In Vlissingen afdeling in een september kinderpolitie K. Goudzwaard ontdekte rijkdom Goese bodem VOEDZAMER Automobilist op glibberig uit gleed zebrapad Uit de kerken Eerste paal voor bejaardentehuis in Terneuzen Subsidie voor restauratie van molen in Kruiningen Donderdag 28 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. '3 Benoeming van vrouivelijke functionaris JEUGDCRIMINALITEIT IS VERONTRUSTEND TE NOEMEN Geen gangs seN Wat is dan Punt - uit! Caissons aangebracht in Grevelingengeul voor fundering Kabelbaan Bouwrijpe grond in Westerschouwen Avondvierdaagse weer gestart Bevestiging vonnis kantonrechter in zaak-„Groene pilaren Bejaarden van Rilland- Bath naar Antwerpen industrieterreinen Plan voor haven in derde Breskens KANTONGERECHT MIDDELBURG 3£rió kraó door <^eeland Adjudant Louisse te Goes jubileert Voorlopige indeling Swift-twaalftal Gemeenteraad akkoord Scheepssloperij in Vlissingen C.P.B. St. Philipsland Gecompliceerde aanrijding Sleepboot Scaldis voer uit Postduivenbericht Wild zwijn Spanjaardjes Vluchtelingenactie B.B. Terneuzen huurde ruimte Goede leerlingenuitvoering Zeeuwse muziekschool Raad Tholen vergadert Kredietverlening school de Beatrixlaan aan Examens VLISSINGEN. Het gemeentelijk politiekorps van Vlissingen hoopt in september aanstaande te kunnen beschikken over een afde ling kinderpolitie. Voorlopig zal deze afdeling slechts door een per soon (een vrouw) bezet worden. Een speciaal opgeleide kracht met een middelbare scholing achter de rug en een sociaal-geografische be langstelling. De behoefte aan een aparte afdeling kinderpolitie bij het Vlissingse korps dateert niet van vandaag of gisteren. 11 Reeds de voorganger van de huidige commissaris van politie C. v. Marion, heeft geijverd voor de instelling van een dergelijke afdeling. De heer C. v. d. Mark heeft zijn ijver in zijn ambts periode echter niet beloond gezien. Commissaris Van Marion vertelde ons tijdens een gisteren gehouden persbij eenkomst dat de uitbreiding van het korps met de kinderpolitie geen direct gevolg is van de verontrustende vormen die de jeugdcriminaliteit in Vlissingen heeft aangenomen. Zoals gezegd voelde men in de Scheldestad in politionele kringen reeds lang de noodzaak van de benoeming van een functionaris die zich uitsluitend met de jeugd bezig hield. Het huidige korps werd langzamerhand te zwaar belast. Maar de jeugdcrimina liteit heeft de instelling van de afdeling Wel verhaast. Meer dan de helft In een jaar tijd kwamen aldus com missaris Van Marion in Vlissingen 256 delicten voor, waarvan 121 betrek king hadden op minderjarigen. De com missaris beschikte helaas nog niet over vergelijkende cijfers van andere steden, omdat de landelijke criminaliteitsstatis tiek nog niet gereed is. De cijfers spre ken echter voor zichzelf. Het komt er op neer dat van het totale aantal da ders 54 pet. jeugdig is. De meeste delicten zijn diefstallen, waarvan de rijwieldiefstallen een niet onbelangrijk deel vormen. In de maand mei werden nog 25 fietsen vermist, het blijft echter gebeuren dat door de po litie (niet op slot staande) meegenomen fietsen niet worden achterhaald. Daar door blijft de Hermandad van Vlissin gen de bewaker van een grote voor raad tweewielers. die na drie jaar door depolitie aan domeinen zou mogen wor den doorgezonden voor de verkoop. Na drie jaar verliest de eigenaar het recht van terugvordering op oerende goede ren. Inbraken Inbraken vormen een kleine percen tage. Commissaris Van Marion vertel de ons dat in Vlissingen ongeveer 55 60 pet. van de insluipingen opgelost wordt, vorig jaar werden er 231 van dt 359 inbraken tot klaarheid gebracht. ,,Van georganiseerde gangs hebben we hier geen last", aldus de heer Van Marion. Helaas echter wel van zeden delicten, die tien procent van het aan- Ingezonden mededeling) Er is 'n verrassende Arks Thé-Complet aanbieding. Vraagt Uw leverancier. BRUINISSE. In de Noordelijke Grevelingengeul zijn vier caissons tot zinken gebracht, die moeten dienen om de middelste toren van de kabelbaan te funderen. De kabelbaan is zoals be kend ontworpen om op deze manier straks de steen te storten die deze