Oproep van tot staken uittocht oeas in Pap Nederland: overleg in Indonesië GELIJKE REGELING VOOR OPENBAAR EN BIJZONDER VOORTGEZET ONDERWIJS Melk in West-Nederland op 1 juli 1 cent duurder VAN LOOY ONTWEEK DUEL AJV.W.B. stuurde kampeerder de verkeerde vrouw thuis Hoge uit Autoriteit: Nederlandse Veeg pan Grote Spaanse fabriek dicht De Bilt: Koud Viermaal roem en eer m Oxford Radio-actieve naalden lagen op boerenerf V.S. verdedigen Quemoy en Matsoe niet zonder meer EXTREMISTEN IN LEIDING O.A.S. GEVLUCHT - VERZET NU OP ALLE FRONTEN GESTAAKT Geen overvallen meer Verslagen FRANgOÏSË SAGAN HEEFT EEN ZOON CHAPLIN EN RUSK SAMEN OP PODIUM I T ZOEKGERAAKT IN ZIEKENHUIS Nieuwe zege voor mr. Cals In niet-gesaneerde gebieden TOUR DE FRANCE Bejaarde man aangereden „Drietjes worden te duur betaald" SCHERPE KRITIEK VAN KAPTEIJN Weer kunstdiefstal aan de Rivièra (rinjMpi-mro Directeur. J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 17e JAARGANG No. 5088 Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Donderdag 28 juni 1962 ORAN CAPITULEERT ALGIERS Gisteravond, vier dagen voor liet referendum dat van Algerije een soevereine staat zal maken, is het verzet van de Organisatie van het Geheime leger in elkaar gestort. De meest extreme leiders van de O.A.S., onder leiding van ex-generaal Gar- dy, vluchtten gistermiddag in paniek uit Oran, het laatste bolwerk van het Geheime leger op Algerijnse bodem. Een meer gematigd man, ex-kolonel Dufour, sprak de bevolking van Oran door de radio toe en gaf bevel de zinloos geworden vernielingen van de havens en de openbare gehouwen te staken. Iets later kwam Jaques Susini, de politieke leider van de O.A.S.voor de microfoon van een geheime zender en riep de Europeanen in geheel Algerije op om, nu de strijd gestaakt was, de dolle vlucht uit het land te staken. Christian Fouchet, de Franse Hoge Commissaris in Algerije, heeft reeds een fcezoek gebracht aan het door terreur zwaar geteisterde Oran. Teruggekeerd te Rocher Noir, de zetel van het voor lopige bestuur, gaf hij een verklaring uit waarin hij zei dat het leven in Oran snel terugkeert naar normaal. „Over een paar uur", zei hij, „zal daar, naar ik verwacht, de rede zegevieren over de waanzin." De O.A.S. doet al enkele dagen lang geen poging meer om haar kas te spek ken door overvallen te plegen op ban ken en postkantoren. Uit alles blijkt dat het Geheime leger zijn verzet tegen de geboorte van het Algerijnse Algerije op alle fronten heeft gestaakt. Alleen bestaat natuurlijk nog de mo gelijkheid van verdere acties in Frank rijk ze li. Het is bekend dat de Franse regering op het ogenblik overweegt met welke middelen zij voortzetting van de strijd in het moederland het beste kan voorkomen. Het nieuwe pro ces tegen ex-generaal Salan schijnt een •van die middelen te zijn, namelijk een waarschuwing aan de voortvluchtige leiders van de O.A.S. Enige duizenden Europese inwoners van Oran kampeerden gisteravond nog op de kaden in het havengebied, wach tende op schepen die hen naar Frank rijk zouden terugbrengen. Of zij ge hoor zullen geven aan de oproep van Susini om te blijven en samen te wer- Van onze Amsterdamse redactie A MSTERDAM t- Er bestaan vrij concrete plannen om, in over leg -met de Indonesische ambassa de te Bonn, een aantal Papoea's die op het ogenblik in Nederland een opleiding volgen, een oriëntatiereis door Indonesië te laten maken. De kosten zullen, naar wordt gehoopt, door de Nederlandse Staatkundige Studentenorganisatie worden gedra gen. Deze organisatie heeft ons gisteravond verzekerd dat van verschillende kan ten instemming is betuigd met het plan. De studenten menen op voldoende bij dragen te kunnen rekenen. De Nederlandse regering zal niets betalen. Zij heeft in