Brief aan Je monoals bewijs Speurtocht naar olie iri Noordzee BBfMSfll GEVANGEN LEIDER PION IN STRIJD TUSSEN DE FRANSE REGERING EN HET GEHEIME LEGER Het gekke schip van Onassis Verdriet in plaats van groot feest Grote moeilijkheden op markt olieprodukten Laos met delegatie naar heropening conferentie I Groothandels- gebouw gaat toilet maken PROF. DE QUAY BREEKT ZIJN VAKANTIE AF PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van cel uit Gijzelaar Verzoek aan minister Schaf omzetbelasting op grafkisten af Oostduitsers mogen in Denemarken geen congres bijwonen SUCCES C.A.O. voor N.S. goedgekeurd VELE DODEN DOOR HITTEGOLF Nu kun het nog! moderniseringsnetie LAATSTE NIEUWS De BiltBuien NIEUWE REGERING GEÏNSTALLEERD SAMENSTELLING BEDREIGING LEVENSLANG VOOR OUD S.S.-OFFICIER 4toomduikboot in Frankrijk II Directeut. J ACQ. DE SMIT; Chefred.; G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5086 Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Dinsdag 26 juni 1962 TWEEDE PROCES-SALAN PARIJS. Raoul Salan, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de opperste leider teas geweest van de organisatie van het geheime leger, zal opnieuw voor de rechter moeten verschijnen. Zaterdag heeft de rechler-commissaris Jean Perez de gewezen generaal de nieuwe acte van beschuldiging in zijn cel voorgelezen. Hij zou ook in de gevangenis contact hebben onderhouden met de leiders van gewapende benden. Wordt hij schuldig bevonden dan kan hij ter dood worden veroordeeld. Twee weken geleden kreeg Perez opdracht de mogelijkheden te on derzoeken van een nieuw proces tegen Salan. Op 23 mei was de ex- generaal schuldig bevonden aan het leiden van een gewapende rebellie. Tot grote verbazing en veront waardiging van de meerderheid van het Franse volk nam het tribunaal echter verzachtende omstandighe den in aanmerking. Salan werd tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld en het tribunaal werd ogen blikkelijk ontbonden door een woe dende president de Gaulle. Na de veroordeling van Salan zijn er stukken gevonden die zouden bewijzen dat hij ook in zijn cel nog voortdurend contact heeft gehad met het Geheime leger. Er is dus sprake van „bewijs stukken die het tribunaal niet ter be schikking stonden ten tijde van het proces" en dat rechtvaardigt, aldus de officiële lezing, een nieuw proces. Volgens artikel 95 van het Franse Wetboek van strafrecht, kan de dood straf worden uitgesproken over iemand die contacten onderhoudt met leiders van gewapende benden, indien die benden ten doel hebben een staats greep uit te voeren of de veiligheid van de staat anderszins in gevaar te brengen. Het voornaamste bewijsstuk bij het nieuwe proces zal de brief zijn die bij zijn arrestatie is gevonden op André Canal, die men als terrorist van de O.A.S. kende onder de naam „le monocle". Die door Salan onderteken de brief, waarin Salan aan Canal opdraagt een miljoen francs uit te betalen aan Georges BidauLt (Salans op volger) is gedateerd 4 mei. Salan werd op 20 april gevangen genomen. Het is dus duidelijk dat hij de brief in de cel heeft geschreven. Salan zal zich laten verdedigen door dezelfde advocaten die hem ook tijdens het eerste proces hebben bijgestaan. Mr. Tixier-Vignancour is van hen de voornaamste. Wij tekenen hierbij het volgende aan. Bet zou niet de minste zin heb ben om Salan een nieuw proces aan te doen wanneer het er niet om be gonnen was hem ter dood te veroor delen. In de eerste plaats is het hoogst ongebruikelijk om iemand die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld opnieuw te doen te rechtstaan voor feiten die zeer wei nig verschillen van die waarvoor hij reeds veroordeeld is. Zwaarder dan met levenslange gevangenisstraf kan men hem toch niet treffen tenzij men hem bepaald ter dood veroordeeld wil zien. Het zou verkeerd zijn om te den ken dat in dit geval Salan opnieuw voor de rechter wordt gebracht om dat men (lees president de Gaulle) Salan met alle geweld het leven wenst te ontnemen. Meer ligt het voor de hand dat Salan opnieuw een rol is toebedacht in de strijd die woedt tussen de Franse regering en het Geheime leger. De Vijfde republiek heeft, zo komt het ons voor, er alle belang bij dat Salan met zijn hoofd borg staat voor een redelijk gedrag van de