Op weg van Merauke naar Biak STRIJD IN DE BOKKESPRONGEN IN DE ZAAK-FIBAG TOUR Oorlogsverklaring piratenzenders aan Vopo's over zone mogen niet schieten VLUCHTELINGEN RIJ VEIE DUIZENDEN IN SPAANSE HAVENS Familie van zeven inzittenden op de hoogte gesteld Pas uit V.S. gevluchte spion in Israël gevat Parachutist bij Merauke gevangen Gemeente niet aansprakelijk Weer telegram naar Soekarno De Bilt: Koud Minister Strauss zal door vergissing nog maandenlang in opspraak zijn PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Halverwege Weinig bekend Poging bewaarder te mishandelen IN ONTWERP-CONVENTIE DEBAT OVER BIDAULT UITGESTELD RUSSISCHE DRUK OP OOST-DUITSERS Rust in Algerije duurt voort LAATSTE NIEUWS Generaal verongelukt Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. 'Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100690*1. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs S 0,62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5089 Vrijdag 29 juni 1962 DAKOTA VERMIST IN NW-GUINEA Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. In Nieuw- Guinea wordt sinds gistermid dag vier uur plaatselijke tijd een Nederlandse Dakota met zeven inzittenden vermist. Het is een toestel van de Konink lijke luchtmacht. Het vliegtuig heeft vijf bemannings leden aan boord: eerste luitenant J. N. Bieger uit Rijswijk, eerste bestuurder, sergeant eerste klasse J. W. A. Bro- chard uit Rijswijk, tweede bestuurder, adjudant onderofficier F. H. T. Rudolph uit Rijswijk. boordmecano, sergeant majoor J. Akkerman uit Rijswijk, tele grafist, dienstplichtig soldaat D. de Klerk uit Zwijndrecht. De twee andere inzittenden zijn de vrouw van luitenant ter zee (arts) tweede klasse oudste categorie A. D. J. Verburg en haar baby, die de vlucht als passagiers meemaakten. Luitenant Verburg dient op Nieuw-Guinea en woont daar ook. De Dakota was op weg van Merau-. ke naar Biak. Ongeveer halverwege de route heeft het vliegtuig zich nog ge meld. Dat was om ongeveer negen uur gistermorgen, Nederlandse tijd. Daarna is niets meer van de machine verno men. Het vliegtuig is van het type Dakota C 47. Het kan 29 man vervoeren. Het vermiste toestel maakt deel uit van een groep Dakota's die ongeveer twee jaar geleden naar Nieuw-Guinea werd ge stuurd om daar de mogelijkheden voor het vervoeren van goederen en mensen uit te breiden. Voor die tijd hebben de toestellen dienst gedaan op het vliegveld Ypen- burg. Zij maakten toen deel uit van het transportcommando in Nederland. Bij de Koninklijke luchtmacht in Den Haag was gisteravond nog niets be kend over de omstandigheden, waaron der het toestel zoek is geraakt. Aange nomen wordt, dat de Dakota voorraden of versterkingen van de standplaats Biak naar Merauke heeft gebracht (in de buurt van Merauke is kortgeleden een groep Indonesische parachutisten geland) en nu leeg terugvloog naar de basis. Mevrouw Verburg en haar kind je zou het dan als passagiers hebben meegenomen. De Dakota's worden op Nieuw-Guinea alleen gebruikt voor het vervoeren van mensen en goederen en Lebben geen gevechtstaak. Van onze correspondent BONN Een onbegrijpelijke en bijna lachwekkende vergissing van een ervaren vertegen woordiger van de grootste Westduitse regeringspartij, de C.D.U., heeft er gisteren in de Bondsdag toe geleid dat de minister van defensie Strauss opnieuw maandenlang zal moeten lijden onder de affaire Fibag. Bovendien is nu de tegenstelling over deze affaire tussen de coalitiepartners in het kabinet-Adenauer extra verscherpt. SAINT-MALO Gisteren barst te voor de eerste maal de grote strijd los in de Ronde van Frank rijk. Op de slagvelden van Nor- mandië werd de gehele dag verbit terd gevochten. Tot deze gevech ten had de Nederlander Enthoven het sein gegeven. Hoe verbitterd de gevechten ook waren, hoe hoog het tempo de