Oude ambachtsschool steen des aanstoots NA EEN JAAR NOG GEEN BESTEMMING Zeeland behoeft proefkas voor aardbeienteelt Gereformeerde Kerk in Koudekerke 75 jaar Hoofd Christelijke Ulo school hield van actie WETHOUDER CATSMAN GAAT VAN ZIJN RUST GENIETEN rag. 3 Zeeuwsch Dagblad Muziekschool Meningsverschil tussen vereniging en O.K.enW. Geslaagden Chr. Lyceum te Goes De gemaskerde contra Scotland Yard De vloek van dr. Frankenstein Afspraakje in september Examens Chr. Kweekschool H. C. VAN DONK VERLAAT ZEELAND Diefstal van scooter Actie voor nieuwe instrumenten van Concordia Tholen Dreischors bejaarden bezochten Walcheren Zilveren jubilea PZEM Gerestaureerde kerk in gebruik genomen Thoolse kusjes Zaterdag 23 juni 19<62 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk \E ZEEUWSE muziekschool dreigt opnieuw in moeilijkheden te ko men. In financiële moeilijkheden wel te verstaan, want over het peil van het onderwijs van deze schooi bestaat 1 weinig verschil van mening. Men is het er in deskundige kringen over eens dat onder leiding van de onlangs vertrokken directeur, de heer H. Stam, bet niveau van de school zeer behoor lijk is geworden en rekening hou dend met de mogelijkheden in de pro vincie Zeeland zelfs voortreffelijk genoemd kan worden. De school is echter in de afgelopen jaren meer malen in geldelijke zorgen geraakt. De kosten van het muziekonderwijs worden voortdurend hoger welke kosten overigens niet? en gemeen tebesturen, die samen met o.a. het Provinciaal Bestuur van Zeeland door middel van subsidies 'de exploitatie „rond" moeten maken, vragen zich af of het maximum aan ten opzichte vau de gemeenschap en t.a.v. an dere subsidiabele instellingen te verlenen subsidie, niet reeds is toe gekend. De gemeenteraad van Goes heeft nu besloten uit de Zeeuwse muziekschool te treden en het gevolg van deze stap is dat het bestuur der school met de handen in het haar zit. Goes is een van Zeelands grootste ge meenten en het terugtrekken van een dergelijke gemeente uit de voor de muziekschool gekozen vorm van sa menwerking geeft een klap, die hard aankomt. In de vergadering van de Goese ge meenteraad is gezegd dat met het bestuur van de muziekschool zal wor den overlegd om een regeling te vin den en uit de kring van het bestuur der school zijn opmerkingen gemaakt over verandering in de organisatie vorm van het onderwijs. Wij kunnen zonder nadere gegevens moeilijk be oordelen of wijziging van de organi satie het geven van een federatie- vorm aan de school de oplossing van het financiële probleem zal geven. We zijn geneigd enkele vraagtekens te zetten. Nu men zich echter opnieuw moet bezighouden met het wel en wee waarbij men het artistieke wel niet al te gemakkelijk moet laten beïn vloeden door het financiële wee zou het misschien overweging verdie nen ook iets te doen aan de bestuurs vorm van de Zeeuwse muziekschool In Zeeland zijn na de oorlog een groot aantal nuttige instellingen ver rezen. Het merendeel van deze instel lingen wordt als een stichting bestuurd en een stichting is een zeer ondemo cratische instelling. Wie honderd gul den in zijn zak steekt en met een paar kennissen naar een notaris stapt kan een stichting laten fokken. Deze vorm van het scheppen van allerlei organen hebben wij in de oorlogstijd van de Duitsers geleerd en na de oorlog zijn we met dit restant van ondemocratisch denken en besturen blijven zitten. Het is ook zo gemakkelijk om een stichting in het leven te roepen. Het is niet nodig leden te werven, jaar verslagen toe te zenden aan de leden en vergaderingen met de leden te houden. Wie een stichting in het leven roept heeft niet veel soesah aan zijn hoofd over te plegen overleg. Een stichting bestaat slechts uit een be stuur en dikwijls kan het bestuur zichzelf aanvullen. Men hoeft niet eens te stemmen. Maar de keerzijde van de zaak is dat veel stichtingen ver afstaan van het publiek. Zij