Visie in Christelijk-Historisch Tijdschrift Touwtrekken tussen Rotterdam en Zeeland voor de garnalenvissers? Pastorie wordt gemeentehuis in Kloetinge KUNSTMATIG KWEKEN IS LAATSTE MOGELIJKHEID CULTUUR TE BEHOUDEN GEEN PLAATS MEER VOOR TE KLEINE GEMEENTEN 5Crió krad door l^eeland VOORZIENINGEN IN STATENZAAL „Zeeland presenteert" nu op 31 augustus Dinsdag 3 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 „Geestelijk kanonschot" van ds. Strating TOUWTREKKEN Voorzitter Christelijk Onderwijs Terneuzen nam afscheid C.H.U. neemt afscheid van de heer Philipse NIET TE KLEIN KANONSCHOT Prachtige avond van Leger des Heils Raad Ellewoutsdijk verhoogde keurlonen Mulo-examens Strandkerktent geopend Mosselcampagne begint Man brak zij n been Afzet Zeeuwse oester verzekerdmaar.... Te laat? Fiasco Goedkeuring voor scholenbouw in Tholen Examens Record aanvoer mosselen Verwateren ook kunstmatig? V.V.V. Westkapelle wil geen „losse" homlen op het strand MIDDELBURG. Neigen bekende christelijk-historische Zeeu wen hebben in het gisteren (maandag) verschenen Delta- nummer van de CH-tijdschrift met elkaar een uitgebreide visie op Zeeland gegeven. Het nummer wordt ingeleid door ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en lid van de Eerste Kamer. Boven die inleiding schreef ir. Geuze „Van statisch tot dynamisch" en komt tot de conclusie dat waar men het zuid-westen thans benadert, het oude voorbijgaat. Niet iedereen, aldus de ZLM-voorzitter, is er evenwel van overtuigd dat het statische beeld in een dynamische dient te veranderen. „Men schuwt en zéker is de chr. historische kring daartoe ook geneigd vaak de conflictstof die uit a'lle veranderingen voort vloeien kan. Een discussie als die om een eventuele werf van Verolme in Stellendam is daar een sprekend voorbeeld van". Zich buiten spel zetten zou volgens fr. Geuze tot een zich snel vergroten de welvaartsafstand ten opzichte van de aangrenzende landsgebieden lei den. Er is maar één weg en die leidt vooruit, actief de gedaanteverwisse ling tegemoettredend en de voorwaar den tot behoud van het eigene en het goede, waar gewenst, zelf scheppende. Het Deltanurnmer van het GH-tijd- schrift is naar de mening van ir. Geuze terecht een poging tot benadering van de problematiek die met dit alles gaat gepaard. Politiek biedt het nummer een stuk visie op de toekomst van zuid-westelijk Neder land. Over de schrijvers van de verschil lende artikelen zegt ir. Geuze: „Petri filmde het toekomstig gelaat, Van der Peijl schoof over het agrarisch groen de schoorsteen en het dak, gepaard aan meer werkgelegenheid, 't Hooft liet zien dat de recreatie niet zo'n eenvoudige klimpaal is, Rutgers van Rozenburg „schouwde" het vereen voudigd waterschapspatroon, Dijck- meester stuwde het gemeentelijk bloed, Ubbink toonde de verschuivin gen in het agrarisch vlak, Hack bleef varen met de vissersboot en Strating loste een geestelijk kanonschot". („Dit laatste zo wij door zoveel gede genheid en zeelucht in het gras van de zeedijk in slaap zouden dreigen te sukkelen.") De planoloog ir. J. Ph. L. Petri schrijft over „Het nieuwe gezicht van Zeeland", Hij zegt dan: „Het totaal nieuwe voor Zeeland is dat de mid delpuntzoekende afsluiting der delen plaats gaat maken voor een kwetsba re openheid naar een woelige wereld. De eilanden zullen wegen krijgen en tot vastelanden worden. Maar laat men niet te vroeg juichen! Er is in Botterdam duizend maal meer te koop en duizend maal meer werk 'dan in de agrarische gebieden. De Ha ringvliet- en de Oosterscheldebrug leggen nieuw arbeidspotentieel open voor Rotterdam. Men pendelt, maar juist de beste arbeidskrachten zullen zich steeds meer voelen aangetrokken door het Nieuwe-Waterweggebied. Machtige industriegebieden zullen hun zuigarmen uitstrekken tot in het hart van Zeeland. Een nieuwe weg en een nieuwe brug zijn als touw tussen twee touwtrekkers. De sterkste wint". Wat zal men moeten doen in Zeeland? stelt ir. Petri de vraag. Hij antwoordt: „Natuurlijk zal men als vanouds land bouw en