In drie maal drie maanden een vak met huid en haar ABSTRACT PARADIJS VOOR DE KINDEREN Mevrouw Simon uit Tiel kleedt paarden op maat Rijen „proefhoofdjes" gaan opgeknapt de deuren uit Duizenden automobilisten hebben het nieuwe rij-plezier ontdekt! PuïOlbrenqt gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! ROTTERDAMSE KAPSCHOOL WERD DRUKBEZOCHT INSTITUUT Strpp-liose Morgen... De mooiste benen in Skandinavië Zaterdag 30 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Eerste dagschool Behoefte Met plezier 5 jaar Shell Junior Club! Negen maanden Blanke in Amerika vrijgesproken van aanranding negerin KROESJTSJEF LAAKT OPNIEUW E.E.G. Ook visagist Uit heel het land Zwemmen langs de weg Pt- 9 Van onze moderedactie Het gaat hier zoveel vlugger zegt Violena Martines, die helemaal uit Willemstad naar een Rotterdamse school kwam om kap ster te worden. „Het vak grondig en dan ook snel leren, kun je nog niet zo makkelijk op Curasao. Op deze Nederlandse dagschool heb ik nu een opleiding van negen maanden gehad. Nog enkele maanden praktijk in Willemstad en dan kan ik daar een eigen zaak gaan openen. Anders had ik er jaren over moeten doen, om het vak goed onder de knie te krijgen." Bij ons duurt het allemaal ook heel lang. zegt Gineke Raas uit Johan nesburg. Aan een lange kaptafel is zij naast de Curagaose Violena druk be zig sluike, pas gewassen haren tot een mooi kapsel om te werken. Haar lichte blonde haren weerkaatsen in de spiegel achter die kaptafel nog gou- der van kleur als ze van nature al zijn. naast het heel donkere, kroezige hoofd van Violena. Die lacht breed twee rijen spierwitte tanden bloot, als haar dat kontrast ook opvalt. Blank en bruin zijn hier zo in eendere ijver bezig, met vaardige vingers vakwerk te maken op kappersgebied. In Johannesburg was ik een tijdje als leerling in een salon, vertelt Gi neke. ,,Maar je verliest gewoon de moed, als het allemaal zo lang duurt. Ik ben hier nu van vorig jaar augus tus, je leert hier zo veel en zo fantas tisch vlug. Als ik slaag deze maand kan ik als kapster naar huis terug en daar dan direkt aan de slag, echt in het vak." In een bijenkorf vol letterlijk gon zende kappersbedrijvigheid aan de Rotterdamse OostzeedijJc, zagen wij dit tweetal bezig. Zij kwamen naar ons land om op de ..Eerste" Neder landse dagschool voor de opleiding van dames- en herenkappers een cur sus te volgen. Een opleiding, waarbij de nieuwste ontwikkelingen op kap persgebied door deskundigen grondig en snel aan de leerlingen wordt door gegeven. En zij zijn niet de enigen, die reizen van duizenden kilometers er voor over hadden om hier „gewoon echt op een school waar je elke dag veel opsteekt," het steeds ingewik kelder wordende kappersvak te komen leren. In zeven jaar tijd is deze in Rot terdam gevestigde dagschool voor kappers uitgegroeid tot een instituut, dat uit alle delen van het land en ook uit het buitenland leerlingen trekt. Leerlingen die na hun eindexamen doorgaans vlot een plaats vinden in een Nederlandse ot buitenlandse kap salon. De belangstelling voor goede haarverzorging is vooral na de oor log in heel Europa sterk toegenomen. Er komen steeds meer kapsalons en die salons hebben steeds meer behoef te aan goed geschoold personeel. Om binnen eigen grenzen te blijven; in de ruim veertienduizend kapsalons die Nederland telt, is aan vaardige han den doorlopend behoefte. (Ingezonden mededeling Jaar na jaar komt er ook meer. bij dat kappersvak kijken, zegt de heer N. G. Veger, die directeur en oprich ter is van deze eerste Nederlandse dagschool voor het kappersvak. Het is juist examentijd, dus alles wat zich op deze school met kappen en haar verzorging bezig houdt is extra bedrij vig bezig. Extra lang is ook de rij van „proefhoofdjes", die bij de ingang wacht. Het zijn Rotterdamse jonge maar vooral ook al wat oudere da mes, die zich hier op deze school door de leerlingen laten kappen. Die leerlin gen krijgen daar praktijkroutine door. En die dames gaan na enkele uren he lemaal opgeknapt de deur weer uit. De gedaanteverwisselingen zijn meestal eenvoudig verbluffend, want er zijn veel vrouwen bij die anders nooit naar een kapper zouden gaan. Op deze school hoeven ze voor de behande ling echter alleen maar een klein be- Ervaar hel wonder van t00% nylon-tonder rubber DOOR pedagogen, architecten en tuinarchitecten wordt in West- Duitsland hard gewerkt om een fan tastische kinderdroom waar te ma ken. Op een deel van de wallen van het oude Hamburg zal een uniek speellandschap voor het kind ont staan. Op een totale oppervlakte van (Ingezonden mededeling) H.B.S. en GYMNASIUM RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 Om alle mogelijke sigarettenpijpen en -pijpjes van teeraanslag te ontdoen maakte een fabrikant een mooi blauw vloeistof] e. Een andere fabrikant vervaardigde iets voor hetzelfde doel maar deed het luxer en meer uitge breid. Hij ontwierp een complete set, bestaande uit een doosje met een soort was, om de pijp aan de buitenkant hygiënisch te poetsen, een vloeistofje om de pijpmond te rei nigen. plus neg een watertje dat de pijp van binnen van alle geruoht- veroorzakende stoffen ontdoet. Er zijn allerlei middeltjes in de han del om bloemen in een vaas een extra lang leven te geven. De nieuwste bloe- menprikker is bijvoorbeeld een heel „ge zonde" prikker. Hij is uitgerust met pen netjes die vier kantjes hebben waardoor de steel van de bloem nog meer wordt gespleten. De rest van de prikker is vervaardigd van een materiaal dat zich op de bodem van de vaas vastzuigt. Naast papieren filter-zakjes voor de koffiepot zijn er nu ook afwasbare exem plaren van zacht perion in de handel. Deze perion zakjes zijn gevat in een plastic ring; ze zijn in verschillende ma ten verkrijgbaar en gaan lang mee. 4000 vierkante meter komen een kin derspeelhuis, een rolschaatsbaan, een speelgazon, zandbakken, speelvijvers, poppenhoekjes, marmottenheuvels, wa termolens. sluizen en nog veel ande re attrakties waarop de kinderen hun ogen zullen uitkijken. Dit sprookjesland wordt gebouwd op de terreinen van de Internationa le Tuinbouwtentoonstelling 1963 in Hamburg. Van een abstract speellandschap verwachten de organisatoren dat het de grootste trekpleister zal worden van de jeugdige bezoekers. Het kind moet zijn fantasie vrij kunnen ont plooien, aldus de organisatoren. Daar om zijn zij van mening, dat de bi zarre takken van surrealistische klim- bomen het kind veel meer bezighou den dan het traditionele speeltuig. Dit moderne speeltuig heeft iets ge heimzinnigs, omdat het in de fanta sie van het kind voortdurend veran deringen kan ondergaan, vinden zij. Ingezonden mededeling) Wa club k d*t! En ho« ipannend, mooi, boeiend, interet- *ant it Olidtn, 't clubblad! Inlich tingen baf elke Shell-pomp. SHfclt •drag te betalen, voor de preparaten die men gebruikt. Waar al die „proefhoofdjes" van daan komen? We hebben hier in Rot terdam vele sociale instellingen aange schreven, zegt de heer Veger. Vrou wen die het anders niet of nauwelijks zouden kunnen betalen, laten zich hier onder deskundige leiding kappen De animo is groot, zo bijna driehon derd per week. De meisjes vinden het hier een prettig sociaal werk, ze doen het met veel liefde. Veel leerlingen gaan, na de schooluren, ook chronische zieken thuis kappen. Voor de patiën ten die soms al maanden of jaren op bed liggen, is het bezoek van een van onze leerling-kapstertjes dikwijls een afleiding, waarnaar ze dagen lang uitkijken. En die zieken fleuren