waar de stilte alomvattend lijkt l/Me/u Politie-agent is geen babysitter Zeer goede aanvoer van merries op keuringen Begraafplaats in Biervliet zal worden uitgebreid TROTS GETUIGENIS IN DE WINKEL T RUYTERLhJK Openbare werken aanbesteed Sluise uitbreidingsplan Meer begrip voor streekverbetering Zaterdag 30 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 TEKST: Willem Enzinck - TEKENING: Sinco Schram de Jong Intiem Stilte Paardenfestijn in Zierikzee Twéé bloembollen- vakscholen in Zeeland geen broedval Nog Ontvangst verjaardag Prins Bernhard Excursie bezittingen van Slot Haamstede SINT ANNA TER MUIDEN Jn de ogen van wie argeloos van Nederland België of van België Nederland komt binnen rijden, lijkt de toren van Sint Anna ter Muiden bij Sluis misschien even op een machtige, hon derdvoudig vergrote grenspaal, maar wie zo ver standig is hier een uur halt te houden, ontdekt al gauw dat een dergelijke vergelijking het bouw werk schromelijk tekort doet. En wie de streek kent en de toren van Sint Anna ter Muiden in het licht der seizoenen heeft gezien, weet dat hij in de winter doet denken aan een dreigend opgeheven stenen vuist, in het voorjaar aan een kolossale tuurpaal, in de aarde geramd opdat de witte wolkenkudden zich niet te ver van de Zeeuws-Vlaamse grond kunnen verwijderen en in het najaar aan een hoogverheven landingsplaats voor de zwermen kraaien, die uit de wijde omtrek hier hun trefpunt schijnen te hebben. Het is een toren, die nu nog getuigt van trots, invloed en rijkdom. Hij was immers niets meer of minder dan het machtsteken van de stad Mude, die in 1241 van Graaf Thomas en Johanna van Vlaanderen haar stadsrechten, kreeg en zich sedertdien Ontwikkelde tot een belangrijke havenplaats, die het nabijgelegen Sluis naar de kroon streefde om ten langen leste toch in de concurrentiestrijd heit onderspit te delven. Het is een toren, die evenzeer getuigt van de machteloos heid van de ondergang, want hij is geknot, hij is een rest, die nadrukkelijk vertelt dat 's werelds glorie voorbij gaat, altijd en onherroepelijk. De grote kerk, die er eens één geheel mee vormde, was allang vervallen en ingestort toen de Pro testanten er in 1653 een minatuurkerkje voor in de plaats bouwden dat als een zwaluwnest tegen de moppenmuur van de toren gekleefd zit en waarvan de restauratie niet lang geleden werd voltooid. Maar kom, ik haal de sleutel van de torendeur, die tevens de kerkdeur is, in een ouderwets winkeltje aan de grote weg waar neonverlichting en toonbanknikkel nog niet hun intrede hébben gedaan, maar waar toch, in zoverre het de kerkbezich- tiging betreft, het zelfbedieningsprincip» heerst. Ge krijgt hem in goed vertrouwen mee, ook als gij niet in Sint Anne bekend zijt. Nu is het gevaar dat men he<m als souvenir meeneemt of bij vergissing in de zak laat zitten ook vrij gering te achten, want het is een bijkans tien centi meter lang en zwaar in de hand liggend stuk ijzersmeedwerk waarvan men zich, nadat het zijn diensten bewezen heeft, maar al te gaarne ontdoet. Het knarst middeleeuws als ge de sleutel in het slot om- draalt, Het klinkt als een echo uit de diepte der tijden als de zware deur naar binnen opengaat. Ge staat in een kale, vierkante ruimte. Het is er dood stil. Tot gij, als gij uw ogen de kost geeft, de stem van het verleden hoort spreken door een grafsteen. Een grafsteen die in vroeger jaren, overwoekerd door onkruid, in een hoek van het kerkhof lag, en later hier in de muur ingemetseld werd. Hij vertelt van Jan Clays Beyls en Kateljne, „sijn wijf", overleden tussen 1517 en 1524 (de jaartallen zijn