O.A.S. BLAAST TIEN OLIETANKS OP Verkoud heid ASPRO Nederland protesteert bij Oe Thant en V.S. Schietpartij bij muur eist nieuw overleg in de haven van Oran - de hele stad wordt erdoor bedreigd MEER BEGRIP VOOR ENGELANDS POSITIE Amerikanen stomen op naar China Marktkooplieden pen reusachtige brand woedt in staking Rusk tegen Lord Home over E.E.G.: TOESTAND IN MERAUKE RUSTIG Nieuwe patiënten hebben geen tyfus Dinsdag 26 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Regering denkt aan steun zakenleven op Nieuw-Guinea Ochtend Middag Avond Ochtend Middag Avond Avond Halve haveninstallatie al verloren „Niets Tegenstelling In moederland Man bij werk verdronken Kleuter verdronken C00PVAERT brandt balm en roolct koel Ambtenaren in Iran voortaan met de bus Snelheidsbeperking in Frankrijk opgeheven NA INDONESISCHE INFILTRATIE Geallieerden antwoorden Russen: UIT DE KERKEN Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Jongetje onder auto VELDHOVEN. In Veldhoven zijn gisteren de marktkooplui een staking begonnen. Aanleiding daar toe was een besluit van de plaatse lijke marktmeester. Hij wilde de plaatsen van de kooplieden op het marktterrein grondig wijzigen. Dat druist in tegen elke markttraditie, zeiden de kooplui verontwaardigd. Een koopman verliest pas zijn plaats als hij drie keer achtereen zonder geldige reden niet op de markt is verschenen. Toen de marktmeester gistermiddag verscheidene marktlieden opdroeg hun kramen af te breken en te verhuizen naar een andere plek, ontstond er dei ning op de markt. Alle handelaren pak ten hun spullen in en trokken in ge sloten gelederen op naar het gemeente huis. In heftige bewoordingen werd daar tegen de marktmeester geageerd. Het had overigens weinig resultaat. De koop lui keerden terug naar de markt, waar het al spoedig een chaos was van half opgeladen wagens en kijvende kooplui. In een nabijgelegen café werd de toe stand besproken. De marktkooplui be sloten unaniem hun waren niet uit té pakken voordat zij hun oude plaats op de markt zouden hebben teruggekregen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse re gering staat niet afwijzend tegenover het verzoek van het zakenleven in Nederlands Nieuw-Guinea financiële garanties te geven. Zij gaat na hoe zij op redelijke wijze aan het verzoek kan voldoen. De vestiging van nieuwe bedrijven wordt weliswaar bemoeilijkt door de politieke toestand, maar het econo mische perspectief van Nederlands Nieuw-Guinea bij een behoorlijke ont wikkeling is beslist niet zo ongunstig als wel eens wordt beweerd. Dat zegt minister Toxopeus in de memorie van antwoord op de begroting voor Nieuw- Guinea aan de Eerste Kamer. DINSDAG 26 JUNI 1962 [RADIO HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym- nastiek; 7.20 Ochtendvaria (gr.); VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammo- foonmuziek; 9.00 Ochtendgymnas tiek voor de vrouw; 9.10 De groen teman; 9.15 Oude muziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken. 12^00 Instrumentaal sextet en zangsolisten: lichte muziek; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw; 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Licht orkest met zangsoliste; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammof oonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Metropole orkest met zangsolist; 14.00 Ka merorkest en solist: Klassieke mu ziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 So praan en piano: Moderne liede ren; 15-30 De vrouw in het wit, hoorspel (herhaling van 8 oktober 1961); 16.10 Licht orkest (gr); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Ama teursprogramma; 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Pianospel; 18.30 R.V.U.: Van Bach tot Boulez-VI, door Hans Citroen; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Operamuziek (gr); 20.00 Nieuws; 20.05 Discota- ria; 20.55 Promenade orkest; 21.35 In gesprek met Simon Vestdijk, gesprek; (12e en laatste); 22.00 Holland Festival 1962: Koorzang Oude muziek; 22.30 Nieuws en me dedelingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Vioolconcert (gr); 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Piano recital (gr.); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio: 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Klassieke grammofoonmu- ziek: 11.00 Voor de vrouw; 11.40 Lichte grammofoonmuziek: 11.50 Volaan.... vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - Noodklok; 12.04 Franse Chansons; 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Licht lunchconcert (gr)- 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nieuws: 13.15 Platennieuws; 13.35 Dansorkest en zangsolisten: 14.05 Schoolradio: 14.35 Voor de platte landsvrouwen; 14.45 Omroepdub- belvrouwenkwartet; 15.00 Radio- Filharmonisch orkest: moderne muziek; 15.20 Populaire orkest muziek (gr.): 16.00 Voor de zie ken- 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: Ont wikkelingswerk op Saba, door dr. J. Winsemius. 18.00 Voor de jeugd: 18.20 Pia nospel (gr.); 18.35 Lichte orkest muziek en zangsolisten; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Licht te verteren 'gr.'; 20.io Holland Festival 1962: Zangreci- tal" 21.00 Brabants halfuur, klank beeld- 21.40 Brabants orkest: klassieke muziek: 22.05 De zu- verfluit, licht programma; J...2o Boekbespreking: 22.30 N.euw-, 22.40 Volksmuziek; 13-10 yu-hre grammofoonmuziek; „s.Da-zs.uy Nieuws. I TELEVISIE NTS: 20.00 Journaal; 20.20 Po litieke uitzending: V.V.D.20.30 De Elleboogwerker, filmpje; 20.4o 1001 Tekeningen, komische in structiefilm uit Joegoslavië; 21.00- 22.40 Shadow of a doubt (Achter docht), Hitchcock-film. ALGIERS. Om hun oproep kracht bij te zetten dat alle Europeanen vóór 1 juli de dag van het referendum uit Oran naar Frankrijk moeten zijn vertrokken, heeft het Geheime Leger gisteren in de haven van Oran tien grote olietanks laten ontploffen. De brand dreigde zich gisteravond nog steeds uit te breiden, zo zelfs dat men een reëel gevaar voor de stad zelf aanwezig achtte waar de bevolking inmiddels in paniek was geraakt. Zeven andere olietanks liepen 's avonds laat nog gevaar voor ont ploffing. De helft van de havenin stallaties was toen al verloren ge gaan. In allerijl werden de schepen uit de buurt weggesleept. De brandweer stond machteloos tegen de laaiende gloed die een enorme hitte en dikke zwarte rookwolken veroorzaakte. n lijk op. Op Corsica, nieuw tehuis voor het Vreemdelingenlegioen, ontploften in de havenstad Bastia vier kneedboim- men die ©rote schade aan gebouwen aanrichtten. In Bordeaux hield de politie gisteren drie leden van de O.A.S. aan die het bureau van de gaullistische partij had den willen bestormen en in Aix-en- Provence werd een officier van de luchtmacht door terroristen van het Geheime Leger op klaarlichte dag vermoord. Het slachtoffer, Kubiasak, was com mandant geweest van een Algerijnse basis tijdens de korte generaalsopstand van verleden jaar. Kubiasak had ge weigerd mee te doen. In Parijs, ten slotte, overleed gene- raal-majoor Ginestet, die korte tijd geleden door een moordenaar van de O.A„S. verwond was. Ginestet is de hoogste officier die tot dusver het slachtoffer is geworden van aanslagen van het Geheime Leger. Ofschoon er officieel niets bekend was over de oorzaak van de explosie, twijfelde toch niemand er aan dat dit het werk van de O.A.S. was. Immers, de nacht tevoren nog had een van de leiders van het Geheime Leger in Oran, de vroegere kolonel Duf our, in een geheime radiouitzen ding verklaard dat iedereen voor 1 juli de stad verlaten moest hebben en dat de vernielingscampagne van de O.A.S. tot nog toe „niets was ver geleken bij wat nog volgen zou". De brand in de haven was van die opzet niet de enige uiting. Er werden ook aanslagen gepleegd op scholen en gemeentelijke gebouwen. Voor de tweede keer in enkele dagen brak er brand uit in het stadhuis. In schrille tegenstelling tot deze taktiek stonden gisteren de berichten uit Algiers, waar andere leiders van de O.A.S. in overeenstemming met Sa- lans recente oproep een vreedzamere handelwijze voorstaan. Wel werden ook hier explosies waar genomen, maar volgens de politie betrof het