visserij tot verdere ontwikke ling moeten brengen. Daarnaast zal men alle krachten moeten concentreren op de stedelijke gebieden rond het Sloe TERNEUZEN De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs hield in de hervormde school aan de Leeuwenlaan haar jaarvergadering. De heer J. Oly- slager presideerde voor de laatste maal, daar hij in verband met zijn leeftijd zijn functie heeft neergelegd. In zijn plaats werd met meerderheid van stem men de heer J. Verlinde gekozen. De heer Olyslager vond het een voorrecht het gezelschap voor het eerst in de nieuwe school te mogen ontvangen. Nu met het in aanbouw zijnde gymnastiek lokaal de school dus bijna compleet is, zijn wij van een woelige zee in kalm vaarwater gekomen, aldus de voorzit ter. Het jaarverslag vermeldt, als groot ste gebeurtenis eveneens de ingebruik name van een nieuwe schoolgebouw. Verder is er een lichte stijging in het aantal leerlingen merkbaar, terwijl ook het aantal leerkrachten geen moeilijkhe den oplevert. Als algemeen bestuurslid werd met meerderheid van stemmen herkozen de heer P. de Feijter. Vervolgens voerde dokter H. A. Boland het woord. Deze wilde niet zonder meer voorbijgaan naan het feit dat de heer Olyslager voor de laatste maal als voorzitter der vereni ging aanwezig was. De heer Olyslager had altijd aan een half woord genoeg om te horen wat er in verband met de school aan de hand was en trad dan al tijd op de juiste wijze op- Hij was de grote stuwkracht om te komen tot datgene wat bereikt moest worden. De heer Boland dankte de heer Olyslager voor de prettige samenwer king en bood hem een stoffelijk blijk van waardering aan. Ook het hoofd der school, de heer J. C. Groenenberg, dank te de heer Olyslager en overhandigde hem namens het personeel een attentie. „Met weemoed doch ook met dank baarheid, volg ik de stem van mijn ver stand die mij zegt mijn functie thans neer te leggen". Met deze woorden be sloot de heer Olyslager zijn dankwoord. GOES. Zaterdag a.s. neemt de kamerkring Middelburg van de C.H.U. afscheid van de heer C. Philipse te s Heer Arendskerke, als C.H. gedepu teerde in Zeeland. Dit zal gebeuren tijdens de jaarver gadering van de Kamerkring Middel- x?'U- die om 2 uur begint in Zaal Krijger te Goes. Reeds eerder was er een vergadering belegd om afscheid te nemen van de heer Philipse, maar deze kon toen wegens ziekte niet door gaan. Ter gelegenheid van dit afscheid zal op deze bijeenkomst het woord worden gevoerd door de heren dr. H. W. Tila- nus en ir. M. A. Geuze. Verder komen de huishoudelijke zaken aan de orde en zijn er o.m. bestuursverkiezingen. de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone en en kele regionale centra daarbuiten. Maar iets geheel nieuws is het uitbuiten van de geweldige kansen welke de nieuwe binnenmeren zullen bieden. Maak er recreatiegebieden van, plant er bossen, graaf er jchthavens. Maar combineer dit met nieuwe woonmogelijkheden, in de dorpen en op de zandplaten. Zeeland mag niet alleen maar de speelplaats worden van West-Europa". De Zierikzeese burgemeester mr. F. Th. Dijckmeesfcer merkt in zijn artikel „De gemeenten in Deltaland" op «dait bij voortgaande zich wijzigende omstan digheden aan het bestaan van vele zeer kleine gemeenten en die zijn er in Zeeland in overvloed een eind dient te komen. „Algemene regels, zijn ook hier uit den boze; steeds opnieuw dient de regionale situatie beslissend te zijn. Burgemeester A. Hack van Arnemui- den belicht de toekomst van de delta- vis?rij. Hij betreurt dat niettegenstaan de de faciliteiten, die door de regering voor deze door de uitvoering van het Drie-Eilandenplan getroffen vissers zijn genomen, er tot op heden nog niets be kend is over de schatteivergoedingsnor- men die door de commissie ex artikel 8 Deltawet moeten worden opgesteld. „Dit uitblijven veroorzaakt onrust on der de belanghebbenden. De Veerse vis sers moeten het spits afbijten voor de overige gedupeerden in en rond de ge bieden waar het Deltaplan wordt uitge voerd. De directeur van -het Maaitschappelijk Werk vanwege de Ned. Hervormde Kerk in Zeeland, ds. H. M. Strating. sluit de rij met een artikel getiteld „De geestelijke gevolgen van de delta: revo lutie". Hij erkent dat deze woorden klinken als een kanonschot. En schrijft: „Omdat wij een Bijbel hebben die reeds lang voordat wij de oude waarheid her ontdekten dat de mens een totaliteit is een eenheid van lichaam en geest ons verteld heeft dat God een mens heeft geschapen met een lichaam èn een geest. Beide zijn even belangrijk! En dit is nu mijn bezwaar ook tegen de christelijke politieke partijen dat men te weinig oog heeft voor deze waarheid". Besluit ds. Strating met: „De wereld heeft zolang het Christendom bestaat meer geweldige veranderingen ge kend. Maar het Evangelie is gebleven. Het is een vaste waarde gebleken, ook als de vorm werd aangetast. Ik ben ten diepste overtuigd, dat een komend geslacht bijzonder openstaat voor een aantal bij belse noties. Als een ouder ge slacht bereid is ook op geeste lijk terrein te doen wat het op materieel gebied reeds lang heeft gedaan, nl. moderniseren van de methode, dan „sal het waerachtigh wel gaen". MIDDELBURG. Het ligt nog in de schoot der goden ver borgen wat er voor de door het Deltaplan getroffen vissers gedaan moet worden wanneer in 1978 de dam door de Oost- terschelde aangelgd zal zijn en waardoor het vissen vanuit Colijnsplaat onmogelijk is geworden. In het Chr. Historisch Tijdschrift heeft burgemeester A. Hack van Arnemuiden aan dacht aan deze materie besteed. „Door de betere schepen met hun sterkere motoren zijn deze vissers ongetwijfeld in staat verder op zee te vissen dan voorheen. Ze zijn evenwel nog niet in de gelegenheid langer op zee te blijven, daar op hun schepen nog seen koel- instalaties aangebracht zijn. Zal voor hen na 1978 weer op een andere plaats een nieuwe haven aangelegd worden? Dit is een zaak die men thans reeds aan het bestuderen is. De gedachten gaan uit naar een gemeenschappelijke haven voor de garnalenvissers van Veere, Arnemuiden, Tholen en Vlissingen. Wanneer dit inderdaad zo wordt beslist, konit het gevaar van de overbevissing van de visgronden dan niet om de hoek gluren? Er wordt ook gesuggereerd de garnalenvisserij om te scha kelen op de kleine kustvisserij. Voor deze laatste visserij gelden weer andere eisen van vakbekwaamheid en uitrusting van de vaartuigen. HAAMSTEDE. Een jeugdroep van het Leger des Heils uiit Goes,be staande uit een gitaarband, ukeleleband en een tamboerijn brigade heeft zater dagavond ip de speelweide van de Bea- trixschool een talrijk publiek een ge notvolle avond bezorgd ,in een zeer ge varieerd programma. De nieuwe mu ziektent was geplaatst geheel 'achter op de weide vlak tegen de bebossing van het slot. Een ideale plek voor een dier gelijke muziekuitvoering. In hun kleuri ge uniformen brachten de jongens en meisjes, die enige tijd in het kamphuis „Ginsterveld" vertoeven geestelijke lie deren, maar ook de moderne teenager melodieën klonken over de stille weide. Het was een mooi programma dat uit stekend werd uitgevoerd. Een gehouden collecte bracht 58 pp. Het openings- ELLEWOUTSDIJK. De raad van Ellewoutsdijk is akkoord gegaan met de verhoging van de keurlonen van de keuringsdienst voor slachtdieren en vlees voor de kring Goes. In verband met de dekking van het begrotingste kort is het noodzakelijk dat de keurlo nen per 1 juli 1962 verhoogd worden. Het tarief werd als volgt vastgesteld: keuring van runderen te verhogen van 10,tot 12,50, keuring eenhoevige dieren van 10,tot 12,50, keuring van varkens van 6,tot 8,50. De wijziging van het algemeen amb tenarenreglement werd vastgesteld. Ook ging de raad akkoord met de bezol- digingsverordening voor het gemeente- personeel. Drie verzoeken om subsidie werden afgewezen. In de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de rat tenbestrijding welke intensiever ter hand zal worden genomen. Een besluit tot het vaststellen van een parkeerverbod in de Van Hattumstraat is aangehouden ter nadere