Begin soms aarzelend Churchill met succes geopereerd GENERAAL SPEIDEL KREEG GELIJK Duizenden Moslems trokken Europese wijk binnen Geldermans.Eindelijk heb ïk hem te pakken INFILTRANTEN GEDOOD IN BUURT VAN MERAUKE BsfMSmj I TOUR DE FRANCE NAAR ZIEKENHUIS V-TEKEN VOL VAN OPTIMISME Burgemeester uit kritiek op Kamerlid De Bilt: Droog Examenopgaven te vroeg bekend PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 30 juni 1962 Moeilijk Experiment Tezamen Conflict bij zuivel opgelost „Ordelijk" Metalen pen Met twee groepjes vuurcontact MAISON VAN WESTEN Schrijvers Stoffenhuis DE MUYNCK Spaarpot voor dienst in Nieuw-Guinea Proces na vertoning van film Prijswinnares stal gemeentekas leeg SUIKER EEN CENT DUURDER IETS WARMER HET WEER OVERAL Directeur. jAty. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nis- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzeti, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503389, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad V,e JAARGANG No. 5090 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— VERBROEDERING IN ORAN ALGIERS. Nauwelijks 36 uur voor het begin van bet referendum waaruit bet zelfstandige Algerije geboren moet worden is in Oran, laatste bolwerk van de O.A.S., de verzoening begon nen tussen Europeanen en arabieren. Vreedzaam, zwaaiend met vlaggen, en zingend hebben dui zenden moslems gistermiddag bezit genomen van de Europese wijk, waarin zij zich sinds maan den niet meer hadden durven vertonen. Aarzelendvoegden zich bier en daar de Europese bewo- Van de ongeveer dertigduizend Fransen die de stad niet zijn ont vlucht in de laatste dagen van de ter reur hebben al zeer velen te kennen gegeven dat zij zullen blijven. Men sen die al plaats hadden geboekt op een schip of in een vliegtuig voor de terugreis naar Frankrijk hebben die boeking ongedaan gemaakt toen zij zagen hoe gedisciplineerd de mo hammedaanse bevolking zich ge droeg nadat de „verzoeningscommis sie" bijeen was geweest. Deze commissie, bestaande uit veer tien mohammedanen en veertien Europeanen, onder wie de bisschop van Oran. had vergaderd in een voortreffelijke sfeer. Na afloop ver broederden zich in het niemandsland tussen wat vroeger de Franse zone en de arabische waren geweest, de twee bevolkingsgroepen en ruimden samen de prikkeldraadversperringen op. De moslems richtten vervolgens een oproep tot de Europeanen waar in zij zeiden; „Wij reiken u de broe derhand. Aarzel niet die aan te ne men. Wij garanderen u volkomen veiligheid." Dat werkelijke verbroedering sommi ge Europeanen moeite kost, bleek gis teren meteen al toen er nieuwe kran sen werden gelegd bij een monumentje dat inderhaast is opgericht voor een door Rü DE GROOD BREST. Na vier jaar heeft een Nederlandse renner we^: een gele trui veroverd: Ab Geldermans zorgde gistermiddag in Brest voor dit bij zonder verheugende feit. Al heel kort na het startsein ontvluchtten een paar renners het peloton. Geldermans was daar niet bij, maar toen eén van aijn naaste concurrenten zich uit de voeten, maakte om een aanval op de gele trui te doen ging hij mee. Het peloton reageerde pas heel laat. De vluchters, waarbij ook Huub Zilverberg was, hadden toen al bijna tien minuten voorsprong. Goed vijf minuten bleven van de voorsprong over, genoeg voor Geldermans om, al werd hij in de eindsprint vijfde, de gele trui van zijn ploeggenoot Altig over te nemen. Hoe blij hij met zijn trui w$s? „Ik kan u niet ver-, tellen hoe gelukkig ik ben. Daar heb ik van het begin van deze