slechts ontploffingen van voorra den springstoffen waarvan de O.A.S. zich wilde ontdoen. De ontploffingen hadden.plaats in het open veld en waren 'nergens tegen gericht. t Nu de fanatieke O.A.S.'ers in Ovan de aftocht blazen, leeft ondanks alle tegenmaatregelen van de politie de terreur in het moederland zelf duide- Niets wijst op aanval WASHINGTON (Reuter). Presi- dent Kennedy en admiraal Kirk, de nieuwe Amerikaanse ambassa deur op Formosa, hebben gisteren de toestand in het Verre Oosten be sproken. Kirk vertrekt op 2 juli naar zijn nieuwe post. Terwijl Ken nedy en hij de versterkingen aan de kust van het Chinese vasteland tegenover Quemoy en Matsoe be spraken was het 51.000 ton metende Amerikaanse vliegkampschip Coral Sea van een Japanse basis onder weg naar de wateren rondom For mosa, geëscorteerd door andere eenheden van de Zevende vloot. Tegelijkertijd ook werd op Formosa mel ding gemaakt van activiteiten van de communisten op het vasteland die zou den kunnen wijzen op een op handen zijnde invasie van Quemoy en Matsoe. Volgens de regering van de nationalis ten op Formosa wordt de gehele kust strook tegenover Quemoy en Matsoe ontvolkt om ruimte te maken voor de „invasiestrijdkrachten". Geen verkenningen Nog altijd zijn er geen schepen waarge nomen in de havens op het Chinese vasteland en uit niets is dan ook ge bleken dat de communisten werkelijk klaar staan om een aanval te begin nen. Zelfs zijn er geen verkennings vluchten uitgevoerd boven de twee be dreigde eilanden en het is toch niet aan te nemen dat een invasie met vooraf zou worden gegaan door ver kenningen en inleidende bombarde menten. De Engelsen in Hongkong, die de ge beurtenissen aan weerszijden van de Straat van Formosa met de grootste aandacht volgen, zijn er stellig van overtuigd, dat de maatregelen die de communisten op het continent nemen slechts bedoeld zijn ter versterking van de defensie. Peking schijnt werkelijk bang te zijn dat Tsjang Kai-sjek een inval op het vasteland overweegt. Alle uitlatingen van de communistische machthebbers wijzen daarop. Provocerend Voor het eerst heeft de Sovjetunie zich uitgelaten over de spanning in het Verre Oosten. Het officiële Russische persbureau Tass meldde Amerikaanse vlootbewegingen in de Straat van For mosa en voegde daaraan toe: ..De Ver enigde Staten zijn weer begonnen met hun provocerend machtsvertoon voor de kust van de Chinese volksrepu bliek". HULST (ANP) De 53-jarige ge meente arbeider A. Lossije is giste ren in Hulst in het water gevallen en verdronken. De man, die werkte aan de verfraai ing van de stadswallen, is vermoede lijk onwel geworden. Hij was al enige tijd ziek. Van onze correspondent T ONDEN. Dean Rusk en Lord Home, de Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, zijn tot de slotsom gekomen dat het Westelijk bondgenootschap het goed maakt. Dat werd gisteren in Londen meegedeeld nadat de twee ministers hun diepgaande overleg, dat een flink deel van de dag in beslag nam, hadden beëindigd. Ook tijdens de lunch werd er door de twee staats lieden en hun adviseurs uitvoerig van gedachten gewisseld over het hele scala van onderwerpen dat hen op het ogenblik bezig houdt. Men weef het, het ging hier niet om formele onderhandelingen, het ging er ook niet om een bepaalde nieuwe gedragslijn uit te stippelen, maar men kwam bij elkaar om eens grondig te spreken. Er werd geen communiqué verstrekt na afloop. Minister Rusk is voor hij naar Londen kwam, zoals men weet, in Parijs, Bonn en Rome geweest. Hij heeft daar vooral over 'de onderhan delingen van Engeland met de Ge meenschappelijke Markt gesproken en van gedachten gewisseld over de verdere politieke ontwikkeling in Europa, met name op defensiegebied. Hij was dus uitstekend in staat om aan de hand van wat hij in de ver schillende hoofdsteden had beluisterd, met Lord Home de stand van zaken op te maken. HOOPGEVEND Dean Rusk kon zijn Britse ambtge noot vertellen dat hij veel meer begrip voor Engelands positie in verband met de E.E.G. had ontmoet bij de bond genoten op het vasteland, dan vroeger het geval was. Dat is