmaal moest NOAD 2 er met 75 aan geloven. WIK 4 zit nog steeds op haar eerste overwinning te wachten en ook in de wedstrijd tegen Unitas gingen de punten weer naar de tegen stander (0—5). De stand is hier: Zeemeeuwen 2 8-6, WIK 3 10-16, Brouwershaven 3 8-11, Uni tas 2 9-10, Renesse 1 7-5, NOAD 2 9-2, WIK 4 9-0. In de adspirantencompetitie werd de wedstrijd WIKSKNWK gespeeld: uit slag 13, WEMELDINGE. De ringrijdeTij- vereniging „Ons Genoegen" te Wemel- dinge hield de jaarlijkse wedstrijd in het ringsteken te paard op de Dorps straat. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de Muziekvereniging O.K.K. en de Jeugddrumband. Na de wedstrijd die een grote publieke be langstelling genoot werd de speciale attraktie stoeltje rijden te paard ge houden op het terrein van de heer A. Zandee. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. W. van Stel met 14 ringen, tevens de wisselbeker der ge meente Wemeldinge; 2. G. Mieras met 10 ringen en beker brouwerij; 3. C. van Oosten met 9 ringen met medaille van C.Z.A.V. en Fa, v. d. Have; 4. J. Schouwenaar met 9 ringen; 5 Joh Hoogesteger met 9 ringen; 6 C. Ha melink met 7 ringen; 7. L. Wabeke met 7 ringen; 8. P. FeyteT met 6 rin gen; 9. Jae. Moelker met 6 ringen: 10. Adri Schouwenaar met 5 ringen; 11. A. op 't Hof met 4 ringen met medaille Zeeuws Dagblad; 12. J. Mieras met 4 ringen; 13. Adri Mieras met 4 ringen; 14. C. de Vlieger met 4 ringen; 15. W. Hamelink met 2 ringen; 16. P. Gijssel met 2 ringen. De Pollepel werd ge wonnen door P. Feytel. Voor de ver sierde paarden le prijs J. Schouwe naar; 2. J. Mieras; 3. C. Mieras. De mooiste combinatie van Ruiter en paard viel te beurt aan L. Wabeke. De uitslag van Stoeltje rijden was: le pr. A. op 't Hof, beker Café de Schelde; 2. A. Schouwenaar; 3. C. van Oosten; 4. P. Feytel; 5. Jac. Moelker. DUIVELAND. In de vorige week gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen Duive land, gehouden in het Gemeente huis van Duiveland werd het rooster be&proken. De vijfdaagse werkweek had in de oude dienst al enig-e stagnatie veroor zaakt, de herindeling van de gemeenten deed de rest om het dagelijks bestuur van de dienst voor een volledige puzzle te stellen. In Westdijk Schouwen was al leen de gemeente Renesse bij de oude dienst aangesloten. Renesse had met een moderne huisvuil ophaaldienst kennis gemaakt en wilde er uiteraard geen afstand van doen, Burgh en Haam stede hadden in Renesse de resultaten van deze ophaaldienst gezien en tot een gemeente samengevoegd wilde men toch ook wel een ophaaldienst beginnen, al was men overtuigd dat men zich niet meer bij Duiveland kon aansluiten. Men gin-g dus zinnen op een eigen dienst en zocht daarvoor contact met Midden Schouwen. Verlies van de kern Renesse voor de Dienst Duiveland betekende verlies van een aantal emmers voor deze dienst, die men eigenlijk niet kon missen en die men zooht in compensatie met Brou wershaven, maar de Raad van de oude BRUINISSE. Achter de schermen is men te Bruinisse bezig weer hard te werken aan de voorbereiding van een groots feest, dat als „Mosselfeest" vaste voet begint te krijgen in Bruinis se. Het grote feest voor de opening van het Oester en Mossel seizoen wordt zo als bekend te Tholen gehouden, maar het feest op 28 juli te houden, als voor proefje en omdat Bruinisse en de mos selkwekerij nu eenmaal onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn, zal zaker weer niet nalaten de mensen naar Brui nisse te lokken waar men aan boord van de gepavoiseerde vaartuigen, weer een tochtje over de Grevelingen kan maken met een prachtige kijk op de Deltawerken, zowel gereêd gekomen als in uitvoering. Het publiek zal verder worden