Tour al naar verlangd en eindelijk, eindelijk heb ik hem te pakken." Nerveus plukte Gelder mans aan zijn nieuwe, gele trui. Het was alles zo be grijpelijk. Hij kwam in zijn eerste Tour, in 1960, dicht bij de gele trui die hem echter ont snapte en hij arriveerde als twaalfde in Parijs. Het vorige jaar viel hij in de afdeling van de Col de la Schlucht en eindigde de zesde etap pe van die Tour in het ziekenhuis te Belfort. Nu draagt hij aan het eind van de zesde etappe van zijn derde Tour de gele trui. „Ik had het geen ogenblik verwacht. Ze ker, Anquetil vroeg mij de Faema's achterna te gaan en toen Hoeve- naers vertfök had ik een dubbele aanleiding om mee te gaan. Ik dacht, dat zij, zoals gis teren, weer achter ons aan zouden komen en dat de hele jacht maar enkele tientallen kilo meters zou duren. Ik kreeg pas in de gaten, dat ik een kans had op de gele trui toen ik na de eerste ravitaillering hoorde, dat wij al meer dan vijf minuten weg waren en toen zag ik, dat de Faema's alles deden om weg te blijven en daarbij stevig geholpen werden door de ploeg van Darrigade. Zelf behoefde ik daar om niet al te veel te doen. Iets wat ik trouwens ook niet had mogen doen, omdat mijn ploegmaat Altig de gele trui bezat. Het hele geval is dus meer een kwestie van toeval geweest, een slimmigheidje van Anquetil, omdat wij daarmee de trui m de ploeg bewaren." ..Ben je van plan de trui te ver dedigen?" „Daar kan ik geen ja en neen op zeggen. Ik ben nu eenmaal lid van de ploeg van Anquetil en hij heeft het voor het zeggen. Natuurlijk kan ik proberen de trui te verdedigen als ik daarmee de ploeg geen schade berok ken. Maar ik denk, dat wij wel zullen blijven rijden zoals wij. dit tot nu toe met Altig hebben gedaan en dan zullen wij wel zien wat het wordt." doodgeschoten lid,van de O.A.S. Maar de laatste actieve leden van het Ge heime leger verdwijnen in snel tempo uit de stad en men mag aannemen dat dit soort manifestaties, dat weinig be vorderlijk is voor de vrede, spoedig tot het verleden zal behoren. Een handjevol leden van de O.A.S. moet zich nog in Oran bevinden. Af en toe hoort men schoten waarvoor nie mand een verklaring weet. Eergister avond nog zijn twee moslems doodge schoten. De autoriteiten hebben echter zoveel vertrouwen in de terugkeer van orde en rust dat zij met ingang van za terdagavond het nachtelijk uitgangsver bod geheel hebben ingetrokken. Dat houdt vermoedelijk ook verband met een op het eerste gezicht niet on gevaarlijk experiment van de verzoe ningscommissie. Zij wil namelijk zater dagavond, aan de vooravond dus van het referendum, een massale bijeen komst in de openlucht houden van moslems en Europeanen om de ver broedering te bezegelen. Er wordt ook al gesproken over een voetbalwedstrijd tussen elftallen van de twee groepen. De schade die de O.A.S. in haar laat ste stuiptrekkingen heeft aangericht in Oran is verschrikkelijk. Bijna alle open- bare gebouwen zijn zwaar beschadigd. Er zijn weer wat telefoonlijnen her steld, maar de meeste verbindingen moeten nog door het leger in stand worden gehouden. In de haven stijgen vette rookwolken op uit het tankpark dat de O.A.S. in brand heeft gestoken en in de stad zelf woeden nog kleine branden in woonhuizen waarvan de bewoners zijn gevlucht. Ab Geldermans ontving in Brest, nadat hij de gele trui in de Tour had veroverd, ook nog een ovenvinningskus van een plaatselijke schone, die uilver koren was om de drager van het leiders- tricot mede te huldigen. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Een dreigen de staking in de Friese zuivelin dustrie lijkt van de baan. Hel con flict tussen de Bond van coöperatie ve zuivelfabrieken in Friesland en de Algemene Nederlandse agrari sche bedrijfsbond (Anab) is na vier besprekingen bij elkaar 28 uur tot een oplossing gebracht. De Anab eiste een nabetaling van negen procent op een prestatiebelo ning die zou worden ingevoerd. Toen overeenstemming niet mogelijk bleek, heeft men de hulp ingeroepen van de beide voorzitters van de Stichting van den Arbeid, ir. E. H. Kruyff en drs. D. Roemers. De zuivelindustrie heeft nu een nabetaling van zeven procent toegezegd. Het systeem van beloning naar pres tatie zal nu zo spoedig mogelijk wor den ingevoerd. President Kennedy en zijn echtgeno te zijn gisteravond in Mexico aange komen voor een officieel bezoek van twee dagen aan de Mexicaanse hoofd stad. (Ingezonden mededeling) j bent altijd welkom bij Susini, de jeugdige theoreticus van de O.A.S. en vermoedelijk de hoogste gezagsdrager van het Geheime leger die in Algerije is achtergebleven, heeft zich gisteren in een clandestiene uit zending tot de Europeanen gewend om hen op te wekken, vooral hun stem uit te brengen in het referendum van zon dag. Hij zei; „Wij moeten dit land op bouwen tezamen met degenen die ons de hand hebben gereikt. Stemt daarom voor een Algerije van moed, voorspoed en broederschap!" Te midden van geruchten over grote onenigheid onder de leden van de voor lopige Algerijnse regering, nu nog ze telend in Tunis, heeft premier Ben Khedda zich gisteravond tot de Alge rijnen gewend in een rede over het referendum en de komende onafhanke lijkheid. Hij kondigde aan dat de Al gerijnse regering binnen enkele dagen haar zetel naar Algerijns grondgebied zal verplaatsen. „De moeilijke periode van overgang", zo zei hij, „loopt nu ten einde. Dat gebeurt onder omstandighe den die de sombere verwachtingen lo genstraffen van de kolonialisten, de fascisten en van hen die hebben gewed op verdeeldheid onder de Algerijnen." „Ik ben er zeker van", zei hij" verder, „dat de Algerijnen ordelijk en gedis ciplineerd de onafhankelijkheid zullen aanvaarden op een wijze die opnieuw de bewondering van de gehele wereld zal afdwingen en die de angst die nog bestaat bij de Franse Algerijnen, geheel zal doen verdwijnen." Zondag gaat. zoals gezegd, het gehele Algerijnse volk naar de stembus om zich uit te spreken over zijn toekomst. Op pagina 3 leest u wat dit referen dum inhoudt. Lachend en volkomen op zijn gemak bedankte de 87-jarige sir Winston Churchill gisteren met een armzwaai voor de geweldige belangstelling die hein ten deel viel toen hij uit Monte Carlo in Londen terugkeerde. Enkele uren later werd hij opnieuw aan zijn gebioken dijbeen geopereerd en met volledig succes. Eigen telefoto) Van onze correspondent LONDEN Sir Winston Chur chill heeft gisteravond met goed succes een operatie doorstaan die nodig was door de fractuur die hij heeft opgelopien aan zijn dijbeen. De toestand van de 87-jarige Britse oud-premier werd na de operatie bevredigend genoemd. De ingreep is verricht in het Londense Midd lesex Hospital, waar Churchill gis termiddag werd opgenomen. Churchill brak zijn dijbeen donder dagochtend vroeg toen hij in zijn hotel kamer in Morrte Carlo uit bed wilde stappen. Hij was juist dinsdag aan de Rivièra aangekomen voor een zomer vakantie. In Mor*te Carlo was de breuk voorlopig gezet om het de bejaarde staatsman mogelijk te maken de reis naar huis in een gipsverband te maken. Kort nadat hij gistermiddag in het ziekenhuis in Londen was gearriveerd, werd bekendgemaakt dat een operatie noodzakelijk was om de breuk volledig te zetten. Het werd een ingreep van een kleine twee uur, tijdens welke een meta len pen in het dijbeen werd aangebracht. De operatie begon kort na zes uur. Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes ntlf A Ulllf voor jong en oud! BEVAHUIS keUze regen- en winterjassen Bij ons lage prijzen L. Vorststraat 64 GOES HOOGZOMER AANBIEDING met ongekende koopjes COUPONS - COUPONS in de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5314 HOLLANDIA Op twee plaatsen in de buurt van Merauke hebben Nederlandse patrouilles donderdag vuurcontact gehad met Indonesische parachutisten. Enige infiltranten werden gedood of gewond en één Indonesiër werd gevangen geno men. Aan Nederlandse kant werden geen verliezen geleden. De Indonesiërs hebben zich in het gebied rondom Merauke nog niet tot grotere groepen kunnen vereni gen. De groepen waarmee de Ne derlanders vuurcontact hebben ge had, waren tien tot dertien man sterk. Geen gevaar Schóut-bij-nacht Reeser heeft gis teren verklaard dat Merauke geen gevaar loopt. Hij gelooft niet dat de Indonesische para's opdracht hadden Mprauke te veroveren. „Zijzijn rondom die plaats afgeworpen om zo lang mogelijk last té veroorza ken. En zij geven inderdaad een hoop last", aldus de commandant van de strijdkrachten. Gevangenen De gevangenis Tanah Merah aan de bovenloop van de river de Di- goel zal worden opgeheven. De twee honderd gevangenen gewone mis dadigers, politieke gevangenen en infiltranten zullen worden over gebracht naar andere gevangenissen aan de zuidkust van Nieuw-Guinea en naar een nog te bouwen kamp bij Hollandia, dat speciaal voor in filtranten zal worden ingericht. Als reden voor die maatregel wordt genoemd de toenemende moeilijkheden met de aanvoer van voorraden en uitrusting. De scheeps ruimten moeten voor andere doel einden worden gebruikt. De gevan genis Tanah Merah, wat rode aarde betekent, ligt hemelsbreed driehon derd kilometer van de kust. Behalve per vliegtuig is zij slechts te berei ken per boot, een afstand van 450 kilometer. In het begin van deze week zijn al tien gevangenen per vliegtuig naar Merauke gebracht. Ook zijn politieversterkingen naar Tanah Merah gezonden. De gehele dag stroomden gisteren telegrammen en bloemen binnen in Churchills Londense woning en in het ziekenhuis waar hij nu ligt. Zijn vrouw kwam met hem mee naar het ziekenhuis; zij was zo moe en uitgeput door alle emoties, dat men haar in een kamer naast haar man wat liet rusten. Toen zij de patiënt na de operatie had nezocht en met een opgewekt gezicht het zie kenhuis verliet, vroeg men haar hoe het met Sir Winston ging. Kunt u dat niet raden? antwoordde Lady Churchill. Ze lachte dankbaar en wuifde met een handschoen. Ware het niet voor zo'n onprettige reden, men zou sir Winstons terugkomst inLonden gisteren bijna, triomfantelijk noemen. Er was uitzonderlijk veel be langstelling, eerst op London Airport waar hij aankwam met de Comet van de R.A.F. die speciaal ter beschikking was gesteld om hem uit Nice te halen en later weer bij het Middlesex Hospital in Londen waar hij wordt verpleegd. Daar stonden zeker vijfhonderd mensen hem op te wachten. De bejaarde patiënt droeg een groene pyjama toen hij op een brancard door een vorkheftruck uit de Comet werd ge tild. Weldra gaf de oude vechtjas voor de vele tientallen journalisten en came ramannen en alle andere belangstellen den zijn bekende