geul moet afsluiten. NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht tot pred. met bij zondere opdracht bij de centrale kerke- raad als voorganger van de ver. van vrijzinnig hervormden te Utrecht en omstreken: G. M. Spellberg, pred. voor buitengewone werkzaamheden te Utrecht. Aangenomen naar Schaarsbergen (toez.): B. Bordewijk pred. voor bui tengewone werkzaamheden te Eindho ven. Bedankt voor Tholen: J. Kruyt te Lexmond; voor Oosterbeek (derde pred. pl.R. H. Wissink te Schipluiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oldehove: J. D. Kruithof te Noordbergum: te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): R. de Vries te Den Haag-Morwijik. Examens: de classis Groningen heeft prep. geëxamineerd en beroepen ver klaard de heer M. H. van Es te Gro ningen, kand. aan de V.U. De heer Van Es kan om studieredenen geen beroep in overweging nemen. GEREF. KERKEN (VRUG.) Bedankt voor IJsselmuiden-Graf- horst: M. Brandes uit Daarlerveen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht: M. Vlietstra te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Drietal te Middelburg: P. Blok te Dirksland, C. Harinck kand. te Goes en W. Suyker kand. te Bergambacht, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Krabbendijke W. Suyker kand. te Bergambacht uit het tweetal met kand. C. Harinck te Goes; te Lei den: W. Suyker kand. te Bergambacht; te Utrecht, Rilland-Bath en Almelo: C. Harinck kand. te Goes. Tweetal te Veenendaal: W. Suyker kand. te Bergambacht en C. Harinck kand. te Goes. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Examens: aan de Theologische school van de V.E.G., te Utrecht slaagden voor het kand. examen de heren P. J. van Hooidonk te Zeist. P. E. van Staveren te Hilversum en P. C. Tönjes te Doorn. Het comité van de bond van V. E.G. stelde hen beroepbaar in deze gemeen ten. Beroepen te Wormerveer: kand. P. E. van Staveren te Hilversum; te Zwolle: kand. P. J. van Hooidonk te Zeist. HAAMSTEDE. In verband met de bouw van een Landbouwhuishoudschool door de Z.L.M. aan de Boomgaardwek- ken is het noodzakelijk per 1 september a.s. de omgeving van het betreffende terrein bouwrijp te maken. Dit houdt in aanleg van wegen in dit gebied t.w. ver lenging Boomgaardwekken en aanleg weg vanaf het Sluispad parallel lopend aan de Weststraat tot achter de woning Burghseweg. B. en W. stellen de raad voor hiervoor een krediet te verlenen van 94.000 gulden. De gemeenteraad kom tvrijdag, 's middags om half drie, in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt verder voorstel len tot verkoop van grond aan de heren F. de Ronde te Goes en J. L. Frummel te Renesse en aan Rijkswaterstaat, tot het aanvragen van een machtiging voor het verlenen van een tapvergunning (aan het hotel-restaurant-café „Ostoe- rio") boven het maximum, ingevolge de drankwet, tot verlening van subsidie aan het corso-comité en tot onderhandse aanbesteding van twee woningwetwonin gen. MIDDELBURG. Honderden jeugdi ge en vele iets minder jeugdige Mid delburgers gingen gisteravond op het „Zusterplein" bij de markt voor de eer ste maal van start tijdens de jaarlijkse „Avondvierdaagse". Deze reeks van vier wandeltochten werden ook ditmaal weer georganiseerd door de Middelburg; se turn- en scherm vereniging „Medio- bergum". Niet alleen leden van sportverenigin gen namen deel, maar ook voor parti culieren staan de wandeltochten open. Een lange optocht van enthousiaste wandelaars, slingerde zich gisteravond door de Zeeuwse hoofdstad, waardoor zij het eerste deel van hun tocht afleg den. De deelnemers van de avondvier daagse zijn verdeeld in twee groepen. De eerste groep jongens en meisjes van tien tot veertien jaar legt de eerste drie avonden een afstand af van tien kilo meter, de vierde en laatste avond vijf tien kilometer. De senioren dienen wat steviger aan te stappen, wan-t zij moeten dagelijks vijftien kilometer tippelen en de laat ste avond maar liefst twintig kilome ter. Wanneer zaterdagavond de laatste parcoursen zijn afgelegd wordt aan iedere deelnemer een herinneringsme daille uitgereikt, die verschilt al naar gelang het aantal malen dat men