principe geen be zwaar tegen de tocht, maar vindt dat de sfeer van het ogenblik er niet gun stig voor is. Ook onder de elf Papoea's die voor de reis in aanmerking komen heerst die opvatting. Een van hen zei ons gisteravond het immoreel te vinden naar Indonesië te gaan op een ogenblik dat jonge Nederlandse soldaten in Nieuw-Guinea in levensgevaar verke ren. Zodra de militaire spanningen wat zijn afgenomen wilde hij gaan, zo zei hij. Overleg met Jouive Bij de elf aspirant-reizigers zijn er enkelen die de huidige stand van za ken in het conflict tussen Indonesië en Nederland geen bezwaar achten. Zij willen zo snel mogelijk vertrekken. De Papoea's (een aantal theologen, een jurist en enkele vakstudenten) hebben over hun reis overleg gepleegd met hun landgenoot Jouwe. De heer Jouwe had geen bezwaar tegen de reis, maar hij achtte, evenals de Nederlandse rege ring, de tijd daarvoor nog niet geko men. De Papoea's zien hun oriëntatiereis als een middel om met Indonesië tot overeenstemming te komen over de toekomst van hun land. Zij zijn zonder uitzondering nationalistisch, maar zij zien in dat Nieuw-Guinea weinig kans heeft op een succesvolle onafhanke lijkheid als de meningsverschillen met het belangrijkste buurland niet zijn bijgelegd. Ingespannen De Nederlandse Staatkundige Stu dentenorganisatie heeft zich in de af gelopen maanden zeer ingespannen voor de hier verblijvende Papoea's. Zij bracht geld bijeen om hen gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten. Een van de bezwaren van de Papoea's is altijd geweest dat zij zo ver uit elkaar waren geplaatst en dat ze te weinig geld kregen om geregeld te reizen. De Nederlandse Staatkundige Studenten organisatie onderhoudt nauwe betrek kingen met de Vrije Universiteit te Amsterdam. ken met de regering van de jonge staat is niet bekend. Oran was gisteren van de buitenwereld afgesneden. Telefoon, telegraaf en telexverbindingen waren verbroken. De verbindingsdienst van het Franse leger zorgde voor overbren ging van de belangrijkste berichten. Het aantal vluchtelingen is nog altijd heel groot en de gelederen van de O.A.S., vooral in het zuiden van Frank rijk, worden natuurlijk door deze vloed van ontheemden versterkt. De Franse regering troost zich met de gedachte dat er onder de vluchtelingen velen zijn die. zeker na de „val van Oran". ook in de O.A.S. geen enkel vertrou wen meer hebben. Bovendien zijn er ook nog velen die niets liever zouden doen dan meteen terugkeren naar Al gerije. waar zij practisch al hun bezit tingen hebben moeten achterlaten. Wat deze laatste groep betreft kan wellicht de oproep van Susini van betekenis zijn. Hij vroeg niet alleen de Europeanen in Algerije om te blij ven. maar hij riep cok de reeds ge vluchte Fransen op om ten spoedigste terug te keren „nu er overal vrede heerst, van Bone tot Oran". Hoe het zij de Franse regering is ervan overtuigd dat de O.A.S., al thans in Algerije, voorgoed is versla gen. De Europeanen die zijn gebleven de overgrote meerderheid hebben geen enkele reden meer om naar Frankrijk terug te keren wanneer ten minste de arabieren zich houden aan de letter en de geest van de overeen komst van Evian. Zij zijn teleurgesteld over de vlucht van hun leiders en beginnen te begrijpen dat zij de door of in opdracht van de O.A.S. aan gerichte schade zullen moeten herstel len (geholpen door de Franse regering) eer de twee grote bevolkingsgroepen in vrede samen kunnen beginnen met het tót welvaart brengen van het nieuwe Algerije. PARIJS De schrijfster Fran- coise Sagan heeft gisteren in het Amerikaanse hospitaal te Parijs het leven geschonken aan een zoon. Hij zal Denis heten. De jonggeborene weegt vijf pond en drie ons en volgens de moeder van Francoise is het een