Ö.A.S. Voortdurend dreigt bij voorbeeld het gevaar van een aan slag op het leven van de Gaulle. Met Salan als gijzelaar in handen van de republiek zal de O.A.S. zich wellicht bedenken eer zij tot extre me maatregelen overgaat. Een tot levenslange gevangenis straf veroordeelde kan men niet ter dood brengen en dus moeilijk als gijzelaar gebruiken. Maar een ter doodveroordeelde kan men in leven laten tot bepaalde omstandigheden het opportuun of noodzakelijk ma ken het vonnis te voltrekken. Het is een cynische wijze van handelen waarvoor men als gedeeltelijke ver ontschuldiging kan aanvoeren dat men subversieve organisaties slechts kan bestrijden met hun eigen me thoden. Bij Wilton-Fijenoord Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nationale raad voor het onderling uitvaartwezen heeft minis ter Zijlstra gevraagd de omzetbelasting van vijf procent op grafkisten af te schaf fen. De nabestaanden komen door het sterfgeval vaak in een minder plezierige financiële situatie. Daarom doet de natio nale raad waarbij ongeveer duizend uit vaartverenigingen zijn aangesloten, het voorstel althans de kisten die niet duur der zijn dan bijvoorbeeld tweehonderd gulden, vrij te stellen van omzetbelasting. Als dat niet kan, zou volgens de raad kunnen worden bepaald dat op een aan de binnenkant beklede kist niet meer omzetbelasting behoeft te worden betaald dan op een onbeklede. Tweede etappe voor Darrigade HERENTHALS. De spanning trilde boven Herenthals, toen de berichten over het plaatselijke wie- Ierfenomeen Rik van Laoy gunstig en met het grootste enthousiasme door de luidsprekers kwamen. „Onze man is er vooraan bij". Dat Darrigade en Vannitsen, twee grote concurrenten in de sprint op de weg, er ook bij waren zou voor hun eigen wereldkampioen geen belet sel vormen. Hij zou voor deze uitge lezen schare supporters en vrienden een formidabele sprint weggeven en er zou reden zijn tot diep in de nacht feest vieren. Maar het kwam anders uit. Niet Van Looy, maar de sluwe Fransman Darri gade, geprikkeld door zijn nederlaag in de sprint van de dag ervoor, had zijn sprint scherper en op het juiste moment klaar tot groot verdriet van de duizen den die zich bij de eindstreep ver drongen werd het een Franse zege in deze tweede etappe van de Tour. Dat er Belgen op de tweede, derde en vierde (Van Looy) plaats kwamen was maar een dun pleistertje op de wonde. Niet ongunstig Voor Nederlandse begrippen was het allemaal intussen niet zo ongunstig afgelopen. Maliepaard werd zesde, Piet van Est had zich ook nu niet gegeneerd om in gezelschap van de groten keurig mee te sprinten en dat leverde hein een achtste plaats op. Zilverberg, Stolker en Geldermans, zij zaten allemaal in de grote groep die dezelfde tijd als de winnaar kreeg toegewezen. Alleen Enthoven raakte achterop. Met veertien minuten achterstand werd hij 145e en laatste. Het verslag van deze halve etappe en van de ploegentijdrit, gewonnen door het team van Van Looy, Van Est en Zilverberg, vindt u op pagina 7. KRITIEK VAN E.E.G. OP FRANKRIJK EN ITALIË DRUSSEL. De commissie van de Europese economische ge meenschap (E.E.G.) heeft kritiek geleverd op Frankrijk en Italië. De twee landen zouden de pogingen die moeten leiden naar een gemeen schappelijke markt voor aardolie- produkten, ernstig bemoeilijken. De commissie klaagt hierover in het vijfde jaarverslag van de gemeen schap, dat loopt van mei 1961 tot april 1962. Frankrijk heeft bijvoorbeeld de in voer van geraffineerde produkten be perkt tot 900.000 ton. Italië, dat overi gens niet met name wordt genoemd, voert onbeperkt aardolie in uit landen, die niet aangesloten zijn bij de E.E.G. De invoer van Russische aardolie is toegenomen van 8,1 miljoen ton In 1961 tot 10,3 miljoen ton in het afgelo pen jaar. Dat betekent 6,5 respectie velijk 7,2 procent van de totale hoe veelheid, die in de Euromarkt beschik baar is. Volgens het verdrag moeten de zes landen elkaar raadplegen voor dat zij handelsovereenkomsten sluiten met niet-aangesloten staten. De commissie heeft bij een onder zoek gemerkt dat de E.E.G. de handel niet alleen bevordert, maar dat ook de prijzen dalen. Zo zijn koelkasten, nylon regenjassen, Italiaanse wijn, Franse cognac, wollen dekens en'ge breide artikelen goedkoper geworden. Bij