Zeeuwse handboogschutters in Duinkerken ingehaald Bedrijfsgeneeskundige dienst van „De Schelde" in nieuw gebouw Toch hoogbouw in het bungalowpark Oostburg Gevoel van onmacht bij aanvaarden hogere ambtenarensalarissen Fruitkweker door trekker gedood Aann.bedrijf de Muynck en Petri De electrische installatie Bedrijfs geneeskundig gebouw „De Schelde" te Vlissingen Zaterdag 30 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Aardappelen Overheidstaak Eervol ontslag DE Griffier van de Zeeuwse Staten, mr. J. M. Pilaar heeft om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd. De heer PUaar was de laatste tyd niet in staat zyn werk uit te oefenen op de wyze, zoals hy dat zelf gewenst vond. Hoewel het hem moeiUjk viel ontslag te vragen heeft hem toch het belang van de provincie zwaarder gewogen dan het eigen belang. OUDSTE IN DEN LANDE IN HAAR SOORT Staatssecretaris Roolvink ontsloot de toegangsdeur „REUZENOOGMAGNEET" GEEN STILSTAND IDEEËNBUS RUMOER OM BROMFIETS P.v.d.A. in Vlissingse raad: Receptie en concert van jubilerend Euphonia, Goes Bejaardentehuis Zuid-Sloe Afscheid van secretaris gemeente Terneuzen STAD 300 JAAR AAN FRANKRIJK Concurrentie van ruim 600 Belgen Goes opgenomen in 3e gemeenteklasse Protestants-Christelijk J~yE laatste tijd zijn wij weer eens ge confronteerd met voedselschaarste. Wie dacht dat dit in onze welvaarts- tijd onbestaanbaar zou zijn, heeft ver keerd gedacht. Tengevolge van een te lage produk- tie of een te groote export, waren de oude aardappelen te vroeg schaars. En dus duur. Talrijke huismoeders hebben met schrik het verloop van de aardappelprijzen gevolgd. In vele ge zinnen moeste^i de meerkosten van de aardappelen worden betaald ten koste van andere nuttige of noodzakelijke uitgaven. En wie dacht dat dit slechts van korte duur zou zijn, is bedrogen uitgekomen. Ook by het op gang ko men van de nieuwe oogst duurt de schaarste voort en blijven de prezen hoog. Hierby mogen we echter niet ver geten dat hier slechts één kant van de medaille wordt getoond. Het is de zijde van de consument. De andere kant is die van de producent. En die ziet er totaal anders uit. De teler verbouwt aardappelen voor eigen risico. Het komt voor dat ten gevolge van abnormale weersomstan digheden, ziekte in het gewas of slechte afzetmogeUjkheden, het pro- dukt beneden de kostprijs moet wor den verkocht. De laatste jaren is dat meermalen voorgekomen. Dan is er niemand die, mét de teler, de schouders onder deze financiële last zet. En terecht. Dat is het telersrisi co. Op het ogenblik is het anders. D« teler die tot het einde toe zyn aardappelen ten verkoop voorradig h»d, heeft een ruime overwinst ge maakt. Eveneens lüj die nu vroege aardappelen op de markt kan bren gen. Consumenten- en producentenbelang lopen niet parallel. j-JET is bekend dat de overheid, als hoedster van het algemeen belang, heeft ingegrepen. Exportbe lemmering en, bij de oude aard appelen prijsbeheersing. In produ centen- en handelarenkring heerst hierover enige ontstemming. Om tweeërlei reden. De producent ziet zich in zyn mo gelijkheden tot het maken van nog meer winst beknot en de handelaar is beducht voor het verlies van zyn positie op de markt. Met name in het buitenland. Vooral de tweede re den zou grote gevolgen kunnen heb ben. Een koopman kan niet onge straft lang van zyn markt wegbUjven. Uet verlies van dit afzetgebied slaat weer terug op de teler, die dan nog maals, vanwege de' verminderde af zetmogeUjkheden, in een later sta dium winstmogeiykheden verloren ziet gaan. Het is duideiyk dat de overheid uiterste voorzichtigheid zal moeten betrachten bij een ingrijpen in de aardappelsituatie, waarin wy thans verkeren. Desondanks