gehele dag ook bleef opnieuw werd het ge middelde van veertig kilometer ruim gepasseerd, wéér met tegenwind deze eerste strijd leverde geen enkele beslissing op. Een peloton van 135 man presenteer de zich aan de poorten van het sta dion te Saint-Malo, waar de Belg Daems de sprint won en Maliepaard, als beste Nederlander, op de achtste plaats terecht kwam. Alle Nederlanders bevonden zich in dit peloton op zeer redelijke plaatsen. In deze etappe hebben de Nederlan ders zich voor de eerste maal kunnen laten zien en op een zeker ogenblik was Piet van Est zelfs op weg naar de gele trui. In het voortdurend krachtige strijdgewoel werd deze opmars jammer genoeg gestuit. Tegen het einde waagde Geldermans tot twee maal toe zijn kans, zonder succes. Met uitzondering van Maliepaard en Enthoven, die een kleine winst boek ten, handhaafden alle Nederlanders hun posities. Zie verder pag. 9 JAAR VOOR GEDETINEERDE Van onze correspondent BREDA. Voor een poging tot zwa re mishandeling heeft de Bredase rechtbank gisteren* de meubelmaker L. H. veroordeeld tot een jaar gevangems- straf. De officier van justitie had de zelfde straf geëist. De meubelmaker, die ter beschikking van de regering was gesteld, zit nog een vroegere straf uit in de strafgevangenis in Scheve- ningen. De veroordeelde zat vorig jaar in de Bredase koepelgevangenis. Op 10 juli kreeg hij met een bewaarder ruzie over een vogeltje dat vrij in zijn cel rondvloog. Het dreigde door de open staande deui te ontsnappen, toen de bewaarder de cel binnenstapte. De meubelmaker werd woedend. Op de eerste ring van de gevangenis ont stond een gevecht. Daarbij zou de ge vangene hebben getracht de bewaarder over het hek naar beneden te werpen. Van onze correspondent STRAATSBURG. De Raad van Europa heeft de oorlog verklaard aan de illegale .commerciële radio zenders. Hij heeft gisteren met al gemene stemmen een ontwerp-cón- ventie aanvaard, die door een groep deskundigen was voorbereid. De conventie is zeer rigoureus. Niet alleen wordt het zenden op volle zee of uit de lucht van zulke zenders strafbaar gesteld, maar ook alle medewerking. Het opne men van uitzendingen, het commer cieel begunstigen en zelfs het leve ren van materiaal is verboden. Prof. mr. G. H. Chr. Bodenhausen, buitengewoon hoogleraar in het recht Geëvacueerden mogen terug TUTOLLANDIA (ANP) Voor het eerst sinds de infiltratie bij Merauke is in dit gebied een Indo nesische parachutist gevangen ge nomen. Een politie-patrouille, die werd gesteund door Nederlandse militairen, heeft de man gevonden in de kampong Madelema aan de Koemberivier. De bevolking van de kampong had de patrouille gewaar schuwd. De Nederlandse militairen in het gebied rondom Merauke vorderen langzaam, omdat het terrein gedeelte lijk onder water staat. Er worden op gezette tijden luchtverkenningen uit gevoerd. In Teminaboean is gisteren de uit zonderingstoestand opgeheven. De zui veringsactie is hier vrijwel voltooid. Er dwalen nog slechts enkele ver spreide parachutisten rond. Het gouvernement wil zich officieel met tegen terugkeer van de geëva cueerde vrouwen en kinderen verzet ten. Het heeft echter een beroep op de geëvacueerden gedaan „nog wat geduld te oefenen tot zich een gunsti ger tijdstip voordoet". Papoea gedood Op het schiereiland Onin hebben In donesische parachutisten een Papoea zonder vorm van proces gedood. Een tweede Papoea kon, hoewel hij ge wond was. ontsnappen. Nederlandse patrouilles hebben gisternacht op het schiereiland Onin twee infiltranten ge vangen genomen. Het persbureau United Press Inter national meldt uit Hollandia, dat zes weken geleden tachtig Indonesische parachutisten zouden zijn geland in Wandamman, ten zuiden van de Geel- vinkibaai. Een politie-patrouille heeft in die buurt een infiltrant met een ge broken been gevonden, waardoor de