kunnen ook nauwe lijks proberen meer ingang te krijgen bij de bevolking, want het instrumen tarium om daartoe te geraken ont breekt een stichting. Het is om deze reden, dat wij hoe ouderwets het ook moge klinken voorstanders zijn van de vereni- gingsvorm. Een vereniging heeft leden en een goede vereniging houdt leden vergaderingen en stuurt jaarverslagen aan de leden. Een goed bestuur pro beert ook de leden te activeren, zodat de leden beseffen dat de vereniging van en voor hen is. Wij komen nu op de vraag of het gewenst is de stichtingsvorm van de Zeeuwse muziekschool op te heffen en er een vereniging van te maken, een vereniging met leden, die meespreken over de gang van zaken, die adviseren over de financiële problemen en be sluiten nemen. Het lijkt ons zeer aantrekkelijk op dit ogenblik te overwegen de stich tingsvorm van de Zeeuwse muziek school om te zetten in de verenigings- vorm. Er zijn in ons gewest tal van mensen, die in aanmerking komen lid te worden van deze vereniging, mits men de contributie niet te hoog stelt en daarnaast zullen er ook be drijven en instanties zijn die men kan vragen donateur te worden. Het zijn juist de bedrijven, die belang hebben bij het verbeteren van de infrastruc tuur in dit gewest en een middel hier toe achten wij ook het instandhouden van een op behoorlijk artistiek peil staande Zeeuwse muziekschool. Op deze wijze zou men de muziekschool in de sfeer van het particulier initia tief kunnen brengen. In deze sfeer gedijen tal van zaken beter dan in die van de overheid, hoewel subsidie uit overheidskassen wel nodig zal blijken. Maar het moet het Zeeuwse volk een eer zijn zo weinig mogelijk op de arm van de overheid te moeten leunen. Van een onzer verslaggevers GOES. De oude ambachtsschool te Goes begint zo langzamer hand een steen des aanstoots te worden. Het staat er wat vervallen bij, met planken voor de vensters en op sommige plaatsen zelfs in gegooide ruiten. Getroffen door deze bijna ruïneuze aanblik vraagt menige Goesenaar zich af wat nu eigenlijk de bestemming van dit toch nog zeer bruikbare gebouw zal worden. Het is nu al weer ruim een jaar ge leden dat dit gebouw aan de Westsingel werd verlaten en de ambachtsschool het gloednieuwe gebouw aan de Bergweg betrok. Nadat er eerst geruchten zijn gegaan dat het oude pand als jeugdge- bouw of bijkantoor van de P.T.T. dienst zou gaan doen, is ons gebleken dat er over de bestemming van het pand menings verschil is gerezen tussen het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschap pen en de Vereniging De Ambachts school. Het ministerie zou gaarne zien dat het gebouw wordt verkocht, maar de Vereniging voelt er veel voor althans een deel van de oude ambachtsschool weer in gebruik te nemen. Men kan namelijk nogal wat ruimte gebruiken. Hoewel de Vereniging De Ambachts school het pand beheert, kunnen, de voor dat doel noodzakelijke voorzienin gen niet worden getroffen omdat zij af hankelijk is van subsidie van O. K. en W. in Den Haag. En „Den Haag" meent dat er geld genoeg is besteed aan de bouw van een nieuwe school en vindt het der halve niet noodzakelijk weer onkosten te gaan maken voor het oude pand aan de Westsingel. Naar wij vernemen wordt nu door de vereniging naarstig gezocht naar een compromis, dat gelegen zou kunnen zijn in het verkopen van het gebouw, waarna van de eigenaar weer een deel zou kun nen worden gehuurd. Op de vraag of er op korte termijn nu iets gaat gebeuren kon echter geen be vestigend antwoord worden gegeven. Van de zijde van het gemeentebestuur werd medegedeeld dat de thuidge situatie als „weinig fraai" wordt beschouwd. Het gemeentebestuur kan overigens weinig meer doen dan hopen dat een goede be stemming voor het nu troosteloos uit ziende gebouw wordt gevonden. Op de foto het gebouw zoals het er thans uitziet. GOES. Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes slaagden voor het eindexamen H.B.S.