COMMERCIËLE TELEVISIE -SCHERP GEKRITISEERD- Vacantie AS PRO Niet meer sluipen Maastunnel naar Brits omroeprapport slaat in als een bom Advies: Schakel over op 625 beeldlijnen Adenauer gaf Nederland zetje in Franse richting Drie Papoea's doden Indonesische officier Honderdtachtig wapens in hele land opgespoord eenvoudig •Lvoudig beter! Duitser gooit fles naar tekening van Da Vinei KONING DER ZIGEUNERS GEBALSEMD BEGRAVEN zomerprijzen GRANT i Na val overleden Lord Russell mag bij Labour blijven ZEEUWSCH DAGBLAD zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Roeanda en Oeroendi op 1 juli onafhankelijk DEINING OM KERSENPR1NS Duitse vrouw lichtte vele hoteliers op Vernietigend Ontevreden NIEUWE VERKEERSREGELING Brommend door de bochten boy in een jack van GENTLEROY Irriterend Bitter h alfzwaar^J SCHRODER OVER POLITIEKE UNIE: Minder vlees en melk in Sow jet-Unie Amerikaan nu zes maal om de aarde Snerpend* pijnen foor en 11 Bennies binnen het vnnr onmiddellijk. VAKBONDEN BOOS OP DIRECTIE BEIJNES poor nu -L Donderdag 28 juni 1962 Pag. 5 (Ingezonden mededeling) NEW YORK (Reuter) Roeanda en Oeroendi, twee voormalige Duitse koloniën in midden Afrika die sedert het einde van de eerste wereldoorlog door België zijn bestuurd, zullen op 1 juli als twee afzonderlijke staten de souvereiniteit krijgen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besloot hiertoe giste ren met algemene stemmen. Oeroendi zal voortaan Boeroendi heten. Eerder had de beheersehapscommis- sie van de Assemblee besloten België een maand respijt te verlenen voor het terugtrekken van zijn troepen uit de beide gebieden. Een Russische poging om de terugtrekking van deze troepen te laten samenvallen met de onafhan kelijkheidsdatum, werd verijdeld. Van onze correspondent EINDHOVEN Kersenprins Jan zal zijn intocht in het Noordbrabant se Mierlo, waar zondag de traditio nele kersenfeesten worden gehouden, niet op waterski's kunnen houden. De gemeente Eindhoven heeft voor de uitvoering van dat plan een stokje gestoken. Zij kón dat, doen, want zij heeft het beheer over het Wilhelminakanaal. Via dit kanaal zou de prins zijn en tree maken. Eindhoven meent dat de boot die de waterskiënde prins zou moeten trekken, een te grote golfslag zou veroorzaken, waardoor de beschoeiing te veel te lijden zou hebben. ROTTERDAM. Een vloeiend Ameri kaans sprekende dame, die zich nu eens miss Walker, dan weer miss Devill, miss Lenhard of miss Thim noemde, wordt ervan verdacht, dat zij verscheidene hotelhouders in Nederland heeft opgelicht. Zij gaf zich uit als kapitein van het Amerikaanse leger, die in Nederland een onderzoek moest instellen naar recreatie mogelijkheden voor verlofgangers van het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land. Uit de hotels waar zij logeerde en verteringen maakte, verdween zij ge woonlijk m de vroege morgenuren, altijd zonder te betalen. Met het smoesje, dat zij haar cheque boekje was vergeten, slaagde zij erin bij de directie van Diergaarde Blijdorp een paar honderd gulden los te krijgen. Zij liep tegen de lamp doordat zij in een Rotterdams hotel, waaruit zij ook al zonder te betalen was verdwenen, haar pas had laten ilggen. Daaruit bleek, dat zij de 44-jarige A E. E. uit Lenggries (Duitsland) was, een Duitse vrouw die met een Amerikaanse militair gehuwd zou zijn geweest en die enige jaren met hem in Amerika zou hebben geiwoond. In Den Haag werd zij aangehouden. Vergezeld van een rechercheur reisde zij terug naar Rotterdam, waar zij na een verhoor ter beschikking van de justitie is gesteld. Van onze correspondent LONDEN Sensationele en ingrijpende veranderingen bij de commer ciële televisie worden voorgesteld in het rapport dat de Britse regering heeft