Baby's verwisseld of vergiste een vroedvrouw zich? MR. BURGER: „NEEM ALIE TWIJFEL WEG aardappelen nog schaars en duur Dr. Van Roijen geeft uiting aan Nederlandse ontstemming Londen erkent Frankrijk als kernwapen- mogendheid Europeanen zijn niet meer thuis te houden Groenten voor een krats op de markt van ziekenhuizen De Bilt: Koel Altigs tweede] VROLIJKHEID BIJ INSTALLATIE overwinning in drie dagen ORAN NA BRAND DODE STAD Minister Toxopeus gispte mr. Ridder van Rappard Cassatieberoep in zaak-Nivard verworpen Verlies van 40,4 miljoen bij K.L.M. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zie verder pag. 7 Onzekerheid in Kleef Prof. Vondeling wij zigt zijn voorstel EERSTE NEGER OP UNIVERSITEIT Openbaar OPBRENGST PER HECTARE GERING: Een jaar voor poging tot moord Het weer overal Directeur. JAUl. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5087 Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Woensdag 27 juni 1962 KABINET LICHT COMMISSIES IN AMIENSDe dolle derde etappe van de Ronde van Frankrijk van gisteren heeft weinig verandering gebracht in het algemeen klasse ment, heeft weinig aan het uiterlijke aspect van de Ronde van Frankrijk veranderd. Omdat de acties in het wilde weg werden ondernomen was de strijd geen ogenblik boeiend en slechts aantrekkelijk tegen het eind toen de Italiaanse favoriet Carlesi enkele aanvallen lan ceerde, om, profiterend van de ri valiteit tussen Anquetil en Van Looy, naar de bovenste sporten van het algemeen klassement te klim men. Deze rivaliteit was gisteren ver te roeken, vermoedelijk omdat de beide favorieten nog geen gunstig terrein Voor hun acties hebben gevonden. Dit bleek toen Van Looy een lekke band kreeg en daarna een moeizame achter volging moest inzetten om het peloton te pakken te krijgen, van welke gun stige omstandigheid niemand wenste te profiteren. Dit bleek ook bij de ac ties van Carlesi, die door Van Looy en Anquetil gezamenlijk werden afgebro ken. Sprint Zo kwam er een grote hoofdmacht te Amiens aan, waarvan Van Looy, ge blameerd door de nederlagen in de sprint van de vorige dagen ditmaal niet aan de sprint wenste deel te nemen. Zo leed Darrigade de schande versla gen te worden door de Duitse achter volger Altig, die voor de tweede maal in drie dagen won en voor de tweede maal in drie dagen de gele trui kreeg. Met uitzondering van Zilverberg en Enthoven, die bij het breken van het peloton op 10 km van de eindstreep in een verkeerd deel zaten, vertoefden al le Nederlanders in de hoofdmacht van ruim vijftig man, diete Amiens arri veerde. Slechts Piet van Est kon niet aan de sprint deelnemen omdat hij in de bocht naar de eindstreep ten val kwam. Daar door werd hij uitgeroepen tot de pech vogel van de dag en kreeg daarvoor de bijbehorende troostprijs. Geldermans en Stolker delen nu met Anquetil de zesde plaats in het algemeen 'klasse ment. Piet van Est zakte naar de twaalfde, Maliepaard klom op tot de 32ste, Zilverberg zakte naar de 52ste en Enthoven steeg tot de 105de plaats. LONDEN Premier Macmillan heeft gistermiddag in het Lagerhuis voorlopig weer een einde gemaakt aan al het gespeculeer van de laat ste dagen over de positie van de Britse kernwapens. <*,Wij hebben een onafhankelijke afschrikwek kende kernwapenmacht en die hou den we", zei hij. ,,Daar bestaan dringende redenen voor. Wij zijn natuurlijk volkomen vrij te bepalen of en hoe we die zullen gebruiken. Het is evenwel gebruik geworden dat Amerika en Engeland elkaar voortdurend raadplegen op het ge bied van de kernwapens". Dit doet echter niets af aan het onaf hankelijke karakter ervan, aldus de premier. Macmillan zei nog iets zeer