prachtige baby. Franqoise Sagan is getrouwd met de Amerikaanse pottenbakker Robert Westhoff. v -i*r Van onze correspondent LONDEN Elfhonderd mensen waren gisteren in Oxford getuige van een bijzondere en kleurrijke plechtigheid: het verlenen van ere doctoraten o.m. aan Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, de filmacteur Charles Chaplin, cfe schilder Graham Su therland, de ontwerper van het veelbesproken wandtapijt in de nieuwe kathedraal van Coventry, en de violist Jehudi Menuhin. Rusk werd het doctoraat verleend in het burgelijk recht, Chaplin kreeg de bulla van de faculteit der letteren en wijsbegeerte, Sutherland eveneens en Menuhin kreeg de cappa van doc tor in de muziekwetenschap omgehan gen. Humor In een plechtige, optocht arriveerden de „jonge" doctores bij het stadhuis van het oudé Oxford waar de plech tigheid werd gehouden De 73-jarige Charles Chaplin werd de volgende lof toegezwaaid: In al Van een onzer verslaggevers PURMEREND Door een mis verstand zijn enkele met radio actief kobalt geladen naalden uit het Sint-Liduinaziekentais in Pur- merend in de afvalkelder, waar sintel van de verwarming worden gestort, terechtgekomen. Vorige week zaterdag werden deze sintels opgehaald door Cor Kok. zoon van een boer in Ilpendam. De boer haalt iedere week de sintels uit het ziekenhuis; hij gebruikt ze voor het ophogen van zijn erf. Inspecteurs van de regionale dienst voor de volksgezondheid hebben de kobaltdeeltjes op het erf v&n de boer derij ontdekt. De radioactieve sintels werden voor zichtig in twee vuilnisemmers geschept en het erf werd met een hek afge schermd. Bij het onderzoek zijn ook de arbeidsinspectie en de Rijkspolitie betrokken. Vandaag zal de groeps commandant van de Rijkspolitie in Purmerend, opperwachtmeester J. v. d. Molen, van zijn bevindingen verslag doen aan de officier van justitie in Alkmaar, mr. Reigersman. Het is mo gelijk dat er een strafvervolging zal worden ingesteld. De moeder-overste van het zieken huis weigerde gisteravond iedere mede deling over de verdwijning van de kobaltdeeltjes. Zij beperkte zich tot een nadrukkelijk: Dit valt buiten mijn competentie. Zaterdagavond, zo vertelde de heer Kok, kwamen er plotseling enkele heren bij ons binnen met het verzoek of zij de pas gestorte sintels mochten onderzoeken. Het hele erf was met geigertellers afgezocht. Op een bepaalde plek sloeg de wijzer van een van de tellers plotseling heftig uit. Onmiddellijk werd daarop een deel van mijn erf afgezet. De volgende dag kwamen de man nen van de Rijkspolitie. Zij hebben de gevaarlijke sintels in twee emmers geschept. Ze vonden het een griezelig werkje. Vervolgens werd het erf met water besproeid om het verstuiven te voorkomen. De emmers met het radio actieve spul zijn nog niet weggehaald. Het is nog niet precies komen vast te staan hoe de kobaltnaalden in de De moeder-overste van het St. Liduinazickenhuis: „Buiten mijn competentie". afvalkelder van het ziekenhuis terecht zijn gekomen. De vermissing van de kobaltnaalden, die bij bepaalde behan delingen in het lichaam van de patiën ten worden gebracht, was administra tief aan het licht gekomen. Alle gebruikte naalden moeten wor den afgeschreven. Zaterdagmiddag was ontdekt dat de voorraad naalden niet meer klopte. De loonsverhoging bij Van Gend en Loos is er door. Rijksbemiddelaars heb ben de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst goedgekeurd. De functieionen zullen met terugwerkende kracht van 1 april af met zeven procent worden verhoogd. De overeenkomst zal twee jaar geldig zijn. De verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden zullen evenwel pas ingaan op 1 januari van het komende jaar. Dr. CHARLES CHAPLIN zijn. films vindt u de humor en de