bestudering. GOES. De tweede week van de Zeeuwse mulo-examens in „Het Schuttershof" te Goes is maandag ingezet. De resultaten wa ren: dames: diploma a:: A. Blankenburgh, Nieuwdorp; J. M. Bosselaar, Ellewoutsdijk: P. L. de Jonge, Goes; P. de Jonge, Kapelle; W. N. A. Kuijpers, Kloetinge; P. van Damme, Heinkenszand; P. Dekker (m), Zoutelande; M. J. W. v. d. Kam, Middelburg; N Lie- vense (m), Westkapelle; E. A. Minderhoud (m) Middelburg; O. S. Overweeï (m), Mid delburg; M. A. Brasser (m); W. P. van Ballegooijen (m) en A. M. Dobbelaar (m) allen te Middelburg; J. F. Kodde (m), Aagte- kerke. Heren: diplomaa: P. M. van Liere, 's- Gravenpolder; P. H. de Blaeij, Kapelle; J. P. Evarsd-k, Kapelle, J. W. Roelse, Goes; J, J. P. Poelman, Driewegen; M. G. v. d. Velde, Goes; C. P. Hundersmark, Katten- dijke; G. W. Bruijnzeel, IJzendijke; H. v. Eenennaam (m), Nw. en St. JoosLand; H. P. Koekkoek en P. H. Koekkoek, beiden Middelburg. (m) inclusief middenstandsdiploma. CADZAND. Vrijdagavond om half acht sprak de heer L. van 't Westende, voorzitter van het comité Strandzielzorg, het openingswoord bij de inzegening van de r.k. strandkerktent te Cadzand-Bad, waarbij hij in het bijzonder welkom heette burgemeester J. A. Leehhouts en de aanwezige raadsleden van de gemeen te Cadzand. Hij sprak een dankwoord tot de ar chitect en de aannemer, de heren Loonen en Bogaard, voor de vlotte plaatsing van deze strandkerk. Vervolgens werd de open strandkerk ingezegend door pas toor Snel te Middelburg, bisschoppelijk commissaris. De Heilige Mis werd gece lebreerd door deken A. Lievegoed te Oostburg, terwijl de zang tijdens deze mis werd verzorgd door de seminaristen van Sluis. Bij deze opening waren voorts tegen woordig burgemeesters uit West-Zeeuws- Vlaanderen en vertegenwoordigers van r.k. zijde. Na de kerkdienst verzamelden de genodigden zich in het Badhotel. Burgemeester Leenhouts bood het co mité zijn gelukwensen aan met de in gebruikneming van deze strandkerk tent. Hij wees erop, dat de Cadzandse gemeenschap, welke overwegend pro testants is, overtuigd is van de nood zaak dat ook de r.k. badgasten ter plaat se gelegenheid hebben tot het vervullen van hun kerkelijke plichten. Hij noemde het een verblijdend verschijnsel dat de kerken ook in verband met de toename van het toerisme hun taak uitbreiden. Voorts deelde hij mede, dat het gemeen tebestuur in principe medewerking zal verlenen om te komen tot de bouw van een permanente kerk. De heer Van 't Westende dankte de burgemeester voor diens woorden en wees op de zeer prettige verstandhou ding, welke steeds tussen hem en de burgemeester heeft bestaan. YERSEKE. De mosselcampagne begint aanstaande donderdag. Er moet 6000 ton geleverd worden door Zeeland en de Wadden. Ook de conservenfabrie- ken starten donderdag a.s. met de pro- duktie. Voor de eerste partijen wordt per 100 kg twee gulden extra vergoed. 4 Voor een gering aantal belangstel lenden concerteerde „Oosterlands Fan fare" zaterdagavond in de muziektent te Dreischor. Voor en na afloop van het concert maakten de Duivelanders een mars door het dorp. Ter gelegenheid van de 51ste ver jaardag van Prins Bernhard maakte het harmoniegezelschap „Crescendo" een mars door Dreischor. Er werden enkele pittige nummers ten gehore ge bracht. 4 Mej. H. Jagt uit St. Annaland werkzaam op de kleuterschool te Sta- venisse slaagde voor het examen hoofd leidster. 4 Even buiten de nieuwe haven te St. Annaland liep een jacht vast op de zandplaat. De opvarenden moesten tot de middag wachten, toen bij vloed hun scheepje vlot werd .getrokken. De oor zaak was het onbekend zijn met het vaarwater. De door enkele leerlingen van de School met de Bijbel te St. Annaland (georganiseerde busjesactie ten bate van de Hemava heeft over het tweede kwartaal van 1962 opgebracht 53,10. 4 De muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk heeft op de muziektent van Brulnisse een con cert gegeven. De muzikanten zorgden op goede wijze voor de uitvoering van enkele nummers. 