belangrijks: ,,Wij erkennen dat Frankrijk nu ook een kernwapenmogendheid is en waar schijnlijk zal blijven." Nog nimmer is het gebeurd dat een Westelijke staats man iets dergelijks in het openbaar zei. De Britse premier zei dit laatste toen hem gevraagd werd of Amerika en En geland al tot een akkoord waren ge komen over het denkbeeld van een on afhankelijke afschrikwekkende kern wapenmacht, die zelfstandig kan op treden. Bedoeld werd natuurlijk in Europees verband, of binnen de struc tuur van de Navo. Zoals men weet werd daar druk over gepraat naar aan leiding van het bezoek van minister Het^ inmiddels duidelijk geworden dat minister Husk niets voelt voor een eigen Europese kernwapenmacht naast die van de Verenigde Staten. De Euro pese landen, met inbegrip van Frank rijk, zo meent Rusk, moeten hun kern wapens onderbrengen in de Navo. Macmillan herinnerde er nog e^s aan dat de Amerikaanse strijdkrachten m Engeland hun kernwapens pas na toe stemming van de Britse premier kun nen gebririken. De Britse regering is echter geheel vrij in haar doen en laten wat de eigen kernwapens aangaat. In de praktijk komt het er op neer dat Amerika en Engeland elkaar voort durend raadplegen, zeker wat plannen betreft voor een mogelijke noodtoe stand die het gebruik van dit soort wapens nodig zou kunnen maken. Over Frankrijk zei Macmillan nog dit: ,,De Britse regering begrijpt de rede nen van de politiek van Frankrijk (wat kernwapens betreft) heel goed." Er was hem gevraagd of hij er geen gevaar in ziet dat ook andere landen, behalve Amerika en Engeland, kernwapens krijgen. De Britse premier liet verder doorsche meren dat er nog heel wat dient te gebeuren voor er een perfect werkende regeling tot stand kan komen tussen de bondgenoten voor het toezicht op het gebruik van de kernwapens. Even werd gisteren de wat plechtige sfeer op het paleis Soestdijk tijdens de installatie van bestuur en commissie van advies van de stichting Koninklijke Jeugd centra met een gulle lach doorbroken. De Koningin was midden in haar kort en charmant installatietoespraakje. Zij wees daarbij op de jeugd van het be stuur, waarvan de leden niet ouder mo gen zijn dan veertig jaar en op de al wat rijpere leeftijd van de commissie van adviesdie niet aait deze leeftijdsgrens gebonden is, maar ook jongeren en da mes onder haar leden telt. Op dat moment maakte prins Bernhard de voor de microfoons niet waarneem bare, maar voor de Koningin en de andere aanwezigen wel te horen opmerking: „Er zijn dames bijhetgeen de hilari teit van het gehele gezelschap opwekte. Van een ietwat formele plechtigheid iverd de installatie daarop een huiselijke gebeurtenis. Zij werd bijgewoond door de prinsessen Beatrix en Irene. Achter de tafel hadden behalve Koningin en Prins ook pater W. A. M. Alting von Geusau, voor zitter van het bestuur en mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de commissie van advies, plaatsgenomen. De Prins had de bijeenkomst geopend met een toespraak waarin hij vertelde hoe de Koningin en hij tot het besluit zijn gekomen de jeugd de terreinen en een geldbedrag voor twee ontmoetingscentra te schenken. „Wij wilden uiting geven aan het feit dat wij zo gelukkig en dank baar waren, dat we de zilveren bruiloft met ons zessen mochten vieren en het was onmogelijk een feest te geven voor twaalf miljoen mensen". „Het nationale geschenk heeft het mogelijk gemaaktaldus de Prins, „de plannen op ruimer schaal te verwezen lijken dan de Koningin en ik ons hadden voorgesteld". Hoeveel het Nederlandse volk heeft bijgedragen is nog niet bekend: er komen nog steeds giften binnen. ALGIERS. Oran krijgt gaan deweg het