Spanningen onder de Algerijnen Leeuw Romeo van Boltini temmer springt in de nek WOEDENDE AANVAL OP ANTI-JOODSE DEMONSTRANTEN Denken over gesprek en doorvechten Verbluffend grote opkomst van Europeanen ONTVOERDE JONGEN NA 2V2 JAAR GEVONDEN ËSfHMfr; I Russische kunstmaan in de ruimte Nederlanders slagvaardig in de Tour FEIJENOORD TOCH IN EUROPEES BEKERTOERNOOI Drie doden en negen gewonden Vechtpartijen in Londen De Bilt: Opklaringen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Steun bij Nasser? V erbr oeder ing Getuigenverhoor in zaak van zg. dubbele facturen Tientallen mensen zochten en Karin sliep Zie verder pag. 5 RECHTER VAN SALAN PLEEGT ZELFMOORD Trein stopt voor spelende kinderen Klinkende staking Strijd tussen ouders en grootouders „Butterfahrten" Caissière stal door niet aan te slaan SOEKARNO: Vrouw verdronken ®!"c.teut' jACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6 8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53. telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., T 8,Q6 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17. JAARGANG No. 5091 Maandag 2 juli 1962 REFERENDUM WERD FEEST ALGIERS. Met geweldige geestdrift is gisteren vrijwel de gehele bevolking van Algerije naar de stembureaus getogen om zich uit te spreken voor onafhankelijkheid met handhaving van een nauwe band met Frankrijk. Vooral de opkomst van de Euro peanen was verbluffend. Hier en daar, in Oran zelfs, moesten de stembureaus langer openblijven omdat zij anders de stroom stem- lustigen niet konden verwerken. Eveneens in Oran gebeurde bet dat er een stembureau extra moest worden geopend omdat men niet had gerekend op de opkomst van bijna de gehele Europese bevolking. Terwijl de stemming zelf verliep Zonder incidenten en de sfeer van Verbroedering tussen Europeanen en arabieren het beste scheen te beloven voor de toekomst van de jonge staat, ■werd in Tunis de eerste aanslag op de democratie in Algerije verijdeld. Dat is tenminste de indruk die men kreeg uit de vrij verwarde berichten. Het schijnt dat de voorlopige Alge rijnse regering (de G.P.R.A.) die nog altijd haar zetel heeft in Tunis, enke le zeer hooggeplaatste officieren van het Bevrijdingsleger heeft moeten de graderen en ontslaan om te voorko men dat zij meteen al een militaire dictatuur zouden vestigen. Het zijn een kolonel en twee majoors van de Algerijnse generale staf. Zodra de G.P.R.A. dit bekend had gemaakt, gaf vice-premier Ben Bella, van wie men weet dat hij reeds onge noegen had met de rest van de sege- ring, in Tripoli een verklaring uit waarin hij het optreden van de G.P.R.A. tegen de officieren veroor deelde als een zeer onverstandige po ging om het leger te vervreemden van het volk. Hij is uit de G.P.R.A. ge treden en is nu op weg naar Kairo. Het is mogelijk dat hij steun wil zoe ken hij Nasser terwijl de andere le den van de regering, onder leiding van premier Ben Khedda, zullen proberen overeenkomstig de overeenkomst van Evian in Algerije een soort democra tie te vestigen. Uit di.t incident kan natuurlijk van alles voortkomen, maar de toestand was gisteravond nog niet erg duide lijk en in elk geval werd de feest vreugde in Algerije door de ruzie tus sen Ben Bella en Ben Khedda niet verstoord. Het groen-wit van de Algerijnse re volutie wapperde boven alle huizen van alle steden, dorpen en gehuchten. In plaatsen waar de Europeanen een kleine minderheid vormen mengden zij zich als gesloten groep tussen de feest vierende arabieren. Zo gingen zij ook naar de stembus. In de steden ver toonden zij zich ook alleen op straat. De terreur van de laatste