afgesleten maar deze sterfdatum mag men op grond van andere gegevens aannemen)die de parochie van Mude een half gemet land ten geschenke hebben gegeven. "Welnu, zij konden het goed doen, want uit oude stukken blijkt dat zij tot de aanzienlijkste en vermogendste bur gers van Mude behoorden, maar ge prezen zÜ hun nagedachtenis dit zij het deden. EIN deur ter linkerhand geeft toe gang tot het gerestaureerde kerk je Kerkje? Zelfs dat is nog een veel te plechtige afstand-gebiedende bena ming voor deze intieme ruimte, dit zwaluwnest van aanbidding met een preekstoel, een avondmaalstafel en vijftig stoelen van blank eikehout, waarop het vriendelijk invallende licht tedere glanzen tovert, Tien van die stoelen ongeveer zijn bezet als .er dienst gehouden wordt, vertelt mij een Mudenaar, die het we ten kan. Maar die tien kerkgangers kunnen in deze sfeer van verheven eenvoud dan ook bidden, zingen en luisteren als maat weinig andere in den lande. Op de avondmaalstafel hgt een Statenbijbel uit 1660. Ik blader er in, lees willekeurig een paar regels: ..Mijne ziel is voor U als een dorstig land",,De dag is Uwe, ook is de nacht Uwe; Gij hebt het licht en de zon bereid". In deze bijna klooster lijk-sobere ruimte kunnen zulke woor den hun diepste innerlijke weerklank vinden in de mens. Onder de haag SCHUIN voor de kerk staat een hou ten keet waar werklieden van de Ned. Heide Mij, in dienst van het Hijksinstituut voor Oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort, zitten te schaften. Nog wat gevonden de laatste tijd? vraag ik. Niks van belang, alleen maar een paar grote-mensenschedels, zegt een van de mannen. Eens kijken? Hij neemt zijn pakje boterhammen van een der vele opgestapelde kisten en klapt een deksel op. Er liggen een paar okergele sche dels in, dun en broos als eierschalen. Schedels van volwassenen zijn cp de ze plek niets bijzonders, dat weten de opgravingsarbeiders ook. Interes- sant echter waren de potten met schedeltje en beenderen van jonge kinderen, die ze hier kort geleden uit de grond haalden, aan de rand van het vroegere kerkhof, Het waren de resten van ongedoopt gestorven kinderen, die men in de Middeleeuwen „onder de haag be groef, dat wil zeggen in een grensge bied tussen gewijde en ongewijde aar de in overeenstemming met de gees telijke positie waarin zo'n kind ver keerde: eveneens in een grensgebied. Dit gebruik kwam voort uit het ge loof dat de ongedoopt gestorven kinde ren. die op deze wijze begraven wer den, meer kans hadden opnieuw ge boren te worden en wel uit het li chaam van een der langs de rand van het kerkhof passerende vrouwen, Van deze merkwaardige Christel^ te-heiden- se opvatting vormen de in Sint Anne opgegraven potten met kinderreden het interessante bewijs. —We graven rustig door! Wie weet wat we nog vinden! zegt de rttan ten afscheid en neemt op dezelfde be- heerst-energieke wijze, waarop hij en zijn kameraden hun spade in de grond steken om laag voor laag de aarde op resten van het verleden te fouilleren, een hap uit zijn dubbele boterham. Antieke pomp EN nu staan we voor de antieke, door een stenen vaas gekroonde pomp. die het middelpunt vormt van Sint Anne's dorpspleintje. Hij draagt het wapen van de stad en het jaartal 1789, maar water geeft hij niet meer. Hij schijnt veeleer aangesloten op een reservoir van stilte, dat zich onder het oppervlak van het met kinder hoofdjes geplaveide pleintje bevindt. Wie hier de zwengel zou hanteren, zou uit deze pomp stilte, tastbare stilte tevoorschijn halen, die zich als een tweede hermetische laag zou leg gen over de grote stilte