V-teken. Onderweg van Nice naar Londen praatte Churchill opgewekt met de dok ters en verpleegsters, hij las een paar kranten en dronk een slappe whisky soda. Nu en dan doezelde de patiënt wat weg. Dat Churchill nog altijd een heel bij zondere plaats inneemt ih de harten vin de Britten, bleek wel heel duidelijk toen hij het ziekenhuis in Londen werd bin nengedragen. Er klonk een hartelijke ovatie op good old Winnie, riep men hem toe. Churchill dankte met een brede lach en een opgewekte zwaai van zijn hand. GORINCHEM Mr. L. J. R. Rid der van Rappard, burgemeester van Gorinchem, heeft gisteravond in de raad kritiek geoefend op het Twee de-Kamerlid J. H. Scheps, die vra gen aan minister Toxopeus had ge steld over opmerkingen van de burgemeester over de socialisten in de gemeenteraad. De burgemeester zei dat het Ka» 'meylid is afgegaan op minder juiste verslagen en niet de moeite heeft genomen zijn vragen te baseren op wat in werkelijkheid is gezegd. Het getuigt voor een Kamerlid van wei nig verantwoordelijkheidsgevoel, in dien hij, aldus mr. Ridder van Rap pard, meent te kunnen overgaan tot een publieke ingebrekestelling van een magistraat zonder dat hij zich vooraf behoorlijk van de juiste toedracht op de hoogte heeft gesteld. Ik blijf van mening dat hij die dit al dan niet bewust verzuimt niet die zorgvuldigheid welke hem past je gens een burgemeester, in acht heeft genomen, zo zei de burgemeester. In een boomgaard in de Mosselpolder is- gisteren de fruitkweker J. Dhooge door zijn eigen trekker overreden. Hij was op slag dood. Hij moet de trekker, naast zijn machine staande, hebben ge start, waarna hij zijn evenwicht heeft verloren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het ministerie van defensie maakt een spaarpotje voor dienstplichtige militairen van de Ko ninklijke Land- en Luchtmacht, die in Nieuw-Guinea dienstdoen. Dienstplich tige soldaten krijgen bij terugkeer in Nederland dertig gulden voor iedere maand die zij in Nieuw-Guinea hebben doorgebracht. De verblijfstoelage van soldaten in Nieuw-Guinea bedraagt 101 gulden per maand. Bovendien ontvangen zij voor bijzondere diensten, zoals patrouille diensten, een ontberingstoelage van 1,50 gulden per dag. Van onze correspondent LONDEN. Een Londense rechter is van mening dat er geen enkele grond is voor de uitzonderlijk ernstige aantij gingen aan het adres van de Westduit- se generaal Hans Speidel in een film, genaamd Operatie Teutoons zwaard". Speidel is opperbevelhebber van de Na- vo-strijdkrachten in centraal Europa. Speidel had een proces wegens smaad Van onze correspondent EINDHOVEN Een rijke boe- renweduwe uit St. Oedenrode, die bekend stond om haar fraaie voor tuin' en daarvoor al eens door de Boerenbond bekroond is, heeft toe gegeven, dat zij in twee reizen vijf honderd plantjes uit de gemeente kwekerij heeft gestolen. Je beloofde me een complete uitrus ting.Nouwaar is het paard? DEN HAAG. De prijs van de suiker zal met één cent per kilo wor den verhoogd. Nu betaalt men nog 97 cent per kilo. Zodra de oude oogst voor 465.000 ton gegarandeerd ver bruikt zal zijn, wordt de verhoging van kracht. Mr. V. G. M. Marijnen, de minister van landbouw, heeft de prijs af fabriek voor de nieuwe oogst vastgesteld op 62,20 per honderd kilo witte suiker (exclusief de accijns en de omzetbelas ting). Deze prijsgarantie geldt even als vorig jaar voor 465.000 ton. Het besluit van de minister betekent een verhoging van één gulden per honderd kilo. Deze verhoging zal nu door berekend worden. aanhangig