laten opstellen over de toekomst van radio en televisie in Engeland. Dat rapport werd gisteren openbaar gemaakt en het bevat de meest ver nietigende kritiek die er in Engeland ooit werd geuit op de werkwijze van de commerciële televisiemaatschappijen, zeker in een officieel document. De voornaamste conclusies en aanbevelingen uit het rapport dat werd opgesteld door de naar de voorzitter genoemde commissie Pilkington, zijn deze: "I Niet de commerciële maatschap- A pijen, maar de B.B.C. moet een tweede televisiekanaal worden toege wezen en wel zo spoedig mogelijk. Men verwachtte gisteravond in Londen, dat dit inderdaad zal gebeuren. 2 Er moet in Engeland geen com merciële radio komen in de pro vincie. De B.B.C. moet het systeem van radiouitzendingen in de provin cie verzorgen. (j Engeland moet zo snel als maar kan af van de 405 lijnen op zijn televisietoestellen en overgaan op de 625 die men in Europa op het vasteland meestal heeft. /J Zo spoedig mogelijk moet men in Engeland tot kleurentelevisie overgaan, ondanks de enorme kos ten, op 625 lijnen. c En dit is wel de meest ingrijpen de aanbeveling van de commis- sie-Pilkington: Het stelsel van com merciële televisie in Engeland moet volledig gereorganiseerd worden, omdat het niet goed werkt. Regering gaat mee Over ongeveer een week verwacht men een witboek vain de regering, waarin blijkt welke aanbevelingen zij van de commissie-Piikiinigton over neemt. Het lekte gisteren al uit, dat de meeste technische aanbevelingen zon der meer worden overgenomen, met name over heft lijnenstelsel en de kleurentelevisie. De regering zou nog geen besluit willen nemen over de aanbevolen, reorganisatie van de commerciële tele visie, maar eerst willen afwachten hoe het parlement en die publieke opinie op deze explosieve affaire reageren. De liberalen hebben al laten weten, dait ze voor de reorganisatie zijn, de socialisten zullen ctat zeker ook zijn, maar bij de conservatieve regerings partij ligt de zaak moeilijker. In het rapport wordt met zoveel woorden gezegd: De commerciële te levisiemaatschappijen werken naar wat wij gehoord hebben en zelf con stateerden, zo slecht dat een tweede televisiekanaal niet aan deze maat schappijen mag worden toegewezen. Dat mag pas geschieden als ze heb ben bewezen te weten hoe behoorlijke televisieuitzendingen gemaakt moeten worden. Deze vernietigende kritiek wil niet zeggen dat de B.B.C. er zonder kleer scheuren afkomt en dat de commer ciële televisie helemaal geen lof wordt toegezwaaid. Als een rode draad loopt echter door het rapport de kritiek, dat de commerciële t.v. niet goed werkt. De nieuwsuitzendingen die op de twee bestaande kanalen worden verzorgd, krijgen veel lof van de com missie. Alle aanbevelingen die zij geeft, werden met algemene stemmen iutge- bracht. De kijkers in Engeland zijn ontevre den over wat er op het beeldscherm wordt vertoond, aldus de commissie- Pilkington. Onbenullig, kinderachtig, te veel herhalingen, goedkoop, sensa- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Op het Droog- leever Fortuynplein zullen van daag voor het eerst de van een centraal punt uit te bedienen ver keerslichten worden gebruikt. Ook zal de politie er streng op toezien dat de weggebruikers zich stipt houden aan de op het wegdek ge maakte vakindeling. Het voor de Maastunnel bestemde verkeer zal uitsluitend gebruik mo gen maken van de met het tunnel symbool (een witte boog) aangeduide verkeersbanen, die niet mogen wor den bereden met voertuigen die buiten het tunnelverkeer vallen. Sneller Met deze nieuwe verkeersregeling op het Droogleever Fortuynplein wil de verkeerspolitie bereiken dat het voor de Maastunnel bestemde verkeer sneller zal kunnen doorstromen en bo vendien dat