zaak is uitgelekt. De pro-Indonesische bevolking had niets gemeld. Van de kant van het gouvernement was overigens geeri be vestiging van deze berichten te krij gen. PARIJS (Reuter) De Franse Na tionale vergadering zal op vijf juli een debat houden over opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van ex-premier Georges Bidault. De regering, die aanvankelijk om een debat op 28 juni had verzocht, heeft een door Franse parlementsleden ingediend verzoek aanvaard om het tot vijf juli uit te stellen. van de intellectuele eigendom aan de universiteit van Utrecht, die voorzit ter is van de werkgroep van deskun digen, verklaarde dat het doorvoeren van de conventie practisch het einde betekent van zenders als de Veronica voor de Nederlandse kust en de sta tions die in de Scandinavische wateren opereren. Klachten De commissie heeft haar ontwerp- conventie met grote spoed opgesteld omdat de „piratenzenders" nog tot ver buiten het door hen beoogde zend- bereik het radioverkeer ontwrichten. Over de Veronica werden zelfs vanuit de Scandinavische landen klachten bij de commissie ingediend. De strenge wetgeving tegen de clandestiene zenders waartoe men in Zweden is overgegaan, heeft min of meer model gestaan voor het Europe se onitwerp-conventie. die gisteren in Straatsburg is aangenomen. Ook in België is een wetsontwerp van soortgelijke strekking ingediend. Hiermee 'wil men voorkomen dat de particuliere regionale radio-uitzendin gen van voor de oorlog op commer ciële basis worden hervat. Zoals wij hebben bericht bereidt de eigenaar van de vooroorlogse zender Radio Kerske, de heer Van Caluwe, een commercieel station voor. In ons land zal de bestaande, on voldoende, wetgeving volgens prof. Bodenhausen bij de nieuwe Europese conventie moeten worden aangepast. Televisie De nieuwe conventie richt zich ook tegen illegaal televisieverkeer. Boven dien heeft men bij voorbaat voorko men dat een zender als de Veroni ca door het verwijderen van de scheepsmotor niet onder de definities van de conventie zou vallen. In de conventie is namelijk ook het woord „vlot" opgenomen. De conventie treedt in werking zo dra drie landen haar zullen hebben ondertekend. In sommige landen zal dan nog ratificatie door het parle ment noodzakelijk zijn. In beginsel staat toetreding tot de conventie van de zestien landen van de Raad van Europa open voor alle 117 staten, die de conventie voor de telecommunicatie van Genève hebben ondertekend. De Bondsdag, de Tweede Kamer in Bonn, heeft namelijk met 226 tegen 224 stemmen besloten het rapport van de parlementaire enquêtecommissie niet als een streep onder deze zaak te be schouwen, maar het terug te zenden naar deze commissie. De „Fibag-commissie" van de Bonds dag bestaat uit arie leden van de C.D.Ü.C.S.U., waartoe Strauss be hoort, één van de kleine regeringspar tij de F.D.P. en drie van de socialisti sche oppositiepartij S.P.D. Zij had tot taak te onderzoeken of de minister van defensie vzich incorrect had gedragen bij het verlenen van de opdracht ter waarde van driehonderdmiljoen mark aan een niet-volwaardige architect en diens aannemingsmaatschappij Fibag tot de bouw van huizen voor het Ame rikaanse leger in Duitsland. VRIJGESPROKEN Na maandenlang touwtrekken stelde de meerderheid van de commissie, te weten de vier leden van de regerings partijen, een rapport op, waarin Strauss als het ware werd „vrijgesproken". Wel verweet men hem, op vriendelijke wijze, dat hij voor bedoelde architect een al te goed woordje bij een Ameri kaanse minister had gedaan en ook dat hij al te bereidwillig een in een kwade reuk staande uitgever inlichtingen had verstrekt en de oppositie al te onnauw keurig informaties over dit alles had gegeven. Dat nam de S.P.D. niet. Haar drie leden in de commissie zetten hun hand tekening niet onder het