uiterlijk van een dode stad. De inheemse bevolking durft nog niet de handen uit de mouwen te steken en de Europeanen trek ken de een na de ander weg. De grote brand van eergisteren in de 'haven heeft niet weinig tot een ver snelling van de uittocht bijgedra gen. Hoewel het vuur nu gelocali- seerd is en gevaar voor uitbreiding of overslaan naar de woonwijken geweken dank zij het dappere op treden van de brandweer, hebben de Europeanen toch zo de schrik in de benen gekregen dat zij niet lan ger thuis te houden zijn. Overal in de straten ziet men hand karren, bakfietsen, bestelwagens of verhuiswagens staan om huisraad in te laden. Bij het vliegveld kamperen op het ogenblik vierduizend mensen die wachten op de eerste gelegenheid om door de lucht Algerië te kunnen verlaten. De politie rijdt met radio auto's door de straten om de mensen te kalmeren en om lien aan te spo ren niet eerder uit huis te trekken voordat men een passagebiljet voor vliegtuig of schip heeft kunnen be machtigen. Geen houden aan Maar er is geen houden aan. Als gevolg van dit alles begint de bevoor- Van onze correspondent BONN In het plaatsje Brienen nabij Kleef aan de Neder lands-Duitse grens verkeert een jong gezin met een pasgeboren baby door bijzondere omstandigheden in wurgende onzekerheid. Op 7 juni werd de baby in het ziekenhuis van Kleef geboren. De vroedvrouw zei de gelukkige moeder en vader: „Het is een zoon", waarop de jonge vader stralend naar de burgerlijke stand stapte en zijn zoon Norbert Buchholz noemde. Toen moeder en kind op 18 juni het ziekenhuis van Kleef mochten verlaten en de „zoon" thuis zou worden gebaad, bleek de baby een meisje te zijn. Vader en moeder Buchholz zijn er nu van overtuigd dat hun zoon in het ziekenhuis per ongeluk is verwisseld met een meisje. Dat ontkent de directie van het zie- DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid prof. dr. ir. A. Vonde ling heeft een wijziging aangebracht in zijn initiatiefvoorstel de beperking van de werkingsduur van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden op te heffen. Omdat, schrijft prof. Vondeling in de memorie van antwoord op zijn voorstel, hij in het voorlopig verslag heeft moeten lezen, dat er geen meerder heid voor opheffing van die werkings duur is te vinden, stelt hij nu voor de wet met vijf jaar tot 1 januari 1968 te verlengen. Die termijn is lang ge noeg om na afloop daarvan te kunnen beoordelen hpe het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Europese Econo mische Gemeenschap zich heeft ontwik keld. kenhuis in Kleef uertinent. Op 7 juni is er namelijk geen enkel ander kind in het ziekenhuis geboren en bloedproe ven zouden hebben aangetoond dat de baby van de familie Buchholz is. De artsen geloven dat de vroedvrouw die het kind ter-^»eeld«uelp komen, zich vergist heeft. Ve vroedvrouw, aldus de directie van het ziekenhuis, was over vermoeid. Bevestigd Maar de vader herinnert zich dat hij deze vroedvrouw op 18 juni direct na thuiskomst van moeder en kind had gevraagd: „Hebben wij nu een meisje of een jongen gekregen"? Ook toen had de vroedvrouw die niet meer „ver moeid" was gezegd „een jongen". Dat sterkt de jonge vader in de veronder stelling. dat er een verwisseling in het ziekenhuis heeft plaats gehad. Het ziekenhuis nam overigens geen halve maatregelen. Het heeft reeds een brief naar de Burgerlijke Stand ge zonden dat Norbert Buchholz geen jongen is maar een meisje. De Burger lijke Stand overweegt nu haar registers ten aanzien van de familie Buchholz te wijzigen. Maar vader Buchholz wei gert een meisjesnaam aan zijn dochter te geven zolang niet grondig is uitge zocht of