voor het verdere overleg in Brussel dus zeer hoop gevend. Over de Navo en de afschrikwek kende macht door middel van kern wapens: gemeenschappelijk optreden binnen het kader van het bondgenoot schap is verzekerd dank zij een voortdurende coördinatie van de poli tiek; dat is alles wat werd losgelaten over deze punten. Amerika is op het ogenblik zeer ge porteerd voor het bundelen van wat HOLLANDIA (ANP/AP). Het gevaar van een directe militaire bedreiging van Merauke in de buurt' waarvan zondagochtend vroeg ongeveer honderd Indonesische pa rachutisten zijn geland wordt niet groot geacht. Dit is gisteren in Hollandia bekend gemaakt. In Merauke is het rustig. De Euro peanen dringen niet op evacuatie aan en op een iets verhoogde militaire ac tiviteit na is in het algemene stads beeld niets veranderd. Wel wordt een schip van de K.P.M. bij de hand ge houden, voor het geval toch tot eva cuatie zou moeten worden overgegaan. Eén van de voorzorgsmaatregelen, die in Merauke zijn genomen, is het innemen van jachtwapens van de In donesiërs die in en rondom Merauke wonen. Het ging zonder incidenten. De verbindingen met het stadje zijn normaal en het liinvliegtuig volgt de gewone route. De eerste Nederlandse patrouilles hebben Merauke gisterochtend verla ten op weg naar de plaatsen waar de parachutisten zondag zijn neergeko men. De bevolking heeft inmiddels het lijk van één van de Indonesiërs ge vonden. De parachutist was verdron ken toen hij bij de landing in een ri vier terecht kwam. In Merauke wordt gezegd, dat zater dagnacht vóór de landingen vele lichtjes op de grond zijn waargenomen. Het zouden signalen zijn geweest voor de drie vliegtuigen, waarmee de para chutisten werden aangevoerd. Van onze correspondent VROOMSHOOP In een vijvertje van Buren in Vroomshoop is gisteren de anderhalf jaar oude Hansje Meul- man verdronken. er in Europa is of zal zijn op het gebied van kernwapens, teneinde te voorkomen dat er zelfstandig door een der bondgenoten wordt opgetreden met deze wapens. Er zou dan uitein delijk een eigen Europese afschrik wekkende macht ontstaan. Men krijgt in Londen de indruk dat de Britse regering Rusk heeft laten weten dat deze gang van zaken beslist nietoverhaast mag zijn. DAAR NIET OVER U kunt aannemen, zei men ons ver der, dat de twee ministers niet over de jongste landingen van Indonesische parachutisten op Nederlands Nieuw- Guinea gesproken hebben. Anders zou dat zeker wel zijn gezegd. Wel spraken de staatslieden o.m. over Laos. Ze zullen wellicht naar Genève gaan om het formele slot van de con ferentie over. dat Jand.bij te wonen; men hoopt dat1 déze conferentie op 2 juli wordt hervat. Ook Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, wordt dan in Genève verwacht. Rusk en Lord Home zullen dan de gelegenheid aangrijpen om met hem over Berlijn te praten. Intussen wor den de besprekingen in Washington met de Russische ambassadeur Dobrinin voortgezet. Het ontwapeningsvraagstuk is ook besproken natuurlijk. Het is weinig verrassend dat Rusk en Lord Home allebei vinden dat er een verbod van proeven met kernwapens moet komen. Er moet iets worden gedaan en de wereld moet dat kunnen ervaren, anders zal de bewapeningswedloop ongehinderd voortduren, zo zei men na afloop van de ministersconferentie. Gestreefd moet daarom worden naar hervatting van de onderhandelingen. De kern van de zaak is en blijft veri ficatie. RAADSELACHTIG Over Congo hebben Dean Rusk en Lord Home ook nog gesproken en over de nieuwe spanning in het Verre Oosten, met name als gevolg van de troepenconcentraties op het Chinese vasteland tegenover de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe. Beide ministers stemden overeen in de beoordeling van de gebeurtenissen op het Chinese vasteland, was het raadselachtige antwoord dat men gaf op vragen wat er dan wel over dat onderwerp was besproken. Vandaag gaat minister Rusk naar Oxford waar hem woensdag een ere doctoraat wordt verleend. Diezelfde dag vertrekt hij dan naar Lissabon, de laatste etappe van zijn uitgebreide reeks bezoeken aan Westelijke hoofd steden. (Ingezonden