van zo'n behandeling ook zo helemaal op." Hoe men eigenlijk tot de oprichting van een dagschool voor dit soort op leiding is gekomen in ons land? Ik heb zelf jaren lang een aantal kappers zaken gehad, zegt de heer Veger. ..Toen heb ik in de praktijk ervaren hoe moeilijk het is aan kundig per soneel te komen. Hoe moeilijk het ook is een jongen of meisje, die zo maar zonder enige voorbereiding als leer ling in de zaak komt, in een drukke salon echt iets bij te brengen. Hoe gaat het dan ook meestal met die leermeisjes. In de kleinere kap salons, waar de huisvrouw bijvoor beeld zelf ook mee werkt in het be drijf zijn ze dikwijls meer hulp in de huishouding dan leerling-kapster. Ze moeten op de kinderen passen, doen boodschappen, vegen de vloer aan, wassen de handdoeken enzovoorts. Het moet dan wel tijden duren, eer je iets van het vak gaat kennen. Ik ben gaan reizen en heb in Ame rika en Duitsland eens, grondig be keken, hoe daar toekomstige kapsters en kappers worden opgeleid. In 1953 zijn we toen hier in Nederland de eer ste plannen gaan uitwerken voor een dagschool. Er moest een studiesche ma ontworpen worden, er moesten kundige leraren komen. Jaren hebben we er aan 'besteed een goed team van leraren op te bouwen, want het vakon- derwijsj in deze richting had' in deze vorm - in het land immers nog geen traditie. In 1955 zijn we op kleine schaal met een dagschool, een kap persacademie,. gestart. Sinds dat jaar zijn er hier nu al meer dan tweedui zend kapsters en kappers opgeleid. Nieuwe dingen worden in ons land nooit zo vlot aanvaard. Wij kijken de kat hier immers altijd uit de boom. Maar nu hebben we veel medewer king van eigenaars van kapsalons. Er zijn zelfs patroons die ook een cursus komen volgen, als ze merken hoeveel de jongeren hier in enkele maanden tijd opsteken over het vak. Vooral ook wat de moderne ontwikkelingen aan gaat. Een kapper moet heel wat doen om bij te blijven tegenwoordig. Er komen zo ongelofelijk veel noviteiten uit op dit terrein. Per jaar soms wel drie of vier nieuwe systemen voor permanenten of preparaten daarvoor. De teintuur, het haarkleuren of haar verven, is ook een wetenschap op zich zelf geworden. Daar worden de leer lingen hier eveneens in opgeleid. Hoelang een cursus duurt op deze dagschool? Negen maanden en in die periode wordt dagelijks les gegeven van negen tot vijf uur. Theoretische lessen en praktische lessen op alle terreinen, die voor het moderne kap persvak van belang zijn. Er komen hier ook al veel meisjes en jongens die een opleiding H.B.S., M.M.S. of Gymnasium hebben. Zo'n vooroplei ding is beslist niet meer overbodig voor het kappersvak. Er komt im mers tegenwoordig ook heel wat ken nis van natuurkunde en scheikunde bij kijken. Talenkennis eigenlijk ook om alle vakliteratuur bij te kunnen houden. De opleiding van negen maanden is in drie klassen verdeeld. Telkens na drie maanden doet men een overgangs examen voor een volgende klas. In elke klas zitten hoogstens zestien leer lingen, zegt de heer Veger. ,,Bij een groter aantal kan er aan iedere leer ling afzonderlijk niet genoeg aan- Jonge meises uit alle delen van het land, vullen de drukke bijenkorf van deze kapschool. Zelf goed ge kapt en goed kappen leren, is daar hun devies. WASHINGTON (Reuter, AP) De 27-jarige blanke ex-marineman, Fred Davis, uit South Carolina, die in 1959 ter dood was veroordeeld wegens aanranding van een negermeisje, is gisteren in hoger beroep vrijgespro ken. Een jury, die geheel uit blanken bestond, achtte de beklaagde onschul dig. Toen Davis in 1959 ter dood was veroordeeld, vroegen zijn advocaten bij het hooggerechtshof een nieuw proces aan en met succes. Het hof kwam tot de conclusie dat bij de be handeling in eerste instantie