het wel zijn eigen kind is. rading moeilijkheden op te leveren. Vele winkels zijn al gesloten en ver scheidene artikelen, waaronder met name tabak, worden schaars. Gebruikt meubilair, vervoermiddelen en ve le andere zaken zijn voor een prikje te koop. Daarbij spint vooral de Alge rijnse bevolking garen, zeer tot mis noegen van de talrijke aanhangers van het Geheime Leger, die zelf hun overtollige goederen liever ergens in het veld verbranden. Allerwegen heerst er ook vrees dat de O.A.S. de taktiek van de verschroeide aarde nog zal verergeren om de Algerijnen na de op handen zijnde soevereiniteitsover dracht niets bruikbaars achter te laten. Ook gisteren gingen de aanslagen met kneedbommen, tegen de achter grond van de nog steeds roekende olie tanks in de haven, door. Verscheide ne openbare gebouwen kregen grote schade door ontploffingen, en de tele foonverbindingen raakten tijdelijk on klaar door een explosie in een centra le. Gesloten Haven en vliegveld zijn tot nader order gesloten met het oog op de steeds wassende stroom vluchtelingen bij het vliegveld en aan de kaden. Volgens officiële tellingen zijn er al 145.000 mensen uit Oran getrokken, van wie ruim de helft in de laatste twintig dagen. Uit heel Algerije zijn er sinds de exodus in april begon, al 250.000 evacué's ongeveer een kwart van Aigerijes Europese be volking het moederland binnenge komen. Daarbij komen dan nog eni ge duizenden die in Spaanse of ande re buitenlandse havens aan land zijn gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De komende maan den zal ieder zich naar hartelust te goed kunnen doen aan „groene" vita minen, zonder daarvoor een al te grote greep in zijn beurs te moeten doen. Op de veilingen gaan groenten, zoals sla, komkqmmer, andijvie en vooral bloem kool voor een krats onder de hamer. De prijzen liggen op het ogenblik ver onder het gemiddelde. Een bloemkool, die normaal veertig tot vijftig cent op de veiling opbrengt, gaat nu voor ze ventien tot twintig cent de deur uit. De aanvoer van groenten is opmerkelijk groot. In tuinbouwkringen wordt die prijs daling de keerzijde van de medaille ge noemd. Tot nog toe waren de prijzen voor groenten abnormaal hoog door het late voorjaar. Nu heeft datzelfde late voorjaar de prijzen tot onder het ge middelde gebracht door de verlate gro te varaBfci*'. Omd», oc# het buitenland met late oogsten heeft te kampen gehad, komt daar nu ook de grote stroom aan groen ten los. De Nederlandse export is bij zonder klein geworden. Of die honger naar groenten zal aan houden, is nog niet te bekijken. Er wordt al wat sla doorgedraaid en op een weiland in Den Haag verorberen de koeien bloemkool. NEW ORLEANS (AFP). Hèt hof van beroep van New Orleans beeft be volen James Meredith, een neger, tot de Mississippi-universiteit toe te laten. De toegang was hem tot dusver ontzegd we gens zijn huidskleur. Meredith is de eer ste neger, die aan deze universiteit zal kunnen studeren. Tot nu toe was de rassenscheiding daar streng toegepast. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regering zal morgenochtend opnieuw in lichtingen over Nieuw-Guinea verstrekken aan de vaste commis sies van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken en voor defensie. Met het oog daarop is er gistermiddag kabinetsberaad geweest. Het werd gevoerd op Plein 1813, in het kabinet van de minister-president. Beslissingen zijn in deze bijeenkomst, die ruim een uur duurde, niet gevallen. De minister-president en de mi nister van buitenlandse zaken zul len met de vaste commissie niet al leen de jongste gebeurtenissen in Nieuw-Guinea bespreken, ze zullen ook uitleg geven