mededeling De beste manier om van een pijp te ge nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. TEHERAN, (Reuter). Op enkele he le hogen na mogen de ambtenaren van Iran voortaan geen gebruik meer maken van dienstauto's, noch voor hun werk, noch voor plezier. De eerste minister van Iran, die dit heeft bepaald, wil in een slag een einde maken aan het wijdvertakte euvel van feestritten met vrouw en kinderen in dienstauto's. Slechts de ministers en enkele met hen gelijk in rang gestelden zullen wel de beschikking houden over een dienstwa gen. Alle andere ambtenaren moeten voortaan maar gebruik maken van bus sen en treinen. Zij mogen de kosten daarvoor declareren, zo bepaalde de eerste minister. Door zijn maatregel komt er een vloot van de nieuwste typen grote limousines stil te staan. De wagens zullen op een publieke verkoping aan de man worden gebracht. PARIJS (A.N.P.) De snelheids beperking op de Franse wegen ge durende weekeinden en feestdagen is opgeheven, behalve in de bebouwde kommen. Volgens de beperking mochten mo torvoertuigen tussen 15 juni en 15 september op die dagen van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds niet harder rijden dan negentig kilo meter per uur. HONGARIJE Bij gelegenheid van het veertiende internationale esperan tocongres van spoorwegbeambten te Boedapest is een zegel van 1 forint verschenen. De zegel vertoont de kaart van Europa met op de plaats waar Boedapest ligt een seinpaal, alsmede het embleem van het congres. Van onze correspondent jVEW YORK Nederlands perma nente vertegenwoordiger bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann, heeft gisteravond namens de Neder landse regering bij Oe Thant ge protesteerd tegen de nieuwe Indo nesische infiltraties in Nieuw-Gui nea. Het onderhoud duurde twin tig minuten. Het ministerie van buitenlandse zaken had mr. Schürmann gistermorgen op gedragen contact met Oe Thant op te nemen. In een verklaring van het minis terie wordt erop gewezen en mr. Schürmann bracht die woorden over dat de nieuwe infiltratie juist kwam op een moment, waarop de vooruitzichten voor een gesprek gunstiger leken. Deze daad kan, aldus de verklaring, moeilijk anders worden gezien dan als een bewijs van onwil van de zijde van Indonesië om het geschil langs vreedzame weg op te lossen. Ook Amerika Niet alleen de waarnemend secreta ris-generaal van de Uno is door Neder land van de jongste gebeurtenissen op de hoogte gesteld; ook met de Ameri kaanse regering werd terstond contact opgenomen. Aan de ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, werden gisteren onverwijld nieuwe instructies gestuurd. Hij kreeg opdracht het Neder landse standpunt, zoals dat in de ver klaring van het ministerie van buiten landse zaken was vervat, ter kennis van de Amerikaanse regering te brengen. Intussen heeft de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië, Howard Jones, de kwestie-Nieuw-Guinea met de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio besproken. Daarbij was gesproken over „nieuwe ontwik kelingen met betrekking tot de jong ste brief van secretaris-generaal Oe Thant". Deze had daarin een beroep gedaan op Indonesië de besprekingen met Nederland zonder verder uitstel te hervatten. Australië ongerust In Australië heeft de nieuwe landing van parachutisten in Nieuw-Guinea, dicht bij de Australische grens, ernstige ongerustheid gewekt. De Indonesiërs, zo werd in Canberra gezegd, hadden zich gemakkelijk kunnen vergissen en op Australisch gebied kunnen landen. De mogelijkheid werd geopperd, dat Australië nu wachtposten langs de grens met Nederlands Nieuw-Guinea zal plaatsen. De opvatting overheerst, dat de jongste infiltratie de kans op hervatting van de onderhandelingen heeft getorpedeerd. De Indonesische minister Subandrio vliegt vandaag naar Bali voor nader overleg met Soekarno. De president houdt daar vijf dagen vakantie. Opnieuw zijn in de Sowjetunie vijf mensen ter dood veroordeeld wegens „speculaties met vreemd geld". Dit is gemeld uit Minsk door een dagblad uit Wit-Rusland. dat gisteren Moskou be