menen wy toch dat het tot de taak van de overheid ge rekend moet worden er voor te wa ken dat de voedselvoorziening, dus ook de aardappelvoorziening, niet in het gedrang komt. In tyden van schaarste dient de eigen bevolking eerst te worden voor zien. En uit sociale overwegingen is het van groot belang dat iedereen aardappelen kan kopen. Ook zy die over een kleine beurs beschikken. Gedeputeerde Staten stellen aan Provinciale Staten voor dit ontslag op de meest eervolle wyze te ver lenen met dankbetuiging voor de vele aan de provincie bewezen diensten. Zonder twyfel zuUen de staten over eenkomstig het voorstel van gedepu teerden besluiten. Wy betreuren het dat de heer Pilaar zich genoodzaakt ziet ontslag te vragen voor hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. De griffier der staten is de man achter de schermen. Hij treedt nooit op de voorgrond en de heer PUaar heeft zich ook steeds strikt beperkt tot het vervullen van een functie die, het werk van Gedeputeerde Staten beschouwend, een ondergeschikte leek. Dat is ook inderdaad het geval, maar dat wil niet zeggen dat de grif fier der staten niet een bijzonder be- langrijk ambt vervult. Hy moet de rechterhand van gedeputeerden zyn en de heer PUaar, die in 1951 griffier werd na rèeds van 1929 af in dienst van de provincie gewerkt te hebben, heeft zich voortreffeiyk van zijn taak gekweten. Hy heeft de Zeeuwse be langen op een belangryke post nicdc helpen behartigen in een moeUyke periode, waarby we vooral denken aan de watersnood van februari 1953 en het herstel, dat daarna moest plaats vinden. Vervolgens moest hy mede zijn schouders zetten onder het werk voor de ontwikkeling van Zee land. Met ingang van 1 augustus a.s. zal hy niet meer actief aan dit werk deel nemen. Wij hopen van harte dat hy nog vele jaren de gunstige resultaten mag zien van de besluiten, die hij mede heeft voorbereid. VLISSINGEN. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft gisteren feest gevierd, in, het bijzonder de medische dienst van de onderneming, die de oudste bedrijfs geneeskundige dienst van ons land genoemd kan worden. Het feest vond plaats naar aanleiding van de opening van de nieuwe „verbandkamer" door de staatssecretaris sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. De bewindsman deed dit door de uit handen van het dochtertje van bedrijfsarts J. Stumphius gekregen sleutel te steken in de voordeur van het fraaie medische centrum, dat een ontwerp is van architect ir. N. Luning Prak en waarvan de stichtingskosten ongeveer vier ton bedroegen. De bedrijfsgeneeskundige dienst van ,,De Schelde' ving haar arbeid aan op 1 december 1908. De toenmalige directeur mr. Jan Smit behoorde tot een groep vooruitstrevende fabrieksdi recteuren die brede aandacht schon ken aan de sociale vooruitgang. Op die eerste december ving dr. Staver- man, toen nog een jong Vlissings chi rurg, zijn werkzaamheden in een klein hokje, vlak bij de „scheepjes- brug", aan. Gestreefd werd naar het verlenen van snelle geneeskundige hulp aan ieder personeelslid dat door een ongeval getroffen werd. Teè voren was bij de maatschappij reeds de medische keuring voor nieuw aan genomen personeel verplicht gesteld. Direct na het in werking treden van de dienst bleek al dat men er cura tief alleen niet kwam. Er moest ook een betere beveiliging van de arbeider komen (veiligheidsbrillen, handschoe nen), een betere verzorging van het gebit, werkplaatshygiëne, enz. .Ook bij dit werk drong zich de preventie aan alle kanten op. Hoe nodig het gebruik van veilig heidsbrillen was werd duidelijk in 1908, toen niet minder dan 288 van de ongeveer 1500 werklieden wegens on regelmatigheden aan het gezichtsver mogen