fouten waren gemaakt, die een nieuwe be handeling van de zaak wettigden. In Atlanta (Georgië) heeft een hotel geweigerd kamers te reserveren voor dr. Ralph Bunche, de Amerikaanse negerafgevaardigde bij de Verenigde Naties. Dr. Bunche, die op 6 juli de jaar lijkse bijeenkomst van de NAACP (de organisatie voor de emancipatie van de kleurlingen) in Atlanta zal bij wonen, zal nu zijn intrek nemen in een particuliere woning. MOSKOU Premier Kroesjtsjef heeft gisteren weer een felle aanval gedaan op de Europese economische gemeenschap. Tijdens een lunch met de Oostenrijkse kanselier Gorbach zei hij dat de E.E.G. de Europese handel ontwricht, de economische oorlog aan andere landen verklaart en de onafhankelijkheid van de kleine aangesloten landen ondermijnt. In de ogen van de Russische premier vormt de Euromarket de economische basis wan de aggressieve Navo in West-- Europa. Tegenstanders van de neutraliteit beweren volgens Kroesjtsjef dat lan den die dat beginsel huldigen partij moeten kiezen. Zij zouden zich dan het beste bij de E.E.G. aan kunnen ■sluiten. De Oostenrijkse kanselier is juist naar Moskou gekomen om te praten over een eventuele associatie van zijn land met de Euromarkt. (Ingezonden mededeling) Die kleur doet het wel zegt de heer A. Julianus, deskundige in teintuur en haarverzorging op de eerste Ne derlandse dagschool voor het kap persvak. Directeur N. G. Veder kijkt kritisch naar het werk van Violena Martines uit Willemstad en Gineke Raas uit Johannesburg. Die kwamen helemaal naar Rotterdam om hier snel en grondig voor kap ster te worden opgeleid. dacht worden besteed vinden wij." Wat men allemaal zoal te verwer ken krijgt in die drie maal drie maan den? De leerling moet eerst een gron dige kennis van haar en huid krijgen. Daarna komt de handvaardigheid aan de beurt, het hanteren van het gereed schap. Dan wordt haarverzorging en haarbehandeling bestudeerd en vol- gen er lessen in vormgeving van kap sels, permanenten, haarsnijden en wa tergolven. Aan het zelf ontwerpen van kapsels en het aanpassen van een haardracht bij het type van de vrouw die men behandelt, besteden we veel aandacht. Wij willen de leerlingen .graag een individueel gevoel voor vormgeving bijbrengen, zodat, het vakmensen wor den die werken met eigen fantasie en naar eigen inzichten. Om dat te sti muleren worden er ook lessen in kunst- gêschiedenis en costuumkunde gëge- ven. De vakchemie is eveneens een uitgebreid terrein op de lesrooster-s. Voor haarkleuren en haarverven bij voorbeeld. Ook in ons land neemt dat enorm toe." Door de snelle ontwikkeling op dat gebied wordt het visagisme, de ge- laatsleer, voor de kapper belangrijk, vertelt de directeur. „Een verander de haarkleur vereist immers meestal ook een totaal andere make-up. In ver band met die groeiende belangstelling voor haarkleuren en haarverven, zijn we nu ook op dit terrein lessen gaan geven. De leerkracht daarvoor heeft bij Ferna-nd Aubry in Parijs een oplei ding gehad. Welke specialisten de lerarengroep verder nog telt? De heer A. Julianus is. onze specialist op het gebied van teintuur en haarverzorging. Hij reist veel om overal op dit gebied de nieuw ste ontwikkelingen te bestuderen. Le raar op het gebied van de vormgeving is de heer Arendse. die in Parijs en Wenen heeft gewerkt. Zo zijn er ook nog specialisten op het gebied van per manenten, watergolven enzovoorts." Er komen meisjes en jongens uit Leeuwarden en Goes, uit Vaals en uit Deventer, uit Velp en uit Waalre naar deze dagschool voor kappers in Rotterdam. Daarom is er aan deze school ook een internaat verbonden. In juli begint er een nieuwe cursus, die is al bijna volgeschreven. Voor de cursus in september gaven zich ook reeds leerlingen uit België, Luxem burg en