maanden schijnt geheel vergeten. Blijkbaar hebben de Europeanen ingezien dat hun heil slechts kan liggen in loyaal samenwerken met de Algerijnen. Dat blijkt vooral uit de eerste uit slagen van plaatsen met een overwe gend Europese bevolking. Zelfs in het bolwerk van de O.A.S., Bab el-Oued. waar de onverzoenlijkste Fransen wo nen, is nog een kwart van de Euro peanen gaan stemmen. Zeventig pro cent van hun stemmen was voor een Algerijns Algerije het Algerije waartegen zij zo fel hadden gestreden. Gisteravond schatte men dat bijna Op verzoek van DAF ROTTERDAM Op verzoek van Van Doorne's Automobielfabriek N.V. te Eindhoven heeft de rechtbank te Rotterdam een voorlopig getui genverhoor bevolen inzake de publi catie over de z.g. dubbele facturen in het Algemeen Dagblad van 14 ju ni jl. Voor dit getuigenverhoor is aangewezen de rechtercommissaris mr. E. J. Rosen Jacobson die don derdagmorgen het verhoor zal afne men. Als getuigen zijn opgeroepen: mr. O. C. M. Wibaut, chef van de afde ling public relations en tevens pers chef van de DAF te Eindhoven, de heer O. M. H. Donkers, chef redac teur van Het Dafblad te Eindhoven, de heer M. W. van Eijk, redacteur van het Algemeen Daglbad te Rotterdam, de heer L. Worms, schroothandelaar in Den Haag, en mr. dr. J. C. Maris, officier van justitie in Den Haag. De DAF heeft dit voorlopig ge tuigenverhoor bij de rechtbank aange vraagd in verband met het voornemen van directie van de DAF om het Alge meen Dagblad en/of de Staat der Ne derlanden in rechten aan te spreken tot vergoeding van de schade die zou zijn veroorzaakt door de publicatie van donderdag 14 juni. Door dit getuigenverhoor is de DAF toegelaten om het bewijs te leveren van feiten of omstandigheden waaruit zou moeten volgen dat op lichtvaardi ge gronden tot de gewraakte publica tie zou zijn overgegaan, danwel tot het leveren van het bewijs van feiten en omstandigheden waaruit zou moe ten volgen dat de Staat der Nederlan den of personen voor wie de Staat aan sprakelijk is op lichtvaardige gron den gegevens zouden hebben ver strekt of bevestigd, welke hebben ge leid tot bedoelde publicatie. negentig procent van de kiesgerech tigden was opgekomen en dat daarvan 95 pet. zijn stem had uitgebracht voor onafhankelijkheid met behoud van de banden met Frankrijk. Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN. De volle tent van Boltini is zaterdagavond nauwelijks in beroering gekomen, toen de leeuw Romeo zijn scherpe klauwen in de nek van de dompteur Michel (41) sloeg. De temmer moest de tent wor den uitgedragen en in het Katholie ke ziekenhuis van Zutphen, waar Boltini tot en met gisteravond stond, zijn zes paar diepe wonden gehecht Zondagmiddag vertoonde Michel zich even in de directiewagen, maar la ter moest hij ter observatie toch weer naar het ziekenhuis., Het is doodstil gebleven rondom de piste, toen het derde drama met een dierennummer van Boltini zich ais in een flits afspeelde. De temmer Michel had zijn leerling Peter Horst-Dimpel- veld (19) samen met Bobby Althoff, de chef-dompteur buiten de kooi gelaten. Hij wilde voor het eerst alleen met de dieren werken. Zijn leeuwengroep (negen dieren sterk) was vlekkeloos gepresenteerd. Romeo zat roerloos op de ladder, toen Michel zich omdraaide naar het publiek. VI nerveus Romeo, die bij het binnenkomen al wat nerveus leek en erger dan anders met zijn staart zwiepte, nam zijn kans waar en sprong Michel grommend in de nek. De dompteur hief instinctief de beide handen boven het hoofd en liet zijn zweep vallen. Met een grauw probeerde de leeuw opnieuw toe te slaan. Op dat ogenblik vlogen