de avondvierdaagse reeds heeft „gelopen' Voor de groepen, die in de meerder heid zijn, is er bovendien nog een spe ciale groepsplaque-tte. Nadat zaterdagavond de hele avond vierdaagse is gewandeld zullen de groe pen zich verzamelen om dan met de fanfare voorop de intocht in Middelburg des te glorieuzer te maken. MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank heeft gisteren- het vonnis van de kantonrechter bevestigd in de zaak tegen de Middelburgse zakenman C. J. M. De winkelier (van het „Huis met de groene pilaren") was in hoger be roep gegaan omdat hij zich niet kon verenigen met het vonnis van de kan tonrechter. Deze had M. een onvoor waardelijke geldboete opgelegd van 200 gulden omdat hij bewezen achtte dat de Middelburgse zakenman in februari 1961 zonder schriftelijke vergunning van B. en W. z.jn winkelpand aan de Lange Delft had veranderd-, in elk geval dat hij in afwijking van een verleende schriftelijke vergunning van het colle ge de gevel van het pand „open" had laten maken. De Sehiedamse koopman J. de G. werd conform de eis veroordeeld tot 200 gulden boete omdat hij op hoogst on achtzame wijze had nagelaten de ver lichting van zijn auto te ontsteken. Het gevolg van deze nalatigheid was ge weest dat de motorrijder K., die te gen de onverlichte wagen reed, om het leven kwam. Dit ongeluk gebeurde op 11 januari van dit jaar bij Zijpe op Schouwen. RILLAND-BATH. De bejaarden van Rilland-Bath hebben een reis ge maakt naar Antwerpen via het Belgi sche plaatsje Brasschaat, waar het vo- gelprk werd bezocht. In Antwerpen werden de havens bezichtigd. De bejaar den werd met de muziek voorop door het dorp gereden. Burgemeestre Jobse sprak onder meer woorden van dank voor de verleende medewerking. I tal delicten Uitmaken. Prostitutie staat hier buien, omdat dit vrschijnsel straf- j rechtelijk niet te benaderen is". Terugkomend op de jeugdcriminali teit zei de Vlissingse commissaris van- politie dat 16 pet. van de Vlissinge be volking betaat uit 12-®tot 18- jarigen. Die zetien procent is dus verantwoor delijk voor 54 pet. Van het totaal aan tal gepleegde delicten. Studiegroep De heer Van Marion noemde dit toch wel een kwestie die te nadenken geeft. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd met jeugdleiders, maatschappelijk wer kers en predikanten om te proberen middelen aan de hand te geven voor terugdringing van het probleem. De commissaris zei te wiilen komen tot een soort studiegroep of gesprekcentrum waarin het gehele vraagstuk van de jeugdcriminaliteit nader bekeken zal kunnen worden. Zoals zoveel politie korpsen in Ne derland kampt ook dat van Vlissingen met onderbezetting, op papier moet Vlissingen een sterkte hebben van 49 man, maar de heer van Marion heeft slechts 44 man onder zich. Indien Vlis singen 40.000 inwoners zou gaan tellen zou zelfs een korps van 60 man vereist zijn. De commissaris deelde mee dat er inmiddel een efficiënter suveillancesy- steem ontwikkeld is; afgestemd op de behoefte aan toezicht op bepaalde brand punten in de tad. TERNEUZEN. Gistermiddag is in het bijzijn van het bestuur van de stich ting protestante bejaardenzorg in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, de eerste paal ge heid van het nieuw te bouwen bejaar dentehuis. Dit feit heeft men zo onopge- eerste steenlegigkng zal met een wat meer officieel karakter gepaard gaan. Men hoopt het gebouw over twee jaar voor bewoning gereed te hebben. De bouw is in handen van de aannemers fa. Gebr. Krieckaart te Terneuzen. Raad Terneuzen Nieuwe verbindingsweg TERNEUZEN. De agenda voor de gemeenteraadsvergadering van donder dag a.s. vermeldt o.a. een voorstel van B. en W. tot het onderhands aanbeste den van de aanleg van de verbindings weg Dokweg-Industrieweg. Daar dit ob ject dient te worden afgestemd op de aanleg van de verbindingsweg Terneu- zen-Sluiskil, stellen B. en W. voor dit werk eveneens te gunnen aan het aan nemersbedrijf W. J. de Bruijn te Ter neuzen. De kosten van aanleg bedragen ongeveer 100.000 gulden. Verder is er een voorstel tot verkoop van grond gelegen op het industrieter- in de Serli'ppenspolder en in het uitbrei