rapport. De S.P.D. diende in de Bondsdag een voor stel in om het rapport niet te aanvaar den maar terug te zenden naar de com missie voor nader onderzoek en het ho ren van nieuwe getuigen. Tot ieders verbazing sloot de F.D.P., hoewel toch regeringspartner van de partij van Strauss, zich daarbij ter elf der ure aan. Zij wilde kennelijk Strauss een veeg uit de pan geven en de socia listen, die zich opwierpen als bestrijders van alle corruptie, enig gras voor de voeten wegmaaien. In de coalitie van C.D.U., C.S.U. en F.D.P. kwam het hierover uiteraard tot spanningen. Er werd gesproken over een crisis* in het kabinet. Strauss zou al met zijn portefeuille rammelen. En kele prominente leiders van de F.D.P. verschenen gistermorgen niet in de Bondsdag toen het op stemming aan kwam over het voorstel van de S.P.D. om het rapport terug te sturen naar de Fibagcommissie. Dat stemmen deed de regeringscoalitie en Strauss compleet de das om, dank zij een onbegrijpelijke vergissing. Stemmen geschiedt in de Bondsdag soms met de zg. Hammelsprung. De Bondsdagleden maken daarbij als het ware een bokkesprong, waarbij zij eerst uit de zaal „springen" om er direct daarna door een van de twee deuren de ja-deur en de neen-deur weer in terug te komen. 225 leden van de S.P.D. en F.P.D. sprongen bewust via de ja-deur naar binnen, 224 leden van C.D.U. en C.S.U. namen even bewust de neen-deur. Maar de agrarische expert Richarts uit Trier, van wie men mocht verwach ten dat hij toch zeker op de hoogte was van dierlijke bewegingen, maakte een heel rare bokkesprong. VERKEERDE DEUR Hij wilde de neen-deur nemen, maar koos bij ongeluk de ja-deur. Bij „neen" zou de stemmenverhouding 225 225 zijn geweest en was het voorstel verworpen en de zaak Fibag van de baan. Door de vergissing van Richarts gaat deze onfrisse affaire nog maanden lang, te weten tot oktober, verder. Hoe onfris zij is bleek duidelijk uit het debat van gisteren. De S.P.D. wilde toch wel kennelijk Strauss een beentje lichten. Aan de andere kant bewees de voorzitter van de parlementaire enquê tecommissie, het lid van de C.D.U. Hoo- gen, dat bij elke objectiviteit miste toen hij bij de verdediging van het rapport uitriep: „Wij, christen-democratische leden van de commissie, stellen ons gesloten achter de minister van defen sie". Nog bonter maakte de fractie van C.D.U. en C.S.U. het. „Strauss", aldus de fractie, „kan nu door neutralisten worden aangevallen tot schade van onze buitenlandse politiek en onze defensie." Van onze correspondent T90NN De volkspolitieagenten aan de muur tussen Oost- en West-Berlijn hebben opdracht ge kregen vluchtelingen niet langer te beschieten wanneer zij eenmaal op Westberlijns grondgebied zijn aan geland. Dit blijkt uit een bericht in het orgaan van de Oostduitse com munistische partij, Neues Deutsch- land. In West-Berlijn meent men dat men hierin in de eerste plaats moet zien een wenk aan Oost- Duitsland van de Sowjetunie, die op het ogenblik geen belang schijnt te hebben bij een verdere verscher ping van de situatie in Berlijn. Volgens Neues Deutschland gaat het om „een streng verbod" voor de volks- politie. Dit houdt evenwel niet in dat men het schieten zal staken op Oost duitsers die over, onder of door de muur naar West-Berlijn willen vluch ten. Duidelijk blijkt immers uit de mededeling in het partijblad dat er TEL AVIV „Mijn paspoort ben ik al enkele dagen kwijt, het spijt me. Maar ik weet nog wel het num mer: 10385". Deze uitvlucht, die hij bezigde bij de receptie van hotel Savoy in Tel Aviv, werd de grote Russische spion dr. Robert Soblen die twintig jaar lang kans had gezien ongestoord in de Verenig de Staten te spioneren, noodlottig. Enkele geheimzinnige telefoontjes vanaf zijn hotelkamer maakten voor de hoteldirectie gisteren de maat vol: een kwartier later zat de