behandeld moesten worden. In 1917 werd de dienst uitgebreid met een consulterend oogarts en in november 1942 werd een eigen keurend en controlerend geneesheer aangesteld In 1923 kocht men een zogenaamde „reuzenoogmagneet' aan, de eerste en tot voor kort ok de enige in Zee land. De invoering van 'de ziektewet en het revalidatiewerk, welk in de der tiger jaren ter hand werd genomen, vormden een belangrijke uitbreiding van werkzaamheden. Het gebouw waarin de bedrijfsge neeskundige dienst tot heden beves tigd was dateert uit 1919 en was des tijds een unicum in Nederland. Het nieuwe staat op de plaats van de in de oorlog 1940-1945 grotendeels ver woeste Doopsgezinde kerk. De leiding van de bedrijfsgeneeskundige dienst berust thans bij dokter J. Stumphius, terwijl dr. P. C. Kraan de leiding van de ongevallendienst heeft en dokter M. Scbreuder ais ogarts een dage lijks spreekuur houdt in het gebouw. Als hoofdverbandmeester fungeert de heer H. de Jongh. Voordat de heer Roolvink gisteren tijdens een bijeenkomst in het Schel- dekwartier het woord verkreeg gaf de president-directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, een overzicht van de groei van het bedrijfs-me- disch-centrum. Daarbij merkte hij op dat de vrijwel unieke positie van „De Schelde" in Zeeland dit bedrijf extra verplichtingen op de schouders legt. De bedrijfsgeneeskundige dienst van de Vlissingse onderneming heeft reeds vele medische kontakten met omlig gende bedrijven. De heer Hupkes noemde het nieuwe gebouw „duur" in veel opzichten. Hij besomde dat de kosten van de medische dienst in dit centrum begroot zijn op 3,3 cent per werkuur. Niettemin meende de presi dent-directeur dat weer een extra steen is bijgedragen voor de verbete ring van de atmosfeer in het bedrijf. Staatssecretaris Roolvink zei te heb ben kunnen constateren dat in Vlis singen geen stilstand is opgetreden op het gebied van de bedrijfsgeneeskun de. De dienst is hier geworteld in een ververwijderd verleden, en heeft haar ontstaan dus niet tedanken aan wet telijke verplichtingen. De heer Rool vink herinnerde hierbij aan de ver plichting voor bedrijven van 750 werk nemers en meer om met ingang van 1 september a.s. over een bedrijfsge neeskundige dienst te beschikken. Met nadruk legde de heer Roolvink het accent ook op de met-lichamelijke problemen van de arbeider in de on derneming. De mechanisering gaat voort en er zijn reeds arbeiders die al leen maarop knoppen te drukken heb ben, waardoor hun geestscherpte dreig te worden aangetast. Verheugend noemde de. staatssecretaris de activi teiten die in de laatste decennia in de bedrijven op het gebied van de me dische zorg zijn ontwikkeld. Voorko men is nog altijd beter dan genezen, beklemtoonde hij. Ten slotte wees de heer Roolvink nog op de belangrijkheid van samen werking in het bedrijf, ok vanuit het gezichtspunt van de medische dienst bekeken. De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, stipte o.m. nog aan dat de randgewesten niet achteraan behoeven te komen. „De Schelde" was de eerste met de bedrijfsgeneeskundige dienst, de maat schappij stond ook vooraan met de ideeënbus. Verder voerden nog het woord de heren dr. G. J. Noome namens het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst. de heer v. d. Bom namens twee pensioenfondsen (hij deelde mee dat de beide fondsen een mozaiek van de hand van xnej. Verschoor geschon ken hadden voor de hall), de (heer A. Kuyl namens de ondernemingsraad, dr. P. C. Kraan namens het personeel van de dienst (geschenk in de vorm van draadplastiek van mevr. Messer) Daarna begaf het gezelschap zich naar het nieuwe gebouw om dit te bezichtigen en welk gezelschap in alle opzichten