Para's keren ggf tffi»! Merauke de mi toe Verleden van proc-generaal in onderzoek Bemiddelingspoging van president Nasser Voorlopige regering waakzaam Botsing van twee bussen: tientallen gewonden Triomf voor Van Looy in de Tour Rood-China krijgt alle steun van Sowjetunie Mansholt krijgt zijn zin niet Soblen knapt weer op Nederlander op berg omgekomen GOMULKA ZOU BINNENKORT AFTREDEN EEN DODE EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN De BiltKoud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 3 juli 1962 Ongemerkt Maatregelen Aanhang groeit Westduitse reactie op felle communistische beschuldiging Ontkenning Hulpje Verkeerd Zie verder pag. 7 Dr. Paardekooper bij Belgische minister BIJ AANVAL OP VASTELAND Directeur. JALQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5092 VREES VOOR BEN BELLA ALGIERS De Egyptische president Nasser heeft op de Algerijnse premier Ben Khedda en op de weggelopen vice-pre- inier Ben Bella een beroep ge daan om vooral de eenheid van de revolutie niet verloren te doen gaan in getwist. Nasser heeft een van zijn ministers naar Tunis gezonden om te be middelen en hij heeft verder koning Moliamed van Marokko en president Bourguiba van Tunesië gevraagd hem te hel pen hij het tot stand brengen van een verzoening. De Ara bische leiders vrezen dat een burgeroorlog in Algerije de weg zou openen voor buitenlandse inmenging in Noord-Afrika. Hun vrees wordt gedeeld door de Fransen en door de Algerijnen zelf. De verwijdering tussen Ben Khedda, en Ben Bella, die gevolgd werd door een breuk in het Algerijnse leger waarvan een deel trouw blijft aan de weggezonden officieren, had gis teren nog geen merkbaar effect op de feestvreugde in Algerije, waar men druk bezig was met het tellen van de stemmen. De Europeanen wa ren de enigen die hun gewone werk deden; de arabieren vierden de onaf hankelijkheid en de terugkeer van de vrede. Zij hadden het daarmee zo druk dat het bijna iedereen ontging hoe zwaargewapende troepen van het be vrijdingsleger, die trouw zijn aan de G.P.R.A., de voorlopige regering van Ben Khedda, de openbare gebouwen in de steden bezetten om te voorko men dat aanhangers van Ben Bella zich ervan meester zouden maken. De Fransen waren deze troepen ge heel ter wille en ontruimden vlot de gebouwen die de Algerijnse een heden wensten over te nemen. De Franse legerleiding maakte in tussen gisteren, in nauwe samenwer king met de marine, plannen voor de wegvoering van burgers en militai ren in het geval van een burgeroor log tussen de aanhangers van Ben Bella en Ben Khedda. Dat de troe pen die op de hand van Ben Bella zijn, een aanval op Algiers of op Oran zouden doen, werd niet erg waarschijnlijk geacht, maar het was wel een mogelijkheid waarmee men rekening wilde houden. Dat is ook de reden dat de voorlo pige regering, nu nog gevestigd in Tunis, zich gisteren gereed maakte om in de loop van vandaag al naar Algiers te vliegen. Zij wenst daar ste vig in het zadel te zitten voor het ge val Ben Bella toch een poging zou doen om zich van de macht meester te maken. Ben Bella's aanhang groeit ge staag. Gisteren schijnen weer ten minste duizend man van het leger naar hem te zijn overgelopen. Ben Khedda heeft over de radio het Al gerijnse leger gevraagd hem trouw te blijven en zich niet te storten in avonturen die de Algerijnse zaak slechts zouden schaden. Op het ogenblik waakt het Franse leger nog aan de grenzen tegen een invasie van aanhangers van Ben Bel la. Maar vandaag of morgen zo dra de Gaulle Algerije onafhankelijk heeft verklaard zullen de Franse troepen van de grens worden terug getrokken. Slechts op uitdrukkelijk verzoek van de G.P.R.A., van Ben Khedda dus, zullen zij