-B: de heren J. J. Koene uit Goes, A. de Best uit Wemel- dinge, J. S. Duynhourwer, R. Goedee, J. Priester uit Kloetinge, J. L. de Jager uit Kapelle en J. G. Sinke uit Colijns- plaat. City, Middelburg, Alhambra, Vlissingen, Grand Goes, alle leef tijden. Een heerlijke amusementsfilm die werkt als een verkwikkend bad. Een rijke jongen stuurt aan zijn huisbe waarder het bericht dat hij in septem ber naar huis terugkeert. De gefortu neerde komt echter een maand eerder om te constateren dat zijn huis ver anderd is in een hotel vol meisjes. Ui teraard doen zich complicaties voor, niet in het minst voor de aanstaande van de jongeman. Die aanstaande wordt in deze film gespeeld door Gina Lollo- brigida, die op een gegeven moment in bruidstoilet achter het stuur van een jeep springt om haar bruidegom te zoeken. Luxor, Vlissingen, 18 jaar Zoals de naam doet vermoeden draait in Luxor een film waarbij de toeschou wer de rillingen over de rug lopen. „De vloek van dr. Frankenstein" is een aan eenschakeling Van lugubere gebeurte nissen die zich afspelen in een geheim zinnige, gekleurde en nevelige ruimte. De proefnemingen leiden tot het ont staan van een menselijk monster. Be halve een toegangsbewijs zijn voor het zien van deze rolprent stalen zenuwen vereist. Middelburg, Electro, 18 jaar Een wat kinderlijke en zeer verwarde misdaadfilm van Duitse origine (spe lend in Londen) is deze week in Electro te zien. „De gemaskerde kikvors" noemt zich de leider van een beruchte schur- kenbende en Scotland Yard heeft er heel wat moeite mee. Met de hulp van het pientere neefje van Sir Archibald, de opperbaas van het Engelse politie apparaat, wordt tenslotte zijn identiteit aan het licht gebracht. KAPELLE. In de tuinbouwrubriek van het Zeeuws landbouwblad van deze week wordt in een uitvoerig artikel in gegaan op de wenselijkheid om te ko men tot een proefkas voor teelt van aardbeien onder glas in Zeeland. De J schrijver is van mening dat een derge lijke kas niet alleen voor Zeeland van betekenis zou zijn maar voor heel Ne derland. Uit praktische overwegingen wprdt het wenselijk geacht dat deze nroefkas zou komen op de kleinfruitnroeftuin in j Kapelle waar reeds deskundigen be schikbaar zijn en alles in een hand j blijft. Het resultaat van het onderzoek zal dan beter kunnen zijn. Voor de vele kleinere Zeeuwse tuin bouwbedrijven ziet men perspectief in de glastuinbouw en daarbij zal vooral de teélt van aardbeien onder glas in Zeeland- een kans maken. Het Zeeuws landbouwblad wijst er echter op dat de ze omschakeling niet vanzelf zal gaan en reeds nu blijkt dat er door begin nende telers fouten worden gemaakt die voorkomen hadden kunnen worden. Er wordt verder melding gemaakt van hef feit dat de veiling in Kapelle reeds een belangrijk besluit heeft geno men om de vakbekwaamheid van glas tuinders te verhogen door 10.000 voor een praktijkstudiebeurzenfonds beschik baar te stellen. Het, goed leren van het vak wordt van enorme betekenis geacht om te kunnen slagen als' glastuinders. De proeftuin voor de kleinfruit die er thans reeds is in Kapelle heeft zich tot dusver alleen toegelegd op proeven voor de vollegrcndsteelten. Het offi cieel orgaan van de Zeeuwse landbouw- maaischappij is echter van mening dat er alles voor te zeggen is om zich op deze proeftuin te gaan toeleggen. Bij'de aan de Chr. kweekschool voor Zeeland gehouden examens voor onder wijzer slaagden de volgende dames: A. D. -van Wendel de Joode, J. Mast, beiden Middelburg, A. D. v. d. Leek, Kapelle, P. L. de Munck, Wilhelmina- dorp, J. Nieuwenhuijse, Krabfrendijke, H. P. Noordhoek, Serooskerke. Heren: A. P. Kasse, Veere, J. Kloos terman, Oudelande, S. Maljaars, Aag- tekerke, C. A. Poldermkn, St. Ahria- land. Afgewezen: geen. De examens wor den voortgezet. KOUDEKERKE. De Gereformeer de Kerk van Koudekerke bestaat 14 juli 75 jaar. Zondagavond 15 juli om zeven uur gaat de