ge boeid door demonstraties van kikvors mannen, duikers en het demonstreren met reddingsvlotten. Een officiële ontvangst te gemeente- huize, zal aan dat alles vooraf .gaan, de 'mosselkoningin zal weer door het dorp rijden en men zal weer mosselen kun nen eten in de omgeving van de mu ziektent op het Kerkplein. Ook 's avonds zal voor een attractie worden gezorgd. smalstad voelde niets voor een dienst die wel modern, maar ook veel kost baarder was dan de tot dusver gevolgde methode. De Westhoek ging door en zocht con tact met een particuliere onderneming en in deze Westhoek wilden ook de kam peerboerderijen wel op een andere wij ze van hun huisvuil af, dan door het trekken van een sleuf in de grond door een dragline, die alles toedekte als de kuil vol was. De oplossing is nu gevonden, doordat de particuliere onderneming van de heer Rademaker wel particulier blijft, maar zijn werk gaat uitoefenen met een zeer moderne roltrommelauto onder su pervisie van de Reinigingsdienst Schou wen Duiveland, waarvan dan alle ge meenten lid zijn en bediend worden be halve Zierikzee en de kern Brouwersha ven. 's Zomers moet Midden Schouwen een offertje brengen ter wille van de kampeereentra. Daar zijn de ophaalda gen dinsdag en donderdag een wat on gelijke indeling,die echter na de zo mermaanden wordt opgegeven. Dan wordt het weer maandag en donderdag. De vuilstortplaats voor Schouwen is gelegen te Serooskerke, deze belt is op maandagmiddag voor particulieren open gesteld. j oude dienst blijf aangewezen op de belt te Ouwerkerk, die maandag van half twee tot half vijf open is. Nogmaals werd uitdrukkelijk vastge steld, dat langs de route die de auto rijdt alle personen geacht worden mee te betalen in de exploitatiekosten a rai- son van 12 per jaar. MIDDELBURG. Even was het gisteren feest voor de leerlingen van de Chr. Kweekschool, want alle repe tities ten spijt trokken zij tegen het middaguur naar hun nieuwe, in aan bouw zijnde, school in de Oosterschel- destraat, waar het hoogste bouiupunt werd bereikt. De voorzitter uan het schoolbestuur, notaris R. Batten, hees onder het toeziend oog van het vol tallige schoolbestuur, directeur en leerlingen van de Chr. Kweekschool na het sirenesein van de werklieden de driekleur in top. Na deze korte plechtigheid, waarbij de heer Batten nog verklaarde dat het gebouw in juni 1963 wellicht reeds uer genoeg zou zijn voltooid om leerlingen binnen zijn muren te huisvesten, werd door het schoolbestuur de leerlingen een verrassing bezorgd. Bij de directiekeet op het bouwterrein ontving ieder een koek en een fles limonade. WEMELDINGE. Zaterdagavond werd, vooropgegaan door O.K.K. met drumband, een propagandamars ge maakt door het dorp in verband met de lijstcollekte voor het nieuw te bou wen Dorpshuis. Hieraan werd door di verse jeugdverenigingen deelgenomen met actuele leuzen. Aan het eindpunt, de plaats waar het dorpshuis zal verrij zen, werd het woord gevoerd door de voorzitter der jeugdverenigingen de heer J. Burger en bood de voorzitter burgemeester C. N. F. van Sas van het Stichtingsbestuur een enveloppe met in houd aan. De burgemeester deelde hierna mede dat de stand op heden be- draagt 5600, hetgeen al een goede stap in de richting is maar nog niet wil zeggen dat er genoeg is. MIDDELBURG. Het bestuur van de nieuwe commissie van het Christe lijk Nationaal Sportfonds zint in nauw overleg met het bestuur van de Neder landse Christelijke Sport Unie op nieu we middelen om de christelijke sport- beweging aan de zo hoognodige gelden te helpen. Als adviseurs zijn door de raad van bestuur benoemd ds. G. N. Lammens te Heemstede en de heer A. Borstlap uit Rotterdam. Beide heren zijn bereid als zodanig op te treden. Overleg met hervormde instanties over een derde adviseur is nog gaande. •RAYON GOES. Comb. NS.