die er nu reeds heerst. Stilte over de huizen en huis jes die zich op gepaste afstand om de pomp scharen, stilte over het gras, over de ronde keien, stilte over de bomen, die het licht zeven. Wat gloeit daar door het gebladerte heen op de gevel van dat huis met zijn vierkant houten torentje? Ach na tuurlijk, het wapen van Mude: een zwart anker op een rood veld tussen een witte zon en een witte maan in heel zijn blijde pracht. Want dit ge bouw is het raadhuis uit den jare 1650. Het is echter al heel lang gele den dat hier vroede vaderen verga derden, thans wordt er in de zomer wel eens een tentoonstelling gehouden. Een beeldhouwende baron uit België en de plaatselijke kunstschilder tonen dan in de voormalige raadkamers de toeristen die het dorp bezoeken, de werken die ze in de winter hebben ge wrocht. De vreemdelingen..., zegt boer Fokke, een geboren Mudenaar, ik snap niet wat ze in St. Anne zien. Er valt hier niks te beleven! Maar daarin zit het hem juist. Het is ook een belevenis niets te beleven. Het is in onze tijd zelfs een der mach tigste belevenissen. En de Belgische baron, de kunstschilder, de gepen sioneerde leraar en de musicus, die zich van buitenaf in de grotere huizen van St. Anne gevestigd hebben, onder gaan die belevenis iedere dag. Iedere dag van de herfst en de winter al thans, want in de zomer is het be zoek van hen, die voor een paar uur of een paar minuten de stilte willen beleven, hun weer een belevenis. ZO is het eigenlijk altijd geweest. Stilte-zoekers en idylle-minnaars hebben Sint Anne altijd naar waarde geschat en ze zullen dat blijven doen. Daarom was het plaatsje in de jaren vóór 1914 ook een bescheiden schil derskolonie. De Duitse schilders Baum en Dier- dorf ontdekten het op een uitstapje van Knokke uit, Paul Baum, de be kende impressionist, vestigde er zich in 1895 en bleef er wonen en werken tot in het jaar van zijn dood (op een reisje naar San Gemignano in Italië) in 1932. Zijn huis, thans in gebruik als vakantieverblijf voor studenten, staat er nog en de herinnering aan hem leeft hier voort. Vooral bij de weduwe Maria Bauer, een der oudste ingezetenen. Haar huis aan een der kleine straatjes van Sint Anne herbergt menig schilderij van Paul Baum, dat zij en haar man des tijds ten geschenke kregen. „Mijn man kende hem al als jongen, hij mocht de ezel en de verfkist van me neer Baum dragen en trok er met hem op uit", zo vertelt ze mij bij de thee, „en het zijn altijd dikke vrien den gebleven. Mijn man heeft zelfs op den duur een beetje schilderles van hem gehad." Ze neemt mij mee naar de voorkamer waar een paar door hun naïvieteit ontroerende conterfeit- sels van zijn hand hangen. „Meneer zelf" EN diit is meneer Baum zelf! Ze schuift mij over de tafel een lij vig, met vele reprodukties voorzien boek toe over het leven en het werk van de bekende schilder, waarin ook een foto van hem staat: een vriende lijke, naar het schijnt wat schuchtere man met een baard. Paul Baum en zijn collega-schilders Dierdorf, Alfred Verwee en Darlo de Rioyos, de Vlaamse schrijver Stijn Streuvels, die er in zijn Stille Avon den een paar prachtige bladzijden aan wijdt, zij allen zijn door Sint An ne geïnspireerd. Dóór de belevenis van het niets te beleven, de belevenis van de stilte. En voor wie zou de stilte van Sint Anna ter Muiden geen belevenis zijn Als gij maar de raad opvolgt van de dichter Willem de Mérode, die er eveneens een tijdlang vertoefde: Nader met aandacht tot dit groene plein een kleine uieelde onder lage bomen. Hier is de rust zo jong en zo volkomen als lentewind en