predikant, drs. A. Elshout, voor in een gedach- tenisdienst. Ook de Gereformeerde kerken van Gapinge, Serooskerke (W.), Vlissingen en Vrouwenpolder hebben dit jaar de driekwart eeuw van hun bestaan bereikt, maar deze Walcherse gemeenten gaan aan het feit zonder herdenking voorbij. Het is eigenlijkwel interessant om te kijken in welk jaar de gemeenten van de Gereformeerde Kerken op Walcheren zich losmaakten: Ar- nemuiden 1888, Domburg 18 75, Gapinge 188 7, Grijpskerke 1890, Meliskerke 1869, Souburg 1891, Oost- TERNEUZEN. Zaterdagavond kwam de heer L. L. D. uit Terneuzen op het politiebureau vertellen dat toen hij op de markt bij hotel Centraal zat zijn niet op slot gezette scooter was gesolen. Dinsdagmiddag nad men he voertuig reeds achterhaald. Het werd teruggevonden bij de grensovergang m Weert op het binnenschip ,,Deo Vulpa De schippersknecht J. H. S., die de diefstal bekende, is aangehouden. Gis teren is hij in Terneuzen verhoort en vandaag zal hij voor de officier van justitie te Middelburg geleid worden. THOLEN. In het kader van de ac tie tot aankoop van een nieuw instru mentarium (waarmee 16.000 is ge moeid) zal door de Koninklijke Harmo nie „Concordia" te Tholen, eind juni/ begin juli een enveloppen-actie worden gehouden. Per circulaire zal aan de inwoners een korte uiteenzetting worden gegeven van de fcoodzaak tot vervanging der oude instrumenten en van de manier, waarop men aan het nodige geld denkt te komen. Verzocht wordt de bij de circulaire gevoegde enveloppe van een bijdrage te voorzien, waarna deze be gin juli. waarschijnlijk op een zater dagmiddag, met muziakale medewer king der vereniging, zal worden opge haald. DREISCHOR. De bejaarden van Dreischor, 62 in getal, hebben hun jaarlijks uitstapje ditmaal naar Wal cheren gemaakt. Reeds om half 9 in de morgen werd met 23 auto's vertrok ken en van Zierikzee per provinciale boot naar Kats overgestoken waar de koffie werd gebruikt. Via Lewedorp, Arnemuiden en Mid delburg werd een bezoek aan Vlissin gen gebracht waar onder andere de Boulevard werd bezocht. Via Koudeker ke werd naar Zoutelande gereden waar. in een bekend hotel de warme maal tijd werd gebruikt. Na een tocht door Walcheren werd via de dam door het Veerse Gat naar Wissenkerke gereden waar opnieuw de dorstige kelen wer den verfrist. Via Geersdijk en Kortge- ne ging het daarna weer op Kats aan en om 6 uur was men weer in Drei schor terug. In het Dorpshuis werd de bejaarden een broodmaaltijd aangebo den. De voorzitter van het organise rende comité, de heer J. J. Klaasse dankte alle ingezetenen voor hun ver leende medewerking waarna namens de bejaarden de heer J. W. Dooge en kele dankwoorden sprak. Zonneveldrit bracht ruim duizend gulden meer op MIDDELBURG. De opbrengst van de Zonneveldrit is een record geweest, zoals wij reeds eerder schreven. Het co mité „Sport steunt Zonneveld" en de Pers- en propagandacommissie van de MAC „Scheldegouiwen" delen nu het juiste bedrag mee: 5112,35, dus ruim duizend gulden meer dan verleden jaar. De opbrengst van de wandeltocht op de zelfde dag was 61,12. Van een onzer verslaggevers GOES. De heer H. C. van Donk houdt van actie. Dit werd ons gistermiddag in een gesprek dat wij met hem hadden wel duidelijk. Hij werd in 1925, op 28-jarige leeftijd, hoofd van de Christelijke Uloschool te Goes, een func tie die hij 1 augustus vaarwel z-al moeten zeggen weigens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De afge lopen 37 jaar heeft hij boven dien een vooraanstaande plaats ingenomen in het ker kelijk en maatschappelijk leven. Hij is thans voorzitter van de afdeling Zeeland van de Neder landse Christelijke Reisvereni- ging. („Ik werd in 1946 tot voor zitter gekozen, terwijl ik niet eens lid was, omdat het te gek stond die functie te aanvaarden zonder lid te zijn heb ik me toen opgegeven".) Dilt betekent dat hij en zijn vrouw ook twee maal per jaar als reisleid(st)er