4 De heer Jotoan van 't Leven te Brui- nisse slaagde voor het patroonsdiploma typografie van de werkgeversorganisa ties in het boekdrulkkerslbedrijf. 4 De collecte voor het „Zonnehuis" heeft in Goes 526,37 opgebracht. 4 Tot ouderlingen in de geref. kerk van Yerseke zijn gekozen de heren F. de Schipper, J. Lavooy en S. Stomp. 4 De ouden van dagen uit Nisse heb ben ditmaal hun jaarlijks reisje ge maakt naar Noord-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen. Terug in hun dorp werden zij feeste lijk ingehaald door de muziekvereniging „Ons Genoegen". 4 Uitslag van de postduivenvereni ging „de Scheldevliegers" te Borssele: 1, 4 en 12 P. Z. Zweemer, Borssele. 2 en 7 L. Jansen te 's Heerenhoek. 3 en 11 P. J. Maat uit Ellewoutsdijk. 4 Bij het cmleidingscentrum van de Vereeniging Kinderzorg te Middelburg, uitgaande van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, slaagden de volgende dames voor het diploma Kinderbescherming B: E. van Keulen, C. C. Koole, J. Volmer en mevrouw R. Ossewaarde-Haitjema. Deze laatste met lof. 4 Op 14 juli a.s. zullen voetbalwed strijden georganiseerd worden ten bate van de Stichting Sporthal aan de Iris laan te Vlissingen. Om drie uur tre den de junioren aan om vier uur zullen de dames proberen doelpunten te ma ken en om vijf uur vindt er een re-ti niewedstrijd plaats waaraan wordt deelgenomen door oud-Vlissinigers. 4 Nu de aanvoer van nieuwe aardap pelen een stijgende lijn vertoont, zullen op de nieuwe veiling in Sint-Annaland dagelijks, behalve des zaterdags nieuwe aardappelen worden geveild. Nu de aan voer groter wordt zal dit noodzakelijk blijken te zijn. Door de droogte is het seizoen van deze veilingen erg laat be gonnen. 4 De afdeling Walcheren van de In ternationale Vereniging „Philatelica" hield in Middelburg haar maandelijkse bijeenkomst. De voorzitter, de heer J. de Ruijter, hield ee'n causerie over het onderwerp „De puntsternipels van Ne derland en het voormalige Nederlandis- Indië". 4 De Prot. Chr. Kleuterschool in Hoe- dekenskerke hield haar jaarvergade ring in het Ver. gebouw. Voor deze ver gadering was er bezichtiging van een tentoonstelling door de kleuters zelf ge maakt. 4 Voor de cursus C van de Stichting Vakontwikkeling Verzekeringsbedrijf slaagde te Breda, de heer Chr. Hooger- heide te 's-Gravenpolder. 4 De P.V. „De Reisduif" te St. Phl- llpsland hield een wedvlucht uit Ange- leine. De uitslag was: J. Zuidweg 1 en 5, W. van Dommelen 2, H. Kaashoek 3, W. Neele 4 en 7, gebr. Fonteyne 6 en 12, C. Verwijs 8, 9 en 10. De uitslag van de vlucht uit Tergniers luidt: A. Faasse 1 en 4, L. Vermey 2 en 6, Th. Bak ker 3, 7 en 8 en 10, J. C. Verwius 5, J. Bakker 9. woord .werd gesproken door de V.V.V, voorzitter, de heer N. H. Lysen, die ook een slotwoord sprak. Het is op deze avond opgevallen dat het grootste deel der toeschouwers uit de eigen bevolking bestond. Het is mo menteel erg matig met de badgasten in tegenstelling met het vorig jaar. Van vakantiespreiding is dit jaar dan ook in de Westhoek geen sprake. DREISCHOR. Toen de heer A. Slager uit Dreischor zondagmorgen uit bed stapte kwam hij anders met de grond in aanraking dan gewoonlijk want hij brak daarbij zijn rechterbeen. Dr. W. Terpstra uit Brouwershaven was er snel bij en verleende Slager eerste hulp. Kort hierna werd hij per ambulance naar het ziekenhuis te Zie- rikzee vervoerd. KLOETINGE. De oude pasto rie van de hervormde gemeente in Kloetinge zal binnenkort „omgeto verd" worden tot een modern en representatief gemeentehuis. Het plan van architect M. J. Ie Clercqu uit Kruiningen ligt te wachten op uitvoering en de gemeenteraad heeft onlangs besloten een krediet te vo teren van ruim 50.000 gulden voor deze verbouwing, althans wat de eerste etappe betreft. Het is name lijk de bedoeling, dat eerst de uit voering van het werkgedeelte aange pakt zal worden. Met ongeduld wordt thans uitgezien naar de Rijksgoed keuring. Het is voor Kloetinge bepaald geen overbodige luxe, dat er een ander gemeentehuis komt. Het huidige ge bouw is veel te klein en mag