gemaakt tegen de directie van de fUmöh.dernemifig die de film waarin hij in zo'n kwaad daglicht werd gesteld in Engeland liet vertonen. „Medeplichtig" In deze film wordt gezegd dat gene raal Speidel medeplichtig was aan de moord op ex- koning Alexander van Zuidslavië en de Franse minister van buitenlandse zaken Barthou die in 1935 in Marseille werd gepleegd. Bovendien aldus de film, heeft Speidel de Duitse] veldmaarschalk Rommel na de twintig ste juli 1944 toen de laatste aanslag op Adolf Hitler werd gepleegd aan de nazi's verraden. De thans 64-jarige Westduitse leger leider diende destijds onder Rommel als chef van diens staf aan het westelijk front. Op bevel van Himmler werd Spei del in 1944 gearresteerd; na het einde van de oorlog stelde men hem in vrij heid. De betrokken filmonderneming stond de copieën van de gewraakte film af - Speidel zag er van af schadevergoeding te eisen, nadat de aangeklaagden spijt hadden betuigd over het vertonen van de film. Zij boden hun verontschuldigingen aan. Daarmee vond de verdediger van de generaal dat Speidel in voldoende mate genoegdoening had gekregen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Plaatselijk op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Meest matige wind tussen noord en west. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Ik houd het hoofd tenminste warm. 1 jüli: zon op 4.23, onder 21.03; maan op 4.08, onder 20.27. 2 juli: zon op 4.24, onder 21.03; maan op 4.59, onder 21.19. De temperatuur is de eerste zomermaand ver onder de nor male waarde gebleven. De zon kon daarbij soms niet eens de mondjesmaat bereiken. Giste ren is in Eelde en in IJfmuiden de temperatuur niet hoger ge weest dan dertien graden, in het zuidoosten van het land werd zestien graden bereikt. Een verkeerde ligging van het gebied van hoge 'druk is de oor zaak van het koude weer. Dat bevindt zich nog steeds boven de oceaan ten westen van de Britse eilanden. Het zou boven het vasteland moeten liggen om ons zomerweer te brengen. De koude laag is niet meer dan twee kilometer dik. Tegen de bovenste grens ervan bevinden zich de wolken waaruit gister avond nog plaatselijk een licht buitje viel. Een rug van hoge druk, die vandaag over ons land zal trekken, zal mogelijk de opkla ringen wat veelvuldiger en de temperatuur wat hoger doen zijn. Maar het gebied van hoge druk blijft op zijn plaats. Het is daardoor een lelijke sta in de weg voor warmer weer. Helsinki h.fcew. WNW 18 O Stockh. regen N 14 28 Oslo l.bew. ozo 21 0 Kopenh. h.bew. NW 18 O Londen zw.bew. NO 12 1 A'dam zw.bew. NNW 16 0 Brussel zw.bew. NNW 17 0 Luxemb. zw.bew. N 16 0 Parijs zw.bew. NO 18 0 Bordeaux ónbew. NNO 26 0 Grenoble l.bew. NW 25 0 Nice onbew. OZO 24 0 Berlijn geh.bew. w 15 0,1 Frankfurt h.bew. N 17 0 München zw.bew. wzw 16 1 Zürich regen NO 20 9.1 Genève h.bew. NNO 22 0 Locarno zw.bew. stil 25 0 Wenen zw.bew. W 19 0 Innsbr. h.bew. O 17 0 Belgrado onbew. NO 24 0 Athene onbew. NNW 33 O Rome zw.bew. WZW 27 0 Ajaccio onbew. zw 25 0 Madrid zw.bew. w 32 0 Mallorca zw.bew. z 27 0 Lissabon l.bew. w 24 0 HENGELO Enkele leerlingen van de uitgebreide technische school in Hengelo hebben een aantal exa menopgaven in handen gekregen. De directie van de school heeft dat nog voor het examen ontdekt. De leerlingen zijn inmiddels van het examen uitgesloten en van school gestuurd. (Ingezonden mededelingen) BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN) sinds 1893 GOES EN MIDDELBUBG

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1