op treden. Ook is hij voorzitter van de Gereformeerde mannenver- eniging, landelijk voorzitter van de commissie voor typen in Ulo- verband, en vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Vereni ging Christelijk Mulo-onderwijs. INITIATIEF Deze opsomming geeft echter nog geen afgerond beeld van de bewonderenswaardige zucht tot daden, die deze man bezielt. Hij is namelijk bovendien oprichter van de Stichting Christelijke School en Beroepskeuze, een ini tiatief dat ook het voorzitterschap van deze organisatie met zich meebracht. Deze Stichting ver zet overigens veel werk, want: „Dit jaar hebben we al weer 600 gevallen behandeld." Jaren achtereen is de heer Van Donk verder ouderling en scriba van de Gereformeerde kerk geweest. GROEI Hij werd geboren in Breuke- len ,mijn vrouw noch ik zijn Zeeuw" en werkte achtereen volgens als onderwijzer aan christelijke lagere scholen te Zwammerdam, Rijnsburg en Scheveningen. In 1925 werd hij, een grote overgang, in Goes be noemd tot hoofd van de Chris telijke Uloschool, die toen 60 leerlingen telde. Kenmerkend voor de groei van Goes, en de uitbreiding van het onderwijs, is dat de school nu 260 leerlingen heeft. Overigens vormden de bouw van christelijke uloscholen in Yerseke, Krabbendijke, en Wissekehke, en na de oorlog de ingebruikneming van het Chris telijk Lyceum te Goes wel enige aderlatingen. Hij heeft altijd graag in Zeeland gewerkt omdat: „Goes een stad van actie is, en ik hou van actie!" Het gehalte van de leerlingen is, naar zijn mening, hier uit stekend: 95 procent geslaagden per examen levert zijn school op. „Ik heb altijd prettig in Goes geleefd." NAAR NUNSPEET De heer en mevrouw Van Donk, die vrijdag 6 juli, 's avonds om half acht formeel afscheid zullen nemen in de ambachtsschool aan de Bergweg, zullen echter naar Nunspeet verhuizen. Het schei dende schoolhoofd is van plan zijn vele voorzitterschappen voorlopig nog niet in de steek te laten. Eén ding wilde de heer Van Donk ons nog op het hart druk ken: „Mijn ervaring wijst uit dat het gedragspatroon van de jeugd er in de afgelopen 37 jaar beslist niet op achteruitgegaan is. Zeker niet wanneer in aanmerking wordt genomen dat de jongens en meisjes van deze tijd veel meer spanningen moeten dra gen." kapelle 1890, Serooskerke 1887, St. Laurens 1889, Veere 1870, Vlissin gen 1887, Vrouwenpolder 1887 en Westkapelle 1903. Óp 14 juli 1887 hield de dolerende kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in Koude kerke haar eerste vergadering. De kerk telt nu 687 leden, waarvan 403 belijdende en 284 doopleden. De voorgangers van drs. Elshout waren ds. E. J. de Groot van 1892 (tot 1896, ds. J. Zijp van 1897 tot 1900, ds. H. Ph. Inigwersen van 1901 tot 1905, ds. L. van Loon van 1906 itot 1916 en ds. A. C. Heij van 1918 tot 1946, welke laatste december 1960 overleed. Drs. Elshout is sinds 18 juli 1948 predikant. De predikant van Koudekerke neemt deel aan de geestelijke verzorging van de verpleegden in Der Boede, Ter Poorte en Ter Hoge. Mede in verband hiermee werd door hem in 1957 een doctoraal examen af gelegd in de ambtelijke vakken meit hoofdvak psychologie. De gemeen te van de gereformeerde kerk in Koudekerke heeft onder haar hoe de mannen-, jongelingen- en meis jesverenigingen alsmede jongens- en meisjesclubs. De verhouding tot de plaatselijke Ned. Herv. kerk is igoed getuige de gezamenlijke strandactie, gezamenlijke Kerst- en Paaszangdiensten en het onder linge bezoek van de jeugdvereni gingen aan elkaar. Een openhartige bespreking vond plaats met de Jonge Kerk over de samenbinding en scheiding tussen de twee ker ken. Door beide kerken wordt een florerende bej aardensociëteit met medewerking van de burgerlijke gemeente in stand gehouden. Te vens werden gezamenlijke bespre kingen gehouden over kerk en re creatie in de toekomst. Toch baart het ledental wat zorgen. Bij de intrede van ds. Elshout be zat de gemeente achthonderd leden, nu zijn het er 687. Volgens de plaat selijke overheid wordt in Koude kerke het merendeel der jongemen- sen „weggetrouwd". Slechts onge veer 28 procent vindt een woning in Koudekerke. Ook heeft de Ge reformeerde Kerk in Koudekerke aderlatingen moeten ondergaan door vertrek van ongeveer honderd gemeenteleden naar de N.O.