van de verklaring van mr. C. W. A. Schürmann over het in beginsel aanvaarden van het plan-Bunker. De voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, zei daarover gisteren in de Kamer dat iedere twijfel omtrent de betekenis van deze verklaring moet worden weggenomen. Hij gaf de voor keur aan een regeringsverklaring in het openbaar, maar wilde genoegen nemen met een commissievergadering, als dan de commissies maar het recht krijgen om van het overleg verslag aan de Kamer uit te brengen. Het gaat niet aan, aldus mr. Burger, een zo belang rijke aangelgentieid buiten de Kamer om te behandelen. Mr Burger dacht ook aan een officieel stuk, in de vorm van een brief van de minister-president, waarin de regering tevoren haar stand punt bekend maakt. Dr. Kortenhorst zegde toe, dat hij de minister-president op de hoogte zou stellen. Het staat wel vast dat mr. Burger in het bijzonder doelde op de eis van president Soekarno, dat hij zekerheid wilde hebben over de betekenis van mr. Schürmanns verklaring alvorens het overleg met Nederland te hervatten. Bovendien zal met het oog op de ver sterkte Amerikaanse druk op Indonesië teneinde tot hervatting der besprekin gen en staking der vijandelijkheden te komen, openbaarmaking van het offi ciële Nederlandse standpunt al even zeer van belang kunnen zijn. Over de ontwikkelingen op diplo matiek niveau in Amerika berichtte gisteravond onze correspondent in Washington: De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen heeft in een onder houd met de Amerikaanse ondermi nister Averell Harriman zijn ontstem ming kenbaar gemaakt over de her nieuwde agressieve actie in Nieuw- Guinea. Deze actie werd uitgevoerd aldus dr. Van Roijen, op een tijdstip waarop Nederland al zo ver was ge gaan zonder voorbehoud met hervat ting van het Nederlands-Indonesische overleg op basis van het plan-Bunker in te stemmen. Na afloop van het gesprek zei dr. Van Roijen: „Nederland blijft streven naar hervatting der onderhandelingen, maar wij zullen nu op stappen van In donesië moeten wachten. Wij hopen dat de jongste ontwikkelingen niet inhou den, dat de Indonesiërs nu in mindere mate tot onderhandelen bereid zijn." Diplomaten in Washington spraken gisteravond als hun mening uit dat er geen red enis aan te nemen dat Indo nesië het denkbeeld om de besprekin gen te hervatten zou hebben opgegeven. De Amerikaanse regering doet intus sen krachtige pogingen om Indonesië van de wenselijkheid van hernieuwde besprekingen te overtuigen. Het wach ten is op een positief antwoord van Soekarno. dat wellicht vandaag nog kan worden verwacht. De indruk is hier gewekt, dat Soekarno andere ver tegenwoordigers zal aanwijzen dan de Van onze Haagse redactie DEN HAAG De burgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, heeft door zijn uitla- tigen over een bepaalde politieke partij (de P.v.d.A.) de grenzen van het toelaatbare overschreden en niet de reserve in acht genomen, die een burgemeester in dit opzicht past. Minister Toxopeus antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamer lid J. H. Scheps (soc.). De minis ter heeft de burgemeester op het onjuiste van het gebeurde gewezen. Mr. Ridder van Rappart had in een vergadering op 31 maart gezegd, dat hij er op zich zelf geen enkele bezwaar tegen zou hebben als in de nieuwe raad de P.v.d.A. in de meer derheid zou zijn. Hij waarschuwde evenwel dat Gorinchem onbestuur baar zou worden als de gezindheid van verschillende raadsleden rta september niet zou veranderen. Bij sommigen ontbrak volgens de bur gemeester de bereidheid tot con structieve samenwerking. Voorts had hij gezegd, dat men goed op zijn