het openbaar vervoer trams en autobussen pp de spits uren met minder vertraging over het plein zal kunnen worden geleid. Evenals op de Linker-Maasoever zullen ook in de buurt van het Droog leever Fortuynplein de naar de Maastunnel lopende ..sluipwegen" voor motorrijtuigen worden afgeslo ten. De politie wil zo het voor de tunnel bestemde verkeer kanaliseren. Het niet voor de Maastunnel bestem de verkeer zal dan minder hinder on dervinden van de voor de tunnel be stemde files. Inrijverbod Een van 16 tot 19 uur geldend in rijverbod voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, dan wel een algehe le afstuiting is ingegaan voor de westelijke secundaire rijbaan van de 's-Gravendijtowal tos sen de Snellinokstraat en de Rochus- senstraat; voor de Snellinokstraat van de Claes de Vrieselaan naar de 's-Graven- dijkwal; voor de Saftlevemstraat tassen de Ochterveldstraat en de Rochussen- straat in de richting van de Rochus- senstraat en voor de rijbaan op de 's-Gra- vendijkwal die van de Roctoussen- straat voert naar de oprit van het Droogleever Fortuynplein. Die laatste beperking geldt niet voor motorrijtuigen hoger dan 3.60 m en voor het verkeer dat niet voor de Maastunnel is bestemd. (Ingezonden mededeling) tioneel, laag bij de gronds, onsmake lijk dat zijn zo enkele van de kwalificaties die men gaf van de pro gramma's. Het onderzoek toonde ver der aan dat de winsten die de com merciële maatschappijen maken, bui tensporig hoog zijn. Aanbevolen wordt dat de „Indepen dent Television Authority", het over koepelend orgaan van de commercië le t.v„ dat volgens de commissie veel te weinig macht heeft, in het vervolg de plannen voor de programma's maakt. De I.T.A. moet de advertentietijd verkopen, de maatschappijen moeten uitsluitend uitzendingen verzorgen en ze aan de I.T.A. verkopen. Het ge zagsorgaan, aldus wordt aanbevolen, dient overschotten op de winst die het maakt, af te dragen aan de overheid, nadat er natuurlijk voor reserves is gezorgd. Op het ogenblik heeft de I.T.A. helemaal geen macht om zijn gezag te doen gelden bij de verschil lende commerciële maatschappijen die er in Engeland werken. Deze zijn zo goed als alleenheersend. Zoals al werd verwacht, kwam de commissie-Pilkington tot de slotsom dat er op de Britse televisie al te lichtvaardig wordt omgesprongen met morele waarden. Vooral de commer ciële uitzendingen bevatten veel te veel geweld en misdaad. Dat leidt dikwijls tot gevaarlijke experimenten door jonge kinderen. Ook de slechte kwaliteit van sommi ge Amerikaanse programma's die men in Engeland vertoont, werd door veel mensen die hun mening aan de com missie gaven, gelaakt. Bij alle fouten die werden ontdekt, bij alle kritiek die men kreeg te ho ren, ligt de oorzaak meestal bij de commerciële programma's. Gepleit wordt verder voor drastische verlaging van de prijzen die bij t.v.- spelletjes worden gegeven, zeker die waarbij men niet over bepaalde ken nis behoeft te beschikken. De quiz programma's kregen heel wat slechte kritiek. Op het ogenblik kan men wel duizend pond per keer winnen. Dat is veel te hoog. Dikwijls worden deelnemers aan spelletjes belachelijk gemaakt op de televisie. Ook daartegen protesteert de commissie-Pilkington. Het spreekt vanzelf dat een derde televisiekanaal geld zal kosten. Voor gesteld wordt de prijs van een kijk- vergunning in Engeland van vier tot zes pond te verhogen. Dat is voor ra dio en t.v. samen. Voor radio alleen is dertig shilling voldoende. De manier waarop de advertenties in de televisieprogramma's worden vertoond, wekte ook al veel kritiek van de commissie. Dikwijls maakt men de programma's zo, dat er juist veel mogelijkheden zijn voor reclame. Voor veel kijkers blijken de onder