zelfs Frankrijk op. Hier kun je opschieten, je leert veel in korte tijd zegt Gemma Keyser, die van het louter opschieten bij de uit gang bijna tegen ons opbotst. Ze is twintig en komt van Texel. Ik moest eerst de M.M.S. afmaken van thuis, vertelt zij. Maar ik wilde altijd al kapster worden. In een kapsalon als leermeisje van alles en nog wat doen, vonden ze thuis echter minder leuk. Maar toen mijn ouders hoorden van deze school met een uitgebreide op leiding. ook op wetenschappelijke ba sis, kreeg ik de kans. Ik kan nu na het examen direct echt als kapster aan de slag op Texel. KASSEL. Het eerste zwembad aan een autoweg in de Duitse Bondsrepubliek is bij Kirch-heim geopend. Het ligt op de route FrankfurtKasseien een besehut zijdal. op slechts 100 meter van de afrit naar Kirchheim. Voor de gemotoriseerde bezoekers is een grote parkeerplaats aan gelegd. Op deze parkeerplaats bevinden zich ook de kleedhokjes. Het allernieuwste voor de heer des huizes die „heer" wil zijn is een cor recte comlbinatie bestaande uit êen sjaal, een das en een pochet, alle maal vervaardigd van hetzelfde wol len ruitje. 1Ingezonden mededeling) .in de huid gezondheid en zuiverheid Wat hebben ze gedaan? Ze hebben hun motor getest met BP Super Mix - geprobeerd op welke van de 5 soorten BP benzine hij het beste reageert. En ieder voor zich heeft ontdekt dat autorijden volmaakter, dus plezieriger kon zijn! 57% van autorijdend Nederland reed op 'motor-vreemde' benzine. Velen gaven hun motor te weinig met normaal. Anderen gaven hun motor te veel met super. Dat is nu anders. Elke motor kan krijgen wat hij nodig heeft. Want er is nu BP Super Mix. Er is een nieuwe manier van tanken: motor-zuiver! De 5 soorten BP benzine maken individuele motorvoeding mogelijk! 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v, Frederiksplein 42, Amsterdam-C, EYE ZWARTHARIGE, fel-ogige me- vrouw J. Simon uit Tiel is sinds een jaar zadelmakster van beroep. Zij klopt, naait en vet tui gen en zadels in voor de paarden van de' boeren, groente- en melk boeren uit de wijde omtrek van Tiel. Zo, zo, zeggen de mensen die daarvan horen, daar neem ik mijn petje voor af, die dame zal haar mannetje wel staan. We willen u geen onwezenlijk sprookje voorleg gen van de vrouw die zwaar werk doet maar er als een teer poppe tje uitziet. Nee, mevrouw Simon is inderdaad, zoals zij wel eens wordt genoemd „een stevige tan te". Daarnaast is zij ook een bezorg de oma Voor haar blonde klein dochtertje een hartelijke moe der voor haar zoon en schoon, dochter en een joviale gast vrouw, die toen wij op bezoek wa ren, direct met kopjes thee en koekjes kwam aandragen. Zelf vertelt ze: Ik ben een ruwe vrouw en het grove rauwe werk ligt me. En, lachend tot haar schoondoch ter Jans die er vriendelijk bijstaat: Weet je nog dat ik laatst zo'n porse leinen theekopje heb gebroken, ge woon door het een beetje stevig beet te pakken? KNUISTEN Of déze paardenkleenmaafcstcr ook gewone kleding maakt? Mevrouiw Si mon aptwoordt lachend en spontaan dat ze daar veel te grove knuisten voor heeft. Paarden raken als tractiemiddel uit de mode. Terwijl pony's de laat ste tijd in boerenstreken meer in zwang komen zijn er toch steeds min der zadelmakers nodig. Dat het heel zwaar werk zou zijn dat weinig ga rantie voor de toekomst zou bieden werd op het laatste nippertje door een zekere mijnheer uit Tiel ingezien. Aan die mijnheer zou mevrouw Simon vorig jaar toen haar man was gestor ven de verschillende gereedschappen, machines en de lederwarenwinkel overdoen. „Alle belangrijke papieren waren al getekend", vertelt mevrouw Simon. „Kijk maar", en ze haalt uit een lade in de huiskamer, diep ach ter messen, vorken en lepels enkele paperassen te voorschijn. „Op een