up to date genoemd kan worden. Ten laatste sprak dokter Stumphius in het Scheldekwartier nog een dankwoord. PHILIPPINE. In een boomgaard in de Mosselpolder is de fruitkweker J. Dhooge uit Philippine vrijdagmorgen dood onder zijn trekker aangetroffen. Nadat de technische recherche uit Den Haag een onderzoek had ingesteld, luid de de conclusie dat de heer Dhooge naast de machine staande, de trekker zou hebben gestart waarop deze hem moet hebben overreden. De constructie van de trekker fnaakt dit mogelijk. Een partiëte wijziging van de bebou wingsvoorschriften in het bungalowpark ontmoette van de zijde van de heer J. Barendregt (Gem. Bel.) nogal wat be zwaren. Hij meende dat het karakter van het bungalowpark zal worden aan getast, als er langs de dijk hoogbouw zal worden toegestaan. De burgemees ter meende dat dit niet het geval was, en wees op o.a. Vlissingen waar even eens langs de rand van het bungalow park enige hoogbouw is toegestaan, die zeker niet misstaat. De N.V. P.Z.E.M. richtte zich in een schrijven tot de raad en deelde hierin mede dat de verafgelegen boerderijen voorlopig niet op het electriciteitsnet kunnen worden aangesloten. De heer E. Dekker (Prot. Ghr.) vond dit buitenge woon onredelijk en stelde tevens, dat Nederland in verhouding tot andere lan den- op electriciteitsgebied ver achter komt. Zijn inziens kwam dit o.m. om dat in Nederland de electriciteitsvoor ziening provinciaal geregeld is en an dere landen een landelijke regeling heb ben. Inzake de brandveiligheid van de ge bouwen van de fa. Oosterbaan op het Ledelplein werd opgemerkt, dat ook B. en W. betreuren, dat indertijd toestem ming is gegeven om deze bedrijven daar te vestigen. Nu de gebouwen er een maal staan, kan men er niets aan ver anderen. De brandweerinspectie is om advies gevraagd, en deze acht het op slaan van hooi en stro in de kom van de gemeente minder gewenst. De raad besloot een schrijven over deze kwestie van de bewoners van de Callenfelsstraat voor kennisgeving aan te nemen. De raad ging accoord met de aan koop van de Veerhoekpoldenweg van het Waterschap het Vrije van Sluis. Deze weg is nodig i.v.m. de exploitatie van het bungalowpark. De overdracht van de weg Oostburg-Waterlandkerkje, die gezien het doorgaand karakter van deze weg, die een verbindingsweg is tussen Oostelijk- en Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren, door de provincie in beheer en onderhoud van de gemeenten Oostburg, Waterlandkerkje en IJzendijke wordt 'overgenomen. Bëwoners van het Eenhoornplantsoen hebben zich tot de raad gewend met het verzoek de beplanting van dit in Oostburg zo markante plekje drastisch te beperken en in te snoeien, daar hun bedrijfspanden hierdoor vanaf de Markt bijna onzichtbaar zijn. B. en W. zijn van mening, dat het enige plantsoentje in Oostburg bewaard moet blijven zoals het is. Het is een prach tig plekje, dat veel belangstelling trekt van vreemdelingen-, het is een rust punt voor de burgerij en een prach tige afsluiting van de Markt. Slechts één raadslid stelde voor de grote strui ken te verwijderen, doch de overige raadsleden wilden dit plekje behou den zoals het is. Het adres van de be woners werd dan ook voor kennisge ving aangenomen. Een toegevoegd agendapunt betreffen de de besteding van de riolerings- en bestratingswerken in het bungalowpark bleek aanleiding te zijn tot een besloten zitting. De aanbesteding was n-l. belang rijk hoger dan de raming die 137.650 bedroeg. De bestedingsuitslag was 163.154. De laagste inschrijver was de firma Den Oude uit Biervliet. De heer P. de Vuijst (Gem. Bel.) bracht de kwestie van het pupillentour- nooi van de voetbalclub ter sprake. Hij noemde de gang van zaken