blijven. BRUSSEL Ondanks de steun van het Europese parlement heeft de vice- voorzitter van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt de ministers van de gemeen schap er niet toe kunnen brengen op hun besluit terug te komen. Dr. Mansholt had gevraagd zijn staf uit te breiden in verband met het be gin van een gemeenschappelijk land bouwbeleid. De ministers vonden dat hij wel wat al te veel mensen wilde aanstellen. Zij besloten minder geld uit te trekken voor het nieuwe perso neel dan dr. Mansholt nodig zegt te hebben. Er mogen weliswaar vijf hoge amb tenaren meer worden aangesteld dan de ministerraad aanvankelijk wilde toestaan, maar het aantal lagere ambte naren is met vijf verminderd. De vice-voorzitter zei de ministers gisteravond nog eens, dat hij er onder deze omstandigheden niet voor kan instaan dat de verordeningen voor zuivel, rundvlees en rijst nu op 1 no vember in werking kunnen treden. De ministers hebben ook het verzoek van de commissie van Euratom om meer personeel definitief afgewezen. ROERMOND. De dertienjarige H. Beynen uit Maastricht is gistermiddag op het Zwartbroekplein in Roermond verongelukt. Hij kwam met zijn fiets ond-er een afslaande vrachtauto met aanhanger en was op slag dood. Van onze correspondent BONN Er dreigt in de Bondsrepubliek een politiek schan daal te ontstaan rondom dr. Wolfgang Frdnkel, sinds 30 maart van dit jaar de Westduitse procureur-generaal. Een commissie van leden van de Bondsdag en afgevaardigden van het ministerie van justitie zal onderzoeken in hoeverre uit het communistische Oost-Duitsland afkomstige beschuldigingen over het politieke verleden van de 57-jarige Frdnkel juist zijn. Dat dit onderzoek ingesteld moest worden is op zichzelf al hoogst pijnlijk, zowel voor de procureur- generaal zelf als voor de minister van justitie die hem heeft benoemd. Frankel zal zijn functie voorlopig niel uitoefenen; zijn verzoek om ontslag is echter door de minister van justitie niet ingewilligd. Volgens de Oostduitse publica ties heeft Frankel in het begin van de oorlog bewerkstelligd dat vele vonnissen tegen mensen die door de nazi's werden vervolgd, ver scherpt werden. Hij zou, zo wordt ook beweerd, plaatsvervangend openbaar aankla ger zijn geweest in Leipzig en direct hebben gestaan onder de beruchte Lautz, de openbare aanklager uit de oorlogsjaren, die onlangs nog een hoog pensioen kreeg toegekend. Dit alles wordt door het West duitse ministerie van justitie ont kend. Er is niets, absoluut niets, ten nadele van Frankel bekend, zo zegt men daar. In de nazitijd zou hij op het bureau van de procureur-gene raal in Leipzig een „juridisch hulpje" zijn geweest, wiens taak het slechts was revisiezaken te behan delen. Tot voor enkele dagen werd ontkend dat hij plaatsvervanger of medewerker van Lautz was geweest. Frankel is zoon van een Boheemse evangelische dominee, In 1934 werd hij officier van justitie in Kassei, van 1936 tot 1943 was hij een „hulpje" bij het openbaar ministerie in Leip zig, het bureau van Oberreiehsan- walt Lautz. Van 1943 tot 1946 was Frankel in militaire dienst en krijgs gevangene. Na de oorlog werkte hij mee aan het tot stand komen van een nieuw Westduits strafwetboek. Hij ging door voor een verklaard tegenstan der van de doodstraf. In dagbladarti kelen over Frankel is gezegd dat hij zó gekant was tegen iedere vorm van dictatuur dat hij na 1945 nimmer, ook niet voor vakantie, het Spanje van Franco wilde bezoeken. De eerste commentaren van West duitse zijde, onder meer van radio sprekers, gingen uiteraard op de in houd van de Oostduitse beschuldi gingen niet in; de zaak is immers nog in onderzoek. Maar men vroeg zich openlijk af of een man aan wie men ook maar