het afschaffen van de invoer rechten op industriële produkten is de gemeenschap anderhalf jaar op het schema vooruit. Op 1 juli zullen de ta rieven tot vijftig procent verminderd zijn. De handel tussen de zes landen be reikte in 1961 een waarde van twaalf miljard dollar of wel zestien procent meer dan het jaar daarvoor. De han- Van onze correspondent KOPENHAGEN Aan de weige ring om inreisvisa te verstrekken aan Oostduitsers voor de Navolanden wordt ook in Denemarken strikt de hand ge houden. Nog dezer dagen heeft men twee bekende Oostduitse wetenschaps mensen de toegang geweigerd. Zij hadden willen deelnemen aan een groot symposium in Kopenhagen met als thema „elektrische velden en an tennes". De weigering heeft in Deense we tenschappelijke kringen grote veront waardiging gewekt. De Deense minister van buitenlandse zaken is erover ge ïnterpelleerd. Deze verklaarde dat men hienn de reactie moest zien van de Westelijke wereld op de muur van Uibricht in Berlijn en dat er geen uit zondering, zelfs niet voor beroemdhe den, kon worden gemaakt. del met derde landen bedroeg twintig miljard dollar. Een stijging met vijf procent. De commissie is verder wel tevre den over de gang van zaken in het verslagjaar. Er is een hele serie ver ordeningen opgesteld, die de gemeen schappelijke markt vorm geven. Dat die markt succes heeft blijkt wel uit de aanvragen voor lidmaadschap of associatie, schrijft de commissie. Zij wijst er overigens op dat politieke sa menwerking de ontplooiing van de ge meenschappen niet in de weg mag staan. SAMENWERKING TUSSEN DRIE MAATSCHAPPIJEN Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Begin juli zal op de Noordzee een groot scheeps onderzoek beginnen naar de aanwezigheid van aardolie in de zeebodem. Drie maatschappijen Shell, B.P. en Esso zullen daarbij samenwerken. Onderleiding van de Shell in En geland zal een gebied van 78.000 vierkante kilometer seismisch wor den getest. Dit gebied is gelegen buiten de Engelse territoriale wate ren, ten noorden van Lowestoft. Bij het seismisch onderzoek worden gegevens verkregen over het ver loop van de aardlagen. Langdurig Het project zal geruime tijd in beslag nemen. De bedoeling is, dat het werk tot eind oktober zal wor den voortgezet en dan, na een on derbreking in de winter, volgend jaar bij beter weer zal worden her vat. Het onderzoek sluit aan op de ac tiviteiten van de Nederlandse Aard olie Maatschappij op de Noordzee voor de Nederlandse kust. Zij zoekt als sinds de zomer van het vorige jaar naar olie, onder andere met het booreiland Triton. Van onze redactie economie ROTTERDAM. De nieuwe arbeidsvoorwaarden bij de Neder- landsche Spoorwegen zijn goedge keurd. Het college van rijksbemidde laars en het ministerie van verkeer en waterstaat hebben de directie van de N.S. hiervan op de hoogte gesteld. Het reglement dienstvoor- waarden (de c.a.o.) zal ingaan met terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar. Er zijn twee reserves gemaakt ten opzichte van de voorstellen, zoals die door de directie en de personeelsraad zijn ingediend. De voorwaarden zullen niet voor één maar voor twee jaar gel den. De wijziging in de aftrek voor ge meenteklassen zal pas op 1 april 1963 van kracht worden. De goedkeuring houdt in dat het sy steem van beloning bij de Spoorwegen aanzienlijk gewijzigd zal worden. Het reglement is gebaseerd op taakwaarde- ring en prestatiebeloning. De beloning wordt vastgesteld op grond van een per soneelsbeoordeling. Waar een dergelijke beloning niet kan worden ingevoerd wordt een bijslag van drie procent toe gepast. Grotere betkwaamheid of ervaring zal worden gewaardeerd met een bijslag van vier cent per uur. In totaal zullen de lonen omhoog gaan met vijf tot veertien procent. Het verlenen van extra vrije dagen bij bijzondere gelegenheden is iets ruimer geworden. Rijksbemiddelaars hebben de dienst- voorwaarden goedgekeurd, nadat de directie van de N.S. heeft verklaard dat de hogere lonen niet zullen worden ge bruikt als argument bij de vaststelling van prijzen of tarieven. ROME (UPI) De hittegolf waar door Italië tijdens het afgelopen week einde is getroffen, is oorzaak geweest van vele dodelijke ongelukken. Zeker 21 mensen die in zee of in ri vieren en kanalen waren gaan zwem men, vonden de verdrinkingsdood. Tallozen waren tijdens het hete week einde naar de bergen en stranden ge trokken. Er was gisteren bijna geen mens meer te bekennen in Rome, waar een temperatuur van 33 graden Celcius heerste, of in Florence, de heetste stad van Italië, waar het kwik opliep tot 35 graden! 