dingsplan Sluiskil. Een van de gegadig den is de Shell Nederland Verkoopmaat schappij N.V. De maatschappij wil op deze grond een quick-service bedrijf stichten. Ter vergadering zal een onderzoek worden ingesteld naar de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de gemeenteraad. BRESKENS. Onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, is te Breskens een bijeenkomst gehouden betreffende de haven van Breskens. Door Gedeputeerde Staten waren daar toe uitgenodigd vertegenwoordigers van de gemeenten van West-Zeeuws-Vlaan- deren, van de Commissie voor strsek- ontwikkeling van West-Zeeuwsch-Vlaan deren en het dagelijks bestuur van de Stichting Havenbelangen Breskens in op richting. De Hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland heeft daar een toelichting gegeven op een door zijn dienst ontworpen plan voor de aanleg van een derde 'haven bassin in "de handels- en vissershaven aldaar. Een kleine commissie uit de streek zal dit plan in studie nemen. Tevens zal daarbij de vraag onder het oog worden gezien de haven in de toekomst te doen beheren door een publiekrech telijk lichaam door de streek te vor men. De voorwaarden waaronder dit lichaam eventueel deze taak van het rijk zou kunnen overnemen, worden daarbij uiteraard overwogen. Naar de toezegging van Gedeputeer de Staten kan de commissie desgewenst daarbij een beroep doen op de techni sche en financiële deskundigen van de provincie. MIDDELBURG. De aangehouden zaak tegen de Vlissingse groothande laar B. werd vooir het kantongerecht gistermiddag nog eens uitvoerig uit de doeken gedalan. B. liet op 24 mei een grote gToep voetgangers o,p een zebra- streep in de Lange Delft voorbijtrekken en wachtte geduldig met zijn station car tot <de laatste de overkant van de straat had bereikt. Volgens de lezing van de verdachte stak toen, op het mo ment dat hij zijn wagen liet optrekken, een nerveuze vrouw met een kind aan de hand de straat over. Het scheelde niet veel of er ontstond een aanrijding. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgth was van mening dat er op de zebra door voetganger en automobilist moest worden samengespeeld. Hij had daarom de zaak aangehouden om de verbalisant als getuige te horen. Deze hoofdagent, die als het ware met zijn neus hoven op de overtreding stond, vertelde echter dat de vrouw en haar kind reeds aan het oversteken waren toen de auto optrok. En niet, zoals de verdachte liet uikomen, van de stoep af- Met ingang van 1 augustus 1962 is benoemd tot schilder in dienst der ge meente Axel de toëer A. D. den Hulster te Groe-de, ingevolge besluit van B. en W. van Axel van 26 juni 1962. Met ingang van 1 juli 1962 is be noemd 'tot plaatsvervangend direkteur van de Vleeskeuringsdienst kring Axel, de weledele heer J. F. de Haas te Zaamslag. Zaterdag a.s. speelt AZW in het ka der van- het nederlaagtornooi te Axel tegen HW '24 uit Hulst. De afdeling Grersdijk van de NCVB vergaderde onder leiding viU presidente mevr. E. Kastelein-Heystek. Ds. Bezemer uit Zierikze-e sprak over „De vrouw dde gij mij gegeven helbt". Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer een rijtoer voor de Ouden van Dagen te Nieuw- en Sint Joosland wor- GOES. De adjudant van de ge- meente-politie in Goes, de heer Chr. Louisse, jubileert zondag aanstaande. Op die dag zal het n.l. 40 jaar geleden zijn, dat hij in dienst van de overheid trad. Adjudant Louisse is niet van plan een receptie te houden ter gelegenheid van zijn jubileum. De heer Louisse werd in 1904 te Waar de geboren. Zijn jeugd bracht hij in Schore door. Daar werd hij hulpbestel ler van de P.T.T. welke functie hij ver vulde van 1 juli 1922 tot 1 februari 1928. De heer Louisse voelde zich erg aange trokken tot de politie en het was dan ook geen wonder, dat hij in 1928 over stapte naar het politiekorps. Tot 1940 heeft de heer Louisse straatdienst ge daan. Daarna kwam hij bij de recher che. Op 1 januari 1949 volgde zijn be noeming tot adjudant. In deze functie heeft hij de dagelijkse leiding van het korps Goes van de gemeente-politie. MIDDELBURG. In de algemene vergadering van Swift is de voorlopige