hierbij zeer teleurstellend. Het grote veld mocht niet bespeeld worden en voor het oefenter rein kreeg men de beschikking over oude -afgedankte palen, om daar een goal van te maken. Hij noemde in scherpe be woordingen dit een centrumgemeente als Oostburg onwaardig. De heer A. van Terheijden (KVP) bracht het zwembad- plan ter sprake en vroeg of er al schot in komt. De voorzitter deelde mede, dat zolang er geen goedgekeurde gemeente begroting is, men niet door kan werken aan deze plannen. Atv Ledenvergadering Het Groene Kruis GOES. In de algemene ledenver gadering .van de vereniging „Het Groe ne Kruis" afdeling Goes, die donder dagavond in het medisch centrum te Goes werd gehouden, heeft de voorzit ter de heer M. T. Taillie, een wat ne telige krwestie aan de orde moeten stel len. Vorig jaar kreeg de vereniging be richt van de actie „Kruis of Munt", dat men door de verkoop van een groot aantal loten ten bate van deze actie een bromfiets en schonk deze op haar beurt aan de vereniging „Oranje Daar kon men de bromfiets beter ge- bruiken„ Weliswaar betrof 'het hier een zware z.g. snelbrqpmer maar het Oran je Groene Kruis zag kans deze snel- brommer met bijbetaling in te ruilen tegen drie, voor de wijkverpleging ui terst bruikbare solex-bromfietsen. Tot een vergissing in het spel wa-s endat in Goes bestemd was mar voor een Het bleek n.l. dat deze vereniging re actie had verkocht en daarom in he Aan he verzoek van de actie Kruis of rug te geven, kan nu uiteraard niet Voorzitter Taillie had inmiddels in de ze kwestie reeds juridisch advies inge- prov. vereniging Het Groene Kruis con tact zal worden gezocht om uit deze impasse te geraken. De overige agendapunten van deze ledenvergadering, waarbij echter geen enkele lid de moeite had genomen de worden afgewerkt. Het aftredende be stuurslid, de heer W. van Strien, werd bij acclamatie herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. de Reus, bleek, dat het le denaantal in 1961 was gestegen van 2620 tot 2733. Ook het financieel overzicht van penningmeester de heer J. L. v. d, Valk, gaf geen enkele reden tot be- zorgdhei.d Aan contributies werd in 1961 ontvangen een totaal van 7793,50. Het totaal van -de exploitatie rekening beliep een bedrag van 10.553,44 waar bij een batig saldo resulteerde van van 1790,46. Deze gunstige geldelijke positie van de vereniging liet toe, dat een bedrag van 1500 gevoteerd kon worden voor uitbreiding van de maga zijnvoorraad en voor de aanschaf van een derde hoogtezon. Ingezonden mededeling) Het Bedrijfsgeneeskundig gebouw van „DE SCHELDE" te VLISSINGEN werd gebouwd door TELEFOON 01184 - 3790 - VLISSINGEN het van werd veriorgd door WESTENDE MARKT MIDDELBURG WALSTRAAT VLISSINGEN GOES. Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan geeft de Harmonie Eupho nia te Goes zaterdag 7 juli van drie tot vijf uur 's middags een receptie in Ho tel Centraal. In de avonduren zal een jubileumconcert worden gegeven op de markt. De heer M. van Ingen, hoofd der gang van 1 augustus overgeplaatst naar Haarlem, in dezelfde dienst. Revanchetornooi Vlissingen volgend jaar op zaterdag? VLISSINGEN. Het socialis tische lid van de Vlissingse raad, de heer E. de Priester, zei in een gistermiddag gehouden ver gadering dat zijn fractie niet bepaald met onverdeeld genoe gen het voorstel van B. en W. aanamen betreffende de salaris verhogingen voor de gemeente ambtenaren. De salarisverhogin gen vond de heer De Priester te weinig en de totale schaal der salarissen onjuist. Hij vond het noodzakelijk dat vooral de salarissen van de laagst bezol digde functies moesten worden opgetrokken naar een redelijk minimum. De beer De Priester zei dat het dui delijk was dat b. en