brekingen van uitzendingen voor re clame irriterend. Ook de manier waarop de reclames in elkaar worden gezet, is kritisch be keken: al te veel wordt bij het pu bliek de indruk gewekt dat een geluk kig leven zonder het aangeprezen ar tikel niet meer mogelijk is. Het rapport van de commissie-Pil kington werd in politieke kringen gis teren al als dynamiet beschouwd Het gevolg van de drastische aanbe velingen, die volgens sommigen neer komen op een advies tot nationalisa tie van de commerciële t.v., zal een storm van protesten opwekken in de conservatieve Lagerhuisfractie. Volledige opvolging van de aanbe velingen zou betekenen dat de rege ring toegeeft dat de conservatieven 'het indertijd fout gedaan hebben die de commerciële televisie in Engeland introduceerden en er de nodige wet ten voor ontwierpen en aanvaardden. Van de zijde van de verschillende commerciële maatschappijen werd gisteren al uiterst bitter gereageerd op het rapport. Walgelijk, bevooroor deeld, treurig, in strijd met het be ginsel van vrijheid van onderneming dat waren zo enkele reacties uit deze hoek. Het wordt ons verweten dat wij succes hebben, aldus de commentaar van een der directies. (Ingezonden mededeling) MOSKOU (AP) De produktie van vlees en melk in de Sowjetunie lag in de eerste helft van 1962 ongeveer 25 procent onder de gestelde normen. Dit meldde de Prawda gisteren. Op een landbouwconferentie in het Kremlin was volgens de Prawda echter aange kondigd dat de vlees- en melkproduk- tie in het gebied van Centraal-Rusland dit jaar „op spectaculaire wijze zou stijgen". Vlees en melk zijn nog steeds uiterst schaars in de Moskouse winkels. HOLLANDIA. In de buurt van Merauke is een infiltrant door drie Papoea's gedood. Het was een Indonesische officier, die de weg naar Merauke had gevraagd. De man was eerst de verkeerde kant opgestuurd. Toen hij op zijn kompas zag dat ze hem misleidden, werd hij boos. Uit vrees voor wraak hebben de Papoea's hem toen gedood. Hij werd onmiddellijk begraven. Zijn uniform en persoonlijke bezittin gen werden aan het bestiuur in Me rauke overgedragen. Gebleken is dat in de buurt van Merauke al eerder vermoedelijk twee weken gelden parachutisten zijn neergelaten. Bij deze infiltratie waren twaalf Indonesiërs betrokken. Het waren kwartiermakers voor de grote groep, die enkele dagen gele den is geland. Vaak Uit mededelingen van de bevolking is gebleken dat de infiltranten vaak de weg naar Merauke vragen. De stemming in Merauke is overi gens uitstekend. De mensen denken niet aan evacueren. Van alle kanten wordt hulp geboden. Particulieren hebben auto's en bui tenboordmotoren ter beschikking van de overheid gesteld, 's Avonds en 's nachts maken burgers ter assis tentie van de politie rondes door de plaats. Er is geen avondklok ingesteld. De burgers is echter afgeraden zich na zonsondergang onnodig buitenshuis te begeven. Hulp Vele burgers uit Merauke herinne ren zich dat zij in de nacht van za terdag op zondag een of meer vlieg tuigen hebben gehoord. Zij dachten ROTTERDAMSE POLITIE HEEFT ARSENAAL Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft nu een arsenaal van in beslag genomen vuurwapenen dat groot genoeg is om er een heel regi ment mee te bewapenen. Er is van alles bij: revolvers, pistolen, stenguns, ma chinepistolen en allerhand geweren. Bij een oud-Koreastrijder werd een machinegeweer van Russische makelij in beslag genomen, dat hij indertijd had buitgemaakt. Twee maanden geleden leek de werk kamer van hoofdinspecteur W. J. van der Kroe'f in het politiebureau aan de Oostervantstraat te Rotterdam al op een wat slordig wapenmagazijn. Nadien zet te de politie haar onderzoek naar clan destiene -wapens in stilte voort. Dat on derzoek bleef niet