waarschuwing zou moe ten letten, wanneer Gorinchem zou willen dat hij burgemeester zou blijven. Minister Toxopeus vertrouwt erop dat er in de toekomst in het col lege van burgemeester en wethou ders van Gorinchem en de burge meester een goede samenwerking zal zijn. gedelegeerden die Indonesië bij de eerste besprekingen hebben vertegen woordigd. Het Australische kabinet heeft giste ren een bijzondere zitting aan de kwes- tie-Nieuw-Guinea gewijd. Premier Men- zies verklaarde na afloop, dat de Australische regering onmogelijk kon begrijpen waarom vreedzame onder handelingen over de toekomst van wes telijk Nieuw-Guinea door militaire agressie zouden moeten worden belem merd. Hij noemde het Indonesische op treden lijnrecht in strijd met de ver klaringen. die daaromtrent eerder van Indonesische zijde waren afgelegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het cassatieberoep van de 41 jaar oude Rotterdamse kap persbediende G. J. L., die wegens moord op de achtjarige Marcel Nivard tot vijftien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling was veroordeeld, is gisteren door de Hoge Raad verworpen. De Hoge Raad verwierp de stelling van de verdediger, mr. Doeksen, dat niet van moord kon worden gesproken, maar dat er sprake was van poging tot moord, subsidiair dood door schuld. Omdat de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam alleen voor moord een straf had geëist, meende de verdediger dat L. moest worden vrijge sproken. Van onze Haagse redactie T\EN HAAG - De eerstkomende tien tot veertien dagen zullen de nieuwe aardappelen nog schaars en duur blijven. Niet alleen het koude weer, ook de droogte van de laatste weken heeft ongunstig ge werkt. De opbrengst per hectare zal waarschijnlijk beneden normaal blijven. Tussen 15 en 20 juni werd gemid deld zes tot adbt ton per hectare ge rooid. Een zo geringe opbrengst is sinds mensenheugenis niet voorge komen. Normaal wordt zeventien tot twintig ton van een hectare ge- DEN HAAG. Dalende inkomsten en slechts weinig veranderde bedrijfs kosten hebben de K.L.M. in het eerste kwartaal van dit jaar danig parten ge speeld. Onze nationale luchtvaartmaatschap pij, die kort geleden de regering om steun heeft gevraagd, heeft het eerste kwartaal van dit jaar afgesloten met een verlies van 40,4 miljoen gulden of ruim 27 procent van het gehele ge plaatste aandelenkapitaal. Het verlies dat meer dan het dub bele is van dat over het eerste kwar taal van vorig jaar, betekent per aan deel van honderd gulden nominaal een verlies van 27,76 gulden of ruim een kwart. In tegenstelling tot vorige jaren kon niet worden geput uit de belastingreser ve. Daardoor kwamen de afschrijvin gen over het eerste kwartaal van 23 miljoen gulden nog bij het exploitatie verlies van 17.5 miljoen. Een lichtpunt je bij dit alles is dat de vraag naar luchtvervoer thans weer toeneemt. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Zestien particulie re ziekenhuizen in Amsterdam hebben een stichting opgericht die ten doel heeft de samenwerking tussen de in stellingen zo hecht mogelijk' te maken. Aan de stichting nemen onder meer deel het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, de Lutherse Diaftonesseninrichting, de Centrale Israëlitische Ziekenverpleging, het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit en de Boerhaave- kliniek. De ziekenhuizen beschikken samen over ruim vijfduizend bedden, een tien de deel van het landelijke totaal. De stichting stelt zich tot taak enige rege ling te treffen op het punt van de spe cialisten-honoraria. Die worden nogal eens eenzijdig vastgesteld, zo is de er varing. De