Peter Horst en Bobby Althoff de kooi binnen, waar zij luidkeels schreeuwend en met een stoel en een zweep slaand de gevallen temmer wisten te ontzetten. Romeo kroop geïntimideerd terug op zijn plaatsje. Het bloed stroomde Michel over nek en schouders en wankelend verliet hij de kooi. Op dat moment rezen de mensen op de achterste rijen op. Dank zij de commanant van de Zutphense brand weer, die met de handen bezwerend omhoog op de rand van de piste ging staan, werd een paniek voorkomen. Doorgaan Direct daarop heeft Peter Horst in een drukkende spanning de leeuwen van zijn gevallen leermeester overge nomen en het nummer afgemaakt. Romeo bleek zich daarbij nog wel wat zenuwachtig, maar toch niet lan ger agressief te gedragen. Michel, die vijftien jaar ervaring heeft met leeuwen en jaren geleden Frankrijk afreisde met een eigen die- rengroep, was tot voor kort werkloos. Gezien zijn ervaring vond Boltini hem een geschikte opvolger voor het meis je Miranda, dat enige tijd geleden na een ruzie het zweepje er bij neer legde. Hij werd bijgestaan door Pe ter Horst, maar wilde zaterdagavond na een langdurige training voor het eerst weer alleen de kooi in. Als klap stuk van zijn nummer zou hij de leeuw Ludwig op zijn schouders door de kooi dragen. Het moet Peter Horst vertelde na afloop „Ik ben me wild geschrokken. Toch ben ik blij het nummer te hebben afge maakt. Als je dat niet doet, valt de hele zaak in elkaar en kim je een nummer als dit, dat maanden van voorbereiding vergt, wel opgeven." De leeuw Romeo zal niet worden afgemaakt. ..Deze dieren zijn gewend aan rauw vlees, zodat de smaak van LONDEN (Reuter, UPI). In de Sowjetunie is het afgelopen weekeinde een nieuwe kunstmaan Kosmos 6 gelanceerd. De bekend gemaakte gege vens over deze nieuwe kunstmaan zijn tot het uiterste minimum beperkt. De omlooptijd is 1 uur 30 minuten 36 secon den. De omloopbaan maakt een hoek van ongeveer 49 graden met de evenaar. De afstanden tot de aarde zijn maxi maal 360 kilometer en minimaal 274 kilometer. Gegevens over het gewicht, de omvang en de vorm van de kunst maan, over de plaats van lancering en |ov«r d« !ance*rrak»t ontbreken. mensenbloed ze bepaald niet gevaar lijker zal maken", zei men ons bij Boltini. Het is de afgelopen maanden raak met aanvallen van wilde dieren in circussen. Behalve de incidenten bij Boltini viel verleden week bij Althoff, die in het Duitse stadje Alfeld zijn première gaf, de temmer Siegfried Meijer door een beet van een berin. Hij werd vrij ernstig gewond. Op 28 april vielen vier leeuwen in het Spaan se nationale circus de dompteur Luigi Geradi aan. Hij werd zwaar gewond. Eveneens ernstige wonden liep Charles Bouwman óp 28 maart in circus Ro land op, toen een tijger zijn klauwen in hem sloeg. LA ROCHELLE. Met niet in te tomen snelheid hebben de renners in de Tour de weg naar de Pyreneeën ingeslagen. Een snelheidsrecord werd gebroken. Het stemt wel tot bijzon dere trots, dat de man, die dit deed een Nederlander was: Hunb Zilver berg. Met Bas Maliepaard kwam hij zaterdag de baan in St. Nazaire op en beide Nederlanders hielden hun voorsprong vast, zodat naast de hul diging van de gele truidrager Gel dermans er huldigingen waren voor deze twee, als eerste en tweede. Maar het spel ging door. Anquetil won de hem toegedachte tijdrit in derdaad en Geldermans kon gister morgen zijn gele trui uittrekken na het eerste deei van de achtste etappe. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Feijenoord, de na tionale kampioen in het betaalde voetbal, zal Nederland toch verte genwoordigen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. De commissie van beroep van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB) heeft het afgelopen weekeinde uitspraak gedaan in de kwestie-Feijenoord en vastgesteld dat het bondsbestuur een formele fout heeft gemaakt, toen het besliste, dat het niet inschrijven van de Rot terdamse club voor het toernooi een maatregel was en niet een straf. De commissie van beroep kwam tot de conclusie, dat Feijenoord als lid-vereniging, zoals de reglementen thans luiden, niet kan worden ge straft op de wijze als het bondsbe stuur op 7 april had besloten, zodat die straf derhalve moet worden ver nietigd. Wat het niet opstellen van spelers in vertegenwoordigende teams be treft, zegt de commissie, dat dit een zaak is van bestuursbeleid. De spe lers van Feijenoord zullen dus tot tenminste 7 april 1963 niet in aan merking komen voor de nationale ploegen. VEGHEL. Samen met mensen van de rijkspolitie, veertig militairen van de vliegbasis Volkel, een groot aantal burgers en drie speurhonden, heeft het echtpaar Peters uit Uden zaterdagnacht gezocht naar zijn twee jaar oude dochtertje Karin. Om vijf uur gisterochtend was het meisje terecht. Een speurhond had een spoor gevonden en aan het eind ervan lag Karin, slapend op een open plekje tussen een korenveld en de zoom van een bos. Karin was zaterdagmiddag om een uur of zes gaan dwalen, nadat haar ouders bij het bungalowpark in Uden hun tent hadden opgeslagen. Een verkeerde inhaalmanoeuvre uas gisteren de oorzaak van een botsing op de rijksweg bij Moergestel. Drie mensen kwamen om, negen anderen werden gewond. Ongeluk bij Moergestel Van onze correspondenten TILBURG Twee volwassenen en een kind kwamen om het leven, en negen mensen raakten gewond, toen gisterochtend op de rijksweg tussen Tilburg en Eindhoven twee personenauto's recht op elkaar in reden. De toestand van één van de gewonden, een meisje van zes jaar, is zorgwekkend. Het ongeluk gebeurde in de ge meente Moergestel. De 36-jarige ver tegenwoordiger M. Muys uit Eind hoven had enkele auto's ingehaald en wilde nog even een vrachtwagen voorbij gaan. Hij versperde daar door op de tweebaansweg de rijbaan, waarover de 56-jarige produktielei- der Jac. Verbraak uit Breda in de richting Eindhoven reed. Een ogenblik later sloegen de wa gens op elkaar, en op hetzelfde mo ment waren de twee bestuurders dood. Ook het anderhalf jaar oude zoontje Hans van de heer Muys ver loor in dat ogenblik het leven. PARIJS, (Reuter, UPI, AP). Generaal René de Larminat, de pre sident van het onlangs opgerichte militaire tribunaal dat ex-generaal Salan en andere leiders van de O.A.S. zal berechten, heeft zelf moord gepleegd. Zijn echtgenote trof hem zaterdag dood aan. Hij had zich door zijn mond een kogel door het hoofd gejaagd. Een pistool lag naast hem. Het militaire tribunaal veroordeelde donderdag de O.A.S.'er Roger Deguel- dre ter dood wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan twintig men sen. Het was de eerste zaak die het tribunaal te behandelen had gekre gen. Generaal de Larminat was een dag voordat de zaak Degueldre in be handeling kwam ziek geworden. Generaal Larminat, die 66 jaar oud is geworden, was in de Tweede We reldoorlog de chef-staf van de vrije Franse strijdkrachten van generaal de Gaulle. In 1953 werd hij bevor derd tot generaal, en twee jaar later werd hij inspecteur-generaal van de Franse koloniale troepen. Deze foto is symbolisch voor de wijze waarop alle bevolkingsgroe pen van Algerije gisteren hun plicht hebben gedaan. Arabieren en Euro peanen brachten zij aan zij hun stem uit ten gunste van een onaf hankelijk Algerije en