be slist niet meer representatief voor de gemeente worden genoemd. Bo vendien zijn er geen mogelijkheden tot uitbreiding van het bestaande complex. Het gemeentebestuur heeft daarom al lang uitgezien naar een betere huisvesting. Toen de kerk voogdij van de hervormde gemeente besloot tot de bouw van een nieuwe pastorie zag het gemeentebestuur een schone kans om het oog te rich ten op deze pastorie, die vlak naast het huidige gemeentehuis staat. Onderhandelingen werden aange knoopt om te komen tot de aankoop van de pastorie. Deze onderhandelin gen verliepen niet zonder succes. Het Kloetingse gemeentebestuur mag zich thans de eigenaar noemen van dit ruime pand. Met grote voort varendheid werden de plannen tot verbouwing uitgewerkt. De gemeen teraad ging akkoord met de plannen en voteerde de kredieten, die de uit voering financieel mogelijk moeten maken. Etappes Het is de bedoeling, dat de ver bouwing in twee etappes zal worden gerealiseerd. De eerste fase behelst het werkgedeelte, waarna als twee de fase het reprensentatieve gedeel te aangepakt zal worden. De kosten van de eerste fase worden begroot op 52.250, terwijl nog 8000 gulden nodig is voor de aanschaf van nieuw meubilair. Ook deze uitgave Is no dig, want het meubilair in het huidi ge gemeentehuis is oud en versleten. De benedenverdieping van de voormalige pastorie wordt geheel be stemd voor de werkruimten. Links van de ingang wordt de se cretaris ondergebracht. Twee kamers worden tot één geheel gesmeed, ter wijl bovendien een aparte kamer voor de gemeente-secretaris wordt gecreëerd. De secretarie krijgt een soort L-vorm en beslaat een opper vlakte van 60 vierkante meter. De gemeente-secretaris, de heer J. A. Hoste, vertelde ons, dat de huidige secretarie slechts 25 vierkante meter groot is. In deze ruimte moeten dagelijks vier mensen werken. Een aparte kamer voor de gemeente-se cretaris is nu niet aanwezig. Straks wordt dat allemaal anders en beter, want dan hebben drie per soneelsleden van de secretarie 60 vierkante meter tot hun beschikking. In de keuken van de pastorie zal de kluis worden aangebracht. Rechts van de ingang krijgt de gemeen te-ontvanger een eigen kamer. Boven Boven komt dus het representa tieve gedeelte, de tweede fase van de uitvoering van dit project. In de eerste plaats is op de bovenver dieping de raadszaal geprojecteerd. Ook de kamer voor de burgemees ter bevindt zich op deze bovenver dieping. Daarnaast komt er een aparte ka mer voor het college van B. en W.t die tevens als commissiekamer zal dienen. In het huidige gemeentehuis is geen aparte kamer voor B. en W. en voor commissievergaderingen aanwezig. Verder zal de gemeente- architect zijn eigen kamer op de bo- verdieping krijgen. De badkamer zal voor dit doel ingericht worden. Dit gedeelte wordt tegelijk uitge voerd met de eerste fase, want ook deze kamer mag tot de werkruimten gerekend worden. Ten slotte is er ook nog plaats in geruimd voor een keukentje. De gro te zolder is een geschikte gelegen heid om het archief op te bergen. Het nieuwe gemeentehuis is 13 me ter breed en ook 13 meter hoog, ter wijl de diepte van het gebouw 12 me ter bedraagt. De huisvesting van de ge meente Kloetinge krijgt dus een geheel ander aanzien; een representatief gezicht. En dat betekent een groot winstpunt voor Kloetinge, want de huidige behuizing van het gemeentebestuur is beslist beneden de maat. THOLEN De afzet van de Zeeuwse oester is praktisch ver zekerd. De vraag blijft gehand haafd op ruim 30 miljoen stuks, dit ondanks een prijsverhoging van 8 procent in het vorige seizoen. Dit deelde de heer J. H. Bal, oester kweker te Tholen, tijdens een maandagmiddag gehouden pers conferentie van het Comité Zee land Presenteert mede. De heer Bal merkte op dat met de huidige oppervlakte aan oestergrond, de produktie in Zeeland nooit boven de 34 miljoen stuks zal kunnen stijgen. De oesterkwekers maken zich bezorgd over de vraag wat er moet gebeuren na de afsluiting van de Oostersohelde in 1978. In Nederland zal deze cultuur