najaarszonneschijn. yLlSSINGEN. Kijk, da's aardig van de Vlissingse po litie. U hoeft maar op te bellen als u naar San Remo of Zoute- lande gaat en de Hermandad zorgt ervoor dat een spiedend overheidsoog op uw woning blijft gericht. Inbraak is dan praktisch uitgesloten ofschoon het natuurlijk altijd mogelijk blijft dat de een of andere snood aard zich toegang verschaft tot uw heiligdom. Politie-agenten zijn ten slotte ook maar mensen. En al hebben zij een speciale speurdersopleiding ontvangen, zij kunnen niet overal tegelijk zijn. In vele andere plaatsen van ons land is het reeds lang de gewoonte dat de politie extra toezicht verzekert op hui zen tijdens de vakanties. In Vlissingen is het echter iets nieuws. Misschien is de commissaris van politie tot het edelmoedig gebaar overgegaan na de reeks inbraken in deze stad. In de nacht van maandag op dinsdag hadden inbrekers het nog op drie villa's be grepen. „Je zou gewoon niét meer weg durven gaan", zei ons een vrouw uit de Badhuisstraat. Maar de politie zegt: „Gaat U gerust, laat het ons even we ten en wij komen bij U om te praten hoe het huis het best beschermd kan worden tegen ongewenst bezoek". U kunt de politie natuurlijk al een handje helpen door als U met vakantie gaat geen geld te laten slingeren. Doet U ook alle kasten op slot en neemt U de sleutels mee (natuurlijk niet verlie zen in het buitenland!). Plak maar dat is zuiver onze persoonlijke mening ook geen briefje op de buitendeur met het opschrift: „Wij zijn met va kantie van die tot die datum". De mo gelijkheid is nieit uitgesloten dat kwaad willenden hierin een uiteraard nietbe- doelde invitatie zouden zien om bin nenshuis eens behoorlijk rond te neu zen. Zo'n briefje is wel makkelijk voor de melkboer, de bakker, de slager en de verzekeringsman, maar ook erg handig voor de lieden-met-de-lange gers.... U moet natuurlijk de uitgestoken hand niet voor elk wissewasje grijpen. Als juffrouw Die en Die een middag je op theevisite gaat bij Juffrouw De ze en Deze, dan is het niet nodig trouwens, waar blijf je.... dat er een telefoontje naar de Grote Markt wordt gewaagd. De politieagenten zon den handen en voeten tekort komen indien zij in gevallen als deze aan al le aanvragen zonden willen voldoen. ZIERIKZEE. Op de achtste fokveedag was ook voldoende ruimte gelaten voor de paarden fokkers. Naast de premiekeurin gen voor merries van de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Ned. Trekpaard" kwam ook de Bond van Paardenfokkers op Schouwen met een keuring voor de dag. Het geheel had een vlot verloop. Met name de heer A. Ge- leijnse uit Duivendijke behaalde prachtige successen. Met zijn mer rie Margriet van de Goudsbloern verwierf hij niet alleen het kam pioenschap, maar het dier werd tevens uitgeroepen tot ere-kam- pioene. De heer Geleijnse was pas lid van het Stamboek en nam voor de eerste maal aan de keu ring deel. Dp aanvoer van paarden was zeer goed, zelfs iets meer dan vorig jaar. De kwaliteit was redelijk. In de oudere klassen waren enkele zeer goede kopnummers. Ook voor de paar denfokkers werd deze fokdag een ge slaagd evenement. De uitslagen van de keuringen zijn als volgt: Premiekeuring 2-Jaric;e merries, ©boren 1960, kleine maat. Karin van de Posterij, J. der Weduwen, Kerkwerve, 1; Bora, C. Padmos, Eikerzee 2; Lina van Grol, H. Bei je, Renesse 3a; An nie van Nieuwland, tt. Bije, Renesse, 3b. 2-jarige merries, geboren I960, grote maat. Sonïa van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieu werkerk, 1; Erna van Landzicht, 1 J. de Glopper, Ellemeet, 2; Vera, J. J. v. d. Wek ken, Kerkwerve, 3. 