geen enkele incident verstoorde de rust. VENLO. De trein van Venlo naar Kaldenkirchen heeft zaterdagmiddag onderweg even stilgestaan, omdat de machinist een groepje kinderen van de rails moest jagen. De kinderen waren op de spoorbaan aan het spelen. Zelfs nadat de machi nist een paar fluitstoten had gegeven, gingen ze niet opzij. Pas toen de trein stilstond en de machinist naar buiten kwam, renden de kinderen het struikgewas naast de spoorbaan in. ROME (UPI) De operazanger? van Italië hebben zaterdag op bijzondere wij ze gesitaakt. Zij weigerden namelijk de voorstellingen van het programma te spelen, maar gaven in de plaats daar van concerten die voor iedereen gratis toegankelijk waren. Met deze „staking" wilden zij de re gering duidelijk maken dat de subsi dies aan de vele Italiaanse Opera's ver hoogd moeten worden. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP). Een al enige jaren durende fami lietwist om een in de Sowjetunie ge boren maar in Israël opgevoede jongen, Joseph Schumacher, is op nieuw in de publieke belangstelling gekomen, en wel door de bekendma king van de Israëlische overheid dat de jongen door ontvoerders naar de Verenigde Staten was gebracht en daar was gevonden. De jongen moet in New York ge ruime tijd geleefd hebben onder de schuilnaam Jacob Gertner. Joseph Schumacher werd ongeveer twee en een half jaar geleden ont voerd. Onlangs kwam aan het licht dat een oom van de jongen, S. Shtar- kes, Joseph in het geheim naar En geland had gebracht. Shtarkes zit in een Londense gevangenis. Israël heeft zijn uitlevering gevraagd. Het is nog niet bekend wie Joseph Schumacher van Engeland naar de Verenigde Sta ten heeft gebracht Joseph Schumacher, die was groot gebracht door zijn grootouders in Is raël, verdween toen zijn ouders de wens te kennen zouden hebben gege ven met hem en zijn zusje naar de Sowjetunie terug te keren. De groot ouders stonden Josephs zusje weer aan haar ouders af, maar weigerden Joseph, die een orthodox-joodse op voeding had gekregen, naar de Sow jetunie te laten gaan met zijn ouders. Al jaren Joseph Schumacher kwam met zijn ouders en zijn zusje in 1956 uit Oost- Europa in Israël aan. Joseph en zijn zusje werden op verzoek van hun moeder toevertrouwd aan de zorgen van haar vader, N. Shtarkes. In ok tober 1959 eisten de Schumachers hun kinderen weer op. De strijd tussen ouders en groot ouders om Joseph Schumacher, die spoedig het karakter van een politiek- religieuze controverse kreeg, duurt al jaren. Josephs moeder is per vliegtuig naar New York vertrokken om haai zoon op te eisen. NORDHORN (DPA) De zogenaam de Butterfahrten naar Nederland die veel bewoners van het grensgebied in Nedersaksen maken, zullen waarschijn lijk spoedig tot het verleden behoren. Van 1 augustus af mogen de bewoners van het gebied niet langer met een speciale vergunning een. kilo Neder landse boter tolvrij Duitsland mee in nemen. Voor hen geldt van die datum af een maximum van 375 gram, zoals nu voor alle andere reizigers geldt. Begin van dit jaar verviel voor de be woners van de grensstreek al de tol vrije invoer-in-het-klein van kofie en thee Van onze correspondent LONDEN. Op Trafalgar Square, het grote plein in het centrum van Londen, werden gistermiddag wel heel zware eisen aan de democratie gesteld. Britse politie-agenten moesten daar neo-fascisten in bescherming nemen tegen een woedende menigte die een fel antisemietisohe betoging van deze lieden onmogelijk wilde maken. De neo-fascisten, leden van de nationaal-socialistiscbe beweging, had den vergunning van het ministe rie van openbare werken gekregen voor de