edelmoedigheid van een man die het opneemt voor de minder bedeelden, voor hen die altijd het loodje moeten leggen. Gesteund door zijn beminde vrouw en kinderen, werkt hij tegenwoordig even hard als ooit tevoren. Nimmer vreest Chaplin, aldus de openbare re denaar van de universiteit, dat hij, ook al omringt hij zich met vermaarde ac teurs, er als de mindere afkomt. Dean Rusk werd een man genoemd die zeer loyaal is ten opzichte van zijn collega's,, een hecht bolwerk van gerechtigheid" en vrijheid, die zeer nut tig werk verrichtte in het Verre Oos ten en als president van de Rocke feller stichting. Ook Eugene Black, president van de Wereldbank, kreeg een eredoctoraat in het burgerlijk recht. WASHINGTON (U.P.I.) President Kennedy heeft giste ren op zijn wekelijkse perscon ferentie de belangrijke vraag behandeld of de Verenigde Staten verplicht zijn Quemoy en Matsoe te verdedigen, de twee bedreigde eilandjes voor de kust van het Chinese vaste land. De conclusie was dat Amerika Quemoy en Matsoe slechts zal verdedigen wanneer een aanval op die eilanden deel uitmaakt van een aanval op de Pescadoren en Formosa zelf. ,,Wij zijn echter tegen het ge bruik van geweld daarginds", zei hij. De woorden van de president schijnen te betekenen dat Amerika niet tot actie zal overgaan indien de communisten Quemoy en Matsoe aanvallen zonder verder pogingen te doen om ook de Pescadoren (tus sen het vasteland en Formosa) of Formosa zelf te veroveren. De troepenbewegingen op het vas teland van China zijn een bron van bezorgdheid voor de Amerikaanse regering. Het doel ervan, zei de president, staat echter niet vast. De troepenbewegingen zouden kun nen duiden op een komende aanval op Quemoy en Matsoe. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn Mammoetwet weer een belangrijke principiële over winning behaald. De beslissing is ge vallen dat openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs gelijkelijk in één wet worden geregeld. Het betrof hier een rechtstreekse aan val op het hart van de Mammoetwet door de anti-revolutionairen bij monde van prof. mr. T. A. Versteeg, die voorstelde de inrichting van het openbaar voortge zet onderwijs afzonderlijk bij algemene maatregel van bestuur, dus door de mi nister van onderwijs, vast te stellen. De minister kreeg echter de steun van de grote meerderheid van de Kamer, die, in tegenstelling tot de drie protes tants-christelijke fracties, de pacificatie van het onderwijs wilde doortrekken tot het voortgezet onderwijs. Dit naar het voorbeeld van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs, waarbij verleden jaar reeds een dergelijke beslissing werd ge nomen. „VRIJHEID" Het belangrijkste argument van prof. Versteeg was, dat het bijzonder onderwijs volledige vrijheid van inrichting behoor de te hebben, dit in tegenstelling tot de openbare school, waarvoor de overheid heeft te zorgen. De minister stelde daar tegenover dat het verschil tussen beide scholen in wezen ligt inde keuze van de ouders. De ouders zijn vrij om een school voor hun kinderen te kiezen: een bijzondere of een openbare school. Voor op dient volgens minister Cals deze vrij- LE HAVRE In een zeer snelle rit van Amiens naar Le Havre, die ondanks een felle tegenwind een ge middelde opleverde van bijna 40% km per uur, heeft de frêle Frans man Anquetil voor de eerste keer in deze Tour getracht zijn grote tegenstander de Belg Van Looy tot een slag te dwingen. Van Looy "ech ter, ging er niet op in. Wèl de Itali anen Baldini en Nencini, die de attaque van Anquetil ferm pareer den. Hierdoor had de voortzetting van de aanval voor de Fransnpan weinig zin meer. In Le Havre zou ten slotte de Belg Van den Berghen zegevieren. Sprint F,n de Nederlanders? Wat deden zij gisteren? Zij eindigden opnieuw allen in het grote peloton. Altig, de rappe Westduitse coureur, die weer de sprint van dat peloton won, bleef in de gele leiderstrui. De equipe van Anquetil, waarin behalve Altig, ook de Neder landers Geldermans en Stolker zitten, veroverde door Altig ook nog de groene trui. De ploeg van de Fransman staat bovendien als eerste geplaatst in het ploegenklassement. Zie verder pag". 