3-jarige merries, geboren 1959, kleine maat, Kenny van de Westhoek. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 1; Nora, Wed. M. L. v. d. Vel de. Zonnemaire, 2. 3-jarige merries, geboren 1959, grote maat. Rita van Steenzwaan, A. N. Steendijk. Nieu werkerk, 3. 4-jarige merries, geboren 195$, kleine maa Lady, A. H. Koster, Duivendijke, 2; Quinna l van Tempora Mutantur, M. J. van Gastel, Zierikzee, 3. 4-Jarig« merries, geboren 1958, grote maat. Astrid, A. C. Goudzwaard, Zonnemaire, 1; Hannie van de Herenweg, A. J. Rotte, Kerk werve, 2. 5-10 jarige merries, geboren 1957-1952, klei- ne maat. Margriet van de Goudsbloem, A. Geleijnse. Duivendijke, la; Mina Kladde, I. J. de Glopper, Ellemeet, lb; Tilly van Ka- pellebrug, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, lc; Jeanne van Maurits, J. C. Jonker, Duiven dijke, 2a; An van Nieuwland, C. J. Hart, El lemeet, 2b; Clara van Reigersburg, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 2c; Astdd, A. C. Goudzwaard, 3a; Olga van Tempora Mutan tur, M. J. van Gastel, Zierikzee, 3b; Mar griet, H. Beije, Renesse, 3c; Laura van Steenzwaan, A. N. Steendijk, K.53671, 3d. 5-10 jarige merries, geboren 1957-1952, gro te maat. Cora van Schelphoek, C. van Sluis, Duivendijke, la; Thea van Bree, B. de Wit te Jzn., Eikerzee, lb; Quina van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve, 2a; Cato van Kwadehdamme, A. J. Deïst, Zonnemaire, 2b; Letta van Vijfhuizen, C. v. d. Houtefi, Dui vendijke p. Kerkwerve, 3a; Oda van Steen zwaan, A. H. Koster, Duivendijke, 3b Merries, ouder dan 10 jaar. Gonda v. Hof Nieuwland, Mevr. J. M. Kloosterman-da Oude, Noordwelle, la; Lady van Bakkers- dam, J. C. Jonker, Duivendijke, Ito. Paardenfokdag Merrieveulens geboren na 3 mei 1962. Ani ta van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerk', werve la; Fritzie van de Putmeet, J. C. de Vrieze, Eikerzee Ito; Roelina van de Vlas bloem, B. de Witte, Eikerzee 2a; Marja van de Kievitshoeve, O. B. Boot, Kerkwerve 2b, Merrieveulens geboren vóór 3 mei 1962. Lia van Astrid, A. C. Goudzwaard, Zonne maire l; Uda van Tempora Mutantur, M. J. van Gastel, Zierikzee 2. Hengstveulens, geboren na 3 mei 1962. Joop, A, C. Goudzwaard, Zonnemaire 1; Paul van Grol, H. Beije, Renesse 2; Flip, C. van Sluis, Duivendijke 3. Hengstveulens, geboren vóór 3 me!. Ar- gelo van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerk werve la; Ulrich van Steenzwaa'n, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk Ito; Paul van het Riet veld, A. J. Rotte, Kerkwerve 2; Peter van de Vlaeke, J. C. Jonker, Kerkwerve 3a; Al- bert van Linquenda, C. v. d. Houten, Duiven dijke, post Kerkwerve 3b. Jaarling hengsten. Zoro van Oost-Hoeve, J. der Weduwen 1; Zonor van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve 2. Jaarling merries, kleine maat. Festra van Landzicht. I. J. de Glopper, Ellemeet la; Telma van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk lb; Thea van Steenzwaan idem 2a; Lisette van de Pitshoeve, A. J. Deïst, Zonnemaire 2b; Dona van de Vlasbloem, Getor. v. d. Weele, Eikerzee 3. Jaarling merries, grote maat. Tosca van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk la; Nia, C. Padmos. Eikerzee lb; Josée idem 2; Corrie van de Vlaeke, J. C. Jonker, Kerk werve 3. Fokgroepen. Fokgroep van J, der Wedu« SLUIS. De gemeenteraad van Sluis werd donderdagavond in spoedeisende zitting bijeengeroepen. Het enige punt van ae agenda was de uitslag van de aanbesteding van openbare werken in het uitbreidingsplan. De raming van de. ze bestratings- en rioleringswerken be droeg 166.750, de uitslag