dan niet meer mogelijk zijn. Zoals bekend zullen in het Veerse Meer proeven worden genomen met in een bas sin kunstmatig oesters te kweken. Dit is echter maar een oplossing die de cultuur ten dele tegemoet komt, want indien deze proefneming slaagt, kan dit bassin maar een produktie van 3 miljoen oesters opleveren. Daarna is de enige mogelijk heid nog een kunstmatige oesterkweek plaats in het Brouwershavense Gat. Ver der zijn er geen „natuurlijke" mogelijk heden in Nederland voor een voortzet ting van de oestercultuur. De beslissing ook proeven te nemen in het Brouwers havens Gat, na de afsluiting, zal pas ge nomen kunnen worden nadat gebleken is dat het project in het Veerse Meer is geslaagd. De heer Bal sprak daarom als zijn me ning uit dat het besluit ook in de Ooster- schelde deze proef te nemen, wel eens te laat zou kunnen komen. Immers: pas in 1964 zal worden begonnen met proeven te nemen in het Veerse Meer, waarna pas kan worden geconcludeerd of ook het Brouwershavense Gat hiervoor in aan merking komt. En enkele jaren voor de afsluiting van de Oostersehelde in 1978 is het eind van de oestercultuur in Zee- MIDDELBURG. In verband met de herbouw van het laatste gedeelte van de Abdijgebouwen zijn enkele voor zieningen nodig aan de Statenzaal. Aan vankelijk zou de Statenzaal gedurende de bouwperiode van anderhalf a twee jaar buiten gebruik gesteld moeten wor den. Het college van Ged. Staten vond dit al te bezwaarlijk. Het is gebleken, dat door een aantal tijdelijke voorzieningen de Statenzaal voor het houden van de vergaderingen ook in de bouwperiode is te gebruiken. In de hal zal een garderobe worden in gericht, alsmede een dienkeuken. In een tijdelijke aanbouw worden toiletten aangebracht. Daar de publieke tribune tijdelijk niet kan worden gebruikt zal het publiek, dat de vergaderingen van Prov. Staten wenst bij te wonen, in de vergaderzaal zelf plaats nemen. De kosten van deze voorzieningen worden globaal geraamd op ruim 4000 gulden. land gekomen. Glimlachend voegde de heer Bal echter aan deze woorden toe: „In Nederland, we spreken niet over het buitenland Slagen de proeven, dan bestaat de mo gelijkheid dat een produktie van 31 mil joen niet alleen zal worden bereikt, maar zelfs overschreden. Een voordeel van het kunstmatig kwe ken is namelijk dat de afhankelijkheid van de natuur kan worden uitgeschakeld. Het is nu zo dat de produktie in hoge mate afhangt van de broedval. Dit sei zoen is bijvoorbeeld uitermate ongun stig. In het voorjaar moest de voorraad wor den aangevuld met 5 miljoen Franse zaaioesters, die overigens van dezelfde soort zijn als de Zeeuwse. Wat betreft het experiment met de Portugese oesters drukte de heer Bal zich nogal defaitis tisch uit: „Geen herhaling van dit fiasco, het heeft geld genoeg gekost". Na een grote sterfte bleef hiervan slechts 23 pro cent over. „Er zijn er bijna geen ver kocht". THOLEN. Onder voorzitterschap van loco-burgemeester d>e heer H. Jan sen kw-am de naad der gemeente Tho len in vergadering bijeen. Op zijn ver zoek werd aan de heer A. J. van de Giessen eervol ontslag verleend als hoofd eter U.L.O. school. De datum van ontslag zal door B. en W. nader wor den vastgesteld. Eveneens wordt eer vol ontslag verleend aan de heer J. J. Wisse, onderwijzer aan de openbare lagere school. Naar aanleiding van me dedelingen over de oversteekplaatsen van de provinciale weg verzocht de heer C. Boender op spoed aan te dringen om die aan te brengen. Een voorwaar delijke goedkeuring van de inspecteur van het lager onderwijs is ontvangen betreffende het definitief plan voor de stichting van gecombineerde lagere scho len aan de Molenvlietsedijk. De heer Boender merkte op dat half februari reeds was toegezegd dat er een be stedingsplan klaar was en nu is er eenst de voorwaardelijke goedkeuring. Die toezeging is wel wat voorbarig ge weest, aldus de voorzitter, maar nu is er toch vooruitgang in. Goedgekeurd werden enkele wijzigingen van de be groting 1961. En de overname van straatgedeelten in de