7 Van onze correspondent OIRSCHOT. De 72-jarige A. Swaans uit Oirschot is daar gisteren door een auto aangereden. Later op de dag is hij aan zijn wonden bezweken. De be jaarde man was met zijn fiets onver wachts van richting veranderd. DEN HAAG. De prijs voor melk zal per 1 juli met een cent worden verhoogd in de niet-gesa- neerde gebieden van West-Neder land. De Haagse huisvrouwen zul len ook een cent meer moeten be talen. Men is daar weliswaar met een sanering begonnen, maar de aanloopperiode is nog niet ten ein de. In de gesaneerde streken zal de prijs gelijk blijven. Deze mede deling werd gisteren gedaan op de vergadering van het produktschap voor zuivel. Lager Deze opwaartse beweging bij de prijzen van zuivel zal binnenkort wel gevolgd worden door een neerwaart se. Het is bijna zeker dat minister De Pous binnenkort een prijsbeschikking zal afkondigen voor de prijs van melkproduktem (vla, chocolademelk, pap, yoghurt). Op 1 april zijn namelijk zonder toe stemming van de minister maar met die van het produktschap de prijzen voor melkprodukten verhoogd in Friesland. Groningen, Drenthe, Twenthe, de Veluwe en de randgebie den, Noord-Holland, Zeeland en het overige deel van West-Nederland. Besprekingen hierover tussen het ministerie van economische zaken en het schap hebben niet tot overeen stemming geleid. Drs. De Pous greep toen in en stelde het bestuur van het schap voor de keus: of de prijzen vrijwillig omlaag per 1 augustus, of ik Voorzitter produktschap pluimvee en eieren: UTRECHT. De drietjes hoeven niet meer te kosten dan 11% a 12 cent. Dat zei de voorzitter van het pro duktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds op een vergade ring van het schap in Utrecht. Hij kreeg echt de indruk dat de winkeliers de hogere inkoopprijzen heel wat sneller doorberekenen 'dan de lage inkoopprijzen. Hij betreurde deze handelwijze te meer omdat de huisvrouw, die nu voor de drietjes vaak nog dertien cent moet beta len, nu niet tot grotere aankopen ver leid kan worden. De heer Garrelds meent dat de moeilijkheden waarmee de eierhandel nu te maken heeft, al voor een groot deel zouden zijn opgelost wanneer iedere Nederlander twee eieren ex tra zou eten. Door de jongste maat regelen van het schap zal het over schot wel verdwijnen. De grote moei lijkheid is dat Nederland voor 85 tot 90 procent van ziin export op Duitsland is aangewezen. Juist dat land heeft de invoer beperkt. Van on/»? Haagse redactie DEN HAAG. Een fout van de A.N.W.B. heeft bijna geleid tot huis- selijke onvrede bij een kampeerder. Op het bijkantoor in de Parkstraat in Den Haag stapte dezer dagen een getrouwd man van middelbare leef tijd binnen, die voor zichzelf een kam- neerkaart had aangevraagd. Wel had vu op het aanvraagformulier de naam an zijn vrouw ingevuld, maar hij had geen foto van haar bijgesloten. De kaart werd per post thuis be zorgd en mevrouw maakte de brief open. Groot was haar ontsteltenis toen ze naast de foto van haar man een afbeelding van een vreemde dame op de kaart gehecht zag. „Zo man, met wie ga jij kamperen", was toen haar begrijpelijke reactie. Dit vertelde de man aan de juffrouw achter de balie in de Parkstraat, die onmiddellijk het hoofdkantoor opbel de. Toen bleek de vergissing. Op de aanvrage hadden inderdaad de namen van man en vrouw gestaan en er was slechts