van de beste ding was belangrijk hoger. De laagste inschrijver was de firma wed. P. R. Toussainit en Zoon te Cadzand voor een bedrag van 191.310. De raad voteerde zonder stemming het gevraagde bedrag. GOES. In verband meit de toegeno men belangstelling voor de teelt van bloembollen in Zeeland, heeft de stich ting tot exploitatie van tuinbouwvak- scholen in Zeeland en West-Brabant be- solten bij voldoende belangstelling twee bloembollenteelt vakscholen te organi seren. Hiervan zal er een komen in Krabben- dijke of Wilhelminadorp voor Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren en Zeeuws Vlaanderen en waarschijnlijk een in Steenbergen voor Schouwen en Duive- land, St. Philipsland, West-Noord Bra bant en Tholen. Om toegelaten te worden tot deze ge specialiseerde vakscholen moet men minstens 18 jaar oud zijn en in het be zit zijn van het diploma van een 2-jarig algemene tuinbouwcursus of lagere land- of tuinbouwschool. Aanmeldingen voor deze scholen moe ten plaats vinden bij het Rijkstuinbouw- consulentsohap te Goes en aan de be langstellenden is gevraagd zich hier voor voor 14 juli op te geven. YERSEKE. Voorlopig is er nog geen broedval te verwachten. Blijkens een mededeling van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. In het begin van deze week zijn de eerste oesterlarven ge signaleerd. Dit is minstens een halve maand later dan vorig jaar. Het aan tal larven is gering en zij zijn ook erg klein. wen, Kerkwerve la; Fokgroep van A. N. Steendijk, Nieuwerkerk lb; idem 2. Stalgroepen. Stalgroep van A. N. Steendijk- Nieuwerkerk la; Stalgroep van J. dér "We duwen, Kerkwerve lb; Stalgroep van H. Beije, Renesse 2. Merries met afstammelingen. Quina van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve la; Clara van Reigersburg, A. N. Steendijk, Nieu werkerk lb; Tilly van Kapellebrug idem 2a; Quitta van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve 2b; Laura van Rteenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk 3. Vierspan van één eigenaar. Vierspan van A. N. Steendijk, Nieuwerkerk 1. Vierspannen van meerdere eigenaars. Vier span van A. J. Rotte, Kerkwerve en J. C. Jonker, Kerkwerve la; Vierspan van M. J. van Gastel, Zierikzee en A. C. Goudzwaard, Zonnemaire lb. BIERVLIET. Door een grondruil tussen de gemeente en de heren Dont en Vervaet heeft de Ned. Hervormde kerk thans de beschikking gekregen over gronden gelegen achter de be staande begraafplaats. Hierdoor zullen de nodige uitbreidingen plaats kunnen vinden. Het voorstel van B. en W. voor aankoop van deze grond werd gister avond door de raad aanvaard. Verschillende vergoedingen voor het bijzonder onderwijs werden vastgesteld. De heer J. van den Berg, onderwijzer aan de openbare lagere school zal per 1 september eervol ontslag worden ver leend, omdat het gedaalde aantal leer lingen nog maar twee in plaats van drie leerkrachten toe staat. Besloten werd de vier toegewezen woningwetwoningen aan de nieuwe weg langs de Oude Stadsweide te bouwen. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. een perceel grond aan de Oude Stadsweide 3 voor 3000 gulden aan te kopen van de heer B. Duysserinek. In deze raadsvergadering ontstond voorts een discussie over de 50 nog te electrificeren percelen in Biervliet. De PZEM had de gemeente gevraagd ga rant te willen staan voor de kosten van 1000 gulden per perceel. Er was nu een schrijven van de PZEM gekomen, waarin werd meege deeld dat een oplossing in voorberei ding is, waarbij de garantie door PZEM, gemeente en provincie gezame- lijk zou worden gedragen. De heer A. Dijk (Vrije Lijst) informeerde bij de voorzitter naar de verdeelsleutel van deze garantie. Hierover kon de burge meester nog niets vertellen, met als gevolg dat de heer Dijk tegen dit prin cipebesluit stemde omdat hij deze op lossing maar een sprong in het duis ter vond. B. en W. deelden nog mee dat een protestbrief zal worden verzon besluit van de P.T.T. een groep Bier- vlietse abonnees in een apart telefoon net in te delen, dat Braakman zal wor den genoemd. B. en W. vonden dit een bijzonder vreemde handelswijze. MIDDELBURG. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de Territoriale Com mandant Zeeland vrijdag een ontvangst gehouden in de Kloostergangen van de Abdij. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten gaven van hun belangstel ling blijk en er heerste een hartelijke en ongedwongen sfeer. in de praktijk den aan de P.T.T. in Breda tegen het zouden worden toegepast. Verkeersexamens Bruinisse BRUINISSE. Burgemeester C. H. van de Linde heeft op het Gemeente huis te Bruinisse de Verkeersdiploma's uitgereikt aan de leerlingen van de beide lagere scholen, die met succes verkeersexamen hebben afgelegd. Dit betrof 59 leerlingen waarvan de vijf beste leerlingen, die met lof ge slaagd zijn, de aantekening „met lof" op hun diploma kregen. Dit waren Ella Biemond, Ella Mol, Henny Pipping, Corrie Kik en Bram Stouten. Behalve het diploma kregen de leer lingen allen het Verkeersinsigne van de Bond voor Veilig Verkeer. De uitreiking gebeffrde in het bijzijn van het personeel van de post Bruinis se van de Rijkspolitie. Burgemeester Van de Linde prees de jongens en meisjes die getoond had den de Verkeersregels te kennen. Hij zouden worden toegepast, hoopte dat ze nu ook In de eerste plaats ls het politiekorps daarvoor niet groot genoeg en in de tweede plaats is een agent geen ba by-sitter. En nou is het ook niet zo, dat als U langs het huis van Uw met vakan tie zijnde kennissen komt een politie agent voor de voordeur ziet zitten met een pannetje eten en een thermpsfles. Ten eerste doet een agent dit niet en ten tweede heeft hij er geen tijd voor. De Hermandad heeft zo haar eigen methoden om een villa of flat te be schermen. De overburen behoeven dus niet voor koffie met koek te zorgen of voor een warme wollen das op z'n tijd. Het politieuniform is afgestemd op de gemiddelde temperatuur jn een bepaald jaargetijde. Wij herinneren ons uit onze Gelder se tijd dat we op 'n goeie dag een brochure in de brievenbus vonden. Die brochure had als titel; „Je moet de kat niet op het spek binden". Dat was een aardig idee, dat geschrift. De com missarissen van politie in Nijmegen, in Arnhem, in Zutphen, in Ede, en gaat U maar door, waren enthousiast: Het publiek hield zich over het alge meen inderdaad aan de door de poli tie gegeven aanwijzingen. Het gevolg was dan ook dat het aantal inbraken in Gelderland in luttele maanden tijds met de helft daalde. 0 Een dergelijk geschrift zon mis schien ook in Vlissingen effect kunnen nebben. Voor een lid van het inbre kersgilde zal het echter geen spekkie naar diens bekkie zijn.... TENTOONSTELLING IN KOEWACHT GEOPEND KOEWACHT. In bijzijn van talrij ke genodigden heeft de burgemeester van Koewacht, de heer G. Dierick. in zijn functie als erevoorzitter van het Streefcverbetertogscoimlté, vrijdag ochtend voor de Lagere Landbouw school de tentoonstelling van de streek verbetering geopend. Hij noemde het een voorrecht een dergelijke belangrij ke tentoonstelling in zijn gemeente te hebben en sprak de hoop uit dat door deze expositie het werk van de streek verbetering in een ruimere belangstel ling zou komen en daardoor ook meer waardering zal vinden. De vijf gemeen ten die de streekverbetering omvat, te weten Koewacht, Ciinge, St.