avond toen ik al op bed lag hoor de ik het hekje piepen en heel stie- kum op de steentjes lopen. Even la ter lag er een brief in mijn bus waarin die man schreef dat hij toch maar van het hele zaakje afzag." Ik heb verder nooit meer iets van hem gehoord. Omdat er niemand voor het werk te vinden was ben ik het zelf maar gaan doen, vertelt ze lako- niek. Hoe ze dan zo vlug de kneep jes van het vak leerde? Be had mijn man er altijd mee geholpen en geke ken hoe hij het deed. Met een beet je goede wil leer je het vanzelf. Ze vertelt dit nonchalant bescheiden maar wij denken dat veel vrouwen juist met de beste wil van de wereld dit vak nooit zouden leren. Nee, om het harde werken gaat het niet. zegt de ondernemende mevrouw Simon nadrukkelijk en ze kijkt er ons haast beschuldigend ernstig bij aan. „Werken is goed voor de mens." Het zijn meer al die onkosten, papieren en administratie waar je als vrouw alleen niet tegenop kunt. Dit eerste jaar van zakenvrouw in plaats van huisvrouw is een moeilijk jaar ge weest voor mevrouw Simon. Zij ver telt (en pinkt er een traantje bij weg): Alle eer komt aan mijn schoon dochter toe. Die heeft haar man steeds aan mij afgestaan om mij te helpen. HOOFDSTELLEN Van de huiskamer alias winkel gaan we naar de werkplaats achter in een schuurtje, waar een doordringende lekkere leerlucht hangt, waar waar achtig „de paardenhoofdstellen aan de muur hangen" en waar met koperen belletjes versierde tuigen aan de vet te boerenlaantjes rond Tiel doen den ken. Een lange zwierige zweep staat rechtop bij de ingang waar een hoef ijzer boven de deur is ingemetseld. Hier werkt mevrouw Simon aan een grote zwarte naaimachine, een waar een huisvrouw bang van zou worden, aan de garderobe van het paard. Ze maakt zadels, borsten, broeken, hal sters, scheien, ploegzelen; allemaal vaktermen die zij ons met verbaasde vanzelfsprekendheid opsomt. Paarden aankleden is net als mensen aankle den, vertelt ze. Het moet allemaal goed en gemakkelijk zitten. Het za del is nog het moeilijkste werk want dat moet vooral goed passen. Mevrouw Simon is „gek op paar den"; zij is ermee opgegroeid. „Mijn vader was groenteboer in Culemborg en had vijf sleperspaarden". In vreemd contrast met die paarden zijn de vogeltjes die zij houdt en waar zij eveneens dol op is. In de huiska mer trippelt een kanariepietje in een kooitje heen en weer. In de schuur voelen twee parkieten zich thuis tus sen de tuigen, de zadels en de ste vige lappen leer die aan de muur hangen. NEST Wat vindt deze bijzondere werken de vrouw nu het prettigste van haar wenk? Het geeft je zo'n voldoening als de boeren trots zijn op een tuig dat ze bij mij hebben gekocht, ver telt ze. Maar daarop klinkt het streng: Die boeren mogen anders wel eens wat netter op zadels en tuigen zijn. Ernstig vertelt ze een grappig voorval. Mijn man heeft weieens mee gemaakt dat een boer een zadel zo lang in de wei had laten slingeren dat veldmuizen er hun nestje in had den gebouwd. „De meisjes in Skandinavië hebben de mooiste benen van de wereld." Dit heeft de directeur van een Japanse fa briek van nylonkousen na uitvoerige onderzoekingen vastgesteld. Toen men in deze fabriek naadloze nyions ging maken, zond de directeur vertegenwoordigers de hele wereld rond oih naar de mooiste damesbenen te zoeken. De vrouwen in Zuid-Amerika kwamen op de tweede plaats. Voor de derde plaats hoefde men niet ver van huis te gaan. Die werd aan de Japanse schonen toegekend. Dat laatste vindt de directeur van de nylonkousenfabriek een verwon derlijk feit. De Japanse vrouwen hebben immers door de eeuwen heen veelal met gekruiste benen op de grond gezeten 011 deze lichaamsdelen dus moedwillig ver vormd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9