één foto geweest. Toevallig was er, toen die aanvraag werd behan deld, een kiekje van een dame (die er waarschijnlijk één teveel had op gestuurd) over geweest. De onjuiste gedachte van „deze hoort bij die" lag toen voor de hand. neem maatregelen die per 1 juli in gaan. Het schap zwichtte niet. Het blijft er bij dat de verhogingen volkomen gerechtvaardigd zijn. Wel zal men nu nog gaan praten met een aantal des kundigen van het ministerie om de verschillende argumenten nog eens door te nemen. Of zo'n dergelijk ge sprek veel zal uithalen? Drs. A. van der Willigen, de vertegenwoordiger van de minister in het schap, geloof de er niet veel van. heid te staan, die rechten en ook plich ten met zich brengt. De overheid is volgens minister Cals stellig niet vrij om het openbaar onder wijs geheel naar eigen inzicht en zonder enige beperking in te richten. Daarvoor zijn immers de oudercommissies inge steld. De bijzondere school, zo werd te gen prof. Versteeg aangevoerd, wordt vol. ledig gesubsidieerd. Het onderwijs van de openbare en de bijzondere school moet dus gelijk zijn. De bijzondere school mag niet worden toegestaan het onderwijs uit eigen middelen beter te gaan inrich ten, daar aldus het openbaar onderwijs in een ongunstige concurrentiepositie zal worden gebracht. Ook zonder subsidie is er volgens de minister trouwens een relatie tussen de overheid en het bijzonder onderwijs. De fractie van de K.V.P. 1 -as het in principe wel met prof. Versteeg eens, maar zij verzette zich bij monde van haar woordvoerster mejuffrouw A. Nolte tegen het voorstel in de wet een schei ding aan te brengen. Haar voorstel was om bij elk punt afzonderlijk dat de inrichting van het onderwijs betrof, na te gaan welke voorzieningen ten behoeve van het bijzonder onderwijs zouden moe ten worden getroffen. Op grond van dit voorstel kwam ten slotte een compromis tot stand, waarop het amendement van prof. Versteeg met alleen de stemmen van de drie protes tants-christelijke fracties vóór. werd ver worpen. Over die afzonderlijke punten en daar zal het dus op aankomen gaat het debat vandaag verder. Aan een tweede principiële beslissing .kwam de Kamer gisteren niet toe. Het ging over het toelaten van vormings onderwijs op humanistische grondslag op de scholen voor voortgezet onderwijs. Hiertoe had de socialist C. Kleijwegt een amendement ingediend. Na heel wat heen en weer gepraat kwam men tot de con clusie dat het beter was een wat soepeler formulering te kiezen dan de afgevaar digde Kleijwegt oorspronkelijk had voor gesteld. dit op aandringen van de K.V.P.- er dr. Albering. Ook hierover zal de Tweede Kamer vandaag beslissen. Aan dit principiële debat, waaraan de woordvoerders van alle grote fracties deelnamen, is van liberale zijde geen woord besteed. De onderwijsdeskundige van de fractie van de V.V.D., mevrouw Van Someren-Downer, heeft overigens tot nu toe toch weinig voet aan de grond gekregen bij de behandeling van de Mammoetwet. De voorstellen die zij sa men met de antirevolutionaire afgevaar digde prof. Versteeg indiende werden verworpen en de amendementen van eigen hand heeft zij stuk voor stuk in getrokken. Voorts heeft de Kamer gisteren een beslissing genomen over de examens, de diploma's, getuigschriften en over de bevoegdheden van de leraren in het ko mende voortgezette onderwijs. Ook is nog ruimschoots aandacht ge schonken aan de formulering van de zedelijke grondslag van de openbare school. Minister Cals is hier niet uit kunnen komen, reden waarom hij heeft teruggeroepen op de oude wettelijke formule van 1806, waartegen de a.r. afgevaardigde mr. A. B. Roosjen gisteren weer in het geweer kwam. Hij noemde het een caoutchouc-artikel. maar minister Cals hield hem voor dat niemand tot