een gering deel ten laste zou kunnen leggen van wat in het Derde rijk op het gebied van de rechtspraak is misdaan, ooit in aan merking heeft mogen komen voor het bekleden van een der hoogste en belangrijkste functies bij de ju stitie in het na-oorlogse Duitsland. Deze vraag werd onmiddellijk en beslist ontkennend beantwoord Het was, zo kon men gisteravond vernemen, Stammberger, de minister van justitie, bekend dat Frankel had gewerkt op het bureau van de beruchte Lautz in Leipzig. Dat alleen had voldoende moeten zijn om Frankel nooit in aanmerking te laten komen voor de benoeming tot piocureur-generaal in Karlsruhe, bij het hoogste Duitse Gerechtshof, het Bundesgerichtshof, als oovolger van de onberispelijke dr. Max Güde. Zelden was de sfeer bij een vorstelijk afscheid zo ongedwongen als gistermorgen op Schipholvanwaar de prinsessen Irene en Margriet naar de West vertrokken. Glimlachend keek koningin Juliana toe, toen prinses Beatrix Margriet stevig om helsde. Prinses Irene keek toen juist in de richting van de startbaan, waarop de DC-8 Daniël Bernouilli voor vertrek ge reed stond. De prinsessen Irene en Margriet vlogen eerst naar New York, waar zij overstap ten op de Convair 880, die de K.L.M. op haar route van New York naar Curaqao van de Venezolaanse maatschappij Viasa heeft gecharterd. Op Curaqao brachten beide prinsessen de nacht door. Met een DC-6 van het Westindische bedrijf van de K.L.M. vertrokken ze vanmorgen al vroeg naar hel vliegveld Zanderij in 'Suriname. Als de prinsessen vandaag in Suriname aankomen, zal .premier Emanuels daar ge reed staan om hen te verwelkomen. Om dit te kunnen doen heeft hij er van afge zien de besprekingen in het Nederlandse parlement over de associatie van Suriname met de E.E.G. bij te ivonen. Premier Emanuels, die voor besprekingen enige tijd in Nederland heeft vertoefd, is zon dag al naar Suriname teruggekeerd. Thans, aldus de Westduitse com mentatoren, is Frankel en met hem de gehele Bondsrepubliek) een ge makkelijk te attaqueren doel voor de communistische propaganda uit Oost-Duitgland die daarvan vooral in het buitenland gebruik zal ma ken. Frankel, zo luidt de conclusie, had nooit benoemd mogen worden, zelfs niet wanneer nu uit het onder zoek blijkt dat men hem niets ern stigs kan verwijten. Inmiddels is gisteren in Noord- Duitsland bekendgemaakt, dat circa 150 rechters en openbare aankla gers die tijdens het nazibewind hebben meegewerkt aan het tot stand komen van doodvonnissen, ge bruik hebben gemaakt van de wette lijke mogelijkheid om vroegtijdig pensioen te vragen. De termijn voor deze mogelijkheid liep zaterdag af. In vijftien gevallen weigerden rech ters en openbare aanklagers deze zachte wenk op te volgen; tegen zes van hen zal nu een onderzoek wor den ingesteld. Op de eerste dag van de Ronde van de Toekomst tvas het raak voor Neder land. Uitbundig juichend flitst Jan Jans sen uit Nootdorp op de wielerbaan van Bordeaux als winnaar over de eindstreep. Van onze correspondent. HEERLEN. Tientallen mensen zijn gisteren gewond geraakt doordat op de Heerlerbaan bij Heerlen twee autobus sen van de Limburgse Tramwegmaat schappij met elkaar in botsing kwamen. Van de gewonden moesten er 32 naar een ziekenhuis worden gebracht om te worden behandeld. Geen van hen was er echter zo erg aan toe, dat hij moest worden opgenomen. De chauffeurs van de bussen, die eveneens verwondingen hadden opgelopen, mochten ook naar huis. Eén van de bussen die op de lijn Heer lenKerkrade reed, was gaan slippen en was de linker rijbaan opgeschoven, juist toen van de andere kant een bus van de dienst HeerlenVaals kwam aanrijden. De chauffeur van deze bus was juist aan het remmen om dertig meter verder bij een halte te stoppen. De bussen reden recht op elkaar in en door de schok sloegen de ongeveer honderdtien passagiers tegen de ban ken en tegen elkaar op. Ongeveer een kwart van hen liep verwondingen op, hoofdzakelijk kneuzingen, hoofdwon den, gebroken tanden en bloedneuzen. Enkelen kwamen er met schaafwonden af. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf 's middags. Het drukke verkeer moest een uur lang over andere wegen en door andere straten worden geleid. Dank zij Zilverberg BORDEAUX. Al moge dan ook deze keer geen Nederlandse wielrenner de traditie van weleer hebben hersteld door in Bordeaux-te winnen, toch heeft een Nederlander zijn stempel gedrukt op de rit van gisteren, die voor de ploeg van Van Looy in een grote triomf eindigde. De gele trui in de Tour ging naar de Belg Schroeders en de eerste plaats in het ploegenklassement, welke plaats de formatie van Anquetil voor de eerste maal sedert het begin van de Ronde van Frankrijk moest afstaan, kwam in handen van de equipe van de Belgische wereldkampioen op de weg. Die Nederlander was Zilverberg, die door zijn houding en zijn werk in de slotfase van de strijd niet alleen een tegenaanval van de leider Darri- gade onschadelijk maakte, maar boven dien Schroeders, uitgeput door de lange jacht, mee naar de indstreep sleurde. In deze etappe, waarin de Fransman Anquetil voor de eerste keer zelf ten aanval trok met Van Looy," Darrigade en Anglade, welke aanval het hoogte punt vormde van dit gevecht, steeg het gemiddelde opnieuw boven de veertig km per uur: 41.248. De Nederlanders, met uitzondering van Zilverberg, kwamen in het grote peloton binnen. Hun posities in het al gemeen klassement bleven vrijwel ongewijzigd. Zilverberg echter, rukte een eind in dat klassement op. De Ronde van de Toekomst begon voor Nederland glorieus. Janssen won de eerste etappe en de goede klassering van nog drie Nederlanders bracht ook de eerste plaats in het (landen-) ploegenklassement. Van onze correspondent LONDEN. De toestand van dr. Robert Soblen, de psychiater die in Amerika voor de Sowjetunie spio neerde en die zondag probeerde zelf moord te plegen toen hij per vlieg tuig van Israël naar de Verenigde Staten zou wordeil overgebracht, werd gisteravond bevredigend ge noemd. Het werd zelfs niet waar schijnlijk geacht dat hij moet wor den geopereerd. Zoals men weet bracht Soblen zichzelf messteken toe in de maag en zijn polsen. In Londen werd gisteren al duidelijk verklaard, dat dr. Soblen niet in En geland mag blijven zo gauw hij weer wat is opgeknapt moet hij het land verlaten. Hij moet terug naar de Verenigde Staten waar hem een le- verslange gevangenisstraf wacht. Ook gisteren stond het ziekenhuis waar de spion wordt verpleegd onder strenge politiebewaking. Vergeefs probeerde het ziekenhuis maandag in contact te komen met de Amerikaanse rechercheur die met So blen meereisde in het vliegtuig waar hij de zelfmoordpoging deed. Zondagavond kreeg Soblen een bloedtransfusie. Naast zijn bed zit een agent, voor de deur houden twee re chercheurs de wacht. Men neemt geen enkel risico meer met hem. Soblen lijdt aan een ongeneeslijke bloedziek te. WILDHAUS (UPI). De 51-jarige J. Beerepoot uit Haarlem is tijdens een klimtocht bij de Zwitserse plaats Wildhaus verongelukt. Zijn lijk werd zaterdag gevonden, halverwege de helling van de 2072 meter hoge Gam- serrug. Hij werd sedert woensdag vermist. DJAKARTA. President Soekarno zal vandaag een ge combineerde vergadering van het „bevrijdingscommando voor West Irian" en de natio nale verdedigingsraad voor zitten. Het lijkt waarschijnlijk dat op die bijeenkomst een be slissing zal worden genomen over het al of niet hervatten van de besprekingen