tot Rotterdam be perkt; het strekte zich uit tot Utrecht, Den Haag en Amsterdam, tot Kerkrade, Goes, St. Jansteen en Groningen, tot Budel en tot Noordwijk. Nu dat onderzoek is afgesloten kon de balans worden opgemaakt: 180 in be slag genomen wapens, een grote voor raad munitie, tien verdachten voor de officier van justitie geleid en tegen der tig mensen proces-verbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd wapenbezit. De sneeuwbal begon te rollen toen on geveer tien weken geleden bekend werd dat in een cafetaria in het oude Noorden clandestien wapens werden verhandeld en dat daarbij jongens van zeventien en achttien jaar waren be trokken. Dat leidde in Rotterdam tot de arrestatie van de 24-jarige schilder C. M., in wiens woning onder de zolder vloer een partijtje wapens en muni tie werd gevonden. Zijn leverancier was de eveneens gearresteerde 28-jarige chauffeur J. W„ in wiens woning een achter een schoorsteenmantel verborgen voorraad vuurwapens kon worden weg gehaald. Uit het voortgezette onderzoek bleek al dat de centrale figuur in deze wapen handel de 31-jarige instrumentmaker E. S. was- Deze Rotterdammer, die een voorlopige vergunning voor de import van vuurwapens had, was van plan ge weest zich in Rotterdam-Zuid ais ge weermaker te vestigen. Inmiddels had hij ontdekt dat er in de sluikhandel veel meer muziek zat. Uit zijn voorraad ver kocht hij vuurwapens aan iedereen die er geld voor wilde bieden en zo kon hij voor een pistool dat tachtig gulden kost te, gemakkelijk het drievoudige ontvan gen. De recherche meent te mogen aan nemen dat S. aan deze clandestiene wa penhandel duizenden guldens heeft ver diend. De meéste afnemers waren verzame laars, die echter ook belangstelling had den voor de bij de wapens behorende munitie. Tegen S. is ook nog proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van onderdelen van wapens ten nadele van een officieel erkende wapenhandel waar hij vroeger had gewerkt. NIJMEGEN. Twee Nijmegemaren zijn in het St. Canisiusziekenhuis in Nij megen bezweken aan de verwondingen die zij bij een val hadden opgelopen. De 25-jarige elektricien W. Wienen viel vorige week donderdag van een drie meter hoge steiger. De 26-jarige T. F. van den Ing maakte een val toen hij maandag bij het schilderen van dakspanten op een gebouw aan de In dustrieweg zijn evenwicht verloor. dat het Nederlandse toestellen waren die een oefenvlucht maakten. Pater Verschueren, die enkele tien tallen kilometers van Merauke woont, heeft zondagochtend vroeg tijdens een tocht met een prauw vele uitrustings stukken onder meer munitiekisten en parachutes gezien. In de veron derstelling dat het een oefening van Nederlandse troepen betrof had hij talrijke parachutes opgevouwen en verzameld. Bovendien had hij vele kisten moeizaam op het droge ge bracht. In Merauke sprak hij er zijn ver wondering over uit dat zoveel mate rieel was verspild. Eerst toen hoorde hij dat Indonesische parachutisten waren geland. Een landbouwkundig ambtenaar, die in de streek waar de para's zijn neer gekomen een rondreis maakte, dreig de te worden ingesloten. De plaatse lijke bevolking hielp hem echter naar Merauke te ontkomen. (Ingezonden mededeling) WASHINGTON (A. P.). De vol gende bemande ruimtevlucht van de- Verenigde Staten zal volgens de plan nen zes omwentelingen om de aarde omvatten. De proef zal „tegen het einde van de zomer" plaats hebben. De ruimtevaarder die voor de proef is aangewezen is Walter M. Schirra. Van onze correspondent T ONDEN De 56-jarige in Lon- den wonende Duitse kunstschil der Franz Weng heeft gisteren de veelbesproken tekening van Leonar- di da Vinci van Anna en Maria met Jezus en Johannes, door het gooien van een flesje met inkt licht