Verbrandestraat. Aangedrongen werd op onteigening van land in de Dalemsepolder. Getracht zal worden tot minnelijke schikking te komen met de eigenaren. De heer Boen der maakte ook bezwaar tegen het uit blijven van het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan. Verschillende personen en ook een expeditiebedrijf zitten er op te wachten. De voorzitter was het hier volkomen mee eens en zal op spoed aandringen BERGEN OP ZOOM. Voor het eind examen slaagden aan de Rijks-h.b.s. voor afdeling b: P. A. Dansen, Rilland Bath; J. M. Eerland, Stavenisse; C. M. Elenbaas en J. van der Haar, beiden St. Maartensdijk; E. C. W. A. Geuze, Poortvliet. Aan het Möllerlyceum te Bergen op Zoom slaagde voor het eindexamen h. b.s. b: J. Dorst te Tholen. THOLEN Het comité Zeeland Pre- senteert heeft maandag tijdens een pers conferentie in Hotel Zeeland in Tholen, bij monde van de voorzitter van het co mité, de heer J. Glerum, officieel mee gedeeld dat de zevende achtereenvolgen de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen dit keer in Tholen zal worden gehouden. Zoals wij reeds eerder schreven zal deze opening, als datum is vastgesteld 31 augustus, een min of meer internatio naal cachet dragen. Dit zal uitdrukking vinden in genodigden van verschillende nationaliteit. In de morgenuren zal een optocht worden gehouden door de school jeugd in het feestelijke versierde stadje. Omstreeks elf uur is er een ontvangst in de landbouwhuishoudschool „De Oes terschelp" waar twee sprekers het woord zullen voeren over oester- en mosselcul tuur. Na een ontvangst op het raadhuis en een lunch zal een oriëntatierit voor auto's over het eiland Tholen worden gehouden. Deze zogenaamde „Oester- en mosselrit" wordt georganiseerd door de automobielclub „De Krabbenrijders" Uit Bergen op Zoom. Deze rit zal ongeveer anderhalf uur duren en het traject zal 30 kilometer lang zijn. De startplaatsen bevinden zich in St. Annaland en St Maartensdijk. Aan de vlootschouw zullen 50 schepen deelnemen. Traditiegetrouw zal weer de eerste oester worden gevist. Ook de commissaris der Koningin zal aanwezig zijn. Bovendien zal een internationaal ge zelschap waterskiërs een show geven. Het comité verwacht, ook al gezien de datum die is uitgekozen, velen heb ben dan nog vakantie een grote be langstelling. THOLEN. De heer P. J. de Leeuw, tweede voorzitter van het comité Zeeland Presenteert, vertelde op een perscon ferentie van het comité maandagmiddag dat het seizoen 1961-1962 een record aan voer van 80 miljoen kg mosselen met een aanvoerwaarde van 10 miljoen gulden heeftopgeleverd. Hiervan was 30 miljoen kg bovendien van het beste soort. De gehele wereld van mosselkwekers stond overigens verbaasd over de kwaliteit van het produkt. In hoofdzaak is dit te dan ken aan de goede percelen die op de Wad denzee in gebruik zijn. De grootste zorg van de mosselkwekers blijft het maken van goede verwater plaatsen, na afsluiting van de zeegaten. Evenals ten aanzien van de oestercultuur is de Westerschelde niet geschikt Op de Waddenzee zijn geen plaatsen dié droog vallen en tegelijkertijd „bevist" kunnen worden. Wat Harlingen betreft, merkte de heer De Leeuw op dat de verwater plaatsen daar vooral de getijbeweging moeten ontberen. WeJlicht kan echter een oplossing worden gevonden in het kunst matig zandvrij maken van de mosselen in het Veerse Meer. Tegelijkertijd met de proeven voor de oestereultuur zal deze mogelijkheid ook worden onderzocht in het te maken proefbassin. WESTKAPELLE. Om uw hond eens lekker te laten „uitrennen" moet u bepaald niet meer op het Westkapel se strand zijn. Door de vele klachten over deze trouwhartige viervoeters, die kris kras over en langs de zonnende vakantiegangers heen bleken te rennen, heeft de plaatselijke V.V.V. een verbod uitgevaardigd voor loslopende honden op het strand van 10 tot 18 uur. West kapelaars, houdt uw hond tot het avonc uur in bedwang, om uw trouwe vriei daarna de vrije teugel te laten. a I

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3