met Ne derland. President Soekarno zelf wilde zich daar gisteren niet over uitlaten. Hij zei slechts: „Wacht maar af. Houdt uw oren open". Zondag had hij gezegd dat hij zo spoedig mogelijk zou beslissen of de besprekingen zouden worden hervat. In Washington werd gisteren al voor speld zo meldt het Amerikaanse pers bureau United Press International dat de onderhandelingen volgende week in de buurt van Washington zullen worden hervat. Verondersteld werd dat Soekarno evenals de vorige maal Adma Malik, de Indonesische ambassadeur in Moskou, naar Washington zou sturen. Vaag Intussen is ook gisteren in Hollandia niets naders bekend gemaakt over de jongste landing van Indonesische para chutisten bij Kaimana. De communi qués, die in Hollandia over de acties worden uitgegeven worden de laatste tijd toch steeds beknopter. Daarvoor wordt de verklaring ge geven dat van de plaatselijke comman danten weinig gegevens worden ont vangen, aangezien de infiltranten voortdurend contact vermijden. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat er onder het publiek talrijke ge ruchten zijn ontstaan en veronderstel lingen zijn besproken. De militaire woordvoerder in Hollandia zag zich met het oog daarop gisteren genoopt te ontkennen dat er op een andere plaats dan op die, welke in eerdere commu niqués zijn genoemd, nieuwe landingen zouden zijn uitgevoerd. Bij Merauke is zondag een vuurge vecht geweest met parachutisten. Daar- bii is een Indonesiër gesneuveld. De hier gelande para's trekken steeds ver der van Merauke weg. In de Vogelkop worden de acties tegen de infiltranten geïntensiveerd. Daar zijn de afgelopen weken amfibische eenheden van de mariniers aangekomen. Onverwacht zwijgen Van onze correspondent BRUSSEL Dr. P. C. Paardekoo per, de Nederlandse leraar wie uit wijzing te wachten stond als hij in Leuven over het onderwerp: „Er zijn geen Belgen" zou spreken, is giste ren bij de Belgische minister van justitie P. Vermeylen op bezoek ge weest. In de Kamer van volksvertegen woordigers had de minister indertijd al verklaard, dat het niet om de persoon van dr. Paardekoper ging. Hij verklaar de zich bij die gelegenheid ook bereid de zaak in Brussel met de Nederlandse leraar te bespreken. Dit is gisteren gebeurd. Wat er alle maal gezegd is, is niet bekend. Dr. Paardekooper wilde geen verklaring afleggen, omdat hij met minister Ver meylen had afgesproken dit niet te zul len doen. Wel zal er, zo zei hij, een com muniqué worden verstrekt. Het ministe rie van justitie deelde desgevraagd ech ter mee, dat daar geen aanleiding toe was, omdat het onderhoud een strikt persoonlijk karakter had gekregen. Toen wij de verklaring van het mi nisterie gisteravond ter kennis van de Eindhovense leraar brachten, sprak deze daar zijn bevreemding over uit. Volgens hem zou er wèl een communi qué worden verstrekt. Over het gesprek met de minister zei hij, dat het in een redelijke atmosfeer was gevoerd. In het standpunt van minister Ver meylen is, naar verluidt, geen wijziging gekomen. Bij het gesprek, dat een half uur duurde, was mr. V. de Wachter uit Mechelen aanwezig, bestuurslid van de- Vlaamse Volksbeweging. j DOUANE 7JL si ,1 Moss Een sigaarFred? G omul ka WARSCHAU In steeds toene mende mate hoort men in War schau het gerucht dat de 57-jarige Wladislaw Gomulka zich weldra zal terugtrekken uit de politiek. Hij is de leider van de Poolse communisti sche partij. Als datum van zijn heengaan wordt 15 juli genoemd. Go mulka zou worden opgevolgd door zijn vriend en toeverlaat Edward Gierek, die eens lid was van do Franse communisti sche partij. Tijdens de oorlog streed Gierek met de Fran se ondergrondse tegen de Duitsers. Op het ogenblik is hij een