beschadigd. De tekening kreeg aan de onderkant een kras; het flesje ging niet kapot. Dat de tekening niet zwaarder be schadigd werd is te danken aan een doorzichtig raam van dik plastic dat men voor de tekening had geplaatst. Er is al eerder door een onbekende gedreigd dat hij het kunstwerk zou besmeuren. Toen de man het flesje naar het kunstwerk had gegooid, werd onmid dellijk alarm geslagen. Alle uitgan gen werd-en gesloten en na een wilde achtervolging door de National Gal lery, waar de tekening was geëxpo seerd, werd de dader gegrepen door suppoosten die luid op hun fluiten bla zend achter hem aan renden. Ineamelijk De tekening van Leonardo da Vin ei is eigendom van de Royal Aca demy die haar wil verkopen omdat Van onze correspondent ÜONN De Westduitse rege- ring heeft „nooit" gedacht aan een politieke unie van de drie gro te landen van de Europese gemeen schappen, Frankrijk, Italië en de bondsrepubliek. Europa kan alleen Europees zijn indien tussen grote en kleine landen geen verschil wordt gemaakt. Dit verklaarde gisteren namens het hele Westduitse kabinet de minister van buitenlandse zaken Schröder. De verklaring was vervat in zijn antwoor den op niet minder dan tien vragen van de socialistische oppositie, de S.P.D., in de bondsdag (Tweede Ka mer) te Bonn. De vragen waren gesteld naar aan leiding van drie verklaringen van bondskanselier Adenauer. Hij had daarin gezinspeeld op de mogelijkheid van een „politieke unie van drie", in dien België en Nederland zich zouden 'blijven verzetten tegen de Franse plannen voor een politieke unie. Gisteren zei Schroder evenwel dat een tegenspraak van wat Adenauer heeft verklaard „niet nodig was". Daarmede bevestigde hij het vermoe den dat het de kanselier met zijn sug gesties over een „unie van drie" er onder meer om te doen is geweest Nederland en België onder druk te zetten of, zo men wil, schrik aan te jagen. „Een zetje in de Franse rich ting te geven" dus. Schroder, die op handige en ook bekwame wijze langs de klippen en zandbanken van de socialistische vra gen laveerde verzekerde dat de bonds republiek in principe alles zal doen om de toelating van Groot Britannië tot de E.E.G. te bevorderen. Deze toelating zegt de minister, is de voor waarde voor een werkelijk Europees samenwerken. Hij was niet voor een te snelle uitbreiding van het aantal leden van de E.E.G. Dat zou aan de bestaande organen van de gemeen schap al te hoge eisen stellen. Principieel was Schroder wel voor uitbreiding van de E.E.G. Zo pleitte hij voor een zo eng mogelijke band tussen de E.E.G. en neutrale staten als Zwitserland, Oostenrijk en Zwe den. Een dergelijke -band diende ster ker te zijn dan die normaal bestaat tussen economisch nauw samenwer kende landen. De vorming van een politieke unie achtte hij mogelijk zo wel door een conferentie van de lei ders van de regeringen van de zes landen van de gemeenschappen als door beraad in de Europese organen zelf. Bij deze uitspraken, gedaan tijdens het vragenuurtje in de Bondsdag -was ook Adenauer aanwezig. Hij zou, zo deelde Schroder mede, bij zijn aan staande bespreking met de Gaulle zich in deze zin over de Europese samen werking uitlaten. Twee andere uitspraken over Euro pa trokken gisteren In Bonn de aan dacht. De grootste partner in de coa litieregering van Adenauer, de C.D.U.C.S.U., maaikte bekend dat ■haar doel is en blijft een geïntegreerd Europa. De toetreding van Engeland tot de E.E.G. acht men mogelijk, (Ingezonden mededeling) door opitügond nnrbrand? Ze herstellen prompt het verstoorde even wicht in de maag en maken zo het over tollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een plezie rige remedie: smakelijk enonopvallend. deze instelling in geldnood