betoging die werd gehouden onder het motto: „bevrijdt Groot- Britannië van joodse overheersing". Twintig mannen en vrouwen werden door de politie gearresteerd tijdens de vechtpartijen op het plein. De „leider" van de beweging, de 38-jarige Colin Jordan, kon ternau wernood aan de woede van het pu bliek ontkomen. Een regen van to maten, eieren en rot fruit daalde van alle kanten op hem neer toen hij brulde: „Hitier had gelijk met wat hij deed tegen de joden!" Ruimdenkend Vergeefs had een Lagerhuislid bij de regering gepleit voor het intrek ken van de vergunning voor het hou den van de betoging. Iedereen kan in principe het plein reserveren voor een vergadering in de openlucht, mits men maar niet de openbare or de verstoort. De Britse democratie is zo ruimdenkend dat dit hier ook voor mensen geldt die lid zijn van een der drie neo-fasoistische splinterpartij tjes. Tot drie keer toe moest de beto ging worden onderbroken om te voor komen dat de verhoging, waar de „leiders" stonden, werd bestormd door tegendemonstranten. Eén keer sneed men de kabel van de microfoon door die Jordan gebruikte. Er waren hakenkruisbanden en ba nieren met antisemietische leuzen te zien, vlaggen met bliksemschichten er op, ook al een teken van de neo nazi's in Engeland. Tot lang na het einde van de betoging werd ex fel ge vochten op straat. Herhaaldelijk werden de redevoe ringen onverstaanbaar gemaakt door het zingen van het Engelse volkslied en andere liederen. Enkele mensen werden in ziekenauto's weggebracht, omdat ze tegen de grond gesmeten werden. Zeer ernstig Toen Jordan een ongemeen felle aanval deed op de Britse joden, gooi de men hem een handvol muntstukken in het gezicht. Hij kreeg een snee boven zijn rechteroog. Jordan is leraar Engels en wiskun de op een middelbare school in Co ventry. Toen de organisatoren van de mee ting in een open vrachtauto wilden wegrijden van Trafalgar Square, werd de wagen door verontwaardigde men sen omsingeld. Men probeerde de fascisten van de auto te sleuren. Een van hen verweerde zich met een op gerolde vlag. Agenten rolden over de grond tijdens een woeste worsteling die er ontstond, politiehelmen gingen in de hitte van het gevecht verloren. De vlag werd door tegenstanders van de betogers buitgemaakt en la ter op straat verbrand. Ook een hou ten bord met een slagzin ging in vlammen op. Er waren zeker drieduizend men sen qp Trafalgar Square tijdens deze betoging. Een inspecteur van politie sprak over een van de ergste vecht partijen die hij er ooit had meege maakt. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een caissière van een zelfbedieningsmagazijn aan de Waddenweg in Amsterdam blijkt een tijd lang geld uit haar kassa te hebben gestolen. Zij is zaterdagmiddag gear resteerd. Al lang koesterde de directie van de levensmiddelenzaak argwaan. Zij had de indruk dat de vrouw, de veertigjari ge B. G. de B, bepaalde bedragen niet op de kassa aansloeg. Bij het afreke nen zou ze het geld dan in haar eigen zak hebben gestoken. Omdat de diefstal moeilijk te bewij zen was, ging men tot een list over. Een pseudoklant betaalde zaterdagoch tend aan de kassa een flink bedrag met gemerkte bankbiljetten. Toen de winkel werd gesloten, vond men deze bankbiljetten in de tas van de caissière terug. Tegenover de politie heeft de vrouw bekend, dat ze negen weken lang op de ze manier geld zou hebben gestolen. De directie van de zaak gelooft echter, dat ze het veel langer heeft gedaan. Pap, mag ik nou ophouden met oma te ergeren? Ik ben moe! DJAKARTA. Indonesië zal in de kortst mogelijke tijd beslissen of het de besprekingen met de