„ONMONDIGE PAPOEA'S" UIT BERGH WILLEN DE DOUANEPOST BEHOUDEN ZES PAPOEA'S WILLEN ORIËNTERINGSREIS NAAR INDONESIË MAKEN Acht mensen in vermiste Dakota HULP KWAM TE LAAT Protest tegen verlagen van belasting Morgen kari het referendum in Algerije een einde maken aan zeven jaar felle strijd Nieuw-Guinearaad stemt overE.E.G. en Suriname Zaterdag 30 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 7 LEXi MET OF EN VIZIER Touwtrekken van twee gemeenten bij EIten Campagne Zes miljoen Afscheiding AMERIKA VRAAGT UITLEVERING ROBERT SOBLEN LERAAR VERDACHT VAN SPIONAGE Verkiezingen Storing Marshall-schuld in Zweden afgelost 'Ingezonden mededeling) f De strijd gast voort! De ware cijfers zullen zegevieren! Van onz ecorrespondent ZEVENAAR Er dreigt een felle stryd te ontstaan over het nieuwe ^douane-emplacement bij Elten. De touwtrekkers zijn: Ge deputeerde Staten van Gelderland en de gemeente Zevenaar aan de ene en de gemeente Bergh aan de andere kant.. Oorzaak van het conflict is een voor stel van Gedeputeerde Staten om de grens tussen de gemeenten Bergh en Zevenaar zo te wijzigen dat het nieuwe douane-emplacement, dat het modern ste is van West-Europa, bij Zevenaar kan worden gevoegd. Nu ligt het nog voor 99 procent in de gemeente Bergh. In de raad van Bergh is donderdag avond laat de dreigende grenswijziging ter sprake gebracht. Daarbij hebben de raadsleden kennelijk gedacht dat de aanval de beste verdediging is, want in de vergadering werd al gesproken van een Soekarno-politiek. Daarin zou den de inwoners van Bergh als on mondige Papoea's moeten dienen. „Maar dat nemen wij niet", dreigde een van de raadsleden. Bij de grenswijziging zou 25 hectaren waarop eén boerderijtje staat onder het beheer van Zevenaar komen. Bergh wil echter het toekomstige za kencentrum Poort van Nederland aan de rijksweg ArnhemZevenaar noch het douanecentrum afstaan. Volgens de planologen van het pro vinciale bestuur is grenswijziging de beste oplossing voor een aantal pro blemen. De grens loopt nu nog midden door een zaal van een café, dat in de Poort van Holland is geprojecteerd. Dat zou moeilijkheden kunnen geven bij het politietoezicht, de toepassing van plaatselijke verordeningen en het verlenen van drankvergunningen. ÉÉN PROCENT Als dat zo is, wordt in Bergh gezegd, waarom wordt dan niet dat ene pro cent bij Bergh getrokken? Daar wil ROSE Van onze correspondent pARIJS „Wilt gij, dat Algerije een onafhankelijke staat wordt, die zal samenwerken met Frankrijk volgens de voorwaarden die zijn neergelegd in de verklaring van 19 maart 1962?" Deze vraag, die morgen 1 juli alle Algerijnen, zowel arabieren als joden als Europeanen, ter beant woording krijgen voorgelegd, bete kent vermoedelijk het definitieve einde van de zevenjarige Algerijn se oorlog en het begin van de Al gerijnse onafhankelijkheid. Vermoe delijk, omdat theoretisch de kans nog altijd bestaat, dat de uitslag van dit referendum negatief is. In dat geval zullen het Voorlopig bestuursorgaan en de Franse re gering een nieuw referendum hou den, waarin de bevolking zal kun nen kiezen tussen inlijving bij Frankrijk en onafhankelijkheid zon der samenwerking met Frankrijk. Daarmee zal dan voldaan zijn aan de keuze uit de drie mogelijkheden, die de Gaulle en de Franse rege ring de Algerijnen hebben aangebo den om hun eigen toekomst te be palen. Hoewel technisch de drie vragen ge steld blijven, hebben de Franse rege ring en de Voorlopige Algerijnse rege ring (GPRA) voor de Algerijnen zelf reeds een eerste keuze gemaakt, waar uit bovengemelde „voorkeursvraag" ontstaan is. Als toelichting hierop