op heden een beter omschrijving had kunnen vinden. Van onze correspondent CTRAATSBURG De Hoge Auto- riteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal (E.G. K.S.) is opgetreden als een „vereni ging ter bescherming van wilde die ren". Deze betiteling is afkomstig van de Nederlandse socialist P. J. Kapteijn, die lid is van het Euro pese parlement, dat in Straatsburg bijeen is. Als rapporteur over het jaarver slag van de Hoge Autoriteit heeft de heer Kapteijn er geen doekjes omgewonden. In een streng vader lijk vermaan hekelde hij het uit voerend orgaan van de gemeen schap, omdat deze geen stoutmoe dige initiatieven heeft ontwikkeld. Men heeft zich in de luren laten leg gen door de nationale regeringen, meende onze landgenoot. In tien jaar tijds heeft men niet weten te berei ken wat volgens het verdrag toch mogelijk moet zijn. Het parlement, tot nu toe een trouw bondgenoot van de Autoriteit, moet maar eens wat kritischer wor den. Bij deze opmerking liet de heer Kapteijn zich de woorden „motie van wantrouwen" ontvallen. Vol- BILBAO (Reuter). Op last van de burgerlijke gouverneur is gisteren de grote fabriek van General Elec tric in de Noordspaanse stad Bilbao voor onbepaalde tijd gesloten. In dit bedrijf, waar ongeveer vierdui zend mensen werken, was opnieuw een staking uitgebroken, ditmaal als pro test tegen de gevangenhouding van der tig sociale voormannen. Deze waren in mei tijdens de grote stakingsgolf opge pakt en nog steeds niet vrijgelaten. In een regeringscommuniqué werd gesteld dat er ongetwijfeld politieke opruiende elementen achter de staking stonden. MONACO (Reuter) Uit de villa van een zekere Albert Brugger te Monaco zijn schilderijen ter waarde van 140.000 nieuwe francs gestolen. Dat heeft de politie van die stad gis teren bekendgemaakt. Onder de gestolen kunstwerken zouden schilderijen van Carravagio en Pieter Breughel de Jonge zijn. De diefstal moet zondag zijn ge pleegd. doende voor een aantal gevestigde Europeanen om de stuipen op het lijf te krijgen. Enkele interessante details van het verslag bleven onbesproken. Men was kennelijk bang zijn vin gers te branden aan de schroot- kwestie en het financiële rapport van prof, Vaes. Het financiële be leid van de Hoge Autoriteit komt evenwel vrijdag nog aan de orde. Ondanks alle kritiek is het jaar verslag toch door het parlement aanvaard. Het debat was na de vlie gende start van de rapporteur al spoedig verzand. Veertien sprekers energievoorziening niet te lang meer op zich mag laten wachten, leverden hun lauwe bijdrage, waar in de ontevredenheid tot geen en kele conclusies leidde. De negen leden van de Autoriteit zijn dan ook nauwelijks in opwin ding geraakt. In de resolutie die zij naar Luxemburg meenemen staan een aantal wensen van het parle ment. Zo moet de Hoge Autoriteit een actievere rol gaan spelen bij de eventuele toetreding van Engeland en bij de sanering van de kolen- mijnbouw. Bovendien werd de hoop uitgesproken dat het handelsbeleid voor kolen eens flink wordt aange pakt, terwijl de coördinatie van de TILBURG. De N.V. Tilburgse Wa terleiding Maatschappij wil het indus triële watertarief met dertig en het huishoudelijke tarief met twintig pro cent verhogen. Als het gemeentebe stuur daarmee akkoord gaat, zou het de eerste keer zijn dat de maatschap pij. sinds haar oprichting 65 jaar ge leden, haar tarieven verhoogt. De weersverwach ting geldig tot van- avond: Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Van het noorden uit echter opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen west en noordwest. Koud weer. MIESJE: Het is ook geen doen! 29 juni- zon op 4.22, zon onder 21.04; maan op 2.49, maan onder 18.18.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1