w. de verhogingen vaststelden conform de opdracht van hogerhand, dus opgelegd door de minister. „Het is dan ook met een ge voel van onmacht dat mijn fractie het voorstel aanvaardt." De heer H. van Rooijen (CH) zei daarop dat de raad niet tegen de ministeriële beslissing had in te gaan en dat deze kwestie op een hoger niveau diende te worden uitge vochten. Het voorstel ter verhoging van de pen siontarieven voor het bejaardentehuis aand e Koudekerksewegd eed de heer F. van Sabben (CH) de opmerking ontlok ken dat het gelijk trekken in deze van gehuwden en ongehuwden een onbillijk heid was. Hij vond dat de gehuwde ouden van dagen toch wat van hun AOW dienden over te houden. Daarop diende de heer De Priester hem van repliek. De verhogingen van de AOW hebben niets te maken met de verhogingen van de ze tarieven, aldus het raadslid. Deze nieuwe tarieven zouden dan met ingang van 1 juni in plaats van 1 januari in gaan, zodat de ouden van dagen inder daad de gelegenheid kregen wat over te houden. Wethouder Ch. J. Gillissen Ver- sehage (pvda) tenslotte zei dat de de wens van de heer Van Sabben niet was te verwezenlijken uit het stellen van normeni n de nieuwe tarieven maar in de AOW zelf. De raad voteerde een bijdrage in de kosten van het revanchetornooi van de voetbalclub Vlissingen. Ir. J. B. Ebling (AR) vroeg, omdat voor dit tornooi in Vlissingen een grote belang stelling was, naar de mogelijkheid de wedstrijden zaterdag in plaats van zondag te houden. Wethouder Gillis sen Verschage zèi dat dit tornooi, dat voor de zesde maal in Vlissingen wordt gehouden, als een verlengstuk van de competitie is te beschouwen en dus op zondag wordt gespeeld. Dit jaar kan het tfouwens niet meer worden verzet, alaus de wc houder. Hij verklaarde zich bereid net het bestuur van de voetbalclub de moge lijkheden te bespreken volgend jaar het tornooi op zaterdag te houden. De heer P. Bikker (CH) sprak tijdens de rondvraag zijn verwondering uit over het feit dat de tweede fase van het sa neringsplan niet in de verkeerscommis- sie was behandeld. Wethouder F, G. Smit (pvda) zei dat wel het basisplan en de eerste fase in de genoemde com missie was behandeld zocht het niet be handelen van de tweede fase in tijdge brek. Op vragen van de heer Bikker naar de beheersvorm van het Zuid-Sloe deelde voorzitter mr. B. Kolff mee dat een onlangs ingestelde commissie voor een onderzoek hiernaar pas met de werkzaamhedeni s begonnen en dat daarom nog niets concreets kon worden verteld. Ook informeerde de heer Bik ker naar de uitbreiding van het bejaar dentehuis, waarop wethouder Gillissen Verschage antwoordde dat gënieentewer- ken dit aan het bekijken was. Tenslotte deelde de voorzitter mee dat de raad in september een excursie zal maken naar het Zuid-Sloe en dat dan tevens de stand van zaken bij de bouw van het nieuwe stadhuis in ogenschouw zal worden genomen. pn PrfiJl epn DUINKERKEN. Bijna 700 tot in de vingertoppen strijdlustige schutters hebben gisteren bezit genomen van de Noordfranse stad Duinkerken. Het leek of de dagen van de zeerover Jean Bart waren teruggekeerd. Strijdbare lieden, gewapend met gespannen boog en pijlkokers op de rug marcheerden door de straten op weg om het fraaie stadhuis stormenderhand te veroveren. De burgers toonden echter geen angst, geen raam was gesloten en geen gil werd gehoord. Het défilé van de schutters was een vrede lievende optocht, een parade .van sportieve plattelanders, afkomstig uit de lage Tanden bij de iee: Ne derland, België en natuurlijk Frankrijk zelf. „Nederland was wel een beetje over dreven. Het Hollandse team een klei ne zestig man bestond uitsluitend uit Zeeuwen van wie het merendeel afkom stig wa.s uit de