—'Typo's, 1—1: Bet. HaringmanV.V.Z.B., 10; Gar. Adria —Gem. Werken, 2—4; A.K.F.—«PTT Zee meeuwen, 0—2; De Zon—-Daf S.C., uitge steld; KeuringsdienstInt. Scaldes, 03. RAYON SAS VAN GENT. C.B.S.—S.V.G., 2 —o. RAYON TERNEUZEN. Hoek Veteranen— S.C. de Meijer, 5—0; H.K.C.Mistrappers, 0 0; Hoek Veteranen—H.K.C.1—3; S-CL <*e MeijerAtoom Boys, S.C. de Meijer niet op gekomen. RAYON VLISSINGEN. Afdeling I. SBLV I —Zeemacht I. 0—1; G.P.C. I—V.A.W. I, 6—0: P.V.S. I—Coal I. 2—5; Pzem I—Uiterton I. 2—2. Afdeling n. V.A.W. 2—S.S.V.V. I, 2— 1; Uiterton 2—G.P.C. 2, 3—2; V.A.W. 3— P.V.S 2, 1—3: B.V.V. '57 I—Pzem 2, 6—0. RAYON ZTEiRIKZiEE. Deze week zijn geen wedstrijden vastgesteld. GOES, 2 juli. Kruisbessen 6266. Aardbeien zonder dop: Regina I 141, II 134. Senga Sengana I 134, XI 124. Talisman I 144, II 110. Mach. Fruhernte I 128, H 117. Red- gauntlet I 128, XX 110. Div. aardbeien III 96. Aardbeien per doos: Regina Extra 39, I 33— 39. II 25—35, Uil 22—23. Senga Sengana Ex tra 3643, X 2837, II 21—28. Mas. Moutot Extra 27, I 37. Talisman Extra 4044, I 31 42, II 27—36, UI 21—26. Redgauntlet Extra 4045, I 37—42, H 23—36, III 10—25. Mach. Fruhernte I 33—35. Cambridge Vigour I 37— 42. Bowa I 42. Rode bessen I 73. Eanley Ri* vers I 5861. per stuk; Kaspruimen I 1217. Perziken I 10—31, II 7—11, IH 1,50. per kg: Regina II 110. Senga Sengana I 120, II 80—420. Mad. Moutot II 120—130. Talisman 1 140, II 95—130. II 183. Redgauntlet II 110— 130. Mach. Fruhernte II 100—-120, in 75. Jus- pa I 140. Earl-ey Rivers I 233—£40. n 120. Groenten: per stuik Bloemkool AI 33—40, AH 2835, BI 20—33. Bil 18. CI 12—21 ,afw. 11— 25. Kropsla I 3,504. Komkommers A 20— 34, B 27. per bos Kroten 2228. Uien 4—15. Wortelen 2350. per kg Rabarber 23. Poste lein II 2734. Zeekraal 4346, Doperwten 72—75 Peulen I 160. II 120—160. Gr. sav. kool 17. Spitskool 14-15. Tuinbonen 2940, kriel 22—32. VEILINGSVERENIGING KRABBENDIJK EN KRABBENDIJKE.29 juni 1962. Mache- raus Fr. I 36—52; II 36—40; III 15—26; Regi na I 35—49; II 21—41; II 14—19; Red Guntlet E 57; I 38—58; II 35—44; ni 20: Senga Seng E 47; I 3947; II 21—41; III 16-48; Talis- man I 45—56; 28—40; II 17—25; Gorella II 32—40; Juspa II 28. VEELING KAPELLE, 2 juli. Kruisbes sen 64; aardbalen z dop industrie: regina 1 141—143; 2 137; sengana 1 139—142; 2 136; ju spa l 130; 2 123; talisman 1 123; 2 103; maeherauch 1 130; 2 123; Cambridge 1 130; 2 123; red gauntlet 1 123; div rassen 3 91; kersen early rivers 1 p kg 165985, 1 p doos 46 extra 186; rode bessen j v tetis extra 94; frambozen 1 100; aardbeien p ds regina ex tra 4147; 1 35—42; 2 24—37; sengana extra 3945; 1 3240; 2 2334; talisman extra 4-245; 1 3845; 228 2 2640; red gauntlet extra 43—52; 1 38—45; 2 28—42; menton prin cess extra 42—43; 1 39; 2 2834; Cambridge extra 46; 1 3541; 2 26—36; maeherauch 3 32—39; 2 26—28. juspa 1 3441, 2 27; go rella 1 37—42, 2 2933: siletz extra 97; vol a }j «i a&rdbeden m dop p kg 2 86109; 3 7591; aardappelen l 51 2^8;w1riel?5^9: kriel 23-ls; afw ,5 kropsla 3Va; bloemkool 11—40; dubb princ bo- 2|n rah^r^,001 ""IS? M; gSESS i: bospeen tuinbon™ 2<- 9? ZOOM' 2 Aardbei- kersen LM—1-78. kas perzik ?!•- „as pruim U—18, andijvie 42—45. sla 3',4—S, spinazie 22—34. rabarber 6—19. bloemkool 13—68. peulen 2—2.31, erwten 44— 58, tuinbonen 3113. stamboon dubb. prin- ortl' 6' lomatra 76—1.25, komiuom- «os?fen, 1G_4a- waspeen 14—29. J^1 fir41' krorrtbelcken 67—72. snij- bonen 1.06—1.66, spitskool 11—24. bosstraten 17—21, aardappelen 36—63, asperges 40—4.10.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4