der se cretarissen van de Poolse communisti sche partij. Gomulka is een van Kroesjtsjefs trouwste vrienden in de vazalstaten van de Sowjetunie. In zijn aftreden ziet men dan ook in Warschau een aanwij zing dat de Russische premier steeds meer aan kritiek blootstaat. De stroming in de Poolse politiek die tegen Kroestjtsjef en dus ook tegen Gomulka is, wint voortdurend aan kracht. Men meent dat iets daarvan spoedig ook in Moskou zal blijken. De mislukkingen in de Russische bui tenlandse politiek en de moeilijke voedseltoestand in de Sowjetunie wor den vooral aan Kroestjtsjef verweten. Constructie ingestort ROTTERDAM. Vier dakleggers van de firma Durisol-Mevriet uit Leiderdorp maakten gistermiddag een val van tien meter, toen op het terrein van de Esso in het Botlekge- bied een staalconstructie instortte. De 29-jarige T. M. Vervoren uit Zoetermeer werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Zwaar gewond werden zijn broer, de dertig jarige W. M. Vervoren uit Zoeterwou- de, alsmede de 54-jarige C. Aramer- laar uit Hazerswoude en de vijftig jarige H. G. Moraal uit Sassenheim. Allen werden naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust harde, noordwestelijke wind. Koud weer. MIESJE: Novem ber zou met dit weer geen gek fi guur slaan. 4 juli: zon op 4.26, onder 21.02: maan op 6.59. onder 22.36. TVTOSKOU (Reuter, AP, UPI) De Russische premier, Nikita Kroesjtsjef, heeft gisteren met na druk verzekerd dat „het gehele socialistische kamp aan de zijde van communistisch China zou staan, als de strijdkrachten van nationalis tisch China een inval zouden doen op het Chinese vasteland". In opvallend hartelijke bewoordin gen, zoals die sedert het uitbreken van de ideologische geschillen tussen Rus land en communistisch China niet meer waren gebezigd, verklaarde de Russi sche regeringsleider dat het niet de eerste maal is dat „de imperialisten proberen de kracht en de vastbesloten heid van de Russisoh-Chinese vriend schap op de proef te stellen". Hij bracht in herinnering dat de Sowjet unie ook tijdens de crisis in 1958 in de straat van Formosa aan de kant van communistisch Ohina stond en hij wil de dit thans nog eens herhalen. Beschuldiging Kroesjtsjef sprak in een uitzending voor radio en televisie waarin hij een overzicht gaf van zijn reis naar Roe menië. Nadat hij de economische ont wikkeling van dat land en de solidari teit tussen de Sowjetunie en Roeme nië had geroemd, sneed de Russische premier internationale vraagstukken aan. Hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan nieuwe onrust in Azië te veroorzaken na de vreedzame oplos sing van de Laotische kwestie. „Tsjang Kai-sjek, die alleen leeft van de steun van de Amerikaanse imperia listen, slaat nu de trommel en zegt dat hij van plan is een tijgersprong naar het vasteland te maken", aldus Kroesj tsjef, die er aan toevoegde: „men kan met zekerheid zeggen dat deze avon tuurlijke onderneming, zo zij al de moed hebben er aan te beginnen, ge doemd is geheel te mislukken. Wij ver klaren opnieuw: zij die het wagen een aanval te ondernemen tegen de Chine se volksrepubliek zullen de verplette rende kracht ondervinden van het moe dige Chinese volk, de Sowjetunie en het gehele socialistische kamp. Laat niemand, ik herhaal niemand, hierover enige twijfel koesteren". Onzin De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft de beschuldigingen van Kroesjtsjef als zouden de Amerikanen achter de in vasieplannen van de nationalistische Chinezen staan als „onzin" van de hand gewezen. „Als het Chinees-Russische veiligheidsverdrag enige inhoud heeft, kan dit soort commentaar niemand ver bazen", aldus Rusk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1