nieuwe competitie indeling voor het eerste twaalftal bekend gemaakt. In de op 12 juli a.s. te Rotterdam te houden bijeenkomst van het district Zuid-Hol land van de KNKB zal deze indeling goedgekeurd w-ord-en. De voorlopige in deling is als volgt: Algemene) Leiden) Fluks) Leiden) HKV 2) Den Haag) Odo) Dordrecht) Ons Eibernest 2 Den Haag) OSCR) Rotterdam Renboog Dor drecht) Rozenburg) Rotterdam) Sper wers) Rotterdam) en Siwft) Middelburg). In zijn- openingswoord zei voorzitter L. de Vries te hopen dat voor de catego rie junioren zo spoedig mogelijk een competitie in het l-even geroepen wordt. den georganiseerd en wel op DINSDAG 3 JULI rond NOORD-BEVELAND. Onder voorzitterschap van de heer J. Francke kwam de plaatselijke com missie van het Protestants Interkerke lijk Thuisfront in Axel bijeen voor een te houden propaganda en voorlichtings avond in het najaar, voorafgaande aan de PIT-kolle-kte v-an 15 tot 20 oktober. Woensdagavond zal in de oude dorps kerk in Soutelande de eerste zomer avondstilte worden gehouden, verzorgd door het Leger des Heils. IDe heer J. W. Bijsterfeo-sch, kring- opziener van J ehov-a-h' s -getuige-n in Zeeland, heeft van de Watch Tower Bible Tract Society te Amsterdam de mededeling ontvangen, dat 'hij een der sprekers zal zijn op -het door bo vengenoemd genootschap van 6 tot en met 8 juli a.s. belegde congres in het Gemeentelijk Sportpark te Tilburig. Ruim 100 afgevaardigden uit de ge meenten Middelburg, Goes en Vlissin gen 'hebben regelingen getroffen dit con gres in Tilburg te bezoeken, waar in totaal 4090 deelnemers uit -verschillen de delen van Nederland worden ver wacht. Soortgelijke congressen worden ook in Gron-ingen, Delft en Doetinchöm georganiseerd. Van de afdeling Oostkapelle slaag den voor het EHBO-eenheidsdiploma de dames W. Saane, J. L. van Driel. B. Wolfert. C. Nieuwenhuize, J. Q. M. Stoel, J. de Visser en de heren A. J. Mesu, S. W. Postma, L. Minderhoud, 3. van Vaardigem en A. 'Louwerse. Achter de naam van mej. P. A. M. T. Speelman te Goes in -de lijst van geslaagden voor het Mulo-exam-en, onze krant 'van'gisteren, wa-s'he.t kruisteken weggevallen. Ook mej. Speelman is n.l. geslaagd voor het middenstandsdiploma. De collecte voor het Rode Kruis heeft in Ovezandi? 183,85 opgebracht. KRUININGEN. In de vergadering van dinsdagavond besloot de gemeente raad van Kruiningen een subsidie te verlenen van 2.100 in de kosten van restauratie van de standaardmolen van de heer C. J. van Dijke. Voordat dit besluit gevallen was, werd over dit onderwerp uitvoerig ge discussieerd. Sommige raadsleden von den het geld verspillen om aan het ou de wrak nog kosten te besteden. De restauratie wordt geraamd op niet min der dan 42.000 Hiervoor kan men ook wel een nieuwe molen bouwen, zo meenden sommigen. De heer J. Griep (WD) vond het bij zon-der jan.mer, dat als gevolg van be sluiteloosheid van de eigenaar de res tauratie totnutoe achterwege is geble ven en dat daardoor de gemeente haar subsidie van 800 in 1955 thans moet ver-hogen tot 2.100 De voorzitter, bur gemeester A. Schipper, deelde mee, dat de eigenaar van de molen schrif telijk heeft verklaard zijn aandeel a 10% in de restauratie te zullen bijdragen. Het rijk en de provincie zullen respec tievelijk een bijdrage verlenen van 65% en 20%. Het voorstel werd tenslotte aanvaard met de stemmen van de heren J. van Ballegooijen, C. Slabbekoorn (beiden PvdA), C van Iwaarden (CH) en J. Witte (vrije lijst) tegen. Het voorstel om de algemene politie verordening aan te vullen met een ar tikel, waardoor het mogelijk wordt chauffeurs van vrachtautos en bussen te verbieden hun wagens op hinderlij ke wijze te parkeren, vond de algeme ne instemming van de raadsleden. Al leen de heer J. Griep verklaarde bang te zijn voor de toepassing van dit ar tikel, Hij vreesde de te grote voort varendheid van de politie, waardoor on wetende of goedwillende personen toch een bekeuring houden oplopen. Alleen met de stem van de heer Griep tegen ging de raad tenslotte akkoord met het voorstel van B. en W. Aan de heer M. Schrijver, onderwij zer aan de openbare ulo-school werd eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming aan de ulo-school te Goes. Aan de heer P. C. Snoep werd eveneens eervol ontslag verleend als klokluider en klokkenist wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Hem werd dank gebracht voor de jarenlange getrouwe dienst. Tot vakleraar in lichamelijke oefe ning aan de ulo-school werd benoemd de heer M. A. A. J. Speelman te Krui ningen. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Hansweert werd benoemd mej. G. Ti'bbesma, die thans in tijdelijke dienst aan die school is ver bonden. Tot lid va-n de commissie tot wering van school verzuim te Hansweert weid in de plaats van de heer J. Griep, die voor deze functie had bedankt, benoer de- heer M. Wisse te Hansweert. De heer A. Sinke (SGP) wees erop, dat het verenigingsgebouw te Oostdijk niet voor ieder die hiervan gebruik wil maken openstaat. Sommige aanvragers worden door de voorzitter van de com missie geweigerd zonder dat de andere bestuursleden hiervan in kennis werden gesteld. Op Oostdijk heerst over deze gang van zaken ontevredenheid, aldus de heer Si-nike. De burgemeester zegde een onderzoek toe. stapten. Door even op zijn rem te staan had hij vrouw en kind gemakkelijk voor rang kunnen geven. „Vcor J5 procent heeft de automo bilist correct gehandeld," zei de agent, „maar de afwerking klopte niet." Eis en vonnis waren dan ook aan de la-ge kant: resp. een tientje en 7.50. De jeugdige mej. A. M. van H. pro beerde op de Vlissingse Paul Kruger- straat met haar bromfiets een snelheids record te breken. Toen zij werd aan gehouden, wees een gatsometer een snelheid vnn 45 km. per uur aan. En dat in de bebouwde kom! De eis was niet mis: 40, het vonnis ook niet: 30. Zestig gulden boete kreeg de Bergen op Zooimse vertegenwoordiger J. B. A. S., omdat hij op 15 juni in Souburg met zijn bestelauto links afboog en bijna een botsing veroorzaakte met een recht- doorwillende tegenligger. De N.S.-beambte F. A. H. van der H. uit Dinteloord reed op 4 juni in de Middelburgse bebouwde kom met een te hoge snelheid: 62 'km. per uur. Con form de eis werd hem 20 opgelegd. In de aangehouden zaak tegen meivr. R. W.-S. uit Wolfaartsdijk viel een boe te van 15, nadat er 'het dubbele was geëist. Mevr. W. ontkende op 17 de cember in 's-Heer Arendskerke bij het nemen van een -bocht met haar brom mer niet genoeg rechts had gereden. De getuigeverklaringen wezen echter uit dat haar bromfiets midden op de weg reed en dat daardoor een botsing met een auto was ontstaan. De landbouwer M. C. M. uit Kapelle verleende op 13 maart in Goes geen voorrang aan rechts, waardoor er een autobotsing volgde. De officier eiste 30 'boete maar vond de civiele eis van 80 niet voor toewijzing vatbaar. De kantonrechter wees deze, met de gevorderde boete, echter wel toe. VLISSINGEN. De N.V. Nimeta te Rotterdam heeft zich tot B. en W. van Vlissingen gewend met het verzoek de houten vismijnbarak op de landtong tussen de Eerste en de Tweede Bin- nenhaven van de gemeente te kopen. De venootschap wil daar een scheepsslo perij vestigen. Directeur van de onder neming is de heer Niggelie, vroeger di recteur van Simons' Metaalbedrijf in Vlissingen. Daar de barak door het vismijnbedriji gemist kan worden hebben B. en W. te gen de verkoop geen bezwaren. Zij zijn het met de N.V. eens geworden dat de waarde van de barak gesteld kan wor den op 22.500 gulden. B. en W. stellen de raad voor de barak in huurkoop te verkopen. ST. PHILIPSLAND. De afdeling St. Philipsland van de C.P.B. kwam in „Ons Dorpshuis" in vergadering bijeen. Op deze avond sprak mej. Van Ha- zelen uit Middelburg over haar werk bij de kinderpolitie. Zij is in Zeeland de enige dame die dit werk doet. Van alle kanten wordt er om haar hulp gevraagd. Het is haar taak om kia.de- ren die stelen of andere misdaden plegen op te sporen, te straffen en als het nodig is onder te brengen in pleeg gezinnen en hen met raad en daad bij te staan. Soms worden hiermee goede resültaten bereikt. ■gecompliceerde veel s Bergen op Zoom een aanrijding gebeurd, waarbij veel schade werd aangericht. Omstreeks -tien uur kwam de garagehouder J. Kurvink uit St. Annaland met zijn