reikte. Achttien mensen hadden in ver band met deze deviezenzaak terechtge staan. De anderen kregen gevangenis straffen van vijf tot vijftien jaar. BONN In nota's die gisteren in Moskou aan de Russische rege ring zijn overhandigd, hebben de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk de Bussen een voor stel gedaan over de Berlijnse muur. De Amerikaanse, Russische, Franse en Engelse militaire commandanten in Berlijn moeten, aldus de nota, de nieuwe situatie, ontstaan na de schietpartijen aan de sectorgrens, grondig bespreken. Reeds vorige week deden, als ge meld, berichten over dit voorstel in Bonn de ronde, onmiddellijk na het bezoek van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. De nota's vormen het weste lijke antwoord op de Russische nota van 8 juni, waarin het Westen de schuld werd gegeven van de schiet partij. In feite evenwel, zo is de afgelo pen weken duidelijk gebleken, zijn het steeds weer leden van de Oost- duitse volkspolitie die op vluchte lingen schieten en daarbij niet aar zelen die mensen tot op Westberlijns grondgebied te achtervolgen met kogels. In de westelijke nota's wordt het Drinkwater in Amsterdam Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De drie patiënten die het afgelopen weekeinde in het Wil- helminagasthuis zijn opgenomen, omdat werd gevreesd dat zij tyfus hadden, blijken niet aan de ziekte te lijden. De vijf anderen, die eerder waren opgeno men, hebben wel allen tyfus. Van twee stond dat vorige week al vast. Over de anderen werd dit weekeinde zekerheid verkregen. Van deze vijf patiënten zijn er vier reeds door de crisis heen. De vijfde moet nog het dieptepunt doormaken. Volgens de medici verkeert hij niet in levensgevaar. De fractievoorzitters van de P.v.d.A. en de C.P.N. in de Amsterdamse raad hebben B. en W. gevraagd de kwestie van de verontreiniging van het drink water alsnog op de agenda van de raadsvergadering van morgen te plaat sen. Russische „verwijt" uiteraard van de hand gewezen. In Bonn is men niet ontevreden over het westelijke voorstel inzake een gesprek over de muur. Het voor stel wordt tactisch handig genoemd omdat het de verantwoordelijkheid van de Grote Vier voor wat er in Berlijn gebeurt opnieuw op de voor grond stelt. Van Russische kant beweert men al geruime tijd dat Moskou niets te maken heeft met de gebeurtenissen in Berlijn omdat het om zaken gaat die alleen het communistische re gime van Oost-Duisland, dat door de Russen volkomen soeverein wordt geacht, raken. Geen zaken Het Westen wenst met Oost-Duits- land geen zaken te doen zeker niet in Berlijn waar nog altijd, volgens het Westen, de Grote Vier de ver antwoordelijkheid dragen. Het is vanwege deze Russische opvatting dat men in Bonn niet ge looft dat Moskou zal ingaan op het westelijke voorstel tot een „gesprek aan de muur" van de vier stads- commandanten. De kans is wel aan wezig dat de Sowjetunie het Oost- duitse regime de opdracht geeft om de schietpartijen van de volks politie te beperken tot Oosfcberlijns gebied. Ned. herv. kerk: Beroepen te St. Philips- land: A. Lam te Op- en Nederandel. Be dankt voor Daifsen (toez.): K. van Liere te Wolphaartsdijk. Bedankt voor Katwiik a. Zee: J. H. Cirkel te Huizen. Gcref. kerken: Beroepen te Franeker: D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. Beroepen te Noordwijk a. Zee: H. A, van Bottenberg te Schoondijke. Bedankt voor Rotterdam: C. Klapwijk te Apeldoorn. Be dankt voor Geldermalsen: G. de Zeeuw te Eringe. Chr. geref, kerken: Beroepen te Ede: C. v. d. Weele te Ermelo, Beroepen te 's-Gra- venhage-Rijswijk: K. J. Velema te Hooge- veen. Bedankt voor 's-Gravenhage: J. de Bruyne te Rotterdam. Geref. gemeenten: Tweetal te "Dordrecht: C. Harinck. kand. te Goes en W. Suyker, kand. te Bergambacht (Ingezonden mededeling) UTRECHT (ANP) Bij het over steken van de Schönausingel in Utrecht is gisteren de vierjarige L. A. J. Adelmeyer uit die stad door een bestelwagen aangereden. Het jongetje is later in het Academisch Ziekenhuis aan de opgelopen wonden bezweken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5