-Jan- steen, Zuiddorpe en Overslag, verke ren in een bevoorrechte positie, aldus de erevoorzitter, en wij hopen, nu de vlasindustrie 'bijna ten gronde is, dat door het werk van de commissie een vlotte omschakeling mogelijk zal zijn. Er bestaat veel kritiek op het werk van de streekverbetering maar deze zal ongetwijfeld verdwijnen, als men deze tentoonstelling bezocht heeft. Vervolgens maakte het gezelschap een rondgang over het tentoonstellings terrein, waarbij op de vele stands des kundigen uitleg gaven over het werk van de verschillende voorlichtingsdien sten. In het patronaat te Koewacht werd de genodigden een klankbeeld ge presenteerd, dat ook op het tentoonstel lingsterrein tijdens de openingsuren te zien is. Het klankbeeld geeft een over zicht van al het werik, dat de streekver betering omvat. Door kleurendia's en gesproken woord krijgt de bezoeker hier een duidelijk beeld van. De heer C. J. Vercauteren, voorzitter van het streefcverbeteringscomité, gaf een kort overzicht van het werk van de commissie. Toen wij twee jaar geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen begonnen ston den wij voor een schier onmogelijke taak, aldus de heer Vercauteren, want voor de bevolking waren onze werk zaamheden potjeslatijn. De streekverbe tering richt zich op intensieve voorlich ting op allerlei gebied, waarvan de agrarisch-sociale wel heit belangrijkste is. Ook de ruilverkaveling in dit gebied is een harde noodzaak, wil men tot een zo goed mogelijk resultaat komen. Nu men bij de bevolking meer begrip vindt, wordt het werk makkelijker uit te voe ren. Groeps- en individuele voorlichting, alsmede demonstraties en voorbeeldbe drijven vonmen de belangrijkste werk methoden. HAAMSTEDE. De eerste excursie door de uitgestrekte bezttingen van en rond het Slot Haamstede is een groot succes geworden. Niet minder dan 70 volwassenen en een 30-tal kinderen ston den woensdag gereed om de tocht te beginnen. Drie begeleiders waren be reid gevonden het een en ander te ver tellen, nl. mevrouw De Bas en de heren M. L. J. Fokker en C. A. Hartog. Al vorens te beginnen sprak de heer Fokker namens de eigenaren van het Slot en namens V.V.V. een kort be groetingswoord. Allereerst werd door de fraaie bossen met zijn vele tiental len meters hoge populieren, iepen en andere majestueuze bosreuzen over een fraai paadje gewandeld. Bij het slot- hek aan de duinrand werd het gebied van de oude „pasenhil" overgestoken om door het witte hek het „Zeepe" te betreden. Hier wisselde het landschap door de af en toe hoge duinen volko men totdat men het bos in het Zeepe bereikt had. Hier werd rond gewan deld om dan via de „Witte Hillen" weer „Burghwaarts" te trekken en met een bocht door het duin het slothek weer te bereiken. Over de lange fraaie slotdreef werd het beginpunt weer be reikt. Iedereen was enthousiast over deze fraaie wandeling. Onderweg werd door de begeleiders zo veel mogelijk tekst en uitleg gegeven over de aanwezige plan tengroei, de vogels met hun geluiden enz. De volgende excursie, zoals aan gegeven op elke woensdag in de voor middag, zal weer met drie begeleiders of zo nodig nog meer, worden uitge voerd. De Bond van Plattelandsvrouwen af deling Krulningen heeft de laatste ver gadering van het seizoen gehouden in Ons Dorpshuis. Mejuffrouw A. W. Bos uit Middelburg van de vereniging Pro Juventute sprak over het werk van de kinderbescherming.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5