verkeert. In maart werd aangekondigd dat de houtskooltekening zou worden geveild, mensen in Engeland zijn die het kunst werk willen behouden en willen voor komen dat het naar Amerika ver dwijnt, werd een nationale inzame lingsactie op touw gezet om 899.000 pond bijeen te brengen, nodig voor de aankoop. Als dit bedrag tegen juli bijeen is, gaat de veiling niet door. Et is ruim 350.000 pond ingezameld tot dusver. De 'beschadigde tekening is onmid dellijk uit de zaal waar zij hing, ver wijderd. Pas nadat er een nieuw raam van plastic voor is aangebracht, zal het publiek het werk weer kunnen zien. Het kan verscheidene dagen du ren voor het zover is, aldus de di rectie van de National Gallery. De dader is aan de politie overge leverd. Er is niets bekend omtrent de motieven van zijn vreemde daad. De komediant Jerry Lewis heeft bij de politie van New York aangifte gedaan van diefstal van juwelen uit zijn hotelkamer. De juwelen zouden 185.000 dollar waard zijn. De diefstal moet zijn gepleegd toen Lewis en zijn vrouw Patti voor de televisie optraden. evenals de vorming van een politieke unie. Drie principes Hiervoor noemde de C.D.U.C.S.U. drie principes: 1 De bestaande Europese gemeen- schappen moeten zich volgens let ter en geest van de verdragen van Rome ontwikkelen; 2 De Navo mag geen schade lij den; O De politieke unie moet een voor- uitgang zijn bij het bereiken van de eenheid van Europa. Veel meer „Frans" geörienteerd in zake Europa uitte zich de minister van defensie Strauss in een inter view. Hij bleek te zijn voor een coördinerinig van de politiek van de Europese landen, voorlopig nog zon der het opgeven van de soevereine rechten. Een tussenfase dus waarvoor de Gaulle de formule van het „Euro pa der vaderlanden" heeft gebruikt. Strauss kwam er rond voor uit dat hij hierbij een houding aannam die overeenkomt met de Franse ideeën. Hij meende zelfs dat zeer aandach tig naar de Gaulle moet worden ge luisterd „omdat deze over een bijzon der fijn gevoel beschikt voor de histo rische architectuur en voor de politie ke mogelijkheden van Europa". Van onze correspondent LONDEN. De Britse Labourpartij neemt geen maatregelen tegen de vier vooraanstaande partijleden die ter ver antwoording waren geroepen wegens de steun die zij verleenden aan het komen de wereldvredescongres in Moskou. Eén van de vier is de 90-jarige filo soof Lord RusseU, die men aanvanke lijk samen met Kanunnik Collins van de St. Pauls uit de partij had willen sto ten. Het wereldvredescongres wordt door de Britse socialisten als een com munistische, dus ongewenste, onderne ming beschouwd. Dit is een geval dat op zich zelf staat, aldus het bestuur van Labour, we heb ben dan ook besloten geen maatregelen te nemen. De vier leden in kwestie was om tekst en uitleg gevraagd over hun steun voor het vredescongres en daar heeft het bestuur dus blijkbaar vrede mee. Labour heeft zich uiteindelijk nog op elegante wijze uit een netelige situatie gered, want vorige week meende men een juiste oplossing gevonden te hebben door bekend te maken dat er helemaal geen probleem bestond aangezien Lord Russell niet eens meer lid is van de partij omdat hij zijn contributie nog niet heeft betaald voor dit jaar. De zaak werd er ronduit belachelijk door toen bekend werd dat nog zeker honderdvijftigduizend andere partijleden en dat is niets ongewoons die con tributie ook nog niet voldaan hebben. De meeste leden betalen pas tegen het einde van het jaar. Blijft aUeen nog de vreemde gedrags lijn van de partijleiding: eerst dreigen leden uit de partij te zetten en dan niet tot deze pijnlijke ingreep over gaan, onder druk van een stroom pro testen. Van onze correspondent BEVERWIJK. De drie grote vak bonden, de A.N.M.B., de