'Ingezonden, mededeling) Nog 1 week geldt de SOLA Inruil van oud, versleten of be schadigd tafelgerei tegen de nieuw ste en mooiste Sola-modellen enU krijgt een KORTING VAN 20%> Geldig tot 30 juni 1962. U kunt kiezen uit 7 sierlijke modellen (ook Désirée en Paola!) bij alle Sola leveranciers. Heeft Wilton-Fijenoord in Schie dam twee schepen met dezelfde naam, van dezelfde kleur en van hetzelfde type in zijn werfhaven? Het heeft er veel van weg, maar in werkelijkheid zijn de twee de len die op de foto te zien zijn van één en hetzelfde schip: de Olym pic Thunder. Ze is doormidden ge brand en de stukken liggen nu in Schiedam te wachten tot de reder Onassis laat weten wat ermee moet gebeuren. De Olympic Thunder kwam naar Wilton-Fijenoord nadat zij bij een aanvaring en een zware brand deerlijk was gehavend. Om de juiste schade vast te stellen werd de tanker in Schiedam in een dok droog- gezet. Op de blokken ging de romp echter zo werken, dat men het niet goed aandurfde de Olympic Thunder weer aan het water toe te ver trouwen. Het gevaar voor scheuren was niet denkbeeldig. De werf had het droogdok nodig voor ander werk. De tanker moest er dus uit. Het schip werd toen in tweeën gebrand en de heide helften werden dicht gemaakt, zodat de scheepsdelen konden drijven. Zo liggen de stukken nu in de haven, in afwachting van wat de reder zal beslissen. Het schijnt niet de bedoeling te zijn, dat het twaalf jaar oude schip nu al naar de sloper gaat. Misschien wordt het in zijn oude gedaante hersteld maar het kan ook zijn dat het met een tussenmoot wordt verlengd of dat het wordt verbouwd tot bulkcarrier. Neen, mijn George heeft twee liefheb- berijen: fietsen en naar de t.v. kijken! KAIRO Vijftig legionairs van het Franse Vreemdelin genlegioen zijn overboord ge sprongen toen hun troepen- transportsohip gisteren door het Suezkanaal voer. Vijftien van hen zijn verdronken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Al geruime tijd bezint de directie van het Rotter damse Groothandelsgebouw zich op middelen om de gevels van het ge bouw wat meer te verlevendigen door ze een frissere tint te geven. Het beton van architect Maaskants formidabele schepping is onder de in werking van het weer en mogelijk ook tengvolge van de luchtverontrei niging in weinige jaren tijds verkleurd tot een sombere tint die varieert van grauw-grijs tot zwart. Eerder genomen proeven zouden heb ben uitgewezen dat een behandeling van de gevelvlakken met zandstralen geen succes zouden hebben. Vandaar dat men kortgeleden begonnen is op weinig in het oog vallende plaatsen proefvlakken te maken met nieuwe synthetische verf op polyesterbasis in verscheidene tinten. Geen Witte Huis Het gerucht dat men van het Groot- handelsgebouw met behulp van een kwastje verf een tweede Witte Huis zou willen maken, wordt door de directie met een gulle schaterlach naar het rijk der fabelen verwezen. Bij het kiezen van de verschillende op elkaar afgestemde tinten hebben wij ons doen adviseren door Pieter den Besten en voorts zal ook architect Maaskant mee beslissen. Bovendien zal de schoonheids, commissie ook nog moeten worden ge kend, doch dat alles is van later zorg, zo deelde de heer J. H. Matto mee. Vooralsnog zijn de deskundigen aan het experimenteren met de verfsoorten; het Groothandelsgebouw is te groot om als proefkonijn te kunnen dienen en daarom moet worden gezocht naar een soort verf die, bij nog een stuk of wat goede eigen schappen, van zulk een houdbaarheid is dat voor het Groothandelsgebouw na een eerste schoonheidsbehandeling niet al na twee of drie jaar een beroep op de schil ders behoeft te worden gedaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Prof. dr. J. E. de Quay heeft zijn vakantie afgebro ken. Gisteravond is hij in Den. Haag teruggekeerd, drie dagen eerder dan het plan was. De minister-president is naar Den Haag teruggekeerd met het oog op de gespannen situatie in Nieuw-Gui- nea. Tijdens zijn vakantie in zijn buitenhuis in Noordbrabant is hij van dag tot dag van de ontwikke lingen in de kwestie-Nieuw-Guinea op de hoogte gehouden. Vandaag^zai hij o.m. besprekingen voeren met minister Luns. Aan een extra vergadering van de minister raad vóór de wekelijkse bijeen komst op vrfjdag werd gister avond niet gedacht. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid voor komende buien. Matige tot krach tige wind, ruimend naar west tot noordwest. Aan houdend koel weer. MIESJE: Als dit zomer is, geef mij dan maar lente. 27 juni: zon op 4.21, onder 21.04; maan op 1.51, onder 15.48. HOLLANDIA De jager Utrecht is gisteren uit Nieuw-Guinea naar Nederland :rtrokken. Het schip maakt de teis via Pearl Harbour, San Diego, Balbao en Willemstad. Op 10 augustus wordt het in den Helder verwacht. VIENTIANE (Reuter, UPI). Rusland en Groot-Britannië hebben gisteren overeenstemming bereikt over de heropening van de conferen tie van veertien landen over Laos in Genève. De twee regeringen heb ben voorgesteld de besprekingen op 2 juli te hervatten. Aan deze confe rentie zal voor het eerst één dele gatie uit Laos deelnemen om er de slotconclusie een neutraliteits- verklaring van de Laotische regering mede te ondertekenen. De zeven leden tellende delegatie werd zpndag door de nieuwe coalitie regering benoemd, die dit weekeinde na veel geharrewar eerst over de be zetting van de ministersposten, daarna over de bewoordingen van de officiële proclamatie officieel was geïnstal leerd. De nieuwe regering bestaat uit afge vaardigden van de neutralistische, de communistische en de westersgezinde groeperingen. De neutralistische prins Souvanna Phouma is premier. Zijn half broer, de communistische prins Sou vanna Phong, is vice-premier. De wes tersgezinde prins Boun Oum is niet in het nieuwe kabinet opgenomen. Hij wil zich uit de politiek terugtrekken. De nieuwe regering is haar taak be gonnen met een scherpe aanval op- de Verenigde Staten. In een officiële ver klaring werd gezegd dat de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in het naburige Siam „een bedreiging vormt voor de neutraliteit van Loas". „De re gering staat erop", zo vervolgde de ver klaring, „dat de Verenigde Staten op houden zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Laos". Toen de linkse minister van voorlich ting, Phoumi Vongvitsjit, later werd ge vraagd in hoeverre hij de aanwezigheid van Amerikanen in Siam als een be dreiging beschouwde, antwoordde hij: „Deze vraag is voor mij moeilijk te be antwoorden. Ofschoon", zo voegde hij er aan toe, „iedereen wel weet welke bedreiging Amerikaanse troepen vor men". De nieuwe regering heeft voorts een wapenstilstand afgekondigd, waarmee als het bestand door alle partijen in acht wordt genomen een einde is gekomen aan de burgeroorlog in Laos. In het naburige Vietnam blijft de toe stand echter roerig. De Indische en de Canadese afgevaardigden van de inter nationale controle-commissie hebben gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin zowel de westersgezinde rege ring van Zuid-Vietnam als het com munistische bewind in Noord-Vietnam worden beschuldigd van schending van het akkoord van Genève. Zij verweten de twee regeringen voorts dat zij de taak van de internationale controle commissie ernstig bemoeilijken. De Poolse afgevaardigde van de in ternationale controle-commissie ver klaarde dat hij niet akkoord kon gaan met de bevindingen van zijn beide col lega's. Hij wierp de schuld van de moeilijkheden geheel op de regering van Zuid-Vietnam. SAARBRÜCKEN (Reuter) De vroegere SS-officier Kurt Koellner is gisteren door een gerechtshof in Saarbriicken veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Hij stond terecht wegens moord en medeplichtigheid aan moord op joden in de oorlog. Het Hof bevond Koellner in negen gevallen schuldig aan moord. Aan 34 andere moorden op joden was hij vol gens het Hof medeplichtig geweest. PARIJS (AF.P.) De Franse ma rine rekent erop dat zij in 1969 de eerste Franse reactoronderzeeër in gebruik zal kunnen nemen. Na die eerste zouden er nog twee moeten volgen. De atoomduikboot zal worden uit gerust met inrichtingen voor het on der water lanceren van raketten en kernladingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1