Zak van Zuid-Beveland en de rest uit Wolfaartsdijk, Nieuw Namen, Axel en Middelburg. De mees te Zeeuwen waren in klederdracht. Niet allemaal: de burgemeesters van Hem- kenszand en Baarland, de heren N. W. Eisen en W. H. van Liere, beiden ver woede liefhebbers van de sport met staande en liggende wip. hadden er de voorkeur aan gegeven in civiel op te treden. Het reisje naar Duinkerken was meer dan zo maar een uitstapje van de le den, van de Bond van Nederlandse (lees Zeeuwse) wipschutters. Neen. de bond had van de Federatie van de Franse bonden de vererende uitnodiging ontvan- wen mee te doen aan een internationa- le wedstrijd staande wip ter gelegen heid van de Tir du Tricentenaire (het feest van het driehonderdjarig bestaan). 300 jaar geleden kwam Duinkerken I namelijk onder Lodewij'k XIV definitief in Frans bezit. Voor de inwoners van deze over de hele wereld bekende stad was dit zaak om er even de vinger bij te leggen. Duinkerken is er bijzon der trots op een Franse gemeente te zijn. Een enorm groot schilderij m de ontvangzaal bewijst dit overduidelijk, de triomfantelijke intocht van de Zon nekoning. Nederige burgers overhandi gen hem de sleutels van de poort van Difontvangst van de Zeeuwen in Du,n- kerken was bijzonder groots. Na aan komst op het sportveld aan de Rue Jean Jaurès stond1 de muziek van bet Stanislascollege uit Popennge gereed. De Zeeuwse volgelingen van Wilhelm Teil viel de eer te beurt als eerste groep te defileren achter de drumband. Vele vaandels gaven de stoet een kleu rig tintje. Omer Steenart uit Kwaden- damme torste het Zeeuwse vaandel en hij deed dit stoer, een schutter waar- dlZo trok de optocht van de leden van de handboogmaatschappijen naar net TERNEUZEN. In de gemeente raadsvergadering van gisteravond werd op hartelijke wijze afscheid genomen van de gemeentesecretaris de heer A. J. Dees die om gezondheidsredenen zijn functie per 1 juli neerlegt. De heer Dees is sinds 1 jainuari 1925 aan de ge meente verhonden. Zijn benoeming tot gemeentesecretaris kreeg hij op 1 au gustus 1946. In zijn afscheidswoord me moreerde de burgemeester H. Rijpstra dat de secretaris met droefheid in het hart afscheid nam en dat men de wens van de heer Dees het afscheid zo sober mogelijk te houden eerbiedigde. ®e bur gemeester bracht dank voor het vele werk door de secretaris verricht. Voor de bevolking was hij eein vraagbaak en menig persoon of instelling kwam tot u om advies in moeilijke zaken en om een luisterend oor aan te treffen en menige goede wenk te ontvangen, aldus de burgemeester. Het afscheid droeg geen definitief ka rakter daar de heer Dees zich in de komende jaren bezig gaat hooiden met werkzaamheden verband houdende met de uitbreiding jder gemeente. Namens B. en W. werd de heer Dees een vul pen aangeboden. Ik hoop dat u deze vulpen nog lange jaren bij uw verdere gemeentelijke werk noogt gebruiken en waar u oo kingeschakeld zult worden bij taxaties verbindt ik daaraan de wens, dat zij altijd dun zal schrijven. Met deze geestige woorden besloot de burge meester zijn dankwoord. Als oudste lid bracht de heer Fijn van Draat namens de raad dank aan .de scheidende gemeentesecretaris. Ook de raad kwam niet met lege handen. Zij boden de heer Dees een grammo foonplaat aan. In zijn dankwoord be kende de heer Dees dat hij tegen dit afscheid heeft opgezien. Dankbaar was hij voor de tijd dat hij de gemeente mocht dienen. De gemeente heeft nu windkracht acht in de rug en ik vind het jammer het schip nu te moeten verlaten, aldus de heer Dees. De tevoren afgewerkte agenda ver meldde o.a. een voorstel van B. en W. tot verkoop van grond gelegen resp. op het industrieterrein ten oosten van het zuidelijke sportpark en in de Serlippens- polder o.a. aan de Shell Nederland verkoopmaatschappij N.V. die in Ter- neuzen een quick-service-,station wil stichten. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard. •Dan was er het voorstel tot het onder hands aanbesteden van de verbin dingsweg Dokweg-Industrieweg. Dit werk dient te worden afgestemd op de aanleg van de verbindingsweg Terneu- zen-Sluiskil. Daarom stelden B. en W. voor dit werk eveneens te gunnen aan het aannemersbedrijf W. J. de Bruyn te Terneuzen. Ook dit voorstel werd zonder stemming aanvaard. Een inge last voorstel tot het verstrekken van een lening van 45.000 aan de school- tandverzorging in Oost Zeeuws vla and-e ren voor de uitbreiding van het instru mentarium en de aanschaf van een tweede dentalcar werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Een com missie van drie raadsleden gecomple teerd door de secretaris stelde een on derzoek in naar de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de ge meenteraad. De commissie stelde de voorzitter voor de nieuwe leden ot de gemeenteraad toe te laten. stadhuis, onderweg toegejuicht en toe gewuifd door een menigte Duinkerke naars. Het was omstreeks het middaguur dat de trommen daverden door de stad aan de kust. Bij de plompe toren ver stilde 'het tromgeroffel omdat de klan ken van een carillon de aandacht eis ten. Terwijl het klokkenspel speelde schaarden de schutters zich in een gro te boog rond het oorlogsmonument on der aan de toren. Toen de laatste tonen van het caril lon waren weggestorven weerklonk de Marseillaise uit de trompetten van het college. Daarna werden onder het snor ren van de televisiecamera's kransen gelegd bij het gedenkteken enwerden enige minuten stilte in acht genomen. Op het stadhuis sprak burgemeester Asseman, later vriendelijkevwoorden aan het adres van de schuttersorganisaties en werden over en. weer geschenken aangeboden. Een fraai cadeau kreeg de burgemeester: een indrukwekkende zagen. bronzen boogschutter, versierd*met plui men in de kleuren van de Franse vlag. De Heer C. Raas uit Ovezande, se cretaris van de Zeeuwse bond, ontving uit handen van de heer Asseman een medaille, herinnerend aan de Tricente naire. In de middaguren ontspon zich op het prachtige maar door de droogte ge teisterde sportterrein een enerverende strijd tussen de bijna 700 schutters die elkaar op vier wapenen bekampten. De Zeeuwen deden het n-iet slecht hoewel zij de grote vogels maar niet konden raken. De Belgen en Fransen die nu meriek veel sterker waren, haalden uiteraard met elkaar veel meer vogels naar beneden, waarbij de Fransen het weer tegen de Belgen moesten afleg gen. Belgen en Fransen gingen in de avonduren nog door maar de Zeeuwse schutters moesten terwille van de tijd hun pijlen in de koker steken. Jam mer omdat dit voor het eerst was dat zij zo'n groot aantal schutters bijeen- GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft van het college van rijksbe middelaars bericht ontvangen dat Goes zal worden opgenomen in de 3e klasse. Vorig jaar heeft het gemeentebestuur stappen ondernomen om tot een her- zienmg in gunstige zin van de indeling der gemeenteklassen te komen. Deze stap is nu met succes bekroond. Zoals in de beschikking is vermeld kunnen partijen bij de betrokken CAO's te zij ner tijd voorstellen indienen tot aan passing in de gemeenteklasse. GOES. Aan het Goese Lyceum zijn de volgende ieerlinge ngeslaagd: M. J. A. Cairdon, Goes; A. P. Gabriëlse. Goes; iEF3®»6' yer«k«: A. M. van Liere, Goes: M. N. van Liere, Goes; N A C Overbeeke; E. J. M Passieux, Goesi A J. Tammuiga, Goes; K. Willemsen Goes. Er werden er geen afgewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3