zo juist uit Amerika gevluchte mees- Van onze correspondent MADRID Duizenden Spanjaarden en vele honderden Fransen komen dagelijks uit Oran in Spaanse havens aan. In Alicante bijvoorbeeld arri veerden alleen gisteren al meer dan 3500 mannen, vrouwen en kinderen die uit Oran waren gevlucht. In Carthagena gingen meer dan tweeduizend mensen aan land. Zij werden door Spaanse schepen vervoerd. Frankrijk te kunnen oversteken om daar de strijd voort te zetten. In geheel Algerije is het gisteren zeer rustig geweest. In Oran vreest de Europese bevolking nog altijd de wraak van de moslems, maar de ara- bische bevolking maakt de indruk dat zij verzoeningsgezind is en lie ver feest viert omdat de terreur is geweken. De moslems blijven de Europese wijken van de stad mijden. De Euro peanen die de stad niet willen ver laten, concentreren zich daarom in het centrum, waar huizen genoeg leeg staan. Daar wachten zij de uit slag af van het referendum. Het staat voor de Spaanse over heid vast dat er zich onder die dui zenden vluchtelingen vele leden van de O.A.S. bevinden. Ook onder de Spaanse bevolking van Algerije heeft het Geheime leger altijd veel aanhang gehad. Het is niet bekend of zich onder de vluchtelingen die in Spanje aan land zijn gebracht, ook ex-generaal Paul Gardy bevindt, de man die het bevel gaf de tactiek van de ver schroeide aarde te gaan toepassen. Het is ook mogelijk dat Gardy een schuilplaats heeft gezocht op Alge rijns grondgebied en dat hij hoopt op een geschikt ogenblik naar terspion tegenover de Israëlische politie die de ware identiteit van Beras Sorbel, alias Soblen, snel ont dekte. Het bleek dat Soblen, die Israël via Parijs op het paspoort van een overleden broer was binnengekomen, maar dit liefst zo weinig mogelijk had willen ge bruiken, zich nog gisteravond bij de Amerikaanse justitie had moeten melden. Om acht uur verstreek nl. de termijn waarvoor hij op een borgtocht van 100.000 dollar was vrijgelaten, na zijn veroordeling tot levenslang wegens spionage voor de Sowetunie. De 61-jarige dr. Soblen, een uit Litou wen afkomstige maar tot Amerikaan genaturaliseerde zenuwarts, lijdt in hevige mate aan een bloedziekte. Toen men hem in de Verenigde Staten enkele dagen geleden al miste, opperde zijn advocaat dat Soblen misschien wel was gestorven: medici hadden hem immers onlangs hoogstens nog een jaar te leven gegeven. Soblens verdediger achtte het toen ook hoogst onwaarschijnlijk dat zijn cliënt zou zijn gevlucht omdat zijn vrouw en enkele van zijn vrienden al hun spaargeld kwijt zouden zijn dat zij in de borgsom hadden gestoken, wan neer Soblen niet op de gestelde tijd zijn gevangenisstraf zou beginnen. De Israëlische politie heeft Soblen 's nachts van zijn bed gelicht en gear resteerd op de beschuldiging dat hij on der valse naam het land was binnen gedrongen. Vast staat, zo blijkt uit een mededeling van het Israëlische ministe rie van binnenlandse zaken, dat Soblen „in geen geval" asiel kan krijgen. Zoals de zaken er nu voor staan zal hij binnen kort ats ongewenst vreemdeling ergens over de grens worden gezet. POLITIEK MISDRIJF Uit Amerika is al gemeld dat het ministerie van justitie alles in het werk zal stellen om Soblen terug te krijgen, ook al is het uitleveringsverdrag waar over de twee landen al geruime tijd in onderhandeling zijn, nog niet van kracht geworden. Bovendien heeft Soblen zich schuldig gemaakt aan een politiek mis drijf hetgeen toch niet onder het uit leveringsverdrag zou vallen. Niettemin verwacht men dat de Verenigde Staten vandaag of morgen een verzoek om uit levering zullen doen. Hoe Israël daarop zf.l reageren is geenszins te zeggen. Voorlopig zit Soblen veilig achter de hoge muren van de Ramleh-gevangenis bij Tel Aviv, waar ook Eichmann op gesloten heeft gezeten. geschoten, zal w,orden zolang