Neder landers wenst te hervatten. Dat heeft president Soekarno gisteren in Djakarta verklaard. Hij heeft daar evenwel terstond aan toegevoegd dat onafhankelijk daarvan voort gegaan dient te worden met de uitvoering van het bevel tot „be vrijding van West-Irian". Voor Soekarno staat vast dat dat gebied „tot Indonesië zal terugkeren voordat in 1963 de eerste haan kraait". De kwestie Nieuw-Guinea moet worden opgelost voor Indonesië zijn andere moeilijkheden kan oplos sen, meende hij. Het besluit over hervatting van de besprekingen met Nederland zal wor den bekendgemaakt in het antwoord dat Soekarno op de jongste bood schap van Oe Thant zal geven. Za terdag had minister Subandrio ge zegd dat de inhoud van die boodschap „dichter komt bij datgene wat Indo nesië als voorwaarde voor besprekin gen stelt". Oe Thant heeft in de bood schap laten weten dat Nederland ak koord gaat met „de opeenvolging van ontwikkelingen, zoals in het plan-Bun ker vervat, op voorwaarde dat vol doende garanties voor de rechten en belangen van de Papoea's worden verkregen". Geruchten Over de nieuwe landing van- para chutisten bij Kaimana is intussen wei nig meer bekend geworden. Zaterdag was meegedeeld dat „een aantal" In donesische parachutisten donderdag bij daglicht waren neergelaten in het gebied van Kaimana, waar nog een dertig Indonesiërs van vorige infiltra ties rondzwerven. Er is in het week einde niets meegedeeld over de om vang van de landing en over het optre den van de Nederlandse luchtverdedi ging tijdens de infiltratie. Dat heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van geruchten. Het Engelse persbureau Reuter meldt dat het „wellicht een omvangrijke" landing is geweest. Het Amerikaanse persbureau United Press International zegt te hebben gehoord dat het om enkele honderden parachutisten gaat. Gou verneur Platteel is naar Kaimana ver trokken. Zeer bezorgd Sir Garfield Barwick, de Austr^ii-' sche minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren bij aankomst in Djakar ta verklaard „zeer bezorgd" te zijn over de situatie in en om .Nieuw-Gui nea. Hij betreurde het dat de be sprekingen tussen Nederland en Indo nesië nog niet waren hervat. Sir Garfield had eerder in Koeala Loempoer verklaard dat het aanhou dende gebruik van geweld moest wor den veroordeeld. Zijn land was er voor stander van dat het beginsel van zelf beschikking in Nieuw-Guinea wordt toegepast. Sir Garfield zal drie dagen in Indonesië blijven en minister Su bandrio en president Soekarno ontmoe ten. Minister Subandrio had zaterdag een onderhoud van drie kwartier met de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard Jones. Deze zei na afloop daarvan: „Ik heb moed gevat door het gesprek. Ik ben erg tevreden met de laatste ontwikkelingen". Vaai onze correspondent BREDA De vrouw van de schipper van het binnenschip C.S.M. 6 uit Am sterdam, de 56-jarige mevrouw G. Ro mein-Berends, is zaterdag bij de sui kerfabriek in Breda overboord geval len en verdronken. De vrouw is ver moedelijk uitgegleden. LONDEN. Sir Winston Churchiil was zondagavond al weer zover op geknapt nè de dij-operatie van vrij dag dat men hem enkele minuten in een stoel naast zijn bed liet zitten. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond; Enkele opklarin gen, maar ook hier en daar enige re gen. Overwegend matige wind uit richtingen tussen west en noordwest. Py" het algemeen iets hogere tempe raturen dan giste- MIESJE: Juli zal toch niet vergeten zijn dat het zomer is? 3 juli: zon op 4.25, onder 2102- maan op 5.56, onder 22.01

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1