ziekenhuizen, die over het alge meen zijn belast met het innen van de bedragen, achten zich mede verantwoor delijk voor de omvang daarvan. De stichting wil op dat gebied preventief werk doen, door vooraf overleg met de specialisten te bevorderen. Verder be oogt de stichting een verbetering van het overleg met de ziekenfondsen. ALMELO. De rechtbank in Alme lo heeft gisteren de 31-jarige H. van B. uit Enschede veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Van B. was op een nacht in februari binnen gedrongen in de slaapkamer van zijn vrouiw, van wie hij gescheiden leefde. Hij zou toen hebben geprobeerd de vrouw te wurgen. De officier van justitie eiste twee weken geleden acht maanden gevangenisstraf en voorwaar delijke terbeschikkingstelling. haald. Dat werd gisteren op de in Den Haag gehouden vergadering van hét produktschap voor aardap pelen meegedeeld. Op 20 juni werden in Broek op Lan- gendijk 175 ton „nieuwe" aangevoerd, tegen 670 ton op dezelfde dag in 1961. Deze aardappelen kostten dit jaar 59 gulden per honderd kilo, in 1961 22 gulden. De oogst van de latere aardappelen Is door het weer eveneens vertraagd. Over de opbrengst per hectare van die soorten is nog niets te zeggen. Weinig animo Hoewel de telers hun aardappelen dit voorjaar zonder enige moeite kwijt konden, bleek toch dat er weinig ani mo was om meer aardappelen te gaan poten. De oppervlakte kleiaardappelen zal hoogstens enkele procenten groter zijn dan het vorige jaar, de oppervlak te zandaardappelen zal waarschijnlijk vijf procent kleiner zijn. Het produktschap meent, dat uitvoer van de nieuwe oogst kan worden toe gestaan, als de veilingprijs tot minder dan veertig gulden per honderd kilo is gezakt. Dan mag worden aangenomen, dat er op de binnenlandse markt geen grote moeilijkheden meer zijn. Het is echter niet onmogelijk, aldus het schap, dat de prijzen iets zullen stijgen als er weer mag worden uitgevoerd. Dat kan het gevolg zijn van het hogere prijspeil in het buitenland. Het bestuur van het produktschap heeft gisteren besloten op korte ter mijn met verscheidene groeperingen, die bij het wel en wee van de aard appel zijn betrokken, te gaan praten over de structuur van de aardappel- markt. De moeilijke situatie in het afgelopen voorjaar heeft geleid tot regeringsmaatregelen, waarvoor bij het bedrijfsleven geen waardering bestaat. Conservatief In een nota stelt de secretaris van het produktschap dat de Nederlandse aardappelmarkt te speculatief en te conservatief is. Er zal een veel nau were samenwerking moeten groeien tussen de telers, de grossiers en de han delaren. Op die manier kumien belang hebbenden voorkomen, dat zij steeds afhankelijk zijn van de omstandig heden. De weersverwach ting geldig tot van avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige noord westelijke wind. Koel weer. mies je: Ik zal me warm moeten lopen! 28 juni: zon op 4.22, zononder 17 04* maah °P 2.18, maan onder Helsinki regen W 17 2 Stockholm l.bew. NW 19 0 USIO regen N 17 0,1 Kopenh. regen wzw 16 0,1 Aberleen h.bew* NNW 11 0 Londen zw.bew. NNW 19 0 A'dam regen W 15 3 Brussel l.bew. NW 16 0,5 Luxemb. regen NNty 19 0,1 Parijs l.bew. WNW 19 0 Bordeaux onbew. NNW 26 0 Grenoble onbew. NNW 25 0 Nice onweer N 26 2 Berlijn regen WZW 18 0,1 Frankfurt h.bew. NNW 24 0 München l.bew. NW 14 3 Zürich l.bew. WNW 22 O Genève onbew. NNW 25 0 Locarno h.bew. ozo 27 O Wenen l.bew. zzo 19 0 Innsbr. h.bew. O 26 0 BelgTado onweer ozo 25 O Athene onweer z 31 0 Rome onbew. ZW 31 O Ajaccio geh.bew. ZW 26 O Madrid l.bew. stil 32 0 Mallorca l.bew. OZO 32 0 Lissabon l.bew. W

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1