wordt gege ven, dat beide regeringen tijdens de onderhandelingen te Evian er van overtuigd zijn geraakt, dat een onaf hankelijk Algerije slechts kan be staan, wanneer het samenwerkt met Frankrijk en het is de niet te onder schatten overwinning van minister Joxe op de GPRA geweest, dat de vraag van het referendum in die zin geformuleerd is. Aan de andere kant hebben we ons afgevraagd of men hier niet te doen heeft met een „gelegaliseerde beïnvloe ding van het kiezerskorps", dat on der deze omstandigheden niet meer in staat is ongedwongen en duidelijk zijn wens over de toekomst van Al gerije duidelijk te maken. imiimtiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii. Volgens de gehanteerde techniek zal het niet mogelijk zijn te bepalen welk percentage van de kiezers voorstander was van een van de andere mogelijk heden. Gezien de geweldige campagne die alle partijen op het ogenblik voor Allerlei leuzen bedekken de muren van de kasbah in Algiers. Op de foto: „Eén beid: het volk"; „Weg met de persoonsverering"; „Het volk moet de onafhankelijkheid brengen"; „Stemt ja". een positieve beantwoording van de ge stelde vraag voeren, is het duidelijk, dat de voorgestelde oplossing van de Algerijnse kwestie met een overweldi gende meerderheid zal worden aan genomen, temeer n,u de F.L.N. en de O.A.S. een modus vivendi hebben ge vonden en het referendum zonder moeilijkheden, zonder druk van bui tenaf en in een betrekkelijke rust kan verlopen. lillilliiliiiiiiilllliiliilmimiiilimiillfiiii Hoe zal dit referendum worden ge houden? In elk van de zes miljoen enveloppen, die gereed gemaakt zijn, bevinden zich een wit en een rose stembiljet, waarop de vraag in het Frans en in het Arabisch gesteld is. Op he.t witte stembiljet komt boven dien het woordje „ja" in het Frans, Arabisch en Kabilisch voor. Het rose stembiljet betekent „neen". Jleze enveloppen zijn verspreid over dé 4500 stembureaus in de dertien Al gerijnse departementen. De keuze van deze stembureaus is opgedragen aan de prefecten van deze departementen en een aantal hunner hebben mobiele stembureaus ingericht. In bepaalde streken van de Sahara zullen, volgens de zeden en gebruiken van dc streek, de vrouwen andere stembiljetten krij gen dan de mannen. Behalve deze rechtstreekse stem ming zal ook de stemming per brief worden toegestaan. Uit alle delen van de wereld heeft de controle-commissie van het referendum aanvragen ontvan gen van Algerijnen, die aan de stem ming willen deelnemen. Na een eerste onderzoek door deze commissie zijn de brieven doorgestuurd naar de plaat sen van herkomst van de aanvragers voor een laatste verificatie. Daarna hebben degenen, die daar voor in aanmerking kwamen, instruc ties en stembiljetten ontvangen, die zij vóór een bepaald uur van een be paalde datum moeten retourneren. Veruit de meeste aanvragen zijn af komstig uit Frankrijk, Tunesië en Ma rokko, maar er zijn er ook uit Rus land. Bulgarije, Amerika en Engeland. Mede als gevolg hiervan zal de de finitieve uitslag niet bekend zijn voor 4 of 5 juli. Wat gebeurt er daarna? miiiMiiiiiiiimiiimnmiiiiiiiiiiiimlillii Tot op dat ogenblik blijft Algerije een Frans departement. Als de uitslag eenmaal bekend is, zal Frankrijk in dezen president de Gaulle in een staatsakte de afscheiding moeten voltrekken van het Algerijnse depar tement, dat op datzelfde ogenblik zal ophouden een onderdeel van het Fran se grondgebied te vormen. Dit zal on middellijk na het tekenen in Algiers door het Voorlopig bestuursorgaan in de vorm van een proclamatie worden bekendgemaakt. Vervolgens zal op plechtige wijze een overeenkomst worden getekend tussen de Franse regering en het Voor lopig bestuursorgaan, dat daarmee de volledige soevereiniteit, dié zich tot op dat ogenblik in de handen bevond van de Franse Hoge commissaris, TEL AVIV (AP) Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft.een verzoek ontvangen van het State Department in Washington voor uitlevering van de in Tel Aviv gear resteerde dr. Robert Soblen, die in de Verenigde Staten een levenslange ge vangenisstraf had moeten beginnen wegen spionage voor de Sowjetunie. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, bestudeert de uitleveringskwestie per soonlijk. Dr. Soblen, die in ernstige mate aan een bloedziekte lijdt, is inmiddels opgenomen in de ziekenafdeling van de Ramleh-gevangenis. Hij mag vrij rondlopen'als hij dat wenst doch wordt steeds door een bewaker vergezeld pm zelfmoordpogingen te verijdelen. BONN (UPI) Een Ierse leraar op een taleninstituut van de Bundeswehr in Karlsruhe, is op verdenking van spionage „voor een communistische staat" gearresteerd. De Ier, de 31-jarige Patrick Mul- vey had volgens het ministerie van defensie geen toegang gehad tot ge heime informatie, maar heeft waar schijnlijk als vertrouwd leraar, veel te weten kunnen komen van zijn pu pillen. krijgt overgedragen. Op dat ogenblik neemt het Voorlopig bestuursorgaan de gestalte aan van de voorlopige re gering van de onafhankelijke Algerijn se staat. Een van haar eerste taken zal zijn alle openbare instellingen, die de Frans-Algerijnse samenwerking betref fen en die in de overeenkomst van Evian voorzien zijn, te installeren. Het Franse leger, dat zich op dat ogenblik bevindt in de situatie van een leger van een bevriende mogend heid, in vredestijd toegelaten tot het grondgebied van deze mogendheid, zal zich terugtrekken op de aangewezen bases, waar het over zijn eigen de pots en verbindingslijnen zal blijven beschikken. Wanneer dit alles gebeurd is, zal de Franse Hoge commissaris, Chris tian Fouchet, Algerije verlaten en zal zijn naaste medewerker, Bernard Tri cot, een van de oudste medewerkers van de Gaulle, de post van Franse vertegenwoordiger bij de voorlopige Algerijnse regering bezetten. Van haar kant zal' de voorlopige regering iemand naar Parijs sturen in een over eenkomstige functie. De landen, die tot dan toe de GPRA nog niet erkend heibben dat wil zeggen alle landen behalve die van Oost-Europa zullen worden uitgenodigd de nieuwe onaf hankelijke Algerijnse staat te erken nen. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiintiiiiiiiiiiMiiiiii Drie weken na het referendum zul len de verkiezingen voor een Natio nale vergadering, belast met het ont werpen van een Grondwet en het kie zen van een regering, worden gehou den. Pas als de regering officieel is geïnstalleerd, de Grondwet is aange nomen en een president is benoemd, zullen de landen worden uitgenodigd diplomatieke vertegenwoordigers naar Algerije te sturen. Aldus het scenario van de geboorte van de nieuwe onafhankelijke Alge rijnse staat. Hoewel dit alles tot in de kleinste onderdelen is geregeld, blij ven er toch nog problemen over, die alleen de toekomst kan oplossen. Een van de belangrijkste daarvan is de interpretatie van de uitslag van de verkiezingen voor de Nationale verga dering. De verschillende stromingen, die zich de laatste tijd in de boezem van de F.L.N. gemanifesteerd hebben, zul len dan naar buiten treden. Zo kan men zich afvragen of de eerste Natio nale vergadering een socialistische kleur zal hebben, of zij neutralistisch zal zijn dan wel of zij zich naar het oosten zal wenden. Of zullen de „wes telijken" in de F.L.N. de overhand be houden? Waar zal het zwaartepunt van de Afrikaanse politiek komen te liggen: in de oprichting van de Ma- ghreo met Tunesië en Marokko of in een nalopen van Nasser? Ondanks het verdwijnen van de Al gerijnse kwestie, blijft de toekomst nog onzeker. Zowel voor Algerije als voor Frankrijk. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een delegatie van zes Papoea's die op het ogen blik in Nederland opleidingen vol gen, wil maandag 9 juli naar In donesië vertrekken. Zij hopen daar drie tot vier weken te kunnen blij ven om zich te oriënteren over het geschil rondom Nieuw-Guinea. De delegatie gaat met goedvinden van een groot aantal hier studerende landgenoten. Dé Indonesische regering heeft aan geboden de reiskosten (dertigduizend gulden) voor haar rekening te nemen. De Papoea's willen die hulp niet aan vaarden, omdat daardoor de reis moge lijk in een verkeerd daglicht zou wor den gesteld. Zij doen een beroep op de Nederlandse gemeenschap. In de loop van de volgende week zal de Nederlandse Staatkundige Studen tenorganisatie (die betrekkingen onder houdt met de Vrije Universiteit te Am sterdam) een actie voeren om geld bij een te brengen. De organisatie heeft de afgelopen tijd herhaaldelijk de be langen van de Papoea's behartigd. Sympathiserenden kunnen bijdragen storten op gironummer 528434, ten na me van mejuffrouw Hermans, Steen- Van een onzer verslaggevers HOLLANDIA er waren geen ze ven maar acht inzittenden aan boord van de Nederlandse Dakota, die, onderweg van Merauke naar Biak, sinds donderdagmiddag wordt vermist. Behalve de bemanning en een doktersvrouw met haar baby zat de eerste Indonesische para chutist die bij Merauke was gevan gen in het toestel. Hij werd voor ondervraging naar Biak gebracht. De hoop, dat de Dakota op een landingsstrip in het Centrale Berg land, waar het radiocontact plotse ling uitviel, een noodlanding heeft moeten maken, is nog steeds levend. Er is namelijk uit Biak noch uit Hollandia verbinding met de paar landingsbanen in die buurt ge maakt. Zowel nnarinevliegtuigen als patrouilles van de landmacht zijn er op uit gestuurd om naar het ver miste vliegtuig te zoeken. Het gebied waarboven het toestel verdween, is bijzonder moeilijk te bereiken: Een Dakoto van de Ame rikaanse luchtmacht die daar in 1944 verongelukte, werd pas dit jaar toevallig door een expeditie terug gevonden. Er wordt rekening mee gehou den, dat door een technische storing de radio is uitgevallen, zodat de machine heeft moeten landen. Deze veronderstelling wordt eerder aan vaard dan die van een vijandelijke aanval: In dat geval zou er in theo rie nog tijd zijn geweest voor een noodsein. De stammen die in het Centrale Bergland leven, zijn het Nederlandse gouvernement niet vijandig gezind. Het vertrek van het passagiers schip France naar New York is ten minste 24 uur uitgesteld als gevolg van een arbeidsgeschil. De France had gis termiddag moeten vertrekken. De par tijen in het geschil zijn het dek- en machinekamerpersoneel enerzijds en de gezamenlijke Franse rederijen ander zijds. Voor de reis naar New York zijn duizend passagiers geboekt. schuifr 7 te Leiden, onder vermelding Papoea. Op een gisteravond gehouden pers conferentie zette de voorzitter van de organisatie, de heer Seholten, uiteen dat de reis van de Papoea's niet in strijd wordt geacht met de acties die ten behoeve van de Nederlandse mili tairen in Nieuw-Guinea worden ge voerd. Hij vond het juist dat de mili tairen worden geholpen, maar hij meende dat het Nederlandse volk te gelijkertijd niet mag nalaten de Pa poea's te steunen bij hun pogingen zelf tot klaarheid over het geschil met In donesië te geraket?.