-Pol- der. Het oude kerkgebouw zal, zo als wij reeds eerder meldden, worden gerestaureerd, groten deels worden herbouwd en een geiheel ander aartzien krijigen. Het architectenbureau Steen en Tuin- hof te Vlissingen is beaig met het maken van een bestek. Over en kele maanden zal de aanbeste ding plaats hebben. MIDDELBURG Deze week waren er bij de P.Z.E.M. twee zilveren jubila rissen. Namelijk de heer J. van der Plasse te Souburg, technicus in de Cen trale Zeeland te Vlissingen en de heer J. A. Poerstamper te Vlissingen, boek houder-chef van de afdeling Incasso te Vlissingen. Beide jubilarissen werden in de directiekamer te Middelburg ontvan gen, waar de directeur der P.Z.E.M. ir. T. Miehielsen hen hartelijk dank bracht voor de aan de maatschappij bewezen diensten en hun de gebruikelij ke gratificatie aanbood. Ook namens de Personeelsvereniging werd een aan denken aangeboden en wel bij monde van de penningmeester, de heer H. Leuvelink. Donderdagavond hield de heer Poer stamper een receptie in Vlissingen, die zeer druk was bezocht en waar de ad ministrateur der P.Z.E.M., drs. M. de Bruijne, de jubilaris in een geestige toe spraak namens het personeel gelukwen sen aanbood, benevens enkele blijvende geschenken. Mevrouw Poerstamper werd verrast met een bloemstuk. AARDENBURG De 76-jarige wethouder A. I. Catsman (ar) gaat van het politieke toneel verdwijnen. Gezien zyn gevorderde leeftijd zal niemand dat verbazen, maar wie met de heer Catsman in gesprek komt ziet hem zijn jaren toch niet aan. De wethouder is er zelf trou wens ook maar half van overtuigd dat hij al naar de tachtig gaat. „Dat kun je je niet voorstellen", zegt hij. „Toen mijn vader stierf was hij tien jaar jonger dan ik nu ben. Maar in die jaren vonden we mijn vader al oud". De kiesvereniging is blijkbaar niet erg onder de indruk geweest van die 76 jaren. Kort voor de gemeen teraadsverkiezingen heeft men er nl. sterk op aangedrongen dat de heer Catsman zich ook voor de vol gende termijn beschikbaar zou stel len, maar de wethouder weigerde, en hij had daar zijn redenen voor. „Kijk es" zegt hij, „de volle vier jaar zit ik het niet meer uit. Dat staat vas. En om de kiezers die niet op de partij, maar op de persoon stem men eerst te lokken terwijl ik van plan zou zijn er na een jaar uit te stappen vind ik niet juist". Die mening laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Inderdaadzijn er veel Aardenburgers die de per soon van de heer Catsman stemden hoewel ze de beginselen van de an tirevolutionaire partij niet onder schreven. Dat is al tientallen jaren geleden zo begonnen. We behoeven in 1 dit verband alleen maar het woord van stembusfraude te noe men, en de oudere lezers zullen we ten waar het om gaat. In 1923 stond de heer Catsman al candidaat voor de gemeenteraad, maar hij haalde het toen niet. In 1927 ging het beter, veel beter zelfs, mede dank zij de verhitte gemoederen. Bij de eerste telling bleek dat de heer Catsman er in 1927 weer niet was. Het merkwaardige was even wel dat niet minder dan 70 stemmen van onwaarde waren. Ook de soci aal democraten noteerden een groot aantal stemmen die van onwaarde waren. Een ingesteld onderzoek wees uit dat er onregelmatigheden waren gepleegd. Het is uiteraard in dit verband zinloos en gezien de uitstekende huidige verhoudingen misschien wel ongewenst om die hele geschiede nis weer op te halen. De afloop was duidelijk. De kroon vernietigde de stembusuitslag. Bij de herstemming bleken de a.r. en de s.d.a.p. grote winst te hebben geboekt. Zo kwam de heer Catsman in de