dergelijke,- vluchtelingen nog op Oostberlijns grondgebied zijn. Druk Reeds enkele dagen is gebleken dat de Russen een zekere druk op het Oostduitse bewind oefenen om het schieten te beperken. De Oostduitsers zijn al enige tijd geleden overgegaan tot het bouwen van een net van con- roleposten, schiettorens en bijzondere hindernissen vlak voor de muur op Oostberlijns grondgebied. De volks- politie creëert daarmee, aldus meent men in West-Berlijn, een zone van circa honderd meter vóór de muur, waarin niemand buiten de Oostduitse agenten zich mag begeven. Wie ver der daarin 'terecht komt is ten dode opgeschreven. Vlak na 13 augustus 1961, toen met de bouw van de muur werd begonnen, had het Oostduitse regime van de Westberlijnse regering geëist dat juist op Westberlijns grondgebied een zone van honderd meter zou worden afge paald, waarin niemand mocht ver schijnen. In plaats hiervan zijn de Oostduitsers nu, men neemt aan onder Russische druk, op eigen grondgebied zo'n zone aan het maken. Manoeuvre De vraag is nu oï het bij dit alles gaat om een belangrijk, door het Westen positief te beoordelen ingrijpen van de Sowjetunie in het steeds ge vaarlijker gebeuren in Berlijn. Zou dat het geval zijn, dan zou de aanstaande ministersconferentie tussen de Grote Vier in Genève (over onder meer Berlijn) aan betekenis winnen. Het is evenwel ook mogelijk dat het hierbij om een tactische manoeuvre van de Sowjetunie gaat, bedoeld om het recente Westelijke voorstel (bespre kingen tussen de vier stadscomman- danten in Berlijn over de schiet partijen) alle kracht te ontnemen en dus te torpederen. Voor het Oostduitse opperste ge rechtshof is gisteren voorts een „proces" begonnen tegen een groep mensen hoofdzakelijk Westberlijners die beschuldigd zijn van aanslagen op de muur. De meeste van de „terroristen" waren „op heterdaad door de vopo's betrapt toen zij probeerden incidenten uit te lokken". F ijzelstraat-flat AMSTERDAM. De gemeente Amster dam is niet aansprakelijk voor de scha de die werd aangericht toen in maart 1955 een deel van het flatgebouw aan de Vijzelstraat instortte. Dat heeft het Amsterdamse gerechtshof gisteren be slist. De rechtbank had de gemeente voor de helft aansprakelijk gesteld. De aannemer B. Doornbos in Am stelveen werd aansprakelijk gesteld voor de schade die enkele bewoners en winkeliers door de instorting hebben ge leden. Voorts zal hij samen met de eigenaresse van het flatgebouw, de N.V. Amstelstein de zesduizend gulden moeten vergoeden, die de Sociale Ver zekeringsbank heeft uitgekeerd aan een metselaar die bij de instorting gewond was geraakt. De vordering die de gedupeerde be woners en winkeliers hadden ingesteld tegen de N.V. Amstelstein werd niet toegewezen. Het hof verklaarde in zijn arrest dat de huiseigenaresse zich te recht had beroepen op de clausule in het huurcontract waarin de aansprake lijkheid ten aanzien van het verhuurde werd uitgesloten. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft gisteravond de wet goedgekeurd die pre sident Kennedy uitgebreide volmachten geeft de han delstarieven te verlagen. JV« uiteenzetting van mr. Schiirmann aan Thant Van onze correspondent NEW YORK Nederlands per manente vertegenwoordiger bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de waarnemend se cretaris - generaal van de Uno, Oe Thant. Bij die gelegenheid heeft de heer Schürmann opnieuw het Nederlands standpunt in de kwestie- Nieuw-Guinea uiteengezet. Nadere verduidelijking was volgens Oe Thant gewenst, omdat de brief van Soekarno aan de waarnemend secreta ris-generaal de vraag had doen rijzen of staatssecretaris Bot bij zijn bezoek aan Washington een ander standpunt had verkondigd dan door Oe Thant in zijn telegram van 20 juni aan de Indo nesische president was weergegeven. Terstond na het gesprek met