- Nadrukkelijk vroeg hij de reis niet te willen zien als een dolkstoot in de rüg. De Papoea's hebben als nauwst betrokkenen een eigen verantwoorde lijkheid. Zij hopen dat Nederland hen zal helpen die te dragen. Zoals men weet hebben de Papoea's financiële steun van de Nederlandse regering gevraagd. Die is geweigerd omdat de regering meent dan ook fi nanciële steun te moeten geven aan alle andere zevenhonderdduizend Papoea's, die naar Indonesië zouden willen gaan. GEEN BEZWAAR „Den Haag" heeft echter geen be zwaar tegen de reis als zodanig. Ook in Nieuw-Gutinea heeft men geen be zwaar. Aan het besluit naar Indonesië te gaan zijn vele contacten met in Eu ropa verblijvende Indonesiërs vooraf gegaan. Ook de Indonesische ambas sade te Bonn is bij de zaak betrokken. Van invloed op de meningsvorming van de Papoea's in Nederland zijn ook de ervaringen geweest die Frits Kiri- hio indertijd op zijn reis in Indonesië heeft opgedaan. De heer Kirihio gaat niet met de delegatie mee. De Papoea's die maandag over een week vertrekken, zijn ds. Koiboer en de heren Wanma (filmacademie Amsterdam), Indey (be lastingambtenaar), Hanasbei (sportop- leiding), Somisu (belastingambtenaar) en Jelman (analist). Zevenaar echter niets van weten, want dan zou de grens niet meer duidelijk zijn te zien. De gemeenteraad van Bergh legt zich daar niet bij neer. Gedeputeerde Sta ten, zo zegt hij, willen met hun voor stel de huid van de beer al verkopen voordat hij is geschoten. Na de inwer kingtreding van het verdrag over de grenscorrecties tussen Nederland en Duitsland zal een klein strookje grond bij de gemeente Bergh worden gevoegd. Gedeputeerden stellen nu voor dat stukje aan Zevenaar te geven. Op die manier wordt het verdrag, voordat het in de Tweede Kamer is behandeld en is geratificeerd, eigenmachtig door gedeputeerden doorkruist, aldus het standpunt van Bergh. Neen, zegt de provincie. Op het ogen blik is dat stukje grond in Nederlandse handen en dat zal het ook blijven; HOGER LOON Toch is er, zeggen velen, nog iets anders aan de hand. Komt het douane emplacement bij Zevenaar, dan zouden de douaniers een hoger, loon krijgen. In de gemeenteelassificntie valt Zeve naar in klasse twee en Bergh in klasse drie. Een ambtenaar op het provinciehuis zegt: „Het is voor het eerst dat ik van die mogelijkheid hoor". Het minis- terie van financiën in Den Haag ont kende eveneens dat de beloning in het geding is. „Wel zijn enkele ambtenaren bij ons geweest, omdat zij hadden ont dekt dat Zevenaar als standplaats voor hen gunstiger is dan Bergh." In lede- geval staat vast dat de ge meente Bergh niet van plan is zich neer te leggen bij de voorgestelde wij ziging van de gemeentegrenzen: „Wij zullen de zaak eens goed bestuderen om bij de Tweede Kamer straks met doeltreffende argumenten te kunnen komen", zegt de burgemeester van Bergh, de heer A. A. B. de Leeuw. Korendyk verloor race tegen dood ROTTERDAM Ondanks drama tische pogingen hem het leven te laten behouden, is gisterochtend de Rotterdamse voorman machi- nedienst C. van Dinther (57) aan boord van de Korendyk overleden. Dit ruim zevenduizend ton grote vrachtschip van de Holland-Ameri- ka Lijn bevond zich toen ten zuiden van Ierland. De kapitein van de Korendyk had donderdagavond alarm gesla gen voor dit bemanningslid, dat aan een maagperforatie leed. Hij pro beerde een helikopter naar het schip te laten komen om de man naar Ierland te brengen. Dit lukte eyeh- wèl niet. De Vérzoëkën daartbe" strandden, zowel in Zuid-Ierland als