raad en hij werd direct wethouder, tot volle tevredenheid van een groot deel van het kiezerspubliek. Het is duidelijk dat noch de beginselen van de toenmalige s.d.a.p. noch die van de a.r. van doorslaggevende betekenis waren. Men koos de per soon, en dat is op de dag van van daag zo gebleven. Grote figuur In de wereld van de gemeentepo litiek is de -heer Catsman een gro te. fjguur geweest die veel voor de streek betekend heeft. Van 1927 af heeft hij in de gemeentepolitiek een actieve rol gespeeld, waarbij hij" af wisselend als wethouder optrad. Totbesluit van zijn carrière treedt de heer Catsman thans op als waar nemend burgemeester en hij zal dit in elk geval tot de eerste dinsdag in september blijven doen. Op die da tum immers treedt de nieuwe raad op. Het aantal functies van deze wet houder is bijkans niet te tellen. Hij noemt er voor de vuist weg een aantal op. In de eerste plaats on bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand (twintig jaar al, voegt hij er aan toe). In die twintig jaar heeft hij heel wat huwelijksbootjes helpen afdu wen. Vandaag zaterdag vol trekt hij zijn 422ste huwelijk. Maar de heer Catsman noemt nog een aan tal functies op. Jarenlang was hij lid van de raad van beheer van de Dr. Kuyperstichting. Voorts was hij 25 jaar lang penningmeester (later se cretaris) van het provinciaal comi té van de a.r.-partij. Onderwijzer Oorspronkelijk heeft de heer Cats man helemaal niet aan een politieke carrière gedacht. Hij begon in 1904 nota bene als onderwijzer. Na de hoofdakte, en de aktes Frans en wis kunde begon het hem te vervelen in de onderwijzerswereld. In 1916 kwam hij naar Aardenburg en dreef samen met zijn broer een grossierde- rij. Sindsdien is hij in Aardenburg gebleven en daar hebben de Aarden burgers geen spijt van gehad. Eindelijk gaat de heer Catsman nu van een welverdiende rust genieten. „Maar denk je dat ik me ver beelden kan dat ik 76 jaar ben?" Hij zegt het om nogmaals vast te stellen dat het hem zelf verbaast. Neen, deze persoon maakt niet de indruk zijn eigen roem te hebben overleefd. BRUINISSE. In Bruinisse werd De heer W. J. A. H. v. Berkel; advi- vrijdagavond het geheel gerestaureerde kerkgebouw van de gereformeerde kerk in gebruik genomen. De kerk was tot de laatste plaats vol met gemeentele den, vele afgevaardigden van kerken uit naburige plaatsen en vertegenwoor digers van andere kerkgenootschappen. De heer W. J. A. H. v. Berkel, advi seur van het Ned. Rampenfonds, zei in Bruinisse geen onbekende te zijn. Tij dens een vaartocht op de Grevelingen met leden van de kerkeraad had hij in een ongedwongen sfeer reeds een en ander verteld. Hij prees de bescheiden heid van de kerkeraad van de geref. kerk die weinig had gevraagd, maar die nu toch een nieuw gebouw had. De hulpverlening op Schouwen-Duiveland wordt hiermede afgesloten. Daarna volgde een kerkdienst waarin de plaatselijke predikant ds. G. Den Heeten voorging. Diens prediking was gebaseerd op Handelingen 2 vers 42. Daarna voerden nog het woord ds. Chr. Wielemaker, thans predikant in Loos- drecht, die alle voorbereidingen van de verbouwing als predikant in Bruinisse had meegemaakt, de vertegenwoordi ger van de classis ds. Boerma uit Heemstede, namens de hervormde ge meente ds. J. v. d. Sar en burgemees ter C. H. v. d. Linde. BRUINISSE. De heer Wim Kik Pz., te Bruinisse slaagde dezer dagen voor het diploma adspirant Constructie Bankwerker en lasser. Het diploma wordt uitgegeven door de SMECONA. Het examen werd afge legd te Zierikzee. Is dit een zomers plaatje of niet? Onze fotograaf, die omstreeks het middaguur gisteren door Tholen zwierf, zag dit tafereeltje en bracht bliksemsnel zijn toestel in de aan slag. Toch was hij nog niet snel ge noeg. Het linker meisje heeft de opzet al een beetje begrepen en lacht verlegen. Het andere is nog in haar spel verdiept.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3