mr. Schürmann stuurde Oe Thant een telegram naar Soekarno. Daarin stond, dat de Nederlandse regering opnieuw had bevestigd de opeenvolging van gebeurtenissen zoals vastgelegd in het plan-Buniker te aanvaarden, op voorwaarde dat de rechten en belangen der Papoea's worden gewaarborgd. Wederom dronig Oe Thalnt er bij Soe karno op aan het overleg met Neder land te hervatten. In Den Haag bleef een nadere ver duidelijking gisteren achterwege. „Mijn mond is gesloten met zeven zegelen", antwoordde de voorzitter van de Twee de Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, gis termiddag op de vraag van de socia listische afgevaardigde J. de Kadt of de regering de volksvertegenwoordi ging nog zou inlichten over haar blijk baar gewijzigde houding ten opzichte van het plan-Bunker. Gisterochtend had de regering, voor dat de Kamer in openbare vergadering bijeenkwam, de commissies van bui tenlandse zaken en van defensie ver trouwelijk over de kwestie-Nieuw- Guinea ingelicht. De minister-presi dent, de ministers van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en van de fensie en de staatssecretarissen van binnenlandse zaken en van defensie waren bij dit overleg aanwezig. Er werd niets over bekendgemaakt. De afgevaardigde De Kadt leidde uit het antwoord van de voorzitter af, dat de regering de gevraagde in lichtingen aan de Tweede Kamer niet zal geven. Hij noemde het uiterst onbevredigend, dat de volks vertegenwoordiging deze kwestie niet op korte termijn en in het openbaar kan bespreken en hij zou het opzienbarend vinden als de Ka mer met zomerreces zou gaan zon der deze zaken te hebben behan deld. Als het zo zou zijn, aldus de heer De Kadt, dat er sprake is van onder handelingen, dan zou dit zeer belang rijk zijn, maar iedereen weet dat daar omtrent grote moeilijkheden bestaan. Aan dit ordedebatje tussen de socia listische afgevaardigde en de voorzit ter nam geen woordvoerder van een van de andere fracties deel. Enige aan drang op de regering om in het open baar inlichtingen te verstrekken, heeft de Tweede Kamer dus verder niet geoefend. De jongste brief van Soekarno aan Oe Thant heeft de verwarring in de kwestie-Nieuw-Guinea gisteren niet onaanzienlijk vergroot. Soekarno had in zijn brief aan de waarnemend se cretaris-generaal zo bleek uit de gisternacht gepubliceerde tekst ver wezen naar een uitlating van staats secretaris Bot, die niet overeen zou stemmen met wat Oe Thant in zijn telegram van 20 juni over het Neder landse standpunt had gezegd. Terwijl de waarnemend secretaris-generaal had meegedeeld, dat Nederland ak koord ging met bestuursoverdraeht in etappes, zou mr. Bot hebben gezegd dat de Nederlandse regering alleen maar bereid was zonder enig voorbe houd over het plan-Bunker te praten. In Den Haag werd gisteren bekend gemaakt, dat er geen enkele verkla ring, zoals door president Soekarno bedoeld, bekend was. Ze is alleen maar terug te voeren op een artikel in het communistische dagblad De Waarheid van 23 juni, voor de authen ticiteit waarvan geen enkele aanwij zing bestaat. Het was om deze affaire uit de we reld te helpen, dat de heer Schür mann opnieuw met Oe Thant overleg voerde. DEN HAAG. Brigade-generaal J. H. G. van Marie, chef van de staf bij het Comité Verenigde Chefs van Staven, is gistermorgen bij een ver keersongeluk onder Harderwijk om het leven gekomen. De door een mi litaire chauffeur bestuurde wagen waarin de generaal zat, botste tegen een zandauto. De militair had geen voorrang verleend. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend be wolkt met slechts hier en daar een ibuitje. Tot matig jafnemende noord- westelijke wind. Koud weer. MIESJE: Wanneer kan ik nu eens een zomer jurk aan. 30 juni: zon op 4.23, onder 2104- maan op 3.25, onder 19.27.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1