in Londen. De Korendyk, die van New York naar Antwerpen onderweg was, verlegde toen haar koers naar Cork. Het schip stoomde er op top snelheid heen in een wedstrijd met de dood. Gisteravond scheen nog een ande re mogelijkheid uitkomst te kunnen bieden. Van de Ivernia van de Cu- nard Line stapte een chirurg over op het Nederlandse schip. Korte tijd na zijn komst overleed echter voorman Dinther. De Korendyk heeft toen haar reis naar Antwerpen vervolgd. DEN HAAG (ANP). De actie 10 maal 10 van de Nederlandse Jeugdge meenschap heeft ten minste twee mil joen gulden opgebracht. Van deze twee miljoen gaat zes pro cent af v-tr de bestrijding van de kos ten die voor de actie zijn gemaakt. De rest zal in overleg met de Novib en de voedsel- en landbouworganisatie van de Uno worden besteed voor het uit voeren van het erfgewassenproject in Dahomey (Centraal-Afrika) Van onze correspondent STRAATSBURG Het komt maar zelden voor dat een parlement het niet eens is met belastingverlagingen. Het Europese parlement in Straats burg toonde zich gisteren evenwel bijzonder verontwaardigd over de verlaging van de belasting op kolen en staal, die de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staalgemeenschap heeft doorgevoerd. Het was een maatregel tegen het advies van het parlement in. De voor- HOLLANDIA (ANP) De Nieuw- Guinearaad stemt vandaag over een motie waarin de zekerheid wordt ge vraagd dat Nederland het financiële nadeel zal opvangen, dat het gevolg zou kunnen zijn van associatie van Su riname met de Europese Econo mische Gemeenschap. De motie werd gisteren ingediend bij de behandeling van het ontwerp van rijkswet, die de associatie van Suriname behelst. Zoals bekend was de Nieuw-Guinearaad om advies over het ontwerp gevraagd. Verscheidene leden van de raad zeiden bij het debat nadrukkelijk, dat de wens die in de motie is neerge legd niet mag worden gezien als een onvriendelijkheid aan het adres van Suriname, Het raadslid Womsiwor zei: „Wij moeten ervoor oppassen, dat onder ons geen woorden worden ge sproken die nadelig kunnen zijn voor onze betrekkingen met Nederland en met Suriname". zitter van de Hoge Autoriteit, Mal- vestini, verdedigde het beleid. Er was geld genoeg in kas en het reserve fonds was al aangegroeid tot dertig miljoen dollar. „Er is anders nog ge noeg te doen" mopperden de afge vaardigden en keurden vervolgens het financieel beleid goed. Ook het rapport van de Belgische professor Vaes, de eenhoofdige re kenkamer van de gemeenschap, ver kreeg de vereiste goedkeuring. De Hoge Autoriteit moet evenwel ook haar antwoorden op aanmerkingen van de professor openbaar maken, vond het parlement. Over de bezuinigingen van de Eu ropese ministers op de personeelstek- te heeft menig afgevaardigde zich boos gemaakt. „Er moest maar eens een motie van wantrouwen komen" riep de Duitser Kreyssig. Er kwam geen motie. De invloed van het par lement op het personeelbeleid is ni hil. De ministers regelen dat zelf. De Franse minister Giscard d'Es- taign beloofde wel mede namens zijn collega's dat de zaak nog eens beke ken zal worden. De leden Van de commissie Mansholt (E.E.G.) en Sassen (Euratom) vertelden dat het werk van deze organen aanzienlijk wordt bemoeilijkt door het tekort aan bekwame mensen. WASHINGTON Zweden heeft 16.217.506 dollar en 85 cent in de Amerikaanse schatkist gestort. Daar mee heeft het land, eenentwintig jaar eerder dan overeengekomen --as, alle leningen van de Marsh terugbetaald. Het is een dire woord op de Amerikaanse oproep de leningen vervroegd af te lossen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7