katholieke en de christelijke metaalbedrijfsbond, zijn bijzonder slecht te spreken over de wij ze waarop de directie van de Konink lijke fabriek van rijtuigen en spoor wagens J. J. Beijnes N.V. is omgespron gen met de belangen van het 450 man teUende personeel. Naar de mening van de vakbonden zijn er onvoldoende waarborgen voor het personeel bij de opheffing van het bedrijf. Zij hebben voor vanavond een vergadering belegd. Het is niet denk beeldig dat het personeel en bloc het gegeven ontslag zal weigeren. Zoals reeds eerder bericht zal de fa briek van Beijnes te Beverwijk worden opgeheven. Het bedrijf is een onder deel van de Verenigde Machinefabrieken N.V. Hoogovens heeft de gebouwen en terreinen gekocht en zal een groot deel van het personeel overnemen, ofschoon het bedrijf zich daartoe niet heeft ver plicht. Evenmin zijn de bondsbestuurders te spreken over de wijze waarop het per soneel in kennis werd gesteld van de opheffing van het bedrijf. De mensen kregen bij de poort een gestencilde briei waarin het voor hun toekomst toch zo belangrijke nieuws werd meegedeeld. Miljonair ging heen Van onze correspondent BONN. De in 1960 tot „koning" der Europese zigeuners gekozen Renz Hartmann (55) is dezer da gen met pracht en praal, maar ook in een waas van geheimzinnigheid bij de Noordduitse stad Kiel begra ven. Rijke zigeunerleiders uit ge heel Europa beraadslagen thans aan de rand van Kiel in hun weel derige woonwagens over de verkie zing van een nieuwe koning. Hartmann, die in 1905 in Silezië gebo ren werd, vertoefde sedert een half jaar in Kiel bij zijn zuster die een tuinhuisje bewoonde. Armoe leek troef bij het tweetal; de „koning der zigeuners" maakte zelfs aanspraak op ondersteuning van de stad. Toen hij overleden was, bleek evenwel dat hij miljonair was geweest. Tot zijn bezit tingen behoorde zelfs een villa met 36 kamers in Wiesbaden. Gebalsemd De tijding van het overlijden van „Ko ning" Renz Hartmann drong blijk baar snel tot de her ein der in Euro pa verspreid wonende zigeuners door. Althans zeer kort na het overlijden op* 13 juni gaven zij een medisch hoogle raar in Hannover opdracht het lijk te balsemen, dat vervolgens in een koel- kamer van het Kieler pathologisch in stituut moest worden gebracht. De zi- geunerleiders kochten een dure maho niehouten kist, lieten een kostbaar graf temidden van de graven van de rijkste Kieler families reserveren en zorgden voor een bijzondere begra fenis. Laatste eer Ruim honderd zigeuners uit heel Euro pa brachten dezer dagen hun „ko ning" de laatste eer, wat him zeker 10.000 gulden heeft gekost. Zij zwij gen hardnekkig over het leven van Hartmann of over diens opvolger. Op de linten van de kransen die zij op het graf lieten neerleggen, stonden ook geen namen gedrukt. Geen buitenstaander kreeg de gelegen heid ook maar een glimp van de be grafenis op te vangen. Ook de be raadslagingen over de opvolger van „koning" Hartmann geschieden ach ter de gesloten vensters van de fraaie woonwagens die bij de dorpsvijver van het plaatsje Suchsdorf, een voor stadje van Kiel, staan. (Ingezonden mededoling) Onze nieuwe collectie '62-'63 tegen Z i te k°Pen}\ Z i 50 tot 200\5 gulden I •voordeel 1 U betaalt een gedeelte bij aanhoop Later het restant. Ook op mantels naar maat. 4f Gratis zomerbewaring. 45- Door uw bont in een speciaalzaak 2 te kopen krijgt u: J 4* Deskundige voorlichting, betrouwbare service en volledige garantie. Credietservlcft mogelijk. J Bontmantels in elke prijsklasse Grote sortering bontstola's tegen zeer 2 aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg 1*70 g% f Rotterdam l/ÜC J (bij 's-Grovendijkwal) Tel. 34577 •HHHHHHMHtttMto

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5