a-uto van het algemeen burger gasthuis door de Was senaarstraat rijden met enkele passa giers. Hij moest afremmen voor een paar wielrijders en voor een tegemoet komende auto bestuurd door de heer De Kok uit Bergen op Zoom achter wiens wagen weer een aanhangwagen was gekoppeld waarop een partij bal ken waren geladen. Vermoedelijk reed deze bestuurder te kort achter de heer Kurvin'k, want toen ook deze ging af remmen slipte zijn wagen. Op dat mo ment naderde van-af de rotonde een auto. bestuurd door de heer P. v. d. M. uit Rucphen, Deze zag het ongeluk ge beuren en kon een botsing niet voorko men. De balken ramden zijn wagen op zij waarbij een zijstijl van de auto werd geslagen. Het was een wonder dat geen van de inzittenden werden verwond. Di rect was het gehele verkeer in deze drukke straat lamgelegd. De inzitten den van de Rucphense auto hadden slechts lichte verwoningen opgelopen, maar de auto werd zwaar beschadigd. Ook de auto van de heer Kurvink en de heer Kok liep schade op, ma-ar ook hier werd niemand van de inzittenden gewond. VLISSINGEN. De sleepboot Scal dis is woensdag ter assistentie uitgeva ren van het Britse m.s. Hongkong Im perator. Het vaartuig voerde het sein „niet in staat te manoeuvreren." Waar schijnlijk was de -stuurinrichting niet meer in orde. De Scaldus heeft de Hongkong Imperator tot Antwerpen ge assisteerd. KAPELLE. De P.V. „O.W.T.B." in Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Creil, afstand 269 km de uitslag was: 1—11 M. Bruinooge, 23 J. van Oeffelen, 45—15 P. I. Butler. Ook werd deelgenomen aan een wed vlucht vanuit Chateaurouse. Hiervan was de uitslag: 13 J. L. de Jager, 2 M. Bruinooge, 4 A. J. van der Does. E BODEM van Goes is rijk, niet aan olie of mineralen, maar wel aan gebruiksvoorwer pen van historische waar ie. Mocht u daar aan twijfelen dan moet u een bezoek brengen aan de heer K. Goudzwaard (61), opzichter van de gemeentelijke plantsoenendienst. In de loop der jaren heeft hij een fraaie collectie aardewerk te voor schijn getoverd uit het water van de Vest, en van onder me nig gebouw, dat werd afgebro ken. Op de vensterbank van zijn kantoor in de kwekerij van de stad Goes, stalde hij gister middag de vaasjes en potten, waarvan sommige driehonderd jaar oud, voor me uit. DE COLLECTIE heeft hij persoon lijk verzameld, en niet aangekocht. Zo g&irw er ergens wordt gegraven, verbouwd of een riolering aange legd, is de heer Goudzwaard er als de kippen bij. Soms ontdekken de werklieden nogal bizarre voorwer pen. Zo werd in 1950 het slagtandje van een wild zwijn gevonden in de Vest. „Deze dieren moeten dus in Zealand hebben geleefd". Vol trots toont hij een holle boomstam (uiter aard niet op zijn bureau, maar op de rommelzolder). „Naar alle waar schijnlijkheid heeft deze ruim hon derd jaar geleden dienst gedaan om zoet water, dat per schip werd aan geveerd, vanuit het ruim naar een bierbrouwerij te laten vloeien". MERKWAARDIG is ook een ont dekking onder de graanbeurs, naaist hotel De Korenbeurs. Toen deze graanbeurs werd verbouwd, legden de arbeiders een put bloot, gevuld met een weinig appetijtelijke vloei bare substantie. Het gore drab be vatte echter talloze stukken bijzon der mooi aardewerk, èn scherven. De heer Goudzwaard veronderstelt dat in vroeger eeuwen een besmette- lijke ziekte in de stad werd ontdekt en men toen haastig de voorwerpen die besmet konden zijn, in een put heeft geworpen en die weer toege dekt. NAAST de aarden steelpannetjes, biervaatjes, inktpotten, en drink schaaltjes bezit hij ook heel wat ste nen pijpen, daterend uit de zeven tien-de en zestiende eeuw. Wie her innert zich niet de pijpjes, voorko mend op de schilderijen van Jan Steen? De Zeeuwen die ze meerde re malen in de grond vonden, noem den deze pijpen „Spanjaardjes", om dat de soldaten van Mva er uit zou den hebben gerookt. TEDER, liefkozend, als een moeder haar kind, streelt de eige naar van dit alles, die in Poort vliet werd geboren, oner zijn aar- dewerk. „Ik vind het geweldig boeiend, in de geest zie ik de tijd van onze voorouders weer tot le ven komen". Als ik aanstalten maak te vertrekken, zegt hij wat treurig: „Het is jammer dat vele mensen zo gauw dergelijke voor werpen wegoien. Niet dat ze veel geld op kunnen leveren, maar de gebruiksvoorwerpen geven ons een inzicht in het leven van ons voorgeslacht'. Hij wijst me nog op een oude pot. „Toen ik hem ont dekte werd hier teer in gekookt, waar vroeger soep en pap in was bereid DE HEER EVERSDIJK uit Hein- kenszand verzocht mij de lezers die zich hebiben opgegeven als pleeg ouder van een vluchtelingenkind nog eens mee te delen dat dinsdag 3 ju li aanstaande 's avonds om kwart voor acht te Kapelle-Biezelinge in het sportgebouw -aan de -spoorlijn een contactavond wordt ge-houden. In deze bijeenkomst zullen een aantal wenken en inlichtingen wor den gegeven betreffende de kinde ren. Aanwezig zal zijn mevrouw S. J. Kleyn-van Wijk die het kamp Finkenwerder bij Hamburg heeft be zocht. Dinsdag 10 juli zullen de kin deren in Amersfoort worden a. ge haaid. TERNEUZEN. De Kri-ngraad van de A-Kring Zeeland c van de Bescher ming Bevolking kwam bijeen in de raadszaal van het gemeente-huis te Ter neuzen. Besloten werd het woonhuis met werkplaats aan de Vlooswijkstraat 38 en de Schoolweg 35 van de gemeen te Terneuzen te huren voor onbepaalde tijd. Hierbij zij opgemerkt dat het woon huis geschikt is voor kantoorruimte, terwijl de werkplaats aan de Schoolweg reeds door de gemeente Terneuzen als magazijn voor opslag van B.B.-goederen is ingericht. As correspondent van de dienst Ge neeskundige Verzorging noodwachters werd aangewezen de administrateur van de -kring, de 'heer J. J. de Vos. Daarbij het door de Kringraad genomen bes-luit van 27 november 1961 om het BBRA 1948 op de ambtenaren van de Kring van overeenkomstige toepassing te ver klaren bij Ged. Staten bezwaren werden ontmoet, was een nieuwe be'zoldigings- regeling voorgesteld, welke eveneens zonder discussie in zijn geheel werd aan genomen. Di't gebeurde ook met een voorstel tot wijziging van de salarisre geling noodwachtambtenaren. De wachtgelden van de heren C. Roe- lands, G. Gort en M. v. d. Moere te Terneuzen en J. A. Eekhout te Bres kens zullen wor-den verhoogd met 5 pro cent. Overigens zullen de wachtgelden van de heren Roelands en Gort, res pect. oud-plaatsvervangenid K.H.B.B. en oud-secretaris-penningimeester van de voormalige kring Zeeland 4, per 1 juli 1962 worden afgekocht. VLISSINGEN. Onder leiding van de adjunct-di-recteur van de Zeeuiwsche muziekschool, de -heer P. H. Broerse, is woensdagavond een leerlingenuitvoe- ring gegeven in hotel Brittania. Nadat in de pa-u-ze het publiek het optreden van de So-uburgse zusjes Franeke had kunnen volgen op het televisietoestel op het toneel, werd een afwisselend pro gramma uitgevoerd. Onder leiding van meivrouw E. Kuiler-Puype werden een viertal liederen ten gehore gebracht, waarna de balletfclas onder leiding van mevrouw H. Riemens-Soesman het bal let De Jaargetijden ten tonele bracht, waarvan de herst choreografisch en technisch het best geslaagd was, Niki Moham-ed Sjah, dr. M. Schreuder en Theo de Vin vertolkten de sonate voor vier fluiten van J. Hoek op uitmunten de -wijze. Virtuoos was ten slotte de toecatina van F. Maykapar, op de vleu gel t-en gehore gebracht door Han Kui per. THOLEN. Vrijdagavond acht uur zal de raad der gemeente Tholen bij eenkomen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester de heer H. Jan sen. Punten van behandeling zijn: Overname straatgedeelten, onteige ning, enz. 1 - r' .ut'; b s-,<^r u.wA'; 1 VLISSINGEN. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 214.100 gulden te willen verlenen voor de bouw en in richting van een vier-klassige school ten behoeve van de Schoolvereniging op reformatorische grondslag aan de Bea trixlaan. De openbare aanbesteding heeft inmiddels plaatsgevonden. RILLAND-BATH. Voor het examen verificateur der invoerrechten en ac cijnzen slaagde te Rotterdam de heer W. J. Dieleman. De N.C.V.B. te Nieuw- en